binnInlanusche berichten mm m. i mm *-<: or ra e gebruikelijk, van recht* naar links. De schrijver werkt reeds gedurende verscheidene jaren aan de aanneming van het Latijnsche alphabet bij do Porsische, Arabische en Turksche talen, en deze chrestomathie is de eerste proef van eene practische verwezen lijking van zijn stelsel. Door de commissie voor de koninklijke subsidie» is op de Rotterdamsciie tentoon- stelling van schilderijen aangekocht Het llui* te Merwede, door Jac. 11 oliestelle. OFF1CIKHLK ZSFItltHTFV Dot r Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1888, lot referendaris bij den raad van state benoemd de commies van staat bij dien raad air. C. Bake. De plaatsing uiet den 2ln dezer van den oir. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht K. A. E. Seipgens, aan boord Zr. Ms rain mo nitor Lu'paard, wordt ingetrokken, terwijl du oll'. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht D. Kayser beschouwd wordt met bovengenoe.n- den datum te zijn overgeplaatst aan boord van gemelden bodera. Het voornemen moet bestaan de ka mers in vereenigde zitting bijeen te roepen, om het allereerst de voogdijwet te behan delen. Naar men verneemt, zd de gep. lui tenant generaal jhr. G. M. Verspijck, ndju daul-geucraal van Z. M., wehlra naar lie lijn vertrekken met eene bijzondere zeuding des koning, bij Z. M. keizer Wilhelm II van DuitscMaudkoning van Pruisen, in ver band met de troonsbeklimming van dezen vorst. Genoemde opper-ofilcier zal daarbij verge zeld worden door den len luit. der infante rie baron Van lleckeren van Mole eatenor donnans-officier van Z. M. Z. K. 11. de groothertog Karei Alex ander van Suksen-Weimar, de schoonbroeder van Z. M. koning Willem ill, herdacht eergisteren in alle stilte ouder de tegen woordige omstandigheden in Duitschland begrijpelijk zijn 70.ten geboortedag. L)e edele vorst, die nog niet lang geleden met zijne gemalin, 's kouings zuster, in ons land vertoefde, toonde ziel) steeds een warm vriend en krachtig bevorderaar van schoonc kunsten en wetenschappen, ook wanneer hij bijna jaarlijks cenigen tijd hier le lande doorbracht. llbl Naar wij vernemen, heeft mr. H. J. Smult, lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdislrict Emmen, het voornemen, den 15 Juli a. s. per Engclsche mail Suri name te verlaten, zoodat hij in het begin van Augustus hier te lande kan worden verwacht. PD. C.) De heer dr. I. J. M. De Groot, uit Schiedam thans belast met eene wetenschap pelijke zending in China, is door de re geering der Eransche republiek benoemd tot ridder van liet Legioen van eer. SC.) Men meldt aan het D. v. N: Z. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, kapt.-kommandant I. C. Joekes, bracht in bet laatst van Mei een bezoek te Honolulu. De ontvangst aldaar was zeer vriendschap pelijk, zoowel van de zijde der verschillende autoriteiten, met den Hollandschen cunsul en den minister van buitenl. zaken aan het hoofd, als ran Z. M. den koning van Hawaii. De kommaudant werd 's avonds bij Z. M. op diner geuoodigd, bij welke gelegenheid hij van Z. M. het commandeurskruis der Orde vnti Kalakuua ontving. Eergisterenavond ontlastte zich boven Khijnsburg een zwaar onweder, vergezeld van eene hevige stortbui. Eeu oogenblik liet zich ook een sterke wind gevoelen, waardoor eenige honderden panuen van de daken vlo gen. Ook spleet de bliksem eene roede van den korenmolen en sloeg in het dak eener boerderij, zonder brand te veroorzaken of andere schade aan te richten. De Hull. Maatschappij van Landbouw heeft te Oudshooru een hoeve aangekocht om daar haar zuivelbereidingsschool te ves tigen. Waarschuwing. Dezer dagen is onder Kamcrik het geval voorgekomen dat bij een landbouwer acht kalveren zijn vergiftigd doordien men huil voeder had toegediend in een ketel, waarin kort te voren een wasch- iniddel voor schapen was geweest, dat o. a. arsenicum bevatte. Zondag maakten de leden der Delft- sche Gymnastiekvereniging Lichnauisoul.t ik- keling, met hunne dames per stoomboot een tochtje naar Gorinchem en Loevestein. Toen inen de. avonds teruggekeerd was, verenig den zich nog enkelen in een koffiehuis en verrichtten daar nog enkele oefeningen, met het ongelukkig gevolg dat eeu jongmenreb door een verkeerden sprong van den rekstok achteroverviel en bewusteloos bleef liggen. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp kou hem niet metr tot bewustzijn brengen; de ongelukkige overleed den anderen ochtend ten gevolge van schedelbreuk en hersen schudding. Eergisteren avond tc 8 uur bail op ilc wieler-renbaan achter het rijksmuseum te Amsterdam een ernstig ongeval plaats, dat bedenkelijke gevolgen na zich had kun nen sleepen. Zooals men zal weten, vertoe ven duardedrie Amerikaansche beroepsrijders li.I. de heem Italph Temple (meeslerscliaps- rijder van dc wereld), WooJsido en Morgan en oefenen zij zich, ten einde Zaterdag met hunne Engelrche en Eransche spurlbroeders le kunnen kampen. Juist was Ralph Temple bezig eeu van zijne onnavolgbare «spurts" le maken toen hij 0,1 een meter gevolgd door oodside, misLrapt, mei ontzettende vaart neerslaat en onbewegelijk blijft liggen, voor zijn te genstander juist ruiuile genoeg latende om met den schrik vrij le komen, Hoewel hij geruimeu tijd bewus'.tloos bleef was zijn toestand va'i dien aard, dat hij naar zijn hotel kon worden vervoerd. Men hoopt dal hij Zaterdag weder zijn alouden roem zal kunnen handhaven. [llbl.) in den nacht van Maandag op Dins dag overleed le Den Helder, de burgemeester dier gemeente, de heer rnr. K. J. C. Stak- mau Rosse, in den ouderdom van 7'J jaren. De Ileldertche Courant wijdt aan den over ledene een waardecreud woord en brengt daarbij in herinnering hoe deze burgervader gedurende 35 jaren dc belangen der gemeente met de meeste zorg en ijver behartigde en nimmer door een der wethouders eene raads zitting behoefde te worden gepresideerd. Eerst burgemeester der gemeente Noord- wijk, volgde de heer Stakman Bosse, den heer uir. Lette van Oostvoomc in 1853 als hoofd der gemeente Den Helder op. Ge durende zijn veeljarig bestuur ziju in den Heider oiulerscheidene belangrijke zaken tol stand gekomen. Jaren lang vertegenwoor digde hij hel hoofdkiesdistric! Helder in de Prov. Staten eri tot aan zijn dood was hij lid van den gemeenteraad. De heer Stak man Bosse, zegt de Ueldersche Courant laat bij ziju verscheiden de herinnering achter aan eeu welbesteed nuttig leven, eeu voorbeeld van ijverige, nauwgezette plichtsbetrachting. Tijdens een kortstondig verblijf in Schotland van het oorlogsstoomschip Alk maar, belast met het toezicht op de vis- scherij in de Noordzee, ziju van dien bodem gedeserteerd een stuurmansleerling, een ma troos 2e kl. en een vuurstoker 2e kl. Door Tesselsche blazerschuiteu zijn bij het rogvissclien in hunne netten vau den bodem der zee opgehaald een oud scheeps- kanou en eeu oud gebroken scheepsroer. Het kanou schijnt eeuwen oud te ziju en vormde als hel ware dén klomp roest. In de Bommelerwaard hebben de jonge eibertjes het weer hard te verduren. Zoo vertoonden zich deztr dagen de dieven weder te Gameren, Nieuwaal en Zuilichcm om de ooievaarsnesten te belagen en van de jongen te bcrooven. Het boos opzet mis lukte echter doordien men, de aanwezigheid dezer boosdoeners vermoedende, tegen hunne aanslagen op zijne hoede was, teugevolge waarvan zij het hazenpad kozen, waarbij er één hals over kop in eene sloot terecht kwam. Een van de bewoners heeft thans het middel toegepast om tegen deu avond de jonge vogels uit het nest in de schuur te brengen en ze 's nachts daarin op te sluiten, waarna hij ze 's inotgens vroeg wcêr in het nest zet. Gisterenochtend is ouder het schijf schieten op Heameiisoord le Nijmegen eeu korporaal van het 5e reg. inf., die zich te vroeg uit den observatiepost naar de schijf had gewaagd, door ein kogel getroffen. Hem werd een oor en een gedeelte van de wang afgeschoten. De verwonde i. onmiddellijk naar het militair hospitaal overgebracht. Werd verleden jaar te Didam erg geklaagd, over de vele schade, welke de vossen aan jonge hazen als anderszins aan- richttrn, en werden gedurende den winter en de lente vele kippen alsook konijnen uit de hokken geroofd, zoodat men een vossen jacht zeer gewenscht achtte, thans is voor eenige dagen een m st van Reinlje gevonden, en zijn twee half volwassen vossen gevangen, w aarvan een te zieu is in het dorp. In dat nest vond men