Toonkunst zal worden geopend, vernemen wij, dat de melodie die daaraan Ion grond* slag ligt, is een lied, genaamd fSchabuoth, Meiod e am Gesetzgebungfesl", uit de ver zameling synagogale zangen vat) Marksobn en Wolf. Het lied wordt eerst door de cel, alt en contrabas voorgedragendan treedt een tegentbema op, dat met het lied wordt doorgevoerd; ten slotte worden beide door het geheele orkest herhaald. Vad OFF1CIKKLK 15F11I4'II IKV. Door Yj. M. is aan 's konings kamerheer en stalmeester, den met rang van majoor gepensionneerden ritmeester der cavalerie A. baron Suouckaert van Schauburg, en aan Yjr. Mb. ordoimans-off., den kapt. jhr. W. J. P. Van den Bosch, van den grooten staf, vergunning verleend tot liet aannemen en dragen, eerstgenoemde van het Commandeurs kruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groot-hertog van Saxen-Weimar-Kisenach ge schonken, eu laatstgemelde van de versierselen van ridder 3e kl. der Pruisische Kroonorde, hem door Z. M. den keizer van Duitschlund, koning van Pruisen, toegekend. Door Z. M. zijn bij het departement van binnenl. zaken benoemd: tot hoofdcom mies, mr. (1. Krabbe, commies-chef ter pro vinciale grifïie van No irdhollandtot com mies, J. P. Van Gelder, adjunct-commies, bij genoemd departement; tot adjunct com- raies, J. H. Volkers, le klerk bij voormeld departement. Door Z. M. is benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Culenborg W. C. Kan telaar, ontv. derzelfde middelen te Nieuwkoop. Door Z. M. is aan M. Dijkman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 8 Juni 1888, eervol ontslag verleend als notaris te Botterdam. BINNENLANDSCHE BERICHTEN Blijkens een bij liet departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, in den namiddag van den 4den dezer de reede van Kdiiiburg verlaten. Aan boord was alles wel. De le luit. A. L. Klerk de Reus, van zijn detacheering bij het O.-I. leger teruggekeeid, is ingedeeld bij het 4e reg. inf. Naar wij vernemen heeft de nestor van de leden van den raad van state, de heer mr. C. H. B. Boot, aan Z. M. ont slag uit zijne betrekking verzocht. llbl Het hoofdbestuur van het Pensioen- verbond heeft ook bij deze regeering stappen gedaan, om eindelijk een wettelijke regeling tc verkrijgen, waarduor het lot van weduwen en wcczen van ambtenaren verzekerd zal worden en heeft de verzekering gekregen, dat biunen betrekkelijk kortcu tijd een wet tot regeling van deze aangelegenheid zal worden ingediend. Zooals reeds is aangekondigd wordt heden het nieuwe station van de llolland- sclie IJzeren Spoorwegmaatschappij te 's II age voor den publiek eu dienst geopend. De toe gang is tijdelijk aan de zijde waar het be- stclgoedeien-bureau van het oude station gevestigd was. Met reuzenkracht is in de laatste dagen gewerkt om het gebouw ge reed te krijgeu en hoewel gisteren nog heel wat tc doen viel, zullen de verschillende lokalen toch lieden in gebruik kunnen wor den gesteld. De plaatskaarten zullen voortaan niet meer door de conducteurs worden ingenomen, maar bij den uitgang even als aan het Rhijn- spoorslation. (b. v. Z. en 't Gr.) De DelJUchc Courant schrijft: In de feesttent in den tuin vau Stads- Dode zijn decorateurs en schilders thans druk aan den arbeid. Behalve dezen treft inen er ook werklieden aan bezig inet het leggen van leidingen voor gas- en electrisch licht. De gasleiding wordt alleen gebruikt voor het achtergedeelte der tent alwaar de tableaux-vivants gegeven worden. Daar zal het gaslicht, zooveel vroolijker dan liet clectrische, de, naar men veronderstellen inag, door den heer A. Lc Cotnle ontworpen schoone tableaux beschijnen. Voor de noo- dige lichteffecten is natuurlijk ook zorg gedragen, zoo heeft men het voetlicht waar over heen een net van ijzergaas, een op- en neder beweegbaar sperlicht, voorzien van petroleum lantaarns met deksels die ook op en neêr kunnen geschoven worden al naar de behoefte van een sterker of wel van een meer getemperd licht eu verder nog eene verplaatsbare retlectielamp met een zestal gaspitten. De plechtige openiug der feesten, ontvangst en begeleiding der réunisten eu inalinés inusicale op het feeslterreiu op Maandag 9 Juli zullen opgeluisterd worden door de muziek van het 3c reg. huzaren, kapelmees ter I, M. Van Waasdijk. De inatinée