melden, onverschillig of zij overigens tot mededinging naar een kantoor van de 7e kl, bevoegd zijn. Ter aanvulling van ons bericht, dat In l tracteinent van den (iouv. Gen. gebracht ia van f 160.(JOU op f 162.000, kunnen wij nog tuededeelcn, dat voor uilrustings- en reiskosten wordt uitgetrokken f 20.000 en f 8.000, iu plaats van I 60.000 cii f 20.000 zooals de gewoonte was (Pad). Recht voor Allen bericht, dat de heer Doraela N'ieuwenhuis een wetsontwerp heeft ingediend out de gedwongen winkelnering en de daaruit voortspruitende uadeelen voor de arbeiders tegen te gaan. Voor het eindexamen der Polytcchni- achool, waarvan de uitslag Zaterdagnamiddag bekend werd, hadden zich aangegeven 65 candidate», waarvan zich vddr of gedurende het examen terug trokken 4 candidaten. Met examen voor civiel-ingcnieur is afgelrgd door 26, voor bouwkundig ing. duur t, voor scheepsbouwkundig ing. door 4, voor werk tuigkundig ing. door 14, voor technoloog door 6, terwijl het eerste gedeelte van het technologen examen is afgelegd door 10 can didaten. Geslaagd ziju: Voor civiel-ingcnieur de heeren: G. H. Broekman, A. C. Dauc- kaerts, J. G. Feilli, Ch. M. A. Hartman Jr., J. C. tleutr, J. L. Huysinga, F. A K. A. baron v. Ittersum, N. C. Kist, J. F. Quant, 11. E. Kam, O. Kooseboom, VV. Rutgers, M. Corstius Sissingh, Jnr. II. G. Six, H. C. J. Strengnaerts, G. L). Uitticn, en J. C. Voorduin. Voor architect de heeren: G. N. Itz, W. 11. Kam, J. Limburg, en J. A. G. Van der Steur. Voor scheepsbouwkundig ingenieur de heerenM. E. H. Ch. Bongaerts, G. J. Bosman, M. Westerbaau Muurling, cu J. M. l'rins Visser. Voor werktuigkundig ingenieur de heeren J. N. v. Adelen v. Saemsfoort, L>. J. Bur ger, G. J. G. Van Caspel, K. H. tiylkema, II. E. Hoekstra, H. Dc Vries Uobbé, Cd. F. Stork, J. Van der Slruyf, J. VV. Tidcman, I'. J. Vaea, S. J. Veenstra, eii W. Willink. Voor technoloog de heeren: P. Fennan, J. Van llaarst, A. A. A. Sollewiju Gelpke, Jhr. M. l)e Serière, A. Spakler, en P. J. Van der Veen. Voor technoloog (1ste gcd.) de heeren: W. A. Beukers A.Jzn.J. M. Furstner, J. 11. F'ontein, J. J. llazewiukel, E. F', van Zanten Jut, F'. 11. Van Leent, J. C. Van Marken Wz., K. J. Scherius, eu A. Ver schoor W.Lzn. Men schrijft uit Delft aau de Pr. N B en i B. Ct.: Als een vermakelijk staaltje van al te grooteu ijver in het najagen vau nieuwtjes, dienc het volgende: De examina C. zijn nog in vollen gang, nog wolden de laatste pogingen aangewend om Minerva's gunst te verwerven, maar toch wist de Rotterdammer van Donderdag reeds mede te deeleu, wie er geslaagd wa ren, eu, onkiesch genoeg, ook wie zich had den teruggetrokken. Algemeen verwondering Donderdag-morgen te Delft onder de studenten, welke dien ochtend examen hadden te doen en reeds als geslaagd of als zich teruggetrokken te hebben vermeld stonden. Tal van telegrammen en kaartjes kwamen er aan eu menig vader heeft met een be traand oog een glas geledigd op zijn fbra- ven" soon ouder de opmerking aan zijn vrouw, dat hij het wel altijd gezegd had, dat er veel in Gerrit zat. 