Dezer dagen zal le Londen in veiling worden gebracht de at oei door Shakeipcare in zijn studeervertrek gedurende een reeks van jaren gebezigd. Dit historische voor werp, waarvan de afkomst door geloofwaar dige bewijsstukken wordt aangetoond, behoort tot de nalatenschap van een verzamelaar van een bijzondere soort, die zich tooi al hevlijtigde meubelstukken van dien aard, door beroemde personen gebruikt hijeen te brengen. Hij heeft o. a. in zijn bezit rden stoer' Tan Thomas Gray, van Theodor Hook, Bulwer-Lytton, Thackeray en anderen. ([Ibl.) OITICIKKliK ISKKICHTEV Door Z. M. is met ingang van 16 Mei 18S8 benoemd tot direct, van het postkan toor te Brinsenhage, A. J. Terveer, thans commies der posterijen 8de kl. Door Z. M. is aan D. Illoemendaal gewezen opzichter voor den land- en tuin bouw bij liet rijksopvoedingsgesticht voor jongens nabij Doetinchem, verleend een pen sioen ten laste van den staat van f 281 's jaars. De kapt. ter zee D. G. Brand wordt met den lstrn Juni aanstaande belast met de waarneming der betrekking van hoofd van het vak van uitrusting bij de directie der marine te Willemsoord. BINNEiNLAiNDSCHE BEKICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 1 dezer bedroeg bij dcNederlandsche bank. f24,118,208,21' en bij de betaalmeesters 2,287,004,41 Te zamen f26,355,212,§5' De minister van justitie zal degenen die hem wenscben te spreken over zaken welke zijn departement betreffen, ontvangen eiken Dinsdag le 1 uur, te beginnen met 8 Mei a. s. lie minister van waterstaat, han del en nijverheid zal te spreken zijn eiken Douderdug te 1 uur, te beginnen 26 dezer, en de minister vau koloniën eiken Vrijdag te 1 uur, te beginnen met 27 dezer. Naar aanleiding der daia van bijeen roeping der staten generaal, welke in de bla den worden genoemd, merkt men ons op, dat de kamers nog niet zijn gecouvoceerd, zoo dat alle berichten omtrent den dag der bij eenkomst als voorbarig moeten worden be schouwd. (D. v. Z.-II. en 'tGr.) De minister van binnenlandsche zaken heeft zijue goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Harliogeu, om uit liet programma voor de hoogere bur gerschool met drie jarigen cursus te doen vervallen het onderwijs in de gemeente-, pro vinciale en staatsinrichting. De afgetreden ministers hebben verzocht ill eeiie afscheidsaudiëntie bij Z. M. te worden toegelaten. De koning moest tot zijn leed wezen te kennen geven, dat de staat van zijne gezondheid niet toeliet de heeren te ontvarigeii. (Pad.) De R. Kkiesverceuiging .Recht en Orde" te Rotterdam beeft aan de nieuw be noemde ministers baron Mackay (als hoofd van bet nieuwe anti liberale ministerie) Ber- gansius en jlir. uir. Ruys haar hul ie en gelukweiiscbeu per telegram aangeboden. Uit Duitscliland zijn voortvluchtig twee jongelieden, die naar wij vernemen uit liet knntuor van bun patroon hebben mede genomen ongeveer 5000 mark. Men ver moedt dat zij i aar ons land zijn gekomeu. De politie tracht beu iu banden te krijgen. (N. R. Cl.) In de onmiddellijke nabijheid van Alfen was gistervoormiddag omstreeks 11 uur brand ontstaan cu om half een 's na middags lagen reeds 8 arbeiderswoningen in de asch. De kaaspakliuizen in de omgeving zijn gespaard gebleven. Benige gezinnen zijn voor bannen inboedel niet verzekerd. De datums voor de wedstrijden op het Braasemermcer en den Rijn, uitgeschre ven door de roei- en zeilvereeniging „llollan- dia" te Oudshoornzijn