«rs wjt n "*ms - BUITENLANDSCHE BEBICHTBj derlen had 102 punten gemaakt, hij was telken» het eerst voorbij de jury box gereden en zijn mederijder Korthals Altes 75 punten zoodat iïrlft te z-nnen 177 punten had ge in lakt. ülcckinan en Pallandt 120 punten; Ui recht 68 punten. Amsterdam was niet gelukkig, want beide wielrijders gaven het ongeveer op de helft op. In den beslissingswedstrijd voor de natio nale nieuwelingen (éénpersoonstweewielers) kwam de heer Philippi 'teerst aandaarna de heer Steeman en ten slotte de lieer Van Gogli. Bij den uationalen wedstrijd voor twee- persoonsdriewielers (afstand twee kilometers) legden de heeren lluysser en Ives de baan af in 3 min. 48} sec., de heeren A. I.. Couvée en A. R. W. Kerkhovenvan Delft, in 3 min. 48} sec. In den internationalen wedstrijd voor één- pi rsoons ^veiligheid", afstand 4 kilometer werden de prijzen achtereenvolgens behaald door de heeren Sclieltema, Edge en Nibbrig. Eindelijk wonnen in den natlonalen wed strijd voor édnpersoonslwcewielers (afstand 5 kilometers) de heeren lluysser, liloeuieu en Kerkhoven. Tot slot werd een beroeprijderswedstrijd gehouden voor tweewielers (afstand 6 kilo meters), waaraan deelnamen de. heeren Temple, Woodside, Morgan en Allard. Deze wedstrijd, hoe schoon ook op zich zelf, bleef onbeslist, zoodat de geldprijs tusschen de deelnemers verdeeld zal worden. liet sportfeest is uitmuntend geslaagd wat voor een niet klein deel te danken was aan de uitmuntende regeling. De beoordeelaars waren de heeren Edo J. liergsuia, jlir. E. J. De Steurs, Joan Rahusen, C. A. A. Dudok de Wit en L. A. Tliotnée. De zware stortregens, welke ook Za terdagnacht te Scheveningen vielen, hebben veel ongerief en schade teweeggebracht. Sommige buurten liepen letterlijk onder, zoodal het water de huizen binuendrong en zelfs vertrekken onder zette. Door de politie te Rotterdam is aan gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld eene SBjarige juffrouw, die door het maken van een valschen wissel eu kwitantie f 1300 bij een effecten-handelaar aldaar had weten machtig te worden, terwijl zij ook elders niet zonder succes allerlei verhalen deed om geld te leencn. Naar wij vernemen, zal ons land, in de eerste plaats Rotterdam, biuuenkort bezocht worden door een beroemd Fransch paarden spel, waaraan tevens een tooneel is verboude< De groote aantrekkelijkheid van dit spel zal zijn, dat veel werk gemaakt wordt van de opvoering van tooneelstukken, waarin de paardendressuur op het gunstigst uitkomt. (Vod.) In de roomsch-katholieie kerk aan de verkeerde kanis" had le Kamerik Donder dag een diefstal plaats van een met zilver beslagen misboek, die door een toeval spoe dig werd ontdekt. De beide dieven, die, zooals bleek, een gedeelte van bet zilver hadden verkocht en het overige van het misboek in eene sloot hadden geworpen, raakten het na middernacht in eenigszins beschonken toestand oneens over de verdee- liug van den buit, hetwelk toevallig door de nachtpolitie werd aangehoord, zoodat ze beiden in hechtenis werden genomen. Tijdens de vergadering van het Leger des lleils te Haarlem, zijn Vrijdagavond eenige persouen, vermoedelijk met een valschen sleutel, de woning vau deu luitenant Jansen, woonachtig aan de Dakenessergraclit, binnen gedrongen cn hekben den geheelen inboedel door elkander gegooid. De slraatroovers te Amsterdam worden hoe langer hoe brutaler. Vrijdaguacht om