't Is maar te hopen, dat 's vaders profetie Zaterdag, den dag van uitslag, zal bewaar heid worden. Wat nu is er gebeurd? Waarschijnlijk heeft de berichtgever van de N. R. Cl. te Delft de lijst overgenomen van de studeu- ten, welke deel zouden nemen aan het eind examen, en welke lijst in een der gangen van de polytechnische school is opgehangen. Andereu beweren, dat een student, die waar schijnlijk niet slagen zou, gemeld bericht gezonden heeft aan de N. R. Ct. in de hoop, dat de oude heer wat los zal laten met de a. s. lustrumfeesten. Laatstgenoemde onderstelling is ten eene- male onjuist en al was het niet zoo, dan sou ik dit toch niet zeggen, want ik ben self oud student en uit de school klappen, slaat nooit netjes. Onder de gemeente Monster is eergis teren een steppeuhoen gevangen. Omtrent een geval, hetwelk dezer dagen te Roon heeft plaats gehad en waarbij sprake was van vermoedelijke poging tot vergiftiging, verneemt de N. R. Ct. het volgende B. S. arbeider, was des namiddags in den Zeegenpolder, onder Roon, aau het werk met drie andt re werklieden, leder had eene kruik water bij zich. Nadat die kruikeu onder het werk geledigd waren, hadden zij die weder met water gevuld. S. had de zijne na die vulling achter een hoop stroo gelegd. Eeuigen tijd later er weer naar toe gegiau zijnde om nog eens te drinken, be merkte hij dat er damp en eene zwavel- of phusphorachtige lucht uit kwam. Dit ver wonderde hem te meer, omdat hij duidelijk gezien lisd, niets anders dan schoon water er iu te hebben gekregen. Twee zijner mede arbeiders hadden intusschen gezien, dat hun kameraad L. zich tweemaal van de anderen had veiwijderd en een po-is achter den hoop stroo was geweest, waar B. -S. zijne nieuw gevulde kruik had nedergelegd. Naar aanleiding van een vroeger voorval ontstond er nu bij de anderen dadelijk ver- denking tegen L. Deze, dit misschien be merkende, beeft hem toen de kruik uit de handen genomen en aau den slootkant tweemaal uitgespoeld. Evenwel, ook daarna kwam er nog diezelfde lcelijke lucht uil, en toen had een der anderen bemerkl, dal er iets vreemds iu was blijven hangen. De kruik werd hem daarom afgenomen en des avonds nu het werk in stukken geslagen, om te zien wal er toch in was. Dit ge schiedde iu tegenwoordigheid cener jnlige- dochter, die eerst, evenals de anderen, uit de kruik damp zag opstijgen eu na het verbreken der kruik een opgerold zoogenaamd spekwortelolad te voorschijn zag komen, dat vol gaatjes was en de bovengenoemde on aangename sterke lucht en uil w aseuiing v er- spreidde. Zaterdag zijn al de bovenbedoelde personen door de rechterlijke autoriteit Ie Dordrecht in verhoor genomen. Utrecht heeft eene aldaar bij oud en jong algemeen bekende vrouw uit de volks klasse op bijna lOOjarigen leeftijd door den dood verlorenTrui Uitermark, gewoonlijk Trui de marketentster genoemd, een vrouw, die iu 1860 met het bataljon Utrechtsche schutters uittrok als marketentster eu sedert elk jaar op de nationale feestdagen iu hare marketentster-uuifurm ill het openbaar ver scheen eu haren schutters het iradilioneele borreltje giug tappen. K., kelluer te Baarn, had zich naar Amsterdam begeven om een geneesheer te raadplegen en wandelde 's avonds vau het concert in het paleis voor volksvlijt komende, door de Kalverstraat tot het Spui en verder langs den Voorburgwal omdat die weg hem luchtiger voorkwam dan de Kal verstraat. Toen bij echter ter hoogte kwam van de gang, dicht nabij de Jonge Roelof- steeg, welke (zoo hij later hoorde) toegang geeft naar de keukeu van het hotel Suisse, vroeg hij aldaar aau een als heer gekleed persoon, of hij op den Dam kwam indien hij aanstonds rechts omsloeg. Op het be vestigend anlwooid begaf hij zich daar ook keeu en werd tegelijkertijd