*2 tg» IA dames. Wie niet in het bezit is van der gelijk toegangsbewijs, heeft geen recht tot de tribune te worden toegelaten, ook al behoort hij tot de per*, voor wie deze tri bune bestemd is. Gisterenmiddag had in een der lokalen van den hoogen raad een druk bezochte sa menkomst plaats van de leden der llaagsche balie ten einde de door het overlijden van mr. Van der Linden, deken van de orde van advocaten, opengevallen plaats aan te vullen. Met bijna algeineene stemmen werd mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius benoemd. Tevens werd tot lid van den raai van toe zicht gekozen jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije. Beide heereu namen de benoeming aan. Voor dat de stemming voor deken der orde een aanvang had genomen, verklaarden de heeren mrs. Neeb en Van Lek Sr. niet in aanmerking te willen komen. v. Z. en 'e Or.) Bij de veld-artillcrie in Den Haag heeft cene confrontatie plaats gehad lusschcn alle manschappen cn getuigen van de ernstige verwonding, die in den nacht van Zondag op Maandag jl. door een ^tukrijder aan een burger is toegebracht, ten einde den dader te herkennen. Het bericht dat deze zich reeds in arrest bevond, was dus voorbarig. De nieuwe repeteergeweren die bij de drie division infanterie in de maand Maart jl. beproefd zijn, zullen zoo spoedig mogelijk naar 's rijks geweerwinkel te Delft opgezon den worden. De bloembollenbaiide), die in de laatste jaren taande, schijnt zich een weinig te her stellen. Op de te Hillegom en te Lisse gehouden veilingen besteedde men hooger prijzen dan in het voorgaande jaar. Op eene te Hillegom gehouden groene veiling golden hyacinthen f 1 (3 per rijuland- sche roede. Van de hyacinthen waren de blauwe meer gezocht en vooral de lichtblauwe het meest in prijs gestegen. übl De raad der gemeente Hillegom heeft besloten tot opheffing der school voor uitge breid lager onderwijs. Laatstleden Maandag werd te Londen de Universal Food and Cookery Exhibition door den hertog van Cambridge met veel luister geopend. De jury, welke onmiddellijk met haar arbeid aanving, kende een gouden medaille toe aan de beeren C. J. Van Houten en Zoon, van Weesp, voor hun fabrikaat zuiveic oplosbare cacao. Vooral in de groote steden, waar het vleesch, niettegenstaande de lage veeprijzeu, nog altijd zeer hoog in prijs wordt gehouden, heeft men reden zich te verbazen, dat te Wijk by Duurstede voor liet gasthuis de levering als volgt is aangenomen: rundvleesch 49, kalfsvleesch 49, varkensvlees!» 26 en rundervet 2 cent per kilogram. Gisteren is bij vrouw F. te Nijmegen, in het R. K. ziekenhuis door de geneesheer dr. Berends, de kogel uit den schedel ver wijderd. Haar toestand is bevredigend, doch het gevaar voor haar leven blijft nog groot. Te Wiesel, onder Apeldoorn, bleven 6 kinderen, waaronder de oudste van 8 jaren, alleen te huis. Een hunner speelde met lucifers, waardoor brand ontstond en buis ei» inboedel in zeer korten tijd een prooi der vlammen werden. Niets was verzekerd. Uit Renkuin meldt men aan de N. R, Ct.i Zooals is gemeld, vertrokken onlangs uit deze gemeente arbeiders naar de omstre ken van Keulen, om op de steenfabrieken werkzauu» te zijn. Thans zijn allen onver wachts teruggekeerd. Volgens hun zeggen, was het ook daar het land van belofte niet. In plaats van ccn Hink weekloon te ontvan gen, zooals hun was toegezegd, hebben som migen hoegenaamd niets veidiend, terwijl anderen met moeite hun loon hebben kun nen machtig worden. De mecstcn waren geheel ontbloot van middelen, en hebben den afstand naar hier geheel te voet afgelegd. Ter gelegenheid van haar 40 jarig be staan zal het handboogschutters gezelschap g Dextoritas", te Steenbergen, in de maand Augustus e. k. een groot internationaal con cours voor handboogscbutterijeu geven. Te Heerewaardeu is een gezin van 8 personen naar Noord-Amerika vertrokken. In 9 jaren had van daar geen landverhui zing derwaarts plaats. In den afgeloopen week hebbenruim 20 personen uit het dorp l'ietersbierum de reis naar de Nteuwe Wereld aanvaard om aldaar een beter leven te gemoet te gaan, althans do hoop vervult hen. Maandagochtend ten 4 ure was in de veenderijen te Nieuw-Buinen en Buinerveen alles in rep en roer. Onder vreeselijk ge weld, deden