In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 'L. 15 April 36 volw. en D k., totaal 45. M. 16 y 70 u y 15 Mi M 85. 1). 17 a 70 y H 14 Mi U 84. W. 18 y 68 a M 9 Mi M 77. I). 19 68 n y 11 Ui M 79. V. 20 u 68 y y 11 Mi M 79. Z. 21 y 57 y y 7 Mi k 04. In de afgeloopcn week werden alhier aangegeven 1 geval van diphtheritis en 1 geval van typhus, beide met doodelijken afloop. Heden had de gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Eeidsche Bouwvereeniging plaats in het Nutsgebouw. Uit het verslag bleek dat de toestand gunstig was, er werden 4 obligatiën uitgeloot 3 h f500 en 1 h f 1000, en besloten 5 pCt. op de aandeelen uit te keeren. Tot commissaris werd herbenoemd dr. W. Pleyte. In 1887 werden 104 nieuwe huizen aangebouwd ver deeld over de Wagenstraat, v. d. Ilelmstraat, v. d. Hclmkade en de Heynsiusstraal, dus genoemd naar wijlen prof. A. Heynsius, den stichter der vereeniging. Hedenmiddag is uit 't water van de Oude Vest opgehaald 't lijk van een aan vallig knaapje oud 5) jaar, dat gisternainid- dag nabij de woning spelende vermist was geraakt. Üe ouders, zouals begrijpelijk hoogst ongerust, hadden den geheclen avond en nacht te vergeefs gezocht, noch de op- gevirchte pet bracht 't spoor tot 't vinden vau 't lijkje waarnaar een stadswerker den ge- lieelen morgen heeft gedregd. Dinsdagmiddag zal door de d.d. schutterij alhier voorjaarsinspectie worden gemaakt. Aantreden te 1 uur op de Papen gracht. Ia Dinsdag het weder niet gunstig dan zal de inspectie Woensdag plaats hebben is 'l dan wederom niet gunstig dan wordt ze geacht te vervallen. liet nieuwe Ministerie. Op eenc andere plaats in dit nummer is door ous het nieuwe ministerie opgegeven zooals het hedenmiddag in handen van M. onzen geëerbiedigde!) koning den eed heeft afgelegd. De samensteller van het kabinet men weet 't is de heer Mackay, rechter in de rechtbank te Zutfen. Meer dan eens werd hij door de Amcrsfoortsche kiezers naar de tweede kamer afgevaardigd, een maal nam hij zitting voor Utrecht. Hij is een uitstekend jurist en kan worden gerangschikt onder de conservatieven ran de antirevolutionaire partij. l)e opdracht tot kabinetsformatie, hem in 1886 gegeven, meende hij van de hand te moeten wijzen. Hij zelf nam de portefeuille van binnenlandsche zaken op zich. Voor buitenlandsche zaken verhoud zich de heer Hartsen, vele jaren lid van de eerste kamei. De heer Havelaar, provinciaal hoofdinge nieur te Assen, zal de portefeuille van water staat op zich nemen. Voor onze koloniale belangen zal de heer Keuchenius waken. De heer Keuchenius «as eenmaal secretaris-generaal aan het departe ment van koloniën. Hij was jaren lid van den raad van Indië, daarna advocaat en redacteur van hel Bat. Hdbl. Ongetwijfeld is deze minister een der bekwaamste Indische specialiteiten. Als minister van financiën treedt op jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, nog slechts 38 jaren oud. Hij is lid vau den gemecu- teraad vau Utrecht en van de rijkslandbouw- cominissie en sprak in de kamer met zaak- keunis over de finaucieele belangen van ons vaderland. De Katholieken leden in het ministerie zijn de heereu Bcrgausius en Kuys van Beerenbroek. De heer Hergansius is kolonel der artillerie, en een man van buitengewone werkkracht en uitgebreide technische kennis, llij zal nu aan het hoofd staan van het departement waaraan hij als kapitein eenmaal werkzaam was. Het laatst was deze minister van oorlog het hoofd der vereenigde artillerte- inrichtingen en vroeger directeur derartillerie- schietschool. Hij kan geacht worden voor stander te zijn van den persoonlijken dienst plicht. De heer Ruys van Beerenbroek, vice-pre sident van de rechtbank te Maastricht, neemt de leiding op zich van het departement van justitie. Hij wordt om zijne verdiensten ge acht, en werd dat ook in de kamer door leden van alle partijen. Hij is beslist be- houdsman. T'eu laatste zal zich met de portefeuille van marine belasten, de heer Dyseriuck, kapitein ter zee, laatstelijk onder-diiccteur der marine te Helder. Hij is goed spreker en sclnijver, en staat als officier der marine gunstig bekend. Hij is de stichter en voorzitter der vereeni ging tot behandeling vau onderwerpen betrek king hebbende op de zeemacht. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor iu de Medcrlaudsche taal- en letterkunde aan de rijksuniversiteit alhier, de heer C. J. Luzac geb. te 's Qravcnhage, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: „De lauden van Overtnaze, inzonderheid sedert 1662." IIUIIKK, EKTTtóRKT E* lill.VHT. 22 April. Geboortedag (1766) van mad. De Stael Holslcin 23 Sterfdag (1616) van Shakespeare en Cervantes. liet Haagschc opera-seizoen zal waar schijnlijk den 17n Mei worden gesloten. Te voren zal nog een benefiet voor de koren worden gegeven. Goethe's „Hermann und Dorothea" zal in liet oud-Grieksch worden vertaald. De vertaling zal te Gotha verschijnen. BHtNMNLA.NDSUUE BMIC11TKN. De Staaltconranl vermeldt de kabinelB- verandering aldus: Het heeft deti koning behaagd, bij besluit van 20 April ri°. 27, met ingang van den 20sten April 1888: 1". op het daartoe door heui gedaan verzoek aan den minister van staat inr. J. Heemskerk Azn. een eervol ontslag le ver leenen als minister van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan den koning en aau den lande bewezen 2". te benoemen lot minister van binnen landsche zaken den heer mr. JE. baron Mackay, lid van de tweede kamer der stateu- geueraal alsmede bij besluit vau 20 April 1888 li0. 28, met ingang van den2i April 1888: 1°. op hel daartoe door heu gedaan ver zoek een eervol ontslag te verleenen aan de heereu: mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, als minister van justitie; A. W'. P. Wcitzel, als minister van oorlog; mr. J. P. Sprenger van Eyk, als minister van kolo- loniën; J. C. Bloem, als minister van finan ciën jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, als minister van buitenlandsche zaken; F. C. Tromp, als minister van marine; J. N. Bastert, als minister van waterstaat, handel en nijver heid; onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan den koning en aan den lande bewezen); 2°. te benoemen: tot minister van buiten landsche zaken, jhr. C. Hartsen, staatsraad iu buitengewouen dienst; tot minister van justitie, jhr. mr. G. L. M. U. Ruys van Beerenbroek, lid van de tweede kamer der stiiten-gencraal; tot minister van marine, II. Dyseriuck, kapitein ter zee; tot minister van financiën, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de tweede kamer der staten-generaal; tot minister van oorlog, J. W. Bergansius, kolonel der artillerie; lot minister van water staat, handel en uijverheid, J. P. Havelaar, hoofdingenieur van den provincialen water staat iu Drente; tot minister van koloniën, mr. L. VV. C. Keuchenius, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Door het optreden van het nieuwe miuislerie zijn andermaal verkiezingen uood- zakelijk voor de tweede kamer iu de kies districten: Amersfoort (voor den heer Mac kay); Eede (voor den heer Keuchenius); Gouda (voor den heer Godin de Beuufort), eu Maastricht (voor den heer Ruys van Beerenbroek). De nieuwbenoemde minister van marine, kapitein ter zee H. Dijserinck, vertrok gis terenavond van Helder naar 's-Gravenbage, om beden door 'L. M. den koning te worden beëedigd. Aau liet spooiwegstation hadden zicb zeer vele militaire eu civiele autoriteiten vereeuigd, en voerde bet stafmuziekkorps der marine bij liet vertrek van den trein eenige nummers uit. De nieuwe premier, de beer Mackay, is gisteren in den laten namiddag, kort na zijne benoeming tot minister van binnenland sche zaken, ui langdurig onderhoud geweest met den minister Heemskerk. Naar het Ilbl. verneemt is de dag van de opening der nieuwe kamers voorloopig bepaald op 30 April of 1 Mei. Door 'L. M. is, met ingang van 15 Mei, herbenoemd tot burgemeester van Lisse 11. C. Scliuyt van Castricuin, secretaris dier gemeente. De luit.-kolonel Meuter, van bet 2e bat. 2e reg. inf., te Maastricht, is voor den militairen dienst geneeskundig afgekeurd. {I), v. Z.