u m m nme mn ■-c -m:j «- /m, -^s- TP» Wiping te zijn tot liet bouwen van ecnigc vil'a's op de terreinen der maatschappij. De rechtbank te 's Hage veroordeel I pistereu den zich noemenden handelsreiziger, wegens het zich door oplichting in 't bezit stellen van een partij sajet lot 9 mailden gevangenisstraf, te verminderen met 0 weken i wegens ondergane preventieve hechtenis. De kantonrechter te 's Gravenhage veroordeelde gisteren een kuffi-huishoudcr tot voldoening van eene boete van f 10, omdat bij in eene kamer, grenzende aan de koffu-zaal, de piano bad laten bespelen. De kantonrechter overwoog, dat, aangezien piano spel aangenaam voor het gelagmakend publiek was en bovendien geen meubelen in de ka mer, waar het klavier stond, aanwezig waren, het spelen in strijd was met de bedoeling van art. 240 der politieverordening. De veroordeelde zal van dit vonnis in hooger beroep komen. liet bestuur der roei- en zeilvereeni- ging De Maas te Rotterdam, is voornemens op Zaterdag 14 Juli e. k. een internationalen roei en zeilwedstrijd te houden. Door de politie te Dordrecht werd gister aiiii/ehoudt-n ecu soldaat vao bet korps mariniers, die reeds drie weken zonder verlof van zijn korps afwezig was. Gister nog is bij aan de militaire uvetheid uitgeleverd, om vervolgeus naar Rotterdam, zijne garnizoens plaats, Ie worden getransporteerd. Met de garnslenvisscherij te Helle- voetsluis gaat het dit jaar zóó slecht, dat reeds drie schuiten, van Tholen herkomstig, de vangst hebben gestaakt en derwaarts zijn teruggekeerd. Met de steurvisscherij is men deze week aangevangen. Men schrijft uit Amsterdam aan het D. v. Z-U en 't Or. De nieuwe wijze van werken tot het besproeien der wegen nu te Amsterdam ingevoerd, verdient wel de aan dacht der andere steden die in het bezit zijn, of zuilen komen, van hooge druk drink waterleidingen, daar de 30 millimeter dikke straal nu niet alleen flink de wegen bespoeit maar tevens zoo boog opspuit dat ook de hoornen daarmede kunnen bespoten worden. De gasten die de slang besturen zijn echter nog ver van ton voile geoefend, daar zij hier en daar grootc plassen maken en dik werf liet ook te kwaad krijgen met het pas- secrcndo publiek, want bet gebeurt wel eens dat men niet een nat pak tehuis komt. Op de Weesperzijde ontstond hierdoor eer gisteren een opstootje. Eergisteren is te IJinuiden bij het uitzeilen binnen de pieren gestrand de En- gelscbe viscbsmak Catharine, kapt. Webb. Het schip is wrak. Het volk is gered. Men ineldl uit Vreeswijk aan de N.R.Ct: In de streek tusschen IJselslein en Schoonhoven vinden thans honderden handen werk met teenschillen. Niet alleen mannen en vrouwen, maar ook tal van kin deren zijn daar uu bezig de teeuen van bare bast te ontdoen. Het gevolg daarvan is dat de hoogste klassen der scholen in die streek gedurende eenige weken bijna ont volkt zijn. Vooral de kleine teenen worden door de kinderen geschild. Het loon toch dat daar voor betaald wordt is zóó gering, dat de volwassenen met dit werk geen voldoende daggeld kunnen maken eu het daarom aan de kinderen overlaten. Van 'l Loo wordt aan het llandeltilad geschreven Het verblijf van bet koninklijk gezin ken merkt zich in de omgeving weer door de gewone bedrijvigheid. De koningin en bet prinsesje rijden dagelijks uit, eu de koning nceuit een aantal beschikkingen, die bewijzen dat Z. M. zich opgewekt eu gezoud