de werkstakers een tocht door het veen. Van die arbeiders, welke uiet tot oproerige beweging gezind waren, werd het gereedschap aan stukken geslagen, terwijl men de onwilligen dwong, zich bij den tocht te voegen. Daarop trok men den Buiner- luond langs. Onder het zwelgen van jenever nam de opgewondenheid toe. Allen, die tot werkstaking ongezind waren, werden bedreigd met vernieling hunner goederen, aan welke bedreiging echter tut nog toe geen gevolg is gegeven. Gistereunainiddag zou eene ver gadering van arbeiders bij de kerk der Her vormden plaats hebben. De politie van Borger is derwaarts vertrokken. Aan het Tjongerkanaal is thans alles rustig. Na het sluiten der door den com missaris des koninga voorgediagen overeen komst tusschen de verveners en de arbeiders, werden de werkzaamheden terstond hervat en sedert hebban zij zóó geregeld plaats alsof er niets is gebeurd. Uit Wolvega wordt van gisteren gemeld De nacht is iu den groolen veenpohler rustig voorbijgegaan. De spoedige overkomst van de militairen uit Leeuwarden heeft daar toe zeker vee! bijgedragen. In do venen Slobbegat hebben de werk lieden mede den arbeid gestaakt. Heden zouden de veenbazen zameiikoinen, om o.er de cischen der werklieden te beraadslagen liet detachement infanterie, dat onder aanvoering van den ien luit. J. W. Draaijer aan de Dcdemsvaart verblijf hield o.n er de orde te helpen bewaren, is Maandagmiddag te Deventer in garnizoen teruggekeerd. in Üüststeilingwerf wordt thans druk pro- poganda gemaakt door de socialisten. Zaterdag trad een spreker op te Appelscha, terwijl een ander Zondag eene rede hield te Hau ler wijk. Gisteren heeft te Gorredijk, naar aan het llbl. geseind wordt, een bijeenkomst plaats gehad van de veenarbeiders te 11 oorn- sterzwaag met de verveners. De arbeiders, vroegen per dagwerk turf f I meer, de ver veners boden echter maar 50 cents verhoo ging. De arbeiders vroegen vervolgens voor het droogmaken van turf 25 ets. meer en dit werd toegestaan. De eiscl» om voor iedereu verzuimden dag 60 cents en f 1 uitbetaald te krijgen werd niet toegestaan. Vervolgens werd ingewilligd de vraag der arbeiders, oui den daghuur van i April tot 1 Sept. op 80 cents, van Sept., October eu Maart op 65 ets., voor de overige winter maanden op 50 ets. te bepalen. Een tweede bijeeukomst zal later plaats hebben. 40 man onder geleide van een officier, zijn gisterenavond uit Leeuwarden naar Beets sterswaag vertrokken, daar geen schikking met de werkstakers der veenderijen-Beets getrolfen is. Naar de ILoogezandüer Courant mede deelt, heeft op de kermis, onlangs te Hoo- gezand gehouden, de mallemolen den eersten avond f 1000 en dcu tweeden avond f 900 opgebracht. Het blad verwundert zich daar over, na een zoo nijpenden winter als wij gehad hebben, eu met liet oog op de alge- meene klacht op de slechte tijden. Uit Goes wordt aan de N. Ii. Ct. gemeld Met den aanvang van de bloeimaand viel dit jaar de Mei-diezedag samen, jammer ge noeg voor bakkers, slagers en andere nering doenden, maar vooral voor de koffieliuishou- ders. Mei-diezedug, eigenlijk Mei-Dinsdag, is een soort van voorjaarskermis voor Zuid- Beveland, en was vroeger een groote woelige feestdag. De aauleidiug er toe moet gezociit worden in de verwisseling van dienst door de laudbouwerskuechts en meiden, die, terwijl zij uit de oude yhuur" ontslagen waren, en de nieuwe nog niet hadden betrokken, een vrijen dag hadden en dezen in vroolijkheid te Goes kwamen doorbrengen. Geen wonder dat, toen eigen ygerij" het eenige vervoer middel op en door het eiland was, reeds van 's morgens vroeg de boeren huifkarren, later vervangen door de yUtrechlsche wageutjes", door flinke werkpaarden getrokken, de dienst baren stadswaarts brachten, want de boer had er wel het afstaan van zijn fgerij" voor over. De meeste boeren spanden voor zich eu hun gezin in, en de ontslagen knecht of meid mocht dan mederijdeu. De dag werd iu jolige vreugde doorgebracht, in de her bergen was ^muziek voor den dans bij de bakkers werden broodjes met koffie, bij de slagers ballen gehakt vleesch, iu groote scho tels vóór de deur van den vleeschwinkei gebraden, verorberd, en tot laat in den avond heerschte er gejoel en drukte iu Jacoba"s veste. De huurkoetsiers