2 CTO en zullen wij het volgend jaar een station bezitten, ecne stad als de residentie waardig. (ff. R. Cl.) Nuar de ff. R. Ct. verneemt ia ecne reorganisatie der luchtpolitie te 's IIage in voorbereiding. In navolging van de hoofd stad zou het vaste politiekorps ook met den nachtdienst «orden belast, waardoor dit ecne belangrijke uitbreiding zou oudergaan. Te dien einde zouden er drie ploegen van die naren komen, waarvan twee vierentwintig uren dienst doen, terwijl de derde even zoo vele uren rust neemt. L)e kleermakersvereeniging De Ster te 's llage heeft het plan opgevat, om bij gelegenheid van den verjaardag van prinses VVilhelmina, een optocht te organiseeren. Verschillende vcreenigingen zijn tot deelne ming aangezocht. Ken oppassend werkman te Dordrecht, viel, terwijl hij in het Loverstraatje bezig was met bet witten van een muur, van de daartegen geplaatste ladder, met hel nood lottig gevolg, dat hij eer.e ernstige schedel breuk bekwam, en reeds gistcrennamiddag bezweken is. Vermoedelijk heeft De \V.terwijl bij op de ladder stond, eene duizeling gekregen, waardoor hij bet evenwicht heeft verloreu.j Omtrent de Vrijdag aan den concierge van de handelschool te Amsterdam in de bank ontstolen bankbiljetten is nog niets naders vernomen. Naar men verneemt zal de gemeente Amsterdam onder voorbehoud, de tractementen voor de afgeloopeu maand aan de leeraren dier school uitbetalen. Bij bet zeilexerceereu aan boord van de #LTania" geraakte de adelborst 2e kl. v. d. S. v. O. met de hand bekneld, met het ongelukkig gevolg dat hem in het marine- hospitaal te Nieuwediep een vinger is moeten worden afgezet. De Parijsche vier van de Cercle de l'Aviron, zal te Deventer geroeid worden door de heeren Lcin, Mac Henry, Flouest en Louvet. De tweeriems van dezelfde club door de heeren Lein en Mac Henry. Nadat alle pogingeu om te Leiden een plaatsvervanger voor het uitgevallen lid van de ploeg (den heer Van Seters) te krijgen mislukt zijn, zal de heer Vermeer te Deven ter in de ploeg plaats nemen en in Deven ter uitkomen. De oefeningen kunnen cveu- wel niet vóór Woensdag a. s. beginnen, daar Maandag en Dinsdag nog 2 leden der ploeg examen hebben af te leggen. {Red. Sport.) Gedurende het tegenwoordige verblijf der vorstelijke familie op het Loo, schijnt er op het koninklijk domein eene bijzon dere bedrijvigheid te heerschen. Dagelijks, zoo wordt aan het llbl. uit Apeldoorn ge- scheven, hoort men van nieuwe bouwplan nen, waterwerken, enz. Men spreekt vau uitbreiding van het om zijn sclioonen vorm zoo zeer geroemde Chfttelet vau ons prin sesje, van nieuwe bloem- en druiveukassen en bergschuren; kortom er schijnt nog eene belangrijke uitbreiding te worden gegeven aan het nu reeds zoo belangrijke aantal fraaie en nuttige bijgebouwen, waarvan het koninklijk paleis is omgeven. Uit Dieren wordt van 5 Juni aan de Arnh. Cl. gemeld: Hedenmorgen te halfvier uur heeft een zekere R.bij den heer H., verkooper van wijn, likeuren enz., met een valschen sleutel zich toegang verschaft tot den winkel, met het doet om zich meester te maken vau drank. Zijn doel mislukte: een clectrische schel wekte den bewoner, zoodat hij op de daad betrapt werd. Reeds lang had men achter docht, op dezen persoon, die nu in deu val liep. Te IIeteren is in eeu kermiswagen brand ontstaan, met het gevolg, dat de wagen geheel uitbrandde. De eigenaar, die iu de mcening verkeerde dat er nog een kind