Ei tt» ma renbrock en mr. L. W. C. Keucbeniua in gevolge art. 90 der grondwet van rechts wege het lidinaitschap van de tweede k uner der stalen generaal hebben verloren, en dit derhalve eene verkiezing van een lid dier kamer moet plaats hebben in elk der lioofil- kiesdistrioteu Amersfoort, Gouda, Maastricht en Ede, heeft bepaald 1°. dal eene ver kiezing van een lid der tweede kamer van de staten-gcneraal in elk der hoofdkiesdistrio len Amersfoort, Gouda Maastricht cn Ede zal plaats hebben op Dinsdag 15 Mei e. k.; 2°. dat heistemming, is die noodig zal ge schieden oj) Dins lag 29 Mei e. k. Naar het N. v. d. I). verneemt zal do heer yE. baron Mackay, minister van binnen!, zaken, zich niet beschikbaar stellen voor cene herkiezing nis lid der tweede kamer. Z-.io ook de heer Keuchenius, de nieuwe minister van koloniën, gekozen lid in het district Ede. Te Amersfoort het district, waarvoor de heer Mackay onlangs zitting had verkregen \erwachl men dat de lieer E. J. N. baron Schimmelpenninck van der Oye die in de vorige kamer zit ting had te Utrecht door de anti-revolu tionaire partij candidaat zal worden gesteld. De Slaalscourant van heden meldt, dat de minister van binnenlandsche zaken zal te spreken zijn over zaken zijn departe ment betredende eiken Zaterdag te 12 uur, te beginnen met 28 dezer. De minister van financiën zal audiëntie geven eiken Don derdag te 12 uur, en de minister van oor log eiken Donderdag te 1 uur. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. Zilveren Kruis, onder be vel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 19den dezer te San Fransisco, en Zr. Ms. schroefstooinschip lste kl. Jokan Willem Friso, onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, den 2Üsten daaraanvolgende te Lissabon aangekoineu. Aan boord dier bodems was alles wel. Aan het examen voor commies-verifi cateur bij 's rijks belastingen, dat te 's lier- togenbosch plaats heeft, nemen deel 35 ad- spiranten. Er zijn 10 plaatsen beschikbaar. Naar wij vernemen, heeft de beer Van Lennep, een der ingenieurs van de „Zuid-Afriknansche Spoorweg-Maatschappij," wegens ziekte de terugreis naar Nederland aanvaard. In zijn plaats vertrok per Athe nian, tegelijk met den heer Cluysenaer, de heer A. G. II. Van Eelde naar Zuid- Afrika. Op dit oogenblik vertoeven aldaar slechts twee van de vijf uitgezonden ingenieurs, de heeren C. Groll en Steinmetz. De heer Groll was bij het afzenden der laatste mail te Pretoria. (Wereldburger.) Naar het llbl, verneemt hangt de tijd van vertrek van HH. MM. uit de residentie naar het Loo, geheel af van de gesteldheid der buitenlucht, 't Is Z. M. toch ontraden zich oittier een temperatuur beueden 60 gr. aan de lucht bloot te stellen. De groothertog van Saksen denkt 14 dagen in de residentie te vertoeven en zijne gemalin, prinses Sophie, nog eenigeu tijd na zijn vertrek. De te Bodegraven gevestigde afdeeling der llollandsche maatschappij van lauiibouw heeft besloten den 31 en Juli eene keuring te doen plaats hebben van Goudsche, Derby en Edamsche kaas. Voor de beste inzen dingen van iedere soort zullen twee prijzen worden uitgeloofd ik 15 en 5 gulden. Uit den Hoeksclien Waard wordt ge meld: De Fransche paardenkoopers reizi-n druk het eiland af; er worden flinke prij zen uitgelegd voor 5- en 6-jarige paarden. Heeds is te Oud-Beijerland f 825 voor een 5-jarig paard besteed. Te Haarlem is overleden de lieer D. Klinkcrt, ridder van het Metalen Kruis voor den veldtocht 1839/31, waarbij hij diende ais fourier bij het le bat. 2e afd. mobile Noordbollandsche schutterij. De overledene bereikte den hoogen ouderdom van bijna 91 jaar. Eergisteren wapperde de driekleur van de met groen versierde heistellingen aan het Centraal Station te Amsterdam daar de laat ste paal voor de fundeering der bekapping was in den grond geslagen. Hiermede is het werk echter nog niet afgeloopen. Na de aanbesteding toch is gebleken dat bui tendien nog zes spanten verzakt waren, zoodal nu ook deze met de penanten nog moeten worden afgebroken en van nieuwe fundeeringen worden voorzien. Het vijftigjarig bestaan van N.itura Artis Magistra te Amsterdam op 1 Mei c. k. zal worden gevierd met het uitspreken eener feestrede door