BUIT EN LA N DSCHE BERICHTEN. m2 mm j n/m rw T«. gehuwd man van 36 jaar, valer van eei kind en in verwachting van een tweede, het slachtoffer van een onverlaat i9 geworden. Vrijdag heeft eene dienstbode te Haar lem verschillende goederen harer meesteres gestolen. !)e diefegge is eene Duitscheilie in een logement werkzaam was. 's Nachts verliet zij heimelijk de woning. Op het Noorder-Spaarne te Haarlem werd gisteren de zesde jaarlijksc'ne roeiwed- strijd van den Nederlandsche studenten-roei boot gehouden. Het weer was voortreffelijk. De belang stelling van het publiek niet groot. Dat is toch verwonderlijk. Al is sport in 't algemeen in ons land minder populair dan bij onze overzeesche naburen, de watersport telt hier tocb de meeste beoefenaars en liefhebbers. Nu zou den onze Academische jongelui, voor den zesden keer elkander metende, toonen hoever zij het in roeien gebracht hebben en de be langstelling in dat opwekkende schouwspel blijft locaal; op zijn best komt er uit Am sterdam eens een liefhebber voor over. Als de Engelsche studeerende jongelui hunne jaarlijksche university houden, is dat eene nationale gebeurtenis. Eene week van te voren spreekt men er over. leder tracht zich persoonlijk, of door middel van «iemand die het weten kan" op de hoogte te stellen van de kanzen. Dagen lang te voren «houdt" men het op Oxford of op Cambridge en in bet oefenen der partijen stelt men zóóveel belang, als ware men daarmede zelf gemoeid. Als dan de groote dag gekomen is, stroo men duizenden, vooal uit de hoofdstad, naar de plaats van den wedstrijd. De belang stelling stijgt tot geestdrift, de geestdrift tot opgewondenheid en ver in den omtrek trillen de luchtlagen van het daverend, aan moedigend geroep wanneer de eene univer siteit het op de andere schijnt te zullen winnen. Dit jaar trof de university een echt hondenweertje. Zware wind, gruwe lijke mist. De belangstelling had het in den wedstrijd tegen de weêrsgesteldheid «af gelegd". Toch waren duizenden getuige van dien Engelschen studentenroeiwedslrijd die nog geen half uur duurde. Voor de Nederlandsche university was het heerlijkste weder weggelegd en de toeschouwers waren bij honderden te tellen; al had Haarlem zich ook laten vertegenwoordigen door de bloem zijner ingezetenen, dat kon alléén de hoedanigheid der toeschouwers goed maken de hoeveelheid die voornamelijk uit de hoofdstad had behooren te komen, werd geuiist. Toch wa9 er voor de hoofdstad wel reden geweest om hare belangstelling te toonen. Als zij zich herinnerd had boe goed hare studeerende zonen het vorige jaar, en toen nog wel voor het eerst, waren opgekomen, dan had zij er zeker nu getuige van willen zijn hoe Nereus, de Amsterdamscbe Studen- ten-roeiverceniging, de overwinning der an deren moeilijk uiuakte en was zij tot ervaring gekomen, dat ook in dat opzicht hare uni versiteit eene mededingster wordt, waarmede de zustereu rekening hebben te houden. Reeds bij het eerste nummer, de univer siteitswedstrijd, was de strijd zwaar. Leiden (Njord) Utrecht (Triton) Delft (Laga) Am sterdam (Nereus) alle vier roeiden zij mede, Delft won spoedig wat op Leiden eti nam ook bet eerst den boei, al bleven beide zeer dicht bij elkaar. Het bleek spoedig dat Leiden niet zoo goed was als anderen jareu en dat had zijne geldende reden, want een der roeiers van Njord had zich over- oefend en moest op het laatst door een an deren, minder geoefeudeu roeier vervangen worden. Amsterdam won op Utrecht, die