inusicale op het feestterrein op Dinsdag 10 Juli wordt gegeven door de stafmuziek van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom, onder leiding van den heer Bouw man, bij den fantastisch gecostumeer len optocht (des avoa Is) zijn dc muziekkorpsen van het 3e reg. huzaren e:i der Delftsclie scuutterij, kapelmeesters de heeren I M. Van Waas-lijk en W. Keereweer. De matinée inusicale op het feestterrein, zoowel als dc Vaux-hall en het bal op Woens dag 11 Juli zuilen opgeluisterd worden door de Ulrechtsche ecliulterijmuziek onder direc tie van den heer Coeneu. Op de matlnée musicals, en bij dc tableaux- vivants op Donderdag 12 Juli zal zich doen lioorcn de kapel der Kon. Ned. marine te Nieuwediep. De matinée op het feestterrein alsmede het gecoslumeerd bul op Vrijdag 13 Juli zullen worden opgeluisterd door (le muziek van het 8e reg. infanterie le Arnhem, kapel meester Kwa-l. De inatinée op de Markt door de Delftsche schutterij. Hetzelfde Atnhemsche muziekkorps zal zich ook Zaterdag 14 Juli doen booten bij de inatinée op de sociëteit «Pliocnix," het kermisfeest en liet bal cbampêtre. De feealmarscli is, uaar wij vernamen, gecomponeerd door den heer M. 1' Ounen student aan de pol. school. Ken sleepersknechl te Rotterdam zou Woensdag II. iu bet huwelijk treden, maar liet zijne bruid te vergeefs wachten, zonder iets van zich te doen booten. Zondagavond werd zijn lijk ui de Holte ouder llillegers- berg drijvende gevonden. Zondagavond tusschen 11 en 12 uur is uit het portaal eener woning in de Nieu we Kerkstraat te Rotterdam eene wasch gestolen. Nadat de dieven de wasctimam' geledigd hadden, lieten zij een briefje achter, waarop geschreven stondWij zijn broeders en zonder werk." Tot heden is de politie de dieven nog niet op het spoor. Maandagavond zette ceu voerman, die kalk aanbracht aan het werk iu de Al- monderstraal nabij den Hofdijk te Rotter dam eene kruik aan den mondmeeneude dat daarin water was. De kruik bevatte echter eene vergiftigde vloeistof, bestemd om door loodgieters bij hun werk gebruikt te worden. Het gevolg was, dat dc man na een vreeselijk lijden des nachts is over leden. (W. R. C.) Naar aanleiding van de oproeping door den heer directeur der gemeentelijke gasfabriek en hoogdrukwaterlciding te Dord recht, om een jongmeusch voor schrijfwerk en ter opleiding voor metcropnemer, tegen een salaris van f 400 met eventuele op klimming tot f800, hebben zich aangemeld 103 sollicitanten, waarvan 60 uit Dord recht. UCl.) Naar meu te Vlissingeu verzekert, worden aldaar van invloedrijke zijde pogin gen aangewend om nogmaals den heer Arie Smit te bewegen, in het belang zijner ge meente alsnog terug te komen op zijn be sluit om binnenkort als burgemeester af te treden. Van de 18.774 kiezers voor den ge meenteraad te Amsterdam stemden er gister 8033 bij de verkiezing van drie leden vau dien raad. Men meldt aan het 1161. van Terschel ling, dd. 4 Juni: Heden zijn de stoomschelpenzuigers op de Luline werkzaam geweestze hebben opge zogen: eene scheede waarin nog een stuk van een lemmet, een geweerkolf en eene Spaansche mat. De steker, waarmede men den bodem als 't ware bevoelt, is echter in eeu stuk wrakbout blijven zitten. Uit Peperga seint men aan de 11. Ct. van 5 Juni: Op liet appèl te Stcenwijkerwold waren weinig arbeiders. De werkstaking is vrij zeker afgeloopen. Door vele arbeiders is hel werk hervat tegen meer loon. De appèl meester Kuipers was afwezig. De burge meester was present. Weer laten sommige arbeiders klijn opmeten om geld te ontvangen en daarna te vertrekken. Men meldt uii Stcenwijk aan de Zx. Ct.: Vrij algemeen is liet werk iu de veeuderijeu hervat, trgeu soms in vorm verschillend verhoogd loon. Na eene zeer voorspoedige en aange name luchtreis vau anderhalf uur, waarbij zij eene hoogte van 2800 meter bereikten, zijn de heeren Lhoste eu Wolft' gisterenavond om 7 uur met hunnen ballon 1' llirond lie op dc landerijen van den heer A. Den Dek ker te Alinkerk neergedaald, waar zij door de bewoners gastvrij ontvangen eu bij de inpakking van huu voertuig bijgestaan wer den, en het muziekkorps der vereenigiug Ons Genoegen hun eene ovatie bracht. Na liet middagmaal gebruikt te hebben, ver trokken Je luchtreizigers over Kaamsdouks- vecr en Oosterhout per traui naar