NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 5)ce Courant verschijnt dadelijks, behalve op /.on- en Feestdagen. A3QMWEIBENT: Maandag 23 April 1888 - N°. 96. ADVERTENTIEN: Bureel: Ncheepmakerssteeff 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. 41 Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Summer 10 Out. 202 Jnargung. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. LKIDEV, 21 April. Matlu'Hiw Scicntiaruin Genitrii. Gisteravond te zeven uur had in de stads gehoorzaal alhier de 103de algeuieene ver gadering plaats van het genootschap .Ma thesis Scientiaruin Genitrix". Nadat de no tulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren werden in de plaats van vier aftredende bestuursleden, van wie al leen de heer J. C. Rappard herkiesbaar was, gekozen de heeren J. C. Rappard, P. J. Kauer, C. Bonger en W. Kok. Te voren was nog rekening en verantwoording gedaau van het heheer, dat uitmuntend in orde be vonden werd waarvoor dan ook den penning meester de meeste hulde werd gebracht. Nn nam de heer J. A. Van Dijk als voorzitter vau het genootschap het woord tot het houden van de openingsrede. Na een welkom aan de leden van liet gemeen tebestuur en aan allen die in nederiger werk kring tot den bloei der gemeente medewer ken begon spreker zijn vcralag over het af- geloopen leerjaar, welk verslag hij beschouwd wenschte to lien als de rekening en verant woording vau het bestuur van de daaraan toevertrouwde belangen. Er is zei spreker in den afgeloo- fu. winter degelijk ouderwijs gegeven en degelijk gewerkt; de lust en ijver waarmee gewerkt is verdient goedkeuring, bij eenigeu zelfs bewondering. Was het aantal der leer lingen iets minder dan in de laatste voor gainde jaren het gehalte is er bilcr op geworden. Trouwens in hoofdzaak was de vermindering het gevolg daarvandat on derscheidene oudleerliugeu, die de school nog bleven bezoeken, door erne betrekking in de maatschappij elders werden geroepen. ,Spaar uwen leerling niet de moeite vau het toeken, want gij zoudt Item beroof en van de vreugde van liet vinden" is eene spreuk die wel met gouden letteren in ieder «choolvertrek prijken mag. leder zoo gaat spreker verder die haar in geringe inate heeft gesmaakt die vreugde mag er over oordeeleu, welk onwaardeerbaar genot un vlijt en inspanning verbonden is, boe bet bewustzijn, dat onze kennis en onze be kwaamheid door de oefening zijn toegenomen, dat onze krachten zijn ontwikkeld, dat onze waarde ala oreosch en medelid der maat schappij is verhoogdde borst met de edel ste gewaarwordingen vervult; hoe wij ons voelen aangegord om weder nieuwe moeie- hjkheden ouder dc oogen te zienten oinde weder nieuwe overwinningen te be halen. En dat genot is den leerlingen bezorgd «e hebben voldaan aan het examen voor Mt diploma voor wis- en natuurkunde aan tet eind van het vijfde leerjaar afgenomen. *'»r dat diploma moest worden veroverd, spreker somde de vakken op en de onder deden der vakken waarin de leerling vol- oende de bekwaamheid moest toonen te be- •itten, en werkelijk wanneer we al die "schen hooren opsommen, dan kan vau het •vroverew van een diploma gesproken wor- •3- Maar t zij herhaald.Spaar uweu lng niet de moeite van het zoekenwant zoudt hem berooven van de vreugde van h« vinden." Waar spreker het klassikaal onderwijs be- J™" g»f hij als zijne meening, dat bet ^betrekking tot de school van het gennot- P niet aeker wantrouwen moest wor .en jv.eni vooral in verband