echter aan bleef. De uitslag was, dat Delft het eerst aankwam en den prijs: het eere diploma, won met de gouden medaille van den bond voor den stuurman en elkeu roeier. Dit was de eerste keer dat Laga zoo geluk kig mededong eu de toeschouwers juichteu de overwinnaars vol geestdrift toe. Zij had de baan afgelegd in 12 minuten 52 secon den, Leideu deed er dit keer 13 minuten en 4 seconden over. Amsterdam kwam een paar bootlengten aebter Njord aan. Het tweede nominer voor de skiffs (prijs: zilveren medaille van het bondsbestuur) dreigde eerst niet te kunnen doorgaan. Men oefent zich hier te lande slechts gering in deze bij uitstek snel loopeude vaartuigjes, die toch ook zeer geschikt zijn voor ouze wateren. Alleen de heer G. Vissering van Njord had zich er met zijne Vliegende Visch voor laten inschrijven en bet bleek, dat deze «vliegende visch" niet bestand «as tegen bet dreunen der seinschoteu. Zij had ten minste drie vrij groote scheuren bekomen. Nu moest de heer Vissering opkomen in eene hem vreemde skiff, zoodat de omstan digheden hem niet gunstig waren. Het record (de bepaalde tijd) was op zeven minuten gesteld en de heer Vissering legde de baan in 35 aecoudeu minder of. Voor de tweeriemsgiekeu «Juniores", prijs drie zilveren medailles, waren ook alle vier de roeivereenigingen opgekomen. Kerst was de volgorde aldus: Amsterdam, Delft, Utrecht, Leideu, telkeus met ongeveer eene halve boollengte verschil. Utrecht won op Delft, die hot spoedig opgaf en terug keerde. Amsterdam hield stevig vol, doch stuurde wat te dicht o der den wal eu werd ingehaald duor Utrecht. Zij hielden elkaar goed hij en langen tijd bleef het onbeslist wie den prijs zou erlangen, wat de belang stelling natuurlijk zeer verhoogde. Utrecht kwam het eerst aan en deed de baan iu 14 minuien 51 second, uAmsterdam iu 15 miiiulrn, 12 seconden. I uide toejuichingen natuurlijk voor Triton. Bij de tweeriemsgiekeu, Seniores, prijs drie zilveren medailles, kwam Amsterdam niet uit. De strijd bleef dus beperkt tusscheu Njord (Leiden) en Laga (Delft). Delft wou spoedig wat op Leiden en bleef voortdurend voor, zoodal zij de baan aflegde in 14 min. 35 sec. eu Leiden lu 14 min, en 53 sec. Voor liet laatste noinmer, de vierrieuis- giekeu «juniores", was in 't eerst de belang stelling niet groot. Ahééu Utrecht eu Amsterdam waren ingeschreven. Gaandeweg echter werd de belangstelling grooter, want zelden werd er zeker een race gehouden, waarin de partijen tot het laatste uogenblik eikaar zóó bijhielden als iu deze. Utrecht was wel het eerst om den boei, doch werd onmiddellijk door Amsterdam gevolgd, die toen op hare tegenpartij won. Op het laatste oogenbtik kwam Amsterdam door eene groote krachtsinspanning, opgewekt door i.e daveren de aanmoedigingskreteu der toeschouwers, voor, zoodal Amsterdam het won iu 13 min. 14 sec. op Utrecht, die één sec. later was. Hiermede was de Uuiversiteits-wcdstrijd geëindigd. Voor Laga was het geluk van den dag weggelegd en Njord had getoond niet onoverwinnelijk te zijn. Voegen wij hier nog bij, dat Nereus iu de tweeriems gieken «juuiores" door ecu lek water had biniieu gekregen. Zouder dit ongeval zou de uffoup voor Amsterdam misschien gunstiger zijn geweest. Dat Njord ditmaal eens miuder gelukkig was, doet natuurlijk niets aan haar roem af. Zij zal nu het volgend jaar hebben te toonen, dat zij nog de oude is, en tevens zal Amsterdam dan kunnen laten zien, dat zij voor de beste niet onderdoet. llbl