in de land- en tuinbouwkunde en houtteelt zullen plaats hebben in de maand Augustus. Zij, die zich aan deze examens wen<c'aen te onderwerpen, tnoelcn zich vóór 21 Juni bj het departement van binneulaudsche zaken aanmelden. Omtrent de voorwaarden zie men de Staatscourant van 24 dezer. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de verduurzaamde levensmiddelen dit jaar voor het leger aanbesteed zullen worden De bussen zullen, na goedgekeurd te zijn, naar de verschillende garnizoenen gezonden worden, mn ingeval van mobilisatie als reserve-ration medegenomen Ie kunnen wor den. Die bussen zullen bevatten rundvleesch, soep en volksspijs. Naar De Maasbode verneemt, hebben de hoofden der verschillende departementen een rondschrijven verzonden aan alle amb tenaren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dal allen, wicu van rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen verplicht zijn, de onderhoudskosten der liuu verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het rijk zal mogen worden gebracht. De heer Dotnela Nieuwenliuis heeft geantwoord op de beide vragen van den vervener, die hem met zijn boek wilde be wijzen, dat hij 't erg mis had, In de Ileerenveensche Courant staat die brief, llij zegt daarin Medeburgers! Hoewel ik u dank zeg voor uw aanbod, ik zal daarvan geen gebruik maken. Wilde ik antwoorden op alle aan- en uitvallen in de pers, waaraan ik bloot sta, ik zou alleen daaraan dagwerk hebben. Mijn tijd is mij daarvoor tc lief, en ik heb het daarvoor veel te druk. Toen ik jonger was, ant woordde ik meermalen, maar nu ik wat ouder ben geworden, is die ijverzucht wat bekoeld of heb ik ingezien, dat uien beter doet zijn tijd te besparen voor nuttiger zukeu Uw medeburger F. Domela Nieuwenliuis. Waar moet het heen als iemand in 's lands vergaderzaal zooveel onjuistheden ver kondigt en, ter verantwoording geroepen, er zich afmaakt, zooals bovenstaande brief te lezen geeft? liet is een feit dat de heer Nieuwenhuis zich bij de interpellatie over de werksta- ktugen in de venen op glad ijs begeven heeft, llij heeft zich zoo doet meu ons uit de veenstreken opmerken gewaagd aan eene zaak, waarvan hij toont volstrekt geen verstand te bezitten. Bij zijne berekeningen kwain hij tot de slotsom, dat sommige ver- veners ongeveer f100 per dag verdienden. Neem dat voor een oogenblik aan, ofschoon 't niet zoo is. De veenarbeiders werken ge middeld 8 weken voor een baas, dan verdient de vervener naar de beschouwing vau den heer I). N. 8 x 6 10U f4800. Bij de beschouwing van den heer D. N. is het kapitaal vergeten, dat een vervener noodig heeft om veen aan te koopen. Ken der verveners heeft eeue veenderij, die hem ongeveer eene tonne gouds heeft gekost, doch welke hij door de daling van de veen- prijzen, gaarne voor f 60.000 geeft. Men boude verder in het oog, dat in 20 jaar alles vergraven is. Dan is het veen weg. Als nu na 20 jaar de uitgegeven geldsom weer te voorschijn zal treden, wat moet hij dan nu per jaar overhouden? De heer D. N. heeft in zijne berekingeu, behalve meer fouteu, de kolossale fout begaan vau de waarde der veeuspecie te vergeten, die na eenige jaren geheel is vergraven. {Nieuws van den Dag Naar uien verneemt zal het 25-jarig beslaan van den llaagschen diereutuiu den 15e Juui recht feestelijk worden herdacht met eeu matinée musicale van de Kon. Mil. Kapel, eeu avond-concert van de Leidsche muziek, onder directie van den heer Manu, een illuminatie van deu tuin, kermesse d'élé en bal champélre. Naar de N. R. Cl. verneemt is door de stceukoleuhandelaars Ie Quuda aan deu minister van waterstaat eeu adres verzoudeu, om te protesteeren tegen deu handel iu steenkolendie gedreven wordt door de stalioiischefs van do Ned. Rliijnrpoorweg maatschappij. De adressanten meeiien, dat deze concurrentie, door de zedelijke macht van zulk eeue spoorwegmaatschappij, die vooral m den winter veel invloed op den handel kan hebben, niet geoorloofd, onredelijk en onrechtvaardig is. Uit Haarlem wordt aan de N. R. Cl' geschreven: De drukte op de Pinksterdagen was hier niet groot, in vergelijking met an dere jaren. Terwijl de