besprongeu door drie mannen, welke zich blijkbaar iu die gang hadden opgesteld. Men rukte hem daarin eu berooide hem iu den tijd vaneen paar eecondeu van zijn horloge eu porte- monnaie; terwijl men hem den mond dicht hield eu, toen hij tegeuweer bood, in het gezicht sloeg. Hij was geheel vau streek en zijue slem nagenoeg kwijt, zoodat hij de kracht miste een dier lieden te volgen ofte schreeuwen. Zij verwijderden zich snel in verschilleude richting, waarna de beroofde zich naar den Dam begaf om politie te zoekeu. Terstond begaf zich eeu agent met hem uaar de plaats alwaar het voorval gebeurd was eu daarna naar het bureau alwaar hij van zijn wedervaren keunis gaf en opmerkte, dat meu onmiddellijk werk maakte om de schuldigen op te sporeu. Zaterdagmorgen geraakte te Kuilen burg zekere v. B. met een zoogenaamden uiallejau, bespannen met twee paarden, door dat deze schrikten, op hol; het treurig ge volg daarvan was, dat de man onder het voertuig viel en eeu eiud werd voortgesleurd. Toen de paarden tol staan waren gebracht, bleek, dal de voerman inwendigzware kneu zingen had bekomeneeuige uren daarna is hij overleden. Verschillende handelaren, te Deventer wouende, zijn oulaugs weder de dupe gewor- deu van een oplichter, die te Amsterdam had gewoond boven een solide handelsfirma, wier uaam hij ook had aangenomen. Toeu hij de bovenwoning huurde, zeide hij lot den verhuurder, toevallig denzelfden naam te hebben als hij. Het bleek later dat dit niet waar was, maar toen was de vogel reeds gevlogen. Er zijn kooplieden die voor een bedrag van ruim I 2(J0 er zijn ingeloopen. De luilenaut Viutgens is Zaterdag inet eeu detachemeut iufauterie, groot 40 mauschuppen, uit de venen bij Steenwijker- wold te Deventer iu garnizoen teruggekeerd. Thans zijn te Deventer alle troepen uil de venen terug. Men schrijft aau de N. R. Ct. uit Heerenveen De naweeeu der werkslakiugeu doen zicb voor velen nog steeds gevoelen. Geen zit ting van onze rechtbank wordt gehouden c.f er zijn onder de beklaagden eenigen, die terechtstaan wegens in dien tijd gepleegde gewelddadigheden. En telkens weder komt het aan den dag inet wat verregaande ruw heid de belhamels te werk zijn gegaan. De vorige week werd de zaak behandeld *an een zestigjarig werkman, die door grove lichamelijke mishandelingen gedwongen was geworden zich bij de werkstukers aan te sluiten; ditmaal stonden drie kerels terecht, die eeueii goed^ezinden makker, die niet met hen wilden gaan, bij de beeuen mee sleepten. Iu zijn requisitoir wees <!e officier van justitie er op, hoe allen, die wegens deze gebeurtenissen terecht staan, de schuld op anderen zoeken te werpen. Niet een is er onder, die niet tracht zichzelven als een slachtoffer iu plaats van een raddraaier te doen voorkomen. Natuurlijk baat die tactiek hun weinig. Ook ditmaal was de eisch weder: acht maanden gevangenisstraf Uit hetgeen in deze zittingen aau den dag komt, blijkt intusschen hoe de regee- ring zeer terecht krachtige maatregelen ge nomen heeft. Intusschen mogen zij, die hunnen invloed hebben gebruikt oui dc werkstakingen het ernstige k irakter te doen aainietiien, dat zij ditmial hadden wanneer zij in waarheid eenig hart voor de arbeiders hebben wel eens nadenken over de zee van ellende, die zij over deze arme uienschen hebben gebracht. In het oosten der provincie Groningen richten tegenwoordig de ruspen zoodanige verwoestingen