NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 4 Juni 1888. N". 130. Uitgevers: Gebroeders Muré. th'zc Foil ruilt verschijnt dagelijks* behalve op Aoii- en Feestdagen. ABQMNEMEMT: Voor Leiden, per 3 maanden1.2». franco door het gelieele rijk, per a maanden l.«0. 5'rijs per Xuinmer 10 Cent. 202* Jaargang ADVERTENTIE!: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. BureelSeheepmakerssteeg 6. Stads- Berichten. Ko-telooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dit op Dinsdag 5 Juni e. W. en de volgende Dinsdagen in de maand Juni, tussclien twee en drie uren des namiddags, zitting zal worden gehouden in het Elisabethshol' aan de Oude Vest, tot het verrichten van kostelooze inen ting. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidkn, 2 Juni 1888. Vergadering van den raaJ der gemeente Leiden, op Donderdag, den 7 Juni 1888. LEIOES, 2 Juni. De commissie van financiën bericht den gemeenteraad dat het onderzoek der rekening vin het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis over 1887, tot geene bedenkingen heeft geleid en stelt voor die rekening mitsdien goed te keuren in ontvangst ad f 40,902.!6, in uitgaaf ad f51,349.79J sluitende alzuo met een batig itldo vau f 9,552.66 J Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan mej. M. E. De Visser eervol ontslag te verleenen als derde onder wijzeres aan de school 4e klasse nu. 1, met ingang van 15 Juni a s. of zooveel eerder sis de in hare plaats te benoemen omier- vijteres in functie kan treden. Na overleg met de commissie van fabri cage geven burg. eu weth. den raad iii over weging vergunning te verleenen tot hel leggrn van eene brug over de stadssloot tot toegang naar hunne woningen, aan le (le wed. Rei nere, over de Rijnsburgersingelsloot, en 2e aan B. Den Hoed, over de sloot langs den Boogen Rijndijk. Na overleg met de commissie van fabri cage geven burg. en weth. kennis aan den gemeenteraad dat bij hen geen bezwaar be «ut tegen de inwilliging van het verzoek van de wed. F. Van Kampen, lot het dem pen van het gedeelte Zijlsingelsloot langs hare woning en erf op den hoek van dien ■tegel eu bet Minnebroerspad (thans genaamd Rijnkade) mits zulks geschiedt onder toezicht van den gemeente-architect en de grond van hur erf door een behoorlijk ijzeren hek worde afgescheiden van den gedempten grond der Singel-loot. Door adrrssantr is te kennen gegeten dat zij niet verlangt den gedempten gfond in gebruik le bekomen. Burg. eu weth. geven den gemeenteraad tennis dat, naar aanleiding van een adres jan den hoogleeraar Van Manen, aan Henri ■aehtela huisgenoot van adressaut, vergun- tuug is verleeud de lessen in het Engelscb co het Nederlandsch in de derde klasse van et gvmnasium als toehoorder te volgen, en eten den 4eu Mei de eerste les heeft bij gewoond. Bet schoolgeld daarvoor verschui ft over het geheele jaar zou moeten be- «gw f45. De commissie van financiën deelt den ge- •cotcrud mege gat ^ij j,aar geene beden- "g"t beetaan tegen de rekening en ver- ■o'woording van de ontvangsten en uitgaven ctadabank van leeniug alhier over het LM! °"'Vin8*' *°t ee" bedrag van I19.92 en in uitgaaf tot een bedrag a'zo° opleverende eer. saldo van 'MD*. De commissie stelt voor die g°m8 goed te keuren. tu weth. leggen den raad overeen commissie van fabricage op het adres van eenige eigenaars van rijtuigen of vrachtwagens omtrent eene verlaging van de brug over de Oude llcerengracht bij de Vcr- wersstraat. Terecht, zeggeu burg. en weth., wordt in dat rapport opgemerkt dat het verzoek had moeien «orden ingediend vóór dat tot de vernieuwing vau de brug werd overge gaan. Overigens blijkt uit het ingesteld onder zoek dat de brug ook in vergelijking met andere bruggen, niet te hoog kan worden geacht en dat de tegenwoordige inrichting der brug geen noemenswaardig bezwaar kan opleveren voor het vervoer van vrachtwa gens, enz. Of inderdaad, zooals adressanten beweren nog meerdere verlaging voor de scheepvaart niet het minste beletsel zou opleveren, valt eenigermate te betwijfelendaar toch voor enkele schependie tliaus ouder de brug kunnen doorvaren alsdan de brug zou moe ten worden opgehaald. Na de vernieuwing van de brug is de stijging van 108 millimeters per meter, op de steilste plaats gedaald tot 91 millimeters terwijl de hellingen van andere bruggen in