WO <n «ra wr geest. Dit geschiedde om de plechtigheid der hnndeling, als in naiin van den koning gepleegd, te verhoogen. (D v. Z.-H. en 's Gr.) Qisterenochtend Ie 10 uren werden de voorzitter der eerste kamer, baron Schimmel- penninck van der Oyu, en de tijdelijke pre sident der tweede kaïner, generaal Van der Schrieck, door Z. M. den koning beëedigd. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandschc zaken en den directeur van het kabinet. Z. M. heeft zich, gedurende eenige oogen- blikken, zeer minzaam met de genoemde herren onderhouden. [D. Z. en 't Gr.) Volgens een bericht in de N. R. Cl. van heden zou te 's Hagc een proces aanhangig zijn tusschen den leverancier van het vleesch voor de soldatenmenages en den staat der Nederlanden tengevolge van het herhaaldelijk afkeuren van het vleesch. Dit bericht is, volgens ons door den leverancier gedane uicdedeeling onjuist. Er is zoo verzekert de leverancier ons alleen een verschil gerezen tusschen den leverancier en de militaire autoriteit over de uillegging van het contract. (D. p. Z.-Jl. en 'i Gr Bij de militaire hospitalen is eene ver anderde voedingswijze ingevoerd; de zooge naamde ratjetoe is daarbij vervallen. In Maart verongelukten volgens „Veri tas" 104 zeil-en 8 stoomschepen. Daaronder waren 8 Ned. zeilschepen. 11.11. M.M. zullen zich met prinses Wilhelmina den 17n Mei e. k. naar het Loo begeven. In een hofje in de Sumatrastraat te '8 Gravenhuge was eergisteren eene vrouw bezig haar bedstede te witten. Zij had een klein kind bij zich op de planken gezet, toen deze braken en vrouw, kind en pot met kalk op en over elkaar viel. De kleine, wiens oogen en inond vol kalkbrei zaten, werd ter behandeling naar het gasthuis over gebracht, nadat dr. P. de eerste uoodige hulp had verleend. Bij Schiedam is Zondag een giek, brmand door 7 Rotterdammers omgeslagen. Een wist zich door zwemmen te redden, de andere zes werden met moeite op het droge gebracht. Op 2 en 3 Juli a. s. zal de Maat schappij ter bevordering der geneeskunst hare 89ste algemeene vergadering houden te Nij megen. De eerste dag is uitsluitend bestemd voor wetenschappelijke voordrachten, o. a. van prof. Halberlsma en prof. Tilanus; op den tweeden dag komen verschillende voorstellen aan de orde waaronder sommigen van ingrij penden aard. Zoo van de afdeeling Leiden en O. die voorstelt eene commissie te benoemen, welke in de vergadering, van 1889 rapport zal uitbrengen omtrent de vraag: of het moge lijk en wenschelijk is afzonderlijke bevoegd heid te verleenen lot uitoefening van genees- lieel- en verloskunde, met behoud van het beginsel van eenheid van stand. De afdee ling neemt, dat de studie van de genees, heel- en verloskunde te omvangrijk wordt- cn dat door splitsing der bevoegdheid kleine plaatsen misschien geneeskundige hulp zullen erlangeu. De afdeeliug Leiden stelt voor, bij de regeering er op aan te dringen, dat het muilkorven van houden niet alleen na ge vallen van hondsdolheid, maar voortdurend geschiede behoudens door de wet aan te wijzeu uitzonderingen. De afdeeling keurt af, dat men op het verschijnen van het ge vaar wacht alvorens de bestrijding wordt aangevangen. Zij meent dat de dolheid ten allen tijde belet moet worden zich voort te planten. De Staat is verplicht daarvoor te wakeu, omdat den gemeenten in deze te veel vrijheid gelaten is, zoodat vooral in de steden met druk verkeer kinderen en zwakkere personen groot gevaar loopen ge beten te worden. De afdeeling acht het niet mogelijk op andere wijze dan door muilkorven den invloed van kwaadaardige honden tegen te gaan, en meent dat de eigenaars van honden reeds laug door de herhaalde toepassing van dit middel daaraan gewend zijn. Men schrijft uit Drente aan de N. R. C. Ofschoon de Drentsche bruiloften in het algemeen op verre na niet meer met den voormaligen luister worden gevierd, zoo leven toch tot op deu huidigen dag nog vele oud-Dreutsche gebruikeu en volksge woonten bij de bruiloftviering voort. Op de boerenlinnenwagens, waarvan de paarden met „linten en strikken" of oranje-kokarden versierd zijn, rijdt men al zingende van de eeue plaats naar de andere, om het huis der bruid Ie bereiken. Naast den bruidegom heeft op de heenreis een meisje plaats ge nomen, dat de „broedhen" wordt genoemd. (Hen is eene verkorting van henen. Zoo spreekt men van „henkleed" d. i. doods kleed, „henbrengen" eenen doode ter aarde bestellen). Aan het huis gekomen waar de bruid inwoont, wordt deur noch bander ont sloten vóór dat een der gasten ineenelange berijmde formule de „opeisching" heelt gedaan. Heeft dit plaats gehad, dan wordt nog vóór liet binnentreden de zilveren „was- schupskop", waaraan een soort hengsel met groen versierd, en gevuld uiet brandewijn en rozijnen aangeboden. Hit vroegere tafel menu, erwten, rijstenbrij en ham met stoet is vervangen, door alben de beide laatstge noemde gerechten op te disschen, waarbij de nabcrinnen of buuivrouwen koks- en ceremoniemeesters- diensten doen. Na de voltrekking des huwelijks, d.e alleen in het burgerlijk huwelijk bestaat, begeven zich des namiddags al de feestgenooten naar de huizen der in hetzelfde dorp wonende en ter bruiloft aanwezige familieleden. Bruide gom en bruid gaan voorop, gevolgd door de menigte, waarbij de jeugdigen al zingende langs dc straten trekken. Dit bezoek nneuit men het „eicrdörschen". Te Gasselte werd vroeger een of twee dagen na den bruilofts dag nog aan dit eierdörschen gedaan. Men w il dat de benaming eierdörschen is afgeleid van den roof op kippennesten in de schuur door de jeugdigen, om die eieren te be machtigen en dadelijk ongekookt te ge bruiken. Eenige dagm na den trouwdag heeft, in het huis waar het jonge paar woont, eeue navberwieveubijeeukomst plaats. In dc Qassellernijveensche mond is een moordaanslag gepleegd door zekeren S kleermaker van beroep. De gewonde, D. wilde een huis, dat hij van 8. in gebruik had, niet verlaten, ofschoon deze het aan anderen met 1 Mei had verhuurd. Hieruit is een twist ontstaan, dio zoo hoog liep, dat S., waarschijnlijk in drift, een geladen pistool nam en daarmede 1). in den schouder trof. De toestand van den gewonde ia zorgelijk. Dr. Mees van Stadskauaal, die de wonde verbond, gaf weinig hoop op levensbehoud. De dader is door de gemeente politie gear resteerd en naar Assen overgebracht. Blijkens het verslag te Tilburg over den toestand van handel en nijverheid over 1887 door de kamer van koophandel den gemeenteraad aangeboden, gaat de Tilburg- sche nijverheid, wat de wollenstoffenfabrieken aangaat, achteruit. Dit is merkbaar aan den verminderden uitvoer naar het buiten land, terwijl ook in hel binnenland de han del minder was. Het is te begrijpen, dat ook de werkman leed onder dien toestand daar gemiddeld op dc fabrieken minder uren gewerkt werd en ook de buitenwevers gemis vau werk hadden. Het aantal stoomwollen stoffen fabrieken is met een vermeerderd, zoodat hel aantal met die zonder stoom thans 135 