mrz mm mc -wlj~ ««v /m. worven. 't Zal er wel wêar heeo ttroome» (leuke» we. De lloll-xmlsche maatschappij van land bouw zal uitvoering geve» ao» liet plan om een zuivelschool op te richtenen de «ioor haar in het leven geroepen vereenigiug n De Zuid-llollandscbe Leerhoeve voor zui velbereiding" beeft een leening uiigeschre- ven tot een bedrag van f 120.000, De voorzitter der genoemde landbouw-maalschap- pij teven» voorzitter dezer vereenigiug, de heer Mr. I). Visser van Ilazerswoude, heelt zich bij het aangaan dezer leening verbon den om persoonlijk gedurende 20 jaren borg te blijven voor een jaarüjksche aflossing van f 2000. MUZIEK, LETTEREN EN KI \»T. Zomerzorg-Coiicerten. 't Was gisteravond weer een echte zomer avond en 't bleef droog zoolang als dat noodig was voor den go den gang vau het vierde der concerten op Zomerzorg door de kapel van het regiment grenadiers onder directie van den heer VV. Van der Linden gegeven. liet programma was aardig gevarieerd en de uitvoering met wat meer gloed dan dat in den laatste» lijd wel eens 't geval kon zijn. Du uitvoering van het audante du sonate pathelique lokte veel bijvalsbetui gingen uit, hoewel naar onze meening het accompagnement veel beter had kunnen zijn. De Fantaisie de l'opéra la flüte en- chantée, van L. Chic, werd zeer goed ten gehoorc gebracht. Uitmuntend was ook de uitvoeriug van de eigenaardige compositie van Duisseus de fanlaisie de l'opéra les Porcherons de Grisar de vertolking hiervan is lang niet gemakke lijk. Met een Strausspolka nam de kapel van het publiek voor ditmaal afscheid, en langzaam bewoog zich de dichte drom van tevreden zomerzorgbezoekeis naar den uit gang om, thuis gekomen, te kuonen zeggen, ,dat ze nog juist vóór de bui binnen waren." Iloe dan ook, dit concert is ten minste wéér eens geslaagd en heeft een prettigeu indruk achtergelaten. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 19 Juli, te halfacht uren, door het muziekcorps der dd. schutterij, directeur de heer A. Van Leeu wen. late afd.: N°. I. ,Mit Sang und Klang", Marsch, Rosenkrans; 2. Ouver ture .Masaniello", Auber; 8. .Nachklange aus dem Zillerthal", Piston Solo, tloch; 4. Grande Fautaisie de l'opéra .Faust', de Gounod, Leeuwen. 2de afd. N". 5. Ourerture ,La ïraviata", Verdi; 6. Souve- nir de Tannhauser", Wagner; 7. »La Papillot) en Voyage", Picolo-Solo, Terschak 8. ,Uu jour d'Eté en Norvège', Fantrisie pastorale de Wiliners, v. Leeuwen. De 9de jaarlijksche examens der Ne- derlaudsche toonkunsteuaars-vereeuigiug zijn gisteren te 's Uravenhage, in het lokaal der Loge, voortgezet. Vnn de 5 caudidaten zijn geslaagd voor piano (lager onderwijs); mej. VV. Van de Geer, te Apeldoorn, uiej. N. C. M. Pilger, te Amsterdam, en mej. C. M. E. Hlommendaal, te Puttershoek. UKFICIKKLi: IIKKICIITKV Door Z. M. is goedgekeurd dat de bur gemeester van Buurmalsen, jhr. oir. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst tut Nijevelt, is benoemd tot secr. dier gemeente. Door Z. M. is jhr. mr. P. J. Van Swinderen, kantonrechter te Groningen, met ingang van 1 Augustus 1888, benoemd tot commissaris des konings in de provincie Drente. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister vau financiën maakt be kend dat het saldo van 'a rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 22,887,571,95* en bij de betaalmeesters. 1,540,838,40 Te samen. f23,928,410,35' Blijkeus een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. instructie schip Nautilus, onder bevel van den kapt.