NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 18 Juli 1888. - N°. 168. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Courant Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- eu Feestdagen. A li 0 ,i f J SS E rt T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden l.ttO. Prijs per Nummer 10 t'ent. 202c Jaari.anx, ADVERTEMTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Ncheepiuakerssteeg 6. Stails-ltericli ten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, brengt ter algemeene kennis dal op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen allner ijjn ter hand gesteld drie primitieve kohieren van het patentrechtwijken IIIIII en IV, alle voor den dienst 1888/9, en executoir verklaard den 14 Juli 1888 en herinnert voorts de belang hebbenden aan limine verplichting om hunnen ■inslag op den hij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Lzidzm, 17 Juli 1888. LEIDEN, 1« Juli. De Christelijke Jongelingsvereeniging Prediker XII vers la alhier heeft aan de kinderen van de Zondagsschool van die vereeniging een prettig feest bereid. Woens dag 25 dezer nl. zullen ongeveer 650 kin deren van de school, onder geleide van een 90-tal onderwijzers, waarbij zich voor toe licht en hulp een 30-tal dames heeft aan gesloten, een tochtje maken op twee ruime ■toombooten naar Vogelenzang, om daar op de buitenplaats van den heer jhr. R. Bar- mart, daartoe door dezen lieer welwillend (en gebruike opengesteld, van de natuur en een piettig samenzijn te genieten en zoo doende op eene gepaste wijze het 25jarig bestaan van de Zondagsschool te vieren. De booten zullen des morgens tegen teven uur aan de Haven alhier afvaren, om des avond9 vermoedelijk aan de Oude Vest bij de terugkomst aan te leggen en den kostbaren last te ontschepen. Wanneer het weêr een weinigje wil meewerken zal 't voor al die kinderen zeker een feestdag lijn die niet spoedig uit bet geheugen zal gMD. NIZIKK, LETTEREN EN HINKT. De 9de jaarlijksche exameus der Ne- derlandsche toonkunstenaars-vereeniging zijn hedenvoormiddag te 's Gravenhage in het lo kaal der Loge begonnen. Van de 4 candi date zijn geslaagdvoor piano (lager on derwijs) mej. Carolina Vau der Linden, te Dordrecht; voor orgel A. (lager onderwijs) de beer Cornells Immig Jr.vau Rotterdam. Er heeft zich een comité gevormd voor de oprichting van een standbeeld voor den componist Méhul in zijn geboorteplaats Givet. Het plan gaat uit van den gemeen teraad dier plaats. In bet comité hebben o. a. Ambroise Thomas, Gounod, Kever, Massenet, Saint-Saëns, Délibes en Paladilhe zitting. De romanschrijfster mevrouw Camille Delaville, die aau de Prctie en aan ver schillende Parijscbe dagbladen medewerkte is overleden. tll'EICIEELE BEHICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd: tot controleur der dir. bel., Ie afdeeling te Amsterdam, J. Alma, controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Dordrecht; tot controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Dordrecht, W. F. J. Passtoors, controleur derzelfde middelen te Maastricht; tot controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Maastricht, J. H. Driel- sma, controleur derzelfde middelen te Leeu warden. Door Z. M. is, met ingang vau I Augustus a. s., bevorderd tot kapt.-kwartierm, bij liet korps mariniers, de lc luit.-kwartierm. bij dat korps, C. J. Hazenberg. Door Z. M. is de 2c luit. F. W. J. Loudon, vau bet 8e reg. inf., voor den tijd van vijf jareu gedetacheerd bij het wapen der inf. van bet leger in Ned.-Indië. De ministers van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid zullen op 19 dezer geen audiëntie verleeoeu. BlNAEiNLANDSCHE BERICHTEN. Bij het wetsontwerp tot regeling d -r voogdij over H. K. 11. de prinses Wilhelmina wordt o. a. bepaald Art. 1. Voor het geval der minderjarigheid van onze beminde dochter, hare koninklijke hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Nederlanden, bij hare komst tot den troon, wordt tot hare voogdes benoemd onze beminde gemalin, hare majesteit Adel- beid Emma Wilhelmina Theresia, koningin der Nederlanden, geboren prinses van Waldeck en Pyrmout. Art. 2. De moeder-voogdes