bedraagt. (N. P. Cl.) Het volgend bericht komt in de dag bladen voor. „Woensdagochtend, tegen 5 uur, heeft zich te Maastricht een man in de Maas geworpen. Hij was gekleed met lange zwarte jas en droeg een klein hoedje. Het lijk is nog uiet opgevischt." In verband hiermede meldt men ons nader het volgendeDinsdagmiddag vervoegde zich een dusdanig gekleed persoon vari om streeks 50 jarigen leeftijd ten huize van den wethouder M. te Gulpen. Hij verzocht den heer M. de welwilleudbeid te hebben, hem een bewijs te geven, dat de houder daarvan niet meer de bekwaamheid bezat tot werken. Met dit getuigschrift zou hij zich dan naar Maastricht begeven, en zich in 't gesticht „Calvarieberg" doen opnemen. Zijn verhaal luidde verder, dat hij tot de deftigste volksklasse van Urmoud behoorde zijn gansch vermogen op eene oneerlijke wijze verloren had, thans diep ongelukkig was en niet wist hoe zijn leven langer te rekken. Deze woorden sprak hij onder een vloed van tranen. Door den heer M. werd hem geantwoord, dat 't verlangde bewijs door hem niet mocht gegeven worden, doch hij gaf hem den raad zich ter verkrijging daarvan te wenden tot het gemeentebestuur vau Urmond. Bij dit antwoord barstte de man opnieuw in een luid schreien los. Geheel terneer geslagen verliet hij den heer M. en sloeg den Steenweg in, welke Gulpen met Maas tricht verbindt. Zou men in dezen man niet den dreuke- ling aantreffen, waarvan in 't aangehaalde bericht sprake is en wiens naam en herkomst tot dusverre onbekend bleven? M aatbode KL' 1TKNLAcNDSC1IL KER1UHTEN HELCIE. Een depêche uit Brussel aan den Temps meldt dat minister Beernaert een bezoek heeft afgelegd bij den gezant van Oostenrijk, ziju leedwezen uit te drukken over de baldadigheden, die tijdens het huwelijk der prinses van Arenbcrg gebeurd zijn. E.\'tita t u. Aan de Daily News wordt uit Kon- slaiilinopel gemeld: Men vreest vour eene plotselinge hervatting der Oostgnrijk<che crisis. Engeland, Oostenrijk en Italië zullen gezamenlijk eene vloot naar de Turksclie wateren zenden, om vijandelijkheden te be letten, voor het geval dal Griekeuland daar mede mocht beginnen. Aan de Daily News wordt uit Athene gemeld, dat er nieuwe arrestatie» hebben plaats gehad, wegens de ontdekking vaneen tekort, groot 240.000 francs, in de thesau rierekeningen der provincie Attica; alsook dat de Turksclie gezant van zijne regeering bevel heeft ontvangen om onmiddellijk naar Konstantinopel terug te keeren, zelfs zonder bij den koning van Griekenland zijne brieven van terugroeping in te dienen. FitAtHiilJ li. Aan het banket van de kamer van koophandel te Bordeaux, heeft de president der republiek, een toast beantwoordende, liet volgende gezegd: „De dagen, welke ik iu uwe schoont stad heb doorgebracht, dagen welke bij mij eene even onuitwischbare als dankbare herinnering zullen nalaten, ziju door mij nuttig besteed. Ik heb met al de gevolmachtigde vertegen woordigers van uwe belangen de viaagstukken kunnen onderzoeken, waarop de aandacht der openbare machten gevestigd moet zijn. Zijt verzekerd, mijne heeren, dat mijne medewer king en de aanmoediging der regeering van de republiek, u uiet ontbreken zullen. (Her haalde toejuichingen en bravo's.) „De regeering kan niet nalaten rekening te houden met de beweeggronden en de desiderata, welke de president van de kamer van koophandel uiteengezet heeft. Zij zal zich beijveren u in uwe pogingeu bij te staan om aan uwe tchoone haven, op de voorwaar den door den vooruitgang vau de