NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. C! o li ra ut verschijnt dagelijks* behalve Z, on- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 14 Juli 1888. - N°. 165. ADVf RTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. grant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.tiO. i'rijs per Nummer 10 (ent. 202» Jnnr^niiK. Van 1ti repels0.90. Elke repel meer0.15. liroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee? 6. I.KIDKY, 13 Juli. Na afgelegd examen der leerlingen van je Muziekschool der Maatschappij voor toon kunst alhier, hebben plaats gehad de volgende bevorderingen Piano. Tot de 2de klasse: C. M. Van Dissel, J. C. Blote, Q. J. Mulder, H. Van der Hoeven, A. E. I. W. Juta, A. I. Juta, J. Dijkman, P. Van der Kamp, J. P. F. Vin der Lith en B. Van Kampen. Voorwaardelijk: H. C. Endert. Tot de 3de klasse: C. M. Hoog, S. I. Tennis, A. Van Lith, P. A. Van der Burg, Oerling», C. Verboom Soumain, A. Sley- ser, A. Van Kossum do Chattel, C. Üarlang, E. Docker, L. Qrivel, E. Qrivel, en G. Bender. Tot de 4de klasse: II. Blankenberg, G. Kooyker, C. J. Le Poole, J. H. Zaayer, C. A. Hoos, A. A. H. Visser, F. S. W. Par- meutier, C. M. Parmentier, J. Fonteijn, I. I. W. Matthes, F. Salberg, A. H. De Brnyn Kops, N. Tom, M. Lantsins en A. Dubois. Voorwaardelijk: C. A. Van der Burg. Tot de 5de klasse: H. Dingemans, G. A. E. Oort, Joha. De Graali', C. M. VV. Zille- seo, I. M. Hooiberg, G. Fockema Andreae, IV. C. De Voogt, I. D. G. Frank en W. H. P. Brüggeinau, terwijl E. M. Koppe- ichaar en E. Van Dam, leerlingen der 5de kl. (Piano), eene eervolle vermelding verdienen, doch niet tot eene hoogere klasse kunnen bsvorderd worden, om eene niet van beide leerlingen afhankelijke oorzaak. Tot de 6e klasse: C. De Graaft', S. B. Crommelin, J. L. Boekwijt, H. E. VV. Vau Diisel, J. J. Van Ameroui, C. V. Bos, J. Van der Hoeven, M, Bidderhof, E. C. A. Tontenhoofd, G. C. Stiekkel Schoemaker, C. Brüggemau, N. Vieweg, A. Van Leeuwen, A. C. Vreede, H. G. Bendereu E. Levedag. Tot de 7de klasse: J. H. Backer, C. Jesse, F. B. A. C. Roelants, H. Q. Van Doesburgb, A. De Stoppelaar, VV. E. Vau der Burg, A. M. Zaayer, H. C. Ten Brink, C. Sijtsma, J. E. Maingay, 1. S. Matthes en J. E. Zirkzee. Tot de 8ste klasse: A. J. Kooyker, C. Meerburg, A. C. Van Hartrop, H. M. Sillevis, B. A. J. Koopmans van Boekeren, P. D. Vermaas, J. M. Proot, J. Schouten, B. Le- sedag en E. Durnont. Viool. Tot de 2de klasseVV. Piek A. N. Visser, H. K. Otferhaus en J. 11. De Koning. Tot de 3de klasse: G. J. Sala, F. G. De Graatl', J. Van Mannekus, R. Kern, J. P. L. Hagen, A. Tieleman, G. E. Diicker en A. Rappard. Tot de 4de klasse: H. C. Meerburg, VV. Overgaauw, F. De Wilde, M. I. E. Bos, N. 1. Brouwer, C. V. Bos en C. B. Duyster. Tot de 5e klasse: H. G. Martin, D. A. Heynsius, J. J. Van Amerom A. Kiilineman, E. Von Bülow en I. Vos. Tot de 6de klasse: J. P. C. Van Dieselen O. Cahen. Tot de 7de klasse: C. Ch. De Loos, J. A. Van Dijk, J. VV. De Goeje, G. G. Van der Hoeven, W. A. Vermaas en VV. A. Kuenen. Tot de 8ste klasse: W. Van Geer, M. W. Jaeger en I. Fonteyn. Violoncel. Tot de 2de klasse: W. C. Brouwer en W. De Loos. Tot de 4de klasseD. Jaeger. Tot de 5de klasse: E. B. Couvée. Tot de 7de klasse: F. C. Van Geer en M. Steflclaar. Théorie. Tot de 2de klasse: C. M. De Haas, J. E. Maingay, A. De Loos en E. Duiront. Tot de 3de klasse: A. G. Van Leeuwen, J. J. Van Amerom en A. G. Boekwijt. Tot de 4de klasse: J. Oudshoorn, D. Van Thiel, M. VV. Jaeger, J. Schouten, J. E. Boekwijt, C. Sijtsma, M. Ridderhof, H. A. Ten Brink, C. V. Bos, J. Fonteyn, en H. I. Van Leeuwen. Tot de 5de klasse: S. I. F. Oudshoorn en E. Homberg. Van de Elementairklasse tot de lste Koor- zaugklasse. J. J. Sobels, A. Corts, J. Dijkman, C. De Ridder, C. Verboom Sou main, J. C. Felix, A. Van Lith, C. G. De Loos, A. M. De Goeje, B. Van Campen M. Lantsius, M. M. Fontein, A. Van Leeu wen, VV. F. Koppeschaar, A. Rappard, H. K. Offerhaus, 11. Van der Hoeven, VV. F. Kaiser, P. Van der Kainp, W. De Loos, P. M. Schreuders en M. Van der Horst, Gisteravond is een gepensioneerde le dezer stede door een beroerte getrolTen en aan de gevolgen overleden. 