gevoelt. Dat is don ook inderdaad het geval. Het eenige, waarin de koning van zijn gewone doen en laten afwijkt, is het verkeer in de nog altijd onvriendelijke buitenlucht. Kort na zijne aankomst heeft de koning zich een paar maal iu het park bewogen, doch daaibij is lu-t gebleven. En nu moge Z. M. in liet paleis wat meer een zittend leven leiden dan vrotgwr, hij wandelt toch door zijne vertrek ken, van tijd tot tijd ook in de vestibule, en zijne werkzaamheid is in geen enkel op zicht verminderd. Zoowel alle staatszaken als bijzondere aangelegenheden worden be handeld op de gewone uitvoerige en nauw gezette manier In het park, achter het paleis, zijn de werkzaamheden in vollen gang. De kleine boerderij, ineer algemeen bekend als bet boerderijtje van prinses Marianne, wordt verbouwd. Er komt eene verdieping op, eu zij zal verder geschikt worden gemaakt voor woning van den bloemist, den beer Kraaijenbrink. De zoogenaamde Toschjeswci is reeds bijna herschapen in eene rijbaan voor het prin sesje, die zich met bare prachtige ponies dagelijks oefent in het paardrijden. Nog altijd geldt in bet vorstelijk gezin ilc oude goede leefregel: vroeg op en tijdij ter ruste. Reeds te halfnegcn wordt ont heten, en te negen uur vangen de lessen aan, die elk een half uur duren eu telken* met een half uur tasschenruimte worden gegeven, zoo lat de prinses ook weer gele genheid heelt te halfeen aan tafel het tweede ontbijt te gebruiken. Gelijk men weet, wordt liet gewoon lager onderwijs gegeven door den heer F. Gedeking, de Fransche les door inej. Liotard, de En- gelsclie door miss Saion it inter, de muziek les door den heer P. Stortenbeker, en bel Duitsch door de koningin zelie. Tot de ine.st geliefkoosde uitstapjes der prinses behoort een riljo naar den Herten kamp in het Soercnsche bosch, waar zij er zich een feest van maakt, de herten eu de jachthonden, die haar ilan ook alien kennen uit de hand te voeden. Des avonds om halfnegeii wordt het prinsesje naar hare slaapkamer geleid, waar haar, dank zij den welnesteden dag, een uitmuntende nachtrust wacht. De koningin, die hare rijtoeren veider uitstrekt, verrast de omgeving herhaaldelijk door afwisseling vau rijtuig eu bespanning en bewijst zoodoende onwillekeurig, dat onze koninklijke stallen niet ten onrechte onder de fraaiste van alie boven worden gerekend. Er is dan ook bier weer keuze genoeg Kr bevinden zich op 't Loo 22 rijtuigen en 26 raspaarden, behalve de 5 sierlijke poules, die zich in ieders gunst en bewondering verheugen. Men seint aan de Cl. van gisteren uit Steenwijk: De werkstaking duurt voort; er is nog geene verandering hoegenaamd, maar alles blijft rustig. Hedenochtend zijn nog suldatcn te Oidemarkl aangekomen. Patrouilles blij ven in de venen kruisen. Te Leeuwarden is gisternacht uil hel militair hospitaal een milicien ontvlucht, die in deze ziekeninrichting werd verpleegd en den volgenden dag wegens diefstal iu de kazerne voor den krijgsraad moest terecht staan. Meu schrijft uit lleerenvecn aan de W. R. Cl: Slechts een vier- of vijflal bag geraars hebben, sedert het krachtig optre den der politie, den arbeid hervat. De overigen blijven halsstarrig weigeren om iets van hnnne cischeu te laten vallen, terw ijl de aannemer er van zijne zijde niet aan schijnt te deukeu ze in te willigen. Met het oog op den eerlang te verwachten lagen ivater» stand is het te hopen, dat