3 NIEUWS- EN ADVERTI NTIEBLAI) VOOR LEIDEN 1-N OMSTREKEN. Donderdag 26 April 1888, 99. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het Geheim van het Oude Kasteel. és Da.f Courant verschijnt dadelijks* behalve op Lon- en Feestdagen. ABQHMERiENT: Voor Leiden, per 8 maandenf 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 8 maanden 1.60. S'rijs per iiuuner 10 ent. ABVERTEN TlE Van 1O regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ScheepniAkerssleejf 202* Jaargang. S tads- It e r i c li t e n. Pare Vaecinosène. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat op Donderdag; 20 April e. k.des namiddags* van 2 tot 3 uur, zitting zal worden gehouden in het Klisabethshol' aan de Oude Vest, tot het verrichten van ilieiiting tegen betaling van f 1.per perjoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 25 April 1888. LEIBEH, 8» April. Dr. A. E. J. Holwerda, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier is benoemd tot lid der commissie welke dit jaar het examen lot toelating als cadet aan de kon. militaire academie zal afnemen. Gisteren hield de Leidsche studenten- vereenigiDg Njord eenen ouderlingen wedstrijd ter beslissing welke roeiers in dit seizoen de vereeniging op de wedstrijdeu zullen vertegenwoordigen. ntziKM, Licrr kiikx kv ui vvr. gedet. wordt aan boord van Zr. Ms. stooin- kanonneerboot Brak en op Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. J. Gooszen. De minister van oorlog zal op 26 dezer geen audiëntie vcrleenen. BIHJi EN LA N DSC1IE BERICHT EN. Geboortedag (1812) van Vou Elotow. De 72jarige bas Karl Formes heeft zich iu een concert te Londen in het Crys tal Palace doeu booten. Hij zong een aria uit „Die Zauberflöte" en Marcels „l'if paf- lied uit „Les Hugeuots". Mi n zegt, dat zijn lage noten nog prachtig klonken. For mes moest een extra-nummer zingen. De Signale meldt dat mevrouw Mielke voor het eerstvolgende seizoen als primadouna aan de Keulsche opera is geëngageerd, nadat haar geschil met het hoftheater te Stutt gart door den directeur Hotfmaun vereffend is geworden. «niCIEELK BKUICHTEV De luit. ter zee 2de kl. E. F. 'i. Hik wordt met den lsten Mei a. e. op nou-ac- tiriteit gesteld, terwijl dc luit. ter zee 2de ki. A. E. Zimmerman met gemelden datum l)e Slaahcourant van heden bevat een koninklijk besluit van 24 dezer, waarhij, op de voordracht van den raad van ministers van 23 le voren en in verband met art. 103 en art. VI van de additioneele artikelen der grondwet, wordt bepaald, dat de zitting van de nieuwe kamers der staten generaal zal worden geopeud in eene vereenigde ver gadering der belde kamers, op Dinsdag 1 Mei a. s., des namiddags te 1 uur. De minister van marine verwittigt belanghebbenden, dat door hem in den regel elktn Vrijdag, te beginncu met Vrijdag 27 April, des voormiddags te 11 uur, zullen worden ontvangen degenen die hem over zaken zijn departement betreffende, wenschen te spreken. De Ilaagsche correspondent van het U. D. zegt, dat 's kouiugs toestand aan zijuc omgeving groote bezorgdheid inboezemt. Volgens dien berichtgever staat met dien toestand iu verband het bezoek van de groot hertogin van Sakseu-Weituur Eisenach, des konings zuster, welke na twaalf jaar afwezig le zijn gewiest, in dit jaargetijde niet voor haar genoegen naar Den Haag zou kom-d. Eergistereunamiddag wilde ceri door drank opgewonden persoon het koniuklijk paleis te 's liagc binnendringen om Z. M. den koning te spreken. Hij werd echter door de politie iu dit voornemen gesluit. (D. v. Z.