r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 1 Juni 1888. - N°. 128. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. Onschnldig Veroordeeld. w. w. s. pj L>eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOMIiEBSENT: Voor Leiden, per 3 maanden franco door het gehcele rijk, per 3 maanden Prijs per flutiuner 10 Cent. I 1.25. 1.1*0. 202« Jam gang. AQVF.RTE8STIEM: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ScheepniviKersstees: ft. Stads-Berichten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Uen Kovember ISSO (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat lol hel doen Inschrijven van nieuwe leer- Hagen voor <lc openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uiige breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in lift schoolgebouw aan ie Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager on- derwijs der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de- Doommarkl der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pielerskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in liet school gebouw aan de Breeslraat; en wel van den 4den tol en melden Kien Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags half negen tol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag an Vrjjdag bovendien van halftwee lot twee aren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkoudiuinj door plaatsing in de heidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Lsidks, 31 Mei 1888. LEIDEN, 31 Mei. Do minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden: 1°. te bepalen, dat het eind- eiameu der gymnasia met zesjarigen cursus, in de bij deze beschikking genoemde gemeen ten, zal «orden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen; 2° de volgende gecommitteerden aan te wijzen, le wier overstaan bedoelde examens zullen worden afgenomen, te wetena. bij de eind examens der gymnasia te 's-Gravenhage (te koudeu op 15, 16, 18 en 19 Juni), Rotter dam (te houden op 20, 21, 22, 23 en 25 Juni en alhier (te houden op 26, 27, 28, 29 en 30 Juni): dr. A. Kuenen, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier, inr. W. H. De Beaufort, lid van de tweede kamer der staten- generaal (voor 's Gravenhage en Rotterdam), dr. J. tl. Gallée, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht (voor alhier) en dr. U. G. Van de Sande Bakbuyzen, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier. Nog zijn benoemd: voor de eindexamens te Haarlem o. a. dr. J. Van Leeuwen Jz., hoogleeraar alhier, voor die te Utrecht, o. a. dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar alhier, voor die te Doetinchcm, o. a. dr. P. L. Muller, hoogleeraar alhier, en voor die te Zutpheo, o. a. dr. P. Van Geer, hoogleeraar alhier. Tot onderwijzeres aan eene lagere school te Nieuwer-Amstel is benoemd mej. J. M. Dijkman, alhier. Het stedelijk museum iu de Lakeuhal is gedurende de maand Mei bezocht door 1281 personen als 399 tegen betaling en 882 gratis op de Zondagen. nil-IEK, LETTEIIEV KV KIXVT. Volgens de Amslerdamschc bladen is aan den heer De Groot, directeur der Hollandsche opera, een nieuwe oorspronkelijke opera aangeboden, welke door hem ter opvoering in het eerstvolgend seizoen is aangenomen. Zij is getiteld .Ada, gravin vau Holland'', de tekst is van H, Th. Boelen, de muziek van Chs. Bcyerlee. De leden vau het opera orkest te Gent hebben „grève" gemaakt. Meer dan 3D eischen wijzigingen in hun contracten, daar deze hun vrijheid te veel beperken en zij hebben bij den gemeenteraad een nieuw out- werp contract ingediend. Deze week zijn te Londen 35 concerten aangekondigd I O. a. Nilssous afscheids concert, Svendseus optreden in de Philhar- mouic Bocietv, concerten van Charles Hallé, vau Henschel, van Sarasate enz. OEEICIEELE IZKIUCIITKV. Door Z. M. is jhr. mr. J. A. A. Van Lawick van Pabst tot Nijevelt benoemd tot burgemeester der gemeente Buurmalsen. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontv. der registratie en domeinen: te Veghel, J. R. C. H. Berger, thans ontr. der registratie en domeinen te Rhenente Lemmer, R. De Bruyn Ouboter, thans surnumerair der regi stratie en domeinen en commies ter directie te 's Gravenhage; te Oirschot, H. Burger, thans surnumerair der registratie en domei nen en commies ter directie te Maastricht; te Goor, C. Wiersma, thans surnumerair der registratie eu domeinen en commies ter directie te Amsterdam Door Z. M. zijn 's konings adjudant in buiteogewoneu dienst do kolonel J. E. N. baron Schimmelpcnninck van der Oye, van den grooten staf, en de kapt. C. M. E. Van Löhen Seis, van het le reg. vesting-art., beiden op 15 dezer gekozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, krachtens het bepaalde sub 1°. van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n°. 128) op non-act. gesteld, te rekenen van den dag waarop zij het lidmaatschap der genoemde kamer zullen hebben aanvaard. Door Z. M. is de luit. ter zee 2e ki. K. L. Reepmaker, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den llden Juni a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen. Door Z. M. is de heer A. Streiff, gewezen hoofdkantoorchef bij den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, laatstelijk met veilof in Kurcpa, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst outslagen, met toekeuniug van pensioen. De minister van koloniën maakt bekend, dat in het jaar 1888 vier personen die in Nederland m bet groot-ambtenaarsexamen geslaagd ziju, en vier doctoren iu de rechts wetenschap, die in bet bij art. 92, 2e lid, der wet op het hooger onderwijs bedoelde examen geslaagd zijn, ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-ludië kunnen worden gesteld, om in administratieve be trekkingen daar te lande te worden ge plaatst; terwijl drie doctoren in de rechts wetenschap die in het eerstbedoelde, en drie die in het laatstbedoelde examen geslaagd zijn, ter beschikkiog van den gouv.-gencraal kunnen worden gesteld, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Naar het U. v. Z.-U. en 's Or. nit goede bron verneemt, is de moeilijkheid, welke, reeds bij diens benoeming, tusschen den minister van koloniën en den gouver neur-generaal Van Rees was ontslaan, niet uit den weg geruimd. De kapitein J. Van der Meer van het 5e bataljon 4e reg. inf. tc Gouda, wordt van 20 tot 25 Aug. gedetacheerd in het artillerie- kaïnp te Oldebroek. Het aantal adspiranten die zich aan gemeld hebben voor het examen voor de kon. militaire academie te Breda, bedraagt 233. Uit 's-Gravenhage wordt aan de N. R. Cl. gemeld Voor het driedaagsch muziekfeest der maatschappij van toonkunst wordt de groote zaal en het orkest van het gebouw voor kunsten en wetenschappen electrisch verlicht. De proeven daarmede genomen voldoen, wat de gloeilampjes op het orkest betreft, zeer goed. De zes groote booglampen in de zaal geveu niet voldoende constant licht, zoodat waarschijnlijk ook de kronen van gloeilampjes zullen worden voor zien. Overigens is, met het oog op het groot aantal medewerkende leden, op het orkest een amphitheater aangebracht, dat tot het uienwe pasgebouwde orgel oploopt. In de gister gehouden vergadering der afdeeling Woerden en omstreken van de Moll. Maatschappij van Landbouw is beslo ten dit jaar, op nader vast te stellen datum wederom te doen plaats hebben eene hard draverij eu eeneu wedstrijd voor de schoonst in het tuig loopeude paarden. In de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van de visscherij-vereeniging zijn de voorstellen van de afdeelingeu ineeren- deels aangenomen. Een voorstel van liet hoofdbestuur tot het oprichten eener ver zekering maatschappij voor visschersschepA is goedgekeurd; de overige voorstellen, waar onder dat tot stichting eener handelsbeurs, werden aangehouden. De volgende jaarvergadering zal te Amster dam plaats hebben. Het eerste jaarfeest van de vestiging van het Leger des Heils" in Nederland zal eeratdaags te Amsterdam worden ge vierd. Generaal Booth zal bij deze gelegen heid zijne derde dochter, Miss Eva Booth, naar Nederland