NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 9 Mei 1888, N®. 110. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. 55 e/.f Courant verschijnt dodelijks* behalve op Z,011- en Feestdagen. ABQSBEISEflIT: Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xuminer 10 Cent. 202° Jaargang. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. UnreelNcheepoitikerssleejt 6. Stads-Berlcliten. HONDSDOLHEID. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE LEIDEN. L Gelet op liet bij hem ontvangen bericht ten de districts-veearts te 's Graveuhage dat in deze gemeente een geval van hondedolbeid is voorgekomen Gezien art. 3 der Wet van den 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdoloeid Staattblad n°. 110); Beveelt dat gedurende vier maandente rekenen van deu dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiteü woningen of vaartuigen (geene opeu- bare middelen van vervoer zijnde) in de ge meente bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF, volgens het door Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, bij beschikkingen van 27 Juli 1875 en 19 September 1887 voorge schreven model, ter gemeente secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteldmet dien ver stande nochtans dat ingevolge Ministerieele beschikking van 7 September 1875, de stalen bind van den muilkorf, die den bals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op beden openbare afkondiging door aanplakking eu door plaat sing in de Leidtche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Liidbn, 7 Mei 1888. LEIDENH Mei. Bij de d.d. schutterij alhier ia benoemd tot 2e luitenant de heer H. J. A. Mulder, thans sergeant. Krachtens raadsbesluit van 17 Nov. jl. is voor de som van f 2000 aangekocht een perceel aan de Van der Werfstraat voor de oprichting van een gymnastiek lokaal met speelplaats ten behoeve van de daartegenover gelegen school 3e klasse n°. 2. Door de commissie van fabricage is nu een plan ontworpen volgens betwelk liet bestaande gebouw in zeer goeden staat blijkt en door eenige verandering, van het inwendige hoofdzakelijk, voor het beoogde doel zeer gemakkelijk in te richten is. Verder is in het ontwerp opgenomen het maken van eene bovenwoning voor den bewaarder en eene ruime bergplaats ouder de woning. De bergplaats kan dienen voor bewariug van verschillende benoodigdheden bijv. voor brandweermateriaal, waardoor in eene bestaande behotfte in dit gedeelte der gemeente zou worden voorzien. De kosten der verbouwing zijn geraamd op f 4500 terwijl voor de aanschaffing van meubilair f 1000 benoodigd is. De uitgaven der ver bouwing zijn belangrijk minder dan oor spronkelijk werd vermoed op grond van den goedeu staat waarin het gebouw verkeert. Voor de oprichting toch van eeu gymnas tieklokaal met meubilair werd in den regel f7000 gevorderd en bovendien is nog bet maken van eene bovenwoning in de ge raamde som van f 5500 bovengemeld be grepen. Reeds meermalen is door bet hoofd der school de wenschelijkheid uitgesproken dat voor deze school een bewaarder zon worden aangewezen. Ook burg. en weth. deelen iu die meening, terwijl daardoor voor reinheid, verwarming en geregeld toezicht oj) liet lu, gebouw beter zou kunnen wurdeu zorg" ge" lie dragen, terwijl nu door het baldadig inwer pen van ruiten aan de gemeente eene niet onbelangrijke schade wordt toegebracht. Ook zal de bewaarder kuunen worden belast met het schoonhouden der lokalen eu het aan leggen der kachel, waardoor eene uitgave van ongeveer f 250 per jaar wordt bespaard, terwijl de groote schooumaak, die meer krachten vereisclit, eene uitgave van onge veer f45 zal blijven vorderen. Wordt nu een bewaarder aangesteld op een weekloon van f 4 met genot van vrije woning, dan wordt tengevolge van de zich thans voordoende gelegenheid zonder ver- hoogiug van de jaarlijksche uitgaven op eene voldoende wijze in eeue reeds lang gevoelde behoefte voor de hier bedoelde school voor zien. Op grond van een en ander geven burg. eu weth. den gemeenteraad in overweging iu den zin, door