h m-G m mm i*-j mz wen^chelijkheid en het nut niet kunnen worden betwijfeld, geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging hun te mach tigen lot eene bestrating van den Rijns- burgersingel als bovenbedoeld over le gaan, zullende, zoo noodig, le zijner tijd een voor stel tot verhooging van de betrekkelijke be grootings artikelen worden ingediend. Na overleg inet den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den raad in overweging aan 8. P. Rarn- hoorn vergunning te verleenen tot het leggen van een bardsteenen sloep op openbaren gemeentegrond vóór zijne huizen in de Bakkersteeg wijk 6 no. 113 en 15, mits de stoep niet meer dan 30 cenliinelers buiten den gevel en uiel meer dan 5 c.'iitimeteis boven de straat uitspringe. Hij de behandeling van de begrootiug voor dit jaar werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie van den heer W as „De raad, gehoord de mededeehngen van burg en weth. over eene eventueels wijzi ging van de voorwaarden van toelating tot de kweekschool voor ouderwijzers en onderwijzeressen noodigt burg. eu weth. uit het resultaat hunner overw egingen in eene bepaalde conclusie te formuleeren en die conclusie aan het oordeel van den raad te onderwerpen. Door den heer Hooi, destijds wethouder van onderwijs, is, ook in verband met de bij de behandeling vau de begrooting voor 1887 gedane vraag of op de kweekschool voor ouderwijzers niet een matig schoolgeld zou kunnen worden ge! even, een ontwerp in gereedheid gebracht om tot zoodanige helling over te gaan, tevens de strekking hebbende tot afschaffing van de toelagen aan de kweekelingen en van de kosielooze verschaffing van de leermiddelen. Als toelichting op grond waarvan de bef fing van eenig schoolgeld behoorde in over- weging te worden genomen werd in de eerste plaats gewezen op de gunstige voor waarden waaronder belanghebbenden iu de gelegenheid worden gesteld hunne kinderen en pupilleu voor het onderwijs te doen op leiden. Sedert de invoering van de onderwijswet in 1878 werden de kweekelingen niet meer als werkkracht gebruikt, maar alleen tot eigen oefening in de school toegelaten. De gunstige bepalingen bleven echter geldend voor hen daar en bij de invoering van die wet eene dringende behoefte bestond aan onderwijzend personeel. Die behoefte bestaat nu niet meer en het is billijk te achten dat eenige tege moetkoming worde gevorderd in de kosten van dit onderwijs. Ook worden, door de bestaande gunstige bepalingen vele jongelieden aangelokt deu onderwijzersloopbaan te kiezen niettegenstaan de zij voor een ander vak in vele opzichten beter geschikt zijn. Kerst minder gunstige voorwaarden van toelating zullen tengevolge hebben dat de belanghebbenden met meer ernst overwegen of de keuze van liet ouderwijsvak voor hunne kinderen al of niet aanbeveling verdient. IntuMchen wordt blijkens het ontwerp eeue uitzondering toegelaten voor hen die door aanleg, vlijt en gedrag uitmunten, op grond dat de vrijstelling van schoolgeld aan ver diensten terbonden te verkiezen is boven eene vrijstelling in verband met meerdere of mindere gegoedheid der ouders. Laatstgenoemde onderscheiding geeft naar het oordeel van den voorsteller aanleiding tot minder aangename verhoudingen eu kan schaden aan den goeden geest van onderlinge waardeering, terw ijl door eerstgeinelde ond. r- schriding uitstekende elementen voor het onderwijs kunnen worden behouden. Het voorstel beoogt tevens de afschaffing van de toelagen, behoudens dezelfde uitzon dering als ten aanzien van het schoolgeld voorgesteld, alsmede van de kostelooze ver atrekking van leermiddelen. Burg. en weth. geven alsnu den gemeen teraad in overweging eene beslissing te nemen omtrent de volgende vragen 1°. zal tot de heffing van schoolgeld op de kweekschool vo^ onderwijzers wordeu overgegaan Zoo ja 2°. Tot welk bedrag? 