Boek- en Courantdrukkenj AO VERTEN TlE]U aan Den Maag waarborgen. De groote uit* gestrektheid gronds aan de overzijde van de Koninginnegrachtlangs den stoomtramweg tuaschen den Kaam weg en den Waalsdor- perweg, toebehoorende aan den heer mr. C. J. E. graaf Van Bij landt, is tot een aan zienlijke oppervlakte door dezen bestemd geworden tot bouwterrein. Er zal een villa park verrijzen, inet ruim 300 huizen, breede straten eu boulevards terwijl mede in bet plan is begrepen een gedeelte gronds achter den Zoologischer) tuin. De uitvoering van deze plannen is opge dragen aan den architectden heer C. J Van Roode Jr. De onteigening ten behoeve van den nieuwen Maasmond is, naar men uit Waal wijk aan het D. v. Z.-1L en s(jr. meldt, voor 't oogenblik gestaakt, liet uitgetrokken krediet was met bijna 1 willioen overschre den, en de afgetreden minister had geen nieuwe gelden uicer aangevraagd. De bediende te Amsterdam, die voor zijn baas op 20 Maart was gaan stemmen, heeft 3 dageii gevangenisstraf opgeloopen. De eisch was 14 dagen. Woensdagnacht zijn te Zaainslag door beide ramen van een buis, bewoond door zekeren Nijssen; twee schoten ganzenhagel gelost, gericht op de bedstede, dus blijkbaar met een misdadig doel. In hel eene raam zijn door het schot zeven ruiten verbrijzeld, terwijl de hagel door de vensterluiken in het houten beschot is gedrongen. De dader of daders zijn tot nog toe onbekend. Te Nieuwediep is gisteren een schip binnengekomen, dat reeds 9 dagen geleden van daar naar Drammen vertrok, doch wegens stormweer nu nog genoodzaakt werd terug te keeren. Met iv de Noorsche brik Fainilicu, die onder dc Noorsche kust door hooge zeeën en sneeuwbuien werd overvallen en daardoor lek werd, waarom men genood zaakt was, weder naar een onzer havens af te houden. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat een eeudenbouder te Wioringerwaard onlangs op één dag van 11(5 eenden 113 eieren verkreeg. Kenmerkte zich bet gedrag der werk stakers aan deu Tjonger over het algemeen door ordelijkheid en kalmte, sommigen han- ner maakten zich aan eene baldadigheid schuldig, waardoor se nog eenige dagen zon der werk zullen blijven. Door bet doorsteken van een dijk hebben ze een deel van bet kanaal onder laten loopen. Met zal minstens zes of zeven dagen duren, alvoreus dit water verwijderd is, eu eerst dan kan het werk aan dit deel van het kanaal hervat worden. Uit Ooststellingwerf schrijft men ons d. d. 26 April: Meden zijn eenige werk lieden, die het werk aan de Tjeuger gestaakt hadden, vertrokken. De toestand is overigens nog dezelfde. Over 't loon kan uiet worden onderhandeld, daar, naar men zegt, de aannemers niet op het werk zijn. Uit Leeuwarden meldt men onsWegens het voortduren der werkstaking aan het Tjongerkanaal zijn de commissaris des konings en de procureur-generaal gisteravond der waarts vertrokken. Meden seiut uien ons uit Meerenveen, dat de werkstaking der veenarbeiders te Olde- ouwer geëindigd is. De verveners hebben toegegeven en het loon heefl dezelfde hoogte als verleden jaar. (Ubl.) Te Nieuw-Amsterdam hebben bijna alle veenarbeiders het door de verveners vastge stelde loontarief goedgekeurd. Ook de arbei ders, voor den lieer Van Echten aan de kanaallinie werkzaam, hebben dat aangenomen, hoew el voor het soort van werk dat zij ver richten geen verhooging is toegestaan. Uit Schoonoord schrijft men aan de Aster Cl, d.d. 25 April: Hedennacht omstreeks drie uur kwamen hier aan 20 manschappen van het 8ste reg infanterie uit Deventer, ouder bevel van den lste-luitenant Croockewit, die hun intrek hebben genomen in de school. Hedennacht door de kermis hebben er nog al vechtpartijen plaats gehad, doch die zijn alleen gevolg van de kermis, niet van de werkstaking. l)e arbeiders zijn algemeen aan hei werk en hoewel er geruchten in omloop zijn dat er eene herhaling der betoogiug zal plaats hebben, gelooven wij toch