I NIEUWS- EN ADVERT! NTIERLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 24 Mei 1388. N°. 121. Uitgevers: Gebroeders Muré. v. r'/J b Stil -:yQ t)c;,e Courant verschijnt dadelijks, behalve op on- en Feestdagen. ABOÖSERIE id T Voor Leiden, per A maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.OO. I'rijs per Summer 10 ('ent. 202° Jaargang. ADVERTENTIES: Van 6 repels0.90. Elke regel meer0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Neheepmakerssteeg ft. Studs-Berichten. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militietot het bijwonen der Inspectie BURGEMEESTER IN WETHOUDERS TAN LEIDEN, Getien het be.>luit van den Heer Commissaris des koning? in de provincie Zuid-Holland, van den 26en April 1888, A. N°. 910 (2d« Afd.), Provinciaal Had N°. 46, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deze ge meente gevestigde verlofgangers der Militie te land, van «le lichtingen 1883, 1884, 1885, 1886 cn 1887, Hierdórden lll<n April l.l. in het genot van onbe paald verlof lijn gesteldinel uitzondering alléén van hen, die in de inaarid Juni e. k. in wcrkelijken diemt inoeten kornenoin te verschijnen in het In validenhuis {ingang door de Koppcnhink- steeg »an de zijde van de llooglandsclie Kerkgracht), len einde door den lieer Militie- Commissaris le worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1883, 1384 en 1885, op Woensdag den ttt0 Juni 1888, des voormiddags te tien oren, en die behoorende tot de lichtingen van 1*36 en 1887, op dcitzclfdcn dag, des namiddags le 1 uur; in nniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrok ken verlofgangers, aan «leze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onder soek bestemdgedurende het orulerzock en hij liet naar huis keeren, ordelijk te gedragen, en al zoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld hij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens hel Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door unplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant tan den 24™ en den 31»,en Mei 1888. Burgemeester en Wet houders voornoemd, LlllUI23 Mei 1888. DE KANTERBurgemeester, E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 Jlcl. Door Z. M. zijn de commissiën die, oet ingang vau 1 Augustus, gedurende één jair belait zullen zijn met het afnemen van de practische examens vau arts en tand meester, samengesteld. Benoemd zijn in de commissie welke zitting zal houden alhier: tot lid en voorzitter dr. T. Zaaijer, hoogl. alhier, tot lid en secretaris dr. D. Doijer, hoogl. alhier; tot ledeu: dr. G. D. L. Huet, df. S. S. Rosenstein, dr. J. E. Van lterson J.Ai., dr. H. Treub, dr. E. A. v. d. Burg, hoogl. alhier en dr. C. 1 G. Becht, te Hage. niZIKk, LETTKUKN K\ KUNST. De Haagsche correspondent van de Mid Mb. Ct, deelt mede, dat de raad van beheer het Nederlandsch Tooneel aan de be stuurders van andere gezelschappen hier te |*®de het voorstel heeft gedaau, om zich jegens elkaar te verbinden, geen artisten WD te nemen, die een van de andere schouw burgen zouden hebben verlaten, oin reden f*n tractementsverlaging. In dien geest is werkelijk eene overeenkomst gesloten en de directie van het Nederlandsch Tooneel heeft ^middellijk daarop voor bijna alle artisten kt honorarium aanmerkelijk verminderd. ojn er die van achtduizend op zesduizend, Un "««duizend op vijfenveertighonderd, van '"Muitend op vijfentwintighonderd zijn ■fMggebraeht. Slechts éia hunner, Loui9 ""•■•ester, heeft zijn vroeger inkomen, eorrwpondent meent van tienduizend gul- behouden, waarschijnlijk omdat men d»t hij een eigen gezeltchap zou tllen. FFICI KKI.K BERICHTEN. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. Ranquiu, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinnerings medaille voor het deelnemen aan de Fransche expe ditie in Tonkin, China eh Annam. Door Z. M, is de heer H. E. De Bruyn, benoemd hoofdingenieur van den waterstaat, benoemd tot commissaris der weduwenpeusioenfondseu van de korpsen in genieurs en opzichters van den walerstaal. Door Z. M. is de heer J. A.Tamson, arts, benoemd en aangesteld tot otf. v. gez. 2e kl. bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is bij het wapen der genie, en wel bij den staf van het wapen, benoemd tot kapt. de le luit. VV. G. L. Versteeg, van dien staf. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Juni 1888 benoemd tot commies der poste rijen 4e kl., J. H. H. B. A. Van Lierop, J. G. Potjewijd en A. Jonkers jr., thans surnumerair der posterijen; zijn met ingang van 1 Juli a. s. bevorderd tot commies der posterijen 2e kl., G. J. Balfour van Bur leigh en J. Boomsma, thans commiezen der posterijen 3e kl.en is met ingang van 1 Juli a. s. bevorderd tot commies der poste rijen 8e kl., H. J. lluiskcs, thans commies der posterijen 4e kl. Door Z. M. is aan dr. J. S. G. Gleuns, met ingang van 15 Juli 1888, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leer- aar aan de rijks hougere burgerschool le Gouda. Ingevolge machtiging des konings wor den: 1°. Zr. Ms. rainschip Buffel en Zr. Ms. rammonitors 2e kl. Luipaard, Panter en Hyena, liggende de eerste en derde le Amsterdam, de tweede te Willemsoord en de vierde te Hellevoelsluis, met den 21strn Juni a. s. in dienst gesteld; en wordt 2°. het bevel over voornoemde oorlogsbodems respectievelijk opgedragen aan den kapt. ter zee C. H. Hogaert, den kapt.-luitenant ter zee L. Backer Overbeek eu de luitenants ter zee le kl. 11. R. J. J. Thorbecke en A. J. Krabbe; 8°. den kapt. ter zee C. II. Bogaert voornoemd, met ingang van den 16de:: Juli a. s, tevens opgedragen bet be vel over eene divisie bestemd voor binnenl. dienst, samengesteld uit bovengenoemde oorlogsbodems en aangevuld met de stoom- kauonneeihooteu Dufa, IladJa, Das en Geep. De lieer O. M. Roberts van Son, be noemd tot consul-generaal te Weeuen, is in die hoedanigheid door de Oostenrijksch- Hongaarscbe regeering erkend. BINNRNLANDSCHR BERICHTKN. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 20,858,167.58* en bij de betaalmeesters. 2,569,981,07' Te zamenf 29,428,148,66 Omtrent bet onderzoek iu de afdeeliu- gen der tweede kamer van het voorstel van de lieeren Lobman en Schaepman, tot her ziening van bet reglement van orde, verneemt men nog, dat vele ledeu zich hebben be klaagd, dat dit voorstel blijkbaar met over haasting was saamgesteld. Eene grief was ook, dat eene behoorlijke toelichting, vooral noodig voor de nieuwe kamerleden, bijna geheel ontbrak. Het voorstel, om Maandag geen zitting te houden, vond veel bijval bij leden die op eanigen afstand buiten Den Haag woonden, omdat zij dan op de spoorwegen gebruik kunnen maken van vierdaagscbe retourbiljet- teu, daar de kamerzittingen dan van Dinsdag tot Vrijdag zouden duren. Tegen het voorstel, om de begrotings wetten in handen te stellen van eene com missie van 15 leden, die voor het gehcele zittingjaar zal worden benoemd, ten einde ook desupplctoire begrotingen te onderzoeken werden vele bezwaren ingebracht. Zulk eens commissie, werd betoogd, zou feitelijk oppermachtig worden, en de minis ters zouden onder baar staan. In eene re publiek als Frankrijk moge dit te verdedigen zijn, niet iu een constitutioneelen staat als Nederland, waar het gezag bij de ministers moest zijn, en niet overgebracht behoort te worden bij eene commissie van kamerleden. De ondervinding in Frankrijk had ook geleerd, dat zulk eene commissie aanleiding gaf tot allerlei intriges. De voorstanders van bet voorstel deden uitkomen, dat men thans bier te lande in een exceplioneelen toestand verkeert. In een constitutioneelen staat behooren de hoofden der partijen zitting in het minis terie te hebbenom bijzondere redenen beeft dtt hier te lande thans niet plaats. Om deze constitulioneele fout thans zoo- vut-l mogelijk te verminderen, behoort er eene begrotingscommissie te komen, waarin de heeren Schaepman en Lobman zitting hebben, waardoor zij in staat zijn den invloed op het bestuur uit te oefeneu, die bun toekomt. De Haagsche correspondent der N. Oron. Cl. schrijft De kamer i9 thans naar huis, niet tot inedio Juni, zooals bier eu daar is gemeld maar vermoedelijk tot 't laatst vau de vol gende maand. Zij zal denkelijk ook slechts voor ecu korte poos terugkomen, omdat er behalve eenige kleine spocdeischende ont werpen (gelijk de verlenging van den mili tairen dienst voor de lichtingen die 1 Mei moesten zijn ontslagen) ougeveer niets voor afdoening gereed zai zijn. Het bankuctrooi zal wel niet voor de volgende campagne in openbaar debat komen, want men verwacht algemeen nieuwe onderhandelingen vau dei: minister van financiën met de directie der bank en als gevolg daarvan een gewijzigd ontwerp, dat dan zeker bij den terugkeer der kamer weer naar de afdeeliugen zal moeten. Het reglement van orde der kamer eu bet voorstel