cjr Les dames de la halle waren Donder dag op de terechtziltiug Ie Haarlem uit stekend vertegenwoordigd. Niet minder dan zeven van baar zaten op de bank der be ecbuldigden en acht andere traden als aan klaagsters op. Een poolscbe landdag was nog niels, vergeleken bij bet rumoer, dat zoo nu en dan door dit 15tal werd teweeg gebracht. ,Tot aan mijn dood, mijnheer de president, zal ik volhouden, dat ze liegt," hoorde men zoo nu en dan, en »Zoo waar als ome Lieve Heertje hierboven leeft, zeg ik de waarheid," volgde dan meestal. Wat was nu eigenlijk het geval? Twee moeders met haar respectieve dochters en schoondochters hadden met stecnen en zand geworpen naar een andere moeder met haar kinderen. Het requisitoir van den substituut officier luidde, dat slechts één der beklaag den zou worden veroordeeld tot 21, 14 en 8 dagen. Op de vraag van den president, of de beklaagden nog iets tot haar ver dediging hadden in te brengen, gaf een der moeders te kennen, dat het meer dan tij-I werd, dat de aanklagende moeder met haar dochters vier uur wijd uit Zandvoort zouden worden gezet, welk gezegde zeker tot hevige tooneel n zou hebben aanleiding gegeven, als de president den hamer niet had laten vallen en een andere zaak had voorge roepen. In de nabijheid van de kazerne te Haarlem hielden een paar mannen zich eergisterenavond onledig met de uitreiking aan militairen van pamfletten van sociaal- democratischeu aard. Door een binnenkomend schip zijn te IJmuiden vijf matrozen aan wal gezet van een Engelschen schoener, die op zee door de vlammen is vernield. Hij de groote bondswedstrijden, in Augustus te Nijmegen te houden, welke samenvallen met de feestelijke viering van het vijfjarig bestaan van den Algemeeueu Neder landschen Wielrijdersbond, zal ook worden gereden om liet kampioenschap van het vasteland van Europa. Dinsdagmiddag ziju geregeld patrouilles door de omstreken van Steenwijk getrokken. Alleen iu Eesveen. buurt in gemeente Steen- wijkerwold, is het werk hervat. In de veenderijen ouder Qiethoorn gaat het werk geregeld zijn gang; slechts weinig trekkers ontbreken. Te Schijndel (N.-Br.) ziju Zondagnacht door den gemeente veldwachter, met behulp van twee burgers, vijf ruiteninwerpers op heeterdaad betrapt. Reeds bij 16 ingezete nen waren de ruiten verbrijzeld. BUITENLANÜSCIIE BERICHTEN. i; t: i. v v u. Uit Calcutta kwamen nadere berichten aangaande de Sikkim-ongeregeldheden, waar over we onlangs schreven. Het schijnt, dat de Thibetanen het plan hadden opgevat om de Engelsche legermacht des nachts te over vallen; ze kwamen echter eerst 's ochtends vroeg in het vuur van het Britsche kamp in de Tukola-pas. Het gevecht duurde ettelijke uren en eindigde iu eene volkomen nederlaag der Thibetanen, die bijna 150 man aan gesneuvelden verloren. Hun gering succes is voornamelijk te wijten aan bet lage gehalte der vuurwapenen, want de soldaten zelf hebben zich energiek en moedig in den aanval betoond en de leiding was evenmin kwaad. De Engelschen zijn van plan om van hunne overwinning gebruik te maken en aanstonds door te trekken, desnoods tot in het hart van Thibet; lij schijnen zich dus weinig meer te bekreuuen om de voorge wende of wezenlijk bestaande souvereiue rechten op dat land, welke door de Chinee- sche regeering te berde zijn gebracht. Over het algemeen is de toestand in Britsch Voor- en Achter-Indië verre van rustig. Daar de vermelding van allerlei kleine ezpeditieljes onzen lezers al weinig belang kau inboezemen, plegen we die achterwege te laten; toch meene men niet uit dit betrekkelijk stilzwijgen tot de con clusie te mogen komen, dat voor het keizer rijk Indië de poorton van den Janustempel voortdurend gesloten ziju. Aan een alge- hcele pacificatie van dat rijk valt voor de regeering te Londen vooreerst nog niet te denken. (D. p. Z.