aau, dat vele doornheggeu en hoornen, zoo kaal zijn als in 't hartje van den winter. Voor het muziek-concours te Tilburg hebben nu in liet geheel J50 gezelschappen hun medewerking toegezegd. Daarvan zullen slechts 9 deelnemen aau den wedstrijd lec ture k vue. Door den landbouwer Hustinx, te Keuteberg (Wijlré) zijn in een nabijgelegen boschje een vrouwenhemd ei» dito borstrok gevonden. Het hemd vertoonde uitgewas- sclieu bloedvlekken, de naamteekening was er uitgesneden, en aan de zijden van den hals en de borst zijn verscheiden messneden. De borstrok was geheel gaaf, doch bevatte bloedsporen. Algemeen heet bet in 't ge hucht dat iemand aldaar vermoord is. De rivier de Geul, die er vlak naast stroomt, is nageviacht, doch geen spoor vau een men- schelijk lichaam werd gevonden. Hemd en borstrok zijn gesteld in handen van deu wachtmeester der uiaréchaussée te Gulpen, die van een eu ander bericht heeft ge zonden aan den officier van justitie te Maastricht. BUITENLAND8CHE BERICHTE^ BELUIK. Volgens den Biusselschen correspon dent der Vot» eitumj heeft de heer Levoz, officier van justitie te Verviers, in de speel zalen te Spa, het spelen met het zoogenaamd billard des nations verboden. K U. Het Eugelsche ministerie van buiten- landsche zaken te Londen heeft bericht ont vangen dat een .blanke pacha", die te Bahr-el-Uhazal met eeu groote legermacht op weg naar Karlhouin is gezien, niemand anders is dan Stanley. V A A. K II IJ H. Ter bijwoniug vau het revolutiefeest op 14 Juli zijn al de maires van arrondisse menten eu kantons in F'rankrijk uitgenoodigd. Behalve die 2200 maires ziju al de leden vau senaat eu kamer, als ook de leden van den Partjschen gemeenteraad gevraagd, de ceneu eu de audereu ter bijwoning van eeu monsterbanket, te geven in eeu der gebou wen van de aanslaande tentoonstelling op het Champ de Mars. Indien de 32000 maires van F'rankrijk niet allen gevraagd zijn, dan geschiedde dit uit gebrek aau de 1100 tige ruimte. De president der republiek zal het banket voorzitten. De aanbieding van valsche banknoten aa i de Bauque Je F'rauce heeft opgehou den. Tot op heden bedraagt het aantal 116 stuks. In het geheel is thans voor 156,000,000 aan biljetten vau 500 francs door de bank terugbetaald, waarvan 73.000,000 te Parijs en 80,000,000 door bijkantoren. Nog blijft voor 116.000.000 in omloop. Tot lieden is nog geen der valsche muuters gevat. De lieer Guillot is met het onderzoek belast. De Duitsche grenspaal op den grooteu grtneetischapsweg vau Audun-le-Roinau naar F'outay (Elzas-Lotbaringen) is uit deu grond gerukt en een eind ver weggesleept. Vier jongelieden van Sancy zullen wegens deze handeling vervolgd wordeu. In Algcrie, mei name in de omstre ken vau Guelma, te Ain Armara en te Sol- laoua worden oulusten gevreesd. De oor zaak er van is hongersnood. Dc Arabieren zwerven overal rondde honger drijft hen tot het plegen van misdaden; te Guelma zijn spaliis aangekomen zij worden naar de oproerige dorpen gezonden. Dc geudarine- rie heeft zich, vergezeld van den adminis trateur, daarheen begeven. I T t I, I K. Zijne majesteit de koning w il zoolang de kamer open is te Rome bitjvtn. Zijne koninklijke hoogheid de prins van Napels zal voor hij zich naar Londen begeeft een reis door Zwitserland en België maken en Ie Antwerpen of te Osteude op een Itt- liaansch oorlogschip scheep gaan naar En geland. Evenals in vorige jaren hst