MEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ■>e/, v ('oii rü ut verschijnt dadelijks, he halve op Zon- en Feestdagen* ABONBERIEMT: Woensdag 16 Mei 1888. N°. 115. ADVERTENTIE B: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.61). 5'ri.js per 31 timmer 10 ('ent. 202 Junncaiij;. Van 1ti regels0.90. Elke regel meeri 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. ItiirtMi: NHieepmnkerssteez 6 I.KIDKV 15 Hel. Door Z. M. zijn, op grond ran den nitslag ran het door hen afgelegd examen, met ingang ran 1 Juni 1888 benoemd tot surnumerair bij het rak der posterijen, bui ten bezwaar van 'a rijks schatkistde heeren jbr. J. E. Von Bulow en J. Van Tonderen alhier. De nieuwbenoemde leden der konink lijke academie van wetenschappen, afdeel ing letterkuude, de heeren professor P. D. Chau- tepie de la Saussaye te Amsterdam, dr. C. Snouck llurgronje en dr. G. Schlegel te Leiden, professor air. L. De Hartog Ie Amsterdam en jhr. Th. Van Riemsdijk te 'i Gravenhage, zijn gister geïnstalleerd en hebben zitting genomen. Ouze politiemannen zulleu morgen in hunne nieuwe kleeding voor den dag ko men. Als 't zonnetje de nieuwe helmen nu maar wat beschijnen wil, zullen de die naren er heel wat krijgshaftiger uitzien. 't Is wel te wenschen dat 't ontzag voor de mannen van den sterken arm nu ddk «at stijgen zal. Heden middag te twee uur had op de militiezaal op het taadhuis alhier de aangekondigde verlotiug plaats van de voor werpen vervaardigd door leerlingen van de practmche ambachtsschool alhier. Een groot aantal belangstellenden woonden de trekking, die ruim een uur duurde, bij. Hedenmiddag even na 1 uur viel een kind in het Levendaal alhier. Spoedig sprong er iemaud bij, die 't echter niet alleen klaren kon. Een tweede redder daagde spoedig op, die nu eveneens er bij sprong en kind en len redder aan den wal bracht. Zaterdag a. s. viert de gemeente Oegstgeest fee9t. De burgemeester de heer Terwee zal dien dag 85 jaren aan het hoofd der gemeente hebben gestaan. De gemeen- tenaieu nemen deze gelegenheid te baat om den 76 jarigen burgervader blijken van ge hechtheid te geven. De gemeenteraad zal eene bizoudere zitting houden op dien dag, terwijl de schoolkinderen zullen worden ont haald en volop muziek zal weerklinken van uit den muziektempel die voor de wouing van den burgemeester zal worden opgericht. 's Avonds zal in die tent de muziek van het 4e regiment alhier een concert geven, enz. enz. In één woord, 't zal er een op gewekt feest zijn, dank zij de commissie uit de burgerij die zich met de inrichting beeft willen belasten. Ieder dorpeling zal dien dag zeker de vaderlandsclie driekleur wel willen doen wapperen ter eerc van den grijzen jubilaris. HIZIKH. LKTTKHEV KV KUVST. Geboortedag (1816) van Gerstacker. Heden herdenkt mr. Cbarles, de ijve rige balletmeester van de Fransche opera, den dag dat hij véér 40 jaren zijn tooneel- loopbaau begon en wel als danser aan het Théatre de la Monnaie te Brussel. De koninklijke academie van weten schappen heeft prof. T. M. C. Asser be noemd tot haren vertegenwoordiger bij de viering van het 8ste eeuwfeest der univer siteit te Bologna. Ook de universiteit te Amsterdam zal door genoemden hoogleeraar bij dat eeuwfeest worden vertegenwoordigd. Te Grand Rapids in Michigan is door eenige dames en heeren met succes Janus Tulp vau Justus Van Maurik Jr. opgevoerd. OFFICIKKLK HKKICHTKV Door Z. M. is aan den kapt. P. Kleyn- heus vau deo staf der genie, verguuuing verleend tut het aannemen eu dragen d r versierselen als f officier d'Académie"hem geschouken door den minister van onderwijs, eereuieust en fraaie kunsten, in Frankrijk. Door Z. M. is A. Maas benoemd tot 2de luit. bij het corpsgevormd uit de ver- eeniging tot vrijwillige oefening in den wa penhandel Prins Hendrik", te Veer Door Z. M. zijn, op grond van den uitslag van het door hen afgelegd examen, met ingang van 1 Juni 1888 henuemd tot sum. bij het vak der posterijen, buiten be zwaar van 's rijks schatkist: G. O. Kluit, wouende te Moordrecht; A. J. Gerdes Oos terbeek, woneode te Arnhem; M. H. J. L. Ten Bruoimeler Andiiesse, wonende te Venlo; NV. A. Van der Meuten, wonende te Leeu warden; L. P. J. M. Trutünu, wonende te 's Gravenhage; P. VV. Gerbcrs, wonende te Workuro; J. D. Udo, wonende te Rhenen W. G. H. Le Fevre, wonende te Utrecht; J. Ottcns, wonende te Assen; A. Busscher, wonende te Steenwijk. BINN EN LAN DSCil E BERICH r EN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo vau 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg; bij deNederlarulsche bank. f24,559,359,09' en bij de betaalmeesters. 