ma m hj» whb «3 ism «c op 31 December 12 leden, 21 eercleden- douateurs en 10 eereledeu. Bij den intocht der watergeuzen op 3 Oclober hadden de leden niet de beide banieren zich opgesteld in den tuin van het liivaliedenhuis toen de vloot den Ouden Rijn passeerde. In het Invalidenhuis werden verpleegd 51 man. De administratie eu het beheer zijn iu zeer goede handen. Op de Kweekichool voor Zeevaart is een kleiner aantal jongens opgeleid dan in vorige jaren, n.l. slechts 216, aangezien er aan jeugdig scheepsvolk minder betioefie bestond. Van de 796 jongens die zich hebben aan gemeld wer len 554 afgekeurd. Tot leden van de commissie van oppertoezicht werden benoemd de liecren mr. H. Van der Hoeven en J. M. Broers. Het aantal teilen der vereeniging tot instandhouding der inrichting bedroeg 80. KERKELIJKE ZAKEN. In het aantal kerkgebouwen en predikan ten eu geeslelijkeu der ouderacheidene ge zindten is geeue verandering gekomen. De afdecling Leiden van den Nederland- echcn Protestantenbond telt ruim 400 leden. De Zondagsschool werd door meer dau 700 leerlingen bezocht, aan welke door 28 dames onderwijs wordt gegeven, in lokalen op de Garenmarkt, Middelweg en Brandewijnsteeg. De afdeeliug Leiden van het Nederlaudsch Zendelinggenootschap verkeert voortdurend in bloei. Het Hulpgenootschap bleef in goeden staat. In de vereeniging liet Java-Comilé kwam geene verandering. De Christelijke Wijkvereeniging gaat steeds voort de aan haar toevertrouwde belangen te behartigen. De Zondagsschool telt 500 leerlingen. Van de commissie van toelicht op het godsdienstonderwijs ontvingen 2000 leer lingen dat onderwijs van drie godsdienst onderwijzers. De Zondagsscholen ter onderwijzing in het lezen van den bijbel verkeeren in bloeienden toestand. De commission pour Ie dépót de la société biblique protestante de Paris bleef voortdu rend nuttig werkzaam. De vereeniging voor Christelijke belangcu telt 40 leden en 10 donateurs. Van de lokalen maakten 22 corporation gebruik. Ds. Van Konkel zette zijue bijbellezingen geregeld voort. In de Christelijke jongelingsvereeniging „Obadja" en „Prediker XIIla" kwam geen noemenswaardige verandering. De Zondags school verkeert in bloeieuden toestand. De Leidsche afdeeliug der confesaioneele vereeniging is ontbonden. Van de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-ver- eeniging won hel dames comité alhier ruim 100 leden aan, zoodat dit 331 bedroeg. Van de afdeeliug Leiden vao het Neder laudsch bijbelgenootschap zijn 45 personen lid en 61 begunstiger. 480 bijbels en 2006 testamenten werden uitgegeven. (Wordt vervolgd.) Rij de Leidsche spaarbank werd in de maand Juli ingelegd f 48260,31 J, terugbe taald f45054,69, terwijl zijn afgegeven 132 nieuwe- en geheel afgelost 96 boekjes. Op 31 Juli bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8414 inleggers f 1,631.809,71. Rij het examen (I. o.) voor de lioofd- acte te 's Gravenhage gehouden zijn o. a. toegelaten de beerenF. Van Wijk, alhier, H. H. Vau der Plas, vau Leidscheudam en J. Zuidweg en P. J. Litjens, van Noord- wijk Riniien. We maken onze lezers opmerkzaam op de oproeping van het bestuur der 3 October vereenigiug aan onze stadgenooten, onder de advertentiën in dit nummer voor komende. We zijn overtuigd dat de zusters eu broeders vau over zee hier van harte welkom zullen zijn en dat men hun dat gaarne zal willen toonen maar de tijd dringt, men haasle zich dus aan de op roeping van de vereeniging gevolg te geven. Gisteravond ongeveer tegen midder nacht hoorde een bewoner van de West- havenstraat alhier een raam zijner woning openschuiven. T'osn de man daarbuiten merkte dat hij bespied werd koos hij het hazenpad terwijl de bewoner den waclithebben- deu agent van politie ill die buurt waar schuwde. De dader vond het echter veiliger zich niet meer te laten zien. ni /IKH, I.KTTKKKV K\ kt VST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 2 Aug., te halfacht uren, door het muziekcorps derdd. schutterij, directeur de heer A. Van Leeu wen. lste afd.: N°. 1. „Frisch ge- wagt", Marsch, Unrath; 2. Ouverture: „Le Douiino Noir", Auber; 3. „Meiu Traum", Walzer, Waldleufel; 4. Fantaisie: „Rigo- letto", Verdi Leeuwen. 2de afd. N°. 