OKFICIKKIj; »KKI( IHK\. Door Z. M. is aan den luit.-kolonel der mariniers A. H. W. De Gelder de vergun ning verJeeud tot het aannemen en dragen van het commandeurskruis 2e kl. drr Her togelijk Saksisch-Krnestinische Huisorde, hein door den hertog van Sak«en Meiningen ge schonken. Door Z. M. is de heer II. Ferguson, arts, tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot otF. v. gez. 2e kl. bij liet personeel van den geneeskumligen dienst der landmacht io West-Indië. Door Z. M. is aan den burgemeester van Bodegraven, VV. Lotsij, toestemming verleend tot 1 Mei 1889 te Gouda te blij ven wonen. Door Z. M. is het nieuw tarief I, verzekering van kapitaal bij overlijden, der Maatschappij van Levensverzekering, geves tigd te Rotterdam, goedgekeurd. Door de arr.•rechtbank te Zwolle zijn, ter benoeming vnn twee rechters-plaatsver- vangers in dat college, opgemaakt de navol gende alphabelische lijkten van aanbeveling 1°. mr. P. C. A. Sichterma k au' onrechter - plaatsvervanger, advocaat en procureur; mr. A. G. A. baron 8loel tot Oldnuis, districts schoolopziener; uir. A. Telling, gemeente archivaris; 2°. mr. J. Coruelissen, advocaat en procureur; mr. S. Grutatna, advocaat en procureur; mr. F. VV. Van Riemsdijr, kan- tonrechler-plaatsvervanger, advocaat e». pro cureur; allen te Zwolle. De oti' van administratie lekl.C. II. 8. Pastor, dienende aan boord Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met den lsteu Augustus a. s. op non act. gesteld en ver vangen door den olF. van administratie le kl, 1. F. Van Gelsdorp. B1NN EN LAN 1>M'HE BEKHUI TEN De minister van oorlog heeft bepaald, dat in hel lo ipende jaar geene dienstver bintenissen van onderofficieren en minderen zullen worden gesloten, die in het volgende jaar ingaan en waarbij premiën wordeu be dongen, vóór eeue wijziging op die premiën is vastgesteld en medegedeeld of dienaan gaande nadere bevelen zijn gegeven. De Staatscourant van heden meldt: Van het consulaat-generaal der Nederlan den te Hamburg is mededeeling ontvangen, dat de zich te dier stede uit den vreemde aanmeldende werklieden timmerlieden tegenwoordig bloot zijn gesteld aan veel onaangenaamheden en zelfs gevaren van de zijde hunner werkstakeude vakgenooten. Het consulaat-generaal kan, volgens ge noemd bericht, den werklieden voor de eventueele terugreis geene gelden verstrek ken. Voor deu dienst bij het boschwezen iu Ned.-lndië kunnen twee jongelieden, die deu leeftijd van 22 jaren niet hebben over schreden, in opleiding worden genomen. Gegadigden, die in het bezit zijn van een diploma van landbouwkundige van de rijks- landbouwschool, wordeu opgeroepen oui zich vóór 5 Augustus a. s. bij gezegeld request aan te melden hij het dep. van koloniën. (Men zie, voor verdere bijzonderheden, de Staatscourant van 4 Juli). Blijkens een bij liet dep. van marine ontvangen telegram ia Zr. Ma. scbroefstoom- schip Sommelsdijk, ouder bevel van den knpt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, den Sn dezer van Durban vertrokken. Aan boord was alles wei. Blijkens een bij liet dep. van inarine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, ouder bevel van den kapt. ter zee J. C. Jockes, in den namiddag van 2 dezer te Yokohama aangekomen. Aan boord was alles wel. Keu verslag omtrent de oude gemeente en watersclispsarchieven in Zuid-Holland, over 1886, is in de Staatscourant van 4 Juli opgenomen. Naar men verneemt zal mr. Pijnacker Hordijk, gouverneur-generaal van N'ed.