2,239,110,59 Te zamen f 26,798,469,68» De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vijf tien studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten de gele genheid bestaat tusschen lo. Augustus 1888 en ultimo Juli 1889 in opleiding te worden genomen voor de betrekking vau officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Iudië, onder genot vau een subsidie van f 7000, overeenkomstig het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit v&o 6 Mei 1886 no. 41. Gegadigden zullen zich, ouder overlegging vao de bij dat reglement gevorderde be scheiden, hij gezegeld request, behooren te wenden tot het departement van koloniën. (5/. CL) Tweede kniner. De zitting van de tweede kamer der staten generaal werd gister te half twee geopend. De tribunes waren, eveuals de zijloges, ovrrvol eo nog velen moesten véér het gebouw blijven. Na de beëedigiug en installatie vau den uieuwbeuoemden griffier, mr. Arnlzenius ver kreeg de heer Domela Nieuwenhuis 't woord tot bet interpelleeren over de werkstaking in de veeukoloiiiëu. Spreker stelde de vrageu Is de minister van justitie bereid, binnen zeer korten tijd een wetsontwerp in te dienen, bepaleude: le dat de loonen altijd betaald moeten worden in algemeen gangbare munt, en 2e dat den arbeidgevers verboden wordt, de arbeiders te verplichten tot liet koopeu van waren iu de winkels direct of indirect door hen gedreven? Spreker schetste met donkere kleuren den toestand der werklieden in de veenderijen, FEUILLETON. eu zegt hij, nu de veenarbeiders, dieo toestand moede, den arbeid hebben gestaakt zond men terstond militairen uit, zelfs zonder aanvraag van de plaatselijke overheid. Het geneesmiddel voor den gedrukten toestand zoekt spreker in verandering van het bestaande eigendomsrecht, dat niet langer is te handhaven. Hij wilde daarna zich verdiepen in allerlei theoriën, van St. Simon, en anderen, waarop echter de voorzitter hem verzocht zich te bepalen tot het onderwerp der interpellatie: de werkstaking in de veen kolonie. Daarna komt spreker tot de be schouwingen over het drijven van winkel neringen door de veenbazen, zeer lucratief voor dezen, maar nadeelig voor de arbeiders, omdat ze hunne wareo in die winkels veel duurder moeten betalen. De minister van justitie (de heer Ruys van Beerenbroek) zegt dat de interpellant deels bekende toestanden heeft medegedeeld, met bizonder donkere kleuren. Op grond der bij de regeering ingekomen rapporten geeft de minister een overzicht vau de oor zaken der werkstakingen en baren meerderen omvang in dit jaar. Concurrentie door andere brandstoffen de turf aangedaan is wel een der grootste oorzaken van de malaise in dien handel eu van de daling der prijzen. Vandaar dat de bazen geen loousverhooging kunnen geven. De werkstakingen, vroeger bekend onder den naam vau bollejagerij, tijn niet nieuw. Dit jaar echter kwamen andere invloeden, waarvan spreker nu nog niet gewagen wil, de werkstaking uitbreiden; de aanleggers hebben systematisch de goed gezinde bevolking bedreigd, indien zij niet meédeed. Dank zij het krachtig optreden der autoriteiten en hare maatregelen, heeft de werkstaking geen groote afmeting aan- geuomen en kan ze zoo goed als geëindigd beschouwd wordeu. De regeeriug vervolgt de minister keurt al de handelingen der autoriteiten goed en neemt dis geheel voor hare verant woording, en brengt hulde aau burgers, zoowel als aan militairen, voor hun