hadden ook een voordeeligen dag, want dewijl de boer met zijne familie tegen dat het donker werd huiswaarts toog, bleven de knechts en mei den nog iu de stad vertoeven en lieten zich later door een huurspan naar hun dorp brengen. Sedert echter de twcelingsliju ook op Zuid-Bevelands grondgebied gelegd is en Goes beeft verbonden aan het Eurupcesche spoor- weguet, heeft de Mei-diezedag veel vanziju vroegeren luister verloren. De landbouwende bevolking van het plttteland gaat een reisje maken naar Middelburg of Vlissingen aan de eene zijde, naar Bergen op Zoom, zelfs naar Antwerpen aan de andere zijde, liever dan dien dag te Goes door te brengen. j En nu die dag samenviel met den aanvang van Mei was bet verschil in drukte met vroeger nog te meer op te merken. Het verlaten van den ouden dienst vindt namelijk niet plaats vóór den derden Mei, zoodat, j wanneer de marktdag van (iocs (Dinsdag) vóór dien datum invalt, de knechts en mei- j den geen gelegenheid hebben stadwaarts te gaan. liet was dan ook Dinsdag buitenge- woon stil. Het carrousel was wel opgesteld, doch werd meest ingnomen door dc jeugd uit de stad en sloot dan ook reeds te 10 uren. fn sommige koffiehuizen, anders de gewilde verzamelplaats van de danslustigen, was zelfs geen muziek. Bij jLeuntje" zag meu bijna niemand; op yhet S.ol" waren slechts wei nigen te vinden, eu in de Bellevue was geen gevaar van trapvallen kortom het oud-volks feest van ons vroeger eiland schijnt den weg van zoovele volksgewoonten te gaan, sedert de locomotief hare rookwolken over de landen en beemden doet opstijgen. Te Rilland is gistereuochtend een knaapje van 8 jaar, dat aan toevallen leed en niet wel bij het hoofd was, in eene sloot gevallen en verdronken. Het kind werd spoedig op het droge gebracht, maar de mid delen, aangewend om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet baten. BUITENLANDSÜ1IE BERICHTEN. BKLUIK. De koningin van België, die eenige weken te Weenon bij haar dochter gaat doorbrengen, neeuit uit Brussel een meisje van zes jtren mede, dat met de jeugdige aartshertogin Sophie zal worden opgevoed ten einde deze liet lecren van het Franscb gemakkelijk te maken. Uit Zanzibar wordt geseind, dat aidaar berichten van Ernin pacha i. d. 2 November zijn ontvangen. Hij had van Stanley nog niets vernomen, maar verwachtte hem tegen het einde van het jaar. Hij hoopte den westelijken oever van bet Albert Nyanza te doorzoeken voor naar Wadelaï terug te keereu. E*liEL,A* De Ëugel8che admiraal sir Alfred Ryder is in do Theems verdronkentoen hij een boottochtje maakte met zijn (wee broeders; men denkt dat hij iu een aanval van duizeligheid overboord sloeg. Ryder was 67 jaar oud. Het fonds voor de overstroomden in Duitschland, te Londen bijeengebracht, be droeg op Mei 5000 pd. »t., waarvan reeds 4500 pd st. naar Duitschlaud is over gemaakt. De Daily News verneemt uit Janina, dat de Porte Armenische Muzeluiauueu voor de politie op Kreta aanwerft, ondanks hunne slechte faam. De Porte beweert dat zij deze lieden kiest wegens hunne keunis van de Qrieksche taal. De Standard verneemt uit Athene dat men aldaar de terugroeping verwacht van den Qriekschen gezant te Konslantiuopel, zullende deze uiet vervangen worden alvo rens er een nieuwe Turksche gezant te Athene benoemd is. litA^KKU k. De president der republiek is eergis terenavond van zijne reis naai het zuidwes ten des lands te Parijs teruggekeerd. Men schat het aantal personen, die aan het sta tion van Montparnasse bijeen waren, op 2000. Toen het rijtuig van den heer Car- nut op den boulevard kwam, hoorde men eenige malen den kreet: .leve Uoulauger!" doch hij werd dadelijk gesmoord door het „Leve de republiek Te Kochefort heeft de president der repu bliek under anderen het hospitaal voor zee lieden bezocht. Daar heeft hij aan eene liefdezuster der vereeniging van den Heili gen Vincentius van Paulo, welke hare diensten reeds meer dan 80 jaren in het hospitaal had verleend, het ridderkruis van het Legioen van Eer ter hand gesteld. Toen deze vrouw door de hsar te beurt gevallen onderscheiding zeer ontroerd was, zeide de beer Caruot tot haar: „Laat het uwe bescheidenheid uiet hinderen. In u decoreer ik uwe geheele orde." Naar men verzekert heeft generaal Boulauger