zeevaart in het leven geroepen, eene toekomst te verzekeren, welke het verleden waardig is. (Herhaalde toejuichingen en algemeene goed keuring.) „Van harte sta ik er op, u, mijnheer de president, mijn dank te betuigen, voor de vleiende bewoordingen, welke u in uwe wel- wjileude toespraak tot mij gericht heeft. „In mijne toewijding aan het algemeen welzijn en aan het vaderland, zal ik de kracht vinden om het hooge ambt, dat mij toever trouwd is, te vervullen. Ik drink op den voorspoed van den haudel van Bordeaux." Deze toast werd met algemeene toejuichin gen en het herhaalde geroep van „leveCar- not!" „leve de republiek!" begroet. De gemeenteraad van Parijs heeft, in verband met het te verwachten drukke ver keer met de wereldtentoonstelling in 1889, besloten, aan beide zijden der Seine een spoorweg met dubbel spoor te doen leggen, aansluitende aan den stadsspoorweg. De heer Herbette, Frankrijke gezant te Berlijn, is te Parijs aangekomen en heeft spoedig na zijne aankomst een laDgdurig onderhoud gehad met den heer Goblet, mi nister vau buitenlandsche zaken. Generaal Caffarel en la Limouzin zijn in cassatie gekomen van het arrest van het hof van appèl, bevestigende het vonnis der rechtbank, waarbij zij veroordeeld zijn, de eerste tot eene boete van 3000 fr.de tweede tot zes maanden gevangeuisstraf. Bij Parijs heeft er een tweegevecht plaats gehad, dat een noodlottigen afloop had. Een schilder, Eólix Dupuis, achtte zich beleedigd door een artikel, dat een criticus, Habert, in een der bladen had ge schreven. Hij zond hem twee getuigen, die in last hadden intrekking te vragen van hetgeen deze geschreven had, en bij weigering hem uit te dagen tot een duel, ten einde op die wijze „herstel van eer" te krijgen. Habert weigerde iets terug te nemen vau wat hij openhaar had gemaakt en beiden gingen nu met de pistool op 25 pas tegen over elkander staan, met dat gevolg dat de kogel van Habert op slag Dupuis doodde. Een commissaris van politie, dadelijk onderricht van hetgeen er voorgevallen was begaf zich naar de plaats van het duel, waar hij de vier getuigen en Habert nog bij het lijk vond. Zij volgden hem naar het poli tiebureau, waar hij hen ondervroeg. De vier getuigen werden daarna in vrijheid gesteld doch Hubert is in verzekering bewa ring gebleven. De correctioneele rechtbank heeft tot 14 dagen gevangenisstraf een reporter van le Cri du Peuple veroordeeld, die bij een twist tus schen een boulangist en eeu politie agent tusscheubeide gekomen was en, naar het schijnt, dezen laatste een slag met zijn stok gegeven heeft. Lucas, die een aanslag pleegde op het leven van Louise Michel, zal den 7n Mei terecht staan. Laguerrc zal hem verdedigen. Louise Michel zal als getuige optreden. I T it LIE. Het bestuur van de vereeniging het „ltoode Kruis" in Italië heeft eenen trein doen samenstellen met al die soorten van wagens, die in eenen lazareth-trein benoodigd zijn, ten einde daarmede proeven te nemen op de trajecten Home Bologna Genua. De trein bestaat uit zes rijtuigen, van welke er een als voorraadswagen dient. De eerste wagen heeft 4 afdeelingen, welke be stemd zi n voor den geneesheer, den militairen bevelhebber en de geestelijken; iedere afdee ling is voorzien van eeu bed met springvee- ren matras, eeue tafel en eenige meubelen. De tweede wagen heeft twee afdeelingen; de eerste bestaat uit eene totaal uitgeruste apotheek, benevens chirurgische instrumenten, verbandstoffen, en de tweede afdeeling wordt gebruikt als