MNNEN LAN 1)S( 1IE BERICHTEN. m^4 -BR2 US V» WW U3- De baten bedroegen f 295604,765, de las- ten f 222,994,09', gevende alzoo een batig Saldo ytan f72,610,095. Den 19den dezer had de gewone ver gadering plaats van de leden van het depar tement Leiden van dc maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen". Na mededeeling der ingekomen stukken werden benoemd: Tot leden van het bestuur de hecren A. Van Kek en U. W. F. Hakker; tot pen ningmeester van het departement, ter ver vanging van den heer G. Y. C. Frascr, die wegens drukke bezigheden elders voor deze betrekking heeft moeten bedanken, de heer J. 11. Van der Burg. Vervolgens werden benoemd tot leden van de na te melden com- missiën de volgende herren Voor de spaarbank F. Van Ketwich, G. C. C. VViggers van Kerchem, jhr. C. C. Van der Wijck en I). llartevelt llCz. Voor de leesbibliotheek II. Van de Velde, M. P. Meerburg HCz. en R. Dijkstra. Voor de burgerzangschool <1 r. F. A. Jen- tink. Voor de volkszangschool B. Blankenberg. Voor de bewaarschool dr. I) De Loos. Voor de spaarkas D. VV. Blote. Voor de volksbijeenkomsten F. A. W ilh. Schüdel, N. Brouwer en C J. LeenderU. Tot leden van de commissie tot opneming der boeken en effecten van de spaarbank werden benoemd de heeren J. M. Van Hou ten en mr. 11. B. Greven en tot hunne plaatsvervangers de heeren F. Beyerinck en K. T. Caron. Ingekomen is een voorstel van de com missie voor de volkszangschool om art. 6 van het reglement dier instelling zoodanig te wijzigen dat aftredende commissarissen dadelijk herkiesbaar zijn. Dit voorstel zal overeenkomstig de wet van het departement ