Okhuysen. en op Dins lag 19 Juni, een concert gevolgd floor een bal. Voor de leden van den Protestanten bond te 'sGravenhnge zal Zondag aanst. in de Loge als spreker optreden dr. 11. G. Hagen, predikant alhier. HU» IKK, I.KTTKSiË\ Etf til'KT. Geboortedag (1820) van Herbert Spencer. Sigrid Arnoldson wordt (Zaterdag) in Den Haag verwacht. De datum van haar eerste optreden is nog niet vastgesteld. De tweede kapelmeester Mönch blijft tot 1 Mei als leider van het Parkschouw burg-orkest werkzaam. De heer De Groot is in onderhandeling met 8 Hollanders en 2 Heigen voor de vervulling van den va- ceerenden post. Hans Von Bülow heeft aan het Phil* harmon. Orkest van Berlijn beloofd dezen zomer een bezoek aan Schevcningen tc zul len brengen. Volgens le XIX Siècle zal Coquelin sr. weer aan het Thëfltre Francais verbon den worden. Door de bemoeiingen van Lockroy, minister van onderwijs en fraaie kunsten, is de grondslag voor eene schik king gevonden. Doch het tijdstip waarop Coquelin weer in het Thèatre Fran9ais zal optreden, kan door le XIX Siècle niet be paald worden. Ook weet het blad niet, of Coquelin nu afziet van zijne voorgenomeue rondreis in Amerika. Maandag is te Stratford aan den Avon, Shakespeares's geboorteplaats, de 324ste ver jaardag van den dichter met het uitsteken van vlaggen en wimpels als naar gewoonte gevierd. OITICIKKLK IKKIIICHTKtf. Door Z. M. is benoemd tot president der arr. rechtbank te Breda, mr. B. Uulshoff, thans subst.-otf, van justitie bij de arr.-recht- bank te 's Gravenhage. Door Z. M. is de commissie van des* kumligenbenoemd bij Zr. Ms. besluiten van 7 Jan. en 0 Maart 18S7 n08. 5 en 3, om to onderzoeken welke ziekten van het vee moeten geacht worden besmettelijk te zijn enz., met dankbetuiging voor de door „-bewezen diensten, ontbonden. "^®Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Mei a. s. bevorderdtot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee F. K. Engelbrecht; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee 1ste kl. II. Van der Meer, en tot luit. ter zee 1ste kl., die der 2de kl. R. Reinders. Ingevolge machtiging des konings is de lieer VV. F. Hesselink erkend en toege laten als vice-consul van Spanje te Arnhem. De luit. ter zee 2de kl. J. Des Arno- rie van der Hoeven, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Hij beschikking van den minister van marine is jhr. II. J. J. Van Rensselaar Bo- wier, met ingang van den lsten Mei a. s. benoemd tot klerk bij de directie der marine te Amsterdam, en is de klerk bij de di rectie der marine tc Hellevoetsluis J. A. F. Toné met geinelden datum overgeplaatst naar de directie der marine te Willemsoord. BlNiNENLANÜSÜliE BERICHTEN. In Stbl. n°. 76 is het kon. besl. van den 25sten April opgenomen, bepalende dat de zitting van de nieuwe kamers der staten- generaal wordt geopend door eene commissie van 's konings wege, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele departementen. De minister van oorlog heeft bepaald dat, uiet hot oog op het voortdurende gure weder, dc verstrekking van brandstoffen aan de militaire wachten niet zal ophouden met den laatsten dezer maand, maar zal worden voortgezet tot den 2On Mei a. s. Dinsdag, kort na dc opening van de zitting, zal de tweede kamer des namiddags ten 3 ure eene openbare vergadering houden tot het benoemen van commission, belast met he; onderzoek van de geloofsbrieven van de leden. Met ingang van 27 dezer zal het rijks telegraafkantoor