In de Zaterdag te Amsterdam gehouden zitting der kon. academie van wetenschappen, namen de uieuw benoemde leden der afd. wis eu natuurkunde, de doctoren Kaptein van Groningen en Hoogewerff vau Delft, zitting. Het presidium werd waargenomen door den nieuw benoemden voorzitter dr. Van de Bande Bakhuijzen. Tot buiteulandsch lid is benoemd dr. August hékulé te Bonn. Gisteravond is aan den overloop van den spoorweg bij de Czaar Peterstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de slagboom werd neergelaten drong een persoon toch door, maar werd door den aankomenden spoortrein gegrepen eu zóó deerlijk gewond dat de dood onmiddellijk volgde. Uit Zaamslag wordt van 26 Mei aan de N. R. Cl. gemeld Gisterenavond heeft iu deze gemeente een ontzettend ongeluk plaats gehad. Eemge werklieden waren bezig met het afbreken eeuer oude boerenschuur. Ofschoou men meende, dat er voor vallen nog geen gevaar bestond, stortte, naar men vermoedt door wind, de schuur eensklaps in. De werkman J. Bavekoo Sr. alhier, werd door in ver keerde richting te loopen, ouder het vallende hout bedolven. Met gebroken schedel en beenen werd hij er stervende vau onder uit gehaald. De anderen kwamen met den schrik vrij. Met welke gevoelens de wetenschap pelijke wereld in Duitschlaud deelneemt aan het jubileum van prof. Donders, blijkt uil de Fouitche Zeilung, die o. a. schrijft Donders' eeredag zal ver buiten de grens palen vau Utrecht volle belangstelling wek ken; het meest echter bij ons in Duitsch laud. Donders behoort geheel tot de onzen. Uiterlijk heeft hij van deze verhouding tot Duitschlaud doen blijken, door in zijne wetenschappelijke werkzaamheid zich naast de Duitsclier9 te scharen, en door wat hij te zeggen had voor een deel in de Duitsche vereeniging van oogartsen en in de Duitsche tijdschriften bekend te maken. Donders heeft zich in dubbel opzicht een duurzaam aandenken verzekerd, jn de ge sclnedenis der biologische wetenschap zal hij onder dc voorgangers in de physiologic in onze eeuw vermeld worden; en de oog artsen tellen hem onder de grondleggers hunner wetenschap en kunst iu hare nieuwe gedaante. (N. R. Cl.) In den nacht van 26 dezer is Prinsen, een der zwaarste gewonden bij den brand in dc fihriek van de bieren gebr. Palthi", aan de gevolgen van zijn bekomen verwon dingen, in het ziekenhuis te Almeloo over leden. De ongelukkige was eerst 21 jaren oud en stond als zeer oppassend bekend. Aan den nationalen kegelwedstrijd, die op 2 en 3 Juni te Nijmegen zal ge houden worden, zullen niet minder dan 42 kegelvereeuigingen deelnemen, waarvan 31 buiten Nijmegen. Door een aantal particu lieren zijn gouden en zilveren medailles voor de korpswedstrijden, alsook kunstvoorwerpen voor de persoueelc wedstrijden beschikbaar gesteld. Naar de heer VV. O. Kerkhoven te Lochero, administrateur van het veibrande Orderbosch te Apeldoorn, aan de redactie der Apeld. Courant mededeelt, uioet de brand veroorzaakt zijn door het uitvliegen van sintels van eene locomotief, niet aan den zandkant, doch op de heide, over een b ekje heen, waar duidelijk hel begin is aan te w ijzen, een en ander gestaafd door getuigen. De lieer K. is voornemens de Uoll. IJz. spoorw.maalsel). tot vergoeding aan te spre ken, daar er voor f 00 it f 70,006 vernield is. Het bosch was gedeeltelijk verzekerd. Een eigenaardig contrast met de eischen om hooger loon iu de venen, is zeker dat voor eenige dagen in den Weer- dingermond twintig span baggelaars (40 