I MKUWS- EN ADVERT! NTIKRLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 5)e/.e («11 r«itit verschijnt huwelijks, behalve op 'Lon- en Feestdagen. Zaterdag 19 Mei 1888. N°. 118. advertentien: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. ;Vi 9P, v) ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Kranco door liet geheele rijk, per '3 maanden l.fiO. l'rijs per uiüiner l« ('ent.. 202 Jaargang. Van 16 regels0.90. Klke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: NeheepHiakerssteeg 6 S tads- B e r i cli t e n. lnscliiijviiii Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodige» hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrij ving voor den Mrliuttrrlijkcii dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten racdhuize op Dinsdag den 22 Mei e. li., des voormiddags tusschen -9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den 1'° Juni nanst. worden gesloten en dat lij die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven (oij ontdekking) ambts halve ingeschreven en door den Schutters raad lot een geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lkiden, 18 Mei 1888. LEIDEN, 19 nel. Door de geneeskundige staatscommissie lijn in hare hedenmiddag alhier gehouden zitting tot artsen bevorderd de heeren W. I.ittel, II. Van Bommel van Vloten en J. J. Berdenis van Berlekum, terwijl voor het le gedeelte werd torgelatcu de heer G. O. Snijders. Aan de rijksuniversiteit alhier ziju nog de volgende ezauiiua uiet goed gevolg uf- gtlegd. Doctoraal-examen rechtswetenschap door de heeren P. W. Boel, en R. II. Kleijn. De bij het 4e reg. inf. alhier tot kapitein bevorderde le luit.-adjudant T. II. Gerritaen blijft gehandhaafd in de betrekking ran bataljons adjudant bij het 2e bataljon albiei. Door den minister tan binnen'.audscbe zaken is medegedeeld, dat het subsidie voor bel gymnasium alhier over 1888 zal bedin gen f 8802. Gislemamiddag had alhier de eerste wegwedstrijd plaats vau de Leidsche studen ten wielrijdersvereeniging .Raddraaier." Door prachtig weder begunstigd, vertrok ken de wielrijders te 2 uren van de Plan tage naar Alfen, vanwaar zij om utigeveer 8.15 uur terugkeerden, door een talrijk publiek opgewacht. In optocht begaf men zich naer de socië teit Miuerva, alwaar de prijzen met een toe passelijk woord werden uitgereikt door den voorzitter der vereenigiug, den heer L. A. Thomee. De uilslag is als volgt: 1ste prijs, verguld zilveren medaillle: de heer R. Th. Van Pallandt, ip 1 uur 9 min.; 2de pr. zilveren medaille: de heer A. Drun ker, in 1 uur 9 min. 15 sec.; 8de prijs, zilveren medaille, uitgeloofd door den lieer Van Wassenaer, de heer A. Van Selt-rs, in 1 uur 21 min. Ib sec. In de Korte Raamsleeg alhier zijn ter eere van het echtpaar S. dat gedurende 50 jaren lief en leed heeft gedeeld, de vlaggen uitgestoken. Hedenmorgen te 10 unr ongeveer ontstond brand op de bovenwoning van de Leidsche bazar in de Paardesteeg. De brand is ontstaan op de onderverhuurde kamer bewoond door een student, vermoedelijk door het afsleepen, door een hond, van de slang van een brandend gastoestel. De vlam heeft zich toen waarschijnlijk aan het uitstroomen de gas meegedeeld. De geheele kamer is uitgebrand, ter wijl de winkel daarbeneden nog al waterschade bekwam. De inboedels zijn ge&ssureerd, be halve juist de verbrande inboedel. Slechts eeue spuit behoefde water te geven en nas in een half nar deu brand meester. Hedenmiddag is op de Botermarkt een mau vau de glazenwasscherij, door 't onklaar woiden valt een ladder, naar beneden getui meld, gelukkig zonder zich belangrijk le bezeeren. Woensdag j.l. had het aangekondigde bezoek vau de leden van de Leidsche af- deeling der Maatschappij ter bevordering vau Nijverheid, aan de goud- en zilverfa- briek van de heeren Van Kempen le Voor schoten plaats. Een 82 tal leden vertrok daartoe te 2.55 met de stoomtram naar Voorscholen waar de heeren door den heer Van Kempen wer den ontvangen en door den