verlaten, en zijn Zr. Ma. «chroefstoomschip 4e kl. Sommelsdijk, onder bevel van den kapt-luitenant ter zee J. F. M. Lange, en Zr Ms. instructieschip voor bootsmansieer- lingen Nautilus, onder bevel van den kapt - luitenant ter zee P. C. Pabst, den 27atcn dezer respectievelijk van Mozambique ver trokken en te Edinburgh aangekomen. Aan boonl van voornoemde bodems was alles wel. (S/.-Cl.) De sergeant-majoor jbr. Van der Maesen de Sombteff, van het Oost-Indische leger, die het vorig jaar wegens zijn held haftig gedrag voor den vijand benoemd werd tot ridder der Militaire Willemsorde, is dezer dagen wegens opnieuw betoonde daden van «moed, beleid en trouw" op het slagveld, benoemd tot 2eluitenant. De 2e luit. kwartiermeester Royeu van liet 3e reg. vest. art. te Gorincheni is over geplaatst bij het 4e reg. inf. Ie Haarlem. De bondswedstrijd van den Nederl. cricketbond zal plaats hebben te Rotterdam op 18 en 19 Augustus. Naar het U. e. Z.-U. en 'a Gr. ver neemt hebben de Hollanders, of lit ver de Hollandsch sprekende Afrikaanders, in de Kaapkolonie eeue groote overwinning be haald. In 1889 zullen uamelijk alle ainbte- naren in civiele» dienst, behalve in het Kugelsch, ook voldoende kennis van het Hollandsch moeten toouen en zal dus in deze Engelsche kolonie de Zuid-Afrikaan- sche taal erkend worden. Als een voorbeeld van de snelle af wisseling der temperatuur kau dienen, dat het Maandagnacht in bet Westland zoo hevig gevroren heeft, dat men, op niet af geschutte plaatsen, vreest voor vernietiging van do aardappelen en boontjes, welke reeds boven den grond staan. Om 9 uur gisteren ochtend teekende de thermometer weer 60° Fahr. Men schrijft uit Katwijw a/Zee van 28 MeiQeen enkele schuit was heden aan zoodat, wat zelden gebeurt, er geen visch aan het strand was. De aan de wal staande vloot zeilde heden in zee. Iu het begin der vorige week werd uit een weide in den prins Alexanderpolder te Ilillegersberg een paard gestolen. De eigenaar begaf lich Donderdag naar de Delftsche markt, om daar een onderzoek in te stellen en vernam, dat een paard als het door hem aangeduide, verkocht was aan een slager uit Rotterdam. Onmiddellijk vertrok hij naar het abattoir aldaar en vond bij zijn komst zijn paard gereed staan om ge slacht te wordeu. Op zijn aangifte werd het paard in beslag genomeu en met den bezitter naar hier ver voerd. Het beest was inmiddels reeds iu de derde hand overgegaan en eerst voor f 12 daarna voor f 35 verkocht. Thans is zekere v 11. een arbeider als verdacht vau dezen diefstal in arrest genomen eD naar Rotterdam overgebracht. De wedrennen te Clingendaal zijn uitgesteld tot 9 eu 10 Augustus. Op het erf Tivoli van den heer W. Koster te Leimuiden doet sich het navol gende belangwekkende geval voor. Iu een niet al te ruim hok van een grooten ket tinghond heeft zich vertrouwelijk eene kip te broeden gezet. Tusscben beide diereu schijnt eene goede verstandhouding te be staan. Wanneer de hen het nest verlaat om voeder te gebruiken, of wanneer zij door deu eigenaar om het curieuse van hel geval er afgejaagd wordt, dekt de hond de eieren toe. Komt een oogenblik daarna de hen terug, dan stapt zij over den kop van den houd heen naar het nest. Wordt de hond uit het hok geroepen, of zal het dier er zich weer in neerleggen, dan neemt het de uiterste omzichtigheid in acht om zijne ge' zelliu niet te storen. Een paar kleine hon den, die tot