vastgesteld als volgtzeilwedstrijd (Braasemermeer) 16 Juni roeiwedstrijd (de Rijn, OuJshoorn) 17 Juni. Op den boek van Smidsw ater en Korte Voorhout te 's Gravenhage werd, zoo verbaalt de llaagrche correspondent van bet llbl., dezer dagen bet Spaansche gezantschapshotel voor de geringe som van f 36000 opgehouden en later onderbands verkocht aan eene llaag- scbe dame, die zeker niet meer dan dezen bespottelijk lagen prijs voor do woning van wijlen hertog Bernard van Baksen-Weimar zal gegeven hebben. Aan dit buis moet het zeldzaam servituut verbonden zijn, dat het lid van zekere Kngelsche familie steeds bet recht heeft, in die woning eene kamer met éën stoel te vorderen. Men stelle zich de bs m i» - ar ns verrassing van dezen of genen of eigenaar van het bewuste perceel voor, als hij op een of anderen avond iemand bij zich ziet bin nentreden, die zonder plichtpleging zijn kamer en zijn sto 1 vraagt en zich daar installeert alsof hij thuis was. Indien de ligging cn hoedanigheid van l.el vertrek met nader om schreven zijn, kan de eigenaar er zich wel- is-waar met een zolderkamertje van af maken dat den zoon of de dochter van Albion niet tot een lang verblijf zal nopen. Door den lreer Th. Nieuwonhuizen geneesheer le Lisse, werden de kinderen der beide scholen aldaar onthaald op cho colade cn krentenbrood. De 78 jarige ju bilaris, ee.i grout kindervriend, werd duor de schooljeugd uitbundig toegejuicht. Op de Merwede voor de stad üorin- chem werd eergisterenavond een viascheis- schuit door eene opvarende sleep-echroefstooin- boot aangevaren en aan stukken gespleten. De sclrvocfboot stoomde door en er werd door haar hoegenaamd geen redding geboden aan de met de golven worstelende twee visschers. Door eenige visschers, die in den omtrek waren, zijn echter gelukkig beide nrenke liugen gered en na cenigen tijd wêer tot bet leven teruggebracht. De netten en liet vissciierstuig der aan gevaren schuit is ook verloren gegaan. Zaterdagmiddag ontving de heer De Groot, diricteur van den parkschouwburg een briefje waaruit bleek dat de orkestdirecteur de heer De la F'uenle naar Bonden was vertrokken. Br was hoegenaamd niets ge schied dat aanleiding bad kunnen geven de betrekking plutseling te verbreken. Hamlet was aangekondigd. Repelitie te houden was onmogelijk, daar do leden van bet orkest bier en daar door de stad verspreid waren. Op goed geluk vatte 'a-avonds de heer II. C. Mouch, ouder kapelmeester, den diri- geerstaf op en hoe onzeker zangers en koristen ook waren - de voorstelling ging door. Gisteravond was bij de voorstelling al vrij wat meer zekerheid te bespeuren. Aan mevr. Orelio viel een fraaie bloemkorf, aan haar echtgenoot een lauwerkrans ten deel. (Ml.) Bij den beer Bos, te Overveen, wierp de poes een drietal doode jongen. Het dier was als razend en niet tot bedaren te bren gen. De heer B. kwam op den inval, een drietal jonge konijntjes in de mand te leggen, en waarlijk, van dat oogenblik af was poes tevreden. Zij voedt de diertjes op of het haar eigen jongen zijn. Worden ze wat al te dartel, mama poes brengt ze in de mand terug. Of die goede ver-tandhoudiug ook zal voortduren, als de diertjes wat grooter geworden zulleu zijn? vraagt men zich af, zonder echter antwoord te kunnen geven. Te Harderwijk heeft iri de laatste dagen veel schurkerij plaats gehad door personen, die zich voor den Indisclien dienst wilden laten inscliiijven. Br