-II. en sür.) H. M. de koningin braclu gisteren middag om half vijf ecu bezoek aau HH. KK HH. den groothertog en de groot hertogin vau Saksen, op het paleis Buiten rust aan den Scheveniugschen weg. tl. M. neemt hedeu deel aan het diner door den groothertog eu de groothertogin vau Sakseu le geven. Ter audiei tie van 1111. KK. HH. ver schenen gisteren vele leden vau de hof houding van 11H. MM. en het geheele corps-diplomatique. l)e wachtpost aan het paleis van IIH. KK. Hll. wordt dagelijks door huzaren vau het garnizoen betrokken. Z. M. de koning nam eergisteren geen deel aan het diner, ten paleize ter eete van 11H. KK. I1H. de groothertog en groot hertogin van Saksen-Wei mar gegeven. Prinses Wiliielmiua was naast 11. M. de koningin gezeten. BUI'f ËiN LA A iESL'li Li b hi lUCli 1' Li N E N Si 1. 1 N a. Men zegt, dat aan den hertog vau Orleans, den oudsten zoon van den graaf van Parijs, het bevei over een Engelsch regiment zal worden gegeven. V „I A N HU 1.1 K. Het Journal de» Débatheeft gemeld echter onder voorbehoud, dat de doctoren Fauvel en Péan, de een vermaard als spe cialiteit in keelziekten eu de ander als opera teur, naar Berlijn geroepen waren bij den keizer. Fauvel deswege ondervraagd, heeft verklaard dat hij geen uitnoodiging van dien aard heeft ontvangen. Ééue zaak heb ik gedaan, voegde hij er bij: Op verzoek van onzen gezantschapsraad te Berlijn en van den militairen attaché b j liet Engelscho gezantschap te Parijs, heb ik mijn boek over „de ziekten van het strottenhoofd" aau keizer Fredcrik doen toekomen, die mij door den hofmaarschalk deswege heeft laten bedanken. Ook heb ik mijn boek door den Franschen gezantschapsraad ter hand doen stellen aan professor Berginann. Sedert de daukbetuiging des keizers heb ik omtrent deze zaak niets ineer gehoord, terwijl ik ook van n.ijn kaut niets meer heb laten liuoren, daar ik van meening beu, dat een geneesheer moet wachten totdat men hem roept, en zich niet moet aanbieden. ITA LIK. Omtrent het vertrek van koningin Victoria uit Florence schijnt bepaald lezijn, dat dit zal plaats hebben op heden. 11. M. zal haar weg nemen over Innsbruck, waar de keizer vau Oostenrijk haar zal komen begroeten en met haar een lunch gebruiken. Dat zal de eerste maal zijn dat 11. M. den voet zet op Oostenrijksch grondgebied. UU1TSCII I.AÏ1I. Uit Berlijn wordt van gisteren aan de TV. R. Ct. gemeld: Terwijl gedurende de beide laatst verloo- peu dagen de koorts zoo hevig was, dat de keizer zijn bewustzijn verloor en vaak zelfs zijne naaste bloedvcrwauteu niet meer her kende, is de dag van heden vrij gunstig eu hoewel zeer zwak, was de keizer toch voort durend bij bewustzijn. In tegenstelling van vroeger, toen de hooge lijder steeds vol hoop bleef, is heden zijn geest telkens met ge dachten aan den naderenden dood vervuld hij vroeg dan ook onomwonden aau de ge- neesheeren, hoe lang zij hem nog te leven gaven, en toonde daarbij volle berusting in zijn lot. Slechts eenmaal ontglipte hem bij hevige pijn de veizuchtiug: „Ach, laat mij spoedig sterven I" Nog altijd bestaat er verschil van mee- ning over de vraag, of er bloedvergifting dan wel reeds een begin vau verlamming der longen ingetreden is. Intusschen is die strijd volkomen doelloos, zoolang de koorts de krachten zoo sloopt, dat de prognose nog slechts dagen levens, in het allergun stigste geval misschien weinige weken nog voorspelt. Het verdient de aandacht, dat de censuur te St. Petersburg eene waarschuwing aan de Russische bladen gericht heeft, om geener lei onaangename uiting over kroonprins Wilhelm openbaar te maken. Van heden avond 8 uur ontvang ik vau de vertrouwbaarste zijde uit Charlotten- burg de volgende mede.iecling, in den algemeenen toestand is weinig verandering. De koorts hield, zij het ook in minder hevigen graad, toch onafgebroken aan. Ook de etterloozingen duren iu de zelfde mate voort. De eetlust was betrek kelijk zeer goed, waardoor de krachten vrij wel onderhouden worden. Behalve eeue krachtige voeding neemt de keizer ook ar- seuicum in, dat als middel tegen bet plaat selijk lijden werken en tevens de krachten opbeureu moet. Morphine antipyrine wer den sedert de laatste twee dagen niet meer toegediend. In den loop van den namiddag sliep de keizer eeltige oogenblikken, en in liet algemeen voelde de zieke zich lieden iets beter, waarop echter de loop der ziekte van geenen invloed kan zijn. üe geheele keizerlijke familie was heden iu het paleis van Charlotlenburg bijeen. Heden avond zal er nog een consult der geueesheereu