De Huzaren in het Dorp, DE MIKADO, Kroontjes Pennen H. 787" Dagelijksch Advertentieblad ADVERTENTIE N. SCHOUWBURG VAN LIER, Duinwater-Maatschappij. Schouwburg te Leiden. Kermis te Leiden. voor <«roning;en en omstreken. m~Z ZNE. M T. lich vervolgens aan boord van de Alexandria vurop de Hohenzollern, terwijl keizer Wil helm II op de burg stond, bet anker lichtte. Het geschut van de geheele Russische vloot en van de forten loste saluutschoten, terwijl een den oever uit duizende kelen hoerakreten vetden aangeheven. Keizer Wilhelm wenkte herhaaldelijk van zijne hooge standplaats de vegstooniende Alexandria na, terwijl de Rus ,ivche keizerfamilie van hare zijde aanhoudend hannen hoogen gast een vaarwel toewuifde. Keizer Wilhelm heeft in beginsel be driten geen champagne te drinken en nu tcrd gedurende zijn verblijf te Petersburg uu het hof alleen rijnwijn geschonken, tot groot leedwezen van de Russen, die verzot lijn op champagne. ZH'EDEX. Omtrent de aankomst van keizer Wil helm wordt gemeld, dat, toen de Zweedsche vloot, bestaande uit het koninklijk jacht, een gepanserd fregat, cene kanonneerboot en verscheidene torpedobooten, kort na 9 oren gisterenochtend in het gezicht kwam, van al de Duitsche schepen 21 saluutschoten werden gelost en de Zweedsche naast de Duitsche flag geheschen werd, terwijl de bemanningen in parade-uniform een drievoudig hoera I-' ssnbieven. De verdere vaart geleek een zegetocht. Op de talrijke eilandjes zag men de vrouwen in hare eigenaardige kleedij onder opgewonden juichkreten met zakdoeken rsiaien, en het wemelde vau met vlaggen getooide vaartuigen. Voor Frederiksburg lig een Zweedsch smaldeel van 5 monitors en 6 kleinere schepen, alle bont bevlagd. De troepen der vesting waren opgesteld. Voor Stockholm wapperden tallooze vlaggen ea werd de Duitsche vloot uit 33 kanonnen met salvo's begroet. Gisterenvoormiddag bezichtigde keizer Wilhelm te Stockholm, begeleid door den koning van Zweden, den kroonprins, prins Heiurich en graaf Herbert Von Bismarck, verschillende merkwaardigheden dezer stad, als de Kathariuen-elevator, het nationaal museam en het centraal telephoonstation. In den namiddag reed de keizer naar de Hiddanholmskerk en vervolgens naar het koninklijk lustslot Drottningholm, waar het diner gebruikt werd. De schepen van het Duitsche eskader vuden heden druk bezocht door de inge- Blraen van Stockholm, die op de voor- iomeudste wijze werden ontvangen. De officieren eu manschappen vin het Duitsche eskader worden herhaaldelijk in de straten der stad gezien. Volgeos te Berlijn uit Stockholm ontvangen berichten was het rijtuig van keizer Wilhelm, bij den rijtoer dien hij gisteren maakte, met de fraaiste rozen als overdekt. Men heeft opgemerkt dat de keizer zeer spraakzaam en opgeruimd is. Het vertrek uit Stockholm is op aaustaauden Zondag bepaald. Het heeft te Stokhulm zeer de aandacht getrokken dat Krijger, de directeur der Berlijnsche politie, die den keizer op zijn ras vergezelt, zich niet in betrekking heeft gesteld met de Zweedsche politie. Deze had verklaard, dat de keizer niets te vreezeu had tn dat tij wel alleen voor zijn veiligheid sou zorgen. V «S O K \V 10 E V. Uit Chrisliaoia wordt aan de U R Cl gemeld: Vrijdag 20 Juli gaf de cousul- gtaeraal der Nederlanden alnier een diner tor eere van den commandant, de officieren ei adelborsten van Z. M. zcilkorvet Nautilus. Itorbij waren o. a. genoodigd de cominau- ówten der vesting, de consuls-generaals van lagslind, Duitschlanil, Frankrijk, Rusland, Gztenrijk en meer anderen, zoowel als civiele htoriteiten. Door den consul-generaal werd een toost ntgebracht