voorraadskamer van de apotheek, Ook de derde wagen heeft twee afdeelin gen in de eerste zijn voorhanden 4 bedden voor gewonde officieren, in de tweede afdee ling houdt de administrateur bureau. De vierde wagen is voor gewonde soldaten en heeft 12 bedden. Vervolgens is de vijfde wagen bestemd voor keuken, waarin alles voorhanden is wat in eene keuken noodig is. De keuken is zoo groot, dat er gelegenheid bestaat voor 200 personen spijzen gereed te maken. In het geheel zullen er 12 lazareth treinen vervaardigd worden, en hunne standplaats op verschillende hoofdstations van het konink rijk bekomen. De Fransche kooplieden te Turijn heb ben eene petitie aan den minister van koop handel gezonden ten gunste van het herstel der handelsbetrekkingen tusschen Italië en Frankrijk; zij betreuren deu tegenwoordigen staat vau zaken, welke slechts den handel van Duilschland ten goede komen. nviTicn o Gelijk reeds onlangs werd gemeld, heeft de politie te Berlijn vóór eenige dagen be slag gelegd op verscheidene duizenden soci alistische vlugschriften. Thans heet het dat er tevens eene geheime socialistische drukkerij in het Noorden van Berlijn ontdekt is, welke haar drukwerk als uit Zürich afkomstig be stempelde. Hoewel er een twintigtal col porteurs gevat werden, die heimelijk deze vlugschriften verspreidden, moeten er toch vele exemplaren, vooral ook teCharlottenbnrg, aan den man gebracht zijn. De bedoelde pamfletten bevatten smaad redenen zoowel tegen wijlen keizer Wilhelm als tegen den tegenwoordigen keizer, maar iu het bijzonder tegen den kroonprins. Naar de National Zeitung weet te melden, zou het onderhoud tusschen den rijkskanselier en de koningin van Engeland hoofdzakelijk geloopen hebben over de erfrechtelijke aan spraken der keizerin en harer drie dochters bij eventueel overlijden van den keizer. Naar het heet, zouden dezen uit den Pruisischen kroonacbat ongeveer zeven millioen mark ontvangen. (N. R. C.) Volgens de Weser Zeitung is de Duit- sche expeditie, die onder leiding der luitenants Kundt en Tapperbeck naar het Kamerun- gebied was uitgezonden, op haren tocht in het binnenland door een zwaar onheil getrof fen. Zij is namelijk door een vijandige» negerstam overvallen, waarbij een groot ge deelte van het inlaudsch personeel is J" en de beide genoemde luitenants zwaar ge wond zijn. Terwijl de expeditie, beroofd van proviand en nagenoeg alle benoodigd* heden, geheel hulpeloos lag, is het nog gelukt eene boot naar de kust te zenden, alwa»' toevallig de Doitsche gouverneur juist af wezig was om aan de factorij der firms Woermann een bezoek te brengen. De fac torij zond oumiddellijk personeel en proviso» er naar toe. Het gelukte, de achtergeble venen te bereiken, en bij de afzending vat dit bericht waren de gewonden in de factorij opgenomen. AMERIKA. Het huis van afgevaardigden nss onlangs eene wet aan, welke eeu vast burets voor arbeidsstatistiek, onder leiding van es voor 4 jaren door den president te be»1*^ men commissaris, in het leven roept. W bureau heeft ten doel onderzoekingen te does aangaande alles wat op arbeidszaken betrtb king heeft, loonen, werkuren, de materie» en moreele toestand der werklieden, com* ten tusschen deze en de patroons, eo bltf omtrent aan het Congres verslag te doen- AFRIKA. Een in de Engelsche bladen opgenots" Reuter-telegram van den 80en April Pretoria brengt de tijding dat de heer Pt» Krüger met overgroote meerderheid f

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2