BINNENLANDSCHE BERICHTEN. officiëkle berichten. Door Z. M. is aan den luit. kolonel I. J. II. Gijsberti liodenpijl, commandant van het korps genietroepen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van off. der Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den koning der Belgen. Door Z. M. is It. P. A. Van R--es benoemd tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis. Door Z. M. is de lieer jhr. C. II. A. Van der Wijck, resident van Soerabaija, benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indië. De minister van financiën zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. Door Z. M. is de heer J. Kiiyser, arts, met ingang van den 1 lden Mei a. s. benoemd tot off. v. gez. 2dc kl. bij de zee macht. Door Z. M. is de luit.-kol inel W.C. D. Van Rijen, van het 4de reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 1800 's jaars. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier studenten in de medicijnen aan de Neder- landsche universiteiten gelegenheid bestaat om, voor rekening van zijn departement, in opleiding te worden aangenomen, met be stemming voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse bij de zee macht, onder genot eener subsidie van zeven duizend gulden, evereenkomstig het reglement vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van G Mei 1886 u°. 41. Belanghebbenden zullen zich, onder over- legging v.an de bij gemeld reglement gevor derde bescheiden, schriftelijk behooren te wenden tot het departement van marine. (SM.) Volgens den llaagschen briefschrijver van de ZwoUcke Cl., heeft de minister van oorlog, de heer Bergansius, zich bij de ka binetsformatie verbonden; niet voor den per soonlijken dienst te ijverenen zelfs even- tuecle voorstellen daartoedie uit den boe zem der kamer te verwachten zijn, bepaald te bestrijden." Uit het regeeringsverslag betreffende den staat van het ouderwijs hier te lande, gedurende den cursus 18861887, blijkt dat het cijfer der studenten aan de vier universiteiten weer toe nam, behalve te Groningen, waar bet als voren bleef. In het genoemde tijdvak lieten zich, volgens de officieelc opgaven der hoogescholen zelve, te Leiden 718, te Amsterdam 691, te Utrecht 470, te Groningen 358 studeerenden in schrijven. De Amsterdarnschc universiteit was dus wat de getalsterkte betreft, de tweede der vier. Te Leiden studeerden er 27 meer, te Utrecht 221 minder dan te Amsterdam. Het gisteren door de lieeren Schaep- mau en De Savornin Lobman iugediende voorstel tot wijziging van liet reglement van orde der tweede kamer, luidt, volgens het Centrum, als volgt: I. Naast de commissie van rapporteurs kan benoemd worden eeu commissie van onderzoek. Zij wordt benoemd, wanneer de kamer een daartoe strekkend voorstel, gedaan óf door den voorzitter óf door tien leden, aan neemt. Haar benoeming geschiedt door den voor zitter. Deze is verplicht iu de commissie van onderzoek te benoemen ieder, die door 20 leden schriftelijk daartoe is voorgedragen. Kik lid kan voor één commissie slechts aan één voordracht deelnemen. Aan ieder lid der commissie van onder zoek wordt zijn afdeeling door den voorzit ter der kamer aangewezen. Wanneer een commissie van onderzoek voor een bepaald wetsontwerp is benoemd, dan is de wijze van arbeiden de volgende: Het wetsontwerp wordt op de gewone wijze onderzocht door de afdeelingen, die haar rapporteurs benoemen. Deze rappor teurs maken van het verhandelde in elke afdeeling een proces-verbaal op, 't welk aan de commissie van onderzoek wordt ter hand gesteld en dat openbaar kan worden gemaakt. De commissie van onderzoek overweegt al het geen in de afdeelingen is aangemerkt, behandeld of verlangd en al wat bovendien tot een juiste kennis en waardeering van liet gedane wetsvoorstel in aanmerking kan komen. Zij onderhandelt mondeling en schriftelijk met de ministers en brengt een eindverslag in. Bij de openbare beraadslaging wordt haar meeniug gevraagd over alle aangebrachte wijzigingen. Voor de geheele slaatsbegrooting wordt benoemd één commissie van onderzoek, be- e: m. mm «s j m m m--z staande uit 15 leden, die onder elkander de hoofdstukken verdeelen. Voor één vijfde, d. i. vóór drie leden, geldt de voordracht door 20 leden. II. Voor geamendeerde wetsontwerpen wordt een tweede lezing mogelijk gemaakt. Te dien einde wordt, na het sluiten der be raadslaging, de eindstemming over het wets- oulwerp twee dagen uitgesteld. Voor de eindstemming wordt de beraadslaging her opend en kunnen amendementen worden voorgesteld. Alben in het geval dat bij deze tweede lezing amendementen worden aangenomen, kan da eindstemming worden verdaagd, maar zonder heropening eer beraadslaging. III. De commissie voor de verzoekschrif ten bestaat uit vijftien leden. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer rapporteert de lieer Brantscn van de Zijp omtrent de ontvangst door den koning van de commissie tot aanbieding der nominatie voor het presidentschap, en de waarnemende griffier leest het besluit tot benoeming van inr. Beelaerts van Blokland tot voorzitter. De heer Hintzen legt de beloften af en neemt zitting. De lijdelijke voorzitter de heer Van der Scbricck, zegt tot den nieuw benoemden voor zitter Hooggeachte lieer Beelaerts vau Bloklaud I Uwe benoeming tot voorzitter van de tweede kamer der staten generaal is onbetwistbaar een zeer groot, maar ook niet minder een vereereud bewijs van liet hooge vertrouwen, dat Z. M. onze zeer geëerbiedigde koning iu uw beleid stelt. Wil de meerderheid, waar mede gij bij de eerste stemming door uwe medeleden op de aan den koning aangeboden voordracht geplaatst zijt, beschouwen als eene alleszins voldoende getuigenis van waardeering uwer bij herhaling gebleken kunde en zelf standigheid. Wij twijfelen dan ook niet, dat onze be raadslagingen door u met kalmte, volmaakte onpartijdigheid, met eerbiediging van ieders gevoelen, binnen de daarvoor grondwettelijk passeude grenzen, en vastberadenheid zullen bestuurd worden. Van gattscher harte wcnsch ik u geluk met de hooge ouderscheiding, en verzoek ik u thans de zoo zware op u rus tende taak te aanvaarden. De nieuwbenoemde voorzitter, de heer Beelaerts van Blokland, neemt hierop den voorzitterszetel in, en zegt: Mijue Heeren I Het heeft Zijne Majesteit onzen geëerbie- digdeu koning behaagd mij, op uwe vcreeréiide voordracht, te benoemen tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal. Dankbaar voor dat vertrouwen, door mij hooggewaardeerd, is het echter niet zonder schroom, dat ik dezen zetel inneem. Ik besef toch hoeveel mij ontbreekt om die taak te vervullen met waardigheid en vaar digheid tevens. Die taak komt mij inderdaad zwaar voor. Zwaar toch mag het heeten om ten allen tijde, ouder alle omstandigheden, den geregelden loop der werkzaamheden te verzekeren, de vrijheid van het woord te waarborgen en het aanzien der kamer te handhaven. In het besef dat mij daartoe zooveel ontbreekt, roep ik dringend uwe welwillendheid, uwe toegevendheid, uwen steun in. Die steun is mij te meer onont beerlijk, nu ik de dagelijksche medewerking moet missen van onzen beproefden grffier. Kan er op dit oogeublik iets zijn wat mij bemoedigt, dan zeker zijn het de recht har telijke en gevoelvolle woorden, die de tijde lijke voorzitter wel de goedheid bad tot mij te richten. Ik betuig onzen hooggeschatteu tijdel ij ken voorzitter daarvoor mijne zeer bijzondere erkentelijkheid en het zal mijn slreveu zijn, die verwachting niet al te zeer te beschamen en met onpartijdigheid uwe beraadslagingen te leiden, wetende dat elke overtuiging, uiits voorgedragen in gepasten vorm en uitgesproken te juister tijd, recht heeft te worden gehoord en te worden on derworpen aan de vuurproef van het debat. Ik wensch mij daarbij te spiegelen aan het voorbeeld van onze hooggeachte voorgangers, ook dat van hem, die het vorig tijdperk zoo waardig heeft gesloten en wiens leiding bij de iugewikkelde beraadslaging over het straf wetboek en de wijzigingen in dat van straf vordering, vaii evenveel inzicht getuigde als van beleid. Wij, mijne lieeren, staan thans aan den ingang van een uieuw tijdperk iu het Neder- laudsche staatslevenmoge daarbij het gemeen overleg tusscheu 's konings regeering en de volksvertegenwoordiging rijpe vruchten dragen tot heil van het Vaderland. Daartoe ruste 's Heeren zegen op onzen arbeid en worde mij ook kracht en wijsheid geschonken naar lichaam en geest oui uwe beraadslagingen te leiden opdat zij bevorderlijk zijn aan den goeden naam van de vertegenwoordiging van liet Nederlandsclie volk. Ik verklaar het voorzitterschap van do tweede kamer der siaten-generaal te aan vaarden. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen reeds bekende wetsontwerpen en van een aantal missives, adressen en boek werken, bij de kamer ontvangen. Is ingekomen een voorstel van de heeren De Savornin Lohman en Schaepman tot wijziging van het reglement van orde, welk voorstel verzonden wordt naar de afdeelingen, tot welker samenstelling vervolgens bij loting wordt overgegaan. Zijn benoemd tot: voorzitters der afdeelingen, de heeren: Rutgers van Rozenburg, De Savornin Lobman, Van der Schrieck, K. Cremers en Van Baar; onder-voorzitters, de heerenRöell, Bahl inann, De Geer, Verniers van der Loeff en Brantsen van de Zijp; leden der commissie voor de verzoek schriften, de heeren: Heemskerk, Harte, Seylfardt, Bureel van llogelaudeu en Micbiels van V'erduynen. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van twee leden der huishoudelijke commissie. In de vorige kamer hadden in die commissie zitting de heeren Mackay en Borgesius. Van den heer Borgesius is een schrijven ontvangen, waarin hij verzoekt voor die betrekking niet meer in aanmerking te komen. Tot leden der huishoudelijke co.emissie worden benoemd de lieeren Schimmelpenninck van Nijenhuis en Veegens. Tot leden der gemengde commissie voor de stenografie (in de plaats der heeren Schaepman, Beelaerts van Blokland en De Beaufort) worden benoemd de heeren Schaep man, 'I'. Mackay en De Beaufort. Heden te 3 uren zou worden overgegaan tot benoeming vau den griffier der kamer. Aan den heer Domela Nieuwenhuis wordt verlof verleend tot het richten eener inter pellatie tot den minister van Justitie naar aanleiding van de werkstaking in onze veen koloniën. De dag der beraadslagingen zal nader worden bepaald. De zitting wordt hierop gesloten. De Ijjst van sollicitanten voor de be trekking vau griffier der tweede kamer bevat de namen van: 1. Mr W. J. M. Koch, advocaat en procureur bij bet gerechtshof te Amsterdam. 2. Mr. A. R. Arntzenius, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken. 3. J. B. Verliey, kapitein der mariniers te Amsterdam. 4. Mr. F. G. W. J. G. Snijder van Wisseukerke, referendaris bij het departement van justitie. 5. Mr. J. W. H. M. Van Idsinga, com mies bij het departement van binnenlandsche zaken. De Indèpendance beige ziet, blijkens een telegram van haren Haagschen corre spondent, in de omstandigheid dat H. M. de koningin aan eenige dames en heeren uit de diplomatieke en ambtelijke kringen audiëntie verleende, een bevestiging van de verontrustende berichten omtrent 's konings gezondheidstoestand. Vau welonderrichte zijnde doet men daar gelaten dat tot die bezorgheid geen grond bestaat, echter opmerken, dat het Belgische blad ten onrechte tusscheu een en ander verband zoekt. Ten eerste verleent Z. M. in de laatste jaren alleen de meest noodzakelijke audien- tiënverder behoort het voorstellen van de dames der diplomatie aan den koning hier ter stede niet tot de hofgebruiken; ten derde had Z. M. reeds eenige vau de in het bericht genoemde staatsdienaren ambts halve ontvangen, terwijl ook, al waren al de vermelde heeren bij Z. M. geweest, het gebruik medebrengt, dat zij bij H. M. de koningin evenzeer in audiëntie worden toe gelaten. In de ontvangst door H. M. lag derhalve niets buitengewoons. Overigens was het bericht, aan eeu der Haagsclie bladen ont leend, niet geheel juist, daar de echtgenoote van den Turkschen gezant als gemalin van den deken vau het corps diplomatique, me vrouw Spiuola, echtgenoote vau den Itali- aauschen gezant, aan H. M. voorstelde en niet de echtgenoote van den Spaauschen ge zant, die reeds sedert geruimeu tijd terug geroepen is. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft dezelfde. De lichaamsbeweging valt Z. M. nog altijd moeilijk. (Hbl.) De Ned. Sport verneemt, dat op de ver gadering van den Nederlandsche Studenten Roei boud", deze weck gehouden, gebleken is, dat de verschillende studentenploegen nog niet als samengesteld kunnen worden be schouwd. Het is alleen bekend, dat de diverse ver- eeuigingen in de volgende nummers zullen uitkomen: „Laga", Delft. Oude vier; oude twee; jonge vier; (single sculling?) „Njord", Lc.I den. Oude vier; oude twee; jonge vin I jonge twee. „Triton", Utrecht. Oude vier;I jonge vier; jonge twee. „Nereus", Amsterdam! Oude vier; (oude twee?) jonge vier; jongtI twee. De wedloopen te Ciingendaal zuUtt I plaats hebben op 2 en 3 Augustus. De lust tot landverhuizing blijft jl Flakkee nog steeds voortduren. Indeeenk maanden van dit jaar vertrokken uit Middel- harnis reeds 39 personen naar Ameiika r weder maken zich anderen tot vertrekkn gereed. In de van Marumslraat te llaarlta ontstond Zaterdagmiddag, terwijl men bezig was met het leggen vau gasleidingen in ii straat, plotseling eene ontploffing, waard«j het riool voor fsecale stoffen en dat van etne nabijstaande woning uiteenbarstten, zoodil de straat om hoog werd gewoeld. Zondagnamiddag is in het Noorden Spaame een zeilbootje omgeslagen waarin dl brugwachter R. en acht kinderen gezetei waren. Door de hulp van eenige schippeit zijn de negen drenkelingen na veel moeite gelukkig gered. In de Kruisvaart te Utrecht kwame: eenige jongens met een roeibootje dicht bi het nest van een zwaan, die zoo woedend werd, dat zij in het bootje vloog, waarop de jongens in het water sprongen, tb zwaan vervolgde hen ook daar en pikte ea hunner in het hoofd. Zij slaagden er even wel spoedig in aan wal te komen en lietei het bootje aan zijn lot over. Uit Beetsterzwaag seint men van gis ter middag De commissaris des konings is naar Beeü vertrokken. Twintig kavaleristeu van Don kerbroek zijn te Beetsterzwaag aangekomen; 40 infanteriaten zijn van Donkerbroek naar Gorredijk vertrokken, 30 kavaleristeu nan Beets en 10 naar Terwispel. Er is hoop dat er een overeenkomst getroffen wordt. Alls is rustig. Een appèl zal nog worden ge houden. Te Helmond brak zaterdagavond, om streeks half twaalf, een hevige brand uit in een blok huizen, staande in de buurtschap „de oliemolen" tegenover het station, toe- behoorende aan de wed. Kuipers en bewoond door haar zelve en zes andere huisgezinnen. In een oogenblik stond het geheele pand, dat met stroo gedekt was, in vlam. Vin de inboedels kon weinig of niets gered «or den, terwijl van de wed. Kuipers het ree op stal verbrand is, en zij zelve bevigi brandwonden heeft bekomen. De wouingn en eenige der inboedels waren geassureerd. Alhoewel de baldadigheden te Stratum Zondagavond niet zoo ernstig liepen als op Zaterdagavond, bleef het er toch lang nik rustig. De aanzienlijke politiemacht wu onophoudelijk in de weer, waardoor ge«u veel kwaad voorkomen is. Nochtans slaagdr men er in bij den gemeente-ontvanger tó hek van den tuin te vernielen en den ba' bijnae te verwoesten. Bij anderen, m«k wiukliers werd geene enkele ruit gespann Laat iu den avond trok een gedeelte de beruchte bende Eindhoven in en wierp on der het oog der politie eenige ruiten in vaz het paleis van justitie. Twee uit den troep werden onmiddellijk gearresteerd. Event! zetten de overige het vernielingswerk 0| verschillende gedeelten der stad voort. (U. a Te St. Oedenrode en Dinter beef men weder bij verschillende ingezetenen, o.i bij den burgemeester, den pastoor, d« hoofdonderwijzer enz. de glazen ingegooi De daders zijn nog niet bekend. De minister van justitie is Zaterdif avond te Maastricht aangekomen. Zondaf voormiddag hebben de leden van den flr meenteraadeene deputatie uit de Rechtbm en de officieren der schutterij bij zijneei« lentie hunne opwachting gemaakt, terwijl 12 uren door de muziek der steddrkl schutterij aan zijne excellentie eene «ubsi werd gebracht. De minister vertrok Zonói weder naar de residentie. Vrijdagnacht drongen eenige dieva eene aan den Aker-Maastrichter Steen*? onder de gemeente Vaals gelegene von1? binnen. Zij waren reeds lot de eerste verdiep-* doorgedrongen en daar bezig met de den* open te breken, toen de alleen in hun toevende zoon des huizes hen gewaar re en eene zesloops revolver op hen afp** De inbrekers achtten het toen raadzaam* hazenpad te kiezen. De politie doetouw zoek, doch heeft tot heden hun spoor mï niet ontdekt. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 8 Mei. Het hedeuoebwi' 9 uur uitgegeven bulletin over den turf* des keiiers luidt: „De keizer bracbi'

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2