die buurt bedragen 120, 110, 98 en 02 millimeters. Bovendien komt in aanmerking dat de sterkste helling aan de Verwersstraatsbrog be staat aau de zijde der Langegracht aan welke zijde de oprid geschiedt langs de rechte lijn, en bij verschillende andere bruggen onder liet oprijden een hoek moet worden gemaakt. Burg. eu weth. geven den raad in over weging aau adressanten te kennen te geven dat er bezwaar bestaat om overeenkomstig hun verzoek, tot eene verlaging van de Verwersstraatsbrug over te gaan. Burg. en weth. geven den raad in over weging afwijzend te beschikken op liet verzoek vau de wed. J. J. Planjer, om ontheffing van een kwartaal schoolgeld voor haren zoon, leerling aan de hoogere burgerschool; het verzoek was gegrond op het feit dat bedoelde leeriiug de inrichting gaal verlaten en het laatste kwarlaal de lessen niet zal volgen. Bnrg. eu weth. deelen den gemeenteraad mede dat tengevulge van het door den heer A. J. Krantz genomen outslag als lid van den gemeenteraad, in het college van be stuurders der stedelijke werkinrichting eene vacature bestaat. Zij geven in overweging die plaats te vervulleu. Door het bestuur van de vereeniging de l'raclische Ambachtsschool allifer, wordt den gemeenteraad kennis gegeven dat in hare algemeene vergaderingen van 18 April en 28 Mei jl. twee dubbeltallen zijn opgemaakt ter voorziening in de vacaturen van twee leden v&n dat bestuur, ontstaan door de periodieke aftreding van de heereu L. Maas en P. Marks. Deze dubbeltallen zijn, de heeren L. J. Cohen en G. W. Tielkemeijer, en G. Van Driel en J. P. De Koning. De heereu L. Maas en P. Marks, zijn volgens de statuten niet herkiesbaar. Naar aanleiding van een adres van P. K. J. Pabst, thans dirigcereud officier van gezondheid te Breda, gevett burg. en weth. den raad in overweging restitutie te ver- leeueu van betaald schoolgeld voor zijne dochters, waarvan eene leerlinge der hoogere- burgersclrool voor meisjes, de andere leer linge der meisjesschool le klasse, eu voor zijn zoon, leerling der joutreuaschool le klasse, alles over de maanden Mei en Juni, tot een gezamenlijk bedrag van f 30, en wel wegens vertrek uit de gemeente. Burg. en weth. kunnen zich geheel ver- eenrgen met het voorstel van commissarissen der gasfabriek, omtrent het onder huune administratie zijnde zoogenaamde onder steun irrgsfouds, om nl. de van dat fonds overgebleven gelden te bestemmen ten be hoeve vin de in het slot van hun rapport bedoelde voormalige lantaarnlieden. Zij geven derhalve den gemeenteraad ill overweging de commissarissen te machtigen in bovenbedoelden zin over de nog aanwezige gelden van het ondersteuniiigsfouds te be schikken In handen der commissie van financiën is gesteld een voorstel van burg. en weth. strekkende 1°. tot oprichting van een gymnastieklo kaal mei bergplaats en bovenwoning en tot inrichting van een speelplaats ten behoeve van de school 3e klasse u°. 2, op het aan de gemeente behoorend perceel aan de Van der Werfatraat sectie H, n". 2486, waarvan de kosten, met inbegrip van de aanschaffing van meubilair, zijn geraamd op f 5500. 2°. tot machtiging aan burg. en weth. ter aanstelling vau een bewaarder voor de genoemde school 3e klasse n°. 2 op een weekloon van f 4 en 't genot van vrije wo- ning. 8°. ter bepaling, dat de uitgaven zullen worden bestreden uit de buitengewone ont vangsten en alzoo tot vaststelling van een suppletoiren staat van begrooting (dienst 1388) in ontvangst met f 960 eu f4540 en in uitgaaf met f 5500. Tegen een en ander heeft de commissie bezwaren. De raming van f 1000 voor de gymnastiek-werktuigen komt de commissie ook te hoog voor; f 400 zou naar hare meenirig voldoende zijn. De commissie geeft den raad in overwe ging a. te besluiten, dat geen bewaarderswoning bij de school in de Van der Werfstraat zal worden ingericht; b. voor ameublement en gymuastiek-werk- tuigen in een daar op te richten gymnastiek- school beschikbaar te stellen eeue som van f400. 