B INN EN LAN DSCH E BERICHTEN. T -WHZ «B W» <mt «T3 RK WC C3 U WW /Bk- 'W» De tweede kamer heeft gisteren de overeenkomst betreffende den verkoop van stf rken drank aan vissc'.ers op de Noordr.ee en de verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrootiug voor 1888 goedgekeurd. Nadat de beer Levyssohn Norman zijne aangekondigde interpellatie over Atjeh had gedaan en de minister van koloniën naar aanleiding daarvan eenige inliehlingen had gegeven, is de kamer tot nadere bijeenroe pt ng gescheiden. De minister van justitie beeft den procureurs generaal bij de gerechtshoven ver zochtden ambtenaien van het O. M. bij de kantongerechten op te dragen in hooger beroep te komen van allo vonnissen, waarbij personen worden veroordeeld tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor korleren lijd dan 3 maanden, als zijnde die vonnis sen in strijd met art. 32 van bet Wetboek van Strafrecht. Rij kens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scluoefslooin- schip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J C. Joekes, den 26n dezer van liiogo vertrokken, koers stellende naar Nagasaki. Ann boord was alles wel. De M. Gr. C. vernet mt. dat bij de regeeiing het voornemen bestaat bet Noord- Willemskanaal (Groningen—Assen) in eigen dom over te nemen. Vermits evenwel in de statuten der maatschappij niet voorge schreven is de wijze, waarop do aandeel houders tot eene zoodanige overdracht kun nen besluiten, is het uoodig, dat eerst te dien opzirhte de statuten worden aange vuld, om daarna een dergelijk voorstel aan de beslissing der aandeelhouders te onder werpen. Het blad teekent bet volgende er bij aanTot eene wijziging der statuten wordt vereischt de meerderheid van 2/3 van het kapitaal der gezamenlijke aandeel houders, die voor het meerendeel onbekend zijn bij het bestuur, daar er nimmer cenig dividend aan ben is uitgekeerd. Het blijkt uit tal van mededeelingen ook in de Engelsche pers zegt het Vad dat Engeland op 't punt staat het protecto raat over Noord Romeo, Britseh gedeelte) Serawak en Rroanai te aanvaarden. De vorm waaronder dit zal geschieden, maakt nog een punt van overweging uit. Men zegt, dat de Nederlandsclie regecring in de zaak gemoeid is en dat de reis van graaf Van Bylandt, onsen gezant to Londen, vóór eenigen tijd herwaarts gedaan, met het plan in verband stond. 1 n hoever er van Ncder- landsche zijde is geprotesteerd, cp grond van 'l bekende traclaat van 1824, is niet gebleken; maar in elk geval, de Engelsche regeering ontkent dat Borneo onder de bepalingpn van bedoeld tractaat (over de uitsluiting van gemeenschappelijke aoure- reiuiteit over eilanden in onzen Archipel) vallen zou. Na het tot stand komen van het protectoraat zal de grensregeling ver moedelijk aan de orde komen en beslist moeten worden of de Siboeko dan wel (gelijk de lieer Versteeg, president van 't Aardrijkskundig genootschap beweert) de Belckan of Nagasrivier de juiste Ooslergrens van Rritsch Noord Borneo is. De leden der New-Yorksehe Holland Society, die voornemens zijn een bezoek aan ons land te brengen, vertrekken beden per stoomboot Amsterdam" van de Ned.. Amer. stoomvaart maatschappij uit New-York. De plechtige buitengewone dienst in de Russische kapel le 's Ilage, ter gelegen heid van bet 900jarig bestaan van den Kussisclien godsdienst, werd bijgewoond door 11. M. de koningin van Servië, den Russi- sclien gezant, graaf Kapnist, de leden der Russische legatie, Russische dames en hce- ren die (e Scheveningen tijdelijk verblijf hielden, benevens eenige te Rotterdam, Am sterdam en elders in Nederland woonachtige Russische fainiliën. De aartspriester Bogoslowsky, wederom bijgestaan door de hecren zangers Gregorieff en Alexieund, bad voor htt lang leven «an de Russische keizerlijke familie en van ko ningin Nathalie. Er werd een Te lteum gezongen. Aanstaanden Vrijdag heeft wederom een buitengewone dienst plaats ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de keizerin van Rusland. Z. K. II. prins Albert van Pruisen heeft met zijn gezin gisteren den dag op zijne buitengoederen le Voorburg doorge bracht. Aanst. Maandag geeft de prins een groot diner in bet hötel d'Orange te Schevenin gen. Tot de 35 genood igden behooren leden van het corps