lieden den grooten iu het hok gezelschap hielden, bijt hij nu af. Men ineldt uit Amersfoort aan het U. D.Een zeer ernstig feit heeft zich Vrijdagavoud alhier voorgedaan. Eenige huzaren van de rijschool, die klaarblijkelijk wraak wilden nemen over eene lichamelijke beleediging een kameraad in de kroeg van vrouw Morison aangedaan, gingen aldaar, na het gebruik van een aanzienlijke hoeveelheid sterken drank, zoodanig te keer, dat de tusscheukomst van de politie noodzakelijk bleek, en de kroeghoudsters en haar adsistent de woning moesten verlaten. Gewapend met stokken en voornemens den boei kort en klein te slaan, waarin zij door de komst van den hoofdagent van politie De Jager werden verhinderd, hadden zij de vrouw genoodzaakt de wijk te nemen. Hierna begaven zij zich naar de kazerne, waar hen door eeu onderofficier, kommindant vau de wacht, Hummelman, de stokken werden ontnomen, waarvan er enkelen met bloed moeten zijn bevlekt geweest. Deze qaad, gepleegd door eeu wachtmeester, inge volge wiens vroeger gemaakt rapport van eene andere zaak, de belhamel, zekere huzaar B.die reeds drie uialeu voor den krijgsraad terecht stond, eene straf van vier dagen provoost onlangs had ondergaat', wekte zoodanig de outevicdenheid vau de binnen tredende, dal B. naar de diambrrc liep eu aldaar zijn karabijn greep, waarmede hij voornemens bleek den wachtmeester aan te vallen. Inmiddels waieu door hem eu anderen een groot aantal glasruiten in de kazerne stukgeslagen. Onmiddellijk werd er allarm geblazen en kwamen allen, iu de meening dal er brand was ontsta»!), gewapend voor den dag, en vielen B. aan, die met zijn k arabijn als een wilde om zich heen slo-g. Hij maakte van de verwarring gebruik, verwijderde zich uit dc kazerne eu begaf zich naar den stal, waar hij den slalwachl gelasstte een paard voor hem te zadelen, aan welke lastgeving natuur lijk geen gevolg werd gegeven. Na onderweg nog eenige voorwerpen langs de Beek staande te hebben beschadigd en de kolf van zijn karabijn te hebben geslagen, begaf hij zich weder iu de kazerne, alwaar hij door den wachtmeester Koster werd gegrepen, op den grond geworpen, ondanks zijn lievig verzet gekneveld, eu met groote inspanning naar de provoost gebracht. Door woede buiten zichzelven eu uitgeput door zijn wanhopig verzet, zakte hij daar bewusteloos ineen. Middelerwijl was van hel voorgevallene kennis gegeven aan den garuizueus-comtnan- dant, deu luiteuaut-kolouel Greve, die zich onmiddellijk naar de kazerne begaf en door zijne onverschrokkenheid en kalm optreden de gemoederen lot bedaren bracht. De boold- daJer bevindt zicil iu voorarrest oui voor den krijgsraad terecht te staan, terwijl de anderen, naar wij vernemen, disciplinair met 14 dagen provoost zijn gestraft. Eerst iicp ook het gerucht, dat werkelijk op wacht meester Humuielmau zou zijn gcschoteu, en de overste Greve was aangevallen, maar zoowel het een als het ander schijnt niet waar te zijn. Tot in den nacht is men bezig geweest om den woestaard en zijne makkers te arresteeren, waarbij ook onschuldige» het moesten ontgelden. Zoo kreeg eeu jong soldaat, die, vau angst onder zijn klip ge kropen was, toen de glasruiten werden ver nield, en voor een der mededaden werd aangezien, een sabelslag op liet hoofd. Zaterdagavoud bevond de advocaat-llscaal zich reeds iu deze gemeente. Uit Steenwijk schrijft men vau 27 Mei aan de N. B. CtDat het getal