ben boven uiteengezet, te besluiten. Voor de kosten vau bet meubi lair, beslaande geheel uil leermiddelen wordt geene rijkatoelage verleend. Evenmin is dat, blijkens ontvangen inlichting, het geval ten aanzien van de kosten voor de oprichting van de bewaarderswoning en de bergplaats, geraamd op f 1300. Voor de berekening van de rijkstoelage is derhalve een bedrag vau f 3200 tot grondslag genomen. Burg. en weth. deelen den raad mede dat mevr. C. J. Heiniz—Wilhelm heeft bericht dat zij deze gemeente heeft verlaten, zoodat genoemd college den raad in overweging geeft haar thans vrijstelling te verleenen van de betaling van schoolgeld voor haren zoon, vroeger leerling van bet gymnasium, over het laatste kwartaal 1887-88. Krachtens raadsbesluit van 9 Mei 1879 zijn door de gemeente van den staat in erfpacht aangenomen eenige duingronden ouder de gemeente Katwijk ten behoeve van de Leidsche Duinwatermaatschappij. Bij art. 2 dier wet is de minister van financiën gemachtigd om aan de gemeente Leiden, wanneer zij verlenging van de Leidsche Duinwaterleiding wenschelijk acht, meerderen grond in erfpacht te geven en wel den daar voor benoodigden strook staatsgrond ouder de gemeenten Katwijk en Wassenaar breed ongeveer 100 meters, met den staatsgrond schen dien strook en Groot eu Klein erkbeide. Dit is reeds geschied en vermits thans weder uitbreiding van den in gebruik genomen grond ten behoeve van de duin waterleiding noodig is, zal ook tot het in erfpacht nemen van den 'jeuoodigdei. grond moeten worden besloten. De uitgifte ge schiedt zoo stellen burg. en weth. voor voor den tijd van 50 jaren, terwijl de ge meente bevoegd is, om de erfpacht, na ex piratie der termijnen vau uitgifte, tweemaal 25 jaren te verlengen. Bij het Zaterdag door de Amsterdam- sche sportclub gehouden concours-hippiqne, is bij het concours voor springpaarden de 4e prijs (diploma) behaald door „Thorn", vau luit. baron Vau der Capelleu, alhier. Gistermiddag ontstond op eene kamer op de Haarlemmerstraat eeu begin van braud dat evenwel terstond door de buren kou worden geblusclit. Iledeuoclitend was een verver zooals gewoonlijk, al heel vroeg op en op weg naar zijn werk. Bij de Haarlemmerstraat ontmoette hem een student die óók al heel vroeg op was, en tevens al heel vroeg vroo- lijk. De verver nu droeg een pot met verf, waarin een kwast. Nu weet ieder jongmensch dat bij het ochtendkrieken wel eens in vroo- lijken staat de morgenlucht genoot, hoeveel aantrekkelijks zoo'n man met een kalk- of verfpot voor hem op de overigens onbe volkte straat beeft vooral wanueer in dien pot een kwast steekt. 'tVVas hier dan ook weêr de kwast die bizonder de aandacht trok, en daarheen werd dan ook met onzekere hand het roer gewend. Dat de verver maar niet zoo terstond van zijn kwast afstand deed laat zich denken en billijken. Evenwel, de student gaf 't niet op, de verver ook niet; een woordenwisse ling ontstond, die hoog liep, ióó boog dat de verver in woede ontstoken den vollen verfpot op 't intusschen onthoede hoofd van den minnaar van het ochtendkrieken uit stortte. Aldus stond de patient in de grondverf. Behalve dat de grap hem een nieuw pak kleeren kost zal zijn haar wel aan de 2J centimeter-methode moeten gelooven. Moraal: Begeer in 't ochtendkrieken Elkanders verfkwast niet. Het gezelschap van den hrer Klok dal hier Zondagavond jl. zulk een enorm succes had, zal, wat de hoofdpersonen betreft, morgen Woensdagjavoud nog weer eeue voorstelling geven in de Stadsgehoorzaal. Bo vendien zullen onderscheidene nieuwe krach ten worden toegevoegd en zullen de werk zaamheden van de famielje vélocipèdisten zeer worden uitgebreid. De nette toon waarin bet geheel gehouden is maakt 't voor ieder mogelijk er hsen te gaan. Er zullen dan ook zeker bizonder veel dames en beeren stadgenoolen gebruik van maken. «ILZIEK, LETTEREN EN KINMT. Sterfdag (1805) van Schiller. Adelina Patti is te Buenos-Ayres op getreden als Kosina. De recette bedroeg 75.000 frs.; voor de fauteuils, die 100 frs. kosttenwerd 400 frs. en meer