-H. en 'e Gr.) Tie Timet bevat eene dépêche uit Zanzibar, waaruit blijkt, dat lieden uit liet gevolg van Stanley, die gedeserteerd waren en eene reis per cano van twintig dagen achter den rug hadden alvorens ze bet eerste beschaafde station bereikten, verklaard heb ben, dat de beroemde ouderzoeker het zeer goed maakte en ruimschoots van levensmid delen voorzien was. Aangaande Stanley's tochtplanuen was niets bekend. riXlXHRIJH. De kamer van afgevaardigden heeft eergisteren bij de eerste lezing het wetsont werp tot verzekering der werklieden tegen ongevallen in fabrieken enz. aangenomen. De beraadslaging bij de tweede lezing zal nader bepaald worden. Generaal Boulanger heeft eergisteren een bezoek aan de retrospectieve tentoonstel ling der Bastille en van den Faubourg Sauit- Antoiue iu 1789 gebracht. Bij deze gelegenheid werd jleve Boulanger! weg met Boulanger! cn leve de republiek geroepen. Den generaal werden verscheidene ruikers aangeboden. In een jaarvergadering van de Bona- parlistische departementale pers is besloten aan te dringen op ontbinding der kamer, de herziening der constitutie en het recht streeks raadplegen van het land omtrent den rrgeeriugsvorui en de keuze vau het hoofd van den staat. Zij zal daarbij de medewerking van iedereen aannemen en acht den terugkeer der Napoleons hel eenige middel om Frankrijk te rehabili- teeren. Markies De Ciiarrette heelt van de werklieden der wapensmeden te Saint Etienne den opdracht ontvangen aan den hertog van Orleans een prachtig geweer aan te bieden. Ten aanzien van inaïsvoedering voor paarden heeft men in F'raukrijk (bij het leger) opgemerkt dat, ouverschillig in «elke hoe veelheden de maïs aan de paarden toegediend werd, zij op den duur iu spierkracht en levendigheid verminderen; hun vlersch wordt pofiig en opgeblaztn, de dieren zweeteu bovenmatig, cn zij verliezen den adem. De haver blijkt volgens veelzijdig, ook in Oos ten rij k en Italië genomen proeven, ten slotte ver de voorkeur te verdienen. Schijnbaar werkt echter de maïs zeer gunstig, het paard wordt lijvig, krijgt eeu glimmender cn glad der huid, en doet zich Hink voor, doch in den arbeid staan zij achter bij paarden die met haver gevoed worden. Een cscader-chef der mariue, de heer Ollivier, te Toulon, heeft een kat, die sedert eenige dagen van dolheid verdacht werd. Door een veearts werd dit erkend. Toen het zoontje van den heer Ollivier, die door deze kat gebeten was, dit hoorde, kreeg hij een plotselingen aanval vau dolheid en beet zijne moeder. Mevrouw Ollivier eu haar zoon ziju onmiddellijk uaar den heer Pasteur, te Parijs, vertrokken. In eene particuliere correspondentie aan de Nieuxe Kotierdameche Courant wordt uit Parijs het volgende geschreven. Tegenwoordig hoort men van niets anders dan van paarden. De portretten van de Engelsche jockeys (alle jockeys ziju Engel schen) worden iu deze dagen van opvolgende wedrennen te koop aangeboden naast die van Sara Bernhardt, Louise Michel den ministerpresident Floquet eu den toondichter Gounod. Onder alle soorten van Sport beslaat de aanbidding van het paardenras de grootste plaats. Met haar zijn de grootste geldsom men gemoeid en de grofste dobbelarij openlijk onder het bereik van iedereen gesteld. Gij kunt tegenwoordig geen kapperswinkel bin nentreden om uw haar te knippen, of de gedienstige haarkuusteuaar fluistert u in bet oor, welk paard zeker den eersten prijs zal winnen, eene inlichting die hij vau goeder hand heeft, waut hij heeft juist heden och tend den koetsier van deu heer Rothschild of van den heer Ephrussi gekapt. Natuurlijk krijgt gij deze aanwijzing iu de hoop, dat gij eene flesch haarolie of eene flesch toi- letazijn van den gedienstigen haarartist koopt. Iu verschillende hotels eu koffiehuizen ziju de knechts er op uit, om u voor te lichten over de kansen der paarden. Er zijn te genwoordig in de stad kantoren, waar men om raad gaat vragen voor het wedden, eveu- als gij een consult bij eeneu advocaat of bij eeneu geneesheer vraagt. Het geven van inlichtingen is een vak geworden, dat tusschenbeide met talent beoefend wordt, maar dat in den regel tot allerlei oplichterij aanleiding geeft. Verleden jaar was er op het veld van Longchamp eeu man, die ge kleed was als een paardenkooper, met een grijs pakje en een paar slobkousen, llij had de gewoonte om voor iederen wedren vertrouwelijk naar iemand toe te gaan en hem met aandrang in het oor te fluisteren, welk paard winnen zou. Dal deed hij bij een tiental personen, en am ieder noemde hij een ander paard. Hij was zeker dat een van die allen den prijs zou winnen. Dan ging hij na den wedren naar den gelukkigen speler om hem eene geldelijke belooning te vragen. Een andere vorm van afzetterij is om eene gesloten enveloppe te verkoopen, waarin de namen der aanstaande winners staan