NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ï)eze <011 runt verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 23 Juli 1888. - N°. 172. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. J A C II T. •is© ourant ABONNEMENT: Voor Leidenper 8 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.#0. Prijs per \iiinmer 10 l'ent. 202° JnarKHiiK. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: .SrlieepuiAker.ssleeg 6. Sto tls- It eric li te n. SCHUTTERIJ. BURGMEESTER IK WETHOUDERS na LEIDEN doen te «etendat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den lldfn April 1827 [Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken tan en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, nader zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 26siea Juli aan- itaonde'i namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1®. al de zoodanigen, welke aan de loting tan dit jaar deel genomen hebben 2®, degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1854 tol 1862 ingesloten; 3®. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling termeenen te hebben 4t. degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5®. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wel, als tot <le nacht- of brandwacht behoo- rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen, allen voor zoover zij in de vorige zitting niet moch ten zijn verschenen om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop bovengemelden dagal ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl xijdie alsdan niet verschijnen, geaeht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien overeenkomstig art. 16 van Zijner Majcsteits besluit vin den 28®u® Juni 1828 (Staatsblad N®. 42), voor woverre zij dienstplichtige nommers getrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Ludm,21 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZÜID-IIOLLAND, Gezien hel besluil van de Gedeputeerde Stalen dier provincie van den lOden Juli 1888, o'. 94; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dal, ingevolge bovengenoemd besluit: I'. de opening der jacht op klein wild, vernield in de 2de zinsnede van art. 17 der vet van den I3den Juni 1857 Staatsblad 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den eersten September aanstaande met zonsopgang; inel uitzondering van de jacht op laisanten, waar van de opening is vastgesteld op Maandag dm eersten October aanslaande; 2°. van die «peiling voorls is uitgezonderd de uitoefening van hel jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lelt. der aangehaalde wel; 3". de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen >*eeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags inag worden uitgeoefend. tn zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, «orden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks Mo«n gebruikelijk is, alsmede in het l'ro- nneual Blad en in de Mrderlandsche Staats- ""rant worden geplaatst. De Commissaris des Kouings voornoemd, f F O C K. vGravemlce den I3deu Juli 1888. LEIDEN, 21 Juli. Door den burgemeester dezer gemeente, •5 hoofd der gemeentepolitie, zijn bij besluit den 16en Juli II.de conducteurs, kost- *v. bulpconductenrs en bulpkoetsiers der "Rterdimsclie Tramweg-Maatschappij alhier •"gesteld tot onbezoldigd agent van politie. De commissie van financiën heeft den ^"•«uteraad bericht dat zij de suppletoire van begrooting en de staten van af- "Joveiaehrijving, dienit 1887, van het R. K. en Oudeliedeuhuis en bet R. K. Arm bestuur beeft onderzocht, welk onderzoek tot geene bedenkingen heeft aanleiding gegeven, waarom ze voorstelt die staten goed te keureu. Burg. en weth. geven den raad in over weging onder de gewone voorwaarden aan C. J. De Nie vergnnning te verleenen om een stoep te leggen op openbaren gemeente grond eóór de nieuw gebouwde buizen aan den Middelweg n°. 