wordt ter zijde gestaan door een raad van voogdij. Tot leden van den Raad worden benoemd Vier door ons, den raad van state gehoord, aan te wijzen Nederlanders; de vice-president en het eerstbenoemde lid van den raad van state, de voorzitter vau de algemeene reken kamer, de president van en de procureur- generaal bij den hoogen raad der Nederlanden. Art. 3. De door ons aangewezen personen kunnen door ons worden ontslagen en ver vangen door anderen, den raad van state gehoord. Tijdens de voogdij heeft huu ontslag of hunne ontzetting uit de betrekking vau lid van den raad van voogdij en de daardoor of door overlijden noodige aanvulling van dien raad plaats bij de wet. Die aanvulling geschiedt niet zoolang het aantal der leden van den raad van voogdij niet minder dan zeven bedraagt. Art. 6. Indien de moeder-voogdes tot een volgend huwelijk overgaat, verliest zij de voogdij, tenzij zij daarin véor de voltrekking van dat huwelijk worde bevestigd door eene wet. By bevestiging in de voogdij wordt haar echtgenoot geen medevoogd. 7. Over de wetsontwerpen bedoeld in de artikelen 3 en 6 wordt beraadslaagd en besloten in een vereenigde vergadering van de staten-grneraal. Art. 8. In deze voogdij wordt geen toe ziende voogd benoemd. De werkzaamheden, uaar het burgerlijk recht aan den toezienden voogd opgedragen, worden vervuld door den raad van voogdij. Art. 12. De zorg voor de persoon der minderjarige koningin is opgedragen aau de moeder-v oogdes. De raad van voogdij wordt gehoord bij de keuze van de opvoeders en de onderwijzers der minderjarige koningin. Voor ieder buitenlandsch verblijf der minderjarige koningin wordt de goedkeuring van den raad van voogdij vereischt. Art. 13. De moeder-voogdes vertegen woordigt de minderjarige koningin in alle burgerlijke handelingen enz. Art. 14. Bij verhindering of ontsteltenis van de moeder-voogdes wordt hare taak ver vuld door den raad van voogdij, totdat de verhindering zal bebben opgehouden of tot dat in de voogdij opnieuw zal zijn voorzien. Art. 15. De raad vau voogdij kan de uitvoering der door hem genomen besluiten opdragen aau drie zijner leden. Het wetsontwerp, dat het contraseign draagt van al de ministers, is vergezeld van een uitvoerige memorie vau toelichting. De Slaaleeovranl van 17 Juli meldt; Betreffende de oniosten in Bantam is bij bet departement van koloniën, onder dag- teekening van heden (16 Juli), nog het volgende telegram vau den gouverneur-gene raal vau Ned.-Indië ontvangen: .Mede vermoord te Tjilegon zoutpakhuis meester Bachet, boormeester Grondhout en diens vronw. Rust sedert niet verstoord, kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdachten, waaronder badjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kampong Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent oorzaak onlusten uog geen bestemde rappor ten. Ik vermoed vonnissen inlandsche recht banken en daarop gevolgde geestdrijverij. Veroordeelde adsistent-wéSaua was, na open breken gevangenis, aanvoerder der muiters. Resident gelooft voorshands de zaak niet san uitgebreide beteekenis. Onverklaarbaar dat plaatselijk bestuur geheel onkundig was dat er ieta broeide. Ik zend den directeur van binnenlandsch bestuur Van Vleuten tot onderzoek." Id de Stel. ia opgenomeu bet verslag van de commissie, vau 1 Augustus 1887 tot en met 31 Juli 1888 te Leiden belast met het afnemen der praktische geneeskun dige en tandheelkundige examina, volgens artt, 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Stil. n°. 222). Voor den schietwedstrijd van den Nederlandschen Scbutterij-kaderbond zijn als nog verleend en aangeboden door het rijk, eene bijdrage voor prijzen van f100; door de gemeente Amersfoort eene bijdrage in de kosten van f 200, benevens eene idem voor aankoop van prijzen van f 50. Verder ontving de bond van den heer minister van oorlog bericht, dat de aanvra gen voor terrein en munitie waren toegestaan en den commandanten der infanterie-regimen- ten de vrijheid verleend was, bnnne korpsen al dan niet bij den schietwedstrijd te doen FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, an w. w. s. 97). Hoewel mij bet hart er bij breekt, moet