streeks half twee kwamen vier personen uit een vergadering in het gebouw voor den Werkmansbond. In het Kattegat werden zij door twee fatsoenlijk gekleede personen aan gehouden en om tabak gevraagd. Dit werd hen verstrekt, doch hiermede niet tevreden, vielen zij de vier personen aan, bijgestaan door een derde, die kwam toeschieten. Zij hadden echter hun mannetjes gevonden en kregen een geducht pak slaag, zoodat zij niet ongenegen waren het hazenpad te kiezen. Uit Hamburg wordt aan het llbl. geseind; De heer Bloemen behaalde bij den op 8 dezer hier gehouden wedstrijd, den prijs in het zwemmen (500 ineter), zoomede den prijs voor zwemmen iu costuum. De heer Harlhooru verkreeg den prijs voor het duiken en de premie voor zwemmen met hindernissen. Men schrijft aan het llbl. van Ter schelling, dd. 6 Juli: De stoomschelpenzui- ger De Friesland was heden weder boven de Lutine werkzaa n, toen de groote zuigbuis door midden brak en eene belangrijke averij ontstond. De boot gaat nog hedennacht naar de werf aan den Kinderdijk om te n n+r. raw ww m*: repareeren. De schade is nog al aanzienlijk. De opbrengst van het kuilzuigen is van zeer geringe beteekenis; slechts nu en dan wordt eene enkele Spaalische mat opgehaald. Woensdagavond hoorde men den stads omroeper tc Rlienen den volke verkondigen, dat er een big zoek was geraakt, en wel van II. Van Mannen. Niemand kwam met het dier opdagen j toen men zich evenwel ter ruste begaf, hoorde Van Maaiien eenig geknor in de bedstede, en toen bleek, dat het dier zich rustig op bet hoofdkussen bad neergevleid. Hoe het in de bedstede is gekomen, is nog een raadsel. Gelria verneemt, dat de heer Huide koper thans zoover hersteld is, dat Vrijdag de confrontatie met den persoon kon p'aats hebben, die verdacht wordt den verraderlijken aanval op zijn levni le hebben gedaan. Uit Nieuw-Buincn meldt mui aan de N. li. Cl. Er schijnt hier in den omtrek zich iemand te bevinden, die er zijn werk van maakt, om door iu te dringen in woningen die soms hij dag verlaten worden, omdat de bewoners op het veld moeten werken, zich gelden toe te eigenen. Zoo hebben hier in ongeveer eene maand tijils een drietal ge vallen plaat9 gehad. Te Buinerveen is on langs in twee arbeiderswoningen ingebroken. 'Uit de eerste werd tene som van f 20, uil de tweede eene som van f 10 ontvreemd, zonder dat de dief of dieven opgespoord werden. Thans heeft alhier bij den veen arbeider P. M. een dergelijke diefstal plaats gehad. Was de dief bij vroegere gevallen door achterdeuren heimelijk binnengeslopen, hier heeft hij glasruiten ingeslagen om binnen te komen. Na dit bezoek werden vermist eene som van f 20 aan contanten, benevens eenige gouden en zilveren voorwerpen, on geveer ter waarde van f 80. Me.i hoopt den dief aan de justitie over te leveren. „Een gezegend weertje", zij een land bouwer, terwijl de regen met stralen neerviel. „Och", zei de aangesprokene, „ik zeg als de vrouw „al is het dan ook geen goed weêr op mijn man, het is toch goed weêr op mijn planten". Onze nieuwsgierigheid deed ons op eene verklaring van dit laatste gezegde aandringen en nu vernamen we, dat circa eene eeuw geleden een arbeider, uit den omtrek van Heusden, wegens een beganen moord werd opgehangen en dat zijn lijk nog enkele weken later op het galgenveld, als afschrikkend voorbeeld, hing te bengelen. Zijne weduwe, over den Aaiburgscheu dijk genoemd galgenveld