m w z u-z m z mm *j e*. ,-m. -m; 'at" ochtend voor 't eerst gebruik van de zee baden te Schevcningen. Daarna hebben de vorstelijke personen, vergezeld van de prinses, zich naar hunne buitengoederen te Voorburg Ingeven, van «aar zij tegen 5 uur te Schc- veniugen wederkeerden. Aan het diner vair gisterenmiddag namen deel de gezant van hot Duitsche rijk, baron Von Saurina-Jeltsch, henevens enkele audere leden van dat ge zantschap. De welbekende juistheids-schutter, de heer F. Z. Oaljaard te Loosduinen, gaf Dinsdag jl. op het schielterreiu der veree- nigihg Petit St. Hubert, aan het Kanaal naar Scheveningeo, een ongeëvenaard blijk van behendigheid. Na eene serie van 56 punten op 200 pas, uret eene witte roos als laatste scllot, maakte hij onmiddellijk daarna, op denzelfden afstand, twee serieëti van 60 punten, zegge elf witte rozen achter elkan der. Men schrijft aan de N. R. Ct uit Delft: Zondag II. verliet de schipper Jacobus Buytcweg zijn vaartuigliggende in de gracht aan de scheepmakerij alhier, de zorg daar over aan zijnen knecht D. 15. overlatende. Aan boord leruggrkeerdontdekte bij dat een ijzeren brandkast, staande in het voor onder, opengebroken en daaruit eene som van f310 was ontvreemd, terwijl de knecht zich uit de voeten had gemaakt. Deze nu is beden op verzoek der politie alhier te 's Gravenhage aangehouden en in het bezit van slechts f 6 gevonden. Terwijl de ouders vau huis waren, geraakte Zondagmiddag een 2J jarig meisje te Oosteinde, geur. Aalsmeer, te water en werd levenloos opgehaald. 15ij eene uitgraving van oude gronden te Koon werd door een arbeider een munt stuk gevonden ter grootte van een Holland- scheu gulden, geel van kleur. De èéne zijde bevat een wapen, waaromheen staat: Filips V; de andere zijde een kruis met de letters: I. S. P. A. N. 1. A. R. V. M. K. C. er om heen. Het geldstuk is weinig geschon den. Jaartallen zijn er niet op te vinden. Gistereunamiddag omstreeks 3 ure werden op het visscbersvlot op de rivier de Mcrwede voor de stad Gorinchem drie per sonen door den bliksem getrolfeu. De 13- jarige Klaas Kuipers was onmiddellijk dood de beide audere visschers bekwamen lichte kwetsuren in den hals. Uit Stellendam meldt men aan de NR. ClEen tjalkschip, beladen met steen voor de generale dijkagie van Stellendam, bevaren door schipper li., is Zaterdagnacht bij een hoogtij water van het anker losgewerkt en onder de kust dezer gemeente, in de nabij heid van het Dirkslaudscbe Sas, op bet droge gekomen. Het vaartuig is dien dag iu brand geraakt en bijna geheel afgebraud; toen de brand begon, moet slechts een twaalfjarig zoontje van den schipper aan boord zijn geweest. Als oorzaak van den brand noemt men hel aanmaken vau de kachel. Het vaartuig moet verzekerd zijn bij eeue Sliedrechtsch assuran tie-maatschappij. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Uit het onderzoek, door den genees kundigen inspecteur te Amsterdam ingesteld omtrent de kiuderbewuarplaatsen aldaar, blijkt dat vele dezer inrichtingen in een treurigeu toestand verkeeren. Zoo zitten b. v. in eene dezer inrichtingen, tevens winkel en woonvertrek, zes kinderen van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uren op eene bank. Achter de deur staat een ystil letje", en ceu emmer drinkwater wordt tegen 1ct. te huis bezorgd. Meestentijds zijn in bedompte en kleine woonvertrekken, waarin tevens ^stilletjes" geplaatst worden, een groot sa1'tal kinderen opgehoopt. Er werdcu 14 bewaarplaatsen bezocht; daarvan uareu er 2 goed, 6 redelijk en 6 slecht. Van de 45 onderzochte bewaarscholen waren 16 goed, 25 redelijk en 4 slecht. De inspecteur dringt er op aan, dat aan kinderbewaarplaatsen bepaalde eischeu zullen gesteld «orden. De heer H. J. Vreeken, Haar!, houtt. 