kwaruen er nl. velen, die onder een valschen naam wilden dienst nemen, natuurlijk niet om hun voor beeldig gedrag. Het grootste gedeelte dezer persoucn bestond uit Belgen, doch met behulp van de Belgische politie, die juist aanwezig was, werd het bedrog nog tijdig ontdekt en verijdeld. Zaterdagavond werd iu de cellulaire gevangenis te Tiel een polderjongen uit Via- nen binnengebracht, die daags te voren op het werk van den heer B, zijnen broeder in drift met een mes een dootlelijken wonde had toegebracht, waaraan deze den volgen den morgen overleed. Uit Almeloo wordt aan de Zw. Cl. gemeld Gisterennamiddag trok de tijding, dat Domela Nieuwenhuis iu de gemeente Ambt Almeloo in of hij eene boerenwoniug nabij het Leeshuis zou spreken, lal van personen naar die plaats. Zijne rede was over het geheel gematigd, meer dan die van Benuink, die na hem sprak. Dat de sociaul-demociateri de werkstaking hier geleid en gesteund hadden, moest opwekken om zich meer en meer bij hen aan te sluiten. Voorts ver kondigde D. N. eenige zijner sociale en politieke stellingen. De jongste grondwets herziening was lapwerk. Voor het meeren- dcel zijner toehoorders was de spreker on hoorbaar. Hij had na afloop der rede conferenties met partijgeuooten en eenige leden van de voormalige commissie der werkstaking. De Zwoltcke Cl. meldt: Gelukkig zijn de verontrustende tijdingen, Zaterdag uit de Dedemsvaart verspreid over den toestand in de Krim, niet bevestigd. Ondanks de spanning, die er heerschtc, is lipt niet lot eene uitbarsting gekomen. De tegenwoordigheid van de autoriteiten en de komst van een detachement infanterie ter mam -m^r mrm. sm. "HC» sterkte van 50 man uit Deventer, on Ier bevel van den leu luit. J. ADraaijer, heeft daar zeker veel toe bijgedragen. Heden is de commissaris des konings, de beer mr. J, 11. Geertserna, opnieuw naar de Krim vertrokken. l'e Deventer is gistermorgen gevan kelijk binnengebracht- en aan de militaire autoriteit overgeleverd een infanterist, belast met het handhaven der orde in de venen, die zich had schuldig gemaakt aau diefstal van eene wascb op eene Ideek. Men meldt uit Assen aan de A'. R. Cl. Op verschillende plaatsen in Drente nemen de veenarbeiders eene dreigende houding aan. Op een bericht van ongeregeldheden te Val- Ihermond zijn zooeven de commissaris des konings en de officier vail justitie daarheen vertrokken. Infanterie uit Groningen is daar reeds aangekomen. Ook uil Schoonoord komt juist per estafette bet bericht van eene oproerige beweging onder de arbeiders. Dat de smokkelhandel nog op uitge breide schaal iu de provincie Groningen gedreven wordt, blijkt hieruit, dat in tie jongste zitting van de arroud.-rechtbank te Winschoten niet minder dan 40 personen wegens sluikerij terechtstonden. Van Groningen zijn gistermorgen 9 uur ruim 100 militairen naar de Veenkoloniën (Valthermond) vertrokken ter versterking der militaire macht aldaar. Uit Friesland schrijft men aan de N. R. Ct. Dat de internationale beweging op het gebied van den ijssport voor den aanmaak en verkoop van Friesche schaataeu niet kwaad werkt, kan hieruit blijken, dat de smid en scbaatsenfabrikant Hoekstra te War- ga, in den afgeloopen winter niet minder dan 5000 paar schaatsen heeft afgeleverd, niet alleen voor ons land, maar voor alle landen van noordelijk Europa, onder an dere verscheidene paren voor Berlijn. Een inwoner van Opsterland, die te veel