met de beide ''"Scholen waar men het klassikaal onder- het geeft, met veel beleid en schoof k"*' &fTen zeker wel aan deze son. a l ,00rt' ,sn bizonderen dank hel tee' ^,n "'jh lot de leeraren in iu l tMo' "Mr aanleiding van bet over uk gesprokene. I school, sprak i hei tee Bij toeneming mag het genootschap zich verheugen in dc sympathie van de aladgenoo- ten. Immers zijn sedert d: vorige opgaaf 49 nieuwe leden toegetreden. Eene aanspo ring aan dc leden, om ook anderen tot toe treding op te wekken verdient werkelijk ter harte genomen te worden. Wat het onderwijzend personeel betreft de lesuren van den heer W. C. Mulder, leeraar in de bouwkunde, werden verminderd, nnnr aanleiding van een verzoek van dien heer, die daartoe door drukke bezigheden was genoopt. De lesuren van den lieer Van Driel werden vermeerderd. Een der verdien stelijkste oud-leerlingen de heer VV. Fonteijn wer.l als adsistent bij het onderwijs aangesteld. Een der leeraars is bet genootschap ont vallen, nl. de heer A. J. Kouwels. Nadat spreker geschetst had hoe deze bekwame leeraar, na een gevraagd en eervol verkregen ontslag, zich dermate tot het genootschap aangetrokken gevoelde dat hij verzocht we derom onder de leeraren te worden opgenomen, herinnerde apreker hoe het genootschap in den heer Kouwels een braaf leeraar verloor aan wien de school groote verplichtingen heeft. Gedurende het lijden van deu heer Kouwels en gedurende de langdurige ziekte van den h«er Petri, namen de audere leer aren met de meest lof» aardige bereidwilligheid de lessen dier heereu over. Daarvoor bracht spreker directeur en leeraren grooten dank, evenals voor de trouwe zorgen, voor den ernst en de toewijding waarmee zij het onderwijs hebben gegeven. De ouderbinding, in de laatste maanden opgedaan hebben het bestuur ernstig doen overwegen of het niet raadzaam zou wezen maatregelen te nemen om voor den ouden dag der leeraren te zorgen. Spreker sprak de weuschelijkheid uit dat er bemiddelden mogen gevonden worden, die bereid zijn b. v. een legaat ten bate van bet genootschap te be spreken. Aan het schriftelijk examen in de wis-en natuurkunde hebben 14 leerlingen van het 5e leerjaar deelgenomen en vau hen zijn 12 geslaagd. Verder hebben zich nog 6 leerlin gen van het 6e jaar aan bet onderzoek iu beschrijvende meetkunde en perspectief onder worpen, alleu met gelukkig gevolg, terwijl 5 leerlingen met gunstigen uitslag exameu in het boetseeren aflegden. Tot bet verkrijgen van het diploma in de bouwkunde bad zich uiemand aangemeld, ofschoon er wareu die de vereischte kundigheden om te slagen be zitten. Nu giug de voorzitter over tot het uitreiken van de verworven onderscheidingen en bet bekend maken van de resultaten van de overgangsexamens. We laten de opgaven kier volgen. De leerlingen van bet zesde jaar, die na een voldoend schriftelijk en mondeling exa men in de beschrijvende meetkunde en per spectief een diploma verwierven warenM. v. d. Brandé (met diploma voor boetseeren), J. W. Broek uizeu, J. II. L. Brummelkamp, C. J. de Nie, 11. D. Sala, (met diploma voor boetseeren) en P. Verscbragen. De leerlingen van het vijfde jaar, aan wie voor wis- en natuurkunde een diploma werd toegekend waren naar volgordeJ.C.Marks, M. Coronel, H. v. Zanten, J. Fles, A. W. de Graalf, N. C. v. d. Zalui, C. C. P. lluijg, A. P. Brittijn, G. Kouw, M. W. Elaalebos, J. Valk en R. v. Oosten. Veertien leerlingen van het vijfde jaar hadden aan het schriftelijk wis- en