met telephoondiensi te Wou- brugge op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 2} en 6} tot 8 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blij ven onveranderd. Tot wethouder van llazerswoude is benoemd de heer J. 1). Van den Akker. Gisterenmiddag is te Dordrecht eene vrouw van 78 jaar in hare woning door eene duizeling overvallen en daardoor op de brandende kachel terecht gekomen, tengevolge waarvan hare kleederen viam hebben gevat. Onmiddellijk daarop naar buiten gesneld, werd zij door eene buurvrouw geholpen en van hare kleederen ontdaan. De vrouw heeft ernstige brandwonden aan armen, bcenen en rug bekomen. Als ctii bijzonderheid wordt medege deeld, dat te Amsterdam aan het eind-examen van het gymnasium een zeventigjarige zal deelnemen. Naar wij uit Utrecht vernemen zal de commissaris des konings in die provincie, de heer mr. E. II. 's Jacob, spoedig dit ambt uederieggen, terwijl als zijn opvolger wordt genoemd de heer mi. It Melvill baron van Lijnden, rechter in de arrond.-rechtbank tc Utrecht. bordCl) Thans zijn de werkzaamheden op de stoomsteenfabrieken te. Renkum, hervat Overal is een aanvang gemaakt met het gereed maken der droogbanen voor de aan slaande campagne. Men verwacht algemeen dat er dit jaar vooral niet minder stcenen zullen geticheld worden dan verleden jaar, daar reeds op vele fabrieken van het oude fabricaat belangrijke partijen zijn verkocht, waarvan de aflevering een aanvang heeft genomen. Ook met den opslag van lange turf is een begin gemaakt. De prijzen die men besteed zijn hooger dan verleden jaar om de/en tijd. Deze tak van industrie die in deze streken zoo ruim vertegenwoordigd is verschaft gedurende vele maanden aan een tal van arbeiders tegen ferme looneu over vloed van werk. Dv. Zen 's Gr.) Eene rijke boerin-weduwe te Oolmar- sum hertrouwde Donderdag 11. met een jonk man uit llesinge. De trouwdag werd gevierd ten huize van den bruidegom, waar een warme maaltijd de familie en buren wachtte. Om de feestvreugde te verhoogen, noodigde de jonkman Vrijdag namiddag op het zoo genaamde vespermaul zijne geheele boerschap. Men verwachtte een goed gezelschap en be reidde zich dan ook op groutc schaal daarop voor. Een bakker leverde 750 kilo boeren- •toeten en voor f 28 tafelbeschuit. Daarbij werden 75 kilo boter gebruikt, en ten slotte 2 hectoliter jenever. Er verschenen aan dit maal 450 500 personen. Uit Nieuw-Amsterdam schrijft men aan dc Asser Cl. van Maandag: Hedenavond omstreeks 7 uur is de hier gestationeerde infanterie en cavalerie, die dezen morgen naar Kollingsveen was ver trokken, teruggekeerd. Naar men verneemt, heeft le Kollingsveen, waar eene vergadering van verveuers werd gehouden, eene botsing tusschen de militaire macht en de werkstakers plaats gehad. Aan het verbod, eene brug te passeeren, werd niet gehoorzaamd, waarop het volk door de troepen terug werd gedreven. Eenige perso nen zijn gekwetst, terwijl een schot, op een weerspannige gelost, tot zijn geluk miste. Tegen den avond was er alles rustig. De arbeiders liepen, bij gebrek aan iets anders, met een roodcu zakdoek en een stuk van eene blauwe onderbroek aan een stok. Gisterenochtend kwaaien te Assen veront rustende berichten van Schoonoord, zooals reeds is geseind. Een nader onderzoek, ter plaatse ingesteld, deed blijken, dat 300 a 400 arbeiders van daar en van Odoorner- veen met de ruode vlag, later in eene natio nale veranderd, naar het midden van de streek