de werkstaking spoedig moge eindigen. Men schrijft uil UtingeradeelEen ondernemend koopman uit deze gemeente trachtte in eene der groote veeiistrekeu van Friesland nu de gedwongen winkelnering daar was afgeschaft, klandizie in die veen- streek te krijgen. Met eene rijko lading toog hij derwaarts eu hij had de prijzen fliuk concurreerend gesteld. De veenwerkers waren niet ongenegen te koopen, wanneer er werkelijk goedkooper kon worden gekocht dan bij de bazen. Dit bleek evenwel niet het geval te zijn. Gemiddeld waren de prijzen gelijk aan die bij verveners-winke- iiers, en daarom bleef de werkman bij zijn baas. Met de volle vracht moest worden teruggereisd. Vddr en na hem beeft nog niemand bet «eer ondernomen, omdat er niets valt te verdienen, daar bij concurrce- reude markt de werkman koopt waar bij dit vroeger deed. HaarlCl.) Van het lieve vrouwenbeeld iu de R. K. kerk te Heescb bij Os, is eene mas sief gouden ketting ter lengte van ongeveer 2 meter, met kruis en medaillon van groote waarde gestolen. Men is den dader nog niet op het spoor. Men schrijft uit Limburg aan de N. R. Ct.: Ouder de eigenaardigheden van het Lim- burgsche volksleven te platten lande behoort de zoogenaamde „bronk" of „pronk". Onder deze benaming verslaat men het optrekken der dorpsscbutterij bij gelegenheid der kermis waarmede gewoonlijk hel houden tener pro cessie gepaard gaat. Men moet zoo eene schutterij hebben gezien, om er een juist denkbeeld van te hebben. Zij is samenge steld uit de meest heterogene bcstanddeelen en iu de meest phantastische kleding uit gedost. Aan haar hoofd slaat een generaal, kenbaar aan zijne schako plak" met pluim, zooals men dit hoofddeksel hier noemt aan zijne afhangende franjes, kwasten, koorden, galons en hoogopslaande bouquetten en vederen. De uniform der officieren en schutters is niet minder bont, en beslaat uit eene donkere jas, bezet met oude militaire koorden, epau letten, bandelieren, strikken, sjerpen en uit alles, wal men heeft kunnen machtig worden om zich op te dirken, voorts uit eene zwart witte en soms vuurroode broek, en het ge heel bekroond met een uniformpet of hoed, die rondom met eenen krans van bouquetten prijkt. Bij den „pronk" trekt de tamboer majoor voorop. Hij is ged. kt met de tradilioneele berenmuts en zwaait iu het volle besef zijner waardigheid zijn groolcn koeelstaf over de tamboers, die met bonte mutsen en met strikken en linten versieid bon vervaarlijk geroffel doen hooren. Achter deze komen de bijlemaniien. Zij dragen een soort strijd bijl op langen stok, een groot scliootsve', nauwe witte broek, een buis, waarin de schutter als geperst zit, eene berenmuts van zccliondsvel, ruim voorzien van pluimen en papieren bloemen, somtijds ook een hoofd deksel dat men gerust tot de kleederdracht van het voor-historische tijdperk mag rekenen. Tusschen de bijlemaniien in gaat de „pieper", een schutter, die op de maat der trom zijne centoonige deuntjes blaast op eene dwarsfluit. Bij sommige schutterijen danst naast den pijper een boer in een narrenpak gestoken, soms in eene wollen deken gewikkeld, die met schelletjes is bezet. f Deze schutterijen houden nu en dan on derlinge wedstrijden, en tot liuune eer moet gezegd worden, dat zij door vaardigheid in de behandeling van vuurwapenen uitblinken. Mocht het eens lot eiiic regeling van onze levende strijdkrachten komen, dan zouden deze Liinburgsche schutterijen wel als ecu voorbeeld kunnen dienen! 