prof. Stokvis; het uit voeren eener cantate, woorden van prof. Alb. Tbijm, muziek van Dan. De Lange (waar schijnlijk twee malen, 1 en 3 Mei); een feestmaaltijd aan genoodigden; versiering vun den ingang in de Kerklaanverlichting van een drijvenden tempel tnsschen de beide bruggen; muziekuitvoeringen enz. Het programma i9 nog niet geheel vast gesteld. (llbl.) Vrijdag is de boerenwoning van li. Bakker te Venhuizen door brand vernield. Vee en inboedel werden behouden. De oorzaak is onbekend. Te Helder heeft zich Vrijdagmiddag oen zwaar onwedcr ontlast, dat vrij wat schade heeft aangericht. De houtzaagmolen van de heeren Janzen werd door den bliksem getroffen en geraakte in brand. Gelukkig mocht men er in slagen de vlam in den aanvang te stuiten, zonder dat deze vc.-l schade ha i aangericht. Van een aan tal woonhuizen in enkele buurten werde^ door de zware dreuning de glasiuiten vrr- nielJ, teiwijl de bliksem zich aan den Huis duiner weg in den grond boorde, de straat openscheurde en de hoofdhuis van de duin water leiding verbrijzelde. Met ve«d moeite werd deze spoedig hersteld. De telephoni sche vt-rbinding van Kijkduin met het tele graafkantoor werd verbroken. Te Schagen werd een boom door den bliksem getroffen en van onder tot boven gespleten terwijl de afgeslagen splinters de ruilen van een huis aan de overzijde van den weg verbrijzelden. Boven Schoterland (Cr.) en omstreken ontlastte zich Vrijdagmiddag een donderbui. Zware donderslagen volgden schielijk op den bliksem. De regen viel in stroomen neder. Van ongevallen heeft men niet ver nomen. In Haskcrland ging de donder ge paard met een hagelbui. Bij het hevige on weder, dal zich Vrijdag boven Oudkerk ontlastte, ontstond brand in de boerderij van den heer L. Sevenster al daar. Schuur en woning werden in de asch gelegd; het vee, dat de stallen nog niet had verlaten, heeft men nog kunnen redden. Alles was verzekerd. Te Blerik is onlangs eene nieuwe her berg geopend met het uithangteeken„de bewaarschool" Te Deveuter zullen op 9 Juni aan de groote internationale roeiwedstrijden deelne men de heeren C. Carr van New-Castle en G. Norweil van Swalweil, benevens nog twee anderen professional-roeien» van de Tyne. Uit Gramsbergcn schrijft men aan de Zw. Crlvan Vrijdag: Onder de arbeiders in de buurtschap de Krim heerscht op het oogenblik weder rust. Na de gewelddadigheden, door hen Woens dagavond gepleegd aan de woning van den vervener Minke te Dedemavaart, zijn ze her waarts teruggetrokken en hebben gisteren meerendeels hun werk hervat. De commis saris des konings en de officier van justitie brachten gisteren een bezoek aan de veen kolonie en hielden conferenties met onder scheidene verveners cn de burgemeesters van Avereest, Ainbt-1 lardenberg en Grarasbergeu. De politie is nog steeds op haar post. Naar men verneemt, is thans militaire macht in aantocht, en vreest men voor nieu we onrust, wijl door de gedeeltelijke iwril- liging van de eischen der arbeiders in de lange turf, ook de werkers in de korle turf zich verongelijkt gevoelen. Zaterdag zijn weder min gunstige berich ten ontvangen nopens den toestand in de buurtschap de Krim, de veenstreek die zich in het noordwestelijk deel van Drente langs de Lutterhoofdwijk de wijk die van het jachthuis te Dedemsvaart naar Koevorden loopt uitstrekt. ingevoige de minder gunstige tijdingen, Zaterdagochtend ontvangen, heelt de commis saris des kouings zich opnieuw naar de De demsvaart begeven. Zaterdagmiddag werd geseind dat in de Krim ernstig verzet werd gepleegd. Onderscheiden gemeenten in de pro vincie Drente kregen in de laatste dagen lastige bezoeken van benden Zigeuners, welke hier en daar vrij onbeschaamd optraden, ten einde zonder betaling voedsel te verkrijgen. (N. v. d. D.) De gemeentelijke gasfabriek te Gronin gen heeft over 1887 eene winst opgeleverd van f 79,887.39 tegen f 96,355.69; in 1886. De algemeene vergadering der Neder- landscbe maatschappij ter bevordering der pharmacie zal worden gehouden te Leeuwar den, op 27 en 28 Juni e. k. In Friesland was er eene zeer groote hoeveelheid aardappelen van den vorigen oogst onverkocht gebleven. Thans worden ze met gansche waggonladingeu vervoerd naar de overstroomde streken van