NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. <011 ran verschijnt dn» el ij ks, behalve op Zon- en Feestdagen. A BO MH E RIEMT: Dinsdag 24 Juli 1888. N°. 173. AQVERTE NTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.2a. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. I'rijs per timmer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Selieepmukerssteejr 6. 202= Janrgattig. Aan de geabonneerde» op de Man delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 2* Juni 1888. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 140 149 der Ingekomen Stukken ver- ionden. S a tls-15 er ic li te n. SCUVTTERIJ. BURGEMEESTER in WETHOUDERS tin GEIDEN doen te «eten, flat de Commissie, volgens art. 15 der »et op de Schutterijenvan den llden April 1827 [Staatsblad Ni*. 17), benoemd tot hel onaerzocken van en heslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, nader zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeen te, op Donderdag den 26jUo Juli aan- itaande'i namiddags te %es uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1*. al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2*. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1854 tol 1862 ingesloten 3*. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben K-, degenen, die na hunne indienst-stelliog bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 6». degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoo rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen, allen voor zoover zij In de vorige zitting niet mochten zyn verschenen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop bovengemelden dag, al ware het dal bij hen geen oproepmgs-biljet was ontvangenten einde over de iogediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl xij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden gecoe reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majcsleits besluit »on den 28,lfn Juni 1828 Staatsblad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige hommers getrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, UE KANTERBurgemeester. UlM*,21 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2(5 Juli 1888, des s te twee uren. Onderwerpen: 1. Staten van af- en overschrijving, dienst 1887, van het R. K. Wees- en Oudclieden- liuis en het R. K. Armbestuur. (143) 2. Verzoek van G. J. De Mie om een stoep te leggen aan den Middelweg. (144) 3. Idem van P. Van Driel Bzn ter bekoming in gebruik van grond aan den Vcstwal.(147) 4. Staat van af- en overschrijving op de ge- incentebegrooting, dienst 1888. (148) 5. Voorstel betrekkelijk de verordening regelende den werkkring van de Com missie van Financien, vastgesteld in de zitting van 28 Juli jl. (149) 6. Rekening van bet II. G. of Arme Wees- en Kinderbuis over 1887. (150) 7. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (151) LEIDEN, 23 Juli, De otf. t. gez. 2e kl. dr. H. Zeehui- sen, va» het 4e reg. inf. alhier is overge plaatst naar Amsterdam. Iu de doopsgezinde kerk te's Qraven- hage trad gistermorgen op ds. S. Kutsch Lojenga, predikant bij de doopsgezinde ge meente alhier. Bij den algemeenen schietwedstrijd der scherpschuttersvereeniging .Rotterdam" is de 10e personeele prijs behaald door den heer A. W. Nieuwenhuis, alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f35.