1» EU T EL KG It A A F. BERLIJN, 1 Juni. (Part. tel. Uil.) Keizer Frederik heeft Chariotteuburg verlaten, om in het slot Friedriciiskron te Potsdam verblijf te houden. Alvorens uit zijn paleis te vertrekken, bezocht de keizer het Mau soleurn en vertoefde een kwartier bij het graf van keizer Wilhelm. LONDEN, Juni. De Timet verneemt uit Weencii, dat de Fransche gezant Decrais weder een onderhoud had met graaf Kaluoky. Dit was zeer hartelijk en had de belofte tengevolge, dat de lieer Tisza van de eerste gelegenheid zal gebruik maken om den ver keerden indruk, door zijne woorden veroor zaakt, weg te nemen. LKIDKA, 1 Juni. Eene vereeniging is opgericht onder den naam van „Het buitenland", ten doel hebbende Nederlandsclie jougeiieden behulp zaam te zijn om zich buitenslands te bekwa men in handel en nijverheid. Zij zal zooveel dit iu haar vermogen is aan jongelieden gelegenheid verschatten tot plaatsing op een builenlandscli handelshuis, of voor reis- of verblijfkosten voorschotten doen. De ver eeniging is gevestigd te Rotterdam en heeft haar kantoren aldaar en te Amsterdam, lil het voorloopig comité heeft ook zitting de lieer P. T. C. Driessen, alhier. In de zitting van de rechtbank te 's Gravenhage zou hedenochtend een echl- scheidingszaak tusschen een eclitpaar uit Leiden behandeld worden. Toen de vrouw bet verzoek van den man tot verzoening afsloeg, schoot de echtgenoot in de getoigen- kamer zicli met een revolver voor het hoofd. De wond die hij zich toebracht is niet ernstig, daar de kogel niet iu het hoofd doordrong. De gewonde is naar het zieken huis vervoerd. (llbl.) HANDELS» EN F1NANCIËELE BERICHTEN. TBR MARKT Ti-; LEIDEN' AANGEVOERD. verkochte. l Juni. hoeveel- j j lieid. I I.ungate Hoogst** A Veulens Stieren 24 40.— 215.— Melkkoeien .ICO - 105.— 240. Kalfkoeien 0 112 250. Varekoeien .1.49 82. - I"0.- Vettekoeien 74 - 115 300.— Kalveren (vette) 84 - 25 68.— (magere) '2 4. - 12. - (graa). io 15.— - 88.— Schapen (magere) 1180 12. 24 (vette). 568 18— 38.— Lammeren .112170# 4* 13.— Varkens (magere) 46 14 25.— - (biggen) .[.352 4.25 10.— Ter markt aangebracht 436 runderen, 176 kal veren, 1 748 schapen en «2170 Lammeren. Ter wekeiykschc kaasmarkt aangevoerd 4par tijen kaas. besteed werd voor Goudsche kaasvan f 18.-- toi 24 Derby Leidschc 150 KG. Edammer w Se qual. w f Gouda, 81 Mei. Kaas-aanvoer 69 part. prijs ie qual. fH A 20.—, 2e qual. /20 i 23. Zwaardere fJNoordholland- sche/22.h 25.Handel vlug. Boter. Goeboter 1.10 A 1.25, per kg., wei- boter ƒ0.90 A 1.per kg. Delft, 31 Mei. Prijzen der boter A40 ƒ50 00, per 40 kilo, 852/8 en 63/10 vu. Boter, te zamen wegende 17670 kilogram. Fe binncnliindsche staatsfondsen waren heden onveranderd. De buiteiilanJsche markt was vast gestemd, met veel vraag i.aar Russische soorten. De Russische spoorwegmarkt was prijs houdend. De Zweedsch-Noorweegsche spoorwegmarkt was iets gunstiger gestemd. De Amerikaansche markt was iets flauwer. GKMEXdDK HKItlCHTEN liet onlangs vermelde duel tusschen twee jonge meisjes in Luna Valley (Mexico) heeft ceil nog treuriger na*pel gehad. De gewonde, Martini Bolton, liecft na een paar dagen hare kamer verlaten en hare tegen standster op den drempel van haar buis doodgeschoten. De moordenares werd terstond in hechtenis genomen. MJITENLANUSCHE KERK UITEN. gVbtil. V N D. Volgens