op den koning der Nederlanden 'uina door den commandant van de Nautilus tyt. luit p. C. Pabst, een toost werd fedronken op Oscar, koning van Zweden Noorwegen. Hierop nam de C. Q. der beierlanden weder het woord en dronk op Ned. marine De commandant van de Nautilus bracht jt'sa een toost uit op den consul-generaal, slotte werd door een der Zweedsche re een woord van hulde gebracht aan gtotheer. Iet diner was zeer levendiger heerschte "t tongename en vrienschappelijke toon. IEKVIE. - Lit Belgrado wordt bericht, dat koning tick is. Lolgens een bericht uit Sofia, moet Milaan van Servie, nu zijn wensch den kroonprins onder zijn hoede «wen, besloten zijn, althans voorloopig, echtscheiding af te zien. «itens een bericht uit Weenen ia de **«idings<juaeslie nog verre van uitge- J~ en zal een lid van het Servische de koningin booren, alvorens een beslissing wordt genomen. Daarna zal de koning met den kroonprins een reisje door Tyro! doeu. li II. 4- A KI J K. Votsl Ferdinand heeft, naar uit Sofia gemeld wordt, in de laatste dagen herhaal delijk een onderhoud met den minister Stauiboulofi' gehad, met het gevolg, dat alle punten van geschil tusschen hen vereffend zijn en eeue ministerieele crisis niet meer dreigt. De Svoboda, het ministerieel orgaan, ge wag makende van geruchten als zou na de samenkomst der keizers Oostenrijk zich ver plicht zien om vorst Ferdinand aan te manen Bulgarije te verlaten, schrijft o. a. De Russen rekenen buiten den waard, als zij meenen, dat het op den troon blijven van vorst Ferdinand vau Oostenrijk afhangt. 11 ij is door de natie gekozen en de natie uioet in de eerste plaats over zulke quaestiën be slissen. Bulgarije begeert niet eu kan ook niet verlangen crisissen in zijn rijk te doen ontstaan eenvoudig om Rusland genoegen te doeu. Vorst Ferdinand zal hier blijven zoo lang hij de genegenheid des volks bezit; dat hij die bezit, is herhaaldelijk gebleken." AHEHI KA. Te Chicago is Woensdag in verband met de onlangs ontdekte sameuzweriiig van dynamiteurs weder een anarchist in hechtenis geuomen, een geweermaker van beroep, die den drie anderen dynamiet moet verkocht hebben. Diusdagavond zijn nog verscheidene belsche werktuigen door de politie in besiag geno men. LEIDEN, 28 Juli. Voor bet admissie-examen van de Kweekschool voor Machinisten te Amster dam is o. in. geslaagd A. Court alhier. Heden stelde de vereeDigde commissie vau rapporteurs uit beide kamers het voor loopig verslag over de voogdijwet vast. Het bericht, dat de afgevaardigde Okma na de laatste kamerbijeenkomst ont slag zal nemen als kamerlid, wordt ten stel ligste tegengesproken. De rechter-comm. te Breda heeft zich gisteren naar Oosterhout begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar het ver drinken van een kind, dat moedwillig in het water moet zijn geworpen. Gisteren is Jannetje Struik, de zoo genaamde millioenenjutfrouw, uit de gevan genis te Gorinchem ontslagen. tol'.HOOI.- EN' KERKNIEUW». In de vergadering van bestuur en leden der Singelschool onder Leiderdorp is lot hoofdonderwijzer benoemd de heer P. Boon te Nieuwdorp nabij Goes. Benoemd tot onderwijzeres aan den Rijndijk te Hazerswoude mej. J. Van den Ring. UK.UENUDK BERICHTEN. Men schrijft aau het D. v Z-IJ. en 't Gr. Ieder, die in Duitschland gereisd heeft, zal hebben opgemerkt, dat aldaar de slag- boomen langs de spoorwegen voorzien zijn van de nationale kleuren. Zoo zijn de barrières in Pruisen zwart en wit, in Beieren blauw en wit, in Hessen rood en wit be schilderd enz. Men behoeft slechts op de kleur der slagboomen te letten om te zien in welken staat vau het Duitsche rijk