heer De Stur- ler, president der afdeeling, aan dien heer werden voorgesteld. Na afloop van die ontmoeting volgden de heeren den heer Van Kempen door de fabriek. Eerst werd de zaal bezocht waar op palmhouten vormen de zilveren trekpotten, enz., vroeger uit de haud bewerkt, fabriek matig uit de bladen zilver werden vervaar- digd, waardoor zeer veel arbeidsloon wordt uitgespaard. In de daaiopvolgeude zaal werd bet zilver geplet; ceu groot stuk zilver werd juist tusschen de walsen gebracht en ecnigen der bezoekers waagden er een kwartje, meer zuiniger een 2} centstuk aau, welke munt stukken in een oogwenk iu zeer dunne plaatjes vau buitengewoon groote oppervlakte werden veranderd. Weêr iu eeu audcr vertrek werd gebrui neerd, volgens een stelsel waarvan het ge heim hel eigeudom is vau de firinu. De slrijkoppervlakte bestond uit rhinoceroshuhl, terwijl liet poetsmateriaal verder bestond uit zand bij het eiland Wight opgebaggerd eu geprepareerd op eene wijze die alleen aan de heeren Van Kempen bekend is. Weêr verderop werd aan zilveren versierselen de bekende dof- witte kleur gegeven. In de smelterij werd het zilverafval uit de fabriek in een gasoven te zamen gesmol ten. Een cokesoven was daar voor de groote hoeveelheden, waarin voor het oog der be zoekers een stuk van 10 kilo werd gegoten. Daarna werd het draadpareleo vertoond en het in elkander zetten der onderdeelen van de trek- en koffiepotten eu andere voor werpen Dit laatste gaat volgens bepaalde teekeningen en 't is voor de werklieden in deze afdeeling noodig dat ze ill het teekenen bekwaam zijn. Iu een volgend vertrek werden met een machtig ponsmachine in een oogwenk lepels en vorken vervaardigd, waarna ze onder de groote stempels verder werden afgewerkt. Op een der bovenzalen werd gegraveerd. Men had er juist een couvert zilver onder handen. Daar werd drijfwerk vervaardigd uit de hand en een nieow soort zilver genre-schildpad, veivaardigd dat dof is als tin en met eeu menigte kleine veelzijden is bedekt. Ook het magazijn van kristalwareu ter roonieeriiig werd bezichtigd. Daarna het lokaal waar goud en eielgeslccnten worden bewerkt. Het stof dat daar wordt verza meld vertegenwoordigt eene waarde vau f 1000 h f 1500 's maiinds. Daarna werden bezichtigd het lokaal voor galvanoplastiek, de tceken- en photogra- pheerkamer. De magazijnen met vooirmlige artikelen vertegenwoordigen (ei.e kolossale waarde. Nog werden een paur voorwerpen bij het bezoek eleclrisch verguld. Tot eer van de werklieden en vau de deugdelijke coutröle moet worden gezegd, dat gedurende het vijftigjarig bestaan van de fabriek zich slechts ééu geval van on eerlijkheid daar heeft voorgedaan. Na afloop van het bezoek, dat ongeveer twee uren duurde, noodigde de gastheer de bezoekers in zijne Woning eu schonk hun daar eeu glas port. De lieer De Sturier nam die gelegenheid te baat om uit naam van de bezoekers de heeren Van Kempen voor hunne bereidwilligheid dank te zeggen en dat glas te wijden aan den voortduren de» bloei der zaak. Daarna aanvaardden de heeren den terugtocht. Op de Woensdagavond gehouden ver gadering van liet Leidsch studentencorps werd besloten aan prof. Bierens de liaan, die deu 25eu September a. s. ziju 25 jarig jubileum als hoogleeraar hoopt te vieren, eene serenade te brengen. Het contract tusschen de almanakredactie en de firma Vau Doesburgh alhier, omtrent de uitgave van den studentenalmanak, werd voorgelezen eu goedgekeurd. FEUILLETON. FAMILIE-HO MAN. '0). (Slot.) Alexis was de eerste die hem volgde, Arthur was hein reeds een groot «nd vooruit. »v«lgt hem, manneu, om Godswil, denk Un G ikU." ïluas sprougeu alleu op eu volgden Alexis. Buiteu gekomen, zag men overal rondmaar er was niets van Arthur of van Gisela te ontdekken. .Gisela, Gisela!" riep Alexis, .o! God, waar is zij." .Zie," riep Célestiue eensklaps, terwijl zij op eeu hooge rots aan den zeekant wees. Uier vertoonde zich Arthur, hij droeg Gisela nog steeds in zijn