en zulks ter handhaving van recht en orde lot bescherming van den arbeid der arbeiders. (App/au» op alle banken.) De regcering erkent gaat de minister voort dat de gedwongen winkelnering reden geeft tot grieven, omdat er misbruiken aan kleven. Duarom wordt er op gewezen dat het zeer moeilijk zal zijn aan die misbruiken een einde te maken. Alleen als de arbeiders al het noodige met contant geld betalen zou aan die misbruiken een einde te maken zijn. Wegens de moeilijkheid van het vraagstuk beveelt het rapport eene enquête in de streek als noodzakelijk vereischte aan. De minister vraagt bovendien: is tusscheukomst van den wetgever gewettigd? En dan zegt hij dat in het algemeen partijen vrij moeten zijn over de betaling van schuldeischcr door schuldenaar, liet antwoord op de vraag van den interpellant zijdat de regcering hare aandacht zal blij «en wijden aan de door hem aanbevolen punten en overwegen of ze wet telijk te regelen zijn. De heer Van Houten acht het beter te vroeg, dan te laat met militaire hulp te komendaarom acht hij 't niet verkeerd dat de militairen zijn gezonden, nog vóór ernstige rustverstoring voorgekomen was. Hij acht echter de werkstakingen gewettigd cu vraagt wie de minister bedoelt met de goed- en wie met de kwaadgeziude bevolking. De minister van justitie wil allen twijfel opheffen. Hij sprak van het goedgeziude deel der bevolking, omdat het hem bekend was hoe tijdens de werkstaking een aantal personen zich daarbij gedroeg. Zeker, ieder werkman, ontevreden met zijn loon, kan het werk staken. Maar gaal hij verder en be dreigt hij anderen, die het werk willen voort zetten en geen gemeene zaak willen maken, dan noemt hij werklieden, die anderen bet hervatten van het werk beletten, niet goed gezind. De minister wijst op een der in dien tijd aangeplakte dreigschriften waarin iedereeu werd gewaarschuwd zich te wachten voor de gevolgen, indien zij weer gingen werken. Hij verzekert dat de autoriteiten in deze zeer streng zijn gebleven binnen de grenzen en de werkstakers niet hebben beuioeiehjkt, doch alleen gewaakt hebben voor instand houding van rust en orde, er is dan ook in Friesland door den commissaris des konings bekend gemaakt dat elke poging om de vrij heid van arbeid te belemmeren zou worden tegengegaan en elke poging tot rustverstoring zou worden onderdrukt. De lieer Van der Feltz meent dat er nog al een en ander tegen de stellingen van den interpellant valt te zeggen. Als een goed tacticus, die het niet al te nauw neemt met de waarheid, heeft hij een toestand geschetst die hem gegeven is, maar niet juist was. Toch had hij zich moeten vergewissen v^u de deugdelijkheid. Die zwarte schildering van den toestand wekte bij spr. bet vermoe den of zij geschilderd was om te komen tot deze conclusie dat men iu die streken moet komen tot werkstaking. Dal is een goed keuren van een feit waarover nog niet te beslissen viel, ook niet door interpellant, die zelf nog inlichtingen vroeg. Zijdelingsche ophitsingen of goedkeuring van feiten of eventueele opstanden als waarop de interpel lant wees, acht hij misplaatst in 's lands vertegenwoordiging. (Toejuiching ter reek- terzijde.) De heer Van der Feltz meent ook, dat iuterpellant den toestand van de veenbazen veel te rooskleurig heeft geschetst alsof zij daar goudmijnen vonden. Zij ondervinden evenzeer de malaise der tijden als ieder an der. De gedwongen winkelnering acht spreker een dwang die men zich zelf oplegt. Daarom meent hij is een wet niet uoodig