MKUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Df/.e oil ruilt verschijnt du gelijks, behalve op 011- en Feestdagen. Prijs per Aiiiiiiiier 10 Cent. Donderdag 17 Mei 1888, - 116. ADVERTENTIE K: Bureel: Nchcepmukerssteeg b Uitgevers: Gebroeders Muré. FEUILLETON. Het Geheim van het Onde Kasteel. ABQ8MEBIENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. 202 JnnrirnriK. Van 1(j regels0.90. Elke regel ineer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Stads-Bericht en SCHUTTE, IC IJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doet. tc welen, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staafbln°. 17), een aan lang wl worden gemaakt met de inschrijving voor d«i Schutterlijken diensl, van ticgenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verbande, dal de per ionen, geboren in 1854 tot 1862 ingesloten, welke uch hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gerestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven ach ter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren terwijl de geborenen iu het jaar 1863 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te welen: bet eerste van den jarc 1888 cn het tiende, of dat der geborenen in 1853, van liet vorige jaarzal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende bij tot de vrijgeleiden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds bun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving ingevolge art. 5 tan het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 {Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Diiwdag den 15 Mei aanslaande, en op Vriji dag 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen welke zich vóór gemelde sluiting op den l*" Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen vonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke bun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekkingalsnog ach ter de teekening tot sluitingdoor liet Hoofd van de Regeering aan het einde van liet register te plaatsen tollen worden ingeschreven rnel bijvoeging van bet woord: ambtshalvecn volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijkzonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien bet zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk hun geene aanspraak 4jeeft om in de tweede klasse ge bracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit kracl.te der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n*. 67), op hen moch ten kunnen worden toegepast. öal een ietier wordt vermaant! om, voor zooveel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor ben velke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdeeiing burgerlijke stand)van heden al, van des voormiddags 9 tot namiddags 4 urenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijti voor de gevolgen, wanneer bij, bij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van bet ge- lioortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dut tien belanghebbenden bij dez.c nog wordt her innerd, dal zij bij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaatsbenevens bet straat- nomwer hunner woninghun beroep en dat hun ner ouders, zot) die nog in leven zijn, alsmede den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd ol ongehuwd zijnen in bet eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het huwelijksrcgistcr te voor zien oin tlaarop door den beer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, bet getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de inschrij ving Ie doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van beden af worden geva ceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeiing burger lijke stand), van des voormiddags 9 tol 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van liet Raadhuisen wel Op Dinsdag den 15 Mei 1888, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Woensdag den 16 Mei 1888, de bewoners van Wijk IV en V Op Donderdag den 17 Mei 1888, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk Op Vrijdag den 18 Mei 1888, de btwoners van Wijk VII en vtll: telken dage van des voormiddags 1U tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den be|>a.ihlen dag zich stipt el ij k ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbede gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders bet tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, cn de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgelonpen, nailer worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln". 55) roepen bij deze op alle personen, welke uls gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, orn uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te wor.len gebracht, doch sedert dien tijd, door bet overlijden van hunne vrouwen of kin deren de bevoegdheid heblicn verloren orn in die klasse te verblijven, en dus alsmi m de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags lussebeii 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den I I Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ing-lijfd, door Burgemeester en Wethouders proccs- verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wel van den 6 Maart 1818 {Staatsbl. n°. 12), en art. 22 dei wet van 15 April 18l!6 Stbln°, 64), hou dende hechtenis van een tot veertien da^en of geld hoele van vijftig cents tol honderd gulden. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche ourant afgekondigd. Burgeiiice>ter en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1888. h. KLST, Secretaris. I> ft A K W I T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I.KIUE3; Krengen Ier algemeene kennis dal door C0RNEL1S TIÏN, alhier woonachtig een ver zoekschrift is ingediend 0111 vergunning voor den verkoop van slerken drank in het klein in liet perceel Nieuwe beestenmarkt u°. 8. En geschiedt hiervan opeuhare afkondiging door plaatsing in de Lriilscltc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIE KAMER, burgemeester. K. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 Mei 1888. 1.KIM1ÖV, Ui Hel. Hedenmiddag werd door den kapt.