- luit. ter tee P. C. Pabst, 16 dezer te Christiania aangekomen. Aan boord was alles wal. Met liet stoomschip Drente van de Uotterdamsche Lloyd, hetwelk den 28n Juli e. k. van Rotterdam naar Ned. Oost-indie vertrekt, zai van daar rechtstreeks cenc brie venmaal naar Atjeh worden verzonden. Voorts zullen Dinsdag 7 Augustus e. k. uiet dc treinen van 4,3 a. en 5,33 a. van Amsterdam naar Antwerpen, iri aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille mede verzeudingen aan Atjeh geschieden. Tengevolge van den uitslag van liet onlangs gehouden vergelijkend exanu-o der adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de kon. militaire academie, komen voor eene plaatsing hij die inrichting tegen 1 September a. s. in aanmerking: Infanterie hier te lande: H. C. C. Cloc- kener Broussou, IJ. A. SeyHardt, H. M. Uoukens, NV. J. C. Schuurman, IJ. Van llcnnekelcr, II. A. Van Zw ij nd recht, H. G. Thieme, C. A. Ter Cock, 11. Dyserinck, C. Aronstein, C. A. Van Fenema, J. Van Greu- ningen, li. P. Van der Mieden van Opmeer, H. Van Aisma, W. J. M. Benschop, VV. Petier, A. DuJok van lleel, J. S Melz, A. A. Holle, B. J. VV. Van der .Vleer, P. 11. A. Loopuyt, II. C. Van Capellr, jhr. F. A. O. Beclaeits van Blokland, J. J. Blussé, P. Ten Bruggeucate. Cavalerie hier te lande: A. L. Van Har pen Kuyper, E. 11. Juckeuta van Burinania baron Rengers, F. J. Vau VValchren, VV. I.am, J. J. Nt liman, A. Van Mens. Artillerie hier te lande. VV. M. Beijerinck, F. H. Abbing, F. De Ridder, J. M. Van den Bent, VV. II. C A. Seyn, H. L. J. Haakman, VV. II. Hioolrn, D. C. M. Andié de la Porte, D. Rijnders, J. J. Hocke. Genie hier te lande. O. Buenu de Mes- quita, A. Gobee, R. P. Van Rooijen. Infanterie ill Oust-Indie. 11. W. Rocbij, A. M. Kcrkkamp, U. II. De Wilde, A. C. Van Altcna, J. D. II. Bcckeriug, J. R. Van der Mandele, J. E. Romswinckel, J. Vau der Weyden, T. C. Metz, C. M. J. Van Hoogstraten, K. J. F. A. üoossens, II. Schouten, VV. II. Rozendaal, J. L. Üoerrle- hen, J. F. 11. Schoemaker, 11. Bakker, J, A. Jansen, I. 11. B. Lamberts, P. Spaan, K. G. R. Joosten, W. F. Dinger, B. C. M. Smelt, F. H. A. A. Wagner, K. Kooiman, J. R. D. De Joncbeere. Cavalerie in Oost-Indië. J. J. Bürger, J. F. E. A. R. Von Römer, K. W. Raub, C. L. C. De Bruin. Artillerie in Oost-Indië. B. De Greve, H. C. J. Sincuts. Genie in Oost-lndië. A. Hcyting, L. G. Van Aken, V. Reusburg, J. Tiriou. De Haagsche briefschrijver van het Ulrecktck Dagblad wijdt de volgende regelen aan den toestand van de residentie en van het naburige Scheveuingeu. Hij zegt nl. 's Uravenhage is vol van leege huizen; geen huizeu, die wachten op een huurder, wel te verstaan, maar woningen waaropteu gerieve van eventueele inbrekers, de gerust stellende verzekeriugen geschreven staat; .niet thuis" of .uit de stad, veelal met de vrieudelijke uituoodiging er bij om brieven en boodschappen in een tegenovergesteld gedeelte der sta-l te bezorgen. Al die af wezige mensclieu zitten wel uiet in Ems of Mariëubad, aan de bronnen van den Rhijn of in het laud waar de citroenen bloeien; een aantal zou men, met een klein weinigje speurzin, wel zeer huiselijk bij hunne familie in Kuileiiberg of Beverwijk kunnen vinden, waar ze zich behelpenomdat het nu een - maal tot den bon ton" behoort om 's zomers op reis te gaan, maar velen zijn dan toch zoo gelukkig om