5 candidaten zijn geslaagdvoor piano (lager onderwijs): inej. O. A. L. Schwartz, te Nijmegen; mej. C. Forluijn Harreman, Ie Delft; solozang onderwijsuirj. A. F. M. Kirchner, te Amsterdam. Naar de Porlef meldt, zal bij de uitgerersmaatach. „Elzevier" nog in den loop van dit jaar een uieuwe uitgave van de werken van Multatuli verschijnen. Deze naar tijdsorde gerangschikte uitgave za. voorafgegaan worden door studiën over de werken van dien meester, door mr. C. Vosmaer en bezorgd worden door Maltatuli's weduwel OKFICIKKI.K BKRICHTKV Door M. zijn, voor het studiejaar 1888/89, tot rectnr-magnifictis b nocuid: te Utrecht, mr. J. baron d Aulnis de Bourouill en te Groningen dr. A. P. Fokker. Door 'L. M. is benoemd lot bewaarder van de hypotheken, het kadaver en de scheepsbewijzen te 's llertogenbosch, A. Be vers, thans bewaarder van de hypotheken, hel kadaster en de scheepsbewijzen te Breda. Door 'L. M. is: P. II. Van der Ley, directeur der rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem, met ingang van 1 Sept. 1888, eervol ontheven van hel onderw ijs iu plant- en dierkunde bij die kweekschool; met ingang van denzelfdeu datum, benoemd tot onderwijzer in plant-, dier-, tuinbouw- en landbouwkunde aan voormelde kweekschool J. J. Corbijn, te Amsterdam, met machtiging deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van onderwijzer aan eene openbare school te Amsterdam.' Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is, rnet ingang van 1 Aug. a. a.voor den tijd van een jaar, benoemd tot apothekersbediende in 's rijks krankzin nigengesticht te Medemblik, de apothekers bediende J. Zielstra aldaar. De luit. ter zee le kl. G. J. Sluyter- man, dienende aan boord Zr. Ms. schroef- stoomschip Johan Willem Friso, wordt met den 6n Aug. a. s. op non-act. gesteld en op genoemden bodem vervangen door den luit. ter zee le kl. C. J. G. De Booy. Door den minister van koloniën zijn de heeren J. Vreedenburgh, W. M. Jordaan, A. H. Van Bebber, W. Wolters, J. T. P. J. Straatman, L. C. Kramer en G. Van de Beek, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-lndië om te wor den benoemd tot opzichter 3e kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. üp verzoek van den heer J. De Jonglt, hoofd der openbare school te Eijerlaud op Texel, is ingetrokken de resolutie van den minister van koloniën, waarbij hij ter be schikking tan den gouverneur-generaal van Ned.-Indie werd gesteld om to worden be noemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. De minister van financiën zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSC11E BEKICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 'a rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlaudsche bank.f 21,905,779,55 en bij de betaalmeesters. 1,761,314,79 Te zamen f23,657,085,34 Blijkeus bij het dep. van marine ont vangen telegram heeft Zr. Ms. inalructieschip Nautilus, onder bevel vau den kapt. luit. ter zee P. C. Pabst, den 23n dezer Christiania verlaten. Aan boord was alles wel. Z. K. 11. prins Albert van Pruisen maakte gisteren eene wandeling door de residentie en bracht o. a. bezoekeu aan het geucraal-depot der Faïcncefabriek-Kozeiiburg in de Lange Poten en aan de antiquiteiten- inagazijuen van den heer Mouchen in de Hofstraat en van de firma E. L. Van Gelder en Zoon aBii het Spui. II. M. de koningin Nathalië van Servië bezocht gisteren de badplaats Katwijk, met het doel in het groote badhuis appar tementen te hureu. Daar alles bezet was, vreest men dat H. M aan haar voornemen, Katwijk als zomerverblijf te kiezen, geen gevolg zal geven. Naar de RR. C. verneemt is de heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nijevelt, lid der eerste kamer voor Gelderland, oud-miuister van biiilenl. zaken eu oud gezant le Parijs, ernstig ziek, en is zijn toestand niet zonder gevaar. De soldaat L. K. van bet koloniaal werfdepot, die zich in de maand Mei jl.