plaats hebben. In den loop van den avond is de koorti weder gestegen en de ademhaling moeielij. ker geworden. .Middernacht: voor den ingetreden nacbt laat zich de toestand des keizers als zeer ernstig aanzien. Naar men uit Berlijn van gisteren aan het Ilbl. seint is de keizer mcrkeliji heter; doch houdt nog het bed, dat hij waarschijnlijk eerst over eenige dagen al kunnen verlaten, al houdt de tegenwoordige beterschap aan. De uitvloeiing van etter achtige stof was z66 sterk, dat het buisje om de drie minuten gereinigd moest wor. denintussciien bracht deze uitvloeiing den keizer veel verlichting aan. De longen zijn niet aangedaan en bloedvergiftiging n niet aanwezig. Naar men uit bijzondere bron verneem: heeft de keizerin de vreugdevolle hoop geuit, dat do crisis nu voorbij is. De spanning onder het publiek is eenige zins geweken, doch nog altijd blijft groole bezorgdheid bestaat. Aan het hof worden reeds toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van koningin Victoria. De Ngrdd. Allg. Zeilung verneem!, aangaande den toestand van den keizer, dat zich in den afgeloopen nacht, van tijd tol tijd en bij grootere tusschenpoozen, uit de omgeving der kunstmatige ademhalingswegen eene etterachtige stof heeft ontlast. De daar door ontstane verlichting blijkt duidelijk, hoewel men in de beoordeeling van den tos stand nog voorzichtig moet zijn, omdat de koorts nog niet geheel geweken is. Inlos- scheu schijnen de longen niet aangedaan te zijn. Andere ziekteverschijnselen, zooals de meermalen vermelde zwelling der voeten, bestaan niet. In plaats van het zilvetea buisje is zonder moeite een van aluminium aangebracht, dat minder zwaar is. De Reicksanzeiger bevat het volgend bulletin van gisterenavond 9 uur: „De toestand des keizers was in den loop van den dag vrij goed, doch tegen den avond werd de koorts weder heviger en was de ademhaling minder gemakkelijk". De keizer heeft, bij een van eergiste ren gedagteekend besluit, kwijtschelding rsi straf verleend aan alle bij het leger en de vloot dieuende personen, die straf hebben beloopen wegens vergrijpen bij het burger lijk strafwetboek voorzien, zooals: verzei tegen de gestelde machten, storing der open bare orde, of beleediging. Ook is kwijl- schelding verleend van andere straffen door den militairen rechter opgelegd, wanneet zij niet 6 weken hechtenis of 150 mark boete te boven gaan; verder worden alle straffen kwijtgescholden welke de tucht be treffen. Eindelijk zijn onder het keizerlijk besluit begrepen alle onderofficieren en min deren, die zich schuldig gemaakt hebber aan ougeoorloofde verwijdering uit de ge ledereD, of desertie voor de eerste mul en niet in samenspanning gepleegd. Der niet teruggekeerden deserteurs, die ziek binnen zes maanden aanmelden, wordt kwijt schelding vau straf in het vooruitzicht ge steld. Prof. Mackenzie zendt dagelijks 801 40 telegrammen af, waaronder steeds ea uitvoerig cijfertelegram aan den lijfarts vu koningin Victoria. Bij uiterste wilsbeschikking heeft keiB Wilhelm aan den opzichter zijner garderob Engel, en aan zijne kamerdienaars Knus en Uckermiirker hun volle loon als pension toegekend. Voor Engel bedraagt dit 4501 mark, de beide aüderen ontvaugen red® 3600 mark. In geval zij hunne dien* woningen moeten ontruimen, ontvangen g jaarlijks daarvoor eene vergoeding vsn 49 mark. Engel houdt voorloopig nog lx opzicht over de garderobe van zijn ore leden vorsthij en Krause zullen, alles geregeld is, afgezonderd gaan leva Uckermiirker is tegenwoordig in betrekki» op het slot te Charlottenburg. Binnen 14 dagen zullen de nieuw Duitsche muntstukken met de beeltenis111 keizer Friedrich gereed komen; men bw> met het aanmunten vau gouden 20-n® stukken. K VIL1ID. Men meldt uit Petersburg, dit minister van binnenlandsche zaken sis censuur een bevel heeft gezonden, om dagbladen aan te schrijven zich te ontboe» van eiken aanval op den Duitschen kf** prins. BV V L 1 HIJ E. Uit Sofia verneemt de Time» ds" Bulgaarsche regeering het garnizoesi* eene der grenssteden heeft doen verstefl5 op het bericht dat Bulgaarsche vluchleluf' de grens aldaar over wilden om er opstand te weeg te brengen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2