m mm w mrz w*z mm wj am. a. de kosten zullen bedragen voor de gemeente, aan de grofsmederij. De voorzitter kan daarop eerst antwoor den wanneer de rekening zal zijn ingekomen. In ieder geval zijn alleen die kosten voor rekening der gemeente, die werken betreffen buiten het bestek, liet overige komt ten koste van den aannemer, wien de derde en laatste termijn in elk geval nog niet i9 uit betaald. Ten slotte worden nog goedgekeurd. 18e. De tokening van den schutters raad over 1887, en 19e. De rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. I'e agenda afgehandeld zijnde vraagt de heer De Goeje het woord ooi den voorzitter te verzoeken, het voorstel tot plaatsen van eene loods op de stadszwemplaats, dat in de volgende vergadering zou worden gedaan, reeds nu in behandeling te brengen. Wan neer met de behandeling en plaatsing ge wacht wordt is er weêr een groot deel van den zomer verstreken. Die spoedig geeft, geeft dubbel, zegt spreker. De voorzitter zegt het voorstel gaarne nu in den raad te willen brengen, wanneer de raad er genoegen meê neemt, en de com missie van financiën geene bezwareo tegen deze wijze van behandeiiug heeft. De kosten bedragen f 500. Bij een vroe ger voorstel was sprake van f 1200, en dat was spreker wel wat te machtig. Volgens dit eenvoudiger voorstel zullen dus de kos ten f 500 bedragen, en de behoefte aan zulks eene loods werd reeds lang gevoeld. De heer Fockema Andreae, zegt als voorzitter van de commissie van financiën dat de commissie tegen de behandeling reeds in deze zitting geen bezwaren heelt en op het voorstel gunstig adviseert. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt hierop tot het plaatsen van de be doelde loods besloteu. Daar niemand meer het woord verlangt kluit de voorzitter de vergadering. LKIDE.V, 17 Hel. Bij beschikking -van den minister van biunenl. zaken van 16 Mei is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte vau het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1888, zal plaats hebben op 26 en 27 Juni e. k., dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 16 Juli d. a. v., on dat de commissiëu, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Oravenhage, Amster dam, Deventer en Groningenen zijn o. a. benoemd lot leden te Gravenhage, de hh. J. 1). Van Wijk, hoofd eeuer lagere school alhier en A. Op de Laak, hoofd eener lagere school te Noordwijk, en tot plaatsvervanger de heer G. Japikse, hoofd eener lagere school alhier, en tot lid der commissie te Amster dam, de heer N. Brouwer, hoofd eeuer la gere school alhier. De le luit. Sanders van het 4e reg. infanterie, is ingedeeld bij de le comp. 2e bataljon alhirr. In eene gisteren gehouden buitenge wone vergadering van het alhier gevestigd departement der maatschappij lot Nut van 't Algemeen zijn uit de voorgestelde dubbel tallen met algeineene stemmen verkozen tot candidaten voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur de heeren mr. W. II. k. Mout- haau te Amsterdam, dr. W. Pleyte alhier en dr. J. Zeeman te Amsterdam. Voorgister is nabij Boskoop een schip, dat door een sleepbootje werd gesleept, door een ander stoombootje aangevaren. Persoon lijke ongelukken hadden er niet bij plaats. UNI VEKMITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit alhier, de heer E. J. H. M. Van Rijcke- vorsel, geboren te 's Hertogeuboschna verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: De werking van het openbaar ministerie bij de kantongerechten iu burger lijke zaken." Hl ZIEK, LETTEIiEl fc\ Hl >*T. Geboortedag (1840) van Hans Makart. Uit Den Haag wordt gemeld: De laatste voorstelling der Frausche opera was zeer druk bezocht en onderscheidde zich nog meer dan de vorige door warme ovaties en talrijke kransen en bouquclteu. Ver schillende geschenken vergezelden die voor dc heeren Granier, Yillefranck en mme. Lt matte. Mile. Vuillaumc en de heer Barbe werden met bloemen overladen, terwijl ter eerè van deu heer Granier nog fanfares klonken. Er heerschte eeue zeer opgewekte stemming. OIE1CIEELE KIERKCHTEX. Door Z. M. zijn benoem 1tot burgemees ter: van Bocholtz, H. D. J. Rhoen, secr. dier gemeente; van Gennep, F. K. II. Esser; van IJlst, T. E. Van Popta; van Gouda rnr. A. A. Van Bergen lJzendoorn; van Betnelen, J. H. 11. Peerboomen van Sus- tcren, F. J. Meuffels, secr. dier gemeente. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw B. De Greef Jzn laatstelijk directeur vau het Entrepot dok te Amsterdam. Door Z. M. is in zijnen rang overge plaatst hij den generaleu staf, de kapt. C. P. De Veer, van het 8c reg. inf. LïlNN FNLAN D-SUllF UKKICUTEN. Tweede Kamer. In ile gistermiddag gehouden zitting van de tweede kamer der siaten generaal wn aan du orde de interpellatie van den heer lleldl, o-er den door den minister van marine genomen maatregel, waardoor vioegcre va-t werklieden hij 's rijkswerf thans als tijdelijk ill dienst zijn. De heer (leidt constateert, dat ultimo Maart een 30tal vaste werklieden aan 's rijks werf le Amsterdam en, is hij goed ingelicht, ook te Willemsoord en ilellevoelsluis, zijn ontslagen en terstond tot losse werklieden aangesteld. Waartoe die veranderingen? Dat is voor vele werklieden een raadsel. Velen zijn daardoor tot gewone sjouwerlieden en baliekluivers teruggebracht, menscben met meer dan 30jarigen dienst en versierd met de medaille voor trouwe plichtsvervulling. Kr zijn er ouder, die, nadat zij als milicien in den dienst vielen, zich de opoffering geil oostten tan t enen plaatsvervanger te stellen, wel een bewijs hoezeer zij de plaat sing bij de werf op prijs stellen. Thans zijn die werklieden aau de poort gezet, met liet vooruitzicht weldra geheel broodelous te worden. Vroeger toen bet personeel verminderd werd, werden de werklieden tijdig gewaarschuwd, ten einde te trachten ander werk te krijgen, hoe moeilijk ook in de laatste jaren voor scheepsbouwvakkeu. Met het oog op een en ander wenscht hij den miuistcr van marine te vragen: 1°. de onbillijkheid te herstellen, die blijk baar tegenover velen der op 31 Maart ont slagen werklieden is betracht, in zooier zij achtergesteld zijn bij zoovele jongeren iu dienstjaren; 2". zoodanige maatregelen te nemen, dat aan werklieden boven de 40 eu beneden de 60 jaren, w ieu het noodlot van ontslag uit 's rijks dienst bij de werven treft, eeue gratificatie iu geld kan worden toege kend, waarmede zij geheel of ten deele, tol het hun gelukt is elders werk te vinden, iu bet onderhoud van zich zelveu eu hun gezin kunnen voorzien. De minister van marine (de heer Dyse- rinck) kon de vragen niet volledig beant woorden omdat ze hem eerst bij het begin der zitting zijn ter baud gesteld. Hij ge voelt evenveel sympathie voor de werklieden als de beer Beidt, wiens betoog hem echter den indruk schonk, dat wij hier niet te doen hebben met eene regeeringszaak, maar met liet werk van eeue philautropiscbu instelling. De minister moet allereerst 's lands belang behartigen. De weelde der werven beeft aanstoot gegeven eu daarom is dan ook het aantal werklieden gebiacbt van 3000 op 1600, in overeenstemming met de weiisclieu vau de kamers. Men zal moeten komen tot de inkrimping van het aantal, waardoor alleen het dringende werk kan wordeu afgedaan. Meent de beer Beidt dal er unit vaste werklieden aan de werf hebben bestaan dan vergist hij zich. Dij alle marine-autoriteiten heeft een warm hart voorgezeten voor de werklieden. De ontslagenen hebben nog 14 dagen loon gekregen en uiet i Januari was reeds het voornemen tot ontslag bekend. De heer Goeman Dorgesius constateert dat cr tocli blijkbaar werk was, want die vaste werklieden zijn terstond als losse aan gesteld. Dat is de groote grief. Zijn er oubdlijkheden gepleegd, dan ligt het op 's ministers weg die te herstellen, ook omdat hij aegt een warm hart toe tc dragen aan de werklieden. Bij dringt dus op herstel van onbiliijkhedeu aan. De beer Land meent dat van dezen mi nister die pas opgetreden is, uiet terstond ingrijpende maatregelen kuniieu worden ver wacht. Evenwel er is nog sl geklaagd over verwaarloozing van defensie, eu nu 'l te waciileii is dat daartegen gewaakt zal worden, moet men zich wei wachten een kern van goede werklieden weg te zenden. De heer lleldl erkent den minister eerst iaat de vrageu te hebben gegeven, maar merkt op dat de interpellatie zoo spoedig aau de orde is gesteld. De beer Viruly meent dat het beter wart geweest den minister niet zoo vroeg inct eene interpellatie listig te vallen. Z'jn er geen vaste werklieden, dan is er ook geen sprake vau losse en miste de interpellatie allen grond. Ook