> onder het voorgeven baron v. II. uit leiden te zijn, te 's Gravenhage gelden en goederen had doen afgeven, is door den krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement schuldig ver ■t-. m bi» (t« c - ana ar-n klaard aan oplichting en deswege veroordeeld lol 3 maanden gevangenisstraf. Jhr. mr. Van Tets, minister-resident van N derland te Konstantinopel, is met verlof te VGravenhage aangekuinen. De directeur der Marthaatichting, eene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen, heeft van 15 Juni tot 14 dezer, behalve een tal van goederen en kleinere giften, nog bovendien van w ijlen den heer S.door mej. S. te Goes, een gift ontvangen groot f 500 Te Den Helder circuleeit een adres aan de regeeriug met het verzoek om jhr. E. A. D. E. Van Franckenberg eu Prosclilitz tot burgemeester dier gemeente te benoemen. 't Schijnt, dat zich tegenwoordig allerlei vreemde, eu daaiouder zeer gevaarlijke vis schen ill de Noordzee bevinden. Nabij Ttrebelling is in de vorige week een zeer groote roofvisch gevangen, met den kop van een haai, zware lceschvinnen, 't lichaam van een grooten zeeduivel, en een langen, vleezigen, ronden staart met platliggende staartvin. In den bek en het lichaam zitten platen met tanden gewapend en op het lichaam zit eene rij vrij lange eu stevige stekels, 'l dier was dood, toen men het aan wal had, anders was het opgezondeu naar A:nsterdam. Te Nijmegen was zekere D. D.eene ongehuwde vrouw, die alleen leefde en niet onbemiddeld was, sedert cenige dagen niet meer gezien, zoodat men zich over haar weder varen ongerust begon te maken. Gisterochtend, toen men de deur ouder toezicht der politie had geopend, vond men haar dood le bed liggen, waarvan de oorzaak nog iu het duister ligt. Uiterlijke teekenen van geweld werden niet aan het lijk gevonden. Vermoedelijk is ook zij het slachtoffer geworden van den sterken drank, waarvan zij nog al eeus mis bruik maakte, liet lijk was reeds tot out biuding overgegaan. Eergisterennacht is de sluom-olie raap-, lijnkoeken- en meelfabriek van de firma Nouiy en Van der Lande, staande op bijna j uur afstand van Deventer, met eene groote hoeveelheid koeken, meel, granen, enz. afgebrand. Alleen bet graaupakhuis en de oliekelders, waarin voor eene groote waarde aan graan, en olie geborgen wbs, bleven behouden. De oorzaak van deu brand is onbekend en de schade, daardoor veroorzaakt, zeer groot, terwijl er bovendien nog een groot aantal lieden zonder werk door geraken. Drie personen kregen bij het afspuiten vau het water van den stoomketel brandwonden. Omtrent den brand verneemt de R. B. Cl. nader, dat ook in Februari 1869 gemelde fabriek geheel is afgebrand. De schade wordt door sommigen op een paar tou gouds, door anderen op nog liooger be drag begroot. Met zekerheid is er nog niets van bekend. Het hoofd der firma, de heer A. L. Van der Laude, bevindt zich sedert eenigeu tijd om redenen van gezond heid iu het buitenland, namelijk te Wies baden en zal de treurige tijding met groote ontsteltenis hebben vernomeu, omdat, hoewel alles tegen brandschade verzekerd is, de schade toch zeer groot voor de firma zal zijn, daar nu weder eene geheel nieuwe fabriek zal moeten worden gebouwd. Dr. F. Vau Cappelle, rector aan het stedelijk gymnasium te Deutichem, heeft bij deu raad eervol ontslag uil die betrekking gevraagd. Deu 29eu Juli zal te Groningen eene bijeenkomst van notarissen in de noordelijke provinciën worden gehouden, tot bespreking van de toenemeude zaakwaaruemetij. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan bet llbl. dd. 22 Juli: Ondanks alle door het waterschapsbestuur aangewende pogingen tot behoudis de kade om den polder „De Beneden Aa" heden nacht te 2 ureu, ter hoogte van het „Hoog veld" bezweken. De polder, die eene uitgestrektheid heeft vau ruim 360 hectaren, loopt thans voor hel grootste gedeelte ouder water tot groot nadeel voor den pachter wiens uitzicht op een goeden hooioogst daarmede verloren gaat. Gisterennacht werd bij den heer H. in de Vrijstraat te Eindhoven eene grootte spiegelruit verbrijzeld. De dader, een zekere v. D., uit VVoensel, werd op heeterdaad door de politie betrapt eu geboeid wegge voerd. Men vermoedt, dat er zich, evenals vroeger, eene bende ruitenbrekers gevormd heelt, die men nu hoopt op liet spoor te komen. Gistermorgen ontlastte zich boven Tilburg een hevig onweJer. De bliksem sloeg in de in volle werking zijnde stoom fabriek der firma Verspaendonck C°. Terwijl een balk verbrijzeld werd, werden twee mannen bedwelmd ter aarde geslagen; ééa arbeider werdt tengevolge der hevige