BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN at— mc m mm Voor wie 't echter in huis of in de naakte stralen te warm is, is cene uitman* tei de gelegenheid geopend om in de koelte, van het lommerrijke Vreewijk uit te rusten daar de geheele kinderschaar un heen te nemen. De daar gelegen kinderspeeltuin biedt plaats voor zeer velen. Is 't dei» bezoekers te warm ou» te spelen, men strijkt er neder om er te luisteren naar de goede muziek, nu niet meer door vreemdelingen, maar door stedelingen verschaft. I)e ondernemer* de ondernemende onder nemer hadden we bijna gezegd heeft le den van <le kapel van het 4e regiment geëngageerd waarlijk dus eene uitmuntende gelegenheid om bizonder goedkoop te ge nieten. De toegangsprijs is waarjijk op 10 centen niet te hoog gesteld. Vreedzame hengelaars hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag een nog veel vreedzamer Delftschen dito, die zich in de. Venen waagde, van al zijn zakgeld beroofd en hem daarna in de sloot gegooid. Een bad moge nu bij de heertellende warmte aangenaam zijn, in den nacht er» wanneer men nu juist niet om te baden, maar om te visschen komt, is de gewaarwording niet van de prettigste. nHEIKK, LITTKKEV KY HIYMT. Sterfdag (1810) van Montgolfier. De directeur der Fransche opera, inr. Desuiten, is reeds een heel eind met zijn engagementen gevorderd. Geëngageerd zijn Fort-ténor: mr. Selrack tenor-léger: mr, Barbe; second ténor: mr. Biancouibarytou de grand-operamr. Bal- leroy, de l'opera de Paris; baryton d'opéra- comique: mr. öodefroybasse chante: mr. Daruaud; régisseur en chef, (le trial): mr. De Beer; chanteuse falcon: mme. Balleroy contr'alto: mme. Calvé; le dugazonmme. Kivière; le chanteuse d'opérettesmile. Maury liet ballet wordt voor het volgend speel seizoen geheel vernieuwd. Tot dit doel heeft de heer Desuiten een coutract gesloten met mine. llinkar, tx-le danseuse de l'opéra de Paris, «lie een met smaak en zaakkennis gekozen corps de ballet onder hare directie heeft. Twee goede be kenden, mile. Luuison en mr. Donvai, zijn gereëngageerd. {D. v. Z-U en's Or.) OFFICIEKLK IKKI&U'HTK*. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Juli a. s., bij 's rijks werf te liellevoetsluis be noemd tot commandeur 2e kl. der huistim merlieden 1). Van der Dol, tot commandeur der ernstv uurwerkers 11. Kerkhoven, en tot bewaarder J. Maasdijk en C. J. Wegman. Door Z. M. is pensioen verleend ten laste van den staat, aan J. Van Qeuuep, f 240, commissaris van rijkspolitie; G. W. Maat, f421, rijksveldwachter. Door Z. M. is, met ingang van 1 Augustus a. s.1°. op pensioen gesteld ter zake van meer dan vijftigjarigen ouderdom, de luit.-kolonel van het korps mariuiers M. C. Koning, onder toekenning: a. van een janrlijksch pensioen van f 1722; b. van eene verhooging van dat pensioen ter somma van f225 'sjaars, voor werkelijk verblijf in mi litairen dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkrin gen; 2°. bij het korps mariniers bevorderd tot luit.-kolonel, de kapt. F. Dibbetz; tot kapt., de le luit. A. P. Timmers. Door Z. M. is de heer C. F. M. De Grijs, laatstelijk tolk voor de Chineesche taal te Samarang, thans met verlof hier te lande, met iugang van 1 Juli 1H88, op verzoek, eervol uil 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Aan den heer R. C. Cankrien, op zijn verzoek eervol ontslagen consul-generaal te Antwerpen, is vergunning verleend om bij voorkomende gelegenheid hel consulair kos tuum te blijven dragen. De audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, alsmede die van den miuister van oorlog, zullen aanstaan den Donderdag, 28 dezer, niet plaats hebben. Door de regeering is voorgesteld den termijn, waarbiiinen de regeling van het onderwijs aan de Kon. Mil. Academie moest worden herzien, te verlengen tot 1 Septem ber 1889, daar vddr September a. s. rene door haar voorgenomen definitieve regeling niet tot stand zal kunnen worden gebracht. Zij acht dergelijke dehnitieve regeling echter urgent, en zal een vooratel daartoe zou tij dig mogelijk in het aaustaaude zittingjaar indienen. Naar het V. r. Z.