lette de lieer Beidt ineer op tie belangen van ('e werklieden dan op die van 's rijks schatkist. De minister belooft de persoonlijke grie ven te zullen onderzoeken en bij zal, is er onrecht geschied, trachten ilit te herstel len. De lieer Meldt en Borgesius kunnen zicli verzekerd houden dat eventueele reclames zullen wordeu onderzocht. Hoeveel sym pathie spreker voor den werkman heeft, op tie belangen van de schatkist moet hij ook letten. De heer Beidt voert nog kortelijk het woord eu hoopt, dat liet den minister zal gelukken de moeielijkheden bij het ontslaan van werklieden te boven te komen. Hiermede is de interpellatie afgeloopen. De kamer gaat tot nadere bijeenroeping uiteen. De aauvullingsverkiezingen hebben in tie samenstelling der kamer geen verandering gebracht. Zij bestaat dus thans definitief uit 45 liberalen, 27 antirevolutionairen, 26 katholieken, 1 coucervatief eu 1 sociaal de mocraat. Naar het I). v. U IL en Gr. van veitrouwbare zijde verneemt, is liet bericht, volgens hetwelk de zending der heeren Tak van Poortvliet en Hofstede te Berlijn zou zijn geslaagd, geheel ongegrond. De minister van buitenlandscbe zaken heeft in een rondschrijven aan de kamers van koophandel en fabrieken de n ededee- ling overgebracht van deu wa^rnemenden consul-generaal in Australië, dat deze met verwondering eu teleurstelling moet berich ten, dat voor de in Augustus a. s. te Mel bourne te openen internationale tentoonstel ling slechts vier Nederlandsche fabrikanten zich hebben aangemeld, en dit tegen ontel bare inzenders uit andeie lauden, vooral Frankrijk en Duitscbland, en terwijl hij voortdurend brieven ontvangt, betrekking hebbende op de vooruitzichten iu Australië voor Nederlandsche goederen. (N. R. Ct.) De min. van buiten!, zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, (lat in de maand October e. k. een examen zal worden gehouden ter verkrijging vau het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul, ten einde, bij voorkomende gelegenheid, voor eeue benoeming als zoo danig in aanmerking te kuuneii komen. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld een uittrek sel uit het jaarverslag van deu hoofdingenieur voor het stoomwezen over 1887. Daaruit blijkt, dat op 31 Dec. 1887 hier te lande iu gebruik waren: 7831 stoomke tels, geplaatst in 834S fabrieken 439 water- gemalen 1130 zeeschepen en rivierbooten; 1185 locomobielen, locomotieven, stoomkra- neu enz. en 208 stoomtramlocomotieven. In 1887 zijn door de ambtenaren voor het stoomwezen 18,915 inspectiën verricht, tegen 18,468 in 1886 eu 17,855 in 1835. De bevindiugeu van het onderzoek kunnen aldus worden samengevat50 stoomketels leverden dadelijk gevaar op, zoodat bet ge bruik daarvan tijdelijk moest worden verbo den; 373 leverden indirect gevaar op en moesten hersteld worden; 2917 haddeu kleine gebreken eu 4561 waren zonder gebreken. Ter kennis van het personeel voor bet stoomwezen kwam één ongevalin Septem ber 1887 namelijk ontplofte in de houtza gerij van deu beer R. W. Roggcnkamp te Delfzijl de rechter-vuurgaug van den stoom ketel, waarbij de machinist gewond en een kiud gedood werd. Uit liet onderzoek is gebleken dat het ongeval niet is te wijten aan bet toezicht van de ambteuaren voor bet stoomwezen. Bet stoffelijk overschot van deu oud procureur-generaal bij het Haagsche bof, mr. Van den Bergh, is gisler op den R. K. begraafplaats te 's Gravenhage in allen eenvoud ter aarde besteld. Dinsdagavoud omstreeks 11 uur, werden de inwoners van Gorinchem uit hun eersten slaap opgesenrikt door een hevigen knal. In de gasfabriek had namelijk eene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan het gebouw tot zuivering van het gas geheel uiteen werd geslagen eu vier werklieden (de meesterknecht der fabriek, een stoker en twee smeden) herig werden gewond. Ofschoon bun toestand zorgwekkend is, beslaat er toch hoop lien in het leven tc behouden; zij zijn echter nog niet in staat, inlichtingen omtrent de aan leiding van liet ongeval te geven. De toe stellen bebben oogenscliijnlijk weinig geleden. De gemeentebepaling op 't dragen der muilkorven wordt in de gemeente Velzen Sink toegepast. Dagelijks loopen de politie agenten met geladen geweer langs de straten om de ongemuilkorfde bonden dood t( schieten. Te