BINNENLAND9CHE BERICHTEN. noerad tot burgemeester der gemeente Oijen en Teeffelen, Door Z. M. is, met ingang van 1 Juni 1388, benoemd tot referendaris bij bet de partement van binnenl. zaken mr. J. W. II. M. Van Idsinga, thans cotninies bij dat departement. Door Z. M. is aan den le luit. J. J. Hector, van liet korps pontonniers, op zijn verzoek, een eervol oiitdag verleend uit den militairen dienst. e minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissiiin, die in 1888 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekers bediende, zullen zitting houden te Groningen op 6 Juni en te Utrecht op 11 Juni 1888 en volgende dagen. Aangaande de promotie bij bet leger deelt men aan de N. 11. C. mede, dat de nieuwe minister van oorlog eeu geheel ander stelsel van bevordering zal volgen dan zijne voorgangers. Hij gaat lil. van het beginsel uit, om geen personen, die voor hoogeren rang geschikt zijn geoordeeld, le laten pas- secren door anderen, die soms toevallig door minder veeleischcndc chefs als zeer geschikt worden gesignaleerd alleen zij, die ongeschikt zijn voor hoogeren rang, zullen geene bevor dering maken. De minister hoopt door deze maatrrgelen bet vertrouwen bij bet officierskorps te doen terugkeeren en de vroeger ontstane ontevre denheid te doen wijken. Naar het 1). n. Z.-ll. en 't Gr. ver neemt, zal kolonel Joost, commandant van het 5e regiment infanterie, als gouverneur der kon. milit. academie optreden. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen, de opleiding onzer jeugdige schepe lingen voortaan te doen geschieden aan boord van Zr, Ms. opleidingschip Admiraal van Wnssenaer te Amsterdam. Zr. Ms. oplei dingschip Anna Paulowua te Rotterdam, zou alsdan buiten dienst worden gesteld. Naar de Wereldburger verneemt, be staat er plan le Amsterdam een pakketdienst op Zuid-Afrika op te richten en zal aan de Paarl (Kaapkolonie) door Hollanders een groote stoomkuiperij worden opgericht. Uit Katwijk a. zee meldt men van 25 Mei: Heden waren alhier 24 schuiten van de verschvisscherij aan. Door enkelen werd cenc middelmatige vangst aangebracht. In publieken afslag liepen de besommingen van f30 tot f80. Een sjouwer die Dinsdagnamiddag bij het laden van bazaltsteen in bet tjalkschip Petronella aan de Binneu-Kalkbaven te Dordrecht iu het ruim viel en een dier zware steenen op den buik kreeg, waardoor hij ernstig inwendig gekneusd werd, is gis- terenochtend aan de gevolgen daarvan be zweken. Uit 's Ileerenhoek wordt aan de N. H. Ct. gemeld In de weide van den landbouwer P. R. werden twee zijner beste paarden zwaar in de borst verwond. Dat hier aan wraakne ming moet worden gedacht, werd gisteren morgen bewezen, toen op zijne deur een briefje gevouden werd, waarop stondeerst uw goed, dan uw bloed. Eeu sterke politie macht bewaakt de bouwhoeve. Gisteren zijn te Vlaardingen van een modderbak 2 man te water geraakt, van wie er een is verdronken. Op de kermis te Krommenie is Maan dag II. een begin van braud uitgebroken in de kermistent vau den paardenspel houder S. Schuitenvoerder, tijdens daarin eene voorstel ling werd gegeven en de tent tamelijk wel bezet was. Het volk drong in een oogwenk naar den uitgang. Iu de verwarring, daardoor ontstaan, raakten verscheidene meisjes en kiuderen onder den voet. Het ongeval was ontstaan, doordat het linnen vuur geval had en aan het schroeien geraakt was, waardoor de tent spoedig vol rook stond. Door de zorg van den rijksveldwachter te Assendelft en het personeel van het spel, werd de orde spoedig hersteld en kon de voorstelling weder voortgezet en ten einde gebracht worden. De eerste uitvoer van lammeren van Tessel in dit jaar, hoofdzakelijk bestemd voor de Eeidsche markt, had Donderdag plaats. Er werden 4276 lammeren verscheept, waartoe twee veebooten en vijf tjalkschepen getrokken door twee sleepbooteu, gebezigd werden. Behalve ter markt zijn nog belang rijke partijtjes lammeren in den commissie handel van de hand gedaan. De laagste prijs was f 6 per stuk, Eenige van de beste partijtjes lammeren zijn zelfs tot f 9.50 per uk verhandeld. Als eene curiositeit deelt inen aan de Nijm. Ct. mede dat in het nabij de llol- laudsche grenzen gelegen Pruisische dorp Wyler, dezer dagen de villa „de vier Win den'' bij publieke veiling de geringe soin van 212 mark, dus ongeveer f 127, opge bracht heeft; het huis zal worden gesloopt, wat nog 170 mark of ruim f 100 kosten zal. Voorzeker een bewijs dat in Wyler huizen over het algemeen geen groote waarde hebben. Bij de viering van hel 25 jarig be staan der weesinrichtiug te Neerbosch wenscht de lieer J. Van 't Liiideuhout de oudste weezen in alle weeshuizen van ons land, benevens die weezen, welke zich in weeshui zen buiten ons land bevinden waar de llol landschc taal gesproken wordt, een souvenir aan te bieden, bestaande uil een I2tal Keile ren, gekozen uit „Neerbosch zangen", versierd met de afbeelding d.