3°. Zal vrijstelling of vermindering van schoolgeld worden verleend? Zoo ja; 4°. In verband inet aanleg, vlijt en goed gedrag of met de financiëele omstandigheden der oudersP 5U. zullen de toelagen al of niet worden behouden t»°. zal kostelooze verstrekking van leer middelen al of niet worden behuodeu. Burg. en weth. hebben aan deu gemeen teraad overgelegd een voorstel tot nadere regeling van de samenstelling en den werk kring van de commissie van financiën, ver gezeld van een daaromtrent door de commissie voor de huishoudelijke verordeningen uitge bracht rapport uu t voorstel om tot de vast stelling van de ontwerpverordening over te gaan. In hare hedenmiddag alhier gehouden zitting heeft de commissie voor de artsexa mens tot aits bevorderd de heeren A.Sprui tenburg en II. B. Van Buuren, en voor iiet le gedeelte toegelaten den lieei J. P. Nannings. Bij de aanbesteding op 13 Juni door het departement van koloniën te Amxlerdam gehouden waren de minste inschrijversvoor 900 meters donkerblauw grein, de firma P. Glos en Leembruggen en voor 400 wollen dekens de firma gebroeders Van Wijk eu C°. allen alhier. Musis Sacrum. Gisteravond was de tuin van Musis Sacrum bizonder goed bezet. Het slatmuziekcorps van het 4e regiment gaf er, onder leiding van den heer J. G. 11. Mann, de vierde muziekuitvoering, 't Was er weer een heer lijk zitje rond die muziektent eu onder de veranda van het sociëteitsgebouw, terwijl we de muziek genoten van het nut genoeg te waardeeren corps van het 4e regiment. Van het aantrekkelijke programma word ieder nummer met gloed ten gehoore ge bracht en door het publiek met bizonder veel aandacht aangeboord en te hooren aan tie veelvuldige toejuichingen ten volle genoten. Aangevangen met liet o»er- bekende, maar steeds gewilde, En reve.nant de la revue'' van Desormes, eindigde het programma met een nummer van geheel ander, eu uit den aard der zaak edeler ge halte; edeler vooral ook om de wijze waarop de heer Mann deze fantaisie op motieven van de Faust'' heeft bewerkt. Een bizouder genot leverde de heerlijke vertolking van de schooue mtditatie over het le prelude van Bach en het is hier vooral de knappe pistonniat wien een woord van lof iu 't bizonder toekomt. Eigenaardig bevallig klonk de Arabische Sérénade" van Langt y, die ons deed den ken aan de meer bekende „Türkische Schaar- wache'' van Michaëlis. Om te voldoen aan het luide kenbaar gemaakte verlangen van het publiek om van het goede nog meer le genieten werd onder leiding van deu heer Joh. Oostelaar, van wien we vóór de. pauze eene Concert ouverture genoten, tot slot uitgevoerd 't bekende f8alut A Paris". liet bestuur van Musis Sacrum weet zich op bizonder billijke voorwaarden aan de leden dier vereeniging zeer te verplichten. UNIVKK81TE1T. Heden werd bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit te Leiden, de heer C. Q. W. L. C. Van der Duyn, geboren te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De collectieve dagvaarding (eenige opmer kingen over art. 4 n°. 