tot bel uitgeven van een analytisch verslag zullen de hoofdschotels in de aanstaande zitting in de hondsdagen zijn. Veel lijd zal uien daaraan wel niet behoeven te besleden." Volgens particuliere berichten van Zr. Ms. stoomschip Het Zilveren Kruis uit San Francisco, gaat de reis rondom de wereld tot nu loc zeer voorspoedig, en wordt bet doel der reis, het verlooneii van de vlag en het oefeucu van adelborsten cn jeugdig scheepsvolk, dour deu commandant, den kapitein t Ji. Juekes, met zeer veel ernst op genomen. Den 80 April verliet Het Zilveren Kruis de reede van San Francisco, koers stellende naar de Sandwich eilandenvan daar gaal de reia naar Japan, Chiua, Macao, de Philippijnscbe eilanden, om daarna door den Molukscben Archipel naar Batavia te stevenen. Het plan bestaat om na een kort verhlijf in onze kolonie, de tehuisreis le aanvaarden via Kaap de Goede Hoop en St. Helena. Het Zilveren Kruis kau dau iu ongeveer 18 maanden iu het vaderland terug zijn, na eene reis rondom de wereld te hebben volbracht. De directie van bel Kurbaus te Schc veilingen atelt zich voor den 1 Juni a. s. hotel en kurzaal te heropenen. Daar 2 Augustus de verjaardag is van II. M. de koningin, zullen de datums voor de meeting te Clingendaal iets later gesteld worden. Men deelt aan het D. v. Z.-H. en 't Gr. mede, dat liet nieuwe station van de llol- landsche IJzeren Spoorweginaatsch. te 's Hage in een der laatste dagen van deze maand voor den dienst iu gebruik zal worden genomen. Dag en nacht wordt doorgewerkt om het gebouw gereed te krijgen. Het voornemen bestaat eene tclepho- nische verbinding tusschen Rotterdam en Dordrecht tot stand te brengen. Te Haarlem zal a. s. Zondag te 1 uur de Nederlandsche studenten-roeibond zijnen 6en jaarlijkschcn wedstrijd geven. De Ned. university verheugt zich iu eene stijgende populariteit, en het zal Zondag, als het weder gunstig is, dan ook weer een opgewekt feest zijn. Aan bet hoofdnummer moeten, gelijk men weet, alle vereenigingen, welke den roeibond uilmaken, deelnemen. liet zijn Njord (Leiden), Laga (Delft), Triton (Utrecht) en Nereus (Amsterdam). Ziehier de verschillende nummert vau het programma, en de vereenigiugen die er aan deelnemen. I. Hoofdnummers (vierriemsgieken). l'rijs: 5 gouden medailles, c.i het eercJiplomz van den studenten-roeibond. Ingeschreven: Njord, Laga, Triton, Nereus. II. Bijnummers. a. Jonge vier. Prijs5 zilveren me- dailies. Ingeschreven Triton, Laga, Nereus. b. Oude twee. Prijs: 3 zilveren medailles. IngeschrevenNjord, Laga. c. Jonge twee. Prijs: 3 zilveren me dailles. Ingeschreveu Njord, Laga, Triton, Nerena. d. Sculling-outrigger. Prijs: zilveren medaille Njord. (TV. R. Ct.) Vrijdagavond, toen er proeven werden genomen met het Wellslicht op het Amslel- veld te Amsterdam, waren verscheidene zak kenrollers aan het werk. Eén werd gesnapt op bet oogenblik dat hij eeu heer een zak sigaren ontfutselde. Op het bureau in de Ferdinand Bolstraat gekomen, bleek hel, dat hij behalve van een portemonnaie met ruim f 10, ook nog de gelukkige bezitter was van een mooieu sigarenkoker, eenige meerschui men pijpjes in étui, een tabakzak en andere snuisterijen. De politie hield hem in be waring. Uit Terschelling wordt aan het Uil. i. d. 20 Mei gemeld: Even als elders zijn vele schuiten thans gereed voor de ansjovis vangst en al blijven hier niettemin nog een groot aantal dier schuiten zoowel binuen- als buitengaats het geheele jaar door visschen, toch kan meD stellen, dat de voorjaarsvis- scherij is afgeloopen. Dit voorjaar heeft er geen enkele twist op zee plaats gehad tus schen de kor- en beugvisschers hier en hunne Engelsche vakgenooten, terwijl liet verleden jaar ook beel rustig is geweest. Hoofdza kelijk schrijft men dit toe aan onze kruisers, die het politietoezicht op de Noordzee uit oefenen; de tact, waarmede zij optreden, wordt algemeen door de belanghebbenden geroemd. De heer C. Rademaker heeft als kapt.- cominanda t der dd. schutterij te Kuilenburg eervol outslag gevraagd, op grond, dat op herhaalde aanvrage tot het maken van eeu schietbaan steeds afwijzend werd beschikt. De heer Kademaker was sedert een 25lal jareu commandant der schutterij aldaar. Door eene onbekende oorzaak brandde Maaiidi-giiamiddag in de Schulderoistraat te I Almeloo een huil af door 4 gezinnen be woond. Aan de brandweer gelukte bet deu

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1