diplomatique, hofdignitarisseu en onderscheidene autoriteiten. Aanstaanden Donderdag zal ter gele genheid van den verjaardag van II. M. de koningin aan bet Kurhaus een groot vuur werk worden ontstoken. Door de politie te Haarlem zijn aan gehouden eu naar het huis van bewaring overgebracht een 18- en een 17-jarige jon gen, die den avond te voren aan het prin sen-bolwerk aldaar eene dienstbode hebben aangerand, op den groud geworpen en 'au baar porteuiounaie beroofd, waarin ruim tien gulden was. Beide knapen hebben reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf on dergaan. Z. M. de koning heeft ook aan den Hortus Botanicus te Amsterdam weder eene groote collectie, fraaie tropische planten, waaronder varens, palmen en prachtige or chideeën, geschonken. Eergisteravond omstreeks zeven uur ont spoorde even buiten Naar den Ier hoogte van liet Buiten Crailoo een zindwagcii van de Gooische stoomtram, waarbij een arbeider, die zich op dien trein bevond, tusschen de bulL-rs geraakte en terstond aan de gevol gen bezweek. l/c zoogenaamde jTweedr Millioeuen juffrouw", welke vóór eenige maanden naar het krankzinnigengesticht te Mcdeinblik is overgebracht, werd eergisteren van daar naar Appingedaro teruggebrachtom haar nog resleerende straf in de gevangenis te ondergaan. In de gemeente Den Helder circuleeren lijsten tot liet oprichten van een monument op het graf van den daar onlangs overleden burgemeester, den heer Slak muil Bosse. Zeker heer, te d. H,, heeft voor eeu paar weken de plaats zijuer inwoning, met achterlating vau vrouw en kind, ver laten. Naar tneu verzekert is hij te Sou thampton gezieu, iu gezelschap tau een zijner schooljutl'ers. Naar het U. 1). verneemt, zul de verjaardag vau H. M. de koningin ook in de legerplaats bij Zeist door de genietroepen op eene bijzondere wijze wordeti gevierd. Na atloop van de parade zullen verschillende volksspelen plaats hebben, wsartoe voor reke niug vau de cantine prijzen en premies zullen worden beschikbaar gesteld. Ook zullen er wedstrijden worden gehouden, die tevens tol oefening kunnen strekken, als liet verwerken van grond, het maken van kleine pionierwerken, enz.waarbij aan de eerst gereed zijnden mede prijzen en premies toe gekend zullen worden; een en ander zal worden opgeluisterd door eene uitvoering der muziekvereeniging van liet corps, en zal tot besluit een op den feestdag loepasselijk vuur werk worden afgestoken. Het gezin K., te Baarn, voelde zich Dinsdug na het eten zeer ouwel, terwijl alle teellenen van vergiftiging aanwezig waren. Bij onderzoek bleek, dat er onder de boonen, die men gegeten had, verscheidene zadeu van gouden regen (ook kleine booneu) ge weest waren, en daar de gouden regen een vergiftige bloem is, was deze onpasselijkheid ontstaan. Door spoedige hulp sproten hier uit geen ernstiger gevolgeu voort. Te Renkum is gistermiddag een negen jarige knaap, die onder bet rtjdeo op de stoomtram wilde springen, daaronder geraakt. Hij bleef op de plaats dood. De vrouw van zekeren E. te Hasselt, zond Woensdag, tegen den zId van haar man, die de kinderen naar school wilde zen deu, eeu jongentje van omstreeks 9 jaar uit, om te bedelen. Het kind had btjua niets kunnen ophalen, eu daar de moeder het in dit geval met straf bedreigd had, durfde hel ook niet naar Ituis terug. Niet meer w etende wat te doelt, sprong het kind in een kolk. Gelukkig waren iu de nabij heid ceuige scheepstimmerlieden aan het werk, die dit opmerkten en er in slaagden bet kind weer op het droge te brengen. Bij een oom gebracht, wilde het kind met van naar huis gaan weten, tot dat de vader ge baald was, die het medenam. Eergisterennamiddag is te Lobitb eeu rijks ambtenaar iu arrest genomen en giste renmorgen naar Arnhem overgebracht, als verdacht van zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van bankpapier. Door deu verdachte was een bankbiljet uitgege ven, hetwelk het nummer droeg vau een der vermiste papieren. De twee oppassers der kon. militaire academie, die zich in den namiJdag van 7 dezer in opgewonden toestand het leven wil den benemen, en waarvan één, toen zij daarin werden verhinderd, een zijner supe rieuren dreigde te zullen doodschieteu, deze zijn, bij aanneming van verzachtende omstandigheden, disciplinair