O W8-43 U 99 f** BT 3 MBB BK rr» wr r ,m -^oc nmy nummer en van alle militaire versierselen, als de biezen, blinkende knoopen, enz Onze landgenoot dr. J. 0. Vollgraff, h mgleeraar aan de BrusseUche universiteit, is benoemd tot correspondeerend lid van het keizerlijk Archaeologisch Instituut te Berlijn. In de Zaterdag te Oudshoorn gehouden raadsvergadering werden de heeren J. W.C. Bloem en J. W. O. Clant respectievelijk als geraeente-secrelaiis en gemeeule-ontvaiigcr beëedigd. Definitief werd besloten aan het rijk de telefonische aanfluiting nan te vragen van de gemeente aan het rijkstelegraafkantoor te Alfen. In den ouderdom van bijna 70 jaren overleed gisteren te Delft de gepensioneerden kolonel der artillerie bij het Indische leger J. L. Moerman. Christina Goedvolk, weduwe van Jut, die den dubbelen moord pleegde op mevr. de wed. Van der Kou wen en hare dienstmaagd te 's-Grawenhage, wordt a. s. Zondag uit de gevangenis te Gorinchein ontslagen. (Il.Ct.) Dat de Muzen haren zonen niet steeds veroorloven onbezorgd de lier te tokkelen, bleek gisteren weder ter terechtzitting van (ie arrondissements-rechtbank te 's-llage. De bekende dichter" F. D It. De Th., die reeds met rmalen voor gemeld college terecht stond, had zich te vernntwoorden over eeuige vrij heden, die juist niet als „dichterlijke" ge- qualificeerd kunnen wordên. Dij had namelijk verschillende koffiehuizen meteen bezoek ver eerd en zich in het bestellen zeer royaal betoond. Zoo was hij inet een reisgezel te Leiden in een logement gelijk bij het noemde gaan „soepeeren, logeeren en dejeuneeren". Hij had den eigenaar diets gemaakt, dat hij De Kcmpenaer heette en als vertegenwoordiger voor eene Amsterdamsche firma reisde. Hij gaf den hotelhouder een zwaar en verzegeld kistje in bewaring en wil :e zich toen verwijderen. Laatsgcnoemde vertrouw de de zaak echter niet en hield, omdat de bezoeker zeide geen geld op zak te hebben, diens overjas in pand voor de gemaakte vertering en terecht, want het kistje bevatte niets dan zand en steeneu. In het café Suisse op het Plein aldaar, waar hij zich voordeed als pikeur van de rijschool te Amsterdam en dan ook hooge rijlaarzen en sporen droeg, had hij zich een souper van f7.25 laten voorzetten en zich de biefstuk en kip, met een glas roodbesproeid, goed laten smaken. Ongelukkigerwijze was hij ook bij die gelegenheid „court d'argeut". Bij een kofiiehuishouder op de Groote Markt te VHage bleven zijn gastronomische idealen onvervuld, omdat deze zeer terecht in beklaagde dengene meende te herkennen, voor wien door de politie in de couranten gewaarschuwd werd. Dezelfde teleurstelling trof hem ook in een bierhuis aan den Zuid- Binnensingel daar ter stede. Het bleek verder dat hij bij do firma E. te Haarlem onderstand had gevraagd en een paar schoenen had gekregen. Voorts dat hij op 19 April jongstleden aan het politiebureel op de Groenmarkt te 's-llage, op grond dat hij zonder middel van bestaan was en geen onderkomen had, nachtverblijf bad gevraagd. Substituut officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, achtte door een en ander voldoende bewezen dat beklaagde zich in de maanden Maart en April jongstleden aan laudlooperij had schuldig gemaakt. Wel had deze ook verschillende feiten bedreven, welke men in het gewone leven met den naam van oplichterij bestempelt, maar hij bad het daarbij door zijn bekendheid met de strafwet steeds zoo slim aangelegd, dat hij buiten de termen der wet bleef. Dat beklaagde zonder middel van bestaan rond zwierf leed meende Z. E. A. geen twijfel, want het vak van troubadour moge in vroegere eeuwen een voldoend bestaan hebben opgeleverd, thans hadden de koffie- huishouders liever geld dan gedichten. Bij visitatie op het politie-bureel was dan ook slechts één halve cent op hem gevonden. Dr. Z.