-ll. en 't Gr. ver neemt zal waarschijnlijk de tweede kamer der statengeneraal op den 4n Juli a. 9. bij een komen. Gedurende het reeè< zullen aan het gebouw eenige wijzigingen worden aangebracht, die vóór September gereed moeten zijn De vestibule in bet gebouw van de tweede kamer, zal smaakvol worden inge richt, in den geest van den toegang tot de zaal voor de ministers aan den tegenover liggenden vl ugel. liet werk moet worden uitgevoerd nadat de kamer in de volgende maaud bijeen is geweest. Naar wij vernemen, is op 's kouings bevel op 31 Mei II. de adsistent resident K. Van Assen ter Oostkust van Aljeh, die ook belast was met de politieke leiding en aan gelegenheden allaar, door den minister van koloniën door tusschenkomst van den gou verneur generaal per telegraaf naar Den Maag ontboden, ten einde inet het uppeibesluur aldaar den staat en gang van zaken op Aljeh te bespreken. Het schijnt den minister van koloniën dus ernstig gemeend te zijn den nauwkeurigen stand van zaken uit den mond van een bekwaam deskundige te ver nemen, hetgeen allicht met pacificatie.plannen in den geest van hel herstel van het sulta naat in verband staat. (//i/.J Omtrent de laatste levensdagen van prinses Marie van Saksen-Altenburg meldt men, dat de lijderes reeds Maandag haar einde voelde naderen. Zij nam toen een hartroerend afscheid van hare omgeving. Daarna werd haar 't Heilig Avondmaal toe gediend en zij sliep in. Des nachts nam de koorts sterk toe en reeds Dinsdag was de toestand hopeloos. Koningin Carola van Saksen verwijlde den ganschen dag aan het ziekbed, totdat prins Frederik Leopold was aangekomen. De erfgroothertog van Olden burg en zijue echlgenoote kwamen eerst op Albralilsberg, toen de lijderes was overleden. De prins van Saksen-Alteuburg moet on troostbaar zijn; zijn huwelijk met de ont slapene was zeer gelukkig. Gisteren heeft een lijkdieust plaats gehad en tevens de doop van bet voor 14 dagen geboren dochtertje der prinses. (Fad.) In het kerkgebouw te 's Gravenliage der Duitsclie Evangelische gemeente bleef gisterenochlend geen plaats onbezet. Ds. Blecli hield namelijk een godsdienstoefening, gewijd aan de nagedachtenis van den over leden keizer Frederik III. De grootmeester van het huis van den koning en de koningin, R. J. graaf Schiai- inelpenuinck van Nijenhuis, was in ambts gewaad tegenwoordig. De gezant vau Duitscblaud bij ons hof, baron Van Saurma Jeltsch, wooude den dienst bij eveneens in ambtscostuum. Van het corps diplomatique waren voorts aanwezig de gezanten van België, Rusland, Frankrijk en Japan. Verder werd de plechtigheid bijgewoond door de ministers van biuuenlaudscbe zaken, buiten- landsche zaken en kolomen, den oud-minister van buitenlaud9che zaken, jlir. mr. Van Karuebeek, den vice-president van den raad van state, jhr. mr. Van Reenen; den voor zitter der tweede kamer, jbr. mr. Beelaerts van Blokland, den commissaris des konings dezer provincie, mr. Fock en den burge meester der residentie, mr. Roest. Prins Albert van Pruisen wordt 15 Juli te Scheveningen verwacht, waar hij een gedeelte van het badseizoen zal door brengen. Evenals vorige jaren neemt de prins intrek in liet Oranje-hotel." Vrijdagavond werd aan het politiebu reau le Delft kennis gegeven, dat zekere J. II. K. huisvrouw van A. v. B. sedert Maan dagavond II. niet meer was gezien. In bijzijn der familie en onder toezicht der politie is daarop de deur der door haar bewoonde bovenwoning aau de Gasthuislaan, welke van binnen gesloten was, geopend en vond men de vrouw met gebogen kiiieëu op een stoel staan, terwijl zij zich door middel vau een zijden halsdoek aan een grooten spijker had opgehangen. Dr. J. T. constateerde den dood. Gisterochtend half zes kwam langs de Schiekade oostzijde te Rotterdam een open landauer met vijf personen er in, blijkbaar in staat van dronkenschap. Eensklaps, terwijl er eene vrouw voorbijkwam, bleef het rijtuig staan, stapten de bedoelde per sonen er uit, vielen op de vrouw aan en poogden haar onder ergerlijke mishandeling in het rijtuig te brengen, waartoe zij baar met geweld langs de straat sleepten. Een paar voorbijgangers, dit ziende, schoten er op toe en hadden liet geluk, de vrouw te ontzetten, na een kort gevecht, waarna ten slotte de vijf aanvallers onderling ruzie kregen, met liet gevolg dat een tiunuer door zijn gezelschap op een pak slaag werd getracteerd. Met het rijtuig aijn zij ver volgeus in de richting van de Delftsclie poort verdwenen, terwijl de vrouw den kant aan den Bergweg opging. (N. R. Cl.) - Zaterdagmiddag had een