armen. Haar hoofd hing machteloos achterover, zij was bewusteloos. De ellendeling cal haar toch niet gedood hebben!" sprak Alexis, terwijl hij naar boven snelde. .Gij hebt mij mijn kasteel en mijn rijkdom ontnomen," nep Arthur met lar- teude stem, .welnu, ik schenk het u, maar mijn bruid laat ik mij door niemand ontrukkeii." Na deze woorden deed hij een wanhopige» sprong en verdween met bet meisje. Een gil van oulzettiug klonk van ieders lippen, uien keek over den rand van den rots en zag Arthur, nog steeds met Gisela in de armen, door de golven meegesleept. .Spoedig een boot, misschien is zij nog te redden I" riep Marby, en met Alexis stak hij eenige minuten later in zee, maar helaas, te vergeefs. De branding was zoo sterk, dat de boot voortdurend werd leiug- geworpen. Gisela was liet laatste slacht offer van Arthur (load. ni'ZIEH, LETTERE* E* Hl\MT. Het thans geëindigde tooneeljaar te 's Gra- venhage was financieel naileelig voor de directie der Franscbe opera. Het répertoire had afwisselender kunnen zijn. Als iets nieuws kreeg men alleen de Cid, en behalve de stam-opéras, als: les Huguenots, la Juive, Eaust, Mignon, Carmen, enz, en de over vloedig opgevoerde operettes, als: le Grand Mogol en le Coeur et la main, hervatting van l'Ombre eu Le Cheval de Bronze, van Le Prophéte, Romeo, en bij liet scheiden IIernani, la Mascotte, Charles VI en Mireille. Men verwacht dat het volgende seizoen in alle opzichten goede verandering zal aan brengen. Conrad Behrens, die thans te Stock holm vertoeft, zal bij het kon. hoftheater aMaar tot 8 Juni als gast optreden. De Zweedsche rijksdag heeft na een besluit om het tooneel niet meer le subsi- dieeren, op voorstel der regeering 40.000 kronen toegestaan tot het ondersteunen van de kunstenaars, die daardoor worden bena deeld. Den flden dezer werd te Borga iu Fin land het gedenktceken onthuld ter eere van deu bekenden dichter Runeberg, g< st. 6 Mei 1877. Ongeveer 1000 personen, voornamelijk uit Ilelsingfors, naiiuu deel aan deu feest- tocht. Tal van kransen wareu g> zonden, o a. door den senaat en de stenden van Finland, alsmede door de Zvreedsche academie. Bjdrnstjerne Bjornsou, die, na in de voor naamste steden van Noorwegen en Zweden zijne verhandeling over polygamie en mono gamie, alsmede over Qainbetta gehouden en hebbeu, met hetzelfde doel in Finland geko men was, was tegenwoordig en werd door de studenten met geestdrift begroet. 9EFICIEELK BERICHTE*. Door den minister van koloniën zijn de heeren J. L. J. F. Ezerman, E. R. Goteling Vinuis, B. A. J. Van Wettam en II. J. F. Borel, aangewezen om te wordeu opgeleid voor de betrekking van tolk voor de Chi- ueesche taal in Ned.-Indië. Door den minister van koloniën is de heer G. J. De Zwaan gesteld ter beschikking van den gouveriicur-geueraa! van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 8e ki. daar te lande. BINNENLANDSCHE BEKIUUTKN. De le luitenant A. Hoogeboom, van liet le regiment infanterie, wordt met 15 September a. s. geplaatst bij de K. M. aca demie. De iospecteurs van bet geneeskundig staatstoezicht zijn tegen het eiude dezer uiaind aan het departement van binnenland- sche zaken opgeroepen tot eene algemeene vergadering. Tal van belangrijke punten en rapporten zijn aan de orde gesteld, zooals het onderzoek betreffende het drinkwater in Ne derland, de voortzetting van de enquête naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen, verkoop vao vergiften, hulp bij spoorwegon gelukken, maatregelen tegen gesulicyleerd bier, boteivervalsching, kindersterfte eu sterf- testatistiek in het algemeen, hypnotisme, enz, liet D. e. Z.-H. rn 't Gr. rectificeert zijne mededeeling, volgens welke dc zending van de beeren Tak van Poortvliet en Hof stede te Berlijn niet zou geslaagd zijn, in zoover, dat de Duitsche regeering wat Ber lijn betreft heeft toegegeven, doch de toe- slaud, wal Bremen en Hamburg aangaat, wordt gehandhaafd.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1