sterren drank had gebruikt, en tusschen Lippeuhuizen en Beetsterzwaag op de rails der stoomtramlijo zich le slapen had gelegd, is door de tram overreden. Hij kwam er nog betrekkelijk goed af; zijn rechterbeen werd verbrijzeld. Naar aanleiding van de onlangs ge brachte hulde aan de nagedachtenis van Jacob Hobein heeft de heer A. Smit Qzn. in de Zaandamtche Ct. den brief medegedeeld, waarin Hobein zelf aan zijn vader verslag gaf van zijue daad. Deze brief luidt als volgt „April 1881. „Ik ben nog frisch en gezond en heb nw brief van den 5. Februari eerst op den 2. April, 's morgens vroeg ontvaugen; ook heb ik Isrel (1) gezien en gesproken; hij is wel een kop grooter cn veel zwaarder dan ik, en heb een nacht met hern aan den suk kel geweest; hij kende mij, maar ik kende hem niet meerhij heeft mij gezegd dat hij u reeds geschreven had, waardoor u nu alles weet. Tegenwoordig ben ik te Philippine: daar hebben wij eens lerdeeg aan den gang geweest; wij zaten daar wat visschers na om ze te vangen, maar kwamen zoo dicht bij het fort, dat wij leelijk in het nauw en met de muiters aan de slag raakeu, die wij kotteletten hebben gegeven, doch onverwacht bleef de sloep aan de grond zitten waardoor wij de sloep moesten verlaten en door de modder baden totdat wij aan bet schor kwa men; wij gaven bun daarop van het zelfde laken een pak, en verbeeld u vader wij waren maar met 30 man en zij wel met 300 man, cn uog hadden zij het hart niet, om bij de sloep te komen, want wij hielden onzen baan schoon, 's Middags om 5 uur werd het water zoo hoog, dat wij de schor en de sloep zouden hebben moe ten verlaten, maar liet vulk wilde zulks niet en om hem te krijgen, was er geen middel dan er naar toe te zwemmen voor dat bij naar hun toe dreef. Ik bedacht mij een oogenblik, en waagde toeu de kans, zwom cr naar loc, en heb den sloep waarin zich de vlag bevond, aan den wal gebracht, onder liet onophoudelijk vuren der muiters, zoo dat het kogels om mij heen in het water regende en ik elk oogenblik dacht er een door deu kop zou krijgen, evenwel kwam ik er gelukkig door en zonder letsel bij de sloep, ik ligte liet droggetouw en roeide de sloep aan deu wal en liet bet volk in de sloep gaan, wij zetten het zeiltuig op en gingen aan boord, maar als wij weer be ginnen, zullen wij bet nog beter lappen, dit is nu de 3. keer, dat wij met hen aan de gang zijn, maar aan boord durven zij niet komen dan gaan ze net als de boot no. 2 a), gebraden naar deu hemel. „Nu vader de groeteuia aan allen." Eigenaardig is bet te zien, in welke een voudige bewoordingen Hobein zelf zijne daad mededeelt, zeker weinig vermoedende, dat deze levenslang als een buitengewone hel- dendaad zou worden toegerekend. (1) Zijn broeder. (2) Gelijk men weet, gecommandeerd door Van Speyk en op 5 Februari 1831 in de lucht gevlogen. Naar de N. Koer. uit zekere bron verneemt, heeft thans do maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen voor eigen rekening overgenomen de lijn Boxtel-Wezel. De groote voorjanrswe Irennen te Breda op den 29 dezer beloven veel goeds; het aantal ingeschreven paarden is buitengewoon groot, en daaronder bevinden zich, die in de sportwereld een beroemden naam hebben verworven. Daar de Bredasche Harddraverij en Kcnverceniging dit jaar 5 jaren bestaal, komt er op het programma ren extra mili taire wedren voor met jubiléprijs. Men heeft zekerheid dat de 34 ingeschre ven