6 Burg. Rechtsv.) UUZlfciK, LKTTtiKUft *v\ KUXtftT. Geboortedag (1773) van II. Collot d'Escury. De ilaarlemeche Ct. verneemt, dat onder de letterkundige nalatenschap van mr. Carel Vosmaer zich bevindt eene voltooide vertaling van Odyssee. Uet Vaderland deelt mede, dat hij sedert geruimen tijd bezig was met een nieuwen kunstroman, die in het najaar bij Mait. Nijhofl' het licht zou zien. UITICILKLK BEKICIITKM. Door Z. M. is benoemd: bij het wapen der kou. marechaussee, en wel bij de divisie van Noordbrabaiit en Zeeland, tut kapt., de le luit. N. Dorsman, van die divisie. BINK ENLAND60HE BEKICHTEN liet bericht, aan de Prov. Gr. Crl. gemeld, dat HH. \1M. de koning en ko uingin bet laudbuishoudkundig eongr s te Assen met een bezoek zouden vereeren, blijkt niet waar le ziju. Een uituoodiging daartoe is wel aan 1111. MM. gericht, doch niet aangenomen. olgens bet 1 laagte he Dagblad heeft baron Vau Hardenbroek «au Bergambacht, kolonel commandant der schutterij te 's llage, ontslag uit die betrekking aan Z. M. den koning gevraagd. Nog altijd gaan, hoewel minder dan vroeger, officieren van het Ned. bij bet Ned.-lnd. leger over, otn hun positie te verbeteren eu hun promotie le bespoedigen. l)at de ongehoord trage gang van de bevordering sommige dezer officieren bitter teleurstelt, kau men, zegt de Javabode, leeren uit het feit, dat de luitenant Ligusc, die op bet punt staat kapitein te worden, nu sinds bijna twintig jaren zijn legenwoor- digen rang bekleedt en dan ook in Neder land even spoedig zou bevorderd zijn als in lndie. Voor de examens B aan de Polytech nische Sc ooi volgens titel der wet rege lende het middelbaar onderwijs, eerste en tweede gedeelte eu geheel examenhebben zich ondersclicidelijk aangegeven 29, 23 en 34- candidaten waarvan zich vóór eu ge durende het exa een terugtrokken 7 candi- daten. Geslaagd zijn voor bet eerste gedeelten de heeren: A. A. Van Anrooy, F. Baoeke, G. VV. Van Heukelom, E. A. Pan, O. E. Rap- parJ, A. F. Van Seters, J. 11. Van Seters, A. Van Sleeden, J lloman van der Heide, C. J. Van Uijk, H. Van Hees, A. Bryan, A. Elherts, S. G. Ueyuieriiig, E. P. Kirkhull', I) Kok, A. J. Korthals Altes, II. O. Kros, A. J. F. Van Eaer, 1). Ver hoop, A. VV. Kersscn, J. Kruyt, G. P. II. Van Musscbcnbroek, VV. II. M. De Gel der en Ch. Uapparil. Voor het gebeele examen de heeren: E. Van Arckeu, K. Den Tex, 11. L. Van llooll', A. Ham, F. VV. 't Hooft, M. F. Ou- nenA. A. Plasschaert. K. Borger, J. Oh. Du Cloux, I. Franco, F. Van der Goot, jbr. W. A. C. De Jonge. li. C. J. Gritters, D. VV. Gijswijt, A. L. C. Van Heel, 11. 1'. Maas Geesteranus, A. N. Van Meerten, A. N. R. Ch. I). Pereira, C M. Roessingh Hdiuk, VV. J. F. De Rijk, 11. E. Vau Tets, M. 'kriebels, A. Van der Vries, F. Beijerinck, S. J. Vermats, A. Th. Baert, J. il. Faber, C. M. Roessingh Udiuk, 11. 11. Versteegb, S. Ellens, G. II. Van Assendelft de Coniugh, E C. Lantzuis, \Y'. De Hoog, 1'. Jousting, S. P. F. Lelunkuhl, F. J. H. M. Thijs, II. C. M. llenuus, A. J. C. Vou Kellner, A. Ph. K. D. Van Malscn, H. Pol vliet, J. VV. Van der Vegt, D. J. Bosman, E H. Kar aten, M. Van Regtereu Alteua eu jbr. F. V. A. ridjer De Stuers. Gisteren had voor de Arroudissements rechtbank le 's Gravenliage het onderzoek plaats in de zaak betredende den diefstal van advertentie:), beboerende tot het gene alogiseb heraldisch archief van dc heeren A. A. V. eu G J. H. Hit het getuigenverhoor bleek dat die heeren aan den eersten beklaagde