vermeld, volgens de meest betrouw bare inlichtingen. Koopt men voor een frank zulk eene enveloppe en opeut men die, dan vindt men een paar namen va-- paarden, die men ook iu ieder dagblad vinden kan. In den regel beduiden alle inlichtingen over welrenpaarden zeer weinig Indien het mogelijk ware eeuige zekerheid te hebbin omtrent den uitslag van eenen wedren, dan zou trien niet jaar op jaar zien gebeuren dat menschen, die hun leven doorbrengen in de verschillende renperken en in de stallen doodarm worden, omdat zij wedden op ecu paard, dat den prijs niet wint. De grand prix van verleden jaar toen een F'ransch paard den prijs won, iu weerwil dat negen tienden van het publiek voor het Engelsche paard hadden gewed, ligt iedereen nog verscli in het geheugen. Die prand prix van ver leden jaar is een der mooiste oogenblikken geweest, die de Fransche paardenstoeterij heeft beleefd. Het paard, dat toen den prijs wou, Ténébreuse van deu heer Aumont was eeu afstammeling van een paard, dat in Frankrijk geboren was. Fronliu en Little-Duck, de twee paarden van den her tog van Castries, die in 1888 en in 1884 den grand piix wonnen, waren geboren uil ouders die in Engeland waren getogen en opgevoed, en die dus niet zoo volledig als Ténébreuse konden gelden als Fransche voortbrengselen. Het is verwoudeilijk te zien, hoeveel men schen te Parijs verstand van paarden hebben ten minste doen alsof zij er verstand van hadden. Voor een deel uit zich dat in de kleeding, in het dragen vau eene lange, grijze overjas met eene peleriue daarover, die tot aan de ellebogen reikt, een pantalon die van ouderen opgeslagen is, het loopen met eenigzins naar buiten gebogen beeneti en het gebruiken van zeker aantal Engel sche woorden. Misschien heeft zulk een paardenkenner nooit in eenen zadel gezeten hetgeen niet belet dat hij met de grootste zekerheid spreekt van al de stallen te Cliau- tilly eu te Maisons-Lafitte, en dat hij min of meer medelijdend aanhoort, wat iemai.d anders in bel midden durft te brengeu. Het is nu eenmaal de zonderlinge eigen schap van het paardenras, om bij de men schen, die er mede in aanraking komen, neiging tot grootspraak eu overdrijviug te ontwikkelen. Waren er geen andere slechte hartstochten vastgebonden aan iederen paardenstaart, en sleepte ieder renpaard geen erger dingen achter zich aan, dan ware de zaak zoo be denkelijk niet. Het is echter genoeg eeu gebouw van buiten te zien, waarin renpaarden eu jockeys worden gehuisvest, om te begrijpen dat hier niets goeds en niets gemoedelijks achter schuilt. Een stal van renpaarden is eene vesting met blinde muren, die alleen licht krijgt van de binnenplaats eu die door den entraineur dat is de paardeuopvoeder, bewaakt wordt met nog meer naijver, dan waarmede een Oostersche pacha zijnen harem bewaakt. Waarom? zal men misschien met onoozele braafheid vragen. Waarom? om de eenvoudige reden, dat als iedereen in deu stal werd toegelaten, de mededingers zoo slim zouden zijn het paardenvoeder te vergiftigen, of den staljongen daartoe om te koopen, of op eeuigerlei wijze schade te doen aan bet paard of aan zijnen berijder. Het publiek wordt zelfs niet eens toegelateu op het veld, waar de paarden worden afge- redeu, en als er menschen zijn die zich zeiven willen overtuigen, hoe een paard loopt waarop zij zullen wedden, dan kruipen zij op handen en voeten door de struikeu om het paard te bespieden in zijnen gang op een oogenblik, dat de entraineur en de jockey meencn niet gezien te worden. Men zegt wel eens, dat te Parijs de muren ooreu hebben maar te Chantilly en te Maisons- Lafitte hebben de struiken oogen om de paarden te bespieden, voordat zij op het groote tooneel te Longchamp en te Auteuil en elders zich in het publiek vertooneu. Er zijn ten behoeve der wedrennen dezer dagen te Parijs een groot aantal vreemde lingen, en alle hotels zijn overvuld. ITALIË. De heer Nicotera heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden de volgende motie voorgesteld »De kamer, de noodzakelijkheid erkennende van de voltooiing der kustverdediging, noo- digt de regeeritig uit, de vereischte maatre gelen te neincn." Deze motie werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. De kroonprins van Italië zal niet naar Londen gaan, zooals eerst gemeld is. Het is zelfs nog niet uitgemaakt of