m HèJ NIEUWS- KN ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !5oy,e (our.tnt verschijnt dadelijks* behalve op Zoii- en Feestdagen. ABOWMEBIEHT: Zaterdag 2 Juni 1888. N°. 129. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakerssteeg b. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Voor Leidenper 8 maandenf 1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs per Nummer 10 Osit. 202' Jan-gnus. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Stad s - Iterichte n. Iloogere Burgerschool voor Meisjes, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag tusschcn drie uren en half vijf dea namiddags, in het schoolge bouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidik, den 30 Mei 1888. Door LKIDEV, 1 Juni. Z. M. is pensioen verleend aan den heer J. J. Dool, amanuensis in hel zie kenhuis der rijksuniversiteit alhier, len be drage tan f 320. Door de staatscommissie voor de arts examens is in hare hedenmiddag alhier ge- houden zitting voor het le gedeelte toegelaten de heer J. W. C. Horst. liet nieuwe bestuur van het Leidsche (tudenten-gymnastiek- en schermgezelscliap Arena i» geconstitueerd als volgtde beeren E Smit, president, F. Van Andel, thesaurier, W. Biruie, ab-attis, J. E. G. Van Einden, commissaris van wapenen en J. Van Wiche- ren, commissaris vau werktuigen. Tot com missarissen tot nazien van het beheer werden gekozen de heereu C. G. J. Dijleveld, G. Blokhuis en J. A. Le Coullre. Bij de Leidsche spaarbank w erd in de maand Mei ingelegd f 45,819.24, terugbetaald 148,700.155, terwijl zijn afgegeven 100 nieuwe en geheel afgelost 98 boekjes. Op 31 Mei bedroeg hel gezamenlijk te goed der 8361 inleggers f 1,620,846.535. De a. s. Septembervergalering van de maatschappij lot bevordering der bouwkunst n! io deze gemeente worden gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering vau de Ned. visscherij zijn benoemd de hh. '1'. A. O. De Kidder, J. W. J. Vau Harwegen den Breerna, C. J. B. Mijussen, A. De Jong en J. W. R. Arnoldtot algemeen secretaris-penning meester de heer A. D. Vijgh, candidaat- notaris alhier. UNIVERSITEIT. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunstig gevolg af- gelegd. Propaedeutiscli examen godgeleerdheid, door den heer N. J. C. Scbermenhorn. Voorbereidend kerkelijk examen, door den heer J. H. Westrik. Theoretisch gen'eskundig examen door de heeren M. Kievit en H. Visser. Doctoraal examen geueeskunde door den heer M. C. A. Bijleveld, en Examen voor den Indischen dienst, door den heer II. C. Van Meerteu. MI/ZIEK, LETTEREN EN KI/VUT. Uit Athene wordt bericht, dat daar drie fraaie standbeelden zijn gevonden van keizer Hadrianus, Antonius en Bacchus; alle drie waren uitmuntend bewaard. IIFITCICKLK BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tct notaris.1< Gcndringen, A. L. Mevjes, cand.-notaris le Bussuai, te Twelloo, gemeente Voorst, mr. H. II. Everts, canI.-notaris aldaar, te Arn hem, C. E. J. M. Van der Poel, rand.-notaris aldaar. Door Z M. is, 1°. aan den heer B. I Verwey, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onbezoldigd consul-generaal le Enge-Zürich2". benoemd tot onbezoldigd consul-generaal te Ziirich de heer M. W. Van Wickevoort Crumooelin3°. de heer W. C. Ypey, op zijn verzoek, eervol ontsla gen als onbezoldigd vice-consul te Enge Zii rich en benoemd lot leerling-consul. Door Z. M. is aan den burgemeester der gemeente Barendrecht, E. Van Jer Gijp Barendregt, toestemming verleend om lot i Mei 1889 te Ridderkerk te wonen. Door Z. M. is de ontv. der dir. bel. en acc. M. J. G. De Marrée, te Nieuwesluis c. a., uit 's rijks dienst outslagen. De minister van binneulandscbe zaken zal op 2 Juni geen audiëntie verleenen. BINNEXLAND.SCHE BERICHTEN Door den minister van koloniën zijn de heeren dr. II. Kern. mr. P. A. Van der Lith en dr. G. A. Wilken hoogleeraren aan ds