v* - m «kj» «2 csm BUIT EN LA N DSCil E BERICHTEN Ten einde het bedelen, dat door de verregaande brutaliteit der bedelaars eene ware landplaag wordt, te keer te gaan, is door het gemeentebestuur van Noordeloos besloten alle bedelaars onvoorwaardelijk tie gemeente uit te wijzen. Toen hieraan een begin van uitvoering werd gegeven, mocht het de politie tevens gelukken, ei u in het Politieblad gesignaleerde te ontdekken, die vervolgens ter beschikking der bevoegde macht werd gesteld. Te lleinenoord werden door den heer II. L., verleden weck vac de 8 tweejarige runderen 's morgens 2 dieren in eene aan het perceel weiland, waarop ze hebben ge graasd, grenzende sloot gevonden, het eene dier met den kop onder het lichaam dood liggende, het andere nog overeind slaande, maar stervende. Van de overige 6 was bovendien nog één onwel. Als waarschijnlijke oorzaak wordt geconstateerd lood w it vergifti ging, ontslaan door bemeslling van het weiland met straatmest. Naar men verneemt is het comité te Amsterdam tot viering van den prinsessen- dag, door de bijdragen der burgerij daartoe in staat gesteld, ijverig bezig met liet be ramen van plannen, oin dien dag feestelijk te vieren. Kinder- en volksspelen zullen gehouden worden, terwijl er sprake is van een optocht eu een gondelvaart. Te Amsterdam is een Dames roeiver- eenigiug opgericht. Uit Nieuwediep wordt gemeld: Nu het Duitsche oorlogschip Nixe te Nieuwediep vertoeft, hebben alle aldaar aan wezige oorlogsbodems wegens het overlijden van keizer Friedrich ten teeken van rouw de vlag halfverstok geheschen, eu ook door het lossen van het gebruikelijk aantal saluut schoten daarvan blijk gegeven. Gisterenmiddag om 12 ure bulderde van alle oorlogschepen (ook van de Nixe) het geschut, bij gelegenheid der troonsbestijging van keizer Wilhelm II, terwijl aan alle maritieme inrichtingen de vlag wapperde. In den namiddag werd aan boord van de Nixe een pleclitigen lijkdienst gehoudeu, ter nadedachtenis van den heengeganen vorst, waarbij o. a. de vice-consul van Duitschland, de directeur eu commandant der marine te Nieuwediep en de commandant van de stelling Helder tegenwoordig waren. Zaterdagavond, toen de heer II. met de heeren B. en M. van eene vergadering huiswaarts keerde, werd hij tegen halfelf iu de Beneden-Bergstraat te Arnhem tegen het lijf geloopen door een persoon, schijn baar een werkman. Eenige oogenblikken later liep de man, die de heeren op korten afstand gevolgd was, weder tegen hem aan en toen de heer U. hem toevoegde, dat hij de hulp der politie zou inroepen, antwoordde de man: Politie in een vrij land 1" en tegelijk stak hij met een voorwerp, dal later bleek een schrijnwerkersbeitel te zijn, naar den heer H. en trof hem in het beneden gedeelte van den rug. Zijn rechterlong werd getrotfen, en de toestand vau den ge kwetste is niet zouder zorg. Aan de politie is het reeds den anderen morgen gelukt den vermoedelijken dader te ontdekken en in hechtenis te nemen. Het is een schrijnwerker die, zegt men, kort na het gebeurde aan een schipper vroeg hem te verbergen, omdat hij iemand een steek gegeven had. De heereu B. en M. mee- neu ook in hem den dader te herkennen eu evenzoo eene jonge vrouw, die door hem omver werd geloopen, toen hij, na het toe brengen van den steek, onverwijld de vlucht nam. De verdachte heeft niet bekend hij ver klaart slechts niet te weten wat hij gedaan had, daar hij drank had gebruikt. De bei tel is tot hiertoe niet gevonden. Dezen morgen was de toestand van