de prins dit jaar eeu reis naar het buitenland zal doen. UV1TMCH LAM D. De veldmaa.schalk graaf Von Moltke heeft zich naar zijue bij Schweidnitz in Silezië gelegen bezittingen begeven, om aldaar de zomermaanden door te brengen. In den gezondheidstoestand van prini Von Bismarck is eenige verbetering ingetrt- den De afgevaardigde Windhorst, die eer- gisteren zijn gouden bruiloft vierde, heeft hij die gelegenheid meer dan achthondcij tclegraphische gelukwenschen ontvangen. Het Centrum heeft hem een gouden inonstram geschonken. Er zijn ter zijner eere verschei den stichtingen vastgesteld. De Paus zond Item zijnen zegen. Er kwamen hem tal vso deputatiën gelukwenschen. X O O It \V EG E X. De Noorweegsche Storthing heeft 100.000 kr. 140.000 frs.) toegestaan voai deelneming aan de Parijsche wereldtentoon stelling. RIISLAAD. Binnen veertien dagen zullen de jood- sche kooplieden Moskou moeten verlaten; alleen die van de eerste gilde" mogen blij. ven. AMERIKA. Het huwelijk van Chamberlain mei miss Endacott is uitgesteld tot na de ver kiezing van een president in Amerika. Haai vader, de minister, vreest, dat haar huwelijk met een Eiigelschman de democraten in Amerika zou outsteinmen. Ned. Werkgever»bond. Hedenmiddag had de voorgenomen ver gadering plaats, op de trouwzaal vau bet stadhuis alhier, uitgeschreven door de kamer van koophandel en fabrieken te dezer stede, en waartoe groote werkgevers waren uitge- noodigd. Op die vergadering zouden de heeren ff, Spakler, W. J. Geertsema en mr. A. F. Van Leyden, hoofdbestuurders van den Neder- landschen werkgeversbond eene bespreking houden over het doel eu den werkkring vin dien bond. Door den voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken werd bet eerst bet woord gegeven aan den heer Spakler, die de kamer van koophandel dank zegt, voor de gelegenheid aan het hoofdbestuur van den bond geschonken om deze samensprekiug te houden. Ieder kent, zei de heer Spakler, bet doel van den bond; het is de verzekering van werklieden voor den ouden dag. De wijze van werken zal zijn het vormen van afdee lingen. De werkman moet op jeugdigen leeftijd beginnen bij te dragen, en de werk gever tevens voor hem, om op zijn ouden dag een pensioen van eenig belang te kunnen genieten. Natuurlijk zullen zich moeilijkheden voor doen doch waar is dat niet bet geval. De heer A. L. De Sturler vraagt of de vereeniging op deze wijze haar doel wel be reiken zal en of 't niet veeleer op den weg ligt bij de regeering aan te dringen dete zaak aan te pakken. Spreker zou eene wet wenschelijk achten, zooals er een in Duitsch- land bestaat. Uit zich zclveu staan de werk lieden niet gaarne iets voor eeu pensioen fonds af. Maar nog een ander bezwaat doet zich voor. Wanneer voor pensionee ring een bepaalde leeftijd is aangegeven, dan zal de een te vroeg, de ander te laat worden gepensioneerd. De een ia op zijn 50e jaar reeds te oud om te werken, de ander op zijn 60e jaar te jong om te worden gepensioneerd. De heer Spakler merkt op dat het voor beeld van Duitschland niet tot navolging kan opwekken; het pensioen is daar zeel gering; en over 't algemeen wil men er daar nog niet beat aan. Waarom ook zou staats- dwang de voorkeur verdienen boven parti culier initiatief, vooral nu op vele plaatsen bewezen is dat de werkgevers willen Bel werken. Wat den leeftijd van pensioneering be treft ieder kan de tarieven wijzigen naar de omstandigheden; de werkman kan boten den vastgeatelden leeftijd blijven storten et ontvangt dan ook dédrna weêr veel meer pensioen. Een ander weêr kan vroeger op houden, en ontvangt dan minder. De heer prof. II. B. Greven wijst er op hoe juist de bond moet meêwerken tot bel bereiken van het beoogde doel, doordat de werkgevers, leden van den bond, de iiiscbnj- ving van hunne werklieden kunnen eiscbea. Van den wetgever zal men die bepaÜDgei moeilijk verkrijgen. Ook op deNutsverga- dering in de vorige week kwam men nog tot de conclusie, dat men liever geen staats- dwang wil wanneer de werkgevers zelf aid willen meêwerken. Aan deu heer De Sturler antwoordt spre ker nog dat de werklieden hun pensioen, door verschuiving naar hooger leeftijd belangrijk kunnen verhoogen; zoo zal W pensioen by verschuiving van 60 op M jaren met 50 pCt. worden vergroot.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2