- luit. ter see, directeur der kweekschool voor zeevaart, alhier, voor het front der equipage aan den len schrijver 11. Mooy, de zilveren medaille voor 2-tjarigen dienst en aan den marinier le klasse, V. d. Velde, die voor 12jarigen dienst uitgereikt. Een hartelijke en welgemeende toespraak verhoogde den indruk van deze plechtigheid. Door den commissaris des kouiugs in Noord-Holland is bepaald, dat de eiud examens der hoogere burgerscholen met 5jarigeu cursus, zoowel als de vergaderingen der commissie voor hot afnemen dier examens, voor 1888, in die provincie zullen worden gehouden te Haarlem; en zijn o. a. benoemd tot leden, de heeren E. A. H. Seipgens en C. aan der Waals, leeraren aan de h. b. s. met 5 j. c. alhier. Als gevolg der proeven omtrent de nieuwe bcpakkingswijze der infanterie, ge nomen in bet begin van dit jaar bij tiet 4e reg. inf. alhier, door eene commissie beslaande uit den luit-kol. Van Rijen, den kapt. Hofstede en den len luit. Ophorst, wordt ons nader gemeld, dat op last van luit.-generaal, inspecteur der inf., door de zorg van den sedert tot majoor bevorderden kapt. Hofstede voornoemd, bijgestaan door den len luit. voor speciale diensten Ophorst, zullen worden aangemaakt 120 stellen leer- goed volgens eeu der twee modellen, door de commissie voorgesteld. Bij dit model, nagenoeg gelijk aan bet Duitsche wordt de ransel gesteund door ren nieuw model patroontasch, die achter aan den koppel is bevestigd. Het model, waarbij het steunpunt wordt gevonden in den ketel, is dus niet ter be proeving aangewezen. Het leergoed zal, naar wij vernemen, hier te lande woiden aangemaakt, doch de patroon- tasschen hierboven bedoeld, uit Duitrchland worden verkregen. Het wijzigen van één stel leergoed kost ongeveer f 8. Zoodra de 120 stel gereed zijn, zullen er 40 aan iedere divisie infanterie gezonden wordeD, oin beproefd te worden bij de com- pagniën, die met het beproeven der repe teergeweren volgens de stelsels Vitali en Nlannlicher zijn belast geweest. Eerst na nauwgezette proeven bij die compaguiën zal alsdan besloten kunnen worden, of tot eene geheele transformatie van ons gebrekkig bepakkingssysteem zal worden overgegaan, (Ar. R. Ct.) De 9e jaarlijksche algemeene vergade ring van de Vereeniging van gepension- neerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger", zal ditmaal plaats vinden te Leiden op den 22en Mei a. s. des morgens ten 11 uur. Hoogstwaarschijnlijk zullen de onlangs opgetreden eere-voorzitter dezer vereeniging de oud-minister van oorlog generaal Weitzel en andere autoriteiten, deze vergadering met butine tegenwoordigheid vereeren. Naar wij vernemen gast deze vereeniging, die ondersteuning verleent asn hulpbehoe vende oud-gedieuden van de landmacht en hunne weduwen, van jaar tot jaar vooruit, zoodat dan ook iu bet afgeloopen boekjaar ongeveer f 15,000 aan onderstand kon uit gereikt worden. FAMILIE-ROMAN. «8). Plechtige orgeltonen klonken bet bruids- I*1' vsn uit de verte te gemoet; op bet varen alle kaarsen aangestoken en de getuigen wachtten, links en rechts van het utair geschaard. Beltiua Valley stoud rechts 'u het altaar, zij was in een ruim, zwart gesud gehuld. 'l'oen het bruidspaar bin- *®™i kwam de ambtenaar uit de sacristy. en Gisela knielden op de voor hen «strode kussens. «Arthur, graaf Hampton, markies van 'raby, zweert ge Qisela Jersey als uw j^t* erkennen?" klonk het op trolschen toon door kerk. r «Lisela Jersey, zweert ge als uw echl- P000' te zullen erkeunen Arthur, graaf tsoptuu, «arkies van Wornby?" «been,' deed zich eensklaps een man- "ften hooren en van achter een pilaar traden vijf mannen te voorschijn, waarvan er drie bet altaar naderden. Het waren Alexis Nessley, Marby en doctor Fabre, de twee achtergeblevenen waren de agenten. Bij bet hooren van die slem sprong Arthur op, en op het gezicht van Marby, dien bij dood waande, deinsde hij ver schrikt terug. „Alvorens bet huwelijk kan voltrokken wordensprak doctor Fabre op ernstigen toon, „moet ge mij eerst uw afkomst be wijzen, mijnbeer." rIk heb u bier uiet laten roepen, sir," sprak Arthur, „wie geeft u bet recht in mijn kasteel door te dringen?" „Lady Gisela, waar is het document, waarvan ge e<Q afschrift hadt gemaakt?" Gisela haalde bet testament vau lord Hampton van onder baar kleed en gaf bet den grijzen advocaat over. „Dit testament geeft mij net recht op het kasteel te komen, dat ge uw eigendom bebt genoemd." Hij vouwde het testament open en las het met plechtige stem voor. De bedienden zagen elkaèr onthutst aan. Arthur beefde over geheel zijn lichaam, maar toen bet testament teu eiode was gelezenvatte bij al zijn moed te zamen en sprak „De regels van dit testament zijn geschon den ik erken het niet." „Omtrent de echtheid kan geen twijfel bestaan, maar ik zal haar rechtskundig doen bewijzen; voorloopig neem ik het testaineut iu beslag," sprak doctor Fabre, daarop ging hij voort: „De rechtmatige heer van Eden Castle en markies van Wornby is Alexis Nessley, die van nu af aan is gerechtigd tot het dragen van den titel van graaf Hampton." „Krachtens liet testament van graaf Hampton," sprak Alexis, „verjaag ik u van mijn kasteel, Arthur Hoad" Thans trail Marhy naar voren: „Arthur Hoad, gij wordt beschuldigd van moord op uw pleegvader, graaf Hamp ton. Gij zijt mijn arrestantdaarop wendde hij zich tot de politie-dienaren: „Mannen, doet uw plicht en maakt u van die.i man meester." „Welke grond bestaat er tot die be schuldiging?" riep Arthur, „niets dan het bloote vermoeden, dat ik, om het geheim verborgen te houden, den inoord zou hebben gepleegd. De echtheid van het testament bestrijd ik uiet langer, maar aan den moord beu ik onschuldig. Voor den rechter zal ik mij verantwoorden, maar gij hebt tegen mij geen bevel tot gevaugenneming." „Er bestaat geen vermoeden meer, er bestaan bewijzen," antwoordde Marby, „spreek, Alexis Nessley." „Ik ben te Parijs geweest eu heb door detectives laten opsporen, wie den ring heeft gekocht, die bij de vermomming van den moordenaar is gevoudeu en waar de zich noemende Arthur Hampton op den dag van den moord zich bevond. Ik heb deu goudsmid beide ringeu veitoond, dien van den moordenaar en dien van lord Arthur. Hij herkende dien van den moordenaar als de echte, lichtte deu bloedrooden steen er af en toonde tnij het familiewapen der Hamptons, dat daaronder was verborgen. Op het tijdstip van deu moord was de be schuldigde uiet te Parijs, hoewel verschei dene personen hem hadden gezien. {JTordl virto/gd).

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1