Duilsch- land, waar dringende behoefte aan levens middelen is. Naar inen verneemt, zal 11. M. de koningin van Engeland op haar terugreis van Berlijn naar Londen, den 26u dezer, te Vlissingeu aankomen. Uit Tilburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Omtrent cene alhier plaats gehad hebbende poging tot vergiftiging doet het volgende gerucht de ronde: Bij zekeren W. B.die een of meer kostgangers hield, bemerkte een hunner dezer dagen een onaangenamen geur aan de soep, wat hem deed vermoeden dat er iets niet in den haak was. I lij ging met een gedeelte daarvan naar de maiécliaussié*, die het lieten onderzoeken, waarna moet grbleken zijn dat er arsenicum in vermengd was. Alhoewel men de huisvrouw verdenkt, blijft zij ont kennen en werpt de schuld op anderen. Inlusschen zet de justititie haar onderzoek voort. De bijeenkomst van den bond van officieren der schutterijen in Nederland, die dit jaar te Maastricht zal worden gehouden, is thans vastgesteld op 21, 22 en 23 Juli e. kDe daarbij uitgeschreven wedstrijd zal vermoedelijk den 23en Juli plaats hebben. Op verzoek der Belgische justitie heeft zich de justitie uit Roermond, vergezeld van twee geneesheeren, naar VVessem begeven, ten einde een onderzoek in te stellen op bet lijk van de aldaar jl. Maandag uit de Maas opgevischte vrouw uit Maescijck. Door de marechaussee te Siltard is aangehouden zekere F. F., uit liet gehucht Opliove;i, die, in het vorige jaar bij de loling voor de nationale militie een dieustplichtig nummer getrokken hebbende, zich naar Prui sen had begeven om zich aan den dienst te onttrekken. Thans voor een dagje zijne familie komende bezoeken, werd hij opgemerkt, en zal nu weldra voor den krijgsraad te 's Bosch wegens desertie terechtstaan. PK It TEL EG HAAF. ROME, 22 April. De koning van Zwe den had heden gedurende driekwart uur een onderhoud met den paus. BERLIJN, 23 April. Volgens het heden ochtend uitgegeven bulletin bracht de keizer eeu redelijk goeden nacht door. Alleen werd de slaap meermalen door hoesten ge stoord. De kooit9 is minder. PARIJS, 23 April. Gisteravond werden de betoogingeu der voor- en tegenstanders van Boulanger voortgezet, maar deze waren niet van ernstigen aard. Op verschillende plaatsen kwam het tot opstootjes, waaraan terstond door de politie eeu einde werd gemaakt. LEIDEN, 21 April. Dat de afdeelingen handel en nijver heid van wnterstaat naar buitenlandsche zaken zouden overgaan, wordt op goed gezag tegengesproken. Overbrenging van consulaire berichten en verslagen is aan nemelijker. H. M. de koningin woonde Zondag voormiddag de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te 's Gravenhage bij, onder gehoor van ds. Gerlh Van Wijk. De koningin heeft met prinses Wilhelmina gisteren te 's Gravenhage in open rijtuig, geleid door postillons, een rijtoer gemaakt en keerde door het llaugsche Bosch naar het paleis terug. De groothertog en de groothertogin van Saksen Weimar dineerden gisteren ten hove. De directeur der koninklijke militaire kapel, de heer Völiinar, is thans op peusioen gesleid. Hedenochtend te ongeveer 4 uur is te Amsterdam een maiinier, op schildwacht staande aan de Rijkswerf, bij de snijding in het water geraakt en verdronken. Ruim drie jaar geleden had op dezelfde plaats een gelijk ongeval plaats. Heden bericht men uit Assen aan het D. v. N Voor het oproer van de veenarbeiders te Valtliermond is uit Groningen vertrokken eeu detachement van 86 inillitaireo met 2 officieren. Ook de commissaris des konings en de officier van justitie zijn derwaarts ver trokken. En uit Koevorden: Voor Zuidbarge en Weerdingeu zijn 89 infanteristen en 49 hu zaren gerequireerd, omdat ook daar eenige gisting onder de veenarbeiders heerscht. IIANÜELS- EN EINANCIËELE BERICHTEN. Wekelijkocti Overzicht. De beurs, in den laatsten tijd gewoon aan onrustbarende berichten van vele zijden, heeft zich deze week van die tijdingen weinig aangetrokken en bleef tamelijk wel iu ouden doen. Onze staatsschuld was over 't geheel eene fractie beter gestemd, vooral vpor integralen. Oostenrijk sloot fractioueel lager, Rusland echter verloor ij k 2} pCl. vooral hadden 1866 te lijden. Er giug in beleggingsfondsen en buitenlandsche staatsfondsen over 't geheel weinig om. Portugal, Spanje, Turkije, 4 pCt. Egypte, Perii 72, Venezuela en 5 pCt. Brazilië 86 kwamen eene fractie af. De Amcrikaansche spoorweginarkt wa9 nog steeds stil. Alleen ging er wat om in Denver liio Grande. Koopen werden gedaan in Missouri Kansas Texas-aandeelen. De Indische bankwaarden-markt was weinig geanimeerd. Van Transport waarden verloren Bokstel- Wezel ruim 2 pCt. en aand. Genlraal- spoor J pCt. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden weinig gevarieerd. e buitenlandsche markt was veel beter gestemd. Vooral betreft die verbetering Ru-sen, Oostenrijkers en Portugeezen. De Russische spoorweginarkt was onver anderd. Zweedsch-Noorweegsche spoorwegaandelen waren vast gestemd bij goeden handel De Amcrikaansche markt was fractioueel beter. GEMENGDE BERICHTEN De Woensdag te Queenstown biunui- gekomen stoomboot Britannic van de White Star Line, heeft de tijding medegebracht, dat de Britsche passagiersstoomboot Hyak- tin Mod, in den avond vau den elfden Maart, iu de zee van Japan, tot de water lijn toe was afgebrand. Van de 67 passa giers verbranden 16. Onder degenen die het leven verloren, was de opperste rechter van het hof van Neoboka. De kapitein en verscheidene stokers werden ernstig gewond en van de lading werden 2400 colli vernield, Het wrak is te Osaka binnengesleept. Vbör eenige dagen berkendeii bedroefde verwanten in de Morgue het lijk van eeneu K., en dat des te gemakkelijker omdat bij slechts één oog had. Verleden Vrijdag zou de begrafenis plaats hebben, toen plotseling de gewaande doode in den besten welstand weder opdaagde, die, op de hoogte gebracht van de vergissing, naar de Morgue snelde om er kennis van te geven. De verbaasde griffier dier inrichting verzocht hem zich te doen photographeeren en nu bleek het por tret volkomen te gelijken op dat van den doode. Zelfs de kleederen en de wijze van het haar te dragen gezwegen nog van het ééne oog waren gelijk. lUlTËNLA.N ÜSCHË BËRKJHIEM. Kt tfKitu k. In den Zaterdag gehouden ministerraad is besloten, dat de reis van president Carnot naar het Zuiden up het daartoe vastgestelde tijdstip zal geschieden. Alle ontwerpen, welke op de grondwets herziening betrekking hebben, zijn in de ka mer van afgevaardigden verwezen naar eene commissie, welke uit 7 tegenstanden en 4 voorstanders bestaat. In antwoord op eene in de zitting van den senaat van gister gehouden interpellatie zeide de heer Floquet: .Voor eene grond wetsherziening is overeenstemming met den senaat noodzakelijk, en wij zullen dan ook met den senaat in nadere gedachtenwisieling treden. Voorloopig zij reeds gezegd, dat wij door herziening de verbetering der grondwet beoogen; dat wij geen inbreuk willen inaken op den godsdienstige!) vrede of op de vrij heid van geweten; dat wij niet voornemen! zijn de politie der hoofdstad aan den gemeen teraad over te laten. Groote geestkracht wordt vereischt om de thans bestaande gevares te overwinnen. Het is hoog noodig, dat de burgemeesters weder vertrouwen in ons knj- ge"" -J. Eene motie, waarmede de regeering airt had vereenigd, om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, werd daarop m'1 135 tegen 1U6 stemmen aangenomen, De beer Floquet woonde de zitting via den senaat bij. Zoodra de minister-presideat verscheen, klaagden eenige senatoren er over, dat de politie bij de betooging van Vrijdag* avond partij had gekozen voorde Boulaugiatea. De heer Floquet antwoordde, dat hij de« ongeregeldheden, die, indien zij worden voort* gezet, tot een bloedigen strijd moeten leidea. ten zeerste afkeurt. Het wordt tijd dat daal* aau een einde orde gemaakt en dit zal be den geschieden. Zaterdagmiddag te 3 uur vereenigdeu nd weer een tweeduizeudtal studenten ia W park van het Luxembourg. Eeo der studea* ten ging op eeu stoel staan en las daar b* verslag voor van de betooging, welke H giateravond hadden gehouden. Vervolgens marcheerden de stadenteo a gesloten rijen naar den senaat, waar zij riepen Weg met Boulanger! Eenige senatoren 'f toonden zich voor de ramen en gavea f ingenomenheid met de manifestatie te kenK» De secretaris van den senaat begaf zich m* -■ f 01

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2