om die winkelnering af te schaffen. Men leere lie ver het volk sparen. Dan bereikt men meer dan door werkstakingen te vergoelijken, rondreizende door hel land. De heer Oppedijk verheugt er zich over, dat juist de heer Nieuwenbuis in deze inter pelleer!, omdat hij zelf de oorzaak is van het ontstaan der werkstakingen. Spr. sluit zich overigens aan bij den heer V. d. Feltz, ten betooge dat de toestand te zwart is af geschilderd. Maar werkstakingen helpen niet. Had de heer Nieuwenbuis de werklieden aangeraden spaarzaam te zijn, dan stonden zij thans vrijer tegenover den werkgever. Integendeel zijn stellingen verkondigd van revolutionairen aard. Als oud-Lutliersch predikant had de heer Domela naar Friesland moeten gaan en de werklieden aanspreken uiet het woord van den Apostel. Dan ware cflect te verwachten, en hadde de sociale quaestie opgelost kunnen worden. De heer Domela Nieuwenhuis had niet verwacht dat het debat zou aanlanden op bet gebied van socialisme, communisme, enz. Men behoeft geen socialist te zijn oin te eischen wat hij wil, zegt spreker. Hij komt verder op tegen de redeneering dal de veen bazen het zoo arm hebben. Werkstakingen a se» sw» - m 'Z hebben dikwijls veel geholpen en eindigen dikwijls inet algemeene verbeteringen. Het beetje verbetering dat de arbeiders kregen is te danken aan de werkstaking. Hij heeft den toestand niet overdreven. Hij is zelf getuige geweest van den toestand, o. a. te (Jorredijk, waar men letterlijk holbewoners vindt. Intusschen, de ministi r heeft erkend dat de toestanden te wenschen overlaten. Iteden dus 0111 daarin verandering te brengen spreker dankt de regeering voor de verstrekte inlichtingen. De heer Ileidt vraagt de kamer verlof, op eelt niJer te bepalen dag den minister van marine te iulerpelleereu over de door de regcering genomen maatregelen, tengevolge waarvan vele vroegere vaste werklieden aan 's rijks marine-werven thans als tijdelijke werklieden iu dienst zijn. liet verlof wordt verleend, en de interpel latie bepaald op a. s. Woensdag. De kamer gaat hierop uiteen. Het publiek toonde gistermiddag groole belangstelling in de interpellatie van den heer Domela Nieuwenbuis, en lang tour de opening der openbare tribune der tweede kuiner had eene grootc schare mannen en vrouwen op het Binnenhof post geval, om de beste plaatsen te veroveren. Om half twee stormde tnen naar boven en in een oogwenk was ailes bezet, tot groote teleur stelling van de honderden, die buiten moch ten blijven. Het onderzoek van bet voorstel Lob manSchaepman tot wijziging van het reglement van urde is beden in de afdeelingen vau de tweede kauier aan de orde gesteld. Tegelijkertijd zal ook het reglement vau orde in zijn geheel aan de orde komen. Het voorstel lot samenstelling van een Analytisch verslag van de lieereu De lh-au- fort, Van der Kaay, Verniers van der Loeff, De Savornin Lobman, Schaepman en Schim- melpcnninck van der Oye van Nijenbeek luidt aldus: De kamer besluite: een kort verslag van hare zittingen te doen vervaardigen; eene commissie te benoemen van vijf leden, die de ambtenaren, met het verslag belast, zal benoemen, en voor de uitgave van dat verslag de noodige maatregelen zal treffen; de huishoudelijke commissie uit te uoo- digen om zich met deze commissie te willen beraden omtrent de veranderingen, tlie de inrichting van de zaal der tweede kamer zal moeten ondergaan; der regeering van deze besluiten kennis te geven eu haar uit te uoodigen de voor deze zaak benoodigde gelden