werklieden) bij de verveners om werk vroegen. Slechts enkele spannen konden worden aau- genotnen; het werkvolk is overvloedig. Te Zuidwolde bij Meppel heeft ook een boschbraud plaats gehad, llij outstond door het veenbranden en is slechts met moeite bedwongen. De heer S., industrieel te Groningen, heeft aan de vacaiiliekolonie aldaar een jaar lijksche bijdrage van f 100 toegezegd. De prins van Wales, reizende van llerliju naar Londen, en vergezeld van zijne adjudanten, majoor-generaal TeesJale eu captain Stephenson, benevens enkele be dienden, kwam Zondagmiddag te twaalf uur met den gewonen exprestrein uit Duitschland, waarin te zijnen gerieve een salonrijtuig was geplaatst, te Viissingen aan. Dc prins vertrok met de dagmailboot Engeland der maatschappij Zeeland naar Queeuboro. De heer P. L. De Bruijne, vice-consul van het Britsche rijk te Viissingen, was bij de aankomst en het vertrek van den prins aanwezig, terwijl een der diiecteuren van de maatschappij Zeeland de reis naar Queeuboro medemaakte. Zaterdagavond is de trein n°. 207 van Utrecht—Bokstel bij 's Hertogenbosch ont spoord, naar men zegt door het omkantelen van ceu rail. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De passagiers zijn met een anderen trein naar hunue bestemming ge bracht. Uit Tilburg wordt aan de U. Ct. ge meld, dat wegens de langdurige droogte som mige boeren aldaar hunne uitgestrekte aard appelvelden laten begieten. Door de gemeentepolitie te Tilburg is proces-verbaal opgemaakt, wegeri9 het zonder verlof van den burgemeester verspreiden van socialistische drukwerken op de openbare straat, tegen eeu winkelbediende uit 's Bosch, en een apothekersbediende te Rotterdam, beiden zouder werk. Zaterdag jl. is bij de manoeuvres der rijdende artilllerie op de beide van Schaars- bergeu een der manschappen van het paard gestort eu op treurige wijze om het leven gekomeneeu der stukkeu ging hem over het hoofd. Een troep Bohemers van 8 personen met wagen en paard, die door de Belg. gendarmen op Ned. gebied was gedreven, is door de maréebausséc te Ossendrecht weder over de grens gezet. Te Dreumel woedde Vrijdagavond een hevige brand. Acht huizen, waaronder twee boerenhofsteden, zijn iu asch gelegd. PK It TEL KG KAAK. BERLIJN, 28 Mei. Volgen3 hel heden ochtend uitgegeven bulletin voelde de keizer zich eenigzius vermoeid, maai overigens was de toestand gedurende de vorige week in het algemeen voldoende. De keiier heeft geen koorts eu de eetlust en de toestand der krachten zijn bevredigend. BERLIJN, 28 Mei. Van het koninklijk theater, waarin men beiig is eenige veran deringen aan te brengen, is bt denochtend een hoven het tooneel, opgerichte stellage ingestort. Vau de veertig werklieden, die op het oogenblik in het gebouw aan het werk waren, zijn tot dusver 26 voor den dag gebracht. Van dezen was eeu dood eu its zeer zwaar gekwetst. De oorzaak vau het ongeluk is oog niet bekend. Vermoedelijk heeft de balk, die boven de stellage was aangebracht, op nog niet opgehelderde wijze losgelaten, zoodat de palen, die daardoor verbonden waren, naar beneden stortten. Van drie of vier werklieden is het nog niet zeker, of zij aan het werk waren. In het geheel zijn nu 13 personen gekwetst. De brandweer zet het reddingswerk voort. LEIDEN, 28 Hel. Op de voordracht voor leeraren in da Engelsche taal en letterkunde aan de mid delbare school voor meisjes te Leeuwarden komt in de eerste plaats voor mej. H. M. Boucher, alhier. Het openbaar miuisterie bij de Haag- sche rechtbank vorderde heden 4 jaar ge vangenisstraf tegen den gewezen gevangen bewaarder iu de celgevaugenis bij Scheve- ningen, wegens het bezorgen vau brieveuen versnaperingen van gevangenen aan familie en medegevangenen en omgekeerd tegen giften. Uitspraak 4 Juni. Als vermoedelijk opvolger van den heer Arie Smit, als burgemeester van Viissingen, wordt te Middelburg algemeen genoemd de heer mr. 