0 c. het voorstel tot inrichting dezer gym- nastiekschool terug te zenden naar burg. en weth. met verzoek, om met inachtneming van deze besluiten, een nieuw plan in te dienen, om het bestaande gebouw op de eenvoudigste eu minst kostbare wijze tot gymnastieklokaal iu te richten. De le luit. J. H. Uuisken, van het 4e bat. 4e reg. inf. alhier is benoemd tot adj. bij dit bat. De afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft in bare jongste vergadering benoemd tot honorair lid, den heer Felix Driessen. Donderdag had alhier de algemeene vergadering plaats der maatschappij tot be vordering van welstand. Voor bet eerst ontbrak de boekhouder, ds. C. M. A. J. Vorstman, die door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te ziju. Uit het verslag bleek, dat slechts enkele percceien laud kon den worden aangekocht, vooral omdat, ter wijl door overlijden vele leden ontvallen, te weinigen toetreden om deze zoo belaug- rijke maatschappij te steunen. In haar meer dan 40jarig bestaan, toch, heeft zij tal van j protestantsche gemeenten iu Noord-Brabant en Gelderland gesteund, zoodat geeu enkele is opgeheven. De hoofdbestuurder», de emer. prof. I. 1. Prins, mr. Kist, mr. Tijdeman en Vorstman, werden herkozen, eu in plaals vau jhr. Lampsins vau der Velden, vóór eenigen tijd overleden, werd gekozen mr. W. H. J. Royaards. (N. R. Cl.) Het departement Leiden der Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, zal ter algemeene vergadering, dit jaar te's Gra- venbage te houden, vertegenwoordigd worden door de heeren A. L. De Sturler en C. R. Van Ruyven. Candidaten voor het hoofdbestuur van wege dit departement zijn: vacature C'onrad, de heer J. S. Wichers, te Groningen; vacature Kruaeman, dr. De Haan, te Haarlem; vacature jhr. Backer, G. A. A. Middelberg, te Bussumvacature Delprat, A. L. De Sturler, te Leiden. Blijkens bet jaarverslag der Hollani'.- sche club te zlutwerpen is in de jaarlijk- sche vergadering van 15 Januari 1887 de president, de heer S. Reynders Bisdom, met algemeene stemmen herkozen. Tot secretaris werd gekozen de heer P. Zwartendijk. Het ledental is niet toegenomen 8 nieuwe leden traden toe, 13 bedankten, waarvan 5 zich als buitenleden lieten overschrijven; daaren boven traden er nog 5 als buitenleden toe en 3 bedankten. Het jaar 1888 begon dus met 24 gewone en 45 -buitengewone leden. Toch is de belang- Jing voor deze club niet verflauwd, hiervan getuigen de vele be zoeken en de hartelijke bewijzen van belang stelling, zoowel uit Nederland als uit Belgie. Heerlijke avonden wachten ons weêr op Zomerzorg, waar voor het vijftigste jaar de kapel van de grenadiers ons aai «oen genieten van uituiuotcu Je muziek. De schoone tuin van het ook elders zoo izunstig bekende Zomerzorg is wéér iu zomerdos. De natuur en de heer Couvóe hebben weêr 't noodigc gedaan om den tuin te maken tot een eldorado voor hen die na den da- gelijkschen arbeid, zich een heerlijk en rustig zitje willen verzekeren. Dinsdag 5 Juni, des avonds te 7 uren, ztl het eerste concert van hel vijftigste jaar plaats hebben. Behalve dit concert zal er in de maand Juni nog een plaats hebben, daarna 4 in de maand Jnli, 1 in Augustus en 1 in September. Den 12en, en 15enen 1 Den Juni intusschen, zal de feestviering plaats hebben bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan der concerten. Dat de deel neming in dit feest zoo groot is, is zeker wel het beste bewijs dat de zomerconcerten bizonder worden gewaardeerd. We wenschen de bezoekers, zoowel ais den lieer Couvóe, schoone concertavonden toe. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 27 Mei 36 volw. en 3 k., totaal 39. M. 28 r 57 7 64. D. 29 59 7 66. W. 30 62 7 69. D. 31 60 7 67. V. 1 Juni 63 7 70. Z. 2 58 7 ,65. Deze week werden op Rhijuzigt ge nomen 62 zwembaden door heeren. Tem peratuur van het water 175' Celsius. 'II7.1KK, 1.KTTKIIKKV HINNT. Geboortedag (1838) van Paul Lindau. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 5 Juni, des avonds te 7 urenonder directie van den beer W. Van der Linden. 1ste afd., N°. 1. ,Fan- fani Marsch", F. Von Suppó; 2. Ouverture ,La Sirène", Auber; 8. ,Sórónade", Gounod; 4. Lagunen Walzer", Joh. Strauss; 5. Fan- laisie >le l'opéra ,Komóo et Juliette", arr. Kinsbergeii. 2de afd., N°. 6. Ouverture ,Zampa'', llérold; 7. Souvenir de l'opóra bouffe ,Orphóe aux Enfers", d'Odenbach F. Uuukler; 8. ,Le Soir", Romance, Gou nod; 9. Fantaisie de l'Opóra ,Le Songe d'unc Nuit d'Etó", Buissens; 10. Rendez vous", Polka, Joh. Strauss. Door tusscheukomst van den heer D. Ploos van Amstel, cocsul-geiieraal der Ne derlanden te Melbourne, met verlof te Am-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1