147a te Amsterdam roept in dc Echo alle nog iu leven zijnde minderen, door wie de tocht van 10 Juli 1863 door de straat van Sirno- nosekt, aan boord van de Medusa, werd medegemaakt, op, zich schriftelijk of mon deling tot hem te wenden, teneinde, iudieu overeenstemming kan worden verkregen, een dag vast te stellen, waarop hel feit ook door de miudereu feestelijk kau worden herdacht. Maandagavond was de Czaar Peterstraat te Amsterdam in rep eu roer. Een vader, in die straat woonachtig, had een kindje van zes mnanden, dat aan „dauwwurm" leed. Nu had men den goedeu man wijs gemaakt, dal hij ziju kind van die kwaal zou kunnen genezen, door het in een plas regenwater te zetten. De goedgeloovige vader maakte toen van den regen gebruik om bet kind naar buiten te brengen en met bet verlengde gedeelte van deu rug ill een plas te zetten. Maar eenigc vrouwen von den die homopatische geneeswijze al te wreed en ontrukten riem zijn kind. De vader droop stillekeu9 af en liet zijn kind aan de welwillende buurvrouwen over. Sedert den 3en dezer wordt te Helder vermist de lieer J. F'. Berk, lioofd eener openbare school aldaar. Op dien datum beeft bij zich op reis begeven naar zijne familie Ie Kampen, waar bij echter niet is aangekomen. Het vermoeden ligt voor de hand, dit hein een ongeluk is overkomen. Te Utrecht is een studenten wielrij dersclub opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de beereu U. F. Tlioe Schwarl- zeubi rg eri Hobeiilausberg, A. J. Labouchère en C. II. Tliicbout. Gisteren bracht de prins van Bcutheim met gevolg een bezoek aan Arnhem. Bij een eergisteren te Ommen vol trokken huwelijk konden uoch bruidegom, noch bruid, noch de ouders van den bruide gum, noch de moeder der bruid hun naam schrijven, zoodat alleen de getuigen de akte konden onderteekenen. Men meldt uit Winterswijk aan de N. R. Cl.: Bij publicatie van deu burgemeest r is, overeenkomstig hel advies van den rijks veearts in dit district, gelast dat alle honden binnen deze gemeente gedurende vier maanden den muilkorf moeten dragen. Aanleiding hiertoe is het feit, dat de kal van zekeren landbouwer in eene der buurtschappen, welk dier met eeuen kond in dezelfde schuur zijn gewoon verblijf hield, onder zeer ongewone verschijnselen een kalf heeft aangevallen eu gebeten. De rijksveearts verklaarde, na ge houden onderzoek, dat de kat alle keuteekeiien van dolheid vertoonde. Het laat zich aanzien dat, hoe onaangenaam de genomen maatregel voor sommige inge zetene!) moge zijn, het heirleger van houden daardoor ecnigerinate zal worden geduud. De liefhebberij voor deze dieren is hier opmer kelijk groot. In zekere wijken der gemeente is liet somtijds, of men zich in eene achter buurt vau Konstautinopel bevindt. Beden kelijk is daarbij, dat niet weinigen der eigenaars uauwelijks voor zich en de hunnen het noo-lige kunnen verdienen, zoodat de houden op het erf van anderen den achraleu kost moeten trachten te vinden. Eene flinke hondenbelasting, zooals elders geheven wordt, zou het gevaar, hieruit ontstaande, eu het ongerief, dat velen vau losloopeude eu on beheerde honden onderviuden, zeker aanzien lijk verminderen. Naar men verneemt heeft R., oud 41 jaar, arbeider, wonende te Meppel, tbans in hechtenis, hooger beroep aaugeteekend van het vonnis der rechtbank te Assen van 4 Juli, waarbij hij is schuldig verklaard aan moord eu veroordeeld tot 20 jaren gevan genisstraf, als hebbende hij op 12 April jl. zijn 4jarig zoontje Jitze met opzet eene hoe veelheid rattenkruit toegediend, tengevolge waarvan dat kind eeu paar uur later is ge storven. Ook is de officier van justitie bij gemelde rechtbauk van gezegd vonnis iu appèl ge komen. In de gemeente Schoterland is op 89 jarigen ouderdom overleden Jetske De Vries, nalatende een broeder eu drie zusterswelke 74, 83, 86 en 92 jaren tellen. Te Ellewoutsdijk geraakte een 10-jarige knaap bij het vliegeroplaten in eene weide aldaar iu een pas gedolven put, met hel noodlottig gevolg dat hij een poosje na de redding overleed. Eergisteren sloeg te Sinoutskerke eeu wagen met hooi beladen om, met het ge volg dat een 22-jarige zoon van den land bouwer v. W. te Driewegen op de plaats dood bleef. Men schrijft aan de Ct. uit Eind hoven: Het is gebleken, dat de zoogenaamde wonderbloem" te Reuzel behoort tot de hier te lande iu het wild groeiende gewas sen. De naam is Echium vulgare. De om schreven groeiwijze is toevallig. Men gist, dat er vroeger een steen of ander voorwerp op het hart der plant gelegen heeft. Deze plant komt hier en daar soms veelvuldig voor, en andermaal verdwijnt zo eensklaps om later wederom te verschijnen vooral na diepe grondbewerking. Haar zaad blijft