geval was, zal hare majesteit de koningin zich naar Venetië begeven en, tegen het einde van Augustus, naar Emilia gaan, op welk tijd stip de groote manoeuvres iu Romagua plaats hebben. Dc veteranen van de veldslagen van San Martino en Soiferino te Perugia geves tigd hebben, aaneen broederlijk banket ver- eeuigd, het volgend telegram aan den F'ransch- Italiaanscheu bond te Parijs gc/.ondenDe overgeblevene Peruguniërs van de veldslagen vau Solferino-San Martino, den roemrijken jaarilag herdenkende, zenden hun broeder- groet aan deu Frauschltaliaanschen bonden drukken hun gevoelens van dankbaarheid aau de zusteruatie uit." IS IIIT kt C II LAN IS. Volgens de Duitsche bladen heeft hel honorarium van sir Morell Mackenzie met inbegrip van reiskosten enz. meer dan 600.000 mark bedragen. Bij keizer Frederik ont ving hij dagelijks 1600 mark. Toch schijnt hel inkomen van den geneesheer in Enge land nog gruoter te zijn geweest, daar bij dagclijksch meer dan veertig consulten gaf en zich voor elk twee pond sterling liet betalen. ZWEDEN'. Te Sundsvall is een korps soldalen aangekomen om de puinhoopen van den brand, waardoor de stad voor een groot deel werd vernield, op te ruimen. Op last van den koning van Zweden, die zooali reeds is medegedeeld, onmiddellijk naar de plaats dea onheils vertrok, zijn eeu groot aantal menschen, die alles verloren, van bed dengoed voorzien. Zelf bracht de koning 70 tenten mede, terwijl de koningin wijn zond. Ook de bank is afgebrsnd, doch alle waarden zijn gered. De brand was ontstaan in het bijkantoor van het bekende huil Blomberg. NOORWEGEN. De president va» het Noorweegsche Storthing heeft een motie van wantrouwen ingediend tegen het ministerie Srerdrup. Dit voorstel zal dezer dagen in behaudeliog komen. RliOLAN D. De StaaUcourant deelt mede, dst Donderdag in hel paleis te Peterhof een feestmaal ia gegeven ter eere van generaal Vou Pape die den Czaar officieel de trooui- beklimming van keizer Wilhelm II kwaai melden. Alle ledeu van het keizerlijk hnii namen deel aau dezen maaltijd, beneveni de ministers Von Giers, W'aunofski eu Vlee- gali eu vele militaire en burgerlijke emb- tei.aren. De grootvorsten wareu iu Pru» schuniform met een rouwband terwijl df dames in zwart gala-toilet waren. Generaal Von Pipe zat aan tafei aan de rechterhand der keizerin. Aan de rechter hand des keizers zat grootvorst Sergio. Na het diner werd een receptie gehouden. Generaal Von Pape bracht bezoeken eu alle vorsten, die in de nabijheid van Peters- burg woonden, en werd ook door de kooingis van Griekenland ontvangen. Heden keek de generaal naar Berlijn terug. De h«t Von Giers is naar zijue goederen in Finland teruggekeerd. De keizer verleende Von Pape de riddts orde van den heilige Andreas en de Ne"1 kiorde en zijn adjudant majoor Von Eu* burg de Anna-orde tweede klasse met br/ janten. Grootvorst Vladimir zeide bij feestmaal te Warschau, dat ook door g* raai Gurko, deu gouverneur van Polen bijgewoond, dat de troonrede van ke* W ilhelm op deu Czaar een zeer gunsteen ir.druk heeft gemaakt. De sympathie* Czaars voor de Hohenzollerns is deert* loegeuometi en het vertrouwen op hek* des vredes bevestigd. De grootvoret zekerde, dat de Czaar deu vrede niets* willig zal verstoren. Ook de KreuzZeiluny verneemt, dB kansen op een Russiech-F'ransch bondgei* schap nu geheel ziju verdwenen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2