werkstakers onder de zoogenoemte men gers" en fSpiltera" in de gemeentrn Steen- wijkerwold en Oldemark zoo hoog gtklommeu is, moet geweten worden, deels van onte vredenheid over de lage ioonen, maar ook voor een deel aan de gewe.ddidige wijze waarop vele arbeiders gedwongen wordeu zich bij de werkstakers te voe|en, en aan de inblazingen van vele socialisten, die niet nalaten iu dit troebele water e visscheu. Ook hier ging de bewegiug van eeu betrek kelijk klein getal uit, die zich lansloten en zich, gewapend met knuppels eu stokken, naar de plaatsen begaven, waa 6 a 8 per sonen aan het werk wazen. A au dezen wordt nu bevel gegeven op b houden met het werk; wordt hieraan niel voldaan, dan dreigt men hen iu bet ,lrekjat'' te werpen; of maakt de onwillige kenus met stok en knuppel. Nu worden de godgezinden ver plicht om zich bij den troei aan te slnileu ten einde ook elders het verk te beletten. Zoo klom het getal van en paar honderd lot eeu paar duizend, en de unvoerders, w.o. bekende socialisten, weten ai de hartstoch ten iu beweging te breugen het volk wordt opgewonden, en zelfs de poedwilligen van zooeven worden iu deze vmgeving weldra mede door vijandschap er bitterheid tegen de bazen bezield. Te Eesveen was een abeider bij de na dering vau den zingendn troep naar zijn huis eu op zolder gevluct; hij werd opge zocht, naar beneden geseurd en moest met deu hoop mee. Een arbider uit Steenwijk die tevreden over het ccoord dat hij met zijne baas getroffen had door wilde werken in het veeu, kreeg var een uit de menigte zulk eene slag met eu stuk hout op het hoofd, dat hij Lewustems ineenzakte. In de in de open acht gehouden verga deringen der outevrbenen gaat het soms zeer rumoerig toe, unne eischen hebben zij nog verhoogd, en et is niet waarschijnlijk dal de bazen zullen toegeven. De laatsten vergaderen Maaudaiuiddag te Steenwijk dc mauiien ruit de mengbak" op deuzelf- deu dag buiten, mardes avonds om 5 uur. Te Opijnen heft men iu eenen boom gaard, loebeboorene aan den burgemeester aldaar, 105 praclige kersenboomen moed willig vernield, dor den bast bovenaan den stam rondom af t scbillcu. Te Arnhem kregen eergisteren op het Nieuwe Land twee personen twist. De stiefzoon van een der kijvenden, een knaapje van 13 jaren, trok daarbij partij voor zijnen vader, waarop diens tegenstander hem een schop tegen het onderlijf gaf, dat de jongen bewusteloos ineen zakte. Diens toestand is hopeloos. De dader, na eerst gearresteerd en weder in vrijheid gesteld te zijn, werd korte oogenblikken daarna, ditmaal vour go.al, in hechtenis genomen. Uit Friesland schrijft men aan liet HU'. De koude dagen, die zoo onverwachts de eerste zomerdagen zijn opgevolgd, hebben menig schaap een leelijken poets ge speeld. De boeren maakten reeds een begin met de dieren 't winterpak uit te trekken niet denkende dat er zooals nu nog dagen zouden komen, waarop dat vee noz gerust 't wintergewaad zou kunnen verdragen. Tal van schapen staan thans naakt in 't land te vei kleumen, ontdaan van 'l wollig kleed, dat de boerin thans reeds onder handen heeft om óf aan den wever af te staan in ruil voor garen of kleediugstukken of reeds verkocht is voor een paar guldens. De prijzen van de wol zijn tot nog toe niet liooger dan verleden jaar. Men betaalt voor de beste hoedanigheid 6 h 7 stuiver 't pond, terwijl de vachten, over 't geheel gerekend, niet zwaar zijn. Door elkander