-r weesinrichtiug. Uit Deventer wordt gemeld: De le luitenant Van Oppen en de 2e luitenant Vintgens slaan gereed, doch uachtm op nader order, om met een detachement infanterie groot 50 manschappen van Deven ter naar Steenwijkcrwold te vertrekken. Voor de rechtbank le Assen stonden Dinsdag terecht de persouen, die zich bij de groote werkstaking te Nieuw-Amsterdam en omgeving aan ongeregeldheden schuldig maakten. Tegen li. W. te Munsterscheveld werd door het openbaar ministerie, waarge nomen door mr. Scholten, een jaar gevange nisstraf geëischt wegens het bedreigen van een vervener met doodslag. Bovendien ston den nog 11 andere personen terecht, tegen wie 2 tot 6 maanden gevangenisstraf werd geëischt. Uit Steenwijkerwold wordt aan de Zw. Ct. gemeld Ingevolge Woensdag genomen besluit waren Donderdagochtend te 10 uren eene menigte werkstakenden op den Lakeweg aanwezig, die minstens op 1500 1600 konden geschat worden. Van socialistische redevoeringen werd echter niets vernomen. Dezelfde politie van gisteren was thaus weder aanwezig. Ook de burgemeester dezer ge meente, de heer A. F. Stroinck, was op liet terrein tegenwoordig. Nadat de menigte eenigen tijd wachtende was geweest, zonder echter in het minst de orde te verstoren, sprak de burgemeester hen aan en richte tot hen de vraag, om welke reden men hier tegenwoordig was. Hun antwoord daarop luidde, dat ze verwacht hadden de verveners aan le treffen, doch dat geen hunner zich vertoonde; dat hun bedoeling was, met hun bazen te spreken over loousveriiooging en na een nieuw accoord getroffen te hebben de werkzaamheden te hervatten. Men eischte een hooger loon van lOcent per roede, anderen wilden 12 J cent, derden weer 20 cent. De burgemeester bracht hun het nadeelige van hunne handelingen voor beide partijen onder het oog en stelde hun voor, zoo ze dit weuschlen, gezamenlijk de handen ineen te slaan, om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Om hiertoe te geraken was het in de eerste plaats noodig inet de verveners in contact te tredeu, waarom hij voorstelde, die heeren uit te noodigen, zich ter bespreking van die zaak beschikbaar te stellen. Dit voorstel vond bijval, doch tevens werd daarbij de vrees geopperd, dal de verveners op huu uitnoodigiug niet zouden verschijnen. De burgemeester wijzigde toen iu dier voege zijn voorstel, dat bij op zich zou nemen de uitnoodiging zelf schriftelijk te doen en deze door middel van commission, door de werkstakers uit hun midden geko zen, bij de verschillende verveners te laten circulceren. In den tijd dat zij hunne commissiën (zeven in getal) formeerden, liet de burge meester even zoovele uitnoodigingen gereed maken van den volgenden inhoud: „Heeren verveneis, die hunne veenderijen „hebben gelegen onder Steenwijkerwold eu „Oldemarkt en wier arbeiders het werk hebben „gestaakt, worden door ondergetrekende be leefdelijk uitgenoodigd, morgenveormiddag „te elf ure tegenwoordig te willen zijn te „Lakeweg, in de nabijheid der woning van „Koop Dedden aldaar, ten einde eene ver gadering bij te woneu van commissiën uil „de werkstakers en met ondergetcekeude, „om te tiachten onderling eene overeenkomst „te treffen tot wederzijdsch genoegen, opdat „de werkzaamheden weder kunnen voorgezet „worden. Lakeweg gem. Steenwijkerwold, 24 Mei '88. De burgemeester." Nadat den werkstakers hel vorenstaande was voorgelezen, ging er een luid hoera op, waarna allen, op uitnoodiging van den bur gemeester, zonder eenige tegenspraak vreed zaam uiteen gingen eu naar huu wuuiugeu terugkeerden. Binnen ongelooflijk korten tijd was de gelieelc massa, tot op zeer enkele na, ver dwenen. Alle