-U. fn 8 Gr.) In Den Haag heeft zich de volgende aardige vraag van wetstoepassing voorgedaan: Tengevolge van herstellingen aan het dak van het gebouw van de eerste kamer der staten generaal waren de vergaderingen der kamer belegd in het lokaal Diligentia in het Voor hout. Dit lokaal heeft het recht van vergun ning. De vraag is nu gerezen of uien wel heeft bedacht, dat ingevolge de wet op den kleinhandel in sterken drank, burgemeester en wethouders de vergunning moeten intrek ken, wanneer de localiteit door den openba ren dienst wordt gebruikt, tenzij hun blijke dat de koning vrijstelling verleende. Het zou eene zaak van belang voor Diligentia zijn, indien die localiteit het recht van ver gunning verloor, want zeer veel wordt van Diligentia gebruik gemaakt voor het houden van feesten, vergaderingen en bijeenkomsten. Te Scheveningen kwam gisterenavond de S.C.H. 111 Sailors Home aan, van den reeder A. Mos jr., met verlies van een der matrozen, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag 1.1. over boord viel. De verdron kene, met name Tinus De Mos, had om 1U uur des avonds de wacht betrokken, en even later hoorde men eeneu snijdenden gil w*er klinken en was hij reeds uiel ineer te redden. Hij had aan het uitzetboompje un het voornet eenige steken willen verleggen, waartoe hij met het bovenlichaam op dien boom was gaan liggen. De zee sloeg dezen omhoog en slingerde den matroos in zee, en niettegenstaande alle in h t werk geslelde pogingen, was redden onmogelijk. Dc verongelukte laat eene vrouw met drie nog jeugdige kinderen na. Woensdagavond omstreeks 8uur, aan liet Stieltjesplein te Feijenoord een paard bij liet aanspannen voor eenen wagen waarop drie personen zaten, geschrikt en op hol gegaan. Twee dier personen zijn nog bij tijds van den wagen gesprongen, die aan de Nassau Kade in de Koningshaven terechi kwam. De derde persoon, een meisje van ongeveer 20 jaar, wordt nog vermist; men vermoedt dat zij te water gr raakt en ver dronken is. (N. R. Ct) Tegenwoordig zijn de kipeieren z66 goedkoop, als zij sedert 30 jaren niet zijn geweest. Op Tessel en Wieringe» gelden ze niet meer dan I 1,80 k f 1,90 per honderd en voor een paitij, gisteren van laatstgenoemd eiland naar den vasten wal verzonden, kon men, zelfs voor twee centen per stuk, nauwelijks koopers vinden In de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche ver- eeniging tot bevordering van Zondagsrust, zijn de heeren Keller van Hoorn en jlir. J. D. Six vervangen als leden van het hoofdbe stuur door de heeren J. Boissevain en jlir. Repelaer van Driel. De verschillende jaarverslagen luidden gunstig. Het batig saldo over 1887 be draagt f 614. De voorstellen der afdeelingen zijn met eenige wijzigingen aangenomen. In de toelichting tot een voorstel, door de afdeeling Rotterdam gedaan, werd gewe zen op het door een der bladen verspreid bericht, dat de ministers reeds het Zondags- werk aan dj departementen hadden verbo den. Deze inededeuling noemde jhr. J. D. Six verkeerd. Aan de departementen werd alleen gewerkt des Zondags als het zeer noo- dig was, gewone Zondagsarbeid was er niet. Er kau geen verbod gegeven zijn, omdat er geen verbod noodig was. Als ambtenaar was hij verplicht op te komen tegen het bericht, dat een aantijging inhield als was aan de departementen vroe ger geen rust gegeven. Over de werkstakingen in Friesland schrijft men aan de Haarl. Cl. van 2 Mei: Heden worden op verschillende plaatsen onderhandelingen gehouden met de werk stakers in de verschillende venen iu Fries land.