o. a. nog een voorraad van 30 kippen, een aantal konijnen en hazen, waaronder twee nog zeer versch, en zelfs een eekhoorntje. Men heeft de oude reintjes niet machtig kunnen worden. Gisterenochtend hebben dc arbeiders, werkzaam aan den zeedijk te Blankenham, den arbeid gestaakt. Allen eischeu loons- rerhooging. In eenige herbergen te Blankenham en te Blokzijl hebben een deel der werkstakers veel last veroorzaakt en de boel stuk gesla gen, doch hiermee is vermoedelijk alles af- geloopeu, daar naar men zegt de daghuur inet 25 cent is verhoogd. ZC.) Op het landhuish, congres te Assen is gisteren besloten, dat hét volgende con gres te Bergen op Zoom zal werden ge houden. De verveners hebben in eene eergiste renavond le Heerenveen gehouden bijeen komst besloten, bet voorstel van Douiela Nieuwenhuis om een scheidsgerecht van vijf personen te benoemen, aan te nemen. Nog heden zal dit besluit te zijner kennis worden gebracht. NR. Ct.) De leden van den Nederlandschen VVielrijdersbond zullen op een nader te be palen dag het schilderachtige Gulp- en Geul dal bezoeken. B monde van den secretaris werd reeds aan den buigemeester van Gulpen I om inlichtingen gevraagd. Ook de Aachener- IKurven-in brengt op 4- Juli een bezoek aan Gulpen en Valkenburg. Bl'li ES LA_N ÜSCU B BEK1CHTKS BUIJ&IE. Voor de eerste maal is het imperia listisch centraal comité, dat le Parijs gevestigd is, te Biussel, onder voorzitterschap van prins Victor Napoleon, vergaderd geweest. E V G B L A SS. Het lagerhuis heeft gisteren, na een debat dat tivee dagen duurde, Morley's motie van afkeuring met 366 tegen 273 stemmen verworpen. Te Londen trekt zeer de aan Jacht het proces vau den jockey Wood. Deze had de jockey-club vergunning gevraagd deel te nemen aan de wedrennen, inaar ze werd hem ge weigerd, op grond, dat hij meer dan eens het paard, dat hij bereed, had verhinderd, den wedstrijd te winnen. The Licensed Victuallers Qazetle, eeu orgaan van hotel houders, beschuldigde Wood oulangs van valsch rijden. Wood eischte nu van den eigenaar van dat blad een aanzienlijke schade vergoeding wegens laster. Eenige der voor naamste jockeys, die als getuigen waren op geroepen, zeiden dal het niets ongewoons was, dat een jockey beschuldigd werd zijn paard te hebben ingehouden om dus den prijs niet te winnen. In den loop van het ge rechtelijk onderzoek bleek, dat Wood reeds jaren lang als jockey op de wedrennen eeu jaarlijksch inkomen heeft van vijf h zes duizend pond sterling. De hertog van Aumale zal, na een kort verblijf op Sheen House, den overigen zomer op zijn laudgoeJ te Oxford doorbrengen. vaiiKiti.z K. Eene commissie van zeer aanzienlijke Parijsche dames onder wie de hertogin De la Kochefoucault, en gravin Ue Mun heeft aan de groote winkeliers in de Eransche hoofdstad eeu rondschrijven gericht waarin zij er op aandringt dat de regel, dat het personeel in de werkuren niet mag gaan zitten, worde afgeschaft. Pasteur heeft de Parijsche autoriteiten gewezen op liet toenemend aantal gevallen van hondsdolheid. Hij schrijft die toe aan onvoldoende maatregelen tegen de houden en hij dringt op verscherping daarvan aan. M PAUK De kamer van afgevaardigden heeft heden een amendement verworpen, dat de strekking had eene inkomsten-belasting in te voeren. De minister van financiën ver klaarde dat eene coupoubelastiug noodzakelijk zal worden, doch dat tot dergelijlieu maat regel slechts trapsgewijze behoort te worden overgegaan. De Standard verneemt uit Madrid, dat de Spaansche regeeriug de conferentie over de Marokkaausche zaken wil opgeven, daar hare informatiën aautoouen, dat de Sultan van Marokko niet gezind is iets be- leekeuende concessien toe te staan tegenover de concessien, welke bij vau de mogend heden verlangt. ITAL1K. De forten aan de straal van Messina worden gewapend. Reeds is een oorlogschip met kanonnen en amunitie van Geuua daar heen vertrokken, De pokken heerscheu thans over geheel Italië, maar volgens het gezoudheidsbureel, te Iloiue, niet erger dan in andere jaren. UUITMCII 1. AN O. Gisteren legde de ministers in het kouiuklijk paleis den eed aan den keizer Wilhelm af. Daarna werd een minister raad onder voorzitterschap des keizers ge houden. Prins Von Bismarck wooude met vele gisteren de ziti^ leden van den bondsraad van den rijksdag bij. De voorzitter deelt mede, dat van 4 Servische kamer, evenals van vele and» zijden, adressen van deelneming zijn os. vangen, waarvoor hij den afzenders dut heeft betuigd. Daarna leest bij het adre ran antwoord op dc troonrede voor, dit door hem is ontworpen. In dit adtn betuigt de rijksdag zijne instemming M 's keizers woorden, betuigt hem zijn difi voor zijn goede bedoelingen en uit b»t vertrouwen, dat de vrede niet den keizem de regeeringen der vast vcreenigds Duitsch bondsstaten door niemand zal worden p. stoord. Dit adres wordt met algemeene slemnitt aangenomen en zal door den voorzitter ui den ki izcr overhandigd worden. Prins Vm Bismarck verlaat de vergaderzaal, waarin de minister Von liüttichcr de koninklijk, boodschap voorleest, waarhij de rijksdag wordt gesloten. Op voorstel des voorzitters roeper de leden driemaal leve de keizer I en gun daarna inleen. De Nordd. Ally. Zeilung laat ziek als volgt uit omtrent de bekende bewering van dr. Mackenzie, als zou keizer f redcrii, zoowel in zijn belang als in dat zijner gr. malin, en uit overwegthgen van hoogeres zedelijken en practischen aard, gewenschl hebben althans voor korten tijd de teugels dn regeering te voeren «Deze voorstelling is met de waarheid in lijnrechten strijd. Keizer Prederik aas te innig doordrongen van de hooge plichten aan zijne taak en aan de stelling van hel keizerrijk verknocht, dan dat hij niet rui terlij k zou hebben verklaard de regeering niet te kunnen aanvaarden, indien onom- stootelijk bewezen ware, dat hij aan oage- neeslijken kanker leed. Van den anderen kant hadden de eventueel te ontbieden pet- souen besloten, den keizer de krenking en de onaangenaamheid van vragen te bespare», zoolang hij niet zelf het initiatief nam, Daarom werd het de taak van hen die den keizer, ook bij onbevoegdheid om te regeeren op deu troon wilden brengen, henr aangaande het ernstige van zijn toestand te misleiden. Het is dus uitgemaakt, dat ten onbedui dende Eugelsche arts, die der radicale po litiek is toegedaan, zich het recht aanmatigde een greep te doen in de geschiedenis van een volk." In strijd met de berichten der Weener bladen, kan stellig verzekerd worden, dat tusechen de Duitsche en Oostenrijk-Ho», gaarecbe regeering op het oogenblik geen onderhandelingen gevoerd worden van welken aard ook, die betrekking hebben op gemeen schappelijke maatregelen betreffende de rege ling der invoerrechten. In bet hotel, waarin de kroonprins van Zweden te Franzenebad vertoeft, wetd door een dief inbraak gedaan in het vertrek van den prins. De man ging met een groole hoeveelheid kostbaarheden, die op 240.000 gd. worden geschat, op den loop en is nog uiet ontdekt. OOSTEN RIJ K. Aan Le Temps wordt uit Budapest geseind De keizer gaf eergisteren een groot diner aan de leden dar delegatie. Hij uitte bij die gelegenheid de hoop dat de vrede in Europa niet zal gestoord worden, en wees er op hoe het in aller belang is, dat een tijdvak van kalmte intrede. SER VIE. De koning gaf gisteren een feestmiil op het paleis en bracht een dronk uit op het nieuwe ministerie. Hij verklaarde tevens waarom hij zich van het vorige kabinet bul afgescheiden. Hij meende namelijk dat tb toestand van Servië gevaren aanbood. Sertk heeft behoefte aan een regeering, welke ik beginselen van orde en recht huldigt en Cristics zal die taak vervullen. TIIRKIJK. Bij een keizerlijke irade wordt de Sun- conventie bekrachtigd. Zij is gisteren afgfr kondigd. BURGERLIJKE STAND. Van 20 Juni tol en met 27 Juni. BEVALLEN: M. v. Zonneveld, geb. Hok man, z. M. C. De Wolf, geb. Brocaar, d.- A. Bouwmeester, geb. Zwanenburg, d. Olof, geb. fortuin, d. P. Schouten, gA Riethoven, d. W. H. De Qraatl', geb.Grijs kamp, z. C. M. Blonk, geb. v. d. Neut, i- C. Selier, geb. Brandt, z. A.Crama.gd. Labordus, d. G. W. J. Kleberg Verbet* geb. Jansen, z. H. Cival, geb. Overduyo,! J. Dreef, geb. Bavelaar, d. P. LeelW geb. Koster, z. J. Starre, geb. Geeben, d.- J. Leugering, geb. Guly, z. J. B. v. Nood, geb. v. d. Brom, d. D. v. Diest, geb. BA z. D. Verwaal, geb. v. Es, z. W. S.'.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2