onder an deren ook dc jaargangen 1797 tot 1801 en 1810 van de Haarlemse/ie Courant en den of meer jaargangen vau de Leidaclie Courant mee naar huis hadden gegeven om daaruit tegen exlra-beloouiug geboorte, trouw en dood advertenliën te knippen, te sorteeren en dan weder in te leveren. In stede van zich van dien plicht naar bchooren te kwij ten, leverde hij slechts een gedeelte der ad- verleutiën in eu bracht zijn patroons in den waan dat alles door hem was afgeleverd zoodat hij dan ook betaling daarvoor genoot. Hij had echter de hiervoren gemelde zeer zeldzame jaargangen achtergehouden en zich met een vroegeren bediende van ziju patroous die heden als tweede bekl. terecht stond, verstaan om de daarin voorkomende adver- tentiën uit te knippen en aan de heeren gebroeders Joh. D. en D. G. Van E. te Haarlem, die er eveneens eon genealogisch- heraldisch archief op na houden te verkoo- peu. De tweede beklaagde had de onderhande lingen met laatstgeuoemde heeren gevoiAd welke er toe hadden geleid dat dezen voor f 300 eigenaren werden van niet minder dan 150.000 adverteutiën welker verlies den eigenaar van het hier ter stede gevestigde archief duizenden guldens schade berokkende. Op den bedongen prijs van f300 ontving de tweede beklaagde circa f 50 in mindering waarvau deze verzekerde f25 aan den eer sten beklaagde le hebben uitgekeerd, het geen echter door laatstgenoemden werd ontkend. Een der rechters, mr. De la Bassecour Caan, onderhield de gebroeders Van E. over den aankoop der 150.000 advertenliën. Zijn Edel Achtbare vond bel zeer vreemd dat zij, als deskundigen, wetende dat de exem plaren waaruit ze geknipt waren buitenge woon zeldzaam zijn, zoo maar zonder in het minst naar de herkomst van het gekochte te informeeren, met een paar jongelieden een dergelijken koop sluiten. Getuigen ont vingen den raad, in het vervolg eerst eens le onderzoeken of hetgeen zij op deze wijze kochten niet door misdrijf verkregen was. De eerste beklaagde legde eene berouw volle bekentenis af en voegde daaraan toe dat hij door den tweede was overgehaald. Laatstgenoemde erkende den inkoop, maar beweerde dat hij iu de veronderstelling had verkeerd dat zijn vroegere collega de jaar gangen met adverteutiën van diens patroon ten geschenke had ontvangen. Substituut-officier van justitie mr. baron de Vos van Steenwijk achtte den diefstal en de medeplichtigheid daaraan voldoende bewezen. De opgaven vau den tweeden be klaagde omtrent diens goede trouw werden volgens spreker door hetgeen lieden ter terechtzitting was gebleken, voldoende derlegd. Zijn Edel Achtbare eischte iw den eersten beklaagde, ter zake van diefil» 6 maanden en voor deu tweedui op graat dat deze den ander tot het plegen van ka misdrijf had aangezet, ter zake van mek plichtiglieid 8 maanden gevangenisstraf. Mr. J. M. Van Slipriaaii Luï-cius Ji. concludeerde op grond van ver.-chillends informaliteiten in de dagvaarding, tot nietiging daarvan en niet ontvankelijkveikk- ring van den officier van justitie iu dien vordering. De raadsman van den tweeden beklaagde mr. F. V. Engelenburg, zich aansluitend, hij bel voorgaande pleidooi toonde aan: |i dit medeplichtigheid aan een niet te strafa delict even.nin strafbaar mocht heeleojf dat zelfs al ware het hoofdmisdrijf d, verduistering strafbaar, evenwel voor lij» cliënt geen redenen tot eene veroordeeling aanwezig waren. I miners was het betwijfelbaar of er heling had plaats