natuur kundig eindexamen deelgenomen, waarvau twee niet tot bet mondelinge gedeelte wer den toegelaten. Voorts werd nog een diploma voor boet seeren verleend aanJ. Ossevoort, C. H. Guddiju en G. v. d. Heuvel. Eervolle vermeldingen. Wegens ijver, goed gedrag en vorderingen kunnen vermeld worden in de le klasse A: F. N. v. Brus sel, J. P. du Croix, J. J. Franchimon, A. Holte, H. J D. v. d. Horst, A. J. F. Kouw, P. J. N. Kriek, J. J. Nicuwenburg, J. v Rhijn, J. Schouten en J. P. A. Volkers. le klasse B: P. J. Bouili, A. v. Beuren, II. v. Duuren, P. J. Gijsman, A. B. v. d. Heydeu, G. J. M. Ilogenkamp, L. II. Kee- rewecr, II. De Koning, D. Kooreman, P. J Tukker, A. Wagemans en J. J. Warners. 2e klasse A: A. J. Bev, P. G. v. d. Burg, M. Carlon, A. D. G. Cats, M. J. la FebÉr, H. S. Fles, J. v. Gelderen, 11. Ila- zell|Drst en H. Kettenis. 2h klasse B: R. Gips, L. C. A. K. Harm sen, C. R. Lau, A. F. Marssteller, H. J. Schouten, W. Thomassen, N. V'allentgoed, P. J. Verhoog, A. P. A. de Vrind en L. J. D. v. Vugt. 3e klasse A: C. v. d. Blij, 11. v. Borse- len, J. P. v. d. Bosch, P. Brittijn, J. v. Brussel, B. M. Evers en J. Oosterlee. 3e klasse B: H. W. Brouwer, A. Couvée, C. V. lleusdcn, J. A. v. Iterson, A. Kas teden, J. Koene, H. v. Leeuwen, J. G. Meerburg, J. K. H. E. Neeb, C. F. J. Syprstein, P. Vervark en II. J. de Vos. 4e klasse: VV. de Bolster, II. P. Boom, J. B. v. d. Burg, W. L. Harmsen, H. L. G. tJeinrich, C. H H. Langczaal, J. v. d. Linden, J. Mijs, M. H. N. v. Noort, W. F. v. Tongeren, J. Verboog en J. v. d. Wiel. 5e klasse: A. P. Brittijn, M. Coronel, J. Fles, A. W. de Graafl, M. W. Haalebos, C. C. P. Huijg, G. Kouw, J. C. Marks, R. v. Oosten, J. Valk, N. C. v. d. Zalm en H. v. Zanten. 6e klasse: M. v. d. Brandé, J. W. Broek huizen, J. H. M. Brummelkamp, P. W. P. Dtkshooru, L. H. Feenders, C. J. de Nie, II. D. Sala eu P. Verscbragen; voorts nog C. J. Broers, F. T. J. Chiistiaanse, C. H. Goddijn, J. Hengeveld, G. v. d. Heuvel, A. v. d. Lee, H. J. J. Maas, H. K. De Nie, P. M. J. v. Oerle, F. L. Th. v. Oos- ten, J. Ossevoort, J. S. I. v. Rijn en J. W. Schwenck. Voor het bouwkundig teekenen zijn vier prijsvragen uitgeschreven. 1°. liet ontwerpen van een volière in een tuin. De zilveren medaille kon hiervoor niet worden uitgereikt, doch twee bronzen medailles werden uitgereikt en wel aan A. v. d. Lee en F. L. Th. v. Oosten. 2°. ilct opmeten en in teekening brengen van deu gevel van het woonhuis op den Ouden Singel li". 72, in eigendom toebe- boorende aan den beer Jan Wilhelmy Damsté en bewoond door den heer J. J. Groencwoud. De eigenaar bad gcheele be- •teigeriug van bet woonhuis toegestaan ter wijl de bewoner zich den last er van bad ge troost en zelf in koude dagen de leerlingen zeer ter wille was met wat hen verwarmen kon. De zilvareu medaille werd behaald door A. v. d. Lee en J. Hengeveld, wier werk even uitmuntend was; de kleine bron zen medaille ia aan E. K. Gerritsen te beurt gevallen. Spreker maakte nog de op merking dat het in teekening brengen van den fraaieu gevel Menscli erger je niet" zeer bijtijds had plaats gehadaangezien de heer Damsté dc aanzegging vanwege de bouwpolitie heeft outvaugen dat het gebrek aau soliditeit van bet bovengedeelte, het wegbreken daarvan noodzakelijk maakte. 