Truth zal een jonge Indische prins naar Engeland komen, om koningin Victoria en een paar leden barer familie de taal van llindostan te leeren. Verwikkelingen zijn misschien te wach ten met Frankrijk betreffende eenige nabij het eiland Yersey in het kanaal boven de zee uitstekende rotsen, de „Minquicrs' ge naamd, welke op bepaalde tijden jaarlijks door eenige Jerscy'sche visschers bezocht worden. Het schijnt, dat de commandant van een Frsnsch oorlogschip op de grootste rots, Maitre He geheelcn, kort geleden zijn vlag heeft doen hijschei). De familie van Jéröme Bonaparte gaat in het begin van Juni een bezoek brcugen aan de ex-keizerin Eugénie iu Engeland. Er worden nog pogingen gedaan om eene ver zoening tusschen Jéróine en zijn zoon Vic tor tot stand te brengen. Een Engelsch blad is niet zeer inge nomen met liet plan om Engelsche gezinnen naar Zuid-Afrika over te planten. „Over het algemeen" zegt het, „is een Engelschman van middelbaren leeftijd even geschikt om kolonist te worden als een paardeuvoelje (limpet) is om eekhoorntje te zijn. Hij heeft die bekwaamheid om zich in nieuwe toestanden te schik keu, die der jeugd eigen is, reeds lang verloren, als bij ze ooit gehad heeft, en kan zich dus uiet voegen in het koloniale leven. Wat een Eugelscbe vrouw van middelbaren leeftijd betreft, als men die een halve mijl van het dorpswinkeltje brengt waar zij haar lieele leven gewoon is geweest haar blauwsel en haar kinderbeschuitjes te halen, dan is zij totaal de kluts kwijt alsof men haar midden in den Atlantischen Ocewn neerplofte." Sints lange jaren is Wimbledon de plaats geweest, waar de vrijwilligers zich oefenden in het schieten op de schijf. Het terrein, waarop dit geschiedde, behoorde aan den hertog van Cambridge, tewens commandant van het Engelsche leger, ei stond in hoog aanzien bij de „Riflemen niet enkel om zijn technische geschiktheden maar uiet 't minst wegens de onmiddellijks nabijheid der hoofdstad met al haar vei- maken en ontspanningen. Dit jaar echter zal het laatate zijn, waircf I de schutters te Wimbledon samenkomenif I eigenaar immers heeft zijn door langdunz I beraad voorafgegaan besluit om voortui I zijne terreinen niet meer beschikbaar k| stellen, bekend gemaakt tot groot leedwezen- I bier en daar zelfs tot verontwaardiging -1 van bet publiek. Toch valt er uit dal aard der zaak niets in te brengen tega I iemands wettelijke bevoegdheid o® "!l zijn eigendom een geheel vrij gebruik maken. Met dat al is men thans erg verleg» I waar nienwe schietbanen te vinden, vdbl niet te ver van Londen af liggen en 1*1 rekend zullen zijn op het spoedig tn'l voeren geweer, dat nog verder reikt du 1 lieden gebruikte. Algemeen houdt men *1 oogen gevestigd op het ruime Richm I Park, dat van uit de metropolis zeer f 1 makkelijk te bereiken is. Het i» echter I vraag of het wandellustige publiek zonder ernstig verzet door de geweerkop uit zijne dumeineu zal laten wegjagen, vw*H als terwille der banen liet noodig blijken, dat genoemd park van t*M H boomen moet worden ontdaan. I (D. v. Z.-H. en i Wl I De Daily Newt verneemt uit Koodfl tinopel, dat in Bulgarije overal rust be^»B en de regeering zich blijkbaar bevestip De Timet zegt in een hoofd»rhk<t het spook des oorlogs opgeroepen dat er geld noodig is en de wape"1"? B Frankrijk de beste is. Het is toch I

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2