r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 1 Mei 1888. N°. 103. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. SSeze Courant verschijnt (ia gelijks, he halve op /.on- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Kranco door het geheele rijkper 3 maanden I.OO. Prijs per Summer 10 ('ent. 202t Jaargang. Van 1ti regels0.»0. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteez 6 Aan de geaBonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het ZittingHvernIng van Donderdag 10 April 1888. Aan de geaboiineerdeii op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de iion. 77 88 der Ingekomen Stukken ver- tonden. S tads- Berichte u. UK1\K W ET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen Ier algemeene kennis dat door C. VAN HENSBERGEN, alhier woon achtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den verkoop van sterken diank in liet klein in liet perceel Steenslraat n°. 20. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidesden 30 April i88S. PUUMEESIER eu WETHOUDERS van LEIDEN Gezien liet adres van P. STOEKE, manufac tnurverver, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning lol hel oprichten van eene mnufaaurenvercei ij in liet perceel Sl. Joris- lleeg n'. 35. Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad n" D5); Geven bij deze kennis aan hel publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dal op Maansdag den 14en Mei a.s., 'svoormiddags le elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dal verzoek in le brengen. Burgemeester en V\ etlmuders voornoemd DE KANTEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidev, den 3d April 1888. LEIUEX, 30 April. De commissie van financiën heeft den gemeenteraad bericht dat ze geene bedenkin gen heeft tegen de in hare handen gestelde rekening en verantwoording, van de ontvang sten en uitgaven der d. d. schutterij alhier, over het jaar 18S7 en stelt voor die rrsening goed te keuren tot een bedrag van f 8616,34 in ontvangst en uitgaaf. Tegen het inwilligeu van het verzoek out eervol ontslag als 3e onderwijzer aan de school 3e klasse it0. 3, gedaan door den heer J. C. A. Binnendijk, bestaat geen bezwaar. Burg. en Weth. stellen voor dat ontslag eer vol te verleenen, met ingang van 15 Mei e. k. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Mr. C. A. Boonacker, stellen regenten van het gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis een tweetal voor bestaande uit de heeren M. J. Eigeman en C. H. Pleyte. Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad tot uitbreiding van bet hulp personeel aan de school 3e klasse nu. 3 met een derden onderwijzer of eene derde onder wijzeres, bieden Burg. en Weth. den raad eene voordracht aan, en wel le Pieter Cor nells Schreuder, adspirant-onderwijzer aan de openbare school der 4e klasse n°. 2, 2e Geertrnida Schretleu, onderwijzeres alhier, en 3e Johaunes Christiaanse, vroeger onder wijzer te Haastrecht. Burg. en Weth. geven den raad in over weging: le aan l)s. J. D. B. Brouwer tot wederopzeggens vergunning te verleenen tot het plaatsen van twee steenen heeren, tot versterking van den muur op den Middelweg, van zijn woonhuis op de Hooigracht n°. 76. 2e aan R. Koekkoek vergunning te ver leenen tot het leggen van twee bruggen over de Zoeterwoudsche singelsloot nabij de Utrechtsche brug. 3e aan denzelfde vergunning te verleen n in gebruik te nemen een strook grond lang 20 en breed 2 meters op het Plantsoen, onder verplichting om dien grond tot tuin aan te leggen, behoorlijk te onderhouden, van de belendende perceelen af te scheiden eu in de afscheidingen deuren te maken tot het leggen zoo noodig, der braudspuitslangen. 4c vrijstelling te verleenen van betaling van schoolgeld voor hunne zonen aau J. G. Oudegeest en A. J. Verbrugge, wegens vertrek uit en aan de Wed. Mr. Van Cattenburcli, geb. Swijser, wegens vestiging in de gemeenle, in April j. 1. Bij den gemeenteraad alhier is een adres ingekom-n van handelaren in brandstollen alhier, houdende opmerkingen aangaande de w ijze van terko p der cokes en der allevenng aan de asfabriek. Adressanten zijn P. Van der Meer, C. Cramer, 11. J. Blommesteijn, A. Van Zijp, C. P. O.nlzigt, N. Aues, J. Ju Jr., B. Zeitslra, II. Van der Meer eu M. B. Van Scliic. Zij meeuen te kunnen verklaren dal, hoewel bij den openbaren verkoop onmiddellijk betaling wordt ge vorderd, de gekochte hoeveelheid niet altijd bij aanvrage wor.lt afgeleverd, terwijl v<5«Sr het gestelde uur van aflevering, cokes gereed staan ter verzending bestemd voor personen die niet op de openbare veiling gekocht hebben. Zij meenen bovendien dat alle onder- liandsche verkoopen gascokes, vooral aan buiten de gemeente wonenden, niet be hoorden ie geschieden, daar bij meerdere concurrentie bij den pubheken verkoop, zeer zeker hoogere prijzen zouden bedongen worden. Ten laatste geven zij als hunne ineening te kennen dat het koopen door ambtenaren ten raadhuize en aan de sted. gasfabriek niet moest worden toegestaan. De commissarissen der gasfabriek merken daarbij op dat bij raadsbesluit van 19 October '871 werd bepaald dat van de cokes 5DUU hectoliters tegeu den thans gel- deuden prijs uitsluiteod voor de gemeente instellingen en voor de beambten van de gasfabriek zouden bestemd blijven. De cokcs-vetkuopen zeggen commissarissen, heeft eene klasse vau cokes-bezorgers in bet leven geroepen, die ook iu andere brand stollen handel gingen drijven en dus veel nadeel deden aan de primitieve bandelaars. Bovendien worden groole hoeveelheden per spoor aangevoerd, waardoor zij zich in bunne cokes nering overvleugeld zien en nu door onderlinge combinatiën den veilingsprijzeu trachten te drukken, om des le beter de wBzsende concurrentie te kunnen weerstaan. Dit is hun slechts ten deele gelukt, aan gezien door bovengenoemde requeatranten slechts ongeveer 10 pCt. van de geheele hoeveelheid in bet afgeloopen jaar werd gekocht. Wat betreft bet niet afleveren der gekochte partijen, zulks geschiedt wanneer koopers zich te laat of op den verkeerden dag aan melden terwijl de plotseling vermeerderde vraag in het voor- en najaar vaak het terstond afleveren beletten, bij overstelpende aanbieding der koopbrirfjes. Inderdaad is het éénmaal gebeurd dat een ambtenaar ten raadhuize partijen cokes kocht met het doel ze later met winst van de hand te zetten. Terstond daarop zijn echter maatregelen genomen om die handelwijze voor goed onmogelijk te maken. Het zou zeggen commissarissen veel voordeeliger voor de gemeente zijn indien de fabriek den verkoop van gascokes geheel aau zich nam en de publieke verkoopingen afschafte. Te 's Qravenbage wordt dat sy steem met succes gevolgd en aldaar is de netto middenprijs der cokes jaarlijks ruim 4 cents hoogrr dan hier, hetgeen een niet onaardige bale aan de kas zou kunnen geven en tevens een einde maken aan de kunst grepen weike thans moeten worden aange wend, om te zorgen dat bij publieke veiling, cokesverbruikers en gemeente geen dupes worden van de praktijken der zoogenaamde cokeshandelaren als requestranten. Met deze beschouwingen kunnen zicb burg. en wetb. vereenigen, waarom zij den ge meenteraad voorstellen aan adressanten onder mededeeliog van den inhoud der op hun adres uitgebrachte rapporten, te kennen te geven dat bij de regeling van den verkoop en de aflevering der cokes van de atedelijke gasfabriek, de behartiging van het belang der gemeente op den voorgrond moet staan. Krachtens de verordening op de helling van eene belasting voor plaatsen op de on derscheidene markten of elders, wordt bij gelegenheid van de kermis- of jaarmarkt voor de ingenomen ruimte per vierkanten meter of onderdeden daarvan eenmaal gehe ven f 0.15. Het komt burg. eu wetb. voor dat dit bedrag te laag is, in de eerste plaats voor de draaimolens, vélocipèdetentcu en dergelijke, zoowel met het oog op de groote winsten door dergelijke vermakelijkheden opgebracht als op de omstandigheid dat op verre na niet aan alle aanvragen kan worden voldaan, maar in den regel slechts aan vier draai molens en enkele vélocipèJelenten eene standplaats kan worden verleend. Zonder bezwaar kan, meenen burg. en weth., van bovengenoemde inrichtingen een bedrag van f 100 voor den geheelcn duur FEUILLETON. FAMILIE-ROMAN. 