Nieuwediep is Maandag eens dame, mejuffrouw K., die langs het plzn- kier wandelde, waarschijnlijk door eene doi- zeliug bevangen, in de haven gestort. Eer<t toen z:j met den sterken stroom reeds een eindweegs was medegevoerd, werd zij door aan het havenhoofd aanwezige vletterliedsn opgemerkt, aan wier vere nigde pogingen liet inocht gelukken de drenkelinge juin nog bijtijds te redden. De bijna reeds uil. gedoofde levensgeesten konden eerst met veel moeite door een onmiddellijk te hulp geroepen geneesheer nog worden opgewekt. Dinsdagnacht circa le twaalf uur om stond te Micrlo ter plaatse Marktstraat bij den herbergier, winkelier en timmerman VV. I). een hevige brand. De bewonen waren in hun eersten slaap, eti de brand had een zoo snel verloop, dat een menjs, oud 8 jaar, Johanna genaamd, in de vlam men omkwam. De brand zou ontstaan zijn in den winkel; de kinderen sliepen op zol der, vandaar liet noodlottig omkomen van het aanvallige meisje. Te Loenen op de Veluwe is de papier, molen, bewoond door rnej. de wed. J. W, Schut, eigendom van baron Van Wijnbergen, met een massa papier en lompen een prooi der vlammen geworden. De molen was ver zekerd. Oorzaak onbekeud. De heer VV. A. Scholten te Groniu. gen, die in 't afgeloopen jaar 650 ladingen turf uit Stadskanaal gebruikte als braudstof voor zijne in de provincie Groningen gele- gen fabrieken, heeft nu een aanzienlijke hoeveelheid steenkool aangekocht, aangezien door de werkstakingen in het veen er kam bestaat tot eenige prijsverhooging der fa- brieksturf, en de steenkool, bij de geringste prijsverhooging, voordeeliger wordt dan turf. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Leeuwarden van 16 Mei: Daar rusten orde thans ook in de veenderijen onder Beets en Terwispel geheel zijn hersteld, en het werk geregeld wordt voortgezet, zijn de al daar en te Gorredijk gestationeerd geweeel zijnde militairen, 80 vau hier en 30 uil Deventer, heden naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Van den trein, die eergistermiddag om 2 u 10 van Harlingen te Leeuwarden moest aankomen, ontspoorde bij het aankomen bij het stationsemplacement te Leeuwarden te tender en de bagagewagen. Persoonlijke ongelukken hadden geen plaats; alleen waren de passagiers verplicht een eind weg te voet af te leggen. Maandag vermaakte zich aan de Bon- tebok nabij Heerenveen een knaapje met slingeren aan' den ketting der ophaalbrug, toen deze plotseling omhoog ging, waardoor het hoofd van h:t kind tusscben den stijl der brug eu de wipbalk beklemd raskit, tengevolge waarvan het geheel verbrijzeld werd. Men schrijft uit N. Brabant aan de N. R. Ct Op het laatst vau Maart is te Standdsu- buiten een 6jarig kind, dat eenige wekea te voren door een dolle hond aan de lip ge beten was, aan de gevolgen van watervrees overleden. Twee andere persouen uit hst arrondissemet Breda (de eene was een sneisja uit Rozendaal), die eveneens ernstig door liet dolle dier verwond werden, doch kort daarop zich te Parijs aan de iiiciitingso volgens de methode van prof. Pasteur on derworpen hebben, zijn tot dusver volkomes gezond gebleven. Inderdaad een feil, dat reden geeft tot nadenken en ten volle des maatregel wettigt, in 1886 door den minis ter Heemskerk genomen, om bij voorkomends gelegenheden ook onvermogende ingezeteues op 's rijks kosten van de heilzame werking van Pasteur's vaccine tegen hondsdolheid le laten genieten. Dergelijke uitkomsten be wijzen meer dan de op losse scbroerei steunende redeneeringen, zooals wij die V eens over den Fransclien geleerde in on* 2de kamer van der zake onkundigen hooren kregen. Ook inoge dit geval M groote publiek leeren beseffen, hoe geweuK* het is, dat politie-maatregelen als het op vangen en doodeu van zwerende hondea, het afmaken van dieren, die door een dolle* of van dolheid verdachten hond gebeten «5* het voorschrift dat honden muilkorf* moeten gedragen, ten slreugste gehandhis» worden. Men deelt aan de P. Nb. Ct. mek dat zich dezer dagen bij een der kraak" zinnigeri-gestichteu in de buurt van P" Bosch twee heeren uit Bokstel hebben so* gemeld, die heel leuk verzochten om worden opgenomen, aanbiedende een kwsrt» vooruit te betalen. De heeren kregen den raad over k* maanden terng te komen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2