blijkbaar zeer lang kieuikrachtig in deu grond. Zekere P. te Venloo was tot f 3 boete eu de kosten veroordeeld, omdat hij te laat in een „vergunning" had gezeten. Hij had de boete betaald, maar weigerde niettegen staande alle aanmaningen de kosten van 87c. te voldoen. Hij werd gegijzeld eu be taalde f 8tot zoo hoog waren inuiiddgl? de kosten geklommru. -- Aan den schiedwedstrijd te Maastricht, te houden door de Vereenigtug van officieren der schutterij in Nederland", zullen 65 offi eieren deelnemen. GEMENGDE BERICHTEN Jl. Zaterdag stootte een stoomschip van Dundee met 8 900 toeristen aan boord, in de Tay, bij Newburgh, circa 10 mijlen van Dundee, op klippen ouder water en be kwam groote gaten in den bodem. Het zonk onmiddellijk zoodal de passagiers slechts met moeite van boord gehaald en naar Dundee gebracht konden worden. Maandagochtend woedde over het zuidoosten van Londen eene hevige don- derboi. De bliksem trof den electrischen toestel von de brandweer in VVellstreet en deed de schel in deu brandweerpost in Old Kent-Road weerklinken. IJlings toog de brandweer naar VVellstreet op weg, inaar zij vond niets te doen. Dezer dagen had de vrouw van een kusiwachter tc Tuwnabeud, in het Eugelsche graafschap Cork, drie kleine kinderen alleen gelaten in hare woning; de kinderen schij nen mei vuur gespuid te hebben en cr ontstond brand. Hun geschreeuw en de rook trokken de aandacht van een kustwachter; hij ging de brandende woning biuneu, wierp een kleed over een der brandende kleinen en haalde hem naar buiten. Toen ging hij opnieuw naar binnen en wist, ofschoon de rook hem verblindde en dreigdde te verstik ken, a) tastende op handen en voelen den weg te vinden, waaruit hij het jongste kind redde. Daarna begaf hij zich voor de tierde maal naar binnen en redde ook het derde kind, dat reeds wezenloos van schrik cn bedwelmd in een hoek lag. Hij was zelf intusschen deerlijk gebrand. Een der kin deren stierf ongelukkig twee uren later aan de braudwonden. In de Champs Elysées te Parijs zijn Zondagavond een aantal menschen door een hollend paard omvergeworpen. Twee van hen werden doodelijk gewond. Eenige dorpsmuzikanten vonden dezer dagen bij Anuaberg, in Saksen, een bosch wachter, die, badende in zijn bloed blijkbaar dooi eeu strooper was neergeschoten. In de nabijheid werd daarop in een dicht boscbje bij een vetten reebok het lijk van den stroo per, uit een Boheemsch grensdorp afkomstig ontdekt. Zijn afgeschoten geweer lag naast hem. De man was, na den boschwachter te hebben vermoord, met zijn buit gevlucht en gestruikeld en met den slaap op een afgebroken wortelstronk gevallen, zoodat hij op de plaats dood bleef. Te Rottweil, in VVurtemberg en te Gagartsn, in Westphalen, zijn voor eeu paar dagen kruitmagazijnen in de lucht gevlogen. Op beide plaatsen werden eenige personeu gedood en gekwetst. Voor de slachtoffers van den brand, die de Zweedsche provincie Norrland heeft geteisterd, heeft keizer Wilhelm 5000 mark geschonken. Toen kouingin Natalie van Servië de bruid van vorst Milan was geworden, woonde zij iu eeu bótel te Weenen. Op zekeren avond laat verliet de gelukkige braidegom zijn bruid, bij wie hij op thee was genoo- digd, en toen hij den Ring had bereikt, sprak hem een bejaarde vrouw aan, die hem verzocht, haar eenige oogenblikken gehoor te willen schenken. De ko ling luisterde nieuwsgierig, en de vrouw zeide: „Ik ben veel jaren dienstbode geweest in het huis van uw verloofde, ik houd veel van Natalie, eu ik smeek u, haar niet te huwen. Gij zijt eeu heerscher, Natalie is een heerscheres twee onbuigzame naturen kunnen elkaar op den duur niet verdragen." Milan vertelde later dit voorval. De dienstbode werd naar Rusland terug gezonden eu moet daar uit smart over haar ontslag zijn gestorven. Ontzaglijke hitte heerscht sedert eeu week in Griekenland; de thermometer tee- keude vaak buiten de zou 99 gr. warmte. Vele personen te Atheüe en elders zijn door dc hitte bezweken. De hevige hitte in Griekenland is aan het afnemen. Reizigers uit Macedonië dcelen mede, dat het daar weer eens flink gesneeuwd heelt, waardoor mensch en dier aanmerkelijk verkwikt en opgelucht zijn. Om een weddingschap van 100.000 dollars is in de