'IIJIIKH, I.KTTKIIKN KV HI YKT. Sterfdag (1817) van Mevr. De Stael-Holsteyn. Op voorstel van het professoren-college der academie van beeldende kansten te W eeiien, zijn eeuige der uitstekendste schilders, gra veurs, beeldhouwers en architectenuit Oos tenrijk DuitschlandFrankrijk en Enge land benoemd tot eereleden van die acade mie. Slechts aan één Nederlander viel deze onderscheiding te beurt, aan Ed. G. H. Cuypers. OKKICIKKI.K llItllICIIIKV. I)oor Z. M. is goedgekeurd dat de bur gemeester van Castricum, J. Moov, is be noemd tot secr. dier gemeente. Door Z. M. is aan Mattbijs Van der Velden, eervol ontslagen bedieude bij het Kon. N'ed. Meteorologisch Instituut te Utrecht, een pensioen verleend ten bedrage van f 274 's jaars. Door Z. M. is aan mr. J. P. Cau, met ingang van 16 Juli 1888, op zijn dhr- zoek, eervol oulslag verleend als schoolop ziener in het arrond. Zierikzee. BINiNENLANDSUHE BEKIUHTEN. Onder dagteek ening van 12 dezer is bij het dep. van koloniën het volgend tele gram van den gouverneur-generaal vau Ned.- Indië ontvangen: Berichten uit Bantam schaarsch. Aan- leidiug onlusten nog onbekend, doch opstand blijkbaar geheel locaal. Te Tjilegon en omstreken thans alles rustig." Naar wij vernemen zal de nieuw be noemde gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië in de volgende weken, des Dinsdags en Woensdag van 1 tot 3 uur, aan het departemeot van koloniën audiëntie verleenen aan hen die hem in die qualiteit mochten verlangen te spreken. De Standaard herinnert ten opzichte van Bantam aan vroegere oproerigheden dier residentie Zooals men weet, zegt het blad, is Ban- tam de westelijkste residentie vau Java, welker bevolking in de biuneulanden wel voor vrij gezeggelijk doorgaat, maar langs de noordkust (waar ook Anjer ligt) veel oproe rige elementen heeft. De naam Bantam beteekent dan trouwens ook wederspaonig," en deze keer zou niet de eerste zjjn, dat die naam voor het gewest jnist bleek. In 1619 toch waren het de Bantammere, die op onze toenmalige vesting Jacatra (thans Batavia) een verwoedeu aauval waagden. In 1681 was wederom een krijgsoperatie tegen Bantam noodzakelijk, en eerst in 1808 werd door Daendels zijn laatste Saltan afgezet. -*■ Op 18 dezer zullen de kinderen der twee openbare scholen te Wonbruggc met eeue afgehuurde stoomboot een uitstapje naar Amsterdam maken, ouder geleide van het dagelijkscb bestuur en het ouderwijzend personeel, ten einde Artis te bezoeken. De heer P. Van Leeuwen Dz., ontzet kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Aar- landerveen, is na beteekening van het ver- oordeelend vonnis der arrond.-rechtbank te 's-Hage m hooger beroep gekomen. Den 3en Sept. b. s. zal die zaak voor hel ge rechtshof te 's-Hage dienen. Voor den ap pellant zal optredeu de heer mr. Witsen De Savornin Lohman, voor het classicaal bestuar van Leiden, doende wat des kerkeraads ia te Aarlanderveeo, de heer mr. F. Was te Leiden. Hoe een visitekaartje aardig terecht kan komen. Eenigen tijd geleden werd in Den Haag een visitekaartje met een adres ter bestemming naar Den Bosch ter post bezorgd. Dit kaartje reisde, om Den Bosch te bereiken, eerst naar Penang (Ned. Indië), vau waar het 1 Juni vertrok, om eergiste ren te aijner bestemming (via Brindisi) alhier te arrivecren. Het port was door deae reis niet vermeerderd, en bet 1 cents-postzegeltje scheen voldoende. Zondagmiddag a. s. zal op het wiel rijdersterrein te Scheveningen een wedrit worden gehouden tusschen een ruiter en drie wielrijders. Gelijk men weel hadden de Amerikaanscbe wielrijders, die tegenwoordig in ons land vertoeven, liefhebbers oitgenoo- digd een wedloop tegen rijwielen te houden. Niemand heeft echter aan die uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat thans de wedrit zal plaats vinden tusschen James Rellew, een Amerikaansch paardrijder, die zes paarden FEUILLETON. ïaiJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van