rijksuniversiteit le Leiden; J. R. P. F. Gonggrijp, G. K. Niemanu en mr L. W. C. van den Berg, hoogleeraren aan de in- s.elling voer ouderwijs in de taal- land- en volkenkunde van Nedcrlaiidscb-lndië te Delft J. A. Van den Broek, J. 8. A. Van Dissel cn H. C. ilumme, lectoren aan genoemde instelling; mr. G. J. Grashuis, dr. W.G. C. Bijvanck, dr. C. Snouck Hurgronje, L. K. Ilarmsen, D. F. van der Pant en L W.Th Schmidt, lectoren aan de gemeenteinrichting voor de opleiding van Oost Indische amb tenaren te Leiden; H. D. Canne, oud gou vernenr van Sumatra's Westkust, F. L. Wattendorff, oud resident op Java, en J. C. G. S. Van Kraaijenoord oud-resident op Java benoemd tot leden der commissie belast met liet afnemen in Nederland iu dit jaar van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indi schen dienst. Naar men verneemt is door den mi nister van marine voor de mindere geëmplo- ytetden bij 's rijks werven de gelegenheid lot het nemen van eene vaste aanstelling weder opengesteld. De minister van buitenlandsche zaken heeft eene delegatie van den «Vredebond" ontvangen, welke hem eene petitie overhan digde, waarbij de regeering verzocht werd het initiatief tot een congres te nemen, waarop het aannemen van liet arbitrair stelsel iu internationale geschillen verzekerd zou worden. In het plan der 828ste staatsloterij waarschuwt de directeur het publiek tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen eu premiën hiervan het gevolg kan zijn. Aan den heer F. Domela Nieuwenhuis zal de uituuodiging worden gericht, om in een door de verveners te beleggen vergade ring de opgaven te slaven, door hem ver strekt in de tweede kamer op 14 Mei jl. (Fad.) Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- sloomscliip 4e kl. Sointnelsdijk, onder bevel van den kapt.-luitenant ter zee J. F. M. Lange, 30 Mei jl, le Zanzibar (Oostkust Afrika) aangekomen. Aan boord was alles wel. Onder leiding van drie professoren van liet Polytechnicum te Aken, hebben een tiental studeuten dezer hoogeschool een uilstapje gemaakt naar ons land. Zij bezochten de werken te Rotierdam en Feijerioord, de waterleiding te Schiedam daarna Den Haag en Scheveningen, het stoomgemaal de Lijnden, en besteedden de drie laatste dagen aan bet bezichtigen van waterstaats- cn spoorwegwerken nabij Am sterdam. Op voorstel van den gemeente-badarts dr. L. V. Hoog, besloot het gemeentebestuur van Katwijk de opening van het badseizoen in 1888 te doen plaats hebben op Maandag 11 Juni. De raad der gemeente Woubrugge heeft besloten in hooger beroep te komen bij den koning van het besluit van Gedeputeerde staten, houdende onthouding van goedkeu ring van raads besluit van 5 Maart jl., waarbij de jaarwedde van een te benoemen onderwijzer, hoofd der openbare lagere school iu het dorp, was bepaald op f875, zijnde het traktement het laatst en nog bepaald geweest op f 1025. In 1874 was het trak tement per jaar f900. Onder voorzitterschap van den heer mr. F. A. Q. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk, had gister de eerste algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de Noordwijksche Duin-exploitatie maatschappij, gevestigd te Noordwijk. Nadat door den secretarisadministrateur, den heer E. De Groot, verslag was uitgebracht omtrent de verrichtingen der maatschappij, van den dag harer oprichting, 17 Juli tot 31 Dec. 1887, werden de balans en de winst- en verlies rekening goedgekeurd, cn besloten het kleine winstcijfer ad f 278,60 op het volgend boek jaar over te schrijven. De heeren graaf v. Limburg Stirum Noord wijk, mr. Th. \V. v. d. Schalk en mr. H. graaf v. Limburg Stirum, werden herbenoemd als leden van de commissie van advies, even zoo de heer Z. Deenik als lid van den raad van bestuur. Bij het bestuur schijnen plannen in over- FEUILLETON. VK1J VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN 0| boe gaarne was zij nu uit baar "^trilplaats ontvlucht, maar het was haar ••■"gelijk. Ondanks ziclizelve, moest zij Jjk» hooren en zien, of zij wilde of niet. vreemdrling drukte zijn hoed zoo mo Phjk nog iets vaster tusschen de knieën antwoordde «Duiomtrent kan ik niets zeggen, sir. 11 out kan het ook hebbennu nog die zaak te spreken Ieder mensch ket recht eene merniug te bezitten. m .jk mijne, gij de uwe. Soms «ij die atemming luidkeels uit, dan houden we haar voor ons zelven. menschen vinden in deze wereld loon hunner daden, anderen *01 hier." ïu'woori' scheen den kolonel "•"•«lacbtig te wezen. Hij zuchtte diep en zei daarop: Martini Martin! Denk toch eens na; zestien lange jaren van hellepijn I" Martin staarde voor zich heen en ant woordde: «Ja, sir, het is hard, Godweet hoe hard liet is!" fllard!" schreeuwde de kolonel, terwijl hij met de gebalde vuist op de tafel sloeg, dat alles er vau dreunde. «Hard? Dat is het woord niet. Hard? Dat is niet genoeg! Het is gruwzaam! het is ontzettend! Als ik daaraan denk zou ik krankzinnig worden en met liefde zou ik de rest vau mijn leven willen opofferen, als ik daarmee de zaak tot klaarheid kou brengen." «Dat kan niemand, sir. Ik begrijp wel, wat ge bedoelt, maar vlei n daarmede niet. De zaak is niet meer te veranderen, is niet meer goed te maken. Gij zult wtl geraden hebben, wat mij tot u voert, sir?" Ed met een roedelijdenden blik zag de man daarbij, van onder zijn borstelige wenk- brauweo, naar den kolonel. «Ellen, die hem juist in het gezicht had, bleef de uitdrukking van 's mans gelaat on- uitwiselibaar in het geheugen gegrift. Met een zwaren zucht zeide haar oom«Spreek op, Martin!" «Ik ben hier, sir, om een bood schap van den levende voor den doode le ontvangen." Ellen rildeztj wist zelve niet of ze hare eigene ooren mocht vertrouwen op die zon derlinge woorden. Haar oom erenwcl scheen de zin vol komen duidelijkhij toonde niet de minste verrassing, maar antwoordde slechts: «Eu heeft de doode geen vraag te doen aan de levende «Neen niets," zeide Martin, «dat zou voor heide partijen al te pijnlijk zijndoch hij wil elke boodschap met vreugde ont vangen." De kolonel zweeg ten poos eu scheen zijue gedachten te verzamelen, want kort daarop luidde het: »l£eg aan de doode: Het staat wel met datgene, wat ik onder mijne hoede heben ook met in ij zelf. Het geloof in mijn God is onwankelbaar. De jaren komni en gaan, het geloof ver andert niet, het blijft een vaste Burcht. Ken andere boodschap heb ik niet, Martin." «Geen betere kondet gij geven." «Indien de doode cenige verandering mocht willen omtrent hel goed, dat onder mijn hoede slaat, dau verlang ik zeer, dat hij mij dit zal mededeelen, opdat ik aan zijne begeerte zou kunnen voldoen." «Afgedaan met de wereld, dood en be graven, heeft de persoon, van wien we spreken, ook niets meer te wenschen en niels meer te veranderen. De levende mag zorgen voor dat, wat leeft." Op de tafel waarnaast de vreemdeling gezeten was, stond een klein verguld lijstje met bet fotografisch portret van Ellen Dufart, zoo sprekend gelijkend op de rij zige figuur van het origineel, dal de kolonel het altijd op zijn schrijftafel wilde zieu. Met den vinger wees hij naar de foto grafie en zeide half luid: «Martin, dat is mijn nichtI" Martin's scherpe oogen vestigden zich op de beeltenis en door eene herhaalde be weging met het hoofd gaf hij zijne goed keuring te kennen. «Neem het maar," zeide kolonel Dufart. Tot Ellen's groote ontsteltenis eu verontwaardiging nam de wan dood bedaard liet portret uit het lijstje en wikkelde liet met groote bchoedzaamheiJ als ware bet de kostbaarste diamant, in oen grooten rooden zakdoek van de minste soort. Toen borg hij alles in den borstzak van zijn versleten rok. Ellen werd beurte lings rood en bleek van toorn. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1