op de begrooting te willen brengen. Gisteren stonden voor de arrondisse ment» rechtbank te 's flage terecht twee varengezellen uit Katwijk aan Zee, die, vol- geus de dagvaarding, een uit zee op het strand, aangespoelde kist, nadat deze door andere zeelieden was leeggeplunderd, naar de woning van een hunner hadden gebracht met het doel om die later Ie verkoopen. De eerste beklaagde ontkende zich de kist te hebben willen toeëgeneuhij erkende evenwel door de kist niet bij den strand vonder gebracht, of daarvan aangifte gedaan te hebbcu gefaald te hebben. De tweede beklaagde legde een volledige bei entenis af en gaf armoede als reden van verschooning op. Substituut officier van justitie mr. baron De Vos vau Steeuwijk achtte de schuld van beide beklaagden voldoende bewezen en requireerde voor het feit, dat Z.E.A. als diefstal qualificeerde, voor elk hunner 10 dagen gevangenisstraf. Mr Vau Praag, die voor den eersten be klaagde als verdediger optrad, kwaui weder met een niet onaardige exceptie voor den dag. Iu het aan zijn cliënt betcekehde af schrift der dagvaarding, waarbij diefstal door twee persouen, in vereeniging, ten laste werd gelegd, was ver uiuid de uaatn van den tweeden beklaagde te .vermelden. Plei ter trachtte door verschillende voorbeelden aan te toonen dat dit verzuim vooreen be klaagde hoogst nadeelige gevolgen kou hebben eu concludeerde daarom reeds op dieu groud tot nietigverklaring der dagvaar ding en vrijspraak. Boveudieu bleek nu niet door uien de diefstal eigenlijk was gepleegd. Het O. M. was ook in gebreke gebleven aan te toonen tegen, of ten na- deele van wïeu de diefstal was gepleegd. Na repliek van de zijde van het O. M., waarbij naar een arrest van het Gereclithof te Amsterdam werd verwezen, ten bewijze dat iets dat uit zee aanspoelt, zelfs al is het ter verlichting over boord geworpen niet als een res pro derelicto habila kan worden beschouwd en mr Van Praag na koite dupliek had geperssisteerd, bepaalde de rechtbank de uitpraak op Donderdag aanstaande. - «S -WIJ BW zm. TWff TP» Aan het D v. Z.-H. en Or. is, naar dat blad bericht, bij vernieuwing ver zekerd dat de gezondheidstoestand van Z. M. den koning zeer veel beter is dan in Februari jl., eu dat de geneesheeren hebben verklaard dat de buitenlucht, op Het Loo te genieten, vooral als het weder warmer zal geworden zijn, Z. M. ongetwijfeld veel goed zal doen Tot op dit oogeublik bestaat er dan ook hoegenaamd geen reden vau bezorgdheid. H. K. H. dn groothertogin van Saksen- U eimar heeft een bijdrage van f 50 geschon ken aan de 's Graveuhaagsche Vereeniging voor Koepokinenting. Op de Lijnbaan te's Gravenhage werd gistermiddag een knaapje vau omstreeks 8 jaren door de Westlandsche stoomtram over reden, met den trcurigeu atloup dat liet kind overleed. Een reiziger voor een Lnidensch huis ontving, terwijl hij Zaterdag II. iu een hotel ie Rotterdam dineerdp, het bericht, dat hij ruim f 20,000 uil de Hamburger loterij had gewonnen. Dat bericht kostte heui menige fijue ffescli. Maasbode Men meldt aan de N. R. Cl. uit Slikkerveer Hooit uien tegenwoordig overal klagen over den kwijnenden staat, waarin landbouw, handel en scheepvaart verkeeren, wanneer de vreemdeling langs deze plaats komt, eu een blik slaat op de groote bedrijvigheid, welke zoowel te Bolnes als hier langs de zijde der rivier van het begin tol hel eind heerscht, dan komt hij tot de overtuiging, - at de scheepsbouw een nieuw tijdperk vau bloei is ingetreden. Was het vroeger de