- Het werkstaken onder de veenliedeu schijnt aanstekelijk, daar, zoover bekend is, nu in de provincie alle veenwerkers zelfs de baggelman incluis aan het „strike" maken moeten meedoen, uitgezonderd hen die vroeger reeds staakten. Ongetwijfeld ziet den een op den ander en verwacht men ook, dat spoedig weder de arbeid zal zijn hervat, als de verveners een loon ver strekken als tegenwoordig in andere veen- streken. Het getal der gezamenlijke veenwerkers in de verschillende venen (thans staking) bedraagt enkele houderden. Uit Beetsterzwaag dd. 2 Mei schrijft men ons Hedenmiddag werd alhier eene vergade ring van verveners gehouden, oen zoo mo gelijk, door met de arbeiders de looueu te regelen, de werkstaking te doen ophouden. De verveners beloofden 65 ets. per roede, de arbeiders bleven bij hun eisch van 75 en 85 ets. Omtrent de loouen der turfmakers wilden de verveners dit met de arbeiders regelen de werklieden verzetten zich hiertegen en eischten een bepaald accoord. Er is dus geene schikking getroffen. Militaire hulp is hedenavond met den laat- sten tram aangekomen, om morgen te waken bij het laden van turfschepen. Ook met het oog op de jaarmarkt, die morgen alhier gehouden wordt, is zeker het aanwezig zijn van gewapende macht niet ongeweuscht. Heden seint ons dezelfde berichtgever: 40 militairen onder luitenant Reinders zijn aangekomen tot assistentie bij de scheeps- bevracluing. De heer Zwart, loco burge meester, en de heer Alberli, secretaris van Opsierlanil, zijn naar de veenderij gegaan, doch zonder gevolg. Werklieden nog werk gevers waren tegenwoordig, wel eenige schippers. Vele arbeiders gaan naar huis en hebben deze weck niets verdiend. De werkstaking duurt voort; enkele verveners bieden 70 ct. per roede, andere 65 cl.; geene ongeregel thedeu. Uit iloornsterzwaag meldt men ons van 2 .Vlei, ten vervolge op het gisteren geseinde uit üorredijk De werkstakers in de veenderij aliiier hielden heden avon 1 hel tweede apj en dealden de b sluiten der verveners, in eene vergadering heden middag te Gorredijk ge nomen mede. Men deelde mede dat het accoord onder Donkerbroek is aangenomen en voor de twee strike-dagen f 1 per per soon zal worden uitbetaald. .Men besloot bij den eisch te blijven, liet lioofü van (ie arbeiders spoorde tot kalmte en bedaardheid aan èu sprak den werkstakers moed in om te volharden, daar dan zeker de zege aan hunnen kant zou zijn. Morgen avond te 6 uren weder appèl. Het volk is hier tot nu toe rustig. De alhier wonende veenbazen hebben he den besloten het loon niet te verhoogen. Men schrijft ons uit Assen dd. Mei: Telkens komen nog iu de Drentsche veen- streken nieuwe werkstakingen voor, soms slechts één dag aanhoudende. Er wordt dan een optocht gehouden, hier en daar met een rooden zakdoek als vaandel, met den eisch er op geschreven, en zoo trekt men de venen door om alle arbeiders op te halen, soms met geweld en dan achtereen volgens naar de huizen der verveners, om zijne wenschen kenbaar te maken. Zoo te Nieuw-Buinen (gem. Borgt-.r), waar men „per dagwerk voor zesmans werk acht gul den" vroeg in plaats van 7.25 k 7.50, die verleden jaar verdiend werden. De