'l Hooft, oud-afgevaardigde van de tweede kamer voor Middelburg. Hedenmorgen is met den exprestrein van 7.51 van Deventer naar Peperga ver trokken, onder aanvoering vau den kapitein Staring, eeu detachement infanterie bestaan de uit den 2de luitenant Vintgens. 4 onder officieren, 8 korporaals en 63 minderen en ouder aanvoering van den 1ste Initeuant Van Oppen een detachement infanterie bestaande uit twee onderofficieren, 2 korporaals en 21 minderen naar Oldemarkt. Onder aanvoering van den 2de luitenant Ort is tevens een delacht ment huzarengroot 30 man, en onder aanvoering van den wachtmeester Teislcr 12 huzaren naar de venen ouder laatstgemelde gemeente vertrokken. Het kind van ecu timmerman te Venloo was sedert eenige maanden niet wel; de kleine verbleekte nam weinig of geen voed sel, sliep onrustig en viel met den dag af zonder dat meu de ziekte van het kind kende. Sedert eenige weken bemerkte de moeder bij haar kind een dikte ouder het hart, die langzamerhand aau het zweren ge raakte. Donderdagmorgen, toen de moeder bet kind zou aankleeden, bemerkte zij in deze dikte het oog eener naald. Dokter Goossens, wiens hulp was iuge- roepen, haalde de naald er uit. Het kind moet meer dan drie maanden hinder van deze naald gehad hebben. HANDELS- EN FINANCIËELE BEitlCIITEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren beden goed prijshoudend. De buitenlandsche markt was vrij vast gestemd, hoewel weinig om ging. De Russische spoorwegmarkt was zonder variatie. De oblig. Zweedsch-Noorweegsche spoor weg konden, bij levendigen handel, ruim 2 pCt. winnen. De Amerikaausche markt was minder gunstig gestemd. BELGIE. Gisteren werden de verkiezingen ge houden voor de vernieuwing van de helft der leden van de provinciale staten. In de provincie Luxemburg behaalden de katholieken de meerderheid op de liberalen, doch in de provincie Namen verloren de katholieken verscheidene zetels. In de stad Namen komen 12 liberalen in herstemming met 12 aftredende katholieken. In de provinciën Luik, Henegouwen en Brabant handhaven de liberalen hunne stel lingen, welke zelfs eeuigszins versterkt zijn. Wat de provincie Antwerpen, de beide Vlaanderen en Limburg betreft, hielden de katholieken zich staande, behalve in destsd Antwerpen, waar zij den strijd niet aan vaardden en door 21 liberalen vervangen zijn. De socialistische candidaten, die in ver schillende gemeenten gesteld waren, verkre gen betrekkelijk slechts weinig stemmen. E.N GELAN D. Evenals te Cambridge, zullen tbani ook te Oxford vrouwen mogen dingen naar de academische graden in klassieke weten schappen. Haar zullen bij examens deaelfde vragen worden voorgelegd als aan manne lijke caudidaten; voor de beantwoording daarvan is haar dezelfde lijd gegund. 1* zullen echter niet met de maunen in hetaellde lokaal mogen tegenwoordig zijn. Eenig opzien baart het verhaal vni een scheepskapitein voorkomende in ft Seotehman, 't welk ongeveer op het volgend" neerkomt: Met zijn schip te Alexandr*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2