-II. en 'i Or.) Te Rhijnsburg viel eergisterenavond een zesjarig meisje onbemerkt al spelende iu de Kijnsburgcrvlietofschoon spoedig op het droge gebracht, bleek zij reeds overleden te zijn. LI. Zondagavond hebben te Rotterdam drie personen zich door middel van een valrcheu sleutel toegang verschaft tot een winkel iu den Oppert, tijdens de bewoners naar de kerk waren. Er is evenwel niets ontvreemd, daar de inbrekers hoogst waar schijnlijk, bemerkt hebbende dat zij bespied werden, op den loop zijn gegaan, zonder dat het tot dusverre gelukt is hen te achterhalen. In dicnzelfdeu avond heeft men ge tracht, in den Houttuin eene pakhuisdeur te openenterwijl het gelukt is in dienzelf den avond, lijdeus de afwezigheid der be woners, diefstal te plegeu in een beneden huis in de Koestraat. (fV. R. Cl.) Men schrijft aan de N. R. Cl.: De passagiers, die in grooten getale gis terenochtend op de stoomboot waren, welke van Den lit iel op Rotterdam vaart, hebben groot gevaar geloopen. Door de menigte vee, welke te Nieuwesluis op het dek werd geplaatst, werd de boot topzwaar, en de gevolgen daarvau zouden vreeselijk geweest zijn, waarnaar de boot reeds van wal gegaan ware. Gelukkig lag de boot nog aan den kant en zijn de passagiers daardoor met den schrik vrijgekomen. Te Montfoort is een metselaarsknecht, die in eene pompput afdaalde oui dezen schoon te maken, daarin gestikt. Hij werd er dood uitgehaald. Uit Wageningen schrijft men aan De Tijd: Ter waarschuwing kan worden gvjueld dat alhier bij een ingezetene een begin van brand ontstond in een mand met poetslappen, welke pas weer in een kast was J geborgen. De lappen waren bevochtigd met gekookte en ongekookte lijnolie en hadden gediend om een vloerzeil glimmend te maken, tladde men niet spoedig een brand lucht ontdekt, dan hadden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Dc korporaal 11., vau bet 5e reg. inf. te Nijmegen, is, met achterlating vau zijn wapens en kleedingstukkeu, welke hij op de Mookerheide bij Nijmegen had begra ven, uit zijn garnizoen gedeserteerd. Een som gelds, welke hem ter hand was gesteld om rekeningen te betalen, heeft hij rnede- genomeu. Eergisterenavond werd te Wamsveld de aandacht der politie gevestigd op twee jeugdige kooplieden, die omstreeks 9 uur in den avond aan de huizen der ingezetenen, een knot sajet, pakjes lucifers eu enkele stukjes band ten verkoop aaubuden. Zoodra zij den gemeenteveldwachter Egt- liuizen opmerkten, zetten zij het op een loopen, doch een dezer jongens werd door den veldwachter achterhaald en ondt-rvraagd. Het bleek toen dat de jongen in gezelschap van den weggeloopene deze voorwerpen van een wageu in de Laarstraat had ontvreemd. Beide jongens hoorden te Zutphen thuis en zijn slechts 10 jaar oud. Eergistereunamiddag vielen, door het breken der as van den korenmolen van den heer Stokman, te Lobit, de roeden inet een donderend geraas naar beneden. Een der roeden kwam op het dak der woning, het welk gedeeltelijk werd verbrijzeld, terwijl de andere roede een schuur trof en daaraan nogal schade berokkende. Gelukkig vielen geen persoonlijke ongelukken voor. Door den brand vóór een paar jaar was de as een weinig gescheurd, niet zooveel, meende men, om haar niet meer te gebruiken, thaus ech ter blijkt dat men zich daarin vergist heeft. liet detachement infanterie, dal onder bevel van den len luitenant Mossel te Almeloo verblijf hield, is gistermiddag te Deventer in garnizoen teruggekeerd. De heer Hermans, postdir. te Steen bergen, heeft in zijn bezit, om de waarde te doen onderzoekeu, een groot aantal munten, gevonden door een armen arbeider in een wal met hout beplant. Ze bevonden zich in een sleenen putje en zeer aan elkaar kleefden. Na weeking in soda werden niet minder dan 205 zilveren eu 12 gouden penningen uit den Spaanschen tijd ver kregen. De waarde is niet te schatten. De zilveren wegen circa 600 grammen. De Au. Cl. meldt: Gistermiddag 12 uur kwamen te Schoon oord circa 200 werklieden bij den heer Kalsbeek bijeen, om ook eene vergadering van SchooDoordsche arbeiders te beleggen. Daarop begaf men zich in optocht, met de nationale driekleur voorop, op weg om met de veenbazen te spreken. Er was tusschen de arbeiders overeenge komen, vooraf geen sterken drank te gebrui ken en geen baldadigheden te plegen, zoo dat aanvankelijk alles nogal rustig ging. Ook te Valthermoud zijn oproerige bewe gingen voorgekomen. Hieromtrent schrijft men ous uit Groningen het volgende Na ontvangen telegram zijn hedenmor- FKUILLEION. FAMI LI K-HOM AN. 54). »lk had in al dien tijd weinig of niets van mijn zuster gehoordtoen ik op reis ging had zij een dochter van 16 jaren, Nelly genaamd. Mijn eerste bezoek