5. Ouverture „L'Etoile du Nord", Meijerbeer; 6. „Loreley", Paraphrase, Nes- wadba; 7. „Nachtigall und Drossel", 2 Picolo-Solo, Kling; 8. Mélange de l'Opé- rctte: „La Fille de Mad. Augot", Lecocq. OI't'ICieKLK BKKICHT8N. Door Z. M. is goedgekeurd dat de bur gemeester vau Heemskerk, jhr. mr. 11. Oevers jr., is benoemd tot secretaris dier gemeente. De minister van waterstaat, haudel eu nijverheid zal op 2 dezer geen audiëntie verleenen. IJ IN N EN LAN DSU1IE IJ EU IC11T EN. Rij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot onteigening voor een weg vau het ontworpen poutveer te Druten naar den Ochtenschen dijk. De N. liCl. verneemt dat de minister van ooilog voornemens is belangrijk te be zuinigen op het hoofdstuk genie. Zoo is reeds afgezien van den voorgenomen bouw eener bakkeiij, nieuw nachtleger en klee- diug magazijn enz, te Utrecht. Het gemeen tebestuur te dier plaatse heeft toegestemd om de thans in gebruik zijnde gebouwen voor geruimen tijd iu huur te geven. De gezondheidstoestand van Z. M. den koning schijnt, over het geheel genomen, den laatsten tijd dezelfde gebleven Ie zijn. Wel heeft Z. M. bij het gunstig weder van laatstleden Vrijdag zich eeue kleine wande ling in da bekende Oranjelaau van hel ko ninklijk park kuuueii veroorloven, maar daarentegeu zou volgens de jongste berichten de toestand thans weder iets minder guu- stig ziju. Men schrijft aan het Zeeuwtc/i Dagblad uit den Haag dd. 29 Juli, Nog steeds luiden de berichten van 't Loo zeer gunstig. Jammer alleen ook voor onzen beminden koning, dat het zomerweder zoo weiuig dien naam verdient. Hij kau dus betrekkelijk weinig van de buitenlucht genieten, hetgeen zoo gewenscht voor hem zou wezen. Toch zal liet verblijf op het Loo, al ware het alleen maar wegens de ab-olute kalmte, welke hem omgeeft, Z. M. goed doen. De kroonprinses is daarentegen volmaakt wel. Zij wordt ietwat ondeugend, altijd in goeden zin. Een kind toch dat altijd wel is, moet wel onweerstaanbaar heeteu, al is het ook een koningskind. De jeugdige vorstin groeit welig op, inzonder heid iaat ook haar geestelijke ontwikkeling niets te wenschen over. Haar leermeesters staan verbaasd over haar schranderheid. Allerminst ontbreekt haar het geheugen der Oranjes. Volgens een gerucht zou koningin Nat halie een bezoek afleggen bij den koning. Ik geloof dat de koningin van Servie wel zou gewenscht hebbeu baar opwachting bij onzen koning te maken, doch ten slotte begreep zij zelve dat het beter was zich van eiken stap te onthouden welke gevoe ligheid bij haar gemaal zou kunnen te weeg brengen. Koningin Nathalie gevoelt zich erg op haar gemaak. Dat heeft zij bij herhaling te kennen gegeven. Geen wonder trouwens, waar zij zich op onzen vaderlandsclie bodem volkomen vrij bewegen kan. Hier wordt zij niet bespied. De koningin moet zelfs hebben verklaard, dat zij zich bier wel voor goed zou willen vestigen als Nederland niet zoo ver van Servië lag. Van de echtschei ding zal niets komen. De vorstin moet op dit oogenblik zeer geneigd wezen in een schikking met haar gemaal te treden. De afgezanten van den koning Milan worden spoedig hier verwacht. Aan het Oranje-hotel te Scheveniu- geu gaf Z. K. H. prins Albert vau Pruisen Maandagmiddag een diner aan de volgende genoodigden Graaf Scbimmelpenninck, groot meester des Konings; jbr. H artsen, minister van buitenlandsche zakengeneraal Verspijck generaal-adjudaut des konings; baron Van Hardenbroek, kolonel-commandant der dd. schutterij te 's-liage; mr. Fock, commissaris des konings in Zuid-Holland; generaal Weitzel, oud minister vau oorlog; den heer Rloem, oud minister van financiën gene raal jhr. Klerck, gouverneur der residentie; mr. Kist, president van den boogen raad barou d' Ablaing Van Giesseuburg, kamer heer; jhr. Roëll, kapt.