drukking tegen den zolder geslingerd. Er ontstond geen brand. «tj cm w Te Siebengerwold (L.) is door de justitie een onderzoek ingesteld naar aan leiding van het overlijden van een kind van 6 weken, liet gerucht loopt, dat hel den hongerdood zou gestorven zijn, en bezwa rende getuigenissen zijn afgelegd tegen de stiefmoeder. Bi"ÏTÜSLANIJSIUE BMICHTEN k ïj x i». Bij de aanstaande Engelsche vloot- manoeuvres zullen twee eskaders tegen elkan der opereeren: één, samengesteld uit 13 ge pantserde schepen eu 11 kruisers, het andere uit 9 pautserscliepen en 8 kruisers, eu verder ieder uit 14 torpedo booten. De vijandelijke vloot de zwakste moet trachten zooveel mogelijk den handel binnen zekeren kring te benadeelen, een der havens vau Groot- Britanuië aan te vallen eu de troepen le doen landen op een onverdedigd punt wm, de kust; de andere vloot moet dit Irad^V te beletten, leder van de scheepstnacqK krijgt een transport met 3000 ton steen kolen mee. Op de Iersche tentoonstelling te Londen werden tal van stukken papier verkocht met Glads,one's haiidteekening en de woorden: „God save Ireland." De Daily Reiet verneemt uit Odessa dat de vrienden der koningin van Servië verwachteu dat 11. M. aldaar haar domicilie zal vestigen. Hare partij wil trachten een onderhoud uit le lokkeu met den Czaar, tijde s diens reis naar de Kriui iu den aanst. herfst. Naar de Timet uit Soeakim verneemt, melden indirecte tijdingen uit Khartoem, dat de onbekende blanke Pacha aan den Boveu-Nijl, alsmede de Sultan van Darfoer deu Mahdi hebben gesommeerd, Khartoem over te geven. De Mahdi moet in het nauw gebracht zijn, doordat de einiers eu andere zijner volge lingen tegeu hem iu opstand zijn gekomen. till X 14 11 iJ ii. Aan het ministerie van oorlog is sprake van de oprichting van een corps luchtreizigers, die tol het oogenblik dat men hun hulp zou uoodig hebben in reserve worden gehouden. Deze luchtreizigers worden belast met het overbrengen vau brieven en het doen van waarnemingen van deu stand des legers iu oorlogstijd. De volledige uitstag der verkiezing in het departement Dordogne is thans bekend. Gekozen is de monarchaal Taillefer met 49427 stemmen. Clerjounie, republikein, ver kreeg 43099 eu Boulauger 4737 stemmen. Duclerc is overleden. Hij begon zijn loopbaan als journalist eerst corrector, daarna redacteur en werkte met Garuier- Pagès aan de „dictiounaire politique". Na de omweuteliug van '48, werd hij adjunct- maire van Parijs en tater ondersecretaris vau staat, onder Garnier-Pagès, dien hij later als minister van fiuanciëu opvolgde. De Juni- opstand deed hem tijdelijk van 't politiek tooueel verdwijnen, maar in 1871 keerde hij als lid der kamer, tater iu den senaat als onafzetbare terug eu werd in 1877 vice-president vau dat staatslichaam. Na den val van Freycinet in 1882 stelde hij een verzoeuiugs-miuisterie samen, maar zes maanden tater moest hij om gezondheids redenen zijn taak neerleggen. Hij werd 76 jaren oud. Volgens het jongste bulletin der ge neesheeren van Boulanger is alle gevaar in zijn toestand geweken. De generaal heeft Neuilly verlaten en zijn woning te Parijs weder betrokken. Van het Journal Illutlri dat een extra nummer gaf over het duel-Floquet- Boulauger, ziju 200,000 exemplaren ver kocht. Er is een herdruk van gemaakt. Een Parijsch dagblad had dezer dagen verteld dat het Zwitsersch grondgebied aan den graaf vau Parijs verboden was. Aan le Figaro wordt uit Geuève getele grafeerd dat dit bericht volkomeu onwaar is. De maatregelen te Parijs genomen tot opruiming der onbeheerd rondzwervende houden beginnen, volgens getuigenis van prof. Pasteur, gunstiger invloed te doen gelden. Het aantal gebeten personen daalde vau 67 in Mei op 46 in Juni. DU1TMCI1 LAX O. De Straatsburger Foil bevestigt het l ericht dat keizer Wilhelm den jaardag van Sedan in Elzas-Lotharingeu zal komen vieren. In de garnizoensplaatsen dezer provincie zullen dan 180,000 man liggen. Uit Aken wordt aan de Courtier de la Meute gemeld, dat Leopold, koning der Belgen, iu September aanstaande aldaar eene ontmoeting zal hebben met den keizer van Duitschland. - *w In officieuse brieven, die gisterenavond gelijktijdig te Berlijn en te Weenen njs openbaar gemaakt, wordt te kennen gegeret, dat het