in den wagen was, heeft bij het zoeken zeer ernstige brandwonden gekregen. Uit Steenwijker-iold «ordt aan de Z. Cl. gomeldtHoe de zaak tussciien verveners en arbeiders zoo spoedig in het gereede is gekomen, blijft een raadsel, maar een feit ia het, dat van morgen tal van arbeiders naar de verschillende veenderijen zijn vertrokken om hun geataakten arbeid te hervatten, natuurlijk met eenigc loons- verhooging, varieeren Ie tusscheu 7 j en 12 J cent per roede; andereu ouder belofte van na afloop hunner werkzaamheden een dou ceur te zullen ontvangen. Dat dit jaar van de vcrveniugeu weinig teiecht komen zal behoeft zeker geen betoog Den besten tijd heeft men voorbij laten gaan en langer dan 24- of 25, uiterlijk einde dezer uiaand, kan niet geveend worden, daar anders de turf geen tijd genoeg zoo hebben te drogen. Buitendien de hooilan den zijn reeds zoover gevorderd, dat daar mede over een 14 dageu een begiu kan worden gemaakt. Vele arbeiders moeten dan met het venen eindigen om in de phooiing" ook iets te kunnen verdienen. Oude turf is echter hier en daar nog wel aanwezig, zoodat vrees voor gebrek aan die brandstof voorshands met behoeft te worden gekoesterd. Een gedeelte der infanterie is heden van het VVeslenwoud naar de buurtschap ete- ring dezer gemeente verplaatst, om aldaar met eenige rijksveldwachters te worden ingekwartierd, zeker om van daar uit iu de veenderijen te patrouilleeren, ten einde nieuwe vijandelijkheden vau sommigen, die zich eventueel ook nu mi l de gemaakte schik kingen nog niet kunnen vereenigeu. te voorkomen. Zondagnamiddag heeft een groote heidebrand gewoed tusscheu de buurten Langedijke Veneburen- lloogeduurewold en den hoofdweg bij het kerkhof te Langedijke, onder Oosterwolde. Tot op een paar meter afstand van het kerkhof mets houtgewas en aangrenzende bosschen is men den brand meester geworden, nadat circa 30 HA. heide en plaggeveld waren afgebrand, liet vuur moet ontstaan zijn door roekeloos veen branden. Een man uit Havenwijk (Zeeland), die door de politie te Brussel was opgepakl, heeft zich in de cel aan zijn zakdoek op gehangen. Men meldt aan de N. R. C. uit Vaals: Een treiubeambte viel gisteren, even voordat t:e trein bet grensstation llerbeslhal zou binnenloopeu, van een waggon, met het noodlottig gevolg dat hem verschillende waggons over het lijf reden en hij op de plaats dood bleef. Men vond ziju lijk deerlijk gehavend terug. De ongelukkige was op reis om zijne nieuwe betrekking te Herbeethal te gaan aanvaarden, waar hij ais onder-chef zou dienst doen. Voor omstreeks twee maanden werd te Meersen een meisje van 16 jaren, met of zonder haar wil, door rondreizende Duit- sellers medegevoerd, nadat deze eerst bij deu vader tevergeefsch pogingen hadden aange wend om zijne dochter aan hen af te staan. Alle nasporingeu door de justitie te Maas tricht waren tot hiertoe vruchteloos gebleven. Deze week echter mocht het der Duitsche justitie gelukken bedoeld meisje in deu om trek van Aken als straatmuzikante terug te vinden. Onder geleide van een Pruisisch agent van politie werd zij naar hare ouders teruggebracht, die de verloren dochter met open artneu ontvingen. CEMBHNTfiBAA l>. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 7 Juni 1886, des na middags te 2 uren, ten raadbuize der ge meente. Aanwezig zijn de heeren Le Poole, Masyk lluyser van Reeneu, Fockema Andreae, Schneilher, Van Hamel, Alma, Du Rieu, Zillesen, Van Buttinglia Wichers, Knappert, Bool, Was, Driessen, Kaiser, De Goeje, llasselbach, Koetser, De Sturler, Juta, Ver ster van Wulverhorst en de voorzitter. Afwezig niet kennisgeving de heeren Tie- leman, Zaayer en Nijkainp. De voorzitter opent de vergadering. De secretaris leest de notulen vau de vorige vergadering, die worden geartesteerd. De voorzitter geeft keunis o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Suppleloirc Staten van begrooting dienst 1888 van hel (lerefuriiicerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis en van liet Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis. Adres van C. Los, in zake de ophefling van de betaling van gasiucterhuur. Verzoek van It. De Borst, om restitutie van betaald schoolgeld lager onderwijs Adres van G. W. Tielkemeycr verzoekende om niet in aanmerking te kuiuen als lid vau het bestuur der Praetischc Ambachtsschool. Aan de orde is 1°. de benoeming vau een bestuurder der stedelijke werkinrichting uit de ledeu van den gemeenteraad. Benoemd wordt de heer P. Zillesen, met 20 stemmen; 1 stem was uitgebracht op den heer C. C. Ticleman. 2°. Benoeming van twee bestuurders van de practische ambachtsschool. Benoemd wor den de heeren L. J. Cohen, met algemeene stemmen, en G. Van Driel, met 21 stem men1 briefje was blanco. De heer Van der Hoeven komt ter ver gadering. 3°. wordt goedgekeurd het voorstel tot het verleeuen van een eervol ontslag aan deu heer E. 11. Grefe, als ambtenaar belast met het toezicht op de houden. 4°. wordt benoemd tot ambtenaar belast met het toezicht op de honden, de heer J. Rouiauesko inspecteur van politie le Gouda met algemeene stemmen. Achtereenvolgens worden nu toegestaan de volgende verzoeken 5. Verzoek van Mej. M. E. De Visser, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 4de klasse n°. I. 6. Idem van de Wed. Rciners, om ecne brug le leggen over de Rijiisburgcrsin- gclsloot 7. Idem als voren van B. Den Hoed, over de sloot langs den Hnogcn Rijndijk. 8. Idem van de Wed. F, Van Kampen, lol demping van een gedeelte der Zijlsin- gelstool. I), idem van Dr. W, C Van Manenom vrijstelling van de betaling van school geld, Gymnasium. II. Idem van de Wed J. J, Planjcr, om vrijstelling van de betaling van school geld. lloogcrc Burgerschool voor Jongens, 12 Idem van P. K. j. Pabst, om restitutie van schoolgeld lager onderwijs, en afwijzend beschikt op: 10. dat vail II. Pellenburg c. s.betrek kelijk eene verlaging van de brug over de Oude Hecrengrachl bij de Vcrwers- slraal. Alsnu is aan de orde 13e. het voorstel betrekkelijk de oprich- tiug van een gymnastieklokaal voor de school 3e klasse n". 2. De heer Fockema Andreae stelt namens de commissie van financiën eene motie voor, van den volgenden inhoud. o. te besluiten dat geen bewaarderswoning bij de school in de Van der-Werfstraat zal worden ingericht; b. voor ameublement en gymnastiek-werk- luigen in eeu daar op te richten gymnastiek- school beschikbaar te stellen, eene som van f 400. e. Het voorstel, tot inrichting dezer gym- nastiekschool terug te zenden naar burg. en wetli. met verzoek, om met inachtneming van deze besluiten, eeu nieuw plan in te dienen, om bet bestaande gebouw op de eenvoudigste eu minst kostbare wijze tot gymnastieklokaal in te richten. De heer De Goeje acht meer toezicht op het schoolgebouw aldaar bepaald noodzakelijk en de aanstelling vail eeu concierge zeer geweuscht. Hij