NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOflUHENIENT: Vrijdag 20 Juli 1888. - Nu. 170. ADVERTENTIEN: Bureel: Srheepuitikerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericli ten. .1 ACITT. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Jï). p o tira I) e l e Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per S maanden Prijs per 11 miner to Cent. 202- Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. (Jroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. De COMMISSARIS des KONINGS iu de Provincie ZUIU-HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den lilden Juni 1888, n*. 88; Gelet op art. II der wet van den 13den Juin 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den 'iden Augustus aanslaande tn dal mitsdien van at dat tijdstip d^ uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en li, der wel op de jacht en vis- scliery, is geoorloofd; wordende tevens her innerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en vis- scherij i.i deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs de 9trandcn, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. £n aal deze kennisgeving, in plano gedrukt, «orden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in liet l'ro- nnciual Blad en in de Ncderlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. 'sGbzvemuce, den 15den Juni 1888. LEIDEN, 10 Juli. De le luitenant-kwartiermeester Woud- ■tn ie bij de hoofdadministratie van bet 4e reg. alhier werkzaam gesteld. De van het O. 1. leger hier te lande gedetacheerde kapt. F. L. Nix is van het 4e bij het 6n reg. inf. overgeplaatst. De Mikado. De heeren gebroeders Van Lier hebben bonne komst eu hunne eerste voorstelling reeds aangekondigd. In hunne gezellige scboowborgtent die op de Doczastraat zal worden opgebouwd zal des heeren VauLier 's Mikado-gezelschap optreden om er Dinsdag a. a. den Mikado te vertoouen, eene japan- iche borleake operette in twee afdeelingen, uoela die iü Amsterdam eerst herhaalde malen in het Engelsch en later in het Hol- landsch is vertoond. De ve rtaling is van den heer Bigot, eu wie van dezelfde hand meer vertalingen en be werkingen hoorde is op dit punt ten minste reedi gerust. Wat de opvoering van het stuk, wat de zangnummers eu koren en het orkest betreft hierover ziju de Amster- damsche bladen het rens dat ze voor de Eugelsche opvoeringen in het minst niet on der behoeft te doen. De ondernemende heeren Van Lier hebben met deze kostbare onderneming een kunst stuk geleverd en dat het geen waagstuk worden zal, voorzoover het de finantieele zijde van de zaak aangaat, daarvoor zullen het publiek en de goede naam, die het ge zelschap overal voorafgaat, wei zorg dragen, De geheele ondernemiug is zoo rijk opgezet dat er heel wat toe noodig zal zijn om de kosten te dekken. Toch twijfelen we aan de goede fiuantieele uitkomsten niet omdat het publiek, vooral ook in onze sleutelstad, weet te waardeeren. De verschillende partijen zijn in uitste kende handen eD de zangnummers komen overal tot bun recht. «De bloemen die bloeien in Mei" wordt lang niet minder goed weergegeven dan «the flowers that bloom iu the spring" van het oorspronke lijke duet. De heeren Van Lier zullen er hier met ééue opvoering wel niet af ziju vermoeden we. De naam van bet stuk is reeds lang verbreid en ieder verlangt het te zien en te hooren. Zeker hadden niet velen gedacht dat aan dat verlangen zoo spoedig gevolg zou worden gegeven. Men zij daarvoor de heeren Van Lier dankbaar. Toch zullen we dit jaar niet zonder Cagliostro-theater zijn. De heer Alber be zoekt n.l. onze kermis met ziju groot theatre van dien naam en komt te staan op de Lammermarkt. De grootste en nieuwste sensatiestukkou dezer eeuw zuilen er worden vertoond, geestverschijningen zullen er een verrassend effect maken terwijl groote fantastische bal letten met apotheose, waaronder Blauw baard," bizonder de aandacht zullen trekken. Maar het meest wordt die aaudacht