trokken. Den verveners werden eischen gesteld, die gedeeltelijk werden ingewilligd. De eisch om f 1 te ontvangen voor den dag verzuim werd o. a. niet ingewilligd. Het volk was over het algemeen vrij rus tig. Sterke drauk was, bij onderling over leg, verboden te gebruiken. Die zich daar aan niet hield werd bedreigd met een bad in het kanaal. Aan de arbeiders werd, op hun verlangen, brood, spek en tabak door een paar winke liers verstrekt. Heden wordt te Assen eene veigadering van verveners gehouden. Op eene te Dedemsvaart gehouden verga dering van verveners, waarbij de commissaris des konings en de betrokken burgemeesters tegenwoordig wareu, is een tarief voor ar- beidsloonen vastgesteld. Die daarvoor niet wil werken, konde heengaan. Met 17 afge vaardigden der arbeiders werd hel tarief daarop besproken. Het debat was druk en soms heftig. Het algemeen gevoelen is daar ewhter, dat het volk zal doorwerken. Maandagavond was het te Valthermond en omstreken volkomen rustig. De com missaris des konings is dan ook des nachts te 1 uur te Assen teruggekeerd. Uit Emmen wordt aan de N. Dr. Cl. van 23 dezer geschreven Met het oog op de dreigende onlusten te Oranjedorp en Weerdingermond arriveerden alhier gisterenavond ongeveer 40 infanteristen, onder bevel van den lste luitenant Groustra, terwijl heden in den laten avond nog een peloton huzaren aankwam. «sra *j tm /m. Heden vergaderden de verveners te Oran jedorp, om de grieven van de veenarbeiders, die ooger loon verlangen te bespreken. Vroeg in den ochtend was de geheele veenstreek reeds in rep en roer. Vele arbeiders, die niet aan de werkstaking wilden deelnemen, werden daartoe gedwongen, enkelen wisten door te vluchten, uit hunne benarde positie te geraken. Met vlaggen voorop, harmonica's en blaasinstrumenten in het midden, trok de bende, onder het zingen van oproerige liederen, naar het logement van H. Garraing, alwaar de verveners vergaderden; om bij deze laatsten te komen, moesten ze over eene brug of een daarnevens liggend draai- vonder. Op dit oogenblik was de troep werkstakers w.-l 500 inan sterk. De woes telingen wilden de brug over om ter plaatse der vergadering te kunnen komen. Geluk kig werd hun dit belet door een inderhaast aangekomen peloton huzaren en een dertigtal infanteristen. Men draaide de brug en het vonder af, waarvoor door de infanteristen post gevat werd, die onder aanvoering van hunnen luitenant Lefèvre, de woestelingen aan de andere zijde van het kanaal wisten te houden. Wel probeerden de werkstakers enkele malen de brug over te draaien, doch telkens werd hun dit dour de heldhaftige houding dei militairen belet. Met een schuitje werden zoo nu en dan enkele hoofden der werkstakers overgehaald, die in overleg met de bazen konden treden. Ofschoon meest alle werkloonen verhoogd zijn, weet men op dit oogenblik nog uiet of de werklieden er genoegen in nemen; na ongeveer vijf uren voor (le brug gestaan le hebben, trokken ze langzaam af, waarom men denkt, dat de arbeiders wel genoegen zulleu nemen in het door de bazen gestelde tarief. Van den Weerdingermond weet men op dit oogenblik nog niets af Hedenmorgen vertrokken on geveer 40 infanteristen, eenige politieagenten en de burgemeester dezer gemeente er heen. Volgens de geruchten komen in deze ge meente hedenavond nog een groot getal militairen aan. Verder schrijft men aan laatstgenoemd blad uit Schoonoord, dd. 23 April Hedenmorgen kwam hier de tijding, dat de veenarbeiders