dat verreweg de meeste arbeiders gaarne rustig willen doorwerken. Men schrijft aan hetzelfde blad uit Ttr- Aprl d.d. 25 April: Hedenmorgen vroeg was er een algeineeuu beweging in het Coinpascuum, er was eene werkstaking uitgebroken, niemand mocht arbeiden. Eene groote partij arbeiders, on geveer 150 man, kwamen van het CJompas- cuum lot Ter-A pel, alwaar zij bij eenige veeuboereu gingen, ten eiude een contract te sluiten. Bij eenigen dezer is zulks be vredigend afgcloopen en zijn de eischen der arbeiders ingewilligd. De groep arbeiders pleegde geen baldadigheden. Zij hadden geen sterken drank gebruikt. De arbeiders werden onmiddellijk door een talrijke macht militai.en op den voet gevolgd, en door het beleid van den le-luit Zanino bij het hoekhuis van den heer Brat tegengehouden en daarna in kleine groepen uiteengedreven, zoodat hedenmiddag één uur verder geen bijzonders is voorgevallen. Maandagnacht te 2 uur kwam de cava lerie te Weerdingcrmond aan. Zij had ech ter vooraf een uur lang voor een afgedraaide brug staan wachten. Manschappen zoowel als de paarden waren door en door koud geworden. Den volgenden dag, des namid dags vond dc cavalerie ree is werk. De ar beiders bcgonen baldadigheden en er ontstond een schermutseling Een vervener-winkelier kreeg van een der arbeiders ten slag met een stok in het aangezicht, waardoor hij aan deu mond gewond werd, een ander werd aan de knie gewond. Enkele arbeiders maak ten kennis met de wapenen der huzaren en kwamen er met bebloede koppen af. Zoo als g®meld is werden zeven gearresteerd. Tc eerdingerujond liggen tegenwoordig 80 militairen. Van Roswinkel zijn beden weer 40 man vertrokken naar Erica of nog verderop, met bel oog op de beweging in de andere Bargervenen. Deze 40 man maken het detachement uit van den lste-luitenant Groustra. In liet geheel zijn in den Zuidoosthoek van Drente thans 220 militairen gedeta cheerd en wel 140 man infanterie en 80 cavaleristen. De reden waarom de miliciens van de lichting van 1887, die aangewezen waren om 30 dezer met onbepaald verlcf te ver trekken, tot nader order onder de wapenen moeten worden gehouden, is, dat de batal jons infanterie door dat vertrek (ongeveer 60 a 70 man per bataljon) zoodanig zouden worden verzwakt, dat niet altijd gevolg zou kunnen worden gegeven aan de in de laat ste dagen toenemende aanvragen om detache menten infanterie tot beteugeling of voor koming van ongeregeldheden. In Weststellingwerf ziju de werkzaam heden in de veenderijen weder begonnen. Te Leeuwarden zal een kinderspeeltuin worden opgericht. Te Biervliet blijft het roodvonk nog altijd heerschende; er komen gewoonlijk 5 gevallen in iedere week bij, doch de ziekte beeft geen slecht karakter en wordt hoe langer hoe minder; er is nog maar één sterf geval onder de aangetasten voorgekomen. De miliciens, die in de maand Mei zou den moeten ingedeeld worden, blijven nu nog tehuis totdat de ziekte niet meer als epidemisch heerschende wordt verklaard. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan zal het handboogschuttersgezelschap Eendracht en Vlijt" te Tilburg een groot internationaal concours geven op 8 Julie, k. BUITENLaNDSGHE BEUIUUTEN. BELUIK. De koningin van België wordt in Mei te Weenen verwacht. EVUEL.t X 1». De ex-kcizeriu Eugenie zal zich te Os borne Cottage vestigen, dat door koningin Victoria tot haar beschikking werd gesteld. E itiVIti K H IJ li. l)e senaat heeft gisteren tot eu met art. 27 der legerwel aangenomen. De kamer van afgevaardigden heeft de beraadslaging voortgezet over bet voorstel, om de maatschappij voor bet Panamakaoaal te machtigen tot de uitgifte van «nieuwe obligaliën. De beer Leguay ondersteunde bet voorstel, dat daarop door den beer Goiraud bestreden werd. De heer Peytral, minister van financiën, verklaarde, dal het Panamakanaal eene par ticuliere onderneming is, welke de regeering geenszins met hare verantwoordelijkheid wi dekken. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten. Bij de stemming over de vraag, of tot de behandebng der artikelen zou worden overgegaan, bleek, dat geen voldoend aantal leden aanwezig was, zoodat heden een tweede stemming zal gehouden worden. De Boulangistische afgevaardigden van het Seine departement Lai.anl eu Micheliu hebben lot de afgevaardigden van genoemd departement, die geeu deel van het Bou- langistisch comité uitmaken, een schrijven gericht waarin zij voorstellen dat allen ge zamenlijk hun ontslag als afgevaardigden der hoofdstad zouden nemen om het volk van Parijs rechter over hen te laten. De her ren Laisnnt en Michelin verzekeren ilat zij besioten zijn elke poging van cesa- risme te zullen bestrijden, maar dat zij een ware republiek willen. La Lanterne zegt hierover: Wij bieden een weddenschap van 100,000 frs., te ver deden onder de armen van Parijs aan, dat de afgevaardigden van het Seine-departement tot wie liet schrijven der heeren Laisant en Michelin gericht is, het voorstel dezer heeren niet zullen aannemen. Ons aanbod van 100,000 frs. is geldig lot den 15n Mei. Dv. Z. en 's Gr.) Bij een gisterenavond te Parijs gehouden feestmaal ter eere van generaal Boulanger kwam deze, in antwoord op een toost van deu beer Naquet, nadrukkelijk op tegen de bewering dat hij naar de dictatuur zou streven. Wel verklaarde hij zich bereid voor de af- sdiafiing van het presidentschap der Repu bliek te stemmen, indien zulk een voorstel bij de kamers werd ingediend. Zoolang het feestmaal duurde waren vele nieuwsgierigen bijeen voor café Riche, waar het gegeven werd. Te middernacht verliet de generaal Café Riche, en werd hem door de menigte eene ovatie gebracht. De politie moest ruim baan maken opdat het rijtuig, waarin de generaal zich bevond, kon vertrekken, en arresteerde vervolgens Deroulède en de afgevaardigde De Susini, die: weg rutt FerryI riepen. Zij werden echter spoedig weder in vrijheid gesteld. Bij de feestelijke ontvangst van den president der Fransche republiek te Agen is een ongeluk gebeurd, dat echter nog vrij goed is afgeloopeu. De heer Gamot zou daar deu eersten steen leggen voor een nieuw gymnasium. Op het terrein was een tribune opgericht voor hen, die ter bijwoning dezer plechtigheid waren uitgenoodigd, maar op het oogenblik, dat de president zou aankomen, bezweek de bouten alellagc onder bet gewicht der tairijke toe schouwers. Een der palen zakte weg, daar de grond door deu regen was doorweekt, de menschen vielen er af en het houtwerk viel op heQ. Niet dan met groote moeite konden de loeschouwcrs, waarvan de meerderheid uit dames bestond, uit hun ueleligen toestand wor den bevrijd. Een twintigtal personen werd min of meer ernstig gewond en een dame brak haar been. Caruot werd le Limoges ontvangen met salvo's van het geschut. De bevolking juichte hem met geestdrift toe, vooral toen hij stilhield voor bet huis waarin bij geboren werd. liet is een gewoon burgerhuis, be- hoorend aan den vroegeren zeekapitein Du- pont, oom van Carnot. Aan liet feestmaal 's avonds namen .'100 personen deel. Bij den fakkeloptocht ontbrak het uiet aan geestdrift, maar volgens de r Voltaire" hoorde men ook nu eu dan „leve Boulanger" roepen. Binnen een kleine vier maanden zal de heer Clievreuil, de beroemde Fransche scheikuudige, ziju honderd-en-tweede verjaar dag vieren. Hij lijdt aan geenerlei ongemak eu houdt zich stipt aan zijne ouden leefregel twee maaltijden daags. Beiden bestaan uit soep, een bord met vlecsch eu groenten en een dessert van vruchten. Na zijn ontbijt gebruikt hij een kop koffie, na zijn middag maal een kop melk. Hij gaat uit, als het mooi weer is. Te huis leest hij eu sorteert ziju papieren. Vol gens de meeuiug van deu heer Chevreuil inoet men geregeld zijn werk hebben, wil men een hoogen leeftijd bereiken. Hij woont vast eenmaal in de week de zitting van de