w. w. s. S4). Conitance was in een opgewekt gesprek een der vreemde heeren. Geen mensch wd kunnen gissenwat er al in haar biu- woste omging t ieder moest wel denken dit lij rolmaakt te?reden en gelukkig was. SWiti vluchtig iag Ellen bij het heengaan W van ter zijde aan, dan hulde zij zich lD wn langen mantel, wierp een zwaren dookeren sluier over het gelaat en bond dien achter om den hoed vast. Zoo trad CJ in den tain en spoedde zich naar de ^i» He! was reeds laat. Zeker was ook Moultrie uit het salon naar zijne kamer °*tinapt. Bij haar heengaan was hij nog in IWprek met een oude dame. Maar hierin lij zich misrekend. De oude spraak- dame liet haar prooi niet zoo licht «lippen en deed Moultrie allerlei vragen ••bent de aangelegenheden in Zoid-Amerika. Eindelijk was ook hij ontkomen. Op zijn kamer voud hij bij eenige andere papieren, die hij wilde meenemen, ook den brief, die alleen zijn naam tot adres had, zonder plaats van bestemming en zonder postmerk. Hij was te zeer gehaast, om over dat schrijven te kunnen nadenken en legde den brief ongeopend bij eenige andere geschriften in zijn portefeuille. Ongemerkt verliet ook hij bet huis, om sich naar de afgesproken plaats op het strand te spoeden. De avond was warm en stil, alsof er een onweder in aantocht was, de zee was bladstil en de geheele natuur scheen in ademloos stil zwijgen als verzonken. Ellen was het eerst op de plaats der samenkomst. Moultrie volgde spoedig. In de verte zag hij haar onrustig heen en weer loopen en toen zij het gelaat ontblootte, zag hij haar voor zich staan, bleek als een lijk. Evenals andere meisjes had Ellen haar huwelijksdroomen gehad, droomen waarin bet atlaskleed met langen sleep, de krans van oranjebloesem, de bruidsluier, de hel verlichte zalen, de muziek en de algemeene feestviering zulk een groote plaats bekleed den maar nooit bad ze zich in die droomen kunnen voorstellen, dat deze gewichtige stap in het leven kon gepaard gaan met duisterniseenzaamheideen drukkend gevoel van schuld en een vlucht! .Lieve engel, zijt ge reeds bier vóér mij?" riep Dantou Moultrie. .Ik dacht waarachtig dat die oude heks gezworen had mij niet los te laten." Zij week achteruit en fluisterde: .Ik ben bang ik durf niet 1 Laten we terug gaan en alles aan den kolonel bekennen bij heeft mij lief, hij zal mij vergiffenis schenken en ons beider ongeluk niet willen bewerken." .Zijt ge waanzinnig, Ellen? Waar denkt gij aan? Na terngkerren? O, mijn kind, ik dacht dat gij me lief bad." De toon van ontzetting, van gekrenkt gevoel, zijn liefdevolle oogen drongen weder alle bedenkingen naar den achtergrond. Hij bemerkte dat, strekte de armen naar haar uit en vroeg op zacbteu toon: .Wilt ge werkelijk terugtreden, liefste?" .Neen, neen," riep zij hartstochtelijk uit, .u wil ik velgen tot aan bet einde der wereld In de nabijheid lag, door Moultrie's zorg, ecu boot gereed; zwijgend stapten zij er in en staken van wal. Danton's arm was nog zwak en Ellen was hem behulp zaam bij het roeien. De maan stond nog niet aan den hemel eu de zware wolken wettigden het vermoedendat bet maan licht dien avond zeer zon verduisterd worden. Maar in bet westen vertoonden nog eenige lichtstrepen en rood gerande wolkjes de sporen der gedaalde zon. Beiden spraken weinig, als menschen die veel hebben te overdenken. Hij was veel kalmer dan bet arme meisje, zooals het ook iu zijn aard lag om onder de meeste om standigheden des leveus de kalmte niet te verliezen. Op een afstand van drie Engelsche mijlen zagen zij het licht van een kleinen vuur toren; derwaarts roeiden zij. Die vuurtoren stond op een vooruitspringende strook lands van bel dorpje Sagamore. In de verte rolde reeds de doffe donder en ergene op het strand werd een klok gebengeldeen geluid, dat de arme Ellen in de ooren klonk, als de kerkklokstonen bij eene ter- aardc-beslelling. Slechte een enkele ster was zichtbaar aan den bewolkten hemel en zag, zoo zij meende, verwijtend op haar ueder. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1