19 en 19i. Door P. Van Driel Bz. ia tot uitbreiding van zijue machinale tapijtklopperij aan bet einde der Ooat-Havenstraat nog 4 centiaren in gebruik verzocht. Aangezien die grond voor de gemeente als bergplaats voor oude keien moei beschikbaar blijven, geven burg. eu wetb. den gemeenteraad in overweging op dat verzoek afwijzend te beschikken. Nu en dan zijn bij burg. en weth. klachten ingekomen omtrent eene te late plaatsing van de kachels in onderscheidene school lokalen. Behalve de calorifèrcs, haarden en kachels zijn voor de scholen ongeveer 160 kachels van hetzelfde model voorhanden. Wanneer van die kachels losse stukken voor banden waren zouden de herstellingen kunnen worden bespoedigd, terwijl het aanschaffen van eenige reservekachels eveneens daarbij veel gemak zou opleveren. Voor eet) en ander zal ongeveer f 620 benoodigd zijn. Vervolgeus zullen nog enkele artikelen der begrooling met een zeker bedrag moeten worden verhoogd, een en ander te zamen, met inbegrip van bovengenoemde f 520 tot een bedrag van ruim f4000. Burg. en weth geven den raad in over weging de benoodigde verhoogiugeu te vinden door afschrijving vau den post voor onvoor ziene uitgaven en tot de vaststelling over te gaan van den overgelegden staat van af- en overschrijving. In de raadsvergadering van 28 Junijl. is besloten tot vaststelling eener verordening regelende den werkkring der commissie vau financiën. De voorzitter had bezaaar tegen de be paling opgenomen in art. 1 luidende: yllet lid van het dagelijksch bestuur speciaal met de voorbereiding der financiëele zaken belast, is voorzitter van de commissie van financiën." Gebruik makende van de bevoegdheid hem bij art. 70 der gemeentewet toegekend, heeft de voorzitter zijne bezwaren aan gede puteerde staten van Zuid-Holland kenbaar gemaakt. Het is van gedeputeerde staten het gevoelen dat de raad inderdaad onbevoegd is een voorschrift als het bovenvermelde te geven. Ook de minister van binnenlaudsche zaken meent dat de door den gemeenteraad vast gestelde verordening niet behoudeu kan blijveu. »De raad aldus schrijft de mioister is niet bevoegd omtrent de verdeeliug der werkzaamheden tusschen de leden van het dagelijksch bestuur voorschriften te geven en dus ook niet om te bepalen welk lid van dat bestour bet voorzitterschap der hier be doelde commissie zal bekleeden." Namens den minister stellen gedeputeerde staten den raad van een en ander in kennis eu noodigen zij de vergadering uit de be paling in te trekken, ten einde eene ver nietiging van regeeriugswege te voorkomen. Burg. eu weth. stellen den raad voor, na intrekking, tot eene nieuwe stemming over de aldus gewijzigde verordening over te gasn. Bij bet gister te 's Graveuhage ge houden examen van de Nederlandsche Toon- kunstcnaarsvereeniging is geslaagd (van de vier candidaten) mej. J. M. De Loos, alhier, voor lager onderwijl. Mej. N. v. d. Bergen, te Botterdam. is benoemd tot onderwijzeres aan eene bij zondere school alhier. Hedenmorgen is prins Albert van Proi- sen van Scheveningeu alhier per rijtuig aangekomen. Na eenige inkoopen gedaan en in bet hotel Verhaat!' een maal gebruikt te hebben is de prins op dezelfde wijze weêr naar Scheveuingen vertrokken. Hedenochtend heeft zich op Vreewijk iemand door een pistoolschot van het leven beroofd. Het lijk is door de dorpspolitie naar de woning vau den ongelukkige ver voerd. Dezen ochtend beeft door het van twee kanten inrijden van de Vrouwensteeg door twee voertuigen, op den hoek vau de Breêstraat eene botsing van die twee voer tuigen plaats gehad tengevolge waarvan bel eene omvertuimelde en de inhoud over de straat werd geworpen. Eene vrouw bekwam daarbij nog kneuzingen. Hedenmiddag is aan de Haven alhier een jongen bij het aasjes scheppen te water geraakt. Een voorbijkomend buitenman beeft hem spoedig aan den vasten wal ge bracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 15 Juli 30 voiw. eu 3 k., totaal 33. M. 16 52 D. 17 53 W. 18 55 D. 19 58 V. 20 61 Z. 21 58 8 I s, 8 8 7 60. 60. 62. 66. 69. 65. Deze week werden op Rhijuzigt ge nomen 552 zwembaden door heereD en 29 door dames. Temperatuur van bet water 19" Celsius. Zooals we reeds vroeger vermeldden zal gedurende de kermis in de stadsgehoor zaal alhier optreden het gunstig bekende gezelschap van den heer Frits Vau Haarlem, versterkt door onderscheidene nieuwe krachten van goed klinkenden naam. De gehoorzaal is gedurende de kermis bier altijd het aantrek- kingspunt; 't zal ook nu wel weêr zoo zijn. Zooals door velen gewenscht werd, zal het Hollandsch operagezelschapdat hier in zoo korten tijd een plaatsje in de harten onzer stadgeuooten wist te veroveren, gedurende de kermis voorstellingen geveu in den schouwburg op de Oude