in een ander vaderland den zomer te kunnen opzoeken, die zoo hard nekkig onze strauden ontwijken blijft. Doch onnaspeurlijk zijn de roerselen van 's menschen ziel. Terwijl de Hollander snakt naar het oogeublikwaarop hij de meer dan frissche nabijheid der kille zee zal kuuneu ontvlieden snort geen spoortrein ons station binnen, of hij brengt een lading ongelukkigeu aan, die in goed vertrouwen op de zomerlegendeeen deel hunner vacantie komen doorbrengen aan hel Schevemugsche strand dat zij weldra in dolle wanhoop uit de verte aanschouwen van achter de rammeiende glasruiten van hun hotelgebeukt door de kokende en schui mende golven der woeste zee. Doch zij zijn eenmaal aan zee en in pels of plaid gewikkeld dalen zij bibberend af uaar de plek waar de badkoetsen trillen op deil adem des noordewinds; rillend outkleeden zij zich, met een heldenmoed een betere zaak waardigen sidderend werpen zij het veege lijf in de golveu, advienne que pourra. Eu des avonds kunnen de dagbladen een persoon meer inschrijven iu hun register van onge lukkigeu, die bet .Zeebad" bet geuoegen deden om het bijgeloof te voeden, dat men iu het jaar 1888 voor zijn genoegen te Scheveuingen gebaad heeft. Men moet zich zeker er over verwooderen dat, volgens de otficieele cijfers, op één enkelen dag als dien van Vrijdag 10U men sclieu een poging tot zelfmoord zouden hebben geJaan, door hij eene temperatuur vau 55 graden in zee te gaan spartelen. Heel Scheveuingen jammert en klaagt uil den treare. Want de hólels staan ledig en de koers der gemeubileerde kamers daalt als die van een speculatief fonds bij beurspaniek. Als de Philharmouisteu er niet warendie de meuscheu binnensbuis aangenaam welen bezig te houden, dan ware Scheveuingen thans een woestenij, en een schaarsche badgast, hier en daar, zou er zitten als de eenzame op de Johaunesrots. Maar er wordt van dat orkest dan ook heel wat gevergdzóóveel dat, uaar ik verneem, de directeur, de heer Kogel, het niet langer kan volhouden en naar Berlijn terugkeert; Manstiidt zou, zegt men, hem hier komen vervangenzoodat de Hagenaars er geen schade bij zouden lijde Als men zegt, dat geheel Scheveningen thans op die muziek der Philharmonische kapel drijft, dan moet er echter één uit zondering worden gemaakter is nog eene instelling, waarop storm en regen en kou in het geheel geen invloed uitoefenen, m. de speelbank, welke onder den naam van .Club de Schéveningue" in een zijvleugel van het Kurhaus wordt gehouden, en waar dagelijks tot diep iu den nacht de kaarten worden gekeerd en het balietje in de roullette draait en het goud over de groene tafels stroomt. Ik heb dc f 20000 niet disponibel, die men beschikbaar moet stellen om in dat heiligdom te worden geïntroduceerd, en de demon der speelzucht heeft mij gelukkig nuoit aaugc grepen, zoodat ik niet uit aanschouwing spreken kan, maar de verhalen, die rondgaan over de fortuinen, welke des nachts iu die club worden verspeeld, zijn vau dien aard, rlat men het bijna zuu gaan betreuren, dat de wet het oprichten van eeu openbare speelbank verbiedt, waar dan ten minste de contróle der publieke opinie op de spelers zou worden uitgeoefend. Hoe het mogelijk is, dat zulk een clandestien speelhuis ouder de oogen der politie wordt geduld, verklaar ik echter niet te begrijpener wordt eene zonderlinge lankmoedigheid mede betracht, of de heeren spelers zijn buitengewoon goed bekend met de mazen der wet. De