men zich bevindt, want ai zijn in sommige lan den (o. a. Baden) de slagboomen niet van nationale kleoren voorzien (waarschijulijk omdat die kleuren zich hiertoe minder ei genen), nimmer zullen die slagboomen in eenig land beschilderd zijn met de kleuren vau een ander land. Nauwelijks is men dan ook een grenspaal voorbij gespoord, of de kleur der siagboomen toont ons aan dat wij ons in een ander land bevinden. Men gaat hierin zóóver dat een overweg, die aan de cene zijde van den spoorweg op Beiersch- en aau de andere zijde op Pruissisch grond gebied ligt, ooki van twee verschillend ge kleurde slagboomeu is voorzien. Toen ik eenigen tijd geleden, na een kort uitstapje, uit Duitschland in het Vaderland terugkeerde, viel het mij op, dat ook in Nederland de slagboomen langs den spoor- weg, even als in het aangrenzende Pruisen, met de Pruisische kleuren (zwart-wit) waren geverfd. Een Duitscher, in dezelfde coupé gezeten, waarin ik had plaats genomen, zeide tegen een zijner medereizigers: ,Sehe ein- mal an, es ist merkwürdig, dass hier in Holland die Barrièren die Preussischen Farbeu tragen". Mij kwam deze schijnbaar onbeduidende zaak belangrijk genoeg voor om er eens naar te informecren Een ingenieur vau de maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen vertelde mij, dat de barrières zwart en wit waren geverfd, omdat zij hierdoor het best in het donker te zien zijn. Nergens in het bui tenland behalve in Pruisen zelf (België Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Oostenrijk) heb ik echter de Pruissische kleuren op de barrières gezien; ook langs den Holland- schcn spoorweg wordt voor het schilderen der slagboomen vau die kleuren geen ge bruik gemaakt. Nog nimmer werd evenwel voor zoover mij bekend is, de klacht ver nomen, dat tengevolge daarvan ongelukken zijn voorgekomen. Ik geloof dan ook dat de keuze van de (zwart witte) kleur onzer slagboomen niet gelukkig is, vooral omdat ons kleine land aan Pruisen grenst, alwaar die kleuren een zuiver nationaal karakter drageu. Wordt het raadzaam geacht, de barrières van eene afwisseling van licht en douker gekleurde blokken te voorzien, men neme dan de nalionale kleuren, rood, wit, blauw en beschildere ze op de wijze van de palen aan de grenskantoren der groote wegen. Het komt mij eveuwel voor, dat het reeds voldoende zou zijn de slagboomen, even als in het buitenland en langs den Hollandschen spoorweg, eenvoudig van een lichte kleur (lichtgeel of wit) te voorzien. Doch in elk geval: geen Pruisische slagboomeu op Ne- derlaodsch grondgebied. Dank der uitstekende zorg, te Londen aan de volksgezondheid gewijd, is de sterfte daar voortdurend zeer gering. Niettegen staande de stad thans 4,216,192 inwoners telt, is het sterftecijfer er lager dan iu de vier grootste steden van Holland. In 1887 bedroeg de sterfte te Londen op 1000 in- wouers 19.3, terwijl op 1000 inwoners 26.1 geboorten voorkwamen. Het aantal sterfte- gevallen bedroeg 81,113, het aantal geboorten 133,075. Op de geheele bevolking der metropolis kwamei slechts 9 sterftegevallcu aan pokken voor, daarentegen 2893 aan mazelen, 1431 aan roodvonk, 851 aan diphtheritis, 596 aan typhus. In het jaar 1887 bedroeg de sterfte te Amsterdam 24.39 per 1000 inwoners, te Rotterdam 24, te 's Graveuhage 21.7, en te Utrecht 23.51 p. m. De hitte is te Souakim zóo ontzet tend groot, d9t drie matrozen van het En- gelsch oorlogschip DolphiD ten gevolge van beroerte zijn overleden. In de pijp van eene kachel, welke bijna nooit gebruikt werd, bad de vrouw vau een onverbelerlijken dronkaard te Brussel 2500 francs verstopt, waarvan 1500 in bankbiljetten. Dinsdagochtend legde hare dochter buiten baar welen de kachel aan en al de echoone bankbiljetten gingen op in rook De stad Maracaïbo is op 15 Juni door een vreeselijken donderstorm bezocht. Vier personen werden door den bliksem getroffen, terwijl eenige anderen van de schokken te lijden hadden. 