-ter-zee, adj. des koningskolonel Greve, commandant <an bet reg. grenad. en jagers; baron Van Heemstra, adj. des konings; barou Vau Wassenaer van Kosande, barou Van Pallaudt en baron Taets Van Amerongeu, kamerhee- ren: jhr. Van de Poll, adj. des konings; rrr. F. barou Van Hogendorp, barou Suoe- kaert, kamerheer-thesaurier des konings jhr. Spengler, adj. des konings mr. Roest, bur gemeester der residentie; graaf Van Lim burg Stirum baron Saurma, Duitsch gezant bij hat Ned. Hof; graaf Henckel, kamer heer van den keizer van Duitscbland. Uit Haastrecht wordt aan de N. R. Cl. gemeld vau 30 Juli Heden avond zijn twee treinen tan de IJseltram op de lijn GoudaHaastrecht tegen elkander gereden. De tram van Gouda komende had, evenals als altijd, op den singel moeten wachten op de tram, die van Haas trecht kwam. Dit was nu niet geschied, eu juist op den IJseldijk bij eene kromming ontmoetten zij elkander. Kenige passagiers werden liebt gekwetst. Per raderbaar werd gisteren te Am sterdam naar het binnen gasthuis vervoerd een 22-jarig man, wonende Lindenstraat, die in zwaar beschonken toestand in den kelder tan een peiccel op den Zeedijk werd binnengedragen en vermoedelijk toen reeds stervende was. Rij aankomst in het binnen gasthuis was hij overleden. Een arts heeft verklaard dat overmatig gebruik vau ster ken drank de oorzaak was van den dood. Rij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de overledene eergisteren morgen in verschillende tapperijen op den Zeedijk tus- sclien de 40 en 59 glazen jenever heeft gebruikt. Als verdacht van den overledene dronken te hebben gemaakt, heeft de politie 4 personen ondervraagd. (HU.) Te Ulft, nabij Deutichem, was eer gisteren een 72-jarige grijsaard bezig de oflVrbussen in de R. K. kerk te verbreken; toen de koster der kerk onraad vernam, zette de dief het op ceu loopen. Na eene langdurige jacht is het de politie echter mogen gelukken, hem te arresteeren en naar GeiiJringen over te brengen, van waar bij naar Arnhem zal worden getransporteerd. De grijsaard moet' een oude bekende van de justitie zijn. Zekere K. thuis behooreude onder de gemeente Beilen, is Maandagavond gespron gen uit den laatsten trein, welke naar Groningen ging. Bloedend en met gebroken schedel is hij aan den zuidkant van Beileu gevonden ter plaatse waar hij den sprong ondernam. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Naar de Midd. Ct. verneemt, is door douairière Kadermacher Schorer uit de na latenschap van wijlen haren zoon jonkheer Radermacher Schorer van Nieuwerkerk, een kapitaal van dertig duizend gulden geschon ken tot het oprichten te Middelburg van een Schorer-fouds, uitsluitend bestemd tot liefdadige doeleinden. Omtrent den treurigen dood van de 24jarige dochter van den havenmeester en kastelein aan de Groeneudijkscbe Haven te Oosterhout bij Breda wordt nader gemeld, dat zij vermist werd na eene koe in de weide gebracht te hebben. Toen men den volgenden morgen haar lijk in het water vond, werd het vermoeden bevestigd dat zij zou zijn verdronken. Doch later begon men aan eene misdaad te gelooven. Maandag morgen namelijk, bij een twist tusschen den vader van het meisje eu den kapitein eener stoomboot over het betalen van door hem en zijn stoker gemaakte vertering, moet de kapitein de dochter, toen zij zich in bet geschil mengde, gedreigd hebben haar bij ontmoeting te zullen verdriukeu. Men zegt dat het slachtoffer is geworgd eu daarna in de haven geworpen. De kapitein der bedoelde stoomboot is in hechtenis genomen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. E4 tl8i.A\ I». Sir J. E. Gorst verklaarde in de gis teren door het Lagerhuis gehouden zitting, dat de koning van Zwaziland de benoeming heeft gevraagd van den heer Shepstone tot resident maar dat de regeeriug daarin niet heeft toegestemd. Zij is van meeuing, dat de tegenwoordige omstandigheden het niet wensclielijk maken, zich in dezen vorm met de inwendige aangelegenheden van Swaziland te bemoeien. Op een meeting te Boltonwaarop lord Rosebery het woord voerde, zakte de tribuue in waarop 5 A 6 honderd menscbeu waren gezeten, 12 lieeran en dames werden ge wond, sommigen vrij ernstig. Rosebery kreeg geen letsel. Zondagnacht werd eene pachteres uil West Cork door een geweerschot gedood. Zondagmiddag doodden twee mannen met geweerschoten een pachter, die per contract eene pachthoeve had gebuurd, welker vorige eigenaar uitgezet was geworden; de moor denaars namen de vlncht. Zondagmorgen werd bij Kanturk een boer, die op het land arbeidde, door twee mannen, met witte maskers voor het gelaat, door geweerschoten oui het leven gebracht. Het