den gewonde niet ongunstiger. (Arnh. Cl.) Als eene bijdrage, dat liet zoogenaamd verkoopen van papier langs de huizeu nogal winstgevend moei zijl), en boe verkeerd het is met hen, die zulks doen, medelijden te hebben, deelt de Zio. Cl. het volgende mede Dezer dageu werd iemand met een gezond lichaam, die dat bedrijf te Wij he uitoefende, en voorgaf dat bij vruchteloos i:i verschil lende gemeenten getracht had werk te krij gen, werk aangeboden tegen behoorlijk dag loon. Hij weigerde zulks echter, omdat bij zijn schop niet bij zich had en die eerst zoude moeten gaan halen. Toen hem daarop een schop werd aangeboden, gaf hij op niet met een andere schop te kunnen werken. Men raadde hem aan het eens teprobeeren, maar toen stelde hij de voorwaarde, dat men hem f 1.25 per dag beloven moest, want voor minder deed hij bet niet. Daar hier aan niet voldaan kou worden, ging hij met zijn papierhandel verder. De Zwolsche Zeil- en Koeivereeniging zal een wedstrijd houdeu op Zaterdag 4 Augustus. Vrijdag wurd te Deventer weder veel boter voor de tropische gewesten opgekocht, waardoor do prijzen zeer vooruitgingen. Zij zijn fd per J vat hooger dan iu bet vorige jaar Juni. Uit de Beneden Betuwe wordt aan het Ulr. Dagbl. geschreven: De kersenoogst zal zeer tegenvallen. Ook de vooruitzichten voor de suikerbieten zijn slecht. Baardeboonen en erwten lij Jen zeer veel van de aardvloo Het zomerkoren ia door do gevallen regen eeuigszitis verkwikt. Op den IJsol bij Wilsum is Zaterdag een steur gevangen van ruim 260 ponden. Vrijdagavond sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem «ot driemaal toe binnen den tijd van 5 minuien in den kerktoren te Scliiidwolde, een der hoogste loreus in de prov. Groningen, merkwaardig door zijn Imogen ouderdom en door zijn bouw, daar hij geheel van baksteen is opgetrokken. De schade is aanzienlijk, doordat er een groot gat in «Ie spits werd geslagen en venier op vele plaatsen steenen uitgerukt, terwijl vol gens ooggetuigen de bliksem zich als eene slang om den luren omlaag kronkelde, van het eene anker op in t andere springende. Een begin van brand werd spoedig grbluscht. Het terrein rondom was geheel bezaaid met steenen; enkele voorbijgangers werden nog getrotfen, doch niet ernstig. De toren was niet verzekerd. De toevloed van vreemde koperen en nickel munt begint te Hulst weer zoo groot te worden, dat zulks liet oog der politie niet kan ontgaan, eu het ons dus niet zal ver wonderen of binnenkort zal aan die vreemde indringers wel weer paal en perk worden gesteld, hetgeen zeer wenschelijk is. Wbl.) Ken niet onaardig gevalletje deed zich dezer dagen te Breda voor. Bij een verver had de deurwaarder der rijksbelastingen een gamisaire, ook wel in de wandeling genaamd /lien-stuivcrs mannetje," wegen? wanbetaling van den aauslag in den hoofdelijken omslag, thuis bezorgd. Moeder de vroaw had hem heel vriendelijk ontvangen, en manlief schonk hem bij zijn thuiskomst zelfs een borrel. Toen de gamisaire echter verzocht naar zekere plaats te mogen gaan, werd hem dit gladweg geweigerd, onder kennis geving dat alleen de huisgenooten daar van mochten gebruik maken. Goede raad was duur, en ons tien stuiversinannetje was verplicht zijn tijdelijke woning voor eenige oogenblikken vaarwid te zeggen. Hierom scheen het dan ook den eigenaar te doen te zijn geweest, want bij de terugkomst vond de gamisaire de deur gegrendeld, ter wijl de bel was vastgebonden, zoodat hij gerplicht was den deurwaarder van zijn on- deval te gaan