-Iudië, na deze week de vergaderiugen der provin ciale staten van Drente nog le hebben geleid, in liet laatst dezer of het begin der volgende week naar 's Qraveuhage vertrek ken, om in Augustus aanstaande de reis naar Indië le aanvaarden. De le luit. A. L. Klerk de Keus, die voor den tijd van 5 jaren is gedetacheerd geweest bij bet wapen der art. vau bet leger ui Oost Indië, is b. I. 1. teruggekeerd en ingedeeld bij de le couip. van bet le bat. 4e reg. inf. in garnizoen te Delft. Naar men verneemt is de inspecteur van den waterstaat J. F. W. Conrad bij k. b. van 27 Juni jl. benoemd tot vertegen woordiger der Nederlandsclie regeering op liet internationale congres voor scheepvaart, dal vau 19 tot 25 Augustus e. k. zal ge houden worden le Frankfort a-d Main. Z. K. II. de groothertog van Saksen- Weimar heeft aan baron Voa Saurma Jeltsch, gezant van Z. M. den keizer van Duitsch- land te 's Gravenhage, het grootkruis van de Orde van de Waakzaamheid of van deu Witten Valk geschonken. Twee schuiten met vcrsclie visch zijn gisterenmorgen le Katwijk a/Zee aangekomen. De viscli was peperduur en de vangst gering. De besommingen beliepen f 30 ik f48. Wederom beeft ecu diefstal van te veld staande bloemen plaats gehad, ditmaal door een inwoner an Sassenheiin, op liet afgesloten terrein van de firma De K. bloeinbollenhaiidelareu aldaar, inel behulp vau overklimmiiig gepleegd. Beklaagde bekende eeue partij bloemen afgesneden en te Leiden >oor f l verkocht te hebben. De eerste getuige, dc beer De K., ver klaarde dat, I oewel de afgesneden bloemen geen groote handelswaarde (circa f 10) be zaten, de firma toch door den diefstal groot nadeel leed, omdat uien daarvan zaad won voor nieuwe aniipianling. liet openbaar ministerie requireerde, met het oog op de verzwarende omstandigheden, gelegen in de overkliinming, twee maanden gevangenisstraf. De asperge-handel in het Wcstland, welke zeer levendig was, doch over het al gemeen lage prijzen opbracht, is thans vervangen door de bloemkoolverzeiiding. Duizeudc kooien worden dagelijks ter markt gebracht. Op het voorstel van een paar lieeren, te Bodegrave, wien een aantal belangstel lenden hunne geldelijke medewerking hebben toegezegd, zal zoo spoedig mogelijk in den Kiju, beoosten liet dorp, eeue zwemschool worden opgericht. Bij grootere deelneming, uuarvoor alle kans bestaat, zal er ecne bad inrichting aan worden toegevoegd. In deu Haag is een comité gevormd tot feestelijke viering van den l'rinsesjesdag. Het comité, waarin nevens ver.-chillende be stuurders van vereenigingen, verschillende invloedrijke stadgenooten zitting hebben, en dat later nog uitgebreid zal worden, verzocht en kreeg gister van den Raad een subsidie vun f2000. Toen een paar kinderen eergisteren avond in bet Huijgruspark te 's llage zich met eenige ïnooigekleurde papiertjes zalen te vermaken, bleek bet een voorbijganger, dat bet speelgoed uit effecten ter waarde van een paar duizend gulden bestond die door de kleinen gevonden waren. De vuudst werd naar bet politiebureau gebracht, en daar door de eigenares een dienstbode die haar Julicoupons wilde laten knippen gereclameerd. Ongelukkig bleek meer ver loren dan gevonden (e zijn. Naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, zullen te Dordrecht vau wege de marine op te richten steenkolen berg plaatsen, op het terrein naast dat van de mestvaalt gebouwd worden op eeue paalfundeeriug, omdat de loodsen van de mestvaalt, waar dit niet is geschied, reeds overal scheuren iu de muren vertoonen. Eergisteren namiddag omstreeks 2 uren brak te Noordeloos eeu lievige brand uit in de wouiug van F. Koek, die in deze dicht en scboou bebouwde buurt eeu drei- geud aanzien kreeg. De vlammen sloegen weldra over naar bet huis vau deu genees heer C. J. Van Beekutn, dat mede geheel in ascb werd gelegd, terwijl ook een groot gedeelte vau hel buis van deu beer J. Duym uitbrandde. Hoewel door de spoedige aan wezigheid vau eeu zestal braudspuiten de nieuwgebouwde school eu andere belendende gebouwen behouden werden, is toch veel o. a. de keurige bibliotheek en apotheek van den lieer Van Beekum bij dezen brand verloren gegaan. De oorzaak is tot biertoe onbekend; naar men zegt, zou een vierjarig kind, dal niet brandende stoppels in bet achterhuis speelde, deu brand veroorzaakt hebben. De heer C. Moerman, boofd ecner school te Oostvoorne, wil eene beweging op bet getouw zetten tot afschaffing der vergelijkende examens. In de Nieuwe Brielsche Courant richt hij tot alle hoofdonderwijzers en boofd- onderwijzeressen, onderwijzers en onderwijze ressen vau welke richting ook, bet verzoek hem vóór 22 Juli per briefkaart te meldeu, of zij voor gelicele of gedeeltelijke afschaffing der vergelijkende examens ziju eu of zij ge negen zijn in het begin vau Augustus te Utrecht eeue vergadering bij te wonen. Op die vergadering zal hoofdzakelijk besprokeu worden de inkleeding vati eeu adres, waarin afschaffing dier examens aan de regeering verzocht wordt. Iu de buurt ,de Ganzert'* te Eek en Wiel wilde Maandagavond zekere L. V. T. het paard voor zijn kar van het hoofdstel ontdoen, toen het dier schrikte en op hol sloeg; bij trachtte het nog tot staan le brcugeii door het aan den halster te grijpen, doch geraakte ouder liet dier, waarna een der wielen hem over het hoofd ging en li'.j tengevolge daarvan eenige oogcnblikken later deu giest gaf. Eerst werd uit Friesland bericht dal alle betrokken verveners liet voorstel van Domela Nieuwenhuis tot liet bemiemeu vau een sclieids.-erccht hadden aangenomen toen dat nog slechts 8 hunner er in hadden toe gestemd en thans deelt Recht voor Allen mee, dat Domela Nieuwenhuis nog in 't ge heel geen antwoord op zijn voorstel heeft ontvangen. Naar aan de Goessche Ct. van ver trouwbare zijde wordt medegedeeld zijn de twee jonge (liulp)onderwijzers, die onlangs uit lerseke naar Transvaal zijn vertrokken, daar uitstekend geslaagd in het vinden van eene betrekking. Te Prlnsenhage (bij Breda) werden in den laatsten tijd veel kipp-n gestolen, en men begon reeds de zoutsmokkelaars te verdenken, daar deze zich vrceger wel eens dien diefstal veroorloofden. Doch men vergiste zich llel was een groote hond, een voshond, die de kippen stal, doodbeet, en slee Is op een vaste plaats bijeenbracht, waar uien ze later te rugvond. Een broedeude kip werd door den dief moordenaar van haar eieien gehaald, docli zie, pas liggen de eieren, die op 't punt waren om uit te komen, of poes die dage lijks de kip gezelschap hield, sluipt in het kippenhok zet zich op bet nest en houdt de eieren warm, totdat de boer zich eeu andere broedsebe kip beeft aangeschaft, die na éen dag aan kuikentjes het leven schonk. Zaterdag had ten huize van den heer G. P. J. Klep op den Haagdijk te Breda een droevig ongeluk plaats. Nadat des avonds eene der dienstboden de kinderen naar hunne slaapkamer had gebracht, werd een oogenblik later mevrouw Klep opge schrikt door het geroep om hulp. Naar boven ijlende, ontdekte zij haar ruim 5-jarig zoontje, dat met behulp van lucifers eeue courant had iu brand gestoken, in lichte laaie, op welk gezicht de moeder iu be zwijming viel en daardoor niet iu staat was hulp te verleenen. Op het voortdurend ge schreeuw van deu ougelukkigen knaap kwam er spoedig andere hulp dagen, en werden de vlammen gebluscht en onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen. Het mocht helaasweiuig bateu. Reeds den volgenden dag overleed het aanvallige kind na smarte lijk lijden. NB. Ct.) BUITENLAND8CHE BERICHTEN. E.\'G1£LAN l>. Sir James Fergusson deelde in de gisteren gehouden zittiug van het lagerhuis mede, dat de regeering ecu petitie van Britsche onderdanen op Java heeft outvaugeu waarin de wensch wordt geuit, dat hij de Nederlandsche regeering stappen worden ge daan, ten einde opheffing van den militieplicht voor hen te verkrijgen. In de verdragen is geene bepaling opgenomen, waarbij de Eugelschen op Java van deu militieplicht wordeu vrijgesteld. Indien de verzoekeis kunnen bewijzen, dat de onderdanen uit audere lauden van den militiedieiist op Java ziju vrijgesteld, zal de regeering vertoogen indienen. De opperbevelhebber van het Eugel- sche leger, de hertog van Cambridge, heeft eeu bezoek gebracht aan Liverpool om zich van deu toestand, waarin de verdedigings middelen van die haven zijn, te vergewissen. Twee bekwame officieren zijn daarna door bet ministerie van Oorlog afgevaardigd, die, naar men gelooft, in last hebben een ver slag omtreut den stand van zaken aan de regeeriug uit te brengen. Uit Durban wordt van 8 dezer ge meld: Een Engelscbe strijdmacht, waarbij zich iulaudsche hulptroepen hadden gevoeg 1 deed heden een aanval op de Zoeloesche opstandelingen, die door lsliangaua worden aangevoerd, en joeg beu op de vlucht na een gevecht dat zes uren duurde en waarbij aan weerszijden ernstige verliezen ziju geleden. De Eugelschen verloren één officier eu twee blanken, die over de inboorlingeu bevel voerden. «t X li il IJ H. In de gisteren door de kamer vau afgevaardigden geboudeu zitting heeft de heer Flourens de regeering geïnterpelleerd over het gebeurde te Carcassone. De minister-president Floquet verdedigde den prefect van A ude, onder de toejuichingen der liukerzijde. »Wij laken ten xeerste", zeidc de minister, rde ongeoorloofde hande lingen bij de verkiezingen, maar men ge- loove niet dat die vergrijpen algemeen ziju. Indien de kamer meent dat het ministerie zijn plicht niet heeft gedssn, dan moei q het wegzenden. Zonder ongekrenkt genj willen wij niet aan het bestuur blijven." De kamer verwierp de eenvoudige orit van den dag en nam met 326 tegeu IR stemmen eene motie van vertrouwen asn. De Agence llavas meldt van Zondag II. uit Mont-souz-Vaudreydat de betol- king aldaar deu oud president der republiek den heer Jules Grévy, eene ovatie heeft gebracht. Met den uemeeuleraad aan het hoofdverscheen le 4 uur een groot d#i der bevolking, vergezeld van de muziek dt-r brandweer, voor liet buitenverblijf den lieer Grévy, dio daarop naar builen kwam, de aanwezigen voor dit bewijs