beleidvol optreden en hunne voorzorgsmaatregelen. Vooral roemt de minister de tactvolle wijze van handelen van rijks- en gemeentepolitie. De goedgezinde bevolking moet kunuen rekenen op den steun der autoriteiten, en de regeeriug zal bet steeds daartoe leiden, FAMIL1E-H OMAN. 67). Niemand was er evenwel, die zijn be langstelling gaande maakte, in den tweeden hein eeenmin, maar de derde bracht twee heeren meé, waarvan de een hem reeds met uitgestoken hand naderde; de ander, een eerbiedwaardig grijsaard, kwam langzaam tchteraan gewandeld. f&>o, Marby, beste kerel," riep de jongste, terwijl hij hem hartelijk de hand schuddefsia je ous reeds op te wachten?" fik was hij aaukomst van den eersten hnin reeds hier." iZoo. Al ag ik je even voorstellen, doctor Fabreadvocaat te Londenmr. Mirhj." ')e 'wee heeren bogen voor elkalr. kende u slechts bij naam, sir," f'h hlarby, het is mij aangenaam met u prnounlij^ kenuis le maken." schijnt zich de zaken van de familie Hampton bijzonder te hebben aangetrokken," sprak de advocaat. flk heb de eer steeds met de ingewik keldste zaken te worden belast, sir, maar deze is wel de meest duistere die ik ooit behandeld heb." fis uw vermoeden inderdaad bevestigd?" fJa," mengde de jongste, in wien de lezer ongetwijfeld Alexis Nessley zal hebben herkend, zich in het gesprek, ,rr bestaat geen twijfel meer, of lord Arthur heeft zijn eigen vader vermoord." fOf hij zijn eigen vader vermoord heeft, betwijfel ik wèl," sprak Marbyflady Giselz Jersey zegt een document van den ouden lord in handen le hebben, waarin deze heeft verklaard, dat Arthur zijn eigen zoon niet is. Daarom heb ik doctor Fabre ook gete legrafeerd hier te komen." f Laten wij nu maar dadelijk Daar Eden- Castle vertrekken. Twee Londensche agenten staan ginds le wachten. Toen ik gisteren avond uw telegram ontvingheb ikalvorens Parijs te verlaten, nog naar het hoofdbureau der Loudeusche politie geseiod en toen ik tan morgen te Londen aankwam, stonden zij mij aan het station reeds op te wachten. Alles is dus compleet nu vooruit naar Eden- Castle," sprak Alexis, die ziju ongeduld om Gisela weer te zieD nauwelijks kon be dwingen. fNog een oogenblik geduld mijn waarde wij wachten nog een vierden man, laat ons zoolang in een restaurant gaan, dan kunnen wij elkaar wederkcerig inlichten," antwoordde Marby. De drie heeren namen plaata voor een der ramen van de statious restaurant, zoodanig dat zij bet geheele perron konden overzien. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK ONTMASKERD. Nadat lady Jersey en Gisela een tijdlang bij elkaar gezeten hadden, kwam Arthur terug, gevolgd door alle bedienden van het kasteel. Bettina Valley ging in een hoek van het vertrek staan, vanwaar zij Gisela oplettend gadesloeg, zonder door haar gezien le worden. f Ziedaar mijn bruid," sprak hij hen toe, fhedeu zal ous huwelijk voltrokken «orden en ik neem u allen tol getuigen. Na de huwelijksplechtigheid vertrekken wij en blijven een onhepaalden tijd in het buiten land en zoodra wij Edeu-Caatle zullen ser- laten hebben, zijt gij allen vrij van eiken dienst, rol een vat wijn uit den kelder, weeat vroolijk met elkaar en die van avond niet beschoiiken is, die meent het niet goed met zijn meester fLeve lord Hampton I" klonk het uit aller mond. fGoed zoo, maar nu ook allen ingestemd met den kreet: ,leve lady Gisela Hampton." Maar voor dat iemand dien kreet bad kunnen aanheffen, stond Gieela met een fier gebaar op. f Zwijg," gebood zij, fik verbied u met dien kreet in te stemmen. Verlaat allen de kamer." Toen de bedienden verdwenen waren wendde Gitela zich tot Arthur en zeide met verpletterende verachting: fGe verloochent uw afkomst niet, mijnheer." Juist deed zich het gelui der klok vaD de kapel hooren. f De ambtenaar ia aangekomen, laat ons naar de kapel gaan," sprak Arthur. Hij bood Gisela zijn arm, waar zij met zichtbaren tegenzin haar vingertoppen op legde; lady Jersey volgde het paar. (Wordt trrto/gd).

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1