politie begeleidde den optocht, die uit 5 600 personen bestond, en zich vrij ordelijk ge droeg. Alle verveners willigden den eisch inen den volgenden dag gingen allen weer aan het werk. In de Exloër- en Valtermouden warende verveners niet zoo spoedig tot toegeven ge neigd. Men wilde o.a. geen afstand doen van de toch algemeen afgekeurde instelling der winkelnering van de veenbazen, de loo- nen worden dan grootendeels in winkelwaren uitbetaald en met de prijzen wordt aldaar, naar het schijnt zeer, willekeurig omge sprongen; men zegt, dat sommige prijzen er wel een derde liooger zijn dan in derge lijke winkels op andere plaatsen. Te Ex- loërmond werd een vervener mishandeld en gedwongen toe te gevenmilitaire macht was daar niet aanwezig. In de naburige Valtervenen had eene botsing met de mili tairen plaatseen arbeider verloor daarbij zijn neus door een slag met eene cavalerie- sabel. De soldaten verhinderden de ver schillende benden werkstakers zich te ver eenigen, door de bruggen af te zetten, en bewaakten de huizen van verveners. Ten slotte besloten de verveners te Valtermond, toe te geven; eene kleine loonsverhooging werd toegeataau en het gedwongen koopen iu de winkels afgeschaft. Den volgenden dag werd het werk hervat. De bovengenoemde „monden" zijn vaar ten, waarin de kleinere veeuslooten uitloo- pen, en die alle eene n. o. richting heb bende zelve weer uitmonden in het Stads kanaal, de groote vaart, die in dien hoek de grens vormt tusscheu Drente en Gro ningen. Zuidelijker dan die monden, aan de grens van Drente en Pruiseu, liggen dau het Weerdinger- en Roswinkelerveen, Muu- sterscheveld, Emmer Compascunm enz., tot men in den z. o. hoek aan de groote venen van Nieuw-Dordrecht en Nieuw-Amsterdam komt, de laatsten nabij- Koevorden gelegen. Het geheele oosten van Drente wordt dus door venen ingenomen. De miliciens van de beide regimenten, die thans detachementen iu de venen hebben, het lste en 8ste zijn niet, gelijk die der overige regimenten, met einde April ontslagen, maar wordeu voovloopig nog on der de wapenen gehouden. Te Stobbegat is eene overeeukomst tusschen de veenbazen en de arbeiders tot stand gekomen, zoodat gisterenmorgen het werk aldaar hervat is. Daurentegen ia de arbeid thans weder gestaakt in de venen van Hoomsterzwaag. Eergisteren zijn te Assen 4 personeu uit Valthermond, twee aan twee geboeid, binnengebracht, die aau de ongeregeldheden aldaar een werkzaam aandeel schijnen te hebben genomen. Te Garijp (Fr.) hadden iu den laat sten tijd samenscholingen voor eene woning plaats, waarin een man met de vrouw van een buurman intrek hadden genomen, tot groote ergenis der dorpelingen, die aanhiel den soms ten getale van 150200 serenades te brengen, waurbij soms de gla zen werden verbrijzeld. Men heeft het nu 't. paar zoo lastig gemaakt, dat het genood zaakt was 'f dorp in een wagen onder poli tie escorte te verlaten, waarna alles in het dorp weer rustig is. De knecht en meid beredderen de boerderij van de vluchtelingen. Een eigenaardige gedachtenis aan wijlen Jacob Ilobein werd, op uitnoodiging der familie, vervaardigd. Het is eene „schilderij" uit de grijze haren van den overleden krijgsheld kunstig samen gesteld, diens laatste rustplaats verbeeldende, over chaduwd door zilverkleurige cypressen en waarboven de Nederlandsche Maagd op een voetstuk troont, in de eene hand de vaderlandsche driekleur, in de andere een lauwerkrans. Aan het station Roermond is gisteren ochtend bij hit rangeeren een wegwerker onder