ik u toe roepen: Voor eeuwig '•«wel. Danton Moultrie." Ellen stond na de gejaagde lezing met kt rerfrommeld stuk papier in dc hand. &j rermocht niet de helft van deu inhoud k begrijpen. De woorden onthulling, ont- •cttend feit, schande, waren baar volkomen oobeg rijpelijk, maar des te beter verstond de woorden van den aanvang en van het •hl vtn dat schrijven. Dit was duidelijk wis haar ontvlucht, bad zich van haar ""gerukt en baar eenzaam achtergelaten in srmzalige herberg te middeD van dat '"schrikkelijke noodweer. Toen zij uit hare werdooving tot die overtuiging gekomen "•i viel tij met een hartstocbtelijken gil kr urde. Weder tot bewustzijn gekomen, bevond zij zich te bed in een dompig, klein ver trek. De waardin en de dienstbode stouden met angstige gezichten voor baar bed. De eerste vroeg haar of zij zich thans wat beter gevoelde en of zij misschien zoo vrecselijk geschrokken was van bet geweldige onweer Ellen richtte zich eeu weinig op. Op eenmaal kwam baar alles klaar en helder voor den geest. Nog hield zij hel papiertje in de hand, waarop geschreven stond, dat bij haar voor eeuwig verliet. Zij antwoordde de waardin kortaf: .Ja, ik ben weer beter.... o, volkomen beter, maar doe mij het genoegen, en laat mij alleen." De beide vrouwen verwijderden zich. Toen streek zij de scherpe kreukels weg en las nog eenmaal dit noodlottig bericht woord voor woord. Een koude rilling, een onverklaarbare angst overviel haar daarbij. Wat beleekeude loch die .onthulling", die eene verbintenis met haar onmogelijk maakte? Wat kon toch wel dat ontzettende feit ziju dat voor haar verborgen was gehouden? O, het was om gek te worden. Was zij dan niet de veel geliefde, verweesde nicht, de aanstaande erfgename van den besten en edelstcn aller meuscbenvan kolonel Dufart Was haar zeventienjarige levensloop tot nog toe niet volkomen smetteloos geweest? Hier was sprake van een geheim, dat zij niet kende en dat ze in die verschrikkelijke oogenblikken ook niet wensebte onthuld te zien. Het was haar reeds meer dan genoeg, oin te weten, dat zij thans verlaten was. Zij had misdaan en een gerechte vergelding ontvangen op bet oogeublik, dat zij het geluk met beide handen scheen te om klemmen. Bij de gedachte, dat zij Danton Moul trie's vreesclijk, schoon gezicht voor de laatste maal haars levens had gezien, wierp zij zich met het gelaat in het kussen en bleef zoo uren laug liggen, zonder beweging, zonder geluid. Somber en nevelachtig brak de nieuwe dag aan en donkere wolken hingen Dog altijd over de wild schuimende baren der zee. Toen bet twijfelachtige licht door bet kleine venster brakondervond Ellen op eens een geweldigen ommekeer in haar ge voelen en denken. Uren lang had slechts Danton Moultrie bare zinnen vervuld, nu eerst begon zij ook aan zich zelve te deu ken. Zij stond op en trad voor eeu kleinen spiegel, die aan den muur hing. Was het mogelijk? Kon dit smartvol gelaat, bleek als een schim, het hare wezeu? Het scheen haar toe, alsof zij tien jaren onder was geworden. De roode lippen waren nu bleek en krampachtig vertrokken, donkere kringen omgaven de diep in hunne kaasen liggende oogen en de kleurlooze wangen schenen als ingezonken. Ja, het leed kon zelfs het schoonste gelaat in zéé korten tijd mis- vqrmen. Haar zoo elegant kleedje, nn gansch bedorven en verkreukeld, verhoogde nog den indruk van het geheel verwilderde voorkomen. .Hij heeft mij het hart gebrokenI" klonk het met dof geluid. .Hij heeft mij aan de mijnen, aan mijne vrienden en mijne ken nissen smadelijk ontrukt en heeft mij ten prooi aan het bitterste zelfverwijt achterge laten, aan de vertwijfeling nabij. De wereld mijn wereld vooral zal het mij niet licht vergevendat ik met den bruidegom van een ander uit mijns ooms huis ontvlucht ben, doch minder nog zal men het mij vergeven, dat de man, die mij heeft geschaakt, weggegaan is, zonder mij te trouwen. Ik weet uiet wat ons heeft gescheidendat zal ik later wel te weten komen, maar dit weet ik toch: had hij mij bemind zooals ik hemdat niets op aarde machtig genoeg zou zijn geweest ons van elkander te scheuren. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1