Haarlemschc Tram way maatschappij vroeger op de beide dagen tot 13 duizend personen vervoerde, beliep hel aantal nu op den eersten dag 2462 en eu op deu tweeden 4241. De Amsterdam mers trekken uieer naar het Gooi, en geven legeuwoordig aan Hilversum en Baaru de M wc m BIB SM «23 WC voorkeur. Zij die eeu bezoek brengen aan Haarlems omstreken gaan inet den trein naar Zandvoort, stappen in het terugkomen Ie Bloemendaal uit, cti hebben dan aan alle kanten keur vau scliooue wandelingen. Aan de zijde van den llout, die men met de tram bereikt, ziet men beu dan niet. Trou wens men doet niet veel om publiek te lokkeu. De sociëteit Trouw uioet blijken, than s nog iu het bezit vau het terrein iu den llout, gaf geen van beide dagen een concert, en de velen die er zich bevonden moesten zich met muziek in deu llout op ecuigen afstand tevreden stellen. Aanstaan den Zondag bij gelegenheid van deu studen- lenroeiw edstrijd op het Spaarue, zul er des avonds ccucerl zijn. De afdceling voor wis en natuurkun dige wetenschappen van de koninklijke academie van wetenschappen houdt op Zaterdag den 26alen Mei eene gewone vergadering in het gebouw der Academie te Amsterdam. Door de herren Grinwis en Lorentz zd rapport worden uitgebracht over de verban dcliug vau den heer dr. V. A. Julius. De heer Franchimoi.l zal spreken „over Nitro urefdeu en Nilramincn", De heer Schols zal handelen «over de berekening der buigingsmouumentcn en afschuivende krach ten bij spoorwegbruggen." liet vermaarde en heerlijk gelegen landgoed de yDuno", te Dorenweeid, met opgaand geboomte en sierlijk houtgewas, zal eerlang worden verkocht. Op dit lustoord treft men de welbekende rHanneschans" aan, vau waar men de schoonste gezichten heeft over de geheele Betuwe en Kleefsche bergen. Wat oefening en volharding vermogen bleek den len Pinksterdag te Nijmegen uil het winnen der volgenden weddingschap. Twee roeiliefhebbers hadden gewed dat eeu hunner niet zonder lusten van Nijmegen naar het fort bij Patmerdeu kou roeien. Tot verbazing van de getuigen die op een sleepbootje gevolgd waren, werd bet meester stuk in 2J uur volbracht. Uit Drente schrijft men aan de N. R. C. De Pinkstcigebruiken blijven bij de koe herders alhier nog altijd, ofschoon wel iets gewijzigd in vorm, in gebruik. Die ge bruiken zijn in alle dorpen niet dezelfde. Bij overal gaan hier de herders of drijvers op den Pinkstermorgen zeer vroeg hel vee ter weide brengen, doch niet overal heeft men eeu „nustkoek". Deze uustkoek, vroeger te Gieten en te Drouwen bestaande, zooals nog in vele gehuchten het geval is, wordt door ieder der herders bespot en met brandnetels gekweld, terwijl men hem toezingt Nustkoek zat zoo diep in de veeren, Kan zijn eigen roep niet eeren; Nustkoek hierl Nustkoek daarl Pas nu op een auder jaar!" Wie hel laatst met het vee op weg komt, is tot nustkoek veroordeeld, eu ziet in het bovenstaand rijmpje eene waarschuwing om het volgende jaar beter op zijn tijd te passen. Elders vermaakt de koedrijvende jeugd zich met den „pinksterbroed", die als koning van het feest met bloemen eu een hoogen, van russcheu vervaardigden hoed is versierd. Hij gaat in optocht den dorpsweg pas- seeren, en wordt door eeue joelende menigte gevolgd, die telkens weer herhalende zingt: Piuksterbroedl Oranjezoet! Hoe zat je zoo diep in de veeren Iladt je wat eerder opgestaan Dan hadt je geen nood gekregen! Dit gebruik bestaat te Gasselte, te Ros winkel en elders. Ook te Koevorden zong men vroeger dit rijmpje, waarbij de koe, die des morgeus het laatst in de weide kwam, met pinksterbloemen aan kop en staart versierd, de toenmalige veste werd binnengeleid. Waar iu den tegenwoordige!! tijd geen nustkoek of pinkslerbroed meer is, wordt vau het vroeg ter weide brengen en het des avonds versiereu der koeien nog wel veel gebruik gemaakt. Over de oorzaken dezer gebruiken is veel gedacht, zonder dat men tot eene gewcuscbte oplossing kwam. Van verschillende gissingen is deze wellicht de meest waarschijnlijke: Ouder de vroegere belastingen uit de 16e eeuw behoorden ook de tienden van kalveren en schapen, terwijl van melkvee de „plak" of het „koeschot" geheven werd, welke belastingen in de provinciën Groningen en Drente omstreeks dc Pinksterweek betaald moesten worden. Die pachten waren niet boog, want van elke koe werd een plak of „placka" (j cent) betaald, doch zij werden bij elk uur van verzuim verdubbeld. De geestelijkheid ontving die pachten bij zit dagen, te houden in de dorpen der pacht- schuldigen en op kosten dezer. Menigr rechtszaak moet uit te late betaling ontstaan mc ww «jr w T- zijn, waardoor de pachten alras zeer druk kend werden, zoodat men ze hier en daar begon af te koopen. Toen nu later aan de geestelijkheid dc macht tot zooveel streng lieid werd ontnomen, was het volk zeer dankbaar. Als aandenken vau de betaling iu het vioege ochtenduur, om vooral niet Ie laat te verschijnen, bracht men het vee vroeg Ier weide. De Pinkslerbroed zal wellicht der Oranjevorst voorstellen, die het geweld overwou en dc vrijheid aan het volk hergaf. De „uustkuek" verbeeldt deu tragen paclitscliuldige, die wegens te late ver schijning met brandnetels gegcescld wordt, en de koe, te Koevorden met gejuich bin nengehaald, kan de als tiend verschuldigde beteekcuru, door ophelliug van den belas tingdruk verlost, en als zoodanig met Oranje- bloemen versierd. Uit de Zevenwouden schrijft men dd. 22 Mei: Onder Hoornstcrzwaag is iu de wijk 'l lijk gevonden van een jongmensch uit Jubbega. Hij iiad kwetsuren aan 't hoofd, waaruit men vermoedt dat er ecu misdaad gepleegd is. Twee veenarbeiders van Stadskanaal beiden in dezelfde hut verblijf houdende, waren ongesteld. De een had pijn ill de uiaag, de ander iu deu rug. Daarvoor hadden beiden medicijueu, de eeu om in te nemen, de auder om te smeren. Toen ze vóór een paar dagen des ochtends vroeg weer aan den arbeid wilden gaan, achtte de eerste het goed, nog eerst een slok van zijn drank te ueuieu. Zoo gedacht, zoo ge daan. Bij ongeluk kreeg hij, wellicht door de duisternis, de drankflesch van zijn ka meraad, zette die voor den mond en sloeg een stevigeu slok naar binnen. De onge lukkige man wist geen raad van pijn, 't was of hij van binnen geheel verbrand was. Onmiddellijk verliet hij zijn werk, om zich huiswaarts te begeven. Men vertelt echter dat hij er uiet uieer kwam, maar vóórdien lijd bezweek. Naar men verzekert, moet de heer Arie Smit het plan hebben, om binnenkort zijn ambt van burgemeester van Vlissingen neer te leggen, en zich met zijn geziu elders te gaan vestigen. Toen Zaterdagavond de persoon Van Rijswijk uit Oud Zevenaar huiswaarts keerde uit Oberhausen, alwaar hij ceuigeu tijd werkzaam was geweest, met zich brengende eenige weken arbeidsloon, werd hij eveu voor de grenzen, nog op Pruisisch grond gebied zijnde, aangevallen door twee Hol landers, die blijkbaar op den een of ander hadden gewacht. R. werd deerlijk mishan deld, doch verdedigde zich zoodanig dat de aanvallers, die bekend zijn, zonder buit bet hazenpad hebben moeten kiezen. I e politie heeft proces verbaal opgemaakt. Dezer dagen had te Maastricht een aardig voorval plaats. Nadat reeds het huwelijk van 6 paren was voltrokken, wachtten de ambtenaren met ongeduld op het zevende eu laatste paar. Toen dit niet verscheen, zond men een bode en deze kwam van de moeder der bruid terug met de boodschap, dat de heeren niet behoefden te wachten, dat de bruidegom, eeu arbeids man, na zijn loon getrokken te hebben, op den loop was gegaan eu verder niets van zich had laten hooren eu dat het huwelijk dus niet kon doorgaan. Willem vau der Sanden, veuter, ge boren te Kranenburg, kwam in de vorige week van Nijmegen te Venloo aan na een voetreis van 15 uren. Dat dergelijke reis meermalen plaats heeft, valt niet tegen te spreken, maar dat iemand van 90 jaar, zooals Willem van der Sanden, nog een dergelijke voetreis doet, behoort tol du zeld zaamheden. Niet alleen heeft van der Sanden krach tige beeuen en voeten, maar ook zijn tan den zijn nog sterk; hiervan gaf hij het bewijs door een hazelnoot met zijn tanden te kraken. Aan iemand die met hem in gesprek kwam, verzekerde hij, nooit sterken drank te hebben gebruikt. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Mei. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld, dat de beurs den invloed oiidervoud van het bericht, dat Duitschlaud het Russische graan van zijn markt wil weren. Men maakte zich daar over zeer ongerust, in verband met de toe nemende spauniug tusschen Duitschlaud eu Ruslaud. Ook de Hongaarscbe pers laat zich zeer pessimistisch uit. De Daily Telegraph bevat een uitvoerig artikel, waarin het tegenwoordige stelsel van recruteering voor het Engelscbe leger, dat voor verbetering cu ontwikkeling vatbaar is, wordt verdedigd. BERLIJN, 24 Mei. Iu het slot te Charlolteuburg meldde zich gisterenavond de parkwachter Laandliammer aan, die zeide, Jat hij door een schot aan den arm gewond was. De juiste toedracht der zaak is nog niet opgehelderd. Noch door de patrouille noch door dc soldaten der hoofdwacht is en schot gelost. De wond heeft niets te be- teekenen. LONDEN, 24 Mei {Part. tel. II.) De New-Yorksche correspondent van de Pinas- cial News seint, dat volgens i'en vice-president Bond de Milwaukee zonder twijfel het gewone dividend zal verleenen. BERLIJN, 24 Mei. De keizer bracht een besten nacht door, die beter was dan eeu der nachten, welke hij te Charlottenburg doorbracht. De keizer sliep telkens drie uren achterren, zonder dat dc slaap door hoeiten werd gestoord. Sedert tieii uur is de keiler in het park. De keizer zal de burgerlijke en kerkelijke plechtigheid bij het huwelijk van prins Hendrik bijwonen. BERLIJN, 24 Mei. {Pari. lel. II.) Crair Alexander wordt in het begin van Juni ver wacht te Kopenhagen, waar hij geruimen tijd zal vertoeven. LEIDEN24 Mei. Op het telegram vau wege de ver- eeniging van gep onderofficieren en minde ren van het Nederl. leger bij gelegenheid van hare alhier gehouden jaarvergadering aan 'L. M. den koning gezonden, is bet volgende antwoord ontvangen: „Zijne Majesteit de koning draagt mij op alle ter vergadering tegenwoordigen hoogst deszelfs bijzonderen dank te betuigen, voor wenschen en gevoelens op vaderlandslie vende en hartelijke wijze aangeboden. De adjudant van dienst, Roëll." Naar wij vernemen, heeft de beer mr. F. A. T. Weve, wegens redenen vso gezondheid, aan Z. M. eervol ontslag ge vraagd als president van de arrondis- semeuts rechtbank te 's Gravenhage. Naar de N. Or. Cl. verneemt is bij een brand aan de VVestersingel te Groningis een geheel eenig kunstwerk verloren gegaan. De heer Van den Worm, te wiens huize de brand woedde, stamt door de vrouwelijke linie af van Pieter Adriaanzoon van der Wertf en bezat het eenige portret van den Leidschen burgemeester, bij diens leven, ia 1613, geschilderd. Het is door bet vaar vernietigd. Hedennacht is te Medemblik bet kas toor en woonhuis van den ontvanger dei registratie tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel is niets gered kuooea worden. HANDELS- EN FINANCltELE BERICHTEN. De binnenlandsche fondsenmarkt m heden nagenoeg onveranderd. Op de buitenlandsche markt was dt stemming over 't geheel goed prijshoudend; vooral Russische soorten werden gevraagd. De Russische spoorwegmarkt was gunstigs gestemd. De aaodeelen Zweedsch-Noorweegscbe spoorweg waren met veel handel eu kwant*. 1} pCt. op. De Amerikaanscbe markt was iets minde geanimeerd. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerds bedroeg 23 Mei. 121 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men lste soort 22.tot ƒ24.2e soort 18.a/21.- zv. fa Edammer ƒ20.h/-< Derby ƒ22.50 a 2e soort k per 50 KG. Handel tamelijk. GEMENGDE BERICHTEN Een treffend geval had verleden Mm dag te Wabash, in Indiana, plaats. ft* werd eene bijeenkomst gehouden vso Ik* sche Baptisten eu zekere James 0"* opende de vergadering knielende metgde- toen hij plotseling ineen zakte en den gaf, in bet volle gezicht der 3000 Wl zigen. Twee wachthonden vielen "**1 te St. Ouen een meisje van 13 jaren "I en brachten haar zulke verwondingen dat men voor haar leven vreest, moeite werden de woedende diereu do«®l mannen, gewapend met ijzeren roeds'l hooivorken, buiten gevecht gesteld. BUITENLANDSCHE BEKIOHTöl BELL IE. Dr. Maugold van Kiel gui *1 Afrika, om Stauley te zoeken.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2