kennis geven. Deze, ver gezeld van gemeente- eu rijks-politie, wist ven verver na veel pourparlers eindelijk te bewegeu de deur te ontsluiten, eu het tieu- stuiversinauuetje kon dus weder zijn tijdelijk verblijf betrekken. Of hij hief welkom zal zijn geweest, kan uien wel begrijpen. Als een sterk bewijs vau de gehecht heid eeuer postduif aan haar hok wordt uit Kaatsheuvel (N. Brabant) gemeld: Voor 5 jaren, bij de wedvlucht vau Quievraiu, werd eene duif van den heer Van Dortmont op de terugreis te Antwerpen gevangen, aldaar op de markt verkocht en één jaar lang op gesloten gehouden. Verscheidene malen had zij daar gebroed, maar toer. zij werd losge- latin, liet zij wijfje eu jongen in densteek, om haar vorig hok weer op te zoeken. Korten tijd hierop nam dezelfde duif deel aan de wedvlucht van Parijs, werd weder gevangen en eerst nu na 4 jaren losgelaten, met het gevolg dat zij deze weck haar vroeger hok wter opzocht. De leden vau den Noordbrabautschen wielrijderskring te Oudenbosch zijn voorne mens eeucn uationalen eu internationalen wielerwedstrijd te üudenboscli op 29 Juli 1888 uit te schrijven. II K I. I. I K. Toen de koning van België de Brus- selsche tentoonstelling bezocht, riep een werkman, die in zijn ouiuiddelijke nabijheid stondfVivent les ouvriersl"De koniug keerde zich om en zcide uiterst beleefd: rCertainemeut, monsieur!" K j>. Een oude voorspelling, zegt de Pall Mali, is vrijwel vervuld. Volgens die voor spelling zou een éenarmige man den troon der Holienzolierns beklimmen. En uu heeft de uieuwe Duitsche keizer écn stijven aim, sedert zijn Engelsche kinderjuffrouw hein liet vallen. i «r? w 7 iüia r *t i li K I%5 K. De Fransche kamer heeft den arbeid des nachts verboden voor kinderen beneden de 18 jaren, minderjarige mei-jes en vrou wen, onverschillig van welken leeftijd. (Ou der nachtarbeid wordt verstaan van 9 uren 's avonds tot 5 uren 's morgeus.) De Zon dagsrust is voor de vrouwen verplichtend gesteld. Een amendement van Freppel, om die ook voor kinderen beneden de 18 jaren verplichtend te maken, werd verworpen. De Fransche minister van binnenland- sche zaken, de lieer Floquet, zal eerstdaags maatregelen nemen, ten einde den verkoop vau zedekwetsende geschriften op den open- baieu weg te verhinderen. De minister van financiëu heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden verklaard, dat lx-t uerucht ongegrond is, als zou de regeering voornemens zijn eene leening te sluiten. De president der republiek beeft een telegram vau rouwbeklag aan keizerin Victoria en aan den nieuwen keizer gezouden. In de politieke kringen is men van mee ning dat voorloopig iu den toestand geene verandering zal komen. Men laat zich schftrp uit tegen zekere Boulangistische bladen, die zich niet ontzien den dood des keizers als reclame te mis bruiken. Volgens La Lumière électrique kunnen de geabonneerde!) van het Parijsche telephoon net voortaan van hun huis uit spreken met {feabonmerden te Havre, llijssel en Brussel, en omgekeerd De kosten bedragen voor iedere aanslui ting 50 francs per jaar en bovendien écn fr. voor elk gesprek lusschen genoemde Fransche steden. Voor een gesprek van 5 minuten tusschen Parijs en Brussel wordt 8 fr. betaald. Het aantal geabonneerden voor dezen tuk van dienst bedraagt nu reeds 85 te Havre, 145 te Kijsscl, 12 te Brussel en 218 te Parijs. Volgens de Figaro zijn vier negers, die tegenover Senegal op de onbewoonbare Alcatras-eilanden de Fransche vlag bewaakten (de eilanden zijn belangrijke depots van guano eu daarom hecht Frankrijk waarde aan hun bezit), van dorst omgekomen. Men had hen in December en Januari van liet uoodigste voorzien, maar sedert dien niet meer en men vond hen eenige weken geleden dood aan den voet van dc vlag; aan hun verwrougen trekken was het te zien hoeveel ze hadden geleden. 