passeerende, toen het juist dupper begon te regenen werd door een voorbijganger de spotlende opmerking toege voegd, terwijl hij naar de strafplaats zijn oogen richtte: „ook geen mooi weertje voor den baas", waarop de aangesprokene te ken nen gegeven zou hebben: „al is bet dan ook geen goed weêr op mijn man, het is toch goed weêr op mijn planten Naar aanleiding van het bovengenoemde leeft deze uitdrukking nog algemeen in deze omstreken voort en wordt nu en dan her haald, wanneer als nu de regen nadeelig is op het hooi, maar voordeelig op den akker. (lleusd Cl.) Tot verbetering van het bericht, als zouden op de boterfabrick der firma Joh. Jurgens te Oscli wegens „vermindering van werk" en „belangrijk loonsverlaging" al de kuipers bet werk hebben gestaakt, meldt de Prov. Nb. Ct. Zooals gewoonlijk liggen 's zomers de fabrieken gemiddeld 1 h 2 dagen per week stil. Werken de fabrieken niet, dan hebben ook de kistjesmakers en kuipers niets te doen, en zeker niet als er reeds vaatwerk genoeg in voorraad is. Dat gebeurt zoo bij eiken fabrikant. Woensdag 1.1. nu zouden de kuipers weer stil liggen. Door den patroon werd aan de lui voorgesteld tegen 10 cent per uur het oude vaatwerk in orde te brengen. Na 12 uur werkens hadden ze dan een fatsoenlijk daggeld en behoefden ze niet leeg te loopen. Men moet weten, dat ze voor nieuw vaat werk per stuk werken, en hier moest dus wel een prijs per uur gesteld worden. Toen er op dit voorstel eenig gemopper ontstond onder de lui, zijn ze door den patroon allen naar huis gezonden om over twee dagen te komen hooren, of er werk ?oor hen was. Er is dus hier volstrekt van werkstaking geen sprake, en onze bericht gever zegt terecht, dat hij dit voorval nu niet zoo belangrijk vond om ons daarover een bericht te zenden. Nog kan hieraan worden toegevoegd, dat Vrijdagmorgen de kuipers weer hebben mogen beginnen, na vriendelijk verzocht te hebben om werk. Verscheidene lui in Osch zijn te blij, dat ze een gulden per dag ver dienen kunnen, dan dat zij zouden weigeren te arbeiden. De werkstaking der kuipers van de fabriek van de firma Joh Jurgens, te Osch, is geëindigd, nadat heden in eene vergadering van patroons en werklieden liet oude loon wederom is toegestaan. Ook aan de ove rige werklieden dier fabriek zijn gunstiger loonen toegezegd. Uit Bokstel schrijft men aan het Hbl. dd. 6 Juli. Gisteren had men hier eeue overstrooming, die zich zeer dreigend liet aanzien. Des avonds om half tien werd de noodvlag geheschen en werden lichten ont stoken, waardoor menig reiziger en ingeze tene van een giwaarlijk voetbad bevrijd bleef, liet hotel Van Dijk was niet dan over een noodbrug te bereiken, evenals alle daaraan grenzende huizen eu winkels. Dezer dagen kwam te Echt een geval van slaapwandelen voor. Een dertienjarig meisje vervoegde zich te middernacht ten huize van den heer Clercx, rijksveearts aldaar, met een boodschap, die men niet kon begrijpen. Bij nader onder zoek bevond men, dat bet kind nog steeds in slaap verkeerde. Thuis vernam men, dat zij in één sprong het bed was uitgevlogen en op herhaalde roepen geen antwoord gaf, do h steeds voortsnelde. liet kind wist zich latei van het gebeurde niets te herinneren en beweerde niet buitens huis te zijn geweest. Te Amby nabij Maastricht zijn zeven gevallen van typhus voorgekomen. De ge neeskundige adj.