zal dus stemmen tegen de motie vau de commissie vau financiën. De voorzitter kan met die motie evenmin meegaan.Wanneer f 400 voldoende was,zouden burg. en weth. gee:i f 1000 aanvragen. Die som is bovendien niet alleen aangevraagd voor de gyinnastiekwerktuigen, maar ook voor meubilair en schoolborden, want ook bet zangonderwijs zal in dit lokaal worden gegeven. liet totaal bedrag voor de gyinnastiek werktuigen uitgetrokken is f850. Wil men goed ouderwijs geven, ineeni spreker, dan moet men daartoe de noodige middelen uiet onthouden. De commissie van financiën meent dat de zorg voor de orde nabij de school beat kan worden overgelaten aan de politie. Men vergete niet, dat hier slechts 40 politieagenten van de 3e klasse ziju, die afwisselend in dienst zijn. Nooit zijn nier dus, in gewone tijden, meer dan 14 agenten te gelijk langs de straten en bij een blik op de plattegrond van onze gemeente, zal dat niemand te veel voorkomen. Men vreeze niet dat door het bouwen van eene woning voor een concierge eeu stap wordt gedaau op den weg naar 't toepassen van hetzelfde stelsel bij alle scholen. Hier was de aanleiding gelegen in het feit dat tóch een gymnastieklokaal in de nabijheid moest worden ingericht. De lieer Fockema Andreae is door de argumenten van deu voorzitter nog volstrekt niet overtuigd. Naar zijne meeuing kan de verbouwing op veel bescheidener schaal geschieden eu daardoor zeker f 13U0 worden bespaard, wanneer ook de bewaarderswoning met wordt aangebracht. De commissie van financiën heeft voor de werktuigen f 200 gerekend en evenveel voor meubelen; dus te zamen f 400. Spreker had zelf gegevens. Hij heeft voor zich doen maken eeu rek, 3 klimpalen, ringen, een ladder en eeu zweef- rek, en dat alles netjes afgewerkt eu aan drie stellingen aangebracht, omdat de be- tiekkelijk geringe plaatsruimte zulks gebood. En dat alles, met de duutdere inrichting dus van 3 stellingen, kostte spreker slechts f 170.85. Bovendien ziet de commissie in het aan stellen van een bewaarder uiet zooveel voor dcel voor de school. De voorzitter doet opmerken dat de berg plaats tóch zal moeten worden aangebracht; er is dus alleen sprake van de bovenver dieping, die f750 zal kosten. De heer Fockema Andreae beeft zich gymnastiekwerktuigen aangeschaft voor een paar kinderen, terwijl van de werktuigen iu quaestie door veel meer kinderen gebruik zal moeten worden gemaakt. Voor de meisjesschool is f850 noodig geweest, alleen voor de werktuigen, zonder werkloon voor aanbrengen enz. Hij nu zijn méér werktuigen noodig, en od reeds vroeger heelt de schoolcommissies in hare rapporten op gewezen, hoe men; j onderwijs goed moet geven, wanneer «a 1 maal lot dat geven besloten is. j De heer Was meent dat de verordening j niet voorschrijft dat aan elke school er. gymnastiekzaal zal moeten zijn; alleen dn er ouderwijs in de gymnastiek zal moet» worden gegeven. Hij meent dat op bescbei- deuer voet aan de i erordening gevolg bt j worden gegeven. Hij zal moeten stemmta tegen het voorstel van burg. en weth. De heer Kaiser vraagt of de kinderct van deze school nooit gymnastiekonderviji van de gemeente genoten hebben. De voorzitter antwoordt: neen. De heer Schneilher stelt er priji op h weten wat men voor zijn geld zal hebben; nl. welke gyinnastiekwerktuigen. De voorzitter zegt dat gerekend is op riemen, 1 klimstel, 2 ladders, 1 ijzeren rekstok met hout omkleed3 springtoestellen, 1 