verhouding der overledenen tot 10U0 inwoners in eeu jaar, is gedurende de maand Mei voor de voornaamste steden van Nederland geweest als volgt; Leeuwarden 11.7, Maastricht 17.6, 's Gra- venhage 19.8, Haarlem 20.2, Groningen 20.7, Dordrecht 21.6, Amsterdam 28.3, Utrecht 24,4, Rotterdam 25.3, Leiden 26.1, 's Hertogenbosch 27,9. Arnhem 29.1. De visscher R. Van Baaren te Schoou- hoveu beeft in zijne fuik in eene der stads grachten aldaar eeu hoogst zeldzamen visch gevangen het dier houdt het midden tusschen eeu meerval en eeu zeeduivelis omstreeks een meter lang, en weegt ongeveer 15 halve kilo. De kop gelijkt in vele opzichten op dien van een zeeduivelmaar het overige gedeelte van het lichaam en de kleur van het dier doeu ongetwijfeld aan een meerval denken. Volgens dr. Winkler leeft de ge wone meerval iu Hongarije (voorheen in ons land in het Haarlemmermeer), en de zeeduivel in de Noord- en Oostzee en de Middelland- sche zee. De wonderlijke verschijnen lokt vele belangstellenden en nieuwsgierigen. Het dier is nu door personen uit Oudewater aan gekocht, die het zoo mogelijk levend ter bezichtiging zullen stellen. De zomervergadering der Nederl. Bo tanische vereenigiug zal 27 dezer te Zwolle gehouden worden. Den volgenden dag zal door de leden een botanische excursie iu de omstreken dier stad worden gehouden. Men schrijft uit Drente aan de N. R. C. Oude tradilioueele volksoverleveringen verbalen en gezegden, leven bier lange» tijd bij opvolgende geslachten voort. Zoo wel der Drentenaren gehechtheid aan het oude al9 de mindere atwisselingen der toe standen, die hier in vergelijking met andere provinciën plaats hebben, zullen daartoe het grootste deel bijdragen. Zoo is het eene oude volksgewoonte, de bewoners van som mige buurtschappen en gehuchten met vreemde namen te betiteleu, welke huD oorsprong vinden in oude onzekere gebeurtenissen. Trotsche heeren, machtige despoten zijn de eerste personen der verhaaltjes, waaraan volksgezegden hun oorsprong danken. Een hunner was een te Elp wonende heer, Koek koek genaamd. Op de plaats, waar de Elper korenesch is, stond eeue kerk hoofd zakelijk te zijne gerieve, waarvan wel geen enkel spoor ontdekt is, maar waarnaar toch de aldaar gelegen akkers den naam van „Kerkkampen" dragen. Naar dien heer Koekkoek uoemt men uog de Eiber lieden welke dikwijls aanleiding gaven tot opstoot jes op kerinisseu of andere ontmoetingen met de dorpsjeugd uit andera gehuchten of dorpeu. Ook noemt men eenige perceeleu groenland te Elp te Steeuvledders, omdat langs die perceelen een van keisteenen ge legd pad liep, door Koekkoek aldaar ge maakt. Nevens de Eiber Koekkoeken heeft meu in Dreulhe de Grolloër, Knollen", de Wittelter Potnatteu", euz, alle welke be- namingeu aan eene dorpssage verbonden zijn. Zelden of nooit geven deze lot on lusten meer aanleiding. In de rijkswerkinrichtingen te V#-. i huizen en het rijksgesticht Ommrrschtil waren op 1 dezer 171 personen aantal volgens de oude, en 2194 volgens de nieoi. strafwet opgenomen, voorts 9 vrouwen»., geus overtreding der drankwet. Onder ft getal zijn niet begrepen de mannen vootft 11e maal en daarboven opgenomendie ii de rijkswerkinrichting te Hoorn wordenve- ph-egd. Gedurende het lste halfjaar 1888 zijn SM personen opgenomenterwijl sedett de i» voering van het nieuwe strafwetboek tot ta einde der vorige maand reeds 105 man» lijke verpleegden, die zich aan ontvluchtiq hebben