Breda, waar zij overnachtten. In den loop van den voormiddag keerden zij per spoor le Dord recht terug, waar de leden der vereeniging Musis Sacrum hen hedenavond zullen ver welkomen. DC.) BUITENLANUSCHÊ BERICHTEN K X ÜLA 2). Eene schitterende parade had verleden Zaterdag lc Londen plaats ter eere van tien verjaardag der koningin. Op dezen dag dragen de soldaten voor 't eerst hunne nieuwe uniformen. De troepen, bestaande uit de Koninklijke Garde, Coldstream, Horse, Grenadier, Scots, Life guards, wekten, hoewel slechts 750 in aantal, de algemeene bewon dering op. Omstreeks half elf kwam de prins van Wales, in Artillerie-uniform op liet terrein, omgeven door een schitterenden staf, waaronder men prins Albert Victor, den hertog van Cambridge, lord VVolselcy en den lieitog van Mecklenburg-Schweriii opmerkte; op deze personen volgden de militaire attachés en de 88jarige Karl of Lucan, die, trots zijn leeftijd, zonder blijk bare vermoeienis en met krijgshaftige houding den zwaren helm en kuras torsebt. De prinses van Wales woonde, niet twee liarer dochters, dc revue bij. Prachtig weder begunstigde de bc- tooging der matigheidsgenootschappen, welke verleden Zateidag in Hyde park gehouden werd tegen de Licensing Clauses". Bij tienduizenden begaf tuen zich, met ontrolde banieren eu onder begeleiding van talrijke muziekkorpsen, van dc «Thames Embank ment" naar de verschillende tribunes, waar parlementsleden en geestelijken de menigte toespraken. Sir Wilfrid Lawsou sprak het eerst de vergaderden toe. Er werden reso luties aangenomen, waarin het regeerings- ontwerp, 't welk aan de bezitters van een «verguuiiiugs" recht bij verlies van dat recht eene vrij hooge schadevergoeding toekent, ten sterkste werd afgekeurd. Over 't algemeen is deze betooging als geheel gelukt tc beschouwen. Volgens een telegram uit Dublin heeft Diuizulu L'sibcpu aangevallen eu verslagen en later een schermutseling gehad met de Eugelsche dragonders, van welke twee sneu velden. Uit Pietermaritzburg werden ver sterkingen gezonden. IA4IKHI1 B.SM. De senaat heeft het voorstel, betref fende de loterij-leening voor het Panama- kanaal, in zijn geheel aangenomen met 160 tegen 52 stemmen. Het bureel der Franscbe kamer heeft besloten van 1 Juni af Wilsons tractement als afgevaardigde niet uit te betalen, omdat Wilson zes maanden zonder verlof afwezig bleef. Men schrijft aau de 11. Ct. uit Parijs, 5 Juni, één unr 's morgeus: Zooeven, Maandagavond, werd eene soirée gegeven door Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, jhr. ridder De Stuers. In de fraaie, bij een vorige gele genheid reeds beschreven zalen van liet hotel van Nederlands vertegenwoordiger zagen wij de meeste leden van het corps-diplomatique defileeren, benevens vele leden van het tegen woordige kabinet (de heer l'loquet had te keuueii gegeven, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd «as te komen) en verscheidene oud-ministers, de heeren Goblet, Ploureus 'l'irard enz. enz. Wij zagen ook den heer Clémenceau, een der opricthers van de tegen Boulanger gevormde triple-alliantie Rauc- Clémenceau-Joifrin, in zeer opgeruimde stemming en vrolijk koutende, blijkbaar zeer tevreden over het échec, die de generaal-afge vaardigde heden in de kamer geleden heeft. Verder vele personen der groote wereld i.n der kunstwereld. Gelijk vanzelf spreekt, was de Nederlanilsche kolonie te Parijs door hare meest bekende leden vertegenwoordigd. Het seliijut te Parijs mode te worden om bij gastmalen de gasten tc plaatsen aan kleine tafeltjes. Die tafeltjes zijn versierd met verschillende soorten van bloemenieder der gasten ontvangt van eeu bediende een bloem, cu aan liet tafeltje, waar die bloem behoort, vindt hij zijn plaats. Het groote doek waarmede Edouard Dptaille in het Parijsche salon de (eremedaille verwierf met 108 stemmen tegen 96 op Benjamin Constant, heet «de Droom". Het stelt voor een bataljon soldaten die den ganschen nacht gemarscheerd hebben en nu uitgeput van vermoeienis, in slaap gevallen zijn eu op den harden, beslijkten grond, officieren en soldaten door elkaar, rust vinden. Allerlei visioenen verschijnen voor de soldaten; de strijders van gisteren zien de schimmen van bunue makkers van weleer, overwinnaars in het gevecht, heen en weer bewegen. Dt