Ëaldwiu-locoinotievenfabriek eeu locomotief in 16 uur eu 55 minuten geheel gereed gemaakt. De helft van de winst is aan de werklieden uitgekeerd, die het wonder volbrachteu. De Amerikaausche staat Iowa is een matigheidsstaatverkoop van sterken drank is er verboden. Een boeken-coluorteut verkoopt er nam boek geliteld „The his'ory of Phrohibitioa* (de geschiedenis van het verbod van dratd. verkoop) eu verkoopt soms aan eeu en den- zelfden persoon een dozijn exemplaren. Het boek echter bevat tnsschen den band geen drukwerk maareen pint cogue. PER TELEGRAAF. PARIJS, 19 Juli. President Caniot ii gisteravond om 8 uur te Chambérjr aange- komen De president werd ontvangen door de afgevaardigden cn hooge ambtenaren. De bevolking juichte den president toe, toen hij naar het stadhuis reed, waar eene receptie werd gehouden. Gedurende de reis werd de heer Caruot toegejuicht aan alle stations, welke de trein passeerde. MADRID, 19 Juli Volgens de Ibem heeft de prefect van Madrid last gegeven, dathedeuochtend huiszoekingen zouden wordea gedaan bij vele ingezetenen der hoofdstad. Drie duizend verboden wapenen werden in beslag genomen. Dc meeldauw breidt zich in de provinciëi Casteion en Navarra snel uit. PETERSBURG, 19 Juli. Het Duitsche eskader, dat den keizer vergezelt, is gister avond Reval gepasseerd. De keizers zullen elkaar hedenmiddag om drie uur het eerst te Kronstadt ontmoeten. LGIU8V, 1» Juli. De 2e luit. J. P. A. Van Weeren is van het 6e bij het 4e reg. inf. overgeplaatst. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd het algemeen debat over de bankwet voortgezet. De heer Vau Baar was voor de verlenging, mits op voordeelige voorwaarden voor den staat. Hij drong bij de regeering aan, om precies aan te geven tot hoever wijzigingen kouden worden aan gebracht. De motie des heereu Domeis Nieuwenhuis achtte hij onaannemelijk. De heer Rutgers was niet tegen de verlenging van het contract, maar zag geen reden tol vrees; indien de bank weigerde de gewijzigde voorwaarden aan te nemen, dan zou men of met anderen contracteeren bf ceu staatsbank oprichten. Sterk kantte hij zich tegen bel geven van landbouwkrediet door de bank, als nadeelig voor den landbouwer. De heer Van Houten bestreed den beet Nieuwenhuis, wees er op dat deze geheel voorbijzag de diensten der bank en de voor- deelen, aan de nationale productie bezorgd; ontkende dat men in 1863 roof bedoelde, en deed uitkomen dat een staatsbank zeer nadeelig zou kunnen zijn voor het krediet in ons economisch leven bij gemis van bet vertrouwen, de ervaring en de kennis van de bestaande bankdirectie. De heer Haffmans drong bij den minister aan, meegaand te zijn ten aanzien van au te brengen wijzigingen. De heer dr. J. K. A. NVertheim SalomoDson is voor het studiejaar 1888/89 benoemd tot klinisch-adsistent aan de sl- deeling van den hoogleeraar dr. P. K. Fel in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam. Op 's konings landgoed „Oranje Nas sau's Oord'' bij Reokum zal op een zta gunstig en uitgebreid terrein eene kersen- boomgaard worden aangelegd. Een aantal der fijnste vruchtboomen, van de zeldzaam ste soorten, zullen worden geplant. Md de voorloopige werkzaamheden zal spoedig een aanvang worden gemaakt. De prins van Bentheim en zijne fami lie verlaten heden reeds het Loo, en keer» naar Duitschland terug. Met een extra-trein van deu Oosterspoor hebben zij heden om 2 u. 56 min. de na huiswaarts ondernomen. De kapitein van den gen. staf B. G- Moerbeek, toegevoegd aan den directeur (te militaire verkenningen, is aangewezen W het medemakeu van de divisie-manoeuvresu Noord-Brabant als chef van den staf bij 4e regiment infanterie (2e brigade der B divisie infanterie). HANDELS- EN FINANC1ËELE BKHICIITEN.j De binnenlandeche foudsenmarktlevsdr weinig variatie op. De buitenlandsche markt was iets mit» geanimeerd. Venezuela verloor 2 pCt. De Russische spoorwegniarkt bleef ouden doen. De oblig. Zweedsch-Noorw. spoorw. 1"* den weiuig variatie op. De Amerikaausche markt was iels gestemd. De aanvoer op de kaasmarkt te Woed* bedroeg 18 Juli 120 wagens. Voor O** sche kaas bedong men lste soort /24.tot/28.—, 2esoort ƒ20.—

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2