NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Weze oiirilii( verschijnt dadelijks, behalve op /.oïi- en Feestdagen. A30HHEB1EMT: Woensdag 25 Juli 1888. - W. 174. ADVERTESTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muró. r Onschaldig Veroordeeld. w. w. s. 42). ouran Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25, Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.ttO, Prijs per Summer 10 ('ent. 202» JanritnnK. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DienstaanbiedingenR contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstceg 6. I.KIIKKV, 24 Juli. Door Z. M. is, voor het studiejaar ]888—1889, tot rector-magnificus alhier benoemd dr. J. M. Van Bemmelen. De Lciilsche Kennis. „We zijn gegaan". Ja, waarheen zijn we gegaan. We hebben eerst zoo eens een kijkje genomen naar wat er op de kermis gereed en wat niet gereed was. De koekkramen ja die waren al rroeg open, voor de erg nieuwsgierigen die 'Ier voor over hadden onder het zeil door te kruipen, al den vorigen dag. Veel van wat daar zoets en lekkers ligt ten loon ge spreid vinden we voor ditmaal ook voor de ruiten van onze koekbakker-stadgenooten. Eu daar liggen koeken, rond en ovaal, reuienkoekeu en koekjes voor de minder met aardsche goederen bedeelden, koeken met bloemen en koeken met groenmaar koekeu voor ieder die koek lust. Zie eens bier wat een koek; .voor Bertha" staat er op, of daar een, wat grooter omdat de rrieDdschap hem koopen deed, met .Door deez koek en een glas wijn zullen wij in vriendschap zijn", of een nog grootere omdat de liefde hier in de beurs tast, een koek waarop met roze- kleurige suiker op een wit veld staal uit gegoten ,Met een mijsje om te steelen Ga ik desen koek verdelen". Maar laat ons al die koeken voorloopig laten waar ze zijn; te tullen hun weg naar de verschillende spijsverteeringsorgauen wel 'linden. We zijn intusschen bijna doofge- toeterd, -gedoedeld, -gedraaid en -geve deld en 't steeds vermeerderend gedrang naakt dat we onze zoete beschouwingen niet loo ongestoord als wel gewenscbt, kunnen voortzetten. Uier en daar zijn onze mouwen al in aanraking geweest met de handen der pof- iertjes- en wafelartistendie gelooven we wel denken dat een gewoon mensch op ieder oogenblik van den dag wel poffertjes of wa felen lust. Neen 't is ons nog te vroeg, maar we beloven gaarne een bezoek te zullen breu- u aan de welingerichte kramen van de firma L De Nigtereu, op de BeesteumarktJo hanna Epskump, firma Van der Plas, de kraam met de bazuinbeelden op de Bloem- markt of in dezelfde buurt aan de kraam van de wed. P. Van Tol en Zoon, die allen uitmuntende poffertjes bakken in ruime kra men met veel boter en suiker (de potferljes nl.). Aan de koek- en banketkraam van de firma W. P. Visser op de Aalmarkt, naast het paiioghuisje, en aan de wafelkraam van de firma C. Wesseling, op de Bloemmarkt, brengen we dan morgen weer een bezoek niet alle boter op één koek. Trouwens we zouden ons immers ziek eten en drinken. Moeten we ook nog niet een kijkje gaan nemen bij den heer Tasseron, in café Suisse, die gedurende de kermis zelfs tot twee uren na middernacht koude en warme spijzen voor ons beschikbaar heeft, te besproeien naar keuze met Nederlaudsch Beiersch of Dorlmunder Klosterbier, ja waar men zelfs salons voor famieljes reserveeren kan. En heeft ook niet de beer Reket, hotel ,Le Soleil d'or" op de Breêstraat (155) gedurende de kermis tot 2 uur's nachts zijn uitmuntend restaurant geopend, evenals de heer Van Tellingen op de Aalmarkt zijn .Hotel de la poste"? 't Is immers alles om van te watertanden. Maar we zullen ons niet ziek etenen onze taak over de ge- heele kermisweek verdeelen. Na zóóveel .zoetigheid" mogen v.e ws .i lijk wel eens aan een of ander spel gaan denken. We vonden in den middag de wed. Spriet en Zoon reeds gereed het publiek te ontvangen in de ruime tent op de Lammer markt. Te twee uur werd reeds de eerste kindervoorstelling gegeven, met groot kinder feest en uitdeeling van speelgoed. We weten 't reeds; de directie heeft een geheel nieuw gezelschap meegebracht en geheel nieuwe pantomimes ingestudeerd waaronder vooral .Sergeant Michel of de onschuldig veroor deelde". De directie is werkelijk onver moeid; 's middags te 2 uur kinderfeestenen 's avouds te 8 uur reeds weer groote avond voorstellingen. Op de