300 zakken koffie zijo uit een lichter, die zc naar het stoomschip Maracaïbo vervoerde, in do baai veiloren geraakt. In de mijn Magny te Montceau les Mines heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad, waarbij 7 mijnwerkers en8e paarden zijn omgekomen. Do verongelokt- werkliedeu laten 22 weezen na. Op de Elbe bij Altona is verleden Dingsdagavoud een met buskruit geladen schip gezonken. Van de bemanning moeten drie personen omgekomen zijn. liet stoomschip „Copeland" van Leith, is op weg naar IJslaud, bij Stroma vergaan. Allen aan boord, o. a. Rider Haggard, wer- deu gered, maar 380 ponies verdronken. HANDELS- EN UNANCIEEEE BERICHTEN. TER MARKT TE LE1I1EN AANGEVOERD. '2b «Juli. Verkochte j hoeveelheid.! Pryten. I a* gate HougiU Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Kogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - Lichte Maïs Kaardenbonnen Boterf I equal. vat). (2e - (lo per kil.) (2e Turf haardbr. Ie eoort (grauwe, Lange xwarte H. L. 7)20 kilog. dubh.hecto!. 3."5 4.50 5.2) 5.76 3.23 3.75 2.75 3 25 5.50 6.50 •50— 54— •42— 13. 1.25 1.55 1.05 1.20 0.20 0.24 1 krachtens Benluit van de Ver, V. tl. kllVctcnhandel verschijnt heden de Lflecten-iioteering niet. I. E 1 D 8 CII E Het KANTOOR der Maatschappij wordt I Augustus verplaatst naar den STA TIONSWEG Nü. 8. Vereenigde Artisten van de Holland- sche Opera uit den Parkschouw burg te Amsterdam. ZONDAG 2» Juli 1888: TOT AFSCHEID Kiiitciifrewonc Volksvoorstelling; teg;en verminderde prijzen. (Les Dragons de Villars), Prijzen der Plaatsen: Loges 1.49; Baignoires ƒ1.25; Parterre ƒ0.80; Galerij f 0.40. Opening 7) uur. Aanvang H uur. Plaatsen te bespreken van 122 uur aan den Schouwburg 10 Cents extra per plaats. Boekjes met gedeeltelijken Tekst ƒ0.15. Zie verder Aanplakbiljetten en Programma's. Standplaats Douzastraat. ZONDAG 20 Juli 188»: TOT SLUITING TAS HET TOOTEEL. Buitengewone Volksvoorstelling; tegen verminderde prijzen. Burleske Operette in 2 Bedrijven, door C. P. T. BIGOT. Aanvang; 7, uur. Ie Rang f 1.2e Rang ƒ0.75, 3e Rang 50 Cts, 4e Rang 25 Cts. bezitten dezelfde uitmuntende hoedanigheden, die vroeger andere fabrikaten zoo ruim schoots hadden. Uitsluitend verkrijgbaar bij de Hoofd-Agenteu Th. J. DOBBE EN ZOON, te Utrecht, en verder bij de Heeren de Firma Wed. H. H. VAN ROMONDT, Utrecht; Erven J. J. TIJL, Zvollc; F. BANNING, Oldenzaal; A. TJADEN, De venter; J. H. KNI Kill M en T. HOR NEER, Gorinchem; J. J. WIJTENBURG, te Zutphenen Mejuffrouw de Wed. J. J. LORETZ, te 'v Botch. Bij I. OPPENHEIM te Gronden ver schijnt het Dit blad wordt dagelijks gratia in eene oplage van 9000 exemplaren in stad en land ruim verspreid en biedt daarom een ieder die iets heeft bekend te maken, de beste gelegenheid tot het plaatsen zijner advertentiën. De prijs der advertentiën be draagt slechts 20 Ct. van 1 5 regels, elke regel meer 4 Ct. Bij abonnement verlaagd tarief. Het is dus bet goedkoopste en meest verspreide der in ons land ver schijnende advertentiebladen, waarom het aan HH. bandelaren en fabrikanten ten sterkate wordt aanbevolen, tot het plaatsen hunner advertentiën. Proefnummers en abonnementstarieven siju op franco aanvrage gratis verkrijgbaar bij den Uitgever I. OPPENIIEIM. Turftoreu- straat H 52, Groningen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 3