slachtoffer had zijne diensten aan een pachter aangeboden, op wien het boycotten toege past is; eeu persoon werd gearresteerd. Zaterdagavond loste een man, wiens gelaat door een rooden zakdoek onherkenbaar ge maakt was, te Farmos-Bride, bij Tralee, acht geweerschoten op zekeren Thomas Murpby. IA AMHIt IJ K. De koningin van Portugal wordt 5 Aug. te Parijs verwaebt. De twee sergeanten der A1 pijnache jagers, die bij vergissing op Frauscb grond gebied verdwaald en gevangen genomen waren, zijn in vrijheid gesteld. Een ltaliaansch blad merkt daarbij op, dat sedert eenige dagen verscheidene Fraueche officieren iu burgerklcediug de greuzen iu- specteeren. Op den dag, dat de twee sergeauten door do Fransche gendarmen gegrepen werden, werd een Fransch officier op ltaliaansch grondgebied door karabiniers overvallen. De officier verklaarde met verlof te zijn en een weinig rond te slenteren. In plaats van hem gevangen te nemen geleidden de carabiniers hem beleefdelijk naar de grens. Een ander Fransch officier, die, over de grenzen, aanteekeningen maakte, ging op de vlucht, toen hij carabiniers zag aankomen. ITA DIE. Van 17 Nov. 1887 tot 19 Juli 1888 hield de Italiaausche kamer 175 zittingen. De regeering Hieude 171 wetsontwerpen in; daarvan werden 125 aangenomen, 2 verwor pen; de overige ziju nog bij de comité's. 18 ontwerpen werden door leden ingediend: daarvau werden vier aaugeuomen, 1 verwor pen; de overige zijn nog niet behandeld. Er werden 312 petities bij het parlement ingediend. De gemeenteraad van Turijn zal ter gelegenheid van het huwelijk van den hertog van Aosta groote feesten geven, welke eene week zullen duren. Behalve illuminatie eu vuurwerken zullen wedrennen van paardeu en vélocipèdes plaats hebben en roeiwedstrij- den op de Po. DUITftCH I, Altf O. De keizerin-weduwe Friedrich zal miiiBtenB zes weken iu Schotland doorbrengen (zij gaat daarheen iu het begin van Sept.) en daarna een half jaar in Italië. Eenige Duitsche bladen hadden gemeld dat Duitsche zeelieden, die in de haven van Brest aan land wilden gaan, door eeuige inwoners der stad slecht behandeld waren geworden. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft geen bericht ontvangen, waardoor de mededeeling der Duitsche dagbladen bevestigd wordt. De Griek8che kroonprins zal tegen het midden van Augustus verscheidene weken te Berlijn vertoeven. Het Berlijnsche kleermakersgild heeft ter gelegenheid van zijn 600jarig bestaan, prins Von Bismarck tot honorair meester be noemd en hem een prachtig op perkament bewerkt diploma toegezonden, in goud geor namenteerd met schaar, naalden, klosjes garen, knoopen, band en andere symbolen van het vak. De doos, waarin bet ligt, ii versierd met Von Bismarck's familiewapen en andere ornamentatie in goud, zilver en email Prins Von Bismarck heeft dit prachtwerk aangenomen en daarmede het hem aangeboden eere-meesterschap aanvaard. Sommige bladen melden, dat er eer gisteren te Kiel een Fransch zee-officier ah spion is gevangen genomen. De werkstaking van metselaars te Danhg is na een stormachtige bijeenkomst, die door de politie uiteengedreven werd, geëindigd, zonder dat hun het gevraagde minste loon was toegestaan. De historische optocht te Muncbea, waaraan niet minder dan tienduizend per sonen deelnamen, maakte een overweldigenden indruk. De straten en pleinen, waarlangs de stoel zich voortbewoog, waren smaakvol versierd. Groote opschudding werd veroorzaakt door drie olifanten, die schichtig werden eu door den stoet heenbrakeo, waardoor eea twintigtal personen ernstig verwond werden. Ook stortten door het dringen der menigte enkele lichtgebouwde tribunes in, waarbjj eenige personen kwetsuren bekwamen. Te halfeen kwam de stoet op het feest plein aan. De voorzitter der kunstverees- niging en de burgemeester der stad hielde* daar redevoeringen, waarop nationale liede ren ten gehoore werden gebracht, en ds stoet daarna werd ontbonden. ZWEDEN. De kobing en de koningin van Sak*! komen 4 Aug. van hou reis naar de Noord- kaap te Stockholm terug, waar de koning® den volgenden dag haar verjaardag viert ItlfSLWD. De koning van Griekenland is te Pe tersburg aangekomen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2