gestraft met vier dagen cachot le water en brood. Hun is gedurende zes maanden het recht ontnomen deu sabel te dragen en het voorrecht om verder bij de academie te dienen, zoodat zij naar hun corpt zullen wordeu teruggezonden. BUITENLANDSCIIE BERICHTEN EXIISLAKB. Dezer dagen kwam in het Engelsche lioogerhuis een wetsontwerp in behandeling, waarin lord Lamington toot stelde om, ten einde de mededinging van vleeacli uit het buitenland eenigszins tegen te gaan, alle slagers die zulk vleescli verkochten te ver plichten aan hunne deur een bord ol aan plakbiljet te hebben met het opschrift: Hier wordt buitenlandsch vleescli verkocht." Natuurlijk had het zonJerliuge voorstel ihct veel succes. Mackenzie heeft aan een Eugelscli blad geschreven dat, indien een Engelsche üruia een vertaling uitgaf van het rapport der Duitsche doctoren, hij die gerechtelijk zou vervolgen. Te Liverpool is een jong Duitscher gearresteerd, die had gedreigd Gladstone le zullen vermoorden. I- A A A K it 1.3 li. President Caruot zal deu 8n Aug. te Monlargis de onthulling van een standbeeld vau Mirabeau bijwonen. De gemeenteraad van Parijs heeft 14.000 francs beschikbaar gesteld om in Augustus eeu aantal werklieden iu de gele genheid te stellen, de tentoonstelling te Ko penhagen te gaan bezoeken. Een boulaiigislische bijeenkomst, welke gisteravond iu de avenue Lowenda! gehou den w erdwas slechts ééu onophoudelijk rumoer. De heer Susini beproefde het woord te nemen, maar niemand verstond er iets van. Te 9 uren ontstonden eenige worstelingen, waarbij een paar ueuzen plat en verscheidene oogeu blauw geslagen werden. Een redenaar w erd met schoppen en trappen naar het spreekgestoelte gesleurd, omdat hij (dat is niet waar" gezegd had. Deze gedwongen eu pijnlijke wandeling werd daarna in tegenovergestelde richting herhaald, Eene vrouwmet eene roode anjelier versierd, sloeg den ongelukkige en moedigde de andere tot slaan aan, roepende werpt hem in het water! trapt hem dood 1 snijdt hem den hals af!" Te middernacht poogden nog eenige redenaars aan het woord te komen. (Z/. v. Z.-U. on Gr.) L)e vereeuiging van onderwijzers en onderwijzeressen van het Seine-departement heeft gisteravond aan den minister van on derwijs Locktoy een banket aangeboden. Ongeveer 600 genoodigden zaten aan. Terwijl de minister het woord voerde en eene vergelijking maakte tusschen den toestand der onderwijzers van voorheen en thans ont stond een vreeselijk rumoer, omdat een re dacteur van l'Inlraneigeanl legeu de minis- tcrieele speech protesteerde en ffleve Bou- langer!" riep. Na eene hevige woordenwisseling werd de lastige journalist de deur uitgezet, waarna de miuister zijne rede vervolgde. Te Havre les Mons had Donderdag- avood een ernstig ongeval plaats. Een water reservoir bezweek eu de werken in de na bijheid vulden zicb met het ueggeloopen water; 21 arbeiders van het Phosphaleu- Etablissement van Henegouwen waren op dat oogenblik aan deu arbeid. Men heeft, dank zij de inspanning der ingenieurs, gedurende deu nacht alle arbeiders kunnen redden, die de hooger gelegen mijnschachten hadden kunnen bereiken. De redding geeft aanlei ding tot allerhande dramatische tooneelen. Volgens de Gauloii heeft de gou verneur van den Congo, Janssen, verklaard dat hij het omkomen van Stanley eu diens expeditie zoo goed als zeker acht. 1 TA LIK Aan 1' Indépendance Beige wordt uit Genua geschreven: De zaak der bandieten van Genua heeft plotseling eeu groote vlucht genomen. De twee vermoorden zijn een ltaiiaanschc deser teur, Camiuoti genaamd, die den naam Auber draagt; de andere een Franschman, zekere Uérault, die 2 jaren te Nizza gevangen ge- zelen beeft, beiden behoorden tol eene rooverbende, die in Ligurie eu in het depar tement der Zee-Alpen hun misdadig bedrijf uitoefenden. Volgens eene lijat bij ten der verbondenen gevonden, zouden de leden der benden onge veer 59 in getal zijn. Camiuoti en Héraullzouden, wegens de ver- dceling van deu buit, door hun medeplichtigen vermoord zijn. Reeds nu is gebleken dat zij het magazijn van den juwelier Marquetti, te Nizza, leeg gestolen en een valies, bevattende 200,000 frs. aan waarde, dat aan een Rus toebehoorde, geroofd bebbeu. nriTftcn lax d. Keizer Friedrichs mémoires, overzij publicatie zijn weduwe