1TA LID. Een blad had vertelt dat er op een marsch in'de nabijheid van Massowah een groot aantal soldaten door de hitte be zweken waren, de troep in opstand gekomen was en zelfs zou een soldaat revolverschoten op een luitenant-kolonel gelost hebben. De minister van oorlog heeft aan de pers eene nota gezonden, waarin bet aantal sol daten aan zonnesteek bezweken, elf bedraagt maar het bericht van oproer ot het schieteu op een hoofdofficier wordt onwaar verklaard. Volgens berichten uit Massowah, welke vertrouwen verdienen, is Kasaloula in den nacht van 15 Juni met al zijne manschap pen vertrokken. Als beweegreden tot zijn vertrek wordt opgegeven de dood van Rasa- rea, zoon van den Negus. UlHTMili LA,% Het verkeer tusschen Berlijn en Puls- dam was gisteren middag, evenals liet af geven van berichten, uiterst bezwaarlijk. Niet dau met de grootste moeite kou men liet spoorwegstation bereiken voor de terug reis. Generaals, dagbiad-verslaggevers en hooggeplaatste ambtenaren werden te zameu in een grooteu landbouwers stalwageu gestopt en kwamen zoo aan den trein, doch alles liep zonder ongelukken in de beste orde af. Iu liet bericht van gisteren middag ouitrent den lijkdienst iu het slot is bij vergissing gemeld dat de rijkskanselier daarbij tegen woordig was. Hij had zich wegens onge steldheid doen verontschuldigen en bevond zich ook niet ten pileize. Een der generaals die sterk op hem gelijkt, werd voor hem aangezien. De keizerin-weduwe Victoria bleef nadat de plechtige inzegening begonuen was, slechts eenige minuten iu het slot. De smart over mande haar, zoodat zij door hare dochters weggeleid moest worden. Daarna beguf zij zich met de prinsessen naar de naburige dorpskerk van Bronstedt, waar eene boerderij gelegen is in welke zij met haren overleden gemaal in hunne gelukkigste huwelijksjaren geruiujen tijd doorbracht. Terwijl nu iu het kasteel Friedrichskrun en in de Friedens- kirche de rouwpleclitigbeid gehouden werd, liet de bedroefde weduwe voor zich en hare dochters alleen in de stille kerk, een uur van het slot, door den dorpsgeestelijke van Broustedt een eenvoudigeu lijkdienst houdeu. Eerst toen niemand zich meer bij liet lijk des k< iz'-rs in de Friedenskirche bevoi^ kcer lcn de keizerin weduwe en de prinsesm derwaarts terug, en deden bij bel stoffelijk overschot in stille afzondering een gebed. Ook de jonge keizer, die met zijnen vadn in eene zeer harlelijKC verhouding verkeerde was buiten -!;iat tot liet einde der plechtig, beid zich staande te houden. Hij viel te; laatste snikkend bij de doodkLt op zij^ knieën eu moest door den koning van Saksea opgelicht en ondersteun! worden. Het was een roerend tafereel toen de ?ijf jonge kleinkinderen van den doode op de plaats van rouw gebracht werden en met hunne onschuldige gezichtjes bij de kist ne- derk melden, de ban dij es vouwden en een gebed stamelden. Grijze officieren in de omgeving konden bij dit gezicht hunne tri- nen niet weerhouden. De hoogbejaarde keizerin Augusta moe»t in eenen rolstoel lot bij de doodkist van haren zoon gebracht worden. De generaal Von IVuitten, ook een mi van hoogen leeftijd, was zóó gebrekkig d»t hij door twee bejaarde