eene machine geraakt, en kort daarna overleden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN k x ti^L ift u. Iu liet Engelsche hoogerhuia vroeg lord Denman de tweede lezing van een ont werp, strekkende otn den duur der redevoe- ringen te beperken. Onder de argumenten die hij aanvoerde, was ook, dat er nauwelijks zes erfelijke pairs zijn, naar wien het de moeite waard is te luisteren. Zonder slem' ining werd het voorstel verworpen. De reismaarschalk der koningin tan Engeland Julius J. Kanne is overledon. Ni John Brown was hij wel de grootste vertrou. weling der koningin; hij was ook bij het geheele hof in hoog aanzien hij noemde zich Kanne, directeur des voyages de S. M." Hij was een kunstkenner en verzamelaar; behalve miniaturen en schilderijen, verzamelde hij bijzondere menu's en dames-zakdoeken; hij had neusdoekjea van de meest beroemde vrouwen der wereld in zijn bezit. Kaune liet een groot vermogen na en heeft vele legaten aan liefdadigheids-instellingen ver maakt. Groot opzien baart de geheimzinnige dood van admiraal Sir Alfred Ryder. Hij was aan zijne te Londen wonende broeden een bezoek gaan brengen van deze vergezeld, had hij zich naar de Vauxhallpier begeven om vaodaar per stoomboot zijne woonplaats, Torquay, te bereiken. Terwijl zijn broeden in de wachtkamer waren gebleven, wandelde de admiraal op de gedurende die oogenblik- ken bijna geheel verlaten pier op en Deer, toen men op eens den kreet: „een man te water", boorde weerkliuken. Het was reedt te laat voor hulp; de snelle stroomhadden drenkeling reeds ver weg gevoerd. Twee uur later vond men des admiraals lijk. Ryder was de jongste der zes admiraals en had een eervolle loopbaan doorgemaakt Hij onderscheidde zich vooral in West-Indk en in den Russischen oorlog. latAMHIlIJ K. De officieuse telegrammen van de reis van den president der Republiek deelei het volgend incident mede: „Gisteren naderde te Rochefort een per soon het rijtuig van den heer Camot et riep hem in het gezicht „leve Boulanger!' toe. „De president was daardoor zeer getroffen. „De man werd inhechtenis genomen". Boulanger wordt den 1 Sin Mei te Rij»- sel verwacht. Hij zal daar een groot feest maal geven, zegt men, waarop een aanti werklieden zullen worden genoodigd. Te Parijs hebben de koningsgezinde Dinsdag den „St. Philipsdag" met een feest maal gevierd, waaraau verschillende redetoe ringen gehouden zijn en een adres aan da graaf van Parijs is onderteekend. De verkoop-Boucicaut te Parijs berf slechts 850,000 frs. opgebrachtdejuweeisr. die meer dan 600.000 frs. hadden geW deden nauwelijks 190.000 frs. De opbreng* is voor de „Assistance publique." I I A LIK. In antwoord op eene rede iu de kauff van afgevaardigden van den heer Povio, dis* regeering ondervraagd had over de bondge nootschappen van Italië, zeide de minis'* Crispi o. a., dat hij niet geloofde dat Von Bismarck Oostenrijk naar Saloniki drijven. Oostenrijk zal niets doen watsW ken kan om den vrede te verstoren. 1"' is de bondgenoot van Duitschland en O* tenrijk uit gemeenschappelijke begeerte k vrede te handhaven. 'Op zee is Balk' bondgenoot van Engeland. Na eene redevoering van den heer W herhaalde de minister zijne gisteren df legde verklaring. Hij zeide zich te ,a* nigen met de motie-Pozzolini, luids* „De kamer, hare goedkeuring hechtende* dc politiek der regeeriug iu Afrika, over tot de orde van den dag." OW* motie, meende de minister, zal langsW beraadslaagd worden.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2