nog geen besliasjq he ft genomen, vormen 30 deelen, elk i,J 500 bl. folio. I)c overleden keizer wu j, de laatste 30 jaren gewoon dagelijks i». teekeniug te houden van het geen bti wedervoer. De Duitsche keizer zond het tnutitk. korps van zijn lijfgarde-huzaren regiment i>m Bayreuth, om zijn ingenomenheid met dei schepper der toekomst muziek te kennen u geven, liet korps gaf een uitvoering bij Wij. ners graf, terwijl honderden belaugstellendei daarbij tegenwoordig waren. Te 11 gn werd de plechtigheid geopend met een koraal daarna trok de troep met ontbloot hoold om den grafheuvel eu toen ging men naar de villa t Wahnfried", waar o. a. de man» van Frederik den Grooten gespeeld ntti Ten slotle w erd op verzoek der nabestaand» van Wagner nog de huldigiugsmarach via koning Lodewijk II van Beieren uitgevoerd Keizer Wilhelm gaf 2000 Mark voor dit uitstapje om de leden van hel korps g staal te stellen een opvoering van Parsifal* bij te wonen. Volgens een bericht van den Berlijn- scben correspondent van de Indépendana a de heer Windthorst, sedert vijf dagen Is Eins bedlegerig en onder behandeling via twee geneeslieeren, die hem volstrekte rtm voorgeschreven en aan eene hypertrophic m het hart lijdende verklaard hebben. Qisternamiddag kwamen te Munch» ter gelegenheid vau het honderdjarige gt- denkfeest van koning Lodewijk 1 van Beier» de opperburgemeester en eene deputatie vat Athenehet gezelschap werd aan bet statioi door eenige leden van het Münchener ge meentebcsluur ontvangen. De opperburgemeester van Athene hield eene rede in het Duitsc'i, waarbij hij ver klaarde de tolk te zijn van geheel Griekenland, wanneer hij uitdrukking gaf aan zijne gevoe lens van sympathie en dankbaarheid roer den onvergetelijken, kanstlievenden koning Lodewijk, die zich ook jegens Griekenland zoo verdienstelijk had gemaakt. Spreker besloot zijne toespraak met eei hoch op het Huis Wittelsbacil en op Beieren in te stellen. De eerste burgemeester vat München, dr. Von Widenmayer, dankte dit spreker voor zijn hartelijke woorden, waam de te München gevestigde Archimandriet de gasten in het Grieksch begroette. Men zegt dat Antoine, de bekende vroegere afgevaardigde van Metz, voorgoed van het Duitsch gebied zal worden verban nen, zooals hij een jaar geleden nit Elzae- Lotharingen werd verdreven. Hij zou zich dan opnieuw als Franschman laten erkeonet en zich bij de verkiezing van 1889 candi- daat stellen. RIIILIXD. Omtrent het vertrek van keizer Williela II en prins Hendrik uit Peterhof wordt htt volgende medegedeeld Dinsdag-ochtend te half tien urea, it keizer Wilhelm met het jacht Streloa in zee gestoken, nadat prins Hendrik een paar uren te voren met de Morewo naar het Duitsche eskader was gestoomd. Alle grootvorsten, grootvorstinnen en prin sen, de hofdignitarisseu, hooge autoriteiten en generaals, vergezelden den Daitscbti keizer tot aan het paviljoen, waar den vorig» Donderdag de hooge gasten waren aatigeko- men. Een half uur later kwamen keiot Alexander, diens gemalin en de grootvotü- troonopvolger per rijtuig eveneens te der» plaatse. Het geheele gezelschap begaf lid daarna op de Alexandria, welke op stool lag en onmiddellijk naar Kroonstad koen zette. Op de reede van deze stad lagen Russische en het Duitsche eskader vo# anker. Toen de Alexandria verscheen dov derde het geschut van alle schepen en de havenbatterijen. Keizer Wilhelm H keizer Alexander en de keizeriD, bene'® de grootvorst, werden aan boord van Hohenzollern door prins Hendrik ont'ang» die de keizeriu een bouquet aanbood. V nauwkeurige bezichtiging van de Hohentolhn begaven de keizers zich op het pantserscbif Baden, dat HH. MM. tot in de klein* deelen in oogeuschouw namen. BW" stoomde dit oorlogschip om het gebef' Duitsche eskader, dat in parade was opge'1^ en waarvan de matrozen in de raas stond» Bij de komst van de beide Monarch* werden zij door de manschappen me' boe rakreten begroet, terwijl een muziekkof het Russische volkslied speelde. Op de Hohenzollern teruggekeerd eene lnnch gebruikt, waarna keizer W.lbtJ II en prins Hendrik van het Czarenp* en de overige leden der keizerlijke fam®1 op zeer hartelijke wijze afscheid namen. Het hooge Russische gezelschap bei»

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2