eene overeenkomst gesloten met een uitgever, waarbij hij zich verbonden heeft om voor 200,000 frs. een militair- politiek werk over den oorlog met Duitsch land te schrijven. Het werk zou in afieve- ringeu verschijnen. SPA* JE. De koningin van Spanje zal den 6n de tentoonstelling te Barcelona openen. Binnenkort zal de conferentie over Marokko Ie Madrid plaats hebben. De minister president Crispi heeft aan den ver tegenwoordiger van Italië de uitvoerigste instructies gegeven om openlijk het beginsel van vrijheid van geweten en van godsdienst te vetdedigen, opdat het zeer groot aantal Israëlieten, dat ziqh in Marokko bevindt, op krachtige wijze beschermd worde. Daar Photiades-bey de benoeming tot gouverneur van Candia heeft afgewezen, is Nikolaki Effendi Satinsky tot gouverneur vau dal eiland benoemd. ITA I.IE De kamer van afgevaardigden heeft met 133 tegen 115 stemmen het amendement op het ontwerp betreffende de plaatselijke belastingen verworpen. Met de interpellatie over de Afrikaansclie aangelegenheden is een aanvang gemaakt. Nadat de heer Renzi zijne interpellatie had toegelicht en de heeren Bonghi en Bo- galini het woord hadden gevoerd, verklaarde de minister van oorlog, dat de expeditie alleen ten doel had eene demonstratie, geen verovering. Hij bracht voorts hulde aan generaal San Marzano en aan de troepen. De minister Crispi zeido, dat hij altijd het denkbeeld had ondersteund, dat de expeditie zou moeten beperkt worden tot de ontruimde streken eu dat plan was uitgevoerd. Immers de Negus durfde geen aanval wagen. De minister verklaarde ten slotte, dat hij vertrouwen stelde in het sluiten van den vrede. Hij wenschte dat de kamer duide lijk hare meening mocht te kennen geven. Dezer dagen woonde de kroonprins van Italië een proefneming bij, weike ia het fort Tiburino bij Rome met dynamiet zou worden genomen. Plotseling ontplofte het dynamiet, zoodat de officieren, die de proefneming zouden leiden, en ook de kroon prins werd gewond. De kwetsuren, die de prins ontving, zijn echter niet gevaarlijk, maar eenige officieren ontvingen ernstige brandwonden. DlIITMCn L. A\ Eergisteren had te Leipzig de plechtige inwijding plaats van het beursgebouw der boekhandelaars. Koning Albreeht van Saksen, die den vorigen nacht was aangekomen, woonde de plechtigheid bij. De voorzitter van de vereeniging der Duitsche boekhandelaars, dc heer Kroner uit Stuttgardt, hield de feestrede en verkreeg daarna het diploma van het eereburgerscbip van de stad Leipzig. De feestelijkheden werden met een gemeenschappelijken maaltijd besloten. De beuravereeniging telt thans 1815 leden. «HIGKEWLA *11. Volgens mededeelingen, uit goede bron afkomstig, heeft de Qrieksche regeering zich tot de vreemde mogendheden gewend, om hare aandacht te vestigen op de vervolging, waaraan de Grieken blootstaan van den kant der Turksche overheden, in de aangrenzendt provinciën. WEST-I* DIE. Uit Suriname wordt gemeld, dat het 25-jarig jubilé van de vrijverklaring der slaven in West-Iudië op 1 Juli a. s. in de geheele kolonie op feestelijke wijze zal wor den gevierd. OOIT-I*DIE Wie weet, of men het niet zal beiem dat Java dank zij de versnelde gemeenschaps middelen een Indisch Zwitserland wordt Als vorstelijke personen uit Europa nul hier komen bij wijze van uitstapjes, zooai de prins van Bourbon deed en nu weer dl hertog Bernhard van Saksen-Weimar, dsi zal het niemand behoeven te verbazen, wst- neer dit ook ouder rijke particulieren m<x* wordt. Bernhard Wilhelm George Herman, berW van Saksen-Weimar, den 24n Maart Fransche mail te Batavia aangekomen, den lOn October 1855 geboren eu kleinzoon van den beroemden Hertog, van 1848 53 als generaal bij het Ntdte landsch-Indische leger diende. Door zijne Moeder, hertogin August* die een Wnrtembergsche Prinses was,8 door de tegenwoordige Groothertogin Saksen-Weimar, prinses Sophie, dochter111 Z. M. koning Willem II, is hij geparentf* aan ons Vorstenhuis. De Hertog is van plan te gaan jagen de I'reauger; hij komt uit Britsch-Indü heeft in zijn gevolg den secretaris Djohore. Te Batavia heeft Z. D. H. zijn in" genomen in het Hotel des Indes; te Buites** zal hij de gast ziju van Z. E. den g< neur-geueraal.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2