— f 18.50, f3.70 en f 1.85, laagste prijzen f35.f18.1*3.70 en fl.85. Zaterdagavond viel een kind, juist toen een bakkerswagen kwam aanrijden voort geduwd door een jongen, door dat het strui kelde tegen de straat. Eenige mcnschen in de buurt meenden dat de bakkersjongen het kind had omvergereden en een man was zooals dat gewoonlijk mei bemoeizieke metische» gaat, zonder nader onderzoek ter stond bereid den jongen op den grond te werpen en te mishandelen, ja zelfs op de borst te trappen. Op de Oranjegracht alhier had gister een vrij hevig gevecht plaats tengevolge waarvan een der vechtenden den boel stuk sloeg, zoodat de politie aan de zaak een eind moest maken. Hedenmorgen is in eene zijsloot van den singel tegenover het Plantsoen eene vrouw levenloos gevonden, men zegt na een inge steld ^derzoek volgens aanwijzingen in een briefje van hare hand op de tafel in hare woning gevonden. Met de kermis is ook de woelige kermismaandag ingetreden. Van sterken drauk werd heden reeds vroeg door velen een ergerlijk misbruik gemaakt zoodat de politie hier en daar de brooddronkenheid te keer moest gaan. We twijfelen niet of onze politie zal gematigd maar tevens krachtig optreden daar waar 't moedwillige» er om te doen schijnt met de openbare macht te spotten. Hedeumiddag zagen we op de Nieuwe Beestenmarkt eenige ruziemakers van 't echte soort bezig, zich niet stoorende aan de waar schuwingen san de politie. Een flinke po litiemacht trad toen spoedig op, boeide de moedigen en bracht ze tot groot genoegen van a.le weldenkende ooggetuigen, zonder vorm van proces in de wacht. De politie heeft gedurende de kermis zeer zeker een zware taak en krachtig optredenwaar zacht heid bespot wordt zal er ongetwijfeld veel toe bijdragen het ontzag voor den sterken arm te verhoogen. niZIEK, LETTEREN KX KUX'HT. Bij het voortgezet examen der Ned. Toonkuustenaars-verceniging te 's Hage zijn van de 5 candidate» geslaagdvoor piano (lager onderwijs): de heer Henricus Stapel Pz. te Monnikendam, de dames Henriette B. Perquin te Arnhem, A. M. Vau Elaefteu te Kampen en de heer A. Limbach te Aalten. Tijdens de tentoonstelling te Parijs, zal in Juli 1890, een wedstrijd voor harmonie- muziekgezelschappen van den eersten rang, Fransche en buitenlandsche, doch ten getale van niet meer dan 12, plaats hebben, waar voor vier prijzen van 5000, 3000, 2000 en 1000 fr. elk met een gouden medaille wor den uitgeloofd. Gounod, Ambroise Thomas, Saint-Saens, Massenet, E. Reyer en Léo Delibes hebben aan den minister van schoone kunsten ver zocht Glinka's opera .leven voor den Czaar", op een Fransch tooneel ter opvoering te laten komen. Zij vragen dit als .een bewijs van internationale en artistieke sympathie voor Rusland in de persoon van Glinka, den illostre-stichter van de Russische opera." OKKICIKKL.K BKRICHTKV Door Z. M. is benoemd tot notaris te Groningen, L. P. De Groot, cand.-notaris te Sappemeer. Door Z. M. is, dr. J. F. Van Bem- meien, met ingang van 1 Aug. 1888, be- uoeind tot leeraar bij de normaalschool voor teekenonderwijzers en bij de school voor kunst-nijverheid te Amsterdam. Door Z. M. is met ingang van 1 October 1888 benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Lekkerkerk, A. Van der Wouden, thans directeur van het rijkstelegraafkantoor, tevens voorloopig belast met het beheer van het postkantoor aldaar. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Sept. e. k., benoemd: tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Meppel, dr. W. K. J. Schoor, met toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, dr. J. Ariëos Kappers, met toekenning van eervol outslag als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Meppel. De otf. v. gez. Ie kl. bij de zeemacht J. H. Smit en de otf. van administratie 2e kl. A. W. Van den Worm, beiden behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. instructievaartuig Urania, worden met den 24en dezer respectievelijk overgeplaatst aan boord Zr. Ms. torpedo instructieschip Marnix, en op non-act. gesteld. De ie luit. der mariniers E. Berdenis van Berlekom, belast met het bevel over het detachement mariniers aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den len Sept. a. s. ter beschikking gesteld van den commaudant van het korps mariniers en vervangen door den le luit. J. C. Schraver. De minister van oorlog zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. bTnnenlandscS bbmohtml