-inspecteur is ter plaatse geweest en heelt de uoodige voorzorgsmaat regelen voorgeschreven. Wij lezen in de Maasbode: Een schoons hertogin verscheen op de Fransche .badplaats Trouville in gezelschap inet twee handschoenen van verschillende kieur, namelijk een zwarte en een witte, terwijl zij toevallig een zwart-witzijden kleed droeg. Het was een vergissing, maar de dauies volgden hel voorbeeld, en het is nu mode om verschillende handschoenen te dra gen in overeenstemming met de twee kleuren der japon. Zoo worden wij straks wellicht terugge voerd naar den tijd, toen ook de mouwen en de beenbekleedingen van verschillende kleuren waren, en als die mode veld wint, zullen de Amsterdainschc weezen weder naar den laatsten smaak zijn gekleed: de cirkel gang des meii8chdoms. Waren het in vroe gere eeuwen de ondergeschikten, welke op die wijze werden uitgedost, nu zouden het de aanzienlij keu wezen, maar als dezen voor gaan, behoeft men niet te twijfelen, of de menigte zal wel volgen. PER TELEGRAAF. LEIPZIG, 9 Juli. Heden is het vonnis uitgesproken in bet proces wegens land verraad. Dietz is veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf eu het verlies zijner eer gedu rende 10 jaren, zijne echtgenoot tot vier jaren tuchthuisstraf en vijf jaren verlies van eer, Appell tot 9 jaren vesting en een jaar gevangenisstraf. WIESBADEN, 9 Juli. Bisschop Dimi- Iryi is naar Belgrado teruggekeerd, daar de koningin van Servië hem niet wilde ont vangen. BRUSSEL, 9 Juli. De Etoile Beige ont vangt eeu telegram uit Boom (prov. Ant werpen), van 8 Juli 's avonds, waarin wordt gemeld, dat bij gelegenheid eener verkiezing ernstige ongeregeldheden hebben plaats ge vonden. De gendarmes gaven vuur op de menigte. Herhaalde malen werden charges uitgevoerd, waarbij vele personen door ba jonetsteken werden gewond." REN NES, 9 Juli. Aan het feestmaal, gisteren te zijner eer aangericht, hield generaal Boulanger een lange redevoering, waarin hij het parlementarisme aanviel en eindigde met nogmaals grondwetsherziening en kameront binding aan te hevelen. Na den maaltijd werd een groot avond feest gehouden. Ecu talrijke menigte was op de been. Boulanger sprak de menschen toe van het balkon. LYON, 9 Juli. Bij de verkiezing voor een lid der kamer zijn uitgebracht 69,273 stemmen. Chepier, liberaal, verkreeg 37,133, Vaillant (socialist) 17,614 en Minlbelier (radicaal) 10,144 stemmen. Er moet dus eene tweede stemming worden gehouden. PARIJS, 9 Juli. Aan het Journal det iJébuls wordt uit Wecnen gemeld, dat majoor Popoff te Darmstadt is aangekomen, ten einde prins Alexander vau Batteuberg te bezoeken. Naar men beweert brengt Popoff den prins gewichtige voorstellen over namens de leiders der oppositie Karaveloff en Ra- iloslavoff. LUIDKV, Juli. Omtrent bet ongeval met hel vorstelijk rijtuig te Apeldoorn kan nog nader worden gemeld dat den personen, die hulp geboden hebben vanwege II. M. een geschenk j| geld i9 ter band gesteld. De juffrouw, bg w ie de koningin en het prinsesje een wijle ver toefden, ontving een fraaie broche. Het vil. len van een voorwerp van een iu aanbom zijnd pand was oorzaakdat de paarde) schichtig werden. UlrDgbl Heden om één uur, werden te Delft, do vertegenwoordigers der bevriende sludet- corpsen aan het station door den senaat ontvangen en door een eerewacht naar de Polytechnische school geleid Daar wam reeds een groot aantal reünisten, die ziek gezamenlijk van Phoenix daarheen haddei begeven. Onder daverende toejuiching™ betrad de waarn president van den senaat, de lieer Stork, het spreekgestoelte. De voorzitter der réuniecommissie, de heet Humane, oprichter en president van het corps \6ór 40 jaren, dankte den beer Stork voor diens welkomstgroet. De aanwezigen beantwoordden deze redt met de eerste twee coupletten van het lö Vivat. Alsnu formeerde zich een stoet, bestaande uit de eerewacht, de corps-vaandels enz., de verschillende vereenigingen met hare ba ieren. Op het stadhuis werden allea ontvangen door den burgemeester; daarna trok men naar liet feestterrein tot bijwoning der matinee musicale. De 1 ondensche correspondent van het Hbl. geeft aan onze ooftk weekers den vol genden wenk Australië zendt ons niet alleen vleesch, maar ook groenten en vruchten, o. a, appelen, die hier (te Londen) juist aankomen ineen tijd dat de Engelsche moestuin nog nagenoeg niets oplevert, en zeer op prijs worden ge steld. Zij worden overgebracht in schepen, welke zoo ingericht zijn, dat de temperatuur gedurende de geheele reis op dezelfde hoogte blijft. Men heeft de vraag gesteld, of de Britacbe landbouwers ook niet zoo iets zouden kunnen doen? Indien het de Australiërs loont, huu vruchten in verkoelde schepen naar Europa te zenden, zou het dan Engelsche en Hol- landsche landbouwers niet loonen, hun prachtige vruchten, waarin beide landen zoo rijk zijn, iu koelkelders te bewaren en au de markt te brengen wanneer er vraag naar komt? De stereotiepe klacht der vruchtenkwee kers is toch, dat het seizoen dikwijls te laai komt en de markt reeds met vreemde producten overstroomd is vdór Je hunne nog rijp zijn. Welnu, indien dat zoo ie, kan daarin verbetering worden gebracht door de vruchten te bewaren. Ik meen dat deze quaestie ook ten uwen! alleszins de aandacht verdient. De bliksem is Vrijdagavond in bet klooster der Ursulinen te Roermond gesla gen, zonder brand te veroorzaken. Ook werd te Roermond een 20jarig meisje door dei bliksem getroffen en bekwam daardoor eei opgezwollen arm. Onder de wetsontwerpen, die des daag! nadat de tweede kamer bijeenkomt iD de afdeelingen zullen worden onderzocht, be hoort dat vau den heer Domela Nieuwenhuii over gedwongen winkelnering. In den laten avond van den 5dee dezer zijn te Woerden twee personen gear resteerd, op vermoeden van deelgenootschap aan kerkroof, in den morgen van dien dag iu de R. K. kerk te Kamerik gepleegd. Te Eelderwolde is het kind van 8. N-, oud 2} jaar, al spelende met het hoofd naar beueden in eene waterton gerukt waaruit het na enkele minuten levenlw werd opgehaald. SCHOOL- KV KUKKVIKCW». Bedankt voor de toezegging vau beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oeg* geest door ds. G. E. K. A. Roskoll t Schoonhoven. j BELGIE. Het gerucht wil dat de kroonprw van Italië zich na het huwelijk van zf oomden hertog van Aostamet de ses Letitia Bonaparte, naar het Belgi** hof zal begeven. Er zou sprake zijn eeu huwelijk tusschen den kroonpriiw prinses Clementinederde dochter vsn kW! Leopold en zuster van de aartshertogin Oostenrijk Stefauie. De correctioneele rechtbank te Bn* heeft, in raadkamer, op requisitoir «o*1 heer Servais, substituut van den proe®* des konings, het bevelschrift van den K® ter-commissaris bekrachtigd tot het in®* tenis houden van Dupleseis, onder be** diging van het uitgeven van vnlscbe* jetteu der Fransche bank van 500 ft-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2