paardenbehoudens onvoorziene om standigheden alle zullen deelnemen. Te Oosterbeek heeft men gisternacht op verschillende plaatsen verregaande balda digheden gepleegd. Uit eenige tuinen, staande bij de voornaamste villa's, heeft men rozen en ander hout- en struikgewas uit den grond gerukt en bij anderen nedergeworpen. Bord jes van te koop 9taande huizen heeft men weggenomen en op andere buitenplaatsen nedergezet. Niettegenstaande door de politie reeds een gestreng onderzoek is ingesteld, is het nog niet mogen gelukken, de daden te ontdekken. De brigadier der matóchaussée te Eijs- den hoeft proces-verbaal opgemaakt tegen eenige personen te Oost Eijsden wegens het houden van een hanengevecht. Niettegen staande de politie streng toezicht houdt op zulke onmenschelijke volksvermaken, trachten sommigen zich nog aan dat toezicht te ont trekken om hun wreede liefhebberij bot te vieren. Uit Hilvarenbeek (N.-B.) schrijft men, dat reeds sinds meer dan een jaar die ge meente ten prooi is aan ernstige baldadig heden, zonder dat men met recht de daders kan arresteeren. Niet alleen worden rustige burgers achtervolgd en mishandeld, bij vele inwoners de ruiten ingeworpen, maar zelfi werd dezer dagen aan de marëchaussées- kazerne vernieling aangebracht. Men hoopt algemeen op het nemen van ernstige maat regelen vanwege de politie. In 't laatst der vorige week zijn voor den rechtercommissaris te Maastricht gedag vaard eenige personen uit Breust (Eysden), welke verdacht worden, anonieme brieven la hebben geschreven aau den landbouwer B., aldaar, waarin zij dezen met brandstichting bedreigen bij een eventueele weigering tot toestemming in het huwelijk zijner oudste dochter. PER TELEGRAAF. LON DEN, 24 April. De Daily Telegrapi betuigt zijne ingenomenheid met de ont moeting van keizer Frans Jozef en koningin Victoria te Insprück. Daaruit blijkt de engt vriendschap tusschen Oostenrijk-Hongarije en Engeland en de vredelievende staatkunde van beide landen. De Morning Pott zegt, dat ieder Kd- gelschman den ijver moet waardeeren, dien koningin Victoria betoont bij haar streven tot handhaving van den vrede. De koningin verleent nu nieuwe kracht aan de vriend schap, welke Eugeland en zijne boodgt- uooten vereenigt. De Times verneemt uit Weenen, dat k Oostenrijksche gezant te Petersburg, gn* Wolckenstein, wegens zijne gezondheid ontslag beeft verkregen. In zijne pis»" vertrekt graaf Kalnoky's secretaris, baros Arenlhal, naar Petersburg. De Timet beschouwt deze beuoeoisf als liet bewijs, dat Oostenrijk eene te- zoenende houding jegens Rusland aannemen. PARIJS, 24 April. De gemeenten* besprak gisteren in eene buitengewoon stuimige zitting de Boulangistische beweg* en nam een resolutie aan, waarin de bevv egtfl voor Boulanger ten sterkste wordt afgekes" en vertrouwen wordt uitgesproken in dn heer Floquet. De studenten hielden een groote bijs* komst en besloten geene betoogingen te houden, maar zich krachtig te ver»"" indien zij weer worden uitgedaagd. Volgens de Gauloit werden gisteren te eenige betoogingen gehouden, maar hadden niets te beteekenen. Eeuige perse*- werden in hechtenis genomen. BERLIJN, 24 April. Het door d<f neesheeren hedenochtend te 9 uur uiig? ven bulletin over den keizer luidt: i' keizer bracht een zeer goeden nacht i* De koorts was hedenochtend aniline"- minder en de algemeeue toestand iet» bs*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2