Blijkens bjj het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VA» AV. W. S. 41). Het was Ellen alsof een ijskoude hand °P baar hart werd gelegd, zij kon slechts moeite uitbrengen: Neenspreek, ""a, ik voel het, ge hebt een verschrik kelijke tijding, voor me." ifa, wel verschrikkelijk, lieve miss Ellen, "ba North is getrouwd." Ellen zag niet duidelijk meer, het was, •«f het gezicht der oude dienstbode, de Pf. de trap, of alles met haar rond heide, zij greep Dora's arm en schier ■dvalooa vroeg ze: Getrouwd? getrouwd Dinton Moultrie? Heeft bij 't ge- vugd om terog te keeren? Kon zij hem "ba vergeven?" (Danton Moultrie ia "at teruggekomen. Mies North is gisteren Ptrouwd met uw oom, en beiden zijn "•t* op reis." ZESDE HOOFDSTUK. Ellen kwam tot haar zelve en bemerkte, dat zij op haar ooms leuningstoel in de bibliotheek zat; de oude, getrouwe dienstmeid bracht haar een glas wijn aan de lippen. (Och, kindlief, r.eern mij niet kwalijk dat ik u alles zoo maar op eens heb ver teld ik weet niet goedhoe men iemand op zulk een tijding moet voorbereiden, blaar drink nu even, het zal u goed doen." Ellen bracht Dora's hand met het glas terug. Alles kwam haar op eens weder in de gedachte. Die uitkomst had ze nooit verwacht. Vertel mij toch, hoe alles in het werk is gegaan," vroeg zij bijna adem loos. ,Wat zal ik u nog meer vertellen?" klonk het antwoord op treurigen toon. (Hoewel de kolonel een oud en dapper soldaat is geweest, hoewel hij zeker niet onbekend is met al de listen der vrouwen, was deze vrouw hem toch te slim en te berekenendhoe zal ik zeggente geveinsd om haar opzet te doorzien en is hij de dupe gewordeu van hare sluwe plannen. Als ge mij vraagt, wat ik er van denk, dan geloof ik, dat zij dadelijk, toen de heer Moultrie met u dit huis ontvluchtte, het plannetje heeft beraamd, ja misschien wel voor dat het zoover kwam, wie zal het zeggen? Uw oom is, wel berekend, geen slechte partij voor haar, tegenwoordig trouweu zooveel meisjes met mannen van leeftijd. Ge weet, dat uw oom miss North altijd zeer geuegen was, daarop heeft zij hare berekeningen gesteund eu daardoor heeft zij haar voornemen kunnen uit voeren." (Ja, ja, dat is zoo, zoo zal 't wel zijn," zeide Ellen in gedachten. (Nog geen uur nadat gij en de heer Moultrie weg kondet zijn, werd er alarm gemaakt en iedereen wist, dat gij met kern waart ontvlocht. De kolonel wilde u achterna reizen, maar miss North stond bet niet toe. Weet ge, wat de huichelaar ster zeide? de heer Moultrie bemint haar, zij hem; mijn geluk wil ik aan het hunne ten otfer brengen. Haar toekomst," zei ze, ,was toch voor eeuwig vernietigd, haar hart voor altijd gebroken, niemand bekom merde zich om haar, niemand kon haar liefhebben, en nog veel meer, wat ik zoo precies niet kan oververtellen. De kolonel noemde haar een heilige, een engel die arme manen bezwoer haardat er ten minste één mensch op de wereld wasdie zich wel degelijk over haar bekommerde, en dat zijn geheele leven zou doen. Hij was zichtbaar aangedaan eu verklaarde, dat hij u nooit vergiffenis zou schenken en zich zou wrekeu over de lage behandeling van den heer Moultrie en het slot van die comedie is, dat gisteren het huwelijk werd voltrokken vau kolonel Dufart met de ver latene miss North. Zij had het er op toe gelegd bem aan zich te verbinden véér uwe terugkomst. Natuurlijk werden er bij de huwelijksplechtigheid geen gasteD genoodigd. De bruid droeg een eenvoudig reiskleed eu deuzelfden dag zijn beiden met den spoor trein van Blackhaven weggereisd. De kolonel zag er bedrukt en somber uit; zij evenwel, hoe ze zich ook weet te beheerschen, kon een glimlach van triomf niet onderdrukken en werkelijk, daar had ze reden voor, zij had ten volle getriomfeerd. Zulk een echt genoot en bet vooruitzicht van binnen weinige jaren een schatrijke weduwe te zijn." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1