in het naburige Odoorner- veen het werk hadden gestaakt en in optocht naar deze plaats trokken, ten einde meer loon voor hun werk te eischeu, na op alle veenplaatse» het volk te hebben gedwongen het werk te staken en genoodzaakt in den optocht zich aan te sluiten. Zelfs werd nog iemand van onder zijn bed, waar hij zich verscholen had, weggehaald en genoodzaakt mede te gaan. Te pl. m. twee uren in deu namiddag arriveerde hier de stoet bij de brug, in goede orde. Met twee vaderland- sche vlaggen en onder het geroep van ^Oranje bovenkwamen ongeveer drie honderd mannen hier aan, die uit hun mid den een zestal benoemd hadden om met de veenbazen te accordeereu over het loon. Deze waren de hoofdleiders van den troep en hadden goede orde onder het volk, daar zij eerst met elkander waren overeengekomen, dal niemand drank mocht drinken, waarom aan de kasteleins werd aangezegd geen drank te tappen, hetgeen tot de goede orde veel bijdroeg. Nadat de veenbazen hunne op schrift gestelde eischen hadden ontvangen, belegden dezen eene vergadering en werd gedeeltelijk aan den eisch der arbeiders vol daan, wat na eenig beraad door hen is aau- geuomen. Hierop keerde ieder weder huiswaarts onder het zingen van vaderlaudsche liederen. Dank zij het kalme optiedeu èn van werk gevers èn van arbeiders is alles in de beste orde afgeloopen, en ofschoon de toestand zich zeer ernstig liet aanzien, is er geen enkele wanklank gehoord.Omstreeks zeven uur hedenavond was allea weder tot de gewone rust teruggekeerd. Men meldt uit Dedemsvaart: In de vergadering, gisteren bij A. Hage- doorn gehouden, ging het kalm toe. De verveners hebben eenige loonsvcrhooging toe gestaan, maar de ^stok" blijft op 25 palm bepaald. Het loou is voor allen gelijk. Er bestaat hoop dat de arbeiders dit voorstel zulleu aannemen. Heden is alles rustig. Te Weerdingermond zoo schrijft men aan de N. Jt. Cl. zijn Maandag avond 80 man infanterie en 40 huzaren aan gekomen, zeker als preventieve maatregel tegen wat zou kunnen gebeuren, want er is nog niets gebeurd, dat op algeraeene werk staking gelijkt. Op dit oogenblik loopen eenige arbeiders uaar de militairen te kijken. Overigens is ieder aan deu arbeid. Gisternacht zoo meldt men aan het D. v. Z.-Il. en 's6>. uit Asseu zijn daar zeven werkstakers van Weerdingermond ge vankelijk binnengebracht. Men meldt aan de NR. Ct. De toestand in de Drentsche veenkoloniën is op dit oogenblik overal zeer gespannen. In de Vallcr- en Weerdingermonden, ali- mede te Schoonoord, gem. Sleeu, en U Odoorner veen is het overal onrustig. Ver schillende troepen huzaren en infanterie uil Zutfen, Deventer, Groningen en Assen ziji Dinsdag ochtend uangekomen om er de ru« te herstellen. Als oorzaak van al de op roerigheden, die, voor zoover ons bekend, tot nog toe tut geen zoo hevige tooneeleo van gewei 1 oversloegen als te Nieuw-Am- st r .'am in de vorige week het geval wa», wordt beschouwd, in de eerste plaats <k schijnbare overwinning, aldaar door de ar beiders op de verveners behaald. Ook de gedwongen winkelnering wordt als een zeer belangrijk argument beschouwt. Bij eenig nadenken en eenig bekendheid met de al daar heerschende toestanden blijkt echter, dat ook dc vervening door het huren van veenputlen, welke door de winkelnering moet gesteund worden, eene der voornaam ste oorzaken is. De arbeiders moeten allei zeer duur betalen, en de winkeliersverveuers hebben eene speculatie ondernomen tegen de beurzen der arbeiders. Dit heeft echter ook zijne lichtzijde, want het crediet heelt vooral dit jaar bij den langdurigen winter eene groote rol geapeeld, en met zelden komt een winkelier van het borgen" hiu- kend af, zooals men dit noemt. Verschil lende berichten doen echter de ronde, waar van sommige wel vertrouwbaar schijnen, Zoo wil men b. v. de naaste aanleiding der te N.