brug, 100 stokken, 6 stel ringen met touwen, katrollen eu opstellen2 matrassen rekpalenspringtouwen, eu bovendien kacbeb, gordijnen, banken, schoolborden, enz. De heer Fockema Andreae betwijfelt of wel zooveel werktuigen zullen noodig zijn. Hij meent: is 't met f200 te doen, du moeten we 't er meê doen. De voorzitter meent dat eene ruime op vatting van het gymnastiekonderwijs zeer ia 't belang van de lichamelijke gesteldheid rat de kindereu is. Al die werktuigen hebbes een doel, en zijn daarvoor uitgedacht dooi de mannen die wetenschappelijk op de hoogte van de zaak zijn. Heeft de raad beroo» over het aannemen van de verordening waarbij het geven van bedoeld onderwijs geboden wordt, dau moet ze die verordening schrap pen. Zoo niet dan moet ze die leermid delen toeslaan. Den heer Van Reenen komt het voordat de school moet worden gebouwd zooals bot behoort. Maar hij is tegen het bouwen van een woning voor een concierge en ook legen het aanstellen van dezen. Hij meent dal men voor de uitgetrokken som uiet veel toezicht hebben kan. De voorzitter acht de bezoldiging van 4 gulden 's weeks met vrije woning, van dien aard dat genoeg flinke mannen, en vooral gegageerde militairen gretig die betrekking zullen aanvaarden. De beer Van der Hoeven zal stemmen véór de motie van de commissie van finan ciën. Met de aanneming daarvan is nog niet besloten dat de denkbeelden vau dit commissie zullen worden bewerkstelligd. Maai we weten dan alleen dat burg. en wetk. worden uitgenoodigd een goedkooper plat voor te leggenen we kunnen dau ten min ste kiezen. Spreker heeft uit den mond van onderscheidene kinderen vernomen dat dt gymnastiekschoen met zeer veel weelde ia- gericht zijn, en dan komt spreker mét dei heer Andreae tot de conclusie dat 't veel goedkooper kan. Spreker zal dus véér dt motie van de commissie van financiën «tem men. De voorzitter meent dat bij 't aanneme: van de motie wel degelijk gedecideerd wordt n.l. dat geen concierge zal worden aangesteld en dat slechts f 400 voor werktuigen en meu bilair zal worden gegeven. De heer Andreae meent dat er bepaal: nieuwe berekeningen zullen noodig ziju vod een goedkooper plan. Hij is 't met den heer Van der Hoeven eens. De heer Zillesen zal met burg. en set meegaan. Hij acht een concierge en ft» woning voor hem zeer geweuscht en bij deel: de meeuing van den voorzitter dat men voff de gestelde bezoldiging en vrije woning flint-' krachten vinden kan. Ten slotte vruf spreker nog of de motie niet kan worde: gesplitst. tiet eerst wordt nu in stemminggebraeï het le gedeelte van de motie van de cos- missie van financiën, n. 1. te besluiten d* geen bewaarderswoning bij de school u Van-der-Werfstraat zal worden ingericht leden stemden voor en 11 tegen, zoodat stemmen staakten en in eene volgende raai* zitting de zaak nogmaals in rondvraag moeten worden gebracht. Tegen de stemden de heeren: Alma, Knappert, Ha»8, bacb, Du Rieu, Van Buttinglia Wiebeca Zillesen, Bool, Le Poole, De Goeje, Koet* en de voorzitter, véór de motie dt i overige heeren. Nu worden nog goedgekeurd, de pooi® 14. Verzoek van J. Van der Plas. om spoelstocp te leggen in de Zoeter*!* sclie Singelsloot. 15. Idem van J. Boltbetrekkelyk eened# ping van een gedeelte der Zulsingeh* 16. Rekening van dc Bank van Leflsf over 1887. 17. Voorstel tot onderhandsclie vcrpacW van de tienden te Leiderdorp. u

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2