betaald. De diva moest een aantal stukken bisseeren. FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 83). «Maar Herbert, ik bezweer u in naam "o alles wat u heilig is, heb medelijden mijverlaat mij niet." «Mijn kind, iu den beginne beviel ons nnwehjk mjj maar nu ken j^t a| moe(je." »Hebt ge mij dan in het geheel niet meer lief?" «Lief, ik? Wel, ik heb u eigenlijk "ooit lief gehad, ik nam u slechts voor tijdverdrijf." Bij bet hooreu dezer laaghartige beleedi- '"'B'Kakte Célestine een gil. «Daar ligt Het eiland," ging de schurk *Mr 'k u aa" wa' rellen en .voor ik hopen, dat ge weldra een boot t°' kunnen aanroepen om u naar Con- Me terug te brengen, waut bet zou niet "ftenaam t00r u zjjD> a]f 0p on. .|*°on<'e eilandje deu nacht onder den 'oo hemel moest doorbrengen." Het eilandje, waar hij been roeide, was slechts weinige meters groot. Er stonden eenige hoornen, maar verder niets. Men had er een schoon vergezicht over het meer en daarom legden vele loeristen er aan, om onder het dichte loover der sehoone hoornen uit te rusten. De boot waarin ons tweetal zat, was op dit oogenblik nog slechts eenige meters van bet eilandje verwijderd. „Noem mij dan eerst uw waren naam, voordat ge n>ij verlaat" sprak Célestine. „Neen, want ik acht u in staat mij in moeilijkheden te brengen; zelfs heb ik spijt, dat ik inij zooeven liet ontvallen dat ik naar Londen ging. Dat is nu evenwel gebeurd maar Londen is zoo groot, dat ge er mij loch niet zult vinden." „Ge zult niet naar Londen gaan" riep Célestine met kracht. „Wat zegt ge?" vroeg hij verbaasd. „Ge hebt mijn levensgeluk verwoest, mij mijn eer ontuomen, welnu, er blijft mij niets anders over dan te sterven, maar wij zullen samen sterven." Zij sprong op en kantelde met een ruk de lichte boot om. Beiden ploften in het water; hij wilde zich redden door aan land te zwemmen, maar Célestine klemde zich aan hem vast, om hem met zich in de diepte te trekken. Eensklaps kwam er redding opdagen, een visscher, die aan den anderen kant tan het eiland lag, bad de gil van Célestine geboord, hij had dadelijk zijn boot vlot gemaakt eu was de drenkelingen te hulp gekomen. Célestine was bewusteloos, toen hij haar uit liet water haalde, maar haar medgezel bezat nog al zijn tegenwoordigheid van geest. Met de ranke visschersbootdie slechts gemaakt was voor éen, hoogstens twee personen, durfde de visscher evenwel niet naar Constance terug te roeien, bij landde daarom op liet eiland, waar hij zijn geredden ontscheepte. „Mijnheer," sprak hij, „mijn boot is er niet op gemaakt om drie personen te ver voeren, blijf dus voorloopig bier, dan roei ik naar Constance om een grootere boot Ie halen. Binnen een half uur beu ik terug." ,'t Is goed," antwoordde de Engelschruan. Nauwelijks was evenwel de boot van den visscher vertrokken, of Herbert (zooals wij hem voorloopig zullen blijven noemen) sprong weer in liet water en bereikte zwemmende zijn eigen boot, die omgekeerd ronddreef. Na eenige moeite gelukte het hem het vaartuig weder recht te krijgen; daarna zocht hij de riemen op en klom er iu. „Zie zoo," mompelde hij, „en nu zoo spoedig mogelijk naar den andereu oever geroeid, ik zie er die Célestine best voor aan, om het mij lastig te makeu." Toen de visscher terugkwam, vond hij alleen de dame, die tot haar bewustzijn was teruggekeerd; waar haar medgezel was gebleven, kon zij evenwel niet ophelderen. ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. HET MOEDERHART ONTWAAKT. Gisela had een slapeloozen nacht door gebracht. Morgen zou men haar dwingen te huwen met Arthur Hoad en wanneer Marby niet zeer spoedig te hulp kwam, zou hij met haar zijn vertrokken en zij weerloos zijn overgeleverd in de handen van den misdadiger. Neen, dat mocht, dat kon niet, zij moest een uitweg zoeken. Maar waar? Sterven? Zij deinsde er voor terug de band aan zichzelve te slaan, slechts in het uiterste geval zou zij haar toevlucht tot zelfmoord nemen. IIair moeder? Msar zij was immers op de hand van Arthur. [Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1