57). iDie vrouw voert al mijn bevelen uit, werktuigelijk als een automaatmom pelde Arthur, terwijl hij haar nakeek, i'preken doet zij niet meer dan hoog noodig. lijn eigenschappen die haar uitmuntend 'oor hur dienst geschikt maken, alleen die •onderlinge blik waarmede zij mij zoo dikwijls •inziet, als ik tot haar spreek. Het is kinderachtig van mij, maar die blik doet 'ij huiveren." Bettina had intusschen de kamer van Giseia weer betreden. Deze lag op de sofa lQ®rde peinzend voor zich uit. Heeft mylady nog iets te bevelen?" »Neen." »Hoe ltat verkiest mylady morgenochtend te worden?" heen, ik begeer geen diensten van u." BeUini verliet met onhoorbare schreden bij het toetrekkeu van de deur had zij er ongemerkt den sleutel afgenomen. Arthur wachtte haar op de afgesproken plaats en nam met een goedkeurend knikje den sleutel aan, dien zij hem zwijgend overhandigde. „Ik dank je, Bettina. Ziedaar, je trouw verdient bepaald door mij beloond te worden." Hij drukte haar een goudstuk in de hand maar zonder een woord te spreken vervolgde zij baar weg. Op haar kamer gekomen wierp zij bet goudstuk verachtelijk op den grond. De bel luidde voor het souper, maar Gisela kwam niet iu de eetzaal. Bettina werd door lady Jersey naar de kamer harcr dochter gezonden. „Er is geluid voor het souper, mylady." „Ik weet het." „Komt mylady in de eetzaal?" „Neen." „Waarmee kan ik mylady dan veront schuldigen t" „Dat is mij om het even." Bettina verwijderde zich en Arthur ge bruikte het souper alleen in gezelschap van lady Jersey. Deze gevoelde zich zeer slaperig en stond spoedig van tafel op om zich ter ruste le begeven. Arthur ging bij het vuur zitten eu stak eeu sigaar op. Een lakeij nam de tafel af en weldra was het geheel stil in het oude kasteel. Meer dan een uur bleef Arthur nog zitten rooken toen stond hij op en ging naar de kamer van lady Jersey. De oude dame had zich Ier ruste begeven en haar ademhaling was zoo zwaar, dat Arthur ze buiten kon hooren. Toen hij daarna aan de kamerdeur van Bettina Valley ging luisteren, vond hij ook daar alles in rust. „Mijn slaapdrank heeft goed gewerkt," mompelde hij, „nu vooruit, morgen aal ik overwinnaar zijn." Hij ging naar de kamer van Gisela en vond deze nog geheel gekleed op de sofa zitten. Bij zijn binnentreden sprong zij overeind. „Wat wilt ge?" vroeg rj verschrikt. „Eens bedaard en verstandig met je spreken, Gisela." „Midden in den nacht, terwijl alles in huis slaapt?" „Ja, omdat ons gesprek door geen derde mag worden gehoord." „Ga heen, laaghartige moordenaar, ga been, Arthur Hoad." „Het is juist over Arthur (load, dat ik je wil spreken. Welnu ja, ik ben niet de zoon van lord Hampton, reeds op mijn drie en twintigste jaar heeft mijn ware vader mij het geheim mijner geboorte geopenbaard ook heeft hij mij gewaarschuwd toen lord Hamptou hem had ontboden, eu in de bibliotheek heb ik het gesprek tusschen mijn echten en mijn gewaauden vader afge luisterd. Ik hoorde hoe lord Hampton mij na zijn dood weer wilde maken, wat ik bij mijn geboorte was: een kind uit het volk, ik, die steeds gemeend had, een edelman te zijn. Dit besloot ik te verhinderen en daar om heb ik lord Hampton het zwijgen opgelegd. Ik ben evenwel dom genoeg geweest om hem den tijd te laten, het document, waarin het geheele geheim beschreven staat, te verbergen. Dat moet gij gevonden hebben, want ge hebt er een afschrift van gemaakt. Waar is dat document?" „Op een plaats waar gij het nooit zult kuunen vinden." „Juist, en daarom moet gij bet mij geven." „Door een toeval kwam dat docoment in mijn handen en ik beschouw het als een heiligen plicht, den laatsten wil van mijn wel doener te volbrengen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1