denkbeeld van onaf hankelijkheid de: Balkanstaten bij den Czaar ingang heeft ge. vonden, eu dat bij ten opzichte van Bulgarig bereid is tot concessiën, maar er op «tan dat prins Ferdinand van Coburg aldaar uit het land verwijderd zal worden, waaromtrent de Czaar bij Duitschland groote tegemoet koming vindt. Keizer Wilhelm zou namelijk aan den prins van Coburg den categoriscben eisch stellen, den overweldigden troon te verlaten, liet zou dan wel gemakkelijk vallen, eenen candidaat voor den troon te vipden, waarmede alle mogtndhedeii konden instem- mendoch voorloopig dient men deze be richten toch met de noodige voorzichtigheid op te nemen. Wel schijnt het niet twijfel- achtig, dat er werkelijk sprake is van een Hussisch parool, maar het zou dan toch nog de vraag zijn, of eu iu hoe ver Husland daarvoor op Duitschlands instemming ton kunnen rekeueu. (N. R. Ct.) Volgens ontvangen bericht te Berlijn wordt keizer Wilhelm aanstaanden Vrijdag te Stockholm verwacht. De Nvrdd. Ally. Zeilung bevat een hef tig artikel tegen het deukbeeld van algemeene ontwapening. Prins Bismarck wordt omstreeks half Augustus te Kissingen verwacht. De rijks kanselier zal deukelijk drie weken op die badplaats vertoeven. 73 jongelieden uit het arrondissement van Ribeauvilliers in den Elzas zijn door het gerechtshof te Colmar tot 600 mark boete veroordeeld, op grond zich aan deu militairen dienst te hebben onttrokken. HVUKX IK. Uit Bucharest wordt gemeld, dat de bezetting te Zaidchau, iu Servie, tegeu de regeering in opstaud is gekomen. De regeeriug zendt troepen tegen hen af. AHEKIKA. De kamer van vertegenwoordigen heeft het toltarief aaugenomeu. Daarin worden de beschermende rechten op rijst, suiker, sommige tabaksoorten en verschil lende andere koopwaren gehandhaafd. De aanstaande veldtocht voor de ren kiezing van deu president der republiek, zal de tariefquaestie tot grondslag hebben. ÜOST-IADIE. BATAVIA 18 Juni. De Javabode meldt Heden-nacht omstreeks half vier werden wij uit onze rust gewekt door de toDgtong die bet amoksignaal sloeg en wel om de volgende reden: De beer W. hoofdcommies bij bet Depar tement van financiën, woneude op kampong Kwitang, was een uur na middernacht met zijne eebtgenoote thuis gekomen van een partijtje en had zich toeu ter ruste begeven. Eenige uren tater werd mevrouw W. wakker door eenig geritsel in de slaapkamer en zag zij een tangen, magere inlander met het een of ander bezig. Terwijl de heer W. door zijne eebtgenoote gewekt, uit het ledikant sproug en den indringer trachtte vast tn houden, klom mevrouw W. uit een vennter om te trachten van buiten hulp te krijgen, Hetzij de buren niet thuis waren of niet spoedig genoeg hoorden, dit weten we niet maar zij slaagde daar niet en moest een heel eind verder naar een gardoe. Toeniij haar huis weder betrad, wachtte der onge lukkige vrouw een ijzingwekkend tooneel Omringd door den onmiddellijk toegeschoten schout van Kramat eu den inmiddels even eens gewaarschuwden geneesheer dr. G. la- op deu grond het lijk van den heer W. met een golokhouw over het achterhoofd, dra diepe snij wenden in het aangezicht en eei diepen steek in de zijde. Te oordeelen dis: de geconcentreerde bloedsporen moet de wor steling slechts zeer kort geduurd hebben tl de dood bijna onmiddellijk ingetreden zijn. De moordenaar was intusscheu ontvloden; men vond niets van hem dan een hoofddoek waarin drie bloemen staken, welke bloema door deu heer P. buurman van deu hort W. herkend werden als afkomstig uit zijnes tuin. Aangezien geen enkel spoor van braak aan de woning te bespeuren was, moet me wel denken dat de moordenaar zich beeft laten iusluiteu; daarom zijn dan ook sik bedienden in arrest genomeu. Ook aan pa ging tot diefstal schijnt niet gedacht kunnen worden, aangezien op alle kasten u huis, zelfs op de zilverkast, de sleutels stake en er desniettegenstaande niets vermist waar de dief toch tusschen éëu eu vis' tB ruimschoots gelegenheid had gehad om stelen. Men denkt dus aan eene wraak oefening. Het vermoeden daaromtrent mort gevallen zijn op den echtgenoot der keu kenmeid, vroeger ook bediende bij denh* W. doch door dezen ontslagen en Is" aangeklaagd wegens bloemeudiefstal.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2