Fransche academie van wetenschappen bij, in gezelschap vau zijn bijna tachligjarigeu zoon. POKTIJCAL Blijkens bericht van den consul-gene raal der Nederlanden te Lissabon heeft de Portugeescbe regeering de havens van het eiiaud Ceylon vrij verklaard van cholera morbus. TALIE. De l)a\h/ Chronicle verneemt uit Rome dat er iu het Italiaausche leger te Masso- wah 2000 koortslijders ziju. De keizer en de keizerin van Brazilië ziju te Venetië aangekomen. DUlTftCII L AT U. Het bevestigd zich, dat dc keizer aan den rijkskanselier den titel van hertog eu voor zijne zonen (lieu van prins heeft aan geboden, maar dat prins Von Bismarck, ouder aanvoering van bedenkingen vau malerieelen aard, voor deze verhooging van stand beeft bedankt. De Sultan van Matokko beeft van Krupp voor 1 millioen frs. zes kanonnen gekocht. X U E I» E X. De tweede kaurer beeft besloten, aan de regeering le verzoeken om eene wet, waarbij de vervaardiging en de invoer van margarine wordt verboden. ft K It V I K. liet nieuwe kabinet is aldus samen gesteld: Nikolaas Christich, binneulandsche zaken en president: de consul Vladan Ge- orgevitch, koophandel; Niatovitch, eeredienst; Kaklich, financiënDaritalieb, justitie; De- guthischevitch, opeubare werken; Eranaso- vitch, buitenlandsche zaken. PEK TE LEG KA A F. PARIJS, 28 April. De president der republiek, die aan alle stations met groots geestdrift werd ontvangen, is gisterenavond om vijf uur te Bordeaux aangekomen. Aan het station weid de lieer Carnot door de burgerlijke en militaire autoriteiten ontvan gen. Eene ontzaglijke menigte was op de been en juichte den president met groole geestdrift toe. BERLIJN, 28 April. Het bulletin, dat van ochtend te negen uur is opeubaar ge maakt, meldt, dat sedert gisteren geen ver andering is gekomen iu den toestand des keizers. De lijder was in de ochtenduren nagenoeg zonder koorts. LEIBË\, 28 April De nieuwe minister van marine is voornemens weldra een bezoek te brengen aan de directiën der marine. Uit dien hoofde achtte hij 't niet noodig de begroeting der zeeofficieren aan zijn departement af te wachten. De gistereu genoemde G. te Heerenveen is tengevolge van de mishandeling door den arbeider H. hedenmiddag gestorven. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 28 April. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagat» j Hoog tie Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalior-Gerst Zware Haver Lichte Maïs Paardenboonen Boter(1 equal. vat) 0* o T l o per kil.) (2e Turf haardbr. le soort (grauwe) Lange zwarte H. L. 8750 kilog. dubb.hectol. 5. - 4. - 3.75 5.25 3.25 2.75 -42.— -32.— 1.05 0.80 5.'0 4. *0 4.50 5.75 3.75 3.25 .48.— -40.- i 1.20 1.- Voor de vele hartelijke bewijzen van be langstelling, ter gelegenheid van ous Zilve ren Huwelijksfeest ondervouden, betuigen wij onzen hartelijker! dank. B. H. J. AALBERSE. J. AALBERSE, Kkrkvuit. Wij ondergeteekenden COMMISSARIS SEN der Onderlinge Brandwaarborg- >IaatH<-liappijouder Directie van de Heeren DE JONG C0., gevestigd I» Amsterdamhebben het genoegen aan sllr daarbij belanghebbenden te berichten, dit gisteren en heden door voornoemde Heers Directeuren, aan ons ia gedaan Rekening Verantwoording over hunne gehoudene Ad ministratie over het jaar 1S87, welke door ons in volledige orde bevonden zijnde, ®tt onze volkomene goedkeuring is bekrachtigd- Wij ontvingen daarbij in tegenwoordigheid van eenige Heeren Correspondenten en Drek genooten een nauwkeurig overzicht van dei Stand der Maatschappij en mochten o" opnieuw van baren bloei en vooroitgaM overtuigen. Ahstbrdam, 27 April 1888. Jhr. Mr. C. H. BACKER. Mr. C. H. B. BOOT. Mr. J. II. M Baron MOLLERÜ8 VAN WESTKERKE. F. W. J. Baron VAN AYLVAVAÏ PALLANDT. Selieepniakerssteeg bij liet Kapenbift Ondergeteekenden bevelen zich beleed* lijk aan voor de levering van alle DRUKWERK. GEBROEDERS Mill*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2