ver diend door het nieuwste van den tegenwoor- digen tijd, n.l. «the fakyr of de slapende syiphyde," met toepassing van het mague- lisme. Iedere voorstelling wordt besloten door de Bofeadere en de diamanten grot, zilverregen, reuzenfonteinen en al wat er prachtigs op dit gebied bestaat. niIEH, LETTEKEN EX KL ADT. Geboortedag (1304) van Petrarca. Bij het examen der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn gisteren te 's Gravenhage van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs)de heer Piet liemsen, te AppingedamMej. A. Van Zeijl, te Arnhem; mej. A. W. J. Bok, te Amsterdam, en mej. D. Van Nievelt, te Breda. Naar de D. C. verneemt, zullen de leden van hel ontbonden muziekkorps der dd. schutterij te Dordrecht roudom hunnen kapelmeester, den beer C. Van den Linden, vereenigd blijven, en van tijd tot tijd volks concerten gevenwaartoe de vereeniging Musis Sacium gastvrij hare terreinen be schikbaar zal stellen. Ter herinnering aan prof. Donders, is een gedenkpenning geslagen. Het beeld van den hoogleeraar, gemodelleerd door den hoogl. P. L. Jünger, leeraar aan de rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdamen gegraveerd door den heer J. P. M. Meuger, tweeden stempelsnijder aan 's rijks mnntis uitnemend geslaagd en niet alleen treilend gelijkend, maar ook goed uitgevoerd. Een gedenkteeken ter eerc van gene raal Meunier, die zich door zijne nasporin gen betreffende de luchtvaart zeer onder scheiden heeft, zal binnenkort te Tours ont huld worden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. UEFICIEKLE BEBICHTKX. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. a. de kapt.-adminiatrateur van kleeding bij de kon. militaire academie J. Bogaerts, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1495 's jaars. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. scbroefstoomschip 4e kl. Sommelsdijk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, deu 18n dezer van Simonsstad naar zee vertrokken ter voortzetting van zijnen tocht naar de Westkust van Afrika. Aan boord was alles wel. In het laatst van het vorige jaar werden bij het departement van oorlog ernstige klachten ingebracht over de bruikbaarheid der munitiën voor infanterie, die eenige jaren in de magazijnen waren opgelegd ge weest. Dientengevolge ziju op last van deu minister van oorlog bij verschillende korpseu zorgvuldige proeven genomen, om op dit puDt zekerheid te krijgen. De inspecteur der infanterie heeft over die genomen proeven verslag uitgebracht, waarvan het slot luidt „Resumeerende, blijkt mt al de rapporten, dat bet gebonden onderzoek heeft aangetoond, dat de scherpe infanteriepatrouen no. 2 van 1880, Da zevenjarige behoorlijke opbewaring, nog steeds bon volle kracht behouden hebben eu dat de snelheid en het indringingsver- mogen van den kogel nog zeer voldoende zijn, zoodat, in verband met de verkregen uitkomsten, het vertrouwen van het leger op de munitie der infanterie sllesiiDs ge rechtvaardigd ia". Bij het voortgezet staatsexamen tot toelating aan de universiteit op 16, 17 en 18 Juli was het getal candidaten 15. Toe gelaten voor het getuigschrift Ade heeren K. Fercken, Joh. Jonker, E. P. Van Lan- schotP. De Maakvoor beide getuig schriften, de heer H. D. J. Van Mens; voor het getuigschrift B niemand. Met één can- didaat zal het examen nog worden voortge zet. Twee candidaten hebben zich terugge trokken. Afgewezen werden 7 candidaten. Het aantal dergenen, die sympathie betuigden voor het voorstel-Moerman tot afschaffing der vergelijkende examena, be draagt reeds meer dan 300. Daaronder zijn er velen, die juist door zulk een examen in de voornaamste steden als hoofden van scholen zijn geplaatst. Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen benevens zijne drie zonen maakten gister- FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN iMijn God, wat kan oom dan toch terughouden P Begreep hij dan niet in •elk een vreeaelijke spanning zij moest veten? Was hij zonder genade?" Ook ien tweeden dag wachtte Eilen te vergeefs. Oompje kwam niet en ook geen enkel Wicht om haar terug te roepen. Ala de uucht aanbrak, wierp zij zich, uitgeput van 'nooeienia en droefheid, wanhopend op de ■kchto legerstede, bij zich zelve mompe lt ,Ik zal, ik wil niet weder wakker 'orden." Zij sloot hare oogen. Inderdaad dood tou haar nu welkom ziju geweest, "1 had uiet geleerd wat het is om te «oeten dulden en lijden. Dank zij haar ftoi, sliep zij zwaar en zonder door Jroomen gekweld te worden; bij het aao- Wken van den dag ontwaakte «ij echter ptoMing en zich haastig gekleed hebbende spoedde zij zich naar de waardin, met de bijna ademloos geuitte vraag, of haar oom ook gedurende den nacht kon zijn aange komen. «Neen, miss," klonk het ant woord op medelijdenden toon. Vreemd, onbegrijpelijk," mompelde Ellen bij zich zelve, rik weet waarlijk niet, wat ik daar van denken moet." Zij dronk een kop thee eu gebruikte iets van het eenvoudig stuk brood; het lichaam eischt nog voedsel, als de smart ons bijna het hart verscheurt. Deze dag verliep even als de vorige en de waardin brandde van nieuwsgierigheid om eenige inlichtingen te verkrijgenmaar er was iets in het voor komen eD de manieren van Ellen, dat baar weérhield een enkele onbescheiden vraag te uiten. Het arme meisje was iu doodsangst die foltering, dat aanhoudend te vergeefs wachten kon zij niet langer verduren. Als oom haar eens geen vergiffenis wilde schen ken? Hjj kon zoo streng wezen, waar het eeu zaak van eer gold en gewis zon Con stance alles beproevenom oompje tegen haar op te zetten. Wat moest er gedaan worden? O, die hartstochtelijke liefde voor Danton Moultrie zou haar al te duur te staan komen. Een nieuwe dag brak aan, om Ellens laatste schemering van hoop uit te dooven. Vier eindeloos lange dagen had zij na te vergeefs gewacht. De onzekerheid was uiet langer te dulden. Haar oom was dus te zeer iu zijn eer gekwetst eu zij, de arme Ellen, moest de kelk der vernedering tot den laatsten droppel ledigen. Zij moest alleen terugkeeren en op hare knieën om vergiffenis smeeken. klaar behalve het pijnigende van die gedachte, werd zij nog door een onverklaarbaar gevoel van vrees beklemd. Misschien was er te huis iets verschrikkelijks gebeurd. Misschien was de kolonel zwaar ziek of dood, en verbood Constance ieder om haar terug te haien. Misschien ook durfde Constance haar den dood Diet te melden, waarvan zij dan toch de schuld zou dragen. Een omnibus reed dagelijks om negen uur 's morgeus van het dorpje Sagamore naar Blackbaven. Ellen vroeg aan de waardin om hare rekening. Bij geluk had zij een welgevulde beurs bij zich. Zij wierp haar mantel om en zette haar hoed op, terwijl zij den sluier diebt over het gelaat trok. Toen de oude, krakende post wagen voor het logement gereed stondnam Ellen daarin plaats. «Nu, zoo iet* vreemds beb ik uog nooit onder mijn dak gehad," riep de waardin nit, toen lij hare buitengewone gast zag wegrijden, «'t Heele dorp spreekt er van. De meuschen zeggendat de mandie haar in mijn logement heeft gebracht, de bruidegom was van een ander, maar dat is te erg om over te vertellen. Zooveel ia zeker, dat dit meisje er bijna gek van is." «Arm kind!" zuchtte de alordige maar goedhartige dienstmeid. «Wat is ze mooi, niet waar?" voer de waardin voort, «erg mooi, vindt ge niet? Tom vertelt, dat de mijnheer, die haar hier heeft gebracht, nog dienselfden nacht, in dat verschrikkelijk onweer, naar Black- haven is geloopen en van daar met den spoortreiu vertrokken is. Die twee zullen het samen terdeeg aan den stok hebben gehad." Langzaam vervolgde de rammelende reis wagen den weg. Ellen voelde bij iederen schokbij eiken hoefslag van het paard als het ware een dreuning in haar hart. Hoe meer zij de plaats van bestemming naderde, hoe sterker haar hart klopte. Wat zou zij den kolonel zeggen? Wat zou Constance haar te zeggen hebben? (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1