Beestenmarkt vinden we Wery's groot honden- en apentheitre waarin een uitmunteud gezelschap artisten, vroolijke, altijd vroolijke clowns en gedresseerde apen, honden en pouny's prachtig werken. Bij dat alles komen nog de lichtbeelden, de agioscopische wereldtableauxenz. enz., alles te zamen bijna te veel voor één avond, en dus den toegangsprijs overwaard. We zijn ten slotte naar de Stads-Gehoor- zaal gestevend, waar door den heer Doyser, een internationaal variété- en specialiteiten- gezelschap is geëngageerd om van te water tanden, alles onder directie van den heer Frits Van Haarlem, een goed klinkenden naam dus. De achterste helft van de zaal is door den heer Duyser op zeer practische wijze voor deze gelegenheid opgehoogd, zoodat men zelfs tot geheel achteraan uitmuntend zien kan en ten minste déérvoor niet bang be hoeft te zijn om wat iaat te komen. Wél zou die vrees gerechtvaardigd zijn wanneer ze gold betgeen men door te laat komen van het programma zou moeten mis- aen. Een zeer talrijk orkest vult de pauzen aan en begelpidt de verschillende nummers. Wat de dames betreft springeu we terstond op n°. 12, de drie gezusters St. Felix, America's premier burlesque artistes, drie dames bizonder bevallig in bewegingen en zang, inderdaad een der meest aantrekkelijke nummers van het programma. De 5 ge broeders Semmel hebben hunnen ouden roem uitstekend gehandhaafd; het Semmelquintett is overal bekend en geliefd. De heer Un- than die, geheel zonder armen, alles wat een gewoon mensch met zijne handen verricht minstens even nauwkeurig met zijne voeteu verricht, mag met recht het muzikale won der genoemd worden. Niet alleen dat de heer Unthan met zijne voeten uitmuntend viool speelt, hij blaast ook uitstekend piston en schiet met de grootste juistheid, waarna hij de bezoekers als souvenir een naamkaart meêgeeft waarvan hij het middenpunt doorschoten heeft. Kaart spelen, een fiescb wijn opentrekken en een gast bedienen, dat alles doet hij met zijne voeten zoo goed als de beste. Op de andere artisten komen we later eens terug. We vergeten echter de couplet zangers de heeren Charlicr en Alexandre, de dames Ferry en Dumont en den heer Köhley ook ditmaal niet. We moeten echter voor dezen avond maken dat we naar hnis komen willen we de winkels van den heer Sanders en C°. op den Nieuwen Rijn (14) en van drn heer Van Rhijn op de Haarlemmerstraat (83), hoek Vrouwensleeg, nog opeu vinden, om bij den laatste een lekkeren kertniskoek, bij den eerste een heerlijk stuk zeep of een fiesch reukwater meé te nemen. Dinsdagavond we zeiden 't reeds vroe ger openen de heeren gebroeders Van Lier hunne reeks voorstellingen met De Mikado, de bij name als nitmuntend succes stuk bekend staande burlesque Japansche Opérette. liet .Mikado" gezelschap van de heeren Van Lier, met zoo enorm veel kosten bijeengebracht oogstte overal te veel bijval dan dat het noodig zou zijn de zaak hier nader te bespreken. Evenmin behoeft aanbeveling het gezel schap verernigde artisten van de Hollandsche opera oit den Parkschouwburg te Amster dam. We kennen dat gezelschap, we weten dat 't altijd volle zalen trekt. Iu den schouwburg op de Oude Vest geven ze Woensdag ,De huzaren in het dorp". Don derdag .Faust" en Vrijdag »De Zigeuner- baron"; er is du» voor afwisseling zorg ge dragen. ■UZIEK, LKTTEHKM KV HI VHT. Volgein den Haagschen correspondent van de Prov. Grort. Cl. zou bij de vrienden van Voamaer het voornemen bestaan, voor den overledene een gedenkteekeu op te richten in de Scheveningsche Boschjes. Eenige Geotsche genootschappen hebben tegen 26 Aug. te Geut een .Vlaamschen Landdag" bijeengeroepen, om alle Vlaamsche belangen te bespreken. Politieke redevoe ringen of kwetsende aanvallen op de Walen, zullen niet geduld worden, De Liedertafel .Zanglust" te Amster dam heeft een nalionalen zangwedstrijd voor mannenkoor uitgeschreven, welke ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan der vereeniging zal worden gehouden en wel op Zaterdag 27, Zondag 28 Oct. en Zaterdag 3 Nov. De verzameling oude schilderijen in het rijksmuseum te Amsterdam is, naar de W. R. Cl. meldt, dezer dagen verrijkt met een kunstproduct van Albert Cuijp, voorstel* lende twee taferecien oit het wijukoopersbe- dnjf, die aan weerszijden van een koperen plaat zijn geschilderd. J De 9e jaarlijksche examens der Neder- landsche toonkunsteuaarsvereeuiging zijn gis- teren te 's-Gravenhage voortgezet. Van de FEUILLETON. 'VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, •Zij hebben bij hun vertrek geen van tóen gezegd waar ze heengingen, noch hoelang zij afwezig zouden blijven en zij hebben ook niets bepaald van hetgeen er ■nest gedaau worden voor het geval gij ■oobl wederkeereu, u hebben zij aan uw t^n lot overgelateu. Dat alles is het werk "o miss North; uit zich zelf zou de holonel nooit zoo hebben kunnen handelen, ®J heeft bem er toe gebracht. Ik ben me zelf stellig overtuigd, dat zij, en «Heen dit huwelijk heeft begeerd. Met ^'•1 wordt zij de meesteres van het huis, op rust, geluk en tevredenheid kan tfemand meer hopen." Ellen knarste op de tanden. Ja, het *u wel too, baar vijandin had een mees- 'trctuk volbracht. Geen genade was van kolonel te hopen, uu zij zijn gade werd I Een gevoel van angst en vrees maakte zich weder van baar meester. Wel kon zij al de gevolgen niet met een enkelen blik overzien, maar dit begreep zij toch, dat haar geluk, dat zijne liefde voor haar, dat het weelderige leven onder zijn dakdat dit alles vernietigd was. .Maar weet gij dan volstrekt niet, wanneer mijn oom denkt terug te komen, Dora?" vroeg zij met grooter aandrang. .Neen, miss, ik weet het volstrekt niet." .lk wil toch hier blijven tot bij weder keert, ik wil met hem spreken, alleen, en uit zijn eigen mond vernemen, wat thaos mijne positie in zijne woning is." .Mijn toekomst ken ik reeds," meende de oude Dora, .mij blijft niets anders over, dan een goed heenkomen te zoeken. Tosschen mevrouw Dufart en mij kan geen overeenkomst bestaan en daarom: Weg, oude Dora! weg uit dft huist" Ellen trok zich op hare vroegere kamer terug. Zij voud die nog geheel dezelfde als op den avonddat zij haar verliet. Zij gevoelde zich zelfs te ODgelukkig om te kunnen weenen. Die nieuwe slag van het noodlot drong zelfs voor een oogeublik Danton's laag ver raad naar deu achtergrond. Wat zou de verbintenis van haar oom met zijn pupil haar aanbrengen? Verdriet, niets dan verdriet! Instinctmatig begreep zij, dat alleen de begeerte naar rang en macht, naar macht ook over haar oom en zijn groot fortuin, Constance North had be wogen om te doenwat zij gedaan had. Al haar invloed zou ze aaowenden tegen haar, tegen Ellen, die het gewaagd had met deu trouweloozen minnaar te ontvluch ten. Neen, zij zou niet rusten voor zij haar mededingster, die zij altijd had ge haat, de wereld had ingestuurd, om in een kommervol bestaan haar eigen brood met werken te verdienen. Ellen besloot, om zooveel dit haar mo gelijk was, rustig af te wachten wat er gebeuren zou, als het pas getrouwde paar was teruggekeerd eu van de lippen van haar oom wilde zij haar eigen vonnis hooren. Behalve Dora, waren nog slechts twee bedienden in des kolonels woning achtergebleven, 't Was wel Ellen's geluk dat zij altijd de lievelinge der bedienden geweest was, want niettegenstaande de minder eervolle rol, die zij gespeeld bad, niettegenstaande haar twijfelachtige toekomst werd zij nu toch door de ougesch'kten met oplettendheid behandeld, en met niet minder achting als in den tijd, toen er nog niets bijzonders was voorgevallen en iedereen haar eerbiedigde als de begunstigde nicht en de aanstaande erfgename van den rijken en machtigen kolonel Dufart. Danlou Moultrie's koffers en verdere goederen waren het huis uitgebracht. De meubels waren gedeeltelijk bijeengezet of van overtrekken voorzien, de vensterblinden dicht gemaakt, het grooto hek aan den ingang van het park gesloten en dus kon Ellen vrij wel verzekerd wezen van niet door lastige of nieuwsgierige bezoekers ge stoord te zullen worden. Zijdie vroeger het geheele huis deed weerklinken van haar gullen schaterlach of heerlijk gezang, liep nu, als bevreesd om hare eigeue schreden te hooreu door het huis of de donkerste lanen van den tuin, steeds door haren trouwen Castor gevolgd. Menigmaal ook zat zij io de bibliotheek met een boek iu de hand, doch ook menigmaal zonk dat boek met de moedeloose hand io baar school en gaf zij zich geheel aan hare eigene sombere gedachten over en een enkele maal was het haar zelfs gegund iu tranen lucht te geven aan de droevige ge peinzen, die baar het hart verschearden. IPordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1