zenden. FEUILLETON. VEU VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN De deur van de studeerkamer werd geopend kolonel Dufart, die bij Ellen de plaats Mn vader eu moeder inuamdie haar tot tijn afgod had gemaakt en tot zijne erfge- Mme had bestemdtrad het vertrek binnen. *»s zijn gewoonte niet veel in de vrreld te verkeerendie afkeer was deels wn H'uurlijke neiging, deels een gevolg ziekelijk gestel. Het liefst was hij hjo ia tijoe eigene woning, aan de dik- door stormen geteisterde kust. Ziju F*«lte «as groot en slankzijn geheele voorkomen teekende den gentleman, eu op 'jo gelaat met onmiskenbare, ariatoerati- trekken, lag het waas van ziekelijk- Met de hand nog aan de deur wendde 3 zicb tot iemanddie achter hem op de P bad geloopeu.Ge kunt binnen- Marti,,." Ellen wilde juist uit haar schuilplaats te voorschijn springen, toen de verwondering over het voorkomen van den bezoeker haar aan hare plaats gebonden hield. Die bezoeker was een oud manin na genoeg schamele kleeding, die hem boven dien slechts pasle; het gelaat was door de kinderziekte erg geschonden en van zijn haar waren slechts enkele roode vlokjes overgebleven; zijn borstelige rose wenk brauwen bedekten voor een deel de kleine, scherpe oogen, en de hoekige kin vertoonde eenige stoppelen van het vergrijzend haar. Op een hnksche wijze hield de man zijn versleten hoed in de handen, en zag schuw om zich heen, als voelde hij zich niet te huis iu deze prachtige omgeving. Castor was opgesprongen eu besnuffelde op wan trouwige manier den vreemden indringer, maar zijn heer riep hem op bevelenden toon terug. f't Is wel te merken, dat de hond mij niet kent," meende de vreemdeling, terwijl hij op eigenaardige wijze glimlachte. „Neen ga zittenwas hel korte antwoord van den kolonel. Marlin ging onbeholpen op den aangewezen stoel zitten en hield zijn hoed tusschen zijn beide knieën. Na had Ellen nit baar hinderlaag kannen springen, maar uit nieuwsgierigheid bleef ze nog aarzelen. Wie kon die man toch zijn? Gewis geen bruilofstgast 1 Misschien een bedelaar of een arme bloedverwant? Maar oom had haar zoo dikwijls verteld dat hij, behalve haar, geen bloedverwanten op de wereld bezat. Zoo bleef het nieuwsgierige meisje in de vensterbank, achter de zware draperieën verborgen, de heide mannen beloeren. Zij zag hoe haar oom den bezoeker de hand op deu schouder lag. fik vrees dat mijn komst u verschrikt heeft, sir," merkte Martin op, en zijn stem klonk ruw en hard. „Gij hebt mij niet verwacht, natuurlijk niet." „Neen," bekende de kolonel, terwijl bij de schouders ophaalde als wilde hij er bij voegen: flloe kon ik dat ook?" fDat begreep ik wel, het is al zoo lang geleden, dat wij elkander gezien hebben. Ik had hier in de buurt iels te doen, en daarom heb ik het maar gewaagd meteen uw woning te bezoeken. Was dat ver keerd Integendeel." Misschien kom ik ongelegen, want ik heb zooveel drukte bier in huis gemerkt." «Mijn pupil trouwt van avond,'' zoo lichtte de kolonel zijn bezoeker in, met eenigszius onvaste stem. De bezoeker zag vreemd op en vroeg met aandraDg: »U* pupil? Het is toch niet...." „Neen, die is liet niet. Ik heb gezegd dat mijn pupil mijn nicht North is." Op dit oogenblik volgde een stilte, waarin Ellen niets anders hoorde dan het gesnuffel van den bonddie zich maar niet scheen te kunnen vereenigen met de tegen woordigheid van den vreemden gast. De kolonel liep zwijgend, met groote schreden door de kamer, droppels zweet waren zichtbaar op zijn voorhoofd, ziju gezicht was bleek geworden. Eindelijk hoorde Ellen hem eenige onsamenhangende woorden uilen. Zij was geheel en al vol verwondering. Nog nooit had zij haar oom zoo gezien, hem, aan wien de kansl van zeifheheersching zoo eigen was. Plotseling bleef hij voor den vreemdeling staanen terwijl bij de handen ineensloeg, riep hij met gedempte stem en als wilde hij zijne overtuiging aan een ongcloovige opdringen »Niet schuldigI Niet schuldig!" Ellen kromp van schrik ineen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1