gehad, w aar het voordeel trekkei uit de opbrengst der in de dagvaarding bt- doelde adverteutiën verre vau vaststond, dewijl er nog meer dan 100.000 andere adverteutiën verkocht waren. Wat betreft de medeplichtigheid aan de verduistering daarvan was de wetenschap dat de adtei- teutiën niet aan den In beklaagde toebe hoorden, niet wettig bewezen. Ja zelfs het getuigenverhoor ter terechtzitting talrijke argumenten ten beklaagdes voordeele voort gebracht, welke door den verdediger den voor den werden nagegaan. Mr F. V. Engelenburg concludeerde der halve eveneens tot vrijpraak. Na een oogenblik in raadkamer vergaderd te zijn geweest gelastte de rechtbank, op grond dat zij geen termen vond beklaagden langer in preventieve hechtenis te houden hun oumiddellijke invrijheidstelling. De uitspraak zal op Donderdag aanstaande plaats hebben. (D. er. Z H en 't Gr.) Bij genoegzame deelneming zullen door het departement Woerden der maat schappij tot N ut van 't Algemeen arbeiden woningen worden gebouwd, die later bet eigendom der huurders zullen worden. Te Haarlem is door de politie aan gehouden een 12-jarige knaap, die licb aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt, o. a. van geld uit de woning vnn ziju buurman en lood en spijkers uit een openstaand pakhuis aan den Burgwal. De minister van ourlog bezocht gisteren Amsterdam tot het in oogeuscbouw nemen van eenige werken in de centraalstelling. De 15 lansen, op last van den Sultu van Djokjokarta gesmeed naar oude mo dellen, en door hem den resident Bosch ten geschenke aangeboden, welke eergisteren in de Brakke Grond te Amsterdam werden geveild, zijn voor f 3500 aangekocht door het British Museum. De reizigers van den trein n" 218 Oosterspoor werden gistermorgen tasschen de stations Amersfoort en Barneveld verschrikt door het hevig remmen en spoedig stilstaan van den trein. De oorzaak hiervan bleek te zijn, dat voor de machine op eeu afstand van twee wagens lengte eene vrouw als dime gekleed op de rails lag. De machinist bad haar uit de struiken zien komen en ziek op de rails zien neerleggen. Door zijne oplettendheid eii het snel en spoedig werk» der Westinghouserem bleef de ongelukkige voor een wisseu dood gespaard. Naar nader verneemt was de jouge dame wegeiu zwakke geestvermogens tijdelijk te Barneield ter verzorging geplaatst, en heeft zij vanm onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt M zich te verwijderen en haar vreeselijk plu uit te voeren. Laatsledeu Zaterdag zijn te Hertogen- rade (bij Kerkrade) zeven personen ernstig verwond door op hen vallende groote spie gelruiten, die zij bezig waren in een wsggu te laden. De stukken glas drongen hen ii het vleesch. Een hunner is reeds sin k bekomen wonden overleden. De sodetu verkeeren nog in bedeukelijken toestand. PEK TELEGRAAF. POTSDAM, 15 Juni 7 uur 6 min Ge durende den nacht is de toestand des keil» niet aanmerkelijk veranderd. De keizerlijk familie bleef tot laat in den nacht te ït* drichskron bijeen. De keizerin vertoef weer sedert hedenochtend vier uur a«n ket ziekbed. BERLIJN 15 Juni 9 uur 35 miu [f* Hól.) De keizer leeft nog, maar de o" steking der longen neemt toe zoodsl ió overlijden des keizers elk oogenblik ntt verwacht. POTSDAM, 15 Juni. Volgens het bed» voormiddag uitgegeven bulletin ligt de ke* in een lichte sluimering, die van tijd" tijd onder duidelijke bewijzen, dat de lijk

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2