-Amsterdam ondernomen oproerigheden toeschrijven aan de tijdelijke staking vau het graven van een verbindingskanaal tos- schen het Oranje-kanaal en de lloogeveeu- sche vaart, in de gemeente Emmeu. £r zouden enkele honderden arbeiders uit an dere provinciën zijn aangekomen, oin hier aan te werken. Verder doet een gerucht de ronde, dat te Schoonoord, Nieuw-Amsterdam en te Valtermond op elke plaats eeu paar socialis ten of werkstakers uit Almeloo zijn aange komen. Voorts verneemt men, dat sommi ge verveners, daar de veen-industrie weinig voordeelen kan opleveren bij deu bestaan- den toestand, besloten hebben, het werk mintens een jaar te staken. Uit een en ander leiden wij af dat de arbeiders, wier lot nog niet overal zoo ongelukkig i9 als' dit wel eeus werd voorgesteld, ten slotte de slachtoffers zullen worden. rDe overtocht van H. M. de koningin ▼an Engelaud is uitgesteld tot morgen, op welken dag HD. le 8 uren voormiddags per specialen trein uit Berlijn te Vlissingeo verwacht wordt." Het bericht, door onderscheiden bladen aan de N. Koer. ontleend, dat de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de lijn Boxtel-Wezel zou hebben overgeuomen, ii ter plaatse, waar men dit het eerst zou kun nen en moeten weten, volkomen onbekend, Dat bericht blijkt derhalve uit de lucht gegrepen. (Utr. Dbl.) De ruitenbrekers hebben zich gisteren nacht te Eindhoven en in de omstreken weer duchtig geweerd. Den burgemeester van Gestel, die persoonlijk op surveillance wis uitgegaan, is het gelukt drie baldadigen op heeterdaad te betrappen. Bij den heer J. v. C. alhier werd eene groote spiegelruit ver brijzeld. Sinds eenigen tijd hebben de bewonen van het Goirke te Tilburg wederom last van ergelijke baldadigheden. O. a. werden gistere:, nacht bij een geacht ingezetene, den heer M. L.drie groote spiegelruiten verbrijzeld met keisteenen, die de9 morgens in de kamer werden gevonden. In den laatsten tijd werden bij somm# menschen te Baardwijk kippen vermist, zon der dat men kon gissen, waar ze bleven; totdat de politie dezer dagen de ontdekking deed, dat ze bij iemand in een achterbus werden gelokt, geplukt, geslacht en vervolge» gegeteu. Het is te vermoeden, dat de kip pensoep slecht bekomen zal aan de vermce delijke schuldige, eene vrouw van bij de 10 jaren. Eene juffrouw te Dongen, die fc* 25jarig meisje een koude vatte. waarvaD c, nooit genas, is, na 26 jaren bedlegerig gt* weest te zijn, aan die hardnekkige verkook heid overleden. De 24jarige dochter D. te Ven!» die voornemens was in het huwelijk te tfr den, moest bij aanvrage der daartoe vr eischte bescheiden vernemen, dat zij in de geboorteregisters der burgerlijken it^ was ingeschreven. Van zelf is het buwel?' uitgesteld. Terwijl de dienstknecht H. Ruijpfr- te Waalwiller (Wittera) zich Zondag te p^ naar Wittem begaf, om voor zijnen mei den veearts K. te gaan ontbieden, werd^ paard schichtig en wierp zijnen ruittf den zadel. In zijoen val kwam hij iof hegge terecht, bekwam onderscheiden k»^ uren aan zijn hoofd en brak eeu beeo. k|

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2