kleine, zelfs bcl.chelijke schermutse lingen mede le deeien, die onder de werk- stakers plaats hadden, zou te veel tijd en ruimte vergen, zonder eigenlijk aan de zaak iets af te doen. Alleen zij vermeld dat, toen alle commissiën met (le door den burgemees ter gegeven uitnoodigingen aan de verveners wilden vertrekken, een der arbeiders buiten de commissie de bedenking opperde, of het wel eerlijk zou toegaan eu of de commissiën zich niet door de veenbazen de hand zouden laten stoppen, eene opmerking die een der commissieleden zich zóó aantrok, dat hij op het punt stond het hem ter hand gestelde briefje aan stukken te scheuren. Zooals men begrijpen kan, komt eerst morgen de beslissende dag. Willigen de verveners het verzoek hunner arbeiders in, dan zal spoedig alles weer rustig zijn Ge beurt dit echter niet, dan begint het 9pcl met verdubbelde krachten. Vreemd is het zeker te noemen, dat de iu den laatsteu tijd zoodikwijls besproken gedwongen winkelne ring, die zoo ergens dan wel zeker hier iu de veenderijen plaats viudt en algemeen als eene der hoofdoorzaken vau de ontevredenheid wordt aangemerkt, hier minder op deu voorgrond trad, althans toen de burgemeester aan de schaar vrorg of dit ook eene der redenen tot de werkstaking was, werd die vraag slechts door een heel enkele bevestigend beantwoord. Met den trein vau 3.7 arriveerde de commissaris de9 konings in deze provincie, die van hier verder naar Oldemarkt vertrok, 'l'e half vijf kwamen nog ter adsistentie van Heerenveen zes rijksveldwachters, zoodat thans over 16 poliue-dienaars kan beschikt worden. Vrijdag middag wordt uitSteenwijk geseind Op de vergadering aan den Lakeweg is geen accoord getroffen. Eenige verveners ontbraken, anderen wilden geen verhooging. Ongeveer 200 weikstakers zijn zoocven zin gende en van stokken voorzien uit de veen derijen door deze stad getrokken naar Ecs- veen, om aldaar de arbeiders het werk te doen staken. Ook moeten troepen werk stakers naar IJseiham en elders met hetzelfde doel zijn vertrokken. Op het oogenblik zijn twee Pruisische stafofficieren bezig met het doen van hoek metingen, iu de richting van kerktorens, op Duitsch gebied gelegen, op deu toren te Venraai. Naar men aan de N. Koer. meedeelt, zouden deze werkzaamheden geschieden met het oog op de Europeesche graadmeting. B U1 TEN LA N DSCU E BE RICHTEN K Ai GtSLAA B. Koningin Victori is Donderdag haar 70e jaar ingetreden. Een waaghals, Samuel Osborne, is in een klein éénspersoons roeibootje liet Engel- sche kanaal overgestoken. Hij legde 40 ik 50 Eng. mijlen in dertien uren af, tegen een sterkeu wind. Een paar jaar geleden deed Osborne reeds van zich spreken toen hij vijftig mijlen in twaaif uur roeide. le Southampton had een verkiezings strijd voor het parlement plaats tusschen de heeren Guest (Unionist) en Evans (Glad- stoniaan). De laatste werd met eene meer derheid van 885 stemmen gekozen. Als kenmerkend voor de Eugelsche politieke gebruiken zij vermeld, dat, daar de heer Evans tijdens de verkiezingen zich in Amerika bevond, men zijn portret bezigde overal, waar de afwezige zelf had moeten zijn. Ook heeft zijne echtgenoote- geen gering aandeel iu de overwinning gehadop de meetings bepleitte zij met groote overredingskracht eu overtuiging de zaak van haren gemaaldie daardoor veel van zijn succes aan haar te danken heeft. r .1 X K K IJ H. De senaatscommissie voor het ontwerp der lotenjleening ten behoeve van het Pana- makauaal heeft het door de kamer behan delde voorstel zonder eenige wijziging goed gekeurd, dus in den vorm zooals het door de kamer is vastgesteld. De bank van Frankrijk heeft besloten, de uitgifte vau biljetten vau 500 frs. naar het tegenwoordig model te staken. Zij tal al de biljetten van dat bedrag die aange boden worden, inwisseleu of betalen. Generaal Boulanger zal zich voorgoed vestigen in ecu huis vau de rue Durnont d Urville. De generaal zal binnenkort weer naar het dep. du Nord gaau en o. a. Mau- beuge bezoeken. ft FAJK De gemeenschap op deu spoorweg van Madrid naar Saragossa is afgebroken, door dien de rivier Jalou buiten hare oevers is getreden. nriTftcii Li ax d. Bij de kom«t van het keizerlijk paar te Berlijn op Woensdagnamiddag le 6 uren werden Uil. MM. door eene talrijke menigte begroet. De