Vest alhier. De eerste voorstelling zal Woensdag a. s. worden gegeven. Opgevoerd zullen o. a. worden Faust1', de huzaren in het dorp" en yde Zigeuuerbaron". Wederom komt Frobn's wereldberoemd Colosseum, of wassenbeeldenspel de tenteurij vermeerdereu op de a. s. Leidsche kermis. Frohu's Colosseum heeft een goeden naam verworven waar 't ook verscheen en ook bij de vroegere bezoeken aan Leiden. De tent is geplaatst op de Nieuwe Beestenmarkt en bevat een schat van bezienswaardigheden, alsde historische groep W illem Tell's mecsterschot, Venus gewekt door Auior, de Siameescbe tweelingbroeders, de bekende groep eerst betalen enz. enz. De directie beeft terecht begrepen dat ook de allerwege gewilde groep yNaar de Ma liebaan" niet moebt ontbreken, terwijl als 't uieuwste van al het nieuwe eene groep yScheherasare vertelt deu aultau bet sprookje uit 1001 nacht" vertoond wordt. De spre kende automaat of het hoofd vau Caglios- tro, zal zeker wel niet bet minst de aaudacht wekken. Het hoofd hangt en slingert geheel vrij in de ruimte en toch spreekt eu zingt het en antwoordt bet op de tot hem gerichte vragen. Zoo iets, dan is Frohu's Colosseum «el een gang naar de Nieuwe Beestenmarkt overwaard. ni'ZIEH, LETTEREN EN KLINKT. Geboortedag (1825) van Richard Hol. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 22 Juli, te twee ureu, door het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf., directeur de lieer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. Einzugs- inarsch aus ,der Zigeunerbaron", Joh. Stranss; 2. Ouverture: yLes Dragons de VillarsA. Maillart3. Eva-Walzer aus der Posse ,der Stabstrompeter", G. Steft'ens; 4. Souvenir de l'Opérette: ,1e Coeur et la Main", Ch. Lecocq. Tweede afd.No. 5. Michel Angelo", Concert-Ouverture (arr. C. Lau), N. W. Gade; 6. Spanische Tanze Noa. 2 u 5, (arr. C. Lau), M. Moaikowski; 7. Fantaisie sur l'Opëra de Suppë, Donna Juanila", (arr. C. Lau), J. O. H. Mann; 8. Blumeu-Polka, C. M. Ziehrer. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 24 Juli, des avonds te 7 urenonder directie van den heer W. Vau der Linden. 1ste afd., N°. 1. ,Für Freiheit und Ehre", MarschHönecke; 2. Ouverture ,1a Trompette de Monsieur le Prince", Bazin; 8. Fantaisie de l'opéra ,1e petit Faust" de Hervé, F. Dunkier4. La gunen Walzer", Joh. Strauss; 5. Fantaisie ile l'opëra ,1a Dame blanche" de Boieldieu, Baissens. 2de Afd., N". 6. Ouverture Pi que Dame", F. Vou Suppé; 7. Air de i'opëra Ie Comte Orjr", Solo voor Oboe voor te dra gen door deu heer A. Uudersdorf, Rossini 8. a. Balletmusik N°. 1 ,aus Rosamunde", b. Air composé par le Boi Louis XIII", Schubert; 9. Fantaisie de l'opëra ,les Dia- rnanls de la Couronne", de Auber, F. Dun kier; 10. Polichinel Polka", Neumann. Van de ruim dertig geselschappen, die zich ter deelneming hebben aangemeld voor het a. s. internationaal muziek-concoura van wege de N. K. Harmonie te Tilburg, is er geen uit Noord- of Zuid-Holland. De wetsirijd (aanmelding uiterlijk tot 1 Aug.) zal worden geopend met een feest- ouverture, door Richard Hol, lid van de jury, gecomponeerd. De heer Muiters en mej. Marie Ver- straeten zijn geëngageerd bij het gezelschap van de heeren Van Lier, om 1 Sept, zoo mogelijk vroeger, op te treden. Den vijfden Augustus zal te Charleroi een internationaal congres van oudheidkun digen worden gehouden. Ongeveer 500 geleerden uit verschillende landen zullen daarbij tegenwoordig zijn. OIFICIEELK BERICHTEN. Door Z. M. is de heer L. C. H. Fritsch erkend en toegelaten als consul van België te Makassar. Door Z. M. is aan Carl Feldmann, geb. te Keulen (Pruisen), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederl. zeeschepen, met uitzondering VBn oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome. Door Z. M. zijn de 2e luita. bij het korps mariniers J. Copius Peereboom, C. P. Van Borseleu, O. Faassen en A. H. Bakker, met ingang van 2 Aug. a. a. bevorderd tot le luit. Door Z. M. is M. Qroenewoudt, wed. J. Pijper, te Medemblik, met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd tot opzichteres der watch aan 's rijks krankzinnigengesticht aldaar. Door Z. M. is, met ingang van 1 Aug. a. i., aan A. Smit, op zijn verzoek, eervol outslag verleend als burgemeester der gem. Vlissingen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1