wegen zij 3 it 4 KG., en is 't laatste 't geval, dan acht de veehouder zich dit jaar niet ongelukkig. De arbeiders, werkzaam aan de uit dieping vau de Heereusioot te Heerenveen hebben opnieuw den arbeid gestaakt. De aannemer, die bij dit werk belangrijke schade lijdt, wenschle dat de baggeraars den nog te verrichten arbeid bij aanneming zullen vol tooien, wat ook dezen geweigerd wordt. Het tweede kamerlid mr. J. D. Veegens trad Zaterdag te Beduui op met ecu rede over de belastingen. Spr. toonde aau dat verbetering op vele wijzen kan aangebracht wordeu. Er had een korte discussie plaats tusschen spr. en den heer Haspel, hoofj der bijzondere school te Bedum. Eergisteren werd te Zevenaar door de rijkspolitie aangehouden zekere O. eeu Duitsch deserteur van hel 15e regiment infanterie te Minden. Vermomd als schilder, was hij bijna aan hel oog der politie ontsnapt. Hij werd nog denzelden dag aau de Duitsche gendarmes uitgeleverd. Men schrijft aan de Tijd uit Zuid- Limburg Volhaiding bij musschen. Eeu musschcn- paar koos zich eeu abrikozeboom tegen een warmen muur tot woning. Men had ze niet gaarne vlak bij deu moestuin en roeide liet nest uit. Direct bouwen ze opnieuw, en weder neemt men het nest weg. Gehol pen door andere musschen, hervat ons paartje den bouw, en na een goed uur slaat er andermaal een half nest. Na eenige oogen blikken evenwel is het verdwenen als de vorige. Zoo gaat het nu reeds 13 maal achtereen, steeds op hetzelfde plekje. Het heeft allen schijn, dat men aan weerszijde beproeven wil wie de meeste volharding heeft. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 29 Mei. De keizer bracht eeu goeden nacht door. De kroonprins zal heden ochtend zijne brigade ter parade ge leideu. De keizer zal in een open rijtuig vergezeld door de keizerin langs het front rijden. De parade wordt gehouden op het slotplein. De kroouprinses is hedenochtend ook ten paleize. BERLIJN, 29 Mei. Part(el. llbl.) Keizer Frederik bezocht gisteravond het koninklijk theater, waar door het iustorten van den steiger zoo vele werklieden werden gewond. De keizer werd door een buiten gewoon talrijke volksmenigte met groote geestdrift ontvangen. Te Charlollenburg teruggekeerd, ontving de keizer bezoek van professor Virchow, die eeu verzameling, door hem zeiven ver vaardigde, photographiëu uit Egypte mede bracht eu deu keizer liet bezichtigen. Daarna onderzocht Virchow de keel des keizers zeer nauwkeurig en onderhield zich geruimen tijd met de keizeriu iu het park. BERLIJN, 29 Mei. De Norddeulac/ie Allgemeine Zeitung bespreekt de maatregelen betreffende de passen iu El/as en Lotharingen en doet uitkomen, dat dit besluit niet is eeu antwoord op een of auder bepaald feit, maar bet gevolg der algemeene staatkunde, welke herovering van den Elzas en Lotharin gen beoogt., llij den steeds toeneiuenden nationalen haat, dien de Franschen den Duitschers toedragen en die, om haar eigen positie te versterken, door de Fransche re geering eerder wordt bevorderd dan tegen gewerkt, gelooft dc Duitsche regeering in het belang des vrede te handelen, wanneer zij het grensverkeer beperkt, ten einde daardoot gevaarlijke botsingen zooveel mogelijk t( vermijden. ROME, 29 Mei. In de kamer heeft heer Nicotera een voorstel ingediend, dg aldus luidt: De kamer, overtuigd van de noodzak* lijklieid de verdediugsmiddelen der kusteu en de voornaamste zeesteden te voltooien noodigt