keizer en de keizerin begaven zich eerst naaar het hotel van de Engelsche ambassade, waar de prins van Wales zijn intrek heeft geuoinen, daarna naar het Rus. sische ambassade I ötelwaar de grootvorst Sergius vertoeft. Na een bezoek aan kei zerin Aijgusla gebracht te hebben, begaven HH. MM. zich naar het vroegere kroon prinselijk paleis, waar de keizer even aan bet raain verscheen en door de samengepakte menigte met luide welkom-kreten begroet werd. Vervolgens maakte de keizer een be zoek bij den kroonprins, die den kroonprins van Griekenland tot gast heeft, en keerde daarna te ongeveer 7 uren naar het slot te Charlottenburg terug. Van verschillende zijden wordt het gerucht tegenspraken, dat prins Nicolaas van Nassau zich als troonpretendent voor Luxemburg opwerpen wil. Daarentegen heet het dat hertog Adolf wel bereid zou zijn, ten gunste van zijn zoon, erfprins Willem, van zijne rechten afstand te doen. In overeenstemming met den buiten gewoon krassen toon, dien de Duitsche re- geeringsbladen tegen Rusland aanslaan, zoolang prins Von Bisinarck rijkskanselier is, heeft de Nordd. Allg. Zeil. zich nog nimmer zoo beftig uitgelaten als gisterenavond zijn de berichten uit Weenen, volgens welke er tusschen de Berlijnsche en Oosten- rijksche kabinetten onderhandelingen worden gevoerd over gemeenschappelijk te nemen maatregelen tot het heffen van retorsierech ten tegen Rusland. De oeconomische ver houding van Oostenrijk Hongarije tegen over Rusland immers verschilt niet met die van Duitscbland; ook OostenrijkHongarije kan tot het heffen van retorsicrechten over gaan, of zijne graanrechten naar verhouding verhoogen, en de belangen der Monarchie zijn er bij betrokkeu d aar allicht het Russi- sche graan deu weg over Oostenrijk-llongarije zou vinden. De onderhandelingen loopen ook over het nemen van voorzorgen, ten einde voorde geloofdigwaarheid van eventueel te verlangen certificaten van oorsprong ze kerheid te erlangen. Aan den anderen kant wordt tevens ge meld, dat ook de maatregelen, in Elzas- Lotharingen genomen, strenger moeten zijn dan uit de tot dusver gedane mededeelingeu daaromtrent blijkt. Zoo heet het dat Fran- schen het vereischte visa der Duitsche am bassade te Parijs eerst kunnen verkrijgen, als de bevoegde autoriteit in Elzas Lotha ringen, daaromtrent geraadpleegd, daartegen geen bezwaar heeft, zoodat voor de Fran sehen in elk geval met het verkrijgen van het visa zekere tijd gemoeid is. Personen van Fransche nationaliteit mogen in Elzas- Lotharingen slechts vertoeven met uitdruk kelijke toestemming der administiatieve of politie-overheid te Straatsburg of te Metz; bij een langdurig verblijf dan van 4 weken moet de vergunning gevraagd worden van deu Bezirkspracsident. (iV. H. Ct.) De Nordd Allg Zeitung komt op tegen het artikel der Moskauer Zeitung waarin de Duitsche pers werd aangevallen, en stelt nogmaals in het licht, dat Rusland zeer veel dank aan Duitschlaud verschuldigd is en laatstgenoemd rijk in hooge mate ondank baar behandeld heeft; niet het omgekeerde is het geval. HUItbAAD. Te Riga is de staatsraad Iwanoff in hechtenis genomen, die te Tiflis uit de regeeringskas een bedrag vau 313,000 rh, gestolen heeft. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 25 Mei. Het huis van sfge- vaardigden heeft bij hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verlichting der school- lasten voor de gemeente in Pruisen ia uj> geheel met 194 tegen 121 aangenomen. De landdag is daarna gesloten. LONDEN, 26 Mei. Volgens de Doty New» worden onderhandelingen tusscbes Duilschlaud en Oostenrijk gevoerd over het nemen van gemeenschappelijke maatregeles tegen den invoer van Russische voortbreng selen. Aau de Timet wordt uit Philippopel ge; meld, dat eeu troep uitgeweken Bulgaren b| Andrianopel de grenzen heeft overschreden- Met geldt een inval in Bulgarije, waar'»® Monastir als vereenigingspunt is aaogeweitt De Engelsche vice-consul heeft last ontvang® zich naar Monastir te begeven. BERLIJN, 26 Mei. De keizer brse* j een goeden nacht door en gevoelt zich go» De keizer ging terstond naar het psrk. LONDEN, 26 Mei. {Part. tel. 11.) I New-Yorksche correspondent van de SI* I dard seint, dat er een syndicaat gevorftdn

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2