hun. ner sympathie dank zegde en zich, onder liet spelen der muziekmet alle leden vu deu gemeenteraad onderhield. SfAVJ K. De senaat heeft de discussie over de begroutiug in zijne dag- en avondzittingei 7.00 snel gevoerd, dat hij heden zijne werk zaamheden zal kunnen eindigen. Morgei zal de lieer Saga9ta liet koninklijk besluit voorlezen, waarin de wetgevende zittingru 1888 gesloten wordt verklaard. De heer Sagasta is voornemens de Cortes iu De cember bijeen te roepen, wanneer hij het wetsontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht zal indienen en de militaire her vormingen, behalve de gedeelten van hei ontwerp van generaal Cassola, dat de nieove minister van oorlog bij besluit ten uitroe zal brengen. Meer dan 5000 officieren ru alle wapenen hebben ingeschreven om rei eeredegeu aan generaal Cassola aan te bie den. IIUlTSCn I. A V II. De keizer zal op 13 dezer aan boord van liet stoomjacht Hohenzollern van Kiel naar Petersburg vertrekken, om het voor genomen bezoek aan den Czaar te brengen. Prins Henderik zal het bevel voeren overhel eskader, dat den keizer begeleidt. m Generaal Caprivi, die chef der admi raliteit was, en generaal Von Albeilyll, dit het militair kabinet des keizers bestuurde, zullen wederom in actieven dienst treden. Volgens Le Temps is er niet allea sprake van eene samenkomst vau keiirr Wilhelm met de keizers van Ruslaodearn Oostenrijk, maar ook van een bezoek, dt Wilhelm II aau den koning van Saksen tl Dresden zou brengen en aan den prins-regeil van Beieren te Munchen. Te Leipzig ia een homeopatisch zieker huis geopend, het eerste in Duitschland. O O» T EX RIJ K. De keizer en de keizerin van Ooetea- rijk worden te Gastein verwacht. Uit Weenen wordt bericht, dat de koutng van Servië echtscheiding heeft ui- gevraagd. PI.li TELEGRAAF. LONDEN, 4 Juli. Uit Zululand »ori gemeld, dat het opperhoofd van het distriS Inkanthla den vriend der Engelschen Sol;- dyata beeft aangevallen. Indien hij dt opperhoofd had overwonnen, zou hij M met zijne geheele macht legen de reside»» van den Eugelschen vertegenwoordiger hik ben gericht. Daarom kwam deze ambteaz met politie en vrijwilligers te hulp en iW de vijanden terug, na een gevecht, dat eenp uren duurde en waarin den aanvallerszw verliezen werden toegebracht. BURGERLIJKE STAND. Van 27 Juni tot en met 5 Jak. BEVALLEN: M. Heus, geb. Berleuh«i z. A. C. Waasdorp, geb. Schuts, z. v. Beijen, geb. Lindeman, d. M. P.Z"J vliet, geb. Schols, z. J. M. Verboeten,!* Crania, d. E. Oostveen, geb. Heym»M,L" S. Boeimter, geb. Dreef, d. N. A. H an nik'- J geb. Noest, z. H. J. Verhoog, geb. Bni*| heek, tweel. 2 z. M. Kaptein, geb. Vm»1 J. Hol, geb. Verwer, z. A.C. Pit® geb. v. Daalen, z.C. v. Es, geb. Huber.H A. v. d. Berg, geb. v. d. Borden, z. J Jagel, geb. Haarlem, d. E. Heymzns,P Lardee, z. M. L. Koch, geb. Beers, i" C'. Fasseur, geb. v. Houten, z. A. 't H» geb. Kooreman, d. P. Klui vers, geb. W z. E. De Bruyn, geb. In 't Hol, d. »-j Bik, geb. Straathof, z. OVERLEDEN: C. v. Wijk,d.7«-- Voorzaat, m. 31 j. J. Labordus, z. M. v. Polanen, z. 8 m. A. v. d. WeyJa* 8 w. J. H. v. Haarlem, z. Geenjaar, z. 6 w. J. Snel, m. 36j" Znbh, z. 36 j. A. L. A M. v.CraneubzitH 5 m. A. Hazevoet, m. 45 j. fl ten, z. 4 in. P. Vervark, geb. Vrij,*-1 j J. De Roy, z. 34 j. L. Gordon,*'* A. F. v. d. Heyde, z. 17 m.G.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2