koopvaardijvloot, die voor een groot deel alhier werd aangebouwd, thans is het de Rijnvaart, die aan honder den werk verschaft. De prachtige villa van den lieer P. Smit Jr., welke vdtSr eeuige jaren hier werd op gebouwd, eu waarvan de kosten op circa f 160,000 werden geraamd, is nu verkocht voor eene som van f 24,000 (uitgezonderd het koetshuis met eenige meter grond),' ten einde te vallen onder de hand des sloopers, om ook alweer plaats te maken voor den scheepsbouw. De firma wed. C. Boele Zonen is thans eigenaar geworden, en heeft daardoor hare werf aanmerkelijk vergroot. Ongeveer 10 weken geleden werd dr. Donkeisloot geroepen ten huize van den lieer P. L. te Roou, die zich ongesteld ge voelde. Niet denkende aan vergiftiging, kon hij niet gissen wat L. mankeerde, en ofschoon vele geneesmiddelen werden aan gewend, mocht niets baten, de zieke werd steeds erger. Dr. D. dacht toen aan kan ker in de ingewanden. Het toeval wilde nu, dat dr. Klinkert uit Rotterdam te Roon moest zijn, en da delijk werd deze door dr. Donkersloot bij den zieke gehaald. Dr. K. bestreed de zienswijze omtrent kanker, maar verzocht, wanneer L. aan eene natuurlijke behoefte had voldaan, hem de uitwerpselen te zen den. Bij scheikundig onderzoek bleek nu terstond, dat er vergiftiging had plaats gehad met loodwit, waarvan natuurlijk de justitie in kennis werd gesteld. De vrouw van L. is herhaalde malen met het slachtoffer ge confronteerd, maar blijft hardnekkig alle schuld ontkennen. Inmiddels is het lijk geopend en daarna in eene verzegeldo kist voorloopig ter aarde besteld. (N. R. Ct.) Naar de Sport meldt; zal vermoedelijk de heer Schilling van Amsterdam op den internationale roeiwedstrijd te Deventer tegen den Franscheu meesterroeier Rambure uit komen. Eergisternamiddag viel een vierjarig meisje in de Nieuwe Vaart bij den Katleu- burgerbrug te Amsterdam. Menscheu genoeg met den wil om te helpen, doch de daad volgde niet spoedig. Een twaalfjarige knaap echter komt aangeloopeu, springt te water, weet de kleine meid te gnjpeu en brengt haar behouden aan wal. De wakkere knaap is de zoon van deu vice admiraal, jhr. M. W. Van Rensselaer Bowierafgetreden directeur en commandant der Landswerf. In de volgende week zal bij guustig weder het duiken op de Lutinc weder aau- vangeu. Eene der booten ligt reeds geheel gereed voor bet werk. De heer A. Moll, notaris le Arnhem is door het hoofdbestuur der broederschap van caudidaat-.iotarisseu in Nederland be noemd tot redacteur van het tijdschrift voor het notarisambt Recht en Wet, door die vereeniging sinds 1849 jaarlijks uitgegeven, en zulks ter vervanging van den heer 11. VV. J. Salines, inspecteur der registratie eu domeinen te Hoorn, die onlangs gekozen werd tot voorzitter dier broederschap. Zaterdag had te Varsseveld iemand het ongeluk, bij het vellen van cenen boom er onder te geraken, met het gevolg dat hij spoedig daarna is overleden. Men meldt aan de N. R. Ct. nil Leeuwarden, dat er te Tijnje, onder Ter- wispel, geen nieuwe werkstaking heeft plaats gehad. De gelieele week is er rustig door gewerkt. De toestand is zelfs zoo gunstig, dal de troepen allerwaarschijnlijkst Terwispel, Gorredijk en Beets Maandag of Dinsdag zullen verlaten. Te Eindhoven en omstreken is het thans weder rustig. Men heeft sedert Don derdag vau geen bald vdighedeu meer ver. nomen. Hiertoe draagt de versterkte poli- liemacht veel bij. In elke der omliggende gemeenten Stratum, Woensel en Gestel zijn lijdelijk maréchaussees geplaatst, die