gold mijn ruster, maar ik verschrikte toen ik ltsar en mijn schoonbroeder zagzij waren 'n die acht jaren wel twintig jaar verouderd. Ik werd hartelijk ontvangen, maar mijn nicht Nelly zocht ik te vergeefs. Ik vroeg naar haar, mijn schoonbroeder antwoordde: iNeilj Jersey beslaat niet meer." „Is nJ dood?" vroeg ik. „Voor ons is zij "J00*'" Nu vertelde mijn zuster mij, dat Nelly gehuwd was met een operazanger, Alfred Nesley genaamd, dat zij door deze ■"(•alliance de waardigheid van ons oud ndellijk geslacht met voeten getreden had, tD dat haar vader noch haar moeder haar wilden erkennen. Ik had diep mede- 1 niet mijn zuster, maar ik deelde haar inricht en beloofde haar, dat ik mijn nicht, die ik als kind zoozeer had lief gehad niet meer als een telg uit ous geslacht zou erkennen. „Drie maanden later huwde ik met lady Glecnich en binnen een jaar na mijn huwelijk schonk zij mij een zoon, dien ik Arthur noemde, naar mijn vader. Die geboorte kostte mijn vrouw het leven, maar ik be treurde haar verlies niet, want ik had haar alleen gehuwd opdat ik niet kinderloos zou sterven en opdat de zoon van mijn nicht nooit aanspraak zou kunnen maken op miju nalatenschap. Helaas, miju zoon leefde slechts diie maanden, teen stierf liet moe- dirloeze wicht. Ik was wanhopig; met mijn vrouw was ik niet gelukkig geweest en een tweede huwelijk schrikte mij af. Mijn knecht, Francis lload, die na mijn terug keer nog als kamerdieuaar bij mij in dienst was en die tegelijk mei mij was gehuwd, hielp mij uit de verlegenheid. „Ook hij had een zoon, eenige maanden ouder dan Arthur en hij sloeg mij voor, het doode kind voor het leteude te verruilen. Dit voorstel nam ik aan. Niemand wist nog, dat mijn zoon was gistorveu, behalve de dokter en Francis lload. Den eersten legde ik door een ruim jaargeld het zwijgeu op, voor den tweeden kocht ik een loge ment op het eiland VI ight eu verbond hem ooit op Eden Castle of te Londen te komen. Ik was tevreden met het gelukkeu van deze list, want nu behoefde ik voor de aanspra ken, die Alexis Nesley zou hebben kunnen maken, niet te treezeu. „De straf voor mijn misdaad bleef eren- wel niet uit. Toen Arthur grooter werd, ontdekte ik in hem een verdorven karakter, bij werd een speler, een dronkaard en niets vermocht hem van zijn verderfelijke harts- tochteu te genezen. „Thans heb ik berouw eu na uiiju dood moet hel onrecht worden hersteld. Mijn zuster <n haar echtgenoot zijn reeds lang dood, ook de opera-zanger Alfred Nesley is gesturven eu Nelly, die met hem zeer ge lukkig was, etirif van verdriet over zijn dood. Pe eenige mannelijke telg uit miju familie is Ah-xis Nesley, hij is een braaf en oppassend jongmensch eu wanneer hij in ij u titel en vermogen zal erven, kan hij ern schitterende carrière maken, want hij heeft een goede opvoeding genoten eu is thaus werkzaam aan een der Ministeries. „Ik vermaak miju geheel vermogen, be staande iu de kasteden Eden-Ca-tle en Wornby aan miju neef Nesley en bepaal dat hij de titels zal voeren van graaf Hamp ton en Markies van Wornby. „De eenige verplichting die ik hem opleg, is aan lady Jersey een jaargeld uit te keeren vsn vierduizend pond sterling eu haar steeds op Eden-Castle of in miju huis te Londen te laten wonen. Het jaargeld gaat bij haar dood over op haar dochter üisela. „Gedaan op Edeu-Castle, 1 Nov. 18... „Lord Hampton." Met tranen in de oogen had Gisela dezen brief gelezen, zij gevoelde diep medelijden met den ouden man, maar kon zich toch niet ontveinzen, dat hetgeen er over Alexis Nesley was geschreven haar eenige blijdschap of althans zoete hoop inboezemde. Maar niet langer dan een minuut duurde deze overpeinzingen, haastig nam zij een vel papier en begon den brief in zenuw achtigs n haast te copiëeren. Wanneer Marl.y eens heenging, voordat zij gelegenheid had gevonden, htm het afschrift te oveihandigen, dan was immers alles verloren. Haar hand vloog over het papier eu spoedig was het afschrift gereed, waarna zij hel in een couvert aloot, verzegelde en er den naam van doctor Fabre op achreef. (Ifordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1