de regeering uit een wetsontwerp in le dienen, waardoor dit doel kan uordea bereikt. Op voorstel vau den minister vu oorlog werd besloten dit voorstel vddr de hegrooting van oorlog in behandeling te nemen. LEIDRff, 2» Nel. De heeren W. Spakl r, VV. J. Geel. soma en Mr. A. F. Van Lcyden, hoofdbe stuurders van den Nederlandsche Werkge- versbond, hebben zich bereid verklaard hier ter stede eene bespreking te houden orer het doel en den werkkring van dieu bond. HANDELS- EN FINANCIEELS UEIilCIITEN. VVckelijksch Overzicht. Over 't algemeen ging er in de afgeloopes week op de fondsenmarkt nogal wal om, hetgeen voor een niet gering deel mag worden toegeschreven aan het uitzien naar voor- deeliger belegging dan waartoe handel en industrie gelegenheid geven. Zoo kwamen b. v. de Hollandsche fondsen, en vooral integralen, zeer voor beleggiug in aanmerking. Evenwel ging in Oosteurijksche en Roe- sische waarden weinig om, wat niet dan un de politieke toestanden te wijten is. In Spaausche fondsen ging ook weer meer om. Turksche waarden bleven ten slotte op oude koersen. Mexicaansche en Peruasuschr waarden, in den aanvaug iets williger, sloten wêer lager. Brazilianen echter kwamen op door meer geruststellende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den keizer. In Indische waarden wis 't zeer stil. Van de Amerikaansche kouden Maxwelli eenige percenten winnen bij levendigeo omzet. De aandeelen groote Russ. Spwmij. konden zich 1 pCt, verbeteren; zoo ook verschillende andere Russische spoorwegobligatiën. Wat obligaliën betreft was de Amerikaan sche spoorwegmarkt zeer gewillig, voor aandeelen echter flauw. Geld op prolongatie is tegen 2 pCt overal ruim verkrijgbaar. Van de binnenlandscbe staatsfondsen waren integralen heden iets minder geani meerd. De buiteulandsche markt was onveranderd gestemd, bij levendiger handel. Russische en Zweedsch-Noorweegscbe spoorwegfondsen bleven in ouden doen. De Amerikaansche spoorwegmarkt war flauw gestemd, vooral voor Missouri Kansai Texas. GEMENGDE BERICHTEN Levassor, een bekende komische cou plet zaDger te Parijs werkte eens mede op een weldadigheidsconcert. Na afloop werd hij door de heeren, die het concert baddn georganiseerd, uitgeuoodigd om met rij: collega's voor dien avond aan een souper deel te nemen. Toen allen rond den diadi gezeten waren, vond Levassor onder lip servet een paaschei, waaruit bij het slok slaan vijf goudstukken vieleD. Ah! II zie, ge wist dat ik veel van gekookte eietet houd", merkte de tooneelspeler lachend op rmaar ge hebt misschien niet geweten, dol ik alleen het wit gebruik. Ik moet daarom verzoeken den dooier aan de anno te geven." Te Naudietendorf ia een jong paahj' getrouwd op denzelfdeu dag waarop dl ouders der bruid hunne zilveren en ban grootouders hun gouden bruiloft vierden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN- BEIiOIE. De ofllcieele opening van de Brui*! sche internationale tentoonstelling aal da 6den Juni door den koning geschieden. KNUEL.AN D. Men zegt dat de hertog vsa Ed» burg aan bloedvergiftiging lijdt, tenger# van het gebruik van slecht water le Gibrsitat De koning van Zweden wordt d* week te Bournemouth verwacht; hij de koningin naar Stockholm terugkeeret" Vlisaingen. De Timea deelt mede, dat de B* vernomen heeft dat de rust in Mice»* geheel hersteld is. Zij versterkte belaaj#

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2