schuldig gemaakt, naar bovengemeld inrichting Ie Hoorn tot straf zijn overge. bracht. De i.ajaarswedrennenuitgeschreia door dc Bredasche harddraverij- en renre- eeuigingen aanvankelijk bepaald op Zondq 23 Sept., zijn uitgesteld tut eeu nader ie bepalen dag in October, dewijl de na. noeuvrea der cavalerie zullen plaats kebbn van 18 tot 25 September. Te Driromelen is bij het jongste os weer iu de nabijheid van een der keetaa, waar 's nachts lieden in verblijven ten einde peeën te wieden, door den bliksem eeu diepe klove in den grond geslagen, terwijl eene aardmassa een aanzienlijke hoogte werd opgeworpen. De 22-jarige dochter van zekeren T.uil Made, schrok hiervan zoo hevig, dat zespn- keioos is en men voor 't behoud vau bui leven vreest. BUITENLANDSCHE BER1UHIE.N BELGIS. Koning Leopold der Belgen zal du Duitschen keizer op zijne reis naar du Elzas le Straatsburg een bezoek breugeu. Naar de Paix verneemt, zal deze ontmot- ting in September a. s. plaats hebben. Le Moniteur Univertel ziet in de in ternationale tentoonstelling van 1889 de laatstede toekomst is aan de nations!) exposities. Dit blijkt duidelijk uit de cijfers. Van de tentoonstelling van 1867 af, met die van 1878 en de nu reeds voorziene re sultaten van de tentoonstelling van 889, is het aantal Franschc exposanten steeds toe- en dat der vreemdelingen sterk afge nomen. K\(.KI;t\ D. De heer en mevrouw Gladstone vieren eerlang hun gouden bruiloft. Een commissie uit de beide huizen van 't parlement al hen een schitterende receptie bereiden. Ma zal hun hun portretten aanbieden door Her- komer en Holl geschilderd. De werkstaking onder de vroutu en meisjes van de lucifers-fabriek der boeret Bryant en May te Londen duurt vooit De kamer van koophandel heeft de ptrq van de werkstakenden gekozen en in rs Zaterdag gehouden meeting zijn fondsen be schikbaar gesteld, om haar te ondersteanti De World verneemt uit Halifax, dat daar een expeditie van vrijbuiters wordt til- gerust tegen de regeering van Veneiaek, ten gunste van generaal Oresco, den geit zen president dier republiek, die bereid is Engeiands eischen bij bet geschil tusschts Engeland Venezuela over de grenzen vsx Guyana in te willigen. FHIKHRIJ H. Ter voortzetting van de ethnograpii- sche tentoonstellingen, die sedert geraimn tijd iu den Acclimatatietuin te Parijs qi gehouden, kan men er nu 14 Hottentolta bewonderen (7 mannen, 5 vrouwen tl 1 kinderen). De zweetziekte welke ten vorigen j«R in verscheidene Fransche districten epidemisd optrad, maar sinds door de krachtige maat regelen o. a. van desinfectie, van regeeriags- wege aangewend, is geweken, heeft zich tka» opuieuw in Frankrijk vertoond en wel ia* omstreken van PoitiersCuray en Choopé- sur Loire. Zooals altijd had de gratis voorsteliiag in de Opera op 14 Juli een enormen lae vloed liefhebbers gelokt. Reeds den vorig® nacht begon men queue te maken en morgens at ieder zijn medegebracht ontb? op. De orde werd niet verstoord en, de hekken opengezet werden, trad means- tig naar binnen. De wanhoop van hen,d* uiet konden binnenkomen, was groot. aanblik der zaal was eigenaardig i mee al er vele soldaten, invaliedeu en kinderea. ITALIË. filet is een treurig feit maar «aar, zegt het blad La Oazetta d' Italia, dat slavenhandel langs de kust der roode nog altijd bloeit, ondanks de waakzaaa** der Itahaneo, Eugelacbeu en Frauscbes, 1'

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2