hoofdofficieren ouder- steund moest worden om niet ineen te zinken. Tegen het einde der plechtigheid barsttea de meesten der aanwezigen bij de herinne ringen aan het droevige lot vau den overle- dene, in tranen uit. Op het oogenblik wordt op alle hoeken der straten de hooger medegedeelde keizer lijke proclamatie aan het volk aangeslagen. Dit stuk is van het begin tot het einde door den jongen keizer pi-rsoonlijk gesteld. De sterk uitgedrukte godsdienstige geest, die er in doorstraalt, verwondert niemand, daar keizer Wilhelm zeer godsdienstig van aard is. W'ut in de proclamatie een aange- namen indruk inaakt is de hoogst bescbei- dene ingetogenheid die ten opzichte der binnen en buitenlandsche staatkunde wordt in acht genomen. In den mond des jeudi- gen keizers en tegenover zulke beroemde vorsten als hem op den troon onmiddellijk zijn voorgegaan, zou ieder woord te veel geweest zijn en aanmatigend geklonken kuo- nen hebben. (JW R. Cl) De keizerin-weduwe Victoria zal ioo spoedig mogelijk zich naar Zwitserland be geven. Dr. Mackenzie zal heden of morgen den prins van Wales vergezellen op diens terugreis, tot aan Vlissingen, waar Mac kenzie's familie zich bevinden zal, met welke hij voorloopig naar Noorwegen zal gaan. Naar het schijnt, kon de keizetin-weduwe aanvankelijk zich niet neerleggen bij het denkbeeld der sectie op het lijk des keizers, maar moet deze plaats hebben gevonden op uitdrukkelijk bevel van den jongen keiier. Wanneer men den dag zijner troons beklimming en zijn sterfdag meerekent, heeft keizer Friedrich juist 99 dagen den scepter over het Duitsche rijk gevoerd. Gisteren heeft keizer Wilhelm II dc volgende proclamatie vaan zijn volk" oitge- vaardigd //God9 raadsbesluit heeft ons opnieuw in rouw gedompeld. Nauwelijks is het graf gesloten, waarin het stoffelijk overschot van mijn ouvcrgetelijken grootvader rust, of reed» is ook mijn geliefde vader vau deze sterfe lijke wereld tot deu eeuwigen vrede opgeroe- peu. De heldhaftige, uit Christelijke beru»- ting voorspruitende geestkracht, waarmede hij zijne regeeringsplichten heeft vervuld, zonder zich om zijn smartelijk lijden te be kommeren, scheen aanvaukelijk reden te geven om te hopen dat hij nog langer voor het vaderland zou gespaard blijven. God heeft echter anders besloten. z/Den koninklijder lijder, wiens harte klopte voor alles, wat groot eu edelis,werd liet slechts vergund gedurende weinige maan den om ook op den troon de edele hoeda nigheden van verstand en hart te toouea, waardoor hij zich reeds de liefde des volk» had verworven. ^Zoolang nog Duitsche harten kloppe» zal uien de voortreffelijke hoedanigbeddi welke hem sierden, en de overwinning®» welke hij op de slagvelden behaalde dank baar gedenken, en zal zijne ridderlijke figfltf iu de geschiedenis van ons vaderland m® onvergankelijken roem prijken. //Op den troon mijner vaderen geroepen, heb ik, opziende naar den koniug der 1°" niugeu, de regeering aanvaard en de geiofts afgelegd, dat ik, naar het voorbeeld mijn# vaderen, voor mijn volk een rechtvaardig® goed vorst zal zijn, godsdienst en godsvruckt zal aankweeken, den vrede zal bescherm®» de welvaart des lands zal bevorderen, ar®*1 eu verdrukten zal bijstaan en een getrouw* bewaker der rechtigheid zal zijn. v Wanneer ik God om kracht bid, noo^ tot liet volbrengen van dezen koninklijk® plicht, dan doe ik dit, steunende op bet trouwen op het Pruisische volk, onze geschiedenis mij recht geeft. In»**

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2