met de gemeentepolitie den dienst moeten ver richten. Het is te wenschen dat door dezen maatregel de rust volkomen hersteld blijve. BIJITENLANDSCHE BERICHTEN, k l. i In de gisteren gehouden zitting rsn het lagerhuis verklaarde sir James Fergusson, dat het unie-verdrag tusscheo de Trausvaai en de nieuwe republiek uog niet door de Engelsche regeering is bekrachtigd. Nasr aanleiding van de concessie, door de regee ring van Transvaal aan een Duitsch Nedet- landsch syndicaat verleend voor een spoorweg van de Portugeesche grens naar Pretoria, deelde de spreker mede, dat een der voor waarden den vrijen invoer van koopwaren bepaalt, en dat de Engelsche regeering on derzoekt of dergelijke concessie bestaanbaar is met de aan Engeland bij traclaat verze kerde rechten. De briefwisseling, over dit onderwerp met de Transvaal gevoerd, kan eerst na afloop der zaak aan het Parlement overgelegd wordeu. Het Parlementslid Dillon is den lln Mei jl. tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij was het, die met zijn ambt genoot O'Brien het vaderschap van het „veldtochtsplau" aanvaardde, en zoodoende de iudirecte oorzaak werd van veel troebe len en onlusten. I< HAAK El IJK. Volgens sommige Parijsche bladen ii generaal Boulanger niet de schrijver van bet boek, dat op zijn naam door deu Parijschee uitgever Rouff wordt verspreid; alleen de voorrede is van Boulanger en de generaal kreeg hiervoor 100,000 frs. Het boek is geschreven door den heer Bartbélemy, een gewezen officier, bekend door eenige werken over krijgszaken, o. a. „Avautla Bataille", ,1'Ennemi" en ,La guerre." Bij het bezoek van Boulanger aan Duinkerken wierp zekere Debaker hem een brool naar het hoofdde man werd door het volk mishandeld. Een jonge man werf omvergeworpeu en brak zijn been. Iemand, die aan het station floot, werd geheel vin zijn kleereu beroofd en naakt achtergelaten; zijn kleeren werden in het water geworpen. Bij het vertrek van Douai haddeu wanorde lijkheden plaats; het kwam tot vechtpartijen tusschen de troepen, die de menigte wilden uiteendrijven, en de vrienden van Boulanger. Deze stapte met Laguerre uit het rijtuig om tusschenbeiden te komeu, maar de troe pen zorgden, dat het volk hen niet kot volgen. Een Parijsch journalist werd gear resteerd. In eene nota van de Jgence HM leest men: ^Sommige dagbladen laten Agence Havas voor Boulangistisch doorgaat. Dit is ten eenenmale onjuist. Het agent schap stoort zich aan geen enkele partij, maar put wel hare inlichtingen bij allen. Zijn doel is het mededeelen van berichten; zijn grondregel: onpartijdigheid." DUITMCH LAN D. Aan Le Temp» wordt uit Berlijn P seind: Naar men verzekert, heeft DuiW- land geweigerd, zich bij den nieuwen star van Rusland tegen prins Ferdinand Saksen-Coburg aan te sluiten. De diploma tieke verhouding tusschen beide landen daardoor zeer gespannen zijn geworden. O «ITEN RIJ K. Meu verzekert, dat de keizer Oostenrijk zich moeite geeft een verzoen^ tot stand te brengen tusschen den kom* en de koningin van Servië, maar kosuf Milan blijft onverbiddelijk en hij i» zegt men, van plan bij de kamer echt*»* ding aan te vragen, hetgeen hij verkw» jaar op aandrang van keizer Frans naliet. K IIILAtH I». Volgens de Weener bladen een jong luitenant op den Czaar bj revue te Tsarkoe Selo; een ander o»* zag het in tijds eu wist den arm o wenden, zoodat de kogel in den S'° recht kwam. De luitenant werd gearmd hij schijnt krankzinnig te zijn.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2