3'. Een rond venster op een ronden hoek te vervaardigen op de helft van de ware grootte. De eerste prijs is ten volle ver dient door den leerling F. I.. Th. v. Oosten. Het werk is voortreffelijk en vereert tege lijkertijd den leerÜDg en de Practiscbe Am bachtschool waar hij op zoo degelijke wijze hoofd en band leerde gebruiken. De groote bronzcu medaille werd toegekend aan de leerlingen H. J. J. Maas en J. S. F. v. Rijn. 4°. Het vervaardigen van een dakvenster met een gedeelte van eene kroonlijst met dakvlak. M. v. d. Brandé beeft den eer- aten, P. Verschragen den tweeden prijs be haald. Voor het boetseeren is als prijsvraag uit geschreven: Het ver'asrdigen van eene pa- ueelvullitig in ltaliaansch-Renaissancestijl. De piijs (kleine zilveren medaille) is be haald door M. v. d. Brandéde tweede prijs (groote bronzen medaille) door G. v. d. Heuvel. Voor het ornamentteekenen is opgegeven Het nateekenen van eene Friesvulling in den Italiaansch Renaissancestijl. De prijs (kleine zilveren medaille) is behaald door A. v. d. Lee, de tweede (groote bronzen medaille) door M. v. d. Brandé. Billijkheidshalve moet worden vermeld dat niet aan alleo de medewerking tot de wed strijden was toegestaan. Alleen zij mochten medewerken wier bekwaamheid kans van sla gen gaf. Derhalve dient nog te worden vermeld dat bij prijsvraag nog mededingers waren G. F. Van Beukering, J. S. J. Van Rijn en C. J. Broers; bij II A. Planjer, bij IV H. H. Verhulst, bij het boetseeren, H. S. Sala, J. Osaevooit en C. H. Goddijn en bij het ornamentteekenen, C. H. Goddijn, J. Ossevoort, P. Verscbragen eu G. F. Vau Beukering. Na afloop van de uitreiking der onder scheidingen opende de voorzitter de tentoon stelling van werkstukken van de school van het genootschap en van de Practiscbe Am bachtsschool. Met ouzen geachten burgemeester aan het hoofd begaven zicb de leden vau het dagelijksch bestuur, het bestuur vau het ge nootschap, de leeraren der school en de ge- noodigden naar de groote zaal, waar het werk van het genootschap ter bezichtiging was gesteld. Door het muziekcorps van de d. d. schutterij, ODder directie van den heer A. Van Leeuwen, werden de notabelen aldaar met bet volkilied ontvangen, terwijl ook ge durende het verdere gedeelte van den avond die kapel een uitmuntend programma uit voerde waarbij we wêer de gelegenheid hadden de talenten en den uitstekenden aanleg op te merken van den jeugdigen solofluitist, den 12jarigen zoon van den kapelmeester. lutusschen waren ook in de kleine voorzaal werkstukken van leerlingen van het genoot schap en op de bovenvoorzaal en de galerij werkstukken van leerlingen van de Practiscbe Ambachtsschool tentoongesteld. Behalve het bekroonde, en dus reeds genoemde werk was er nog zeer veel dat den stempel droeg van een ernstig streven naar booger, terwijl alles zonder onderscheid de kenmerken draagt van te zijn het werk van twee zusterinrich- tingen, die in edelen wedijver, hand in baud en met den meesten erust streven naar meer dere volmaking, een streven zeer zeker van de zijde tan de leeraren, maar ook een stre ven vau de zijde der leerlingen, die iu hun werk de oudubbelzinnigste bewijzen geven dat ze waardecrcn al het goede wat hun zoo ruimschoots geboden wordt. We eindigen met eene aansporing aan onze lezers om gretig gebruik te maken van de gelegenheid tot bezichtiging van de werk stukken, die nog hedenavond van 610 uren en Zondag a. s. van 124 uren ter bezich tiging blijven. De aflevering van de bij dc nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen alhier en de buitenge meenten zal geschieden op Dinsdag 1 Mei

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1