schildwachten gaan hier en daar de in rotten gezette geweren voorbij, op welke, naar p. bruik, als ter bescherming, het vaandel ruit De «burgers" -\llemane t-n Dunuj, gedelegeerden van de «Vereeniging der recb ten van den mensch", hadden te Lyon een, vergadering belegd, welke gisteravond in het thé&trc Bellecour gehouden is. Zoodra de deuren geopend waren, stormden de revolutionairen naar binnen en hunlui, gisten, possibilisten eri anarchisten begonnen leven te maken. De inecsle dezer heeren waren in hemdsmouwen en een pijp iu den mond. In eiken hoek der zaal werd gevochten. Nauweiijks had dc voorzitter den mond geopend of daar klonk het «leve Boulanger." Van discussie wilden de aanwezigen niet gediend zijn; het rumoer nam toe en tusschen boulangisten en autibuulangisten hcerschte de grootste verwarring. Niemand kon hel woord voeren de vergadering was onmogelijk geworden en ten slotte werd de zitting op. geheven onder de kreten «leve de Communel weg met Joffrin I ITALIF» Het officieele regeeringsblad bevat eene verordening, waarbij de uitvoer van paarden weder wordt toegestaan. Het officieel orgaan maakt ter gelegen heid van den nationalen feestdag, in zijn nomtner van 4 dezer eene amnestie bekend voor staatkundige misdadeu en andere ver grijpen tegen de wet. De stoet, welke een krans op het borstbeeld van Garibaldi in het kapitool is gaan overbrengen, bestond uit ODgeveer 3000 personen. Een vijftiental ex Garibal- diatien met de bekende roode hemden aan gingen voorop. Andere kransen werden ne- dergelegd door het gemeentebestuur eu het gild der hoedenmakers. Den 10 dezer zullen te Bologna de feesten beginnen naar aanleiding van het achtbonderdjarig beslaan der hoogeschool. Dien dag zullen de studenten der Italiaau- sche en buitenlandsche hoogescholen door die te Bologna plechtig ontvangen wordeD. Den volgenden dag onthulling van het standbeeld van Victor Emmanuel, waarbij de koning en de koningin zullen tegenwoordig zijn. Den 12 gedachtenisviering van de stich ting der hoogeschool waarbij de rector en de heer Carducci eene rede zullen houden, gevolgd door antwoorden van buitenlandsche boogleeraren en door een feestmaal. Den 13 mededeeling vau benoemingen van doctoren honoris causa. Op hare reis van Napels naar Rome is mevrouw Baldissera, echtgenoot van den opperbevelhebber der Italiaaosche troepen in Afrika, bestolen. Partij trekkende van de duisternis is een man, terwijl zij ingeslui merd was, den waggon binnengeslopen en heeft uit den reiszak van mevrouw Baldis sera een gouden armband ontvreemd. Toen de dief den waggon verliet, werd de slapende dame wakker; doch zij wachtte zich wel ramoer te maken om hem niet tot een daad van geweld te verleiden. Te Rome aange komen deed mevrouw Baldissera aangifte bij de politie, die 3 verdachte personen in hechtenis nam. Een vreeselijk ongeluk, als reeds meer te Napels is voorgekomen, beeft de vorige week plaats gehad. Op de piazza Cavour woont de barones Kirlnich, eebtgenoote vsn den Oostenrijkschen gezantschapraad van dien naam. Deze dame stond met hare vriendin en de kamenier op het balcon, toen dit plotseling inzakte. De barones, die op de twee andere vrouwen neerviel, werd gewond, maar niet doodelijk, zooals met de anderen wel het geval was. DUITMCH LAN O. Wegens het achterwege blijven van de afkondiging der wet betreffende de ver lenging van den zittingstijd van den landdag was in de laatste dagen het gerucht eener ministerieele crisis ontstaan. Dit gerucht is echter van eiken wezenlijke grond ont bloot. Ook de Nordd. Allg. Z. zegt dat het verschil van meening tusschen de kroon en het ministerie geenszins een ministeraf treding ten gevolge kan hebben. Het nut der verlenging van den zittingstijd is steeds door de regeering erkend, hoewel zij in den driejarigen duur geen gevaar zag; auder» zou zij reeds sedert lang een ontwerp heb ben moeten indienen. Dr. llovell, de adsistent van Macken zie is gister op reis gegaan naar Londen. Tijdens zijne afwezigheid vervult professor Krause den nachtdienst bij den keizer. B t: I, li i tt 1.1 K. Volgens de Chronicle zijn te SolU twee Oostenrijksche staats,-spoordirectenrta aangekomen met voorstellen om de apoot- weglijnen in Bulgarije over te nemen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2