jongen bij liet zwemmen ill de Maas te Kralingen liet ongeluk, doordien bij op den rug zwom en de kracht niet meer nad om zich wederom te keeren, in de diepte weg te zinken. Twee schippers, liggende op stroom, be gaven zich tc water en doken naar de diepte. Ongeveer 10 minuten ouder water zijnde, kwam de schipper Jacobus Oosterveen, ge holpen dour den schipper J. Meijer, met den drenkeling boven. Op liet droge ge bracht, bleek de drenkeling reeds bew usteloos te zijn. Bij toepassing der bekende methode werd na verloop van een uur bet leven weder bij hem opgewekt. Geneeskundige hulp werd door een ge neesheer te Kralingeii verleend De tc Amsterdam gevestigde Duitsclicrs hebben het voornemen opgevat ter herinne ring aau keizer Frederik een Kaiser Frie- drich-Stifluiig" op te richten, liet doel dezer instelling zal zijn le Amsterdam wo nende Duiischer.*, die builen bun schuld in ongunstige omstandigheden verkeeren, te on dersteunen, in de eerste plaats door huu tegemoet te komen bij liet betalen hunner huur. Het plan is outworpen door het Deutsche llülfverein" dat daarvoor reeds vau gegoede Duitschers, te Amsterdam ge vestigd, aauzienlijke bijdragen heeft ontvan gen. Uit Arnhem meldt de Arnh Cl: Gisteren namiddag tusschen halfdrie en halfvier hadden we hier een zwaar onweder vlak boven de stad. De telephoontoestellen sloegen herhaaldelijk aan, men hoorde dan telkens een knetterend geluid als bij het oversprongen van electri-clie vonken. (Het is dan ook ten sterkste te ontraden, bij ouweder te telephoneeren. Overigens is de telephoon, indien zij naar den eisch, wat de grondleiding betreft, is aangelegd, een goede afleider). Om drie uur was het onweder het hevigst. Midden in de stad, in de Zwanen- straat bij den heer A, sloeg do bliksem in de schoorsteen, maar richtte niet veel schade aan. Ook trof het hemelvuur het dak der woning van den P. op Si-Maarten en eenen boom bij de stad, op den Amsterdamschen weg. Erger verwoestingen heeft de wolkbreuk aangericht, welke tczelfder tijd plaat9 vond. Geweldige watermassa's stroomden van de heuvelen af, vooral van die van Klarenbeek,o. a vau den Musschenberg, naar de lager ge legen aangrenzende wegen en straten. Daar stond in een oogenblik tot twee en drie voet water. Het gevolg was, dat van de woningen de kelders en de benedenverdie pingen werden overstroomd. Ouder de-Linden vertoonde als het ware eene ruïne. Van alles dreef er rond uit de aangelegen wonin gen, zelfs lijkkransen, afkomstig van de kerk hoven daar, zag men door het water mede- gesleuid worden. Het huisraad kon men ternauwernood in veiligheid brengen. Het vee in de stallingen, zooals varkens, geiten en melkkoeien, moest in der haast worden losgesneden. lil eene woning was bij dat werk bijna eene vrouw om het leven gekomen. Overmand door bet plotseling opkomende gevaar, overviel haar een flauwte; indien niet bijtijds een paar mannen waren toege schoten om haar uit het water te trekken, zou zij zeker zijn verdronken. Ook in de voorstedeu Klareudal eu St.-Murten zijn tal vau kelders ondergeloopen. Wél is het te betreuren, dat daarbij door velen groote schade is geleden. Aardappelen, boter alles dreef dooreen. Het onweder ging vergezeld van een zeer sterken wind. lu de Solostraat stond op een balkon eene kuip met water; deze werd een halveu meter verplaatst. Een verver, die aan den Kozendaalschen weg werkzaam was op eene ladder, voelde dat deze wan kelde, maar wist zich nog door een koenen sprong te redden. Van een nieuw huis in de Schrassertstraat stortte een schoorsteen in. Een gedeelte der bui was bezwangerd met hagelsteeneu, die vooral op de moesgronden bij Angereustein bijna al de veldvruchten en groenten vernielden. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft thans geantwoord op de bekende uitiioodigiug van verveners in Schoterland eu zijn antwoord in Recht voor Allen openbaar gemaakt. Het luidt als volgt: Medeburger! Moeielijk kon ik geloove», dat de zooge naamde ruitiioodigiug", die de rondte deed in de couranten, werkelijk afkomstig was van de persoon wier namen er onder stonden, eu ik hield haar voor eene grap der pers om mij er in te laten loopen. Nu ik echter eene schriftelijke en door 20 verveners onderteekende herhaling vau die uitiioodigiug ontving, moet ik aanoemeu dat bet u eu de anderen ernst is met die uitiioodigiug. Immers, hoe kon <k, die ni- tuurlijk onderstel dat gij iu staat zjjt om te lezen, vermoeden dat gij zulk eene vraag konilt doen? Gij toch vraagt aan mij om O als vakmannen duidelijk te maken, boe een vervener in dezen tijd, met 60 man werkende, per dag f9S,4U kun verdienen. Ik verwijs u ter beantwoording dier vraag naar mijne gespecificeerde opgaven in de Handelingen of liever naar de gerectificeerde in no 62 van het blad Recht voor Allen dat ik hier insluit. Ieder die lezen kan vindt die opgave aldaar. Het zou dus over bodig zijn om mondeling te komen herha len wat reeds schriftelijk dour tnij is me degedeeld. Gij /ijl echt r volkomen in uw recht om die opgaaf onjuist te doen vinden, maar dan staat hel aan u om zulks te bewijzen. Doet gij dit, ik zal niet achterwege blijven om mij te verdedigen, of zoo ge mij overtuigt dit openlijk te erkennen. Nooit is er dooi inij beweerd, dat ik op de hoogte van utr vak zou zijn, uiaar inijnc gegevens zijn al- komstig van personen, die zelveu steeds in het vak waren, en gij zult toch zeker be grijpen, dat ik niet lichtvaardig ben afge gaan op het zeggen van dezen of genen; neen, uit opgaven van verschillende personen' is door mij het gemiddelde genomen. »Ik verklaar mij dan ook bereid mjjne gegevens aan een onderzoek te onderwerpen en dit kan dunkt mij het beste op deze wijze: gij onderteekenaren, legt uwe boeken over de laatste jaren over aan eene commissie vau 5 personen, waarvan er twee door ulieden en twee door mij worden aangewezen, terwijl deze vier gezamenlijk een vijfden zullen kiezen. Aan het oordeel dier commissie, die verslag van hare bevinding zal doen, verklaar ik mij te zullen onderwerpen. »Mij dunkt dat dit de eenige en beste waarborg is om achter de werkelijke waar heid te komen. #In afwachting van uw antwoord op dit voorstel noem ik mij" enz. Onder geleide van de politie werden te Winschoten dezer dagen een drietal kna pen, cud 16 en 17 jaar, naar Groningen getransporteerd. Dit drietal was, naar men wil, afkomstig uit België. Zij zouden sich in eene der havensteden aldaar op een schip hebben begeven, zonder opgemerkt te wor den door de equipage voordat men in volle zee was, en de kapt. vond dan ook aanlei ding hen te Bremerhaven aan wal te zetten. Van daar werden zij naar VVeener getrans porteerd, om vervolgeus zooals ze bet ten minste hadden laten voorkomen eene voet reis naar Winschoten te maken. De knapen zagen er dan ook, vooral wat hun schoeisel betrof, ellendig uit, terwijl zij te kennen gaven, dat zij tot de genoemde daad waren gebracht, omdat hunne ouders hen niet meer konden verzorgen. Een 99-jarig persoon te Oudbeusden maaide deze week zelf met eene zeis eenig hooiland, dat achter zijne woning is gelegen, en een paar dagen later kon men hem zijn hooi zien verzamelen, op eenen wagen sta pelen en huiswaarts voeren. Uit Valthermond schrijft men: Met genoegen vernemen wij, dat alle onze ver veners hunne belofte van loonsverhooging getrouw nakomen. Het veld is, zooals men het noemt, schoon, d. i. de oude turf en bagger is opgeruimd. Als gevolg der loom- verhooging, voor vele verveners eene belang rijke som, kan niet uitblijven: evenredige verhoogiug van den prijs voor turf en bag ger. Om tot eenparigheid te komen, zullen de verveners biunenkort eene vergadering houden, om de prijzen van beide brandstof fen, na onderling overleg, vast te stellen. Dit hebben wij en ook de schippers wei verwacht als een maatregel van billijkheid. RKLGIE. Naar de Indépendance meldt, zuil" eerstdaags de pleidooien gehouden worden in een proces, hetwelk door den advocaat Schoeiifeld, namens de familie Peltzer, ingesteld tegen den heer Maurice Casta», directeur van het Panopticum, waarin dear de wassen borstbeelden van Armsnd Lëon Peltzer tentoonstelt. De advocaat va» den gedaagde is de lieer Alexander Brim FAAYKRIJ M. Het bericht der Fransche bladen, dat de regeering bezig is met het uitwetk" van een ontwerp tot het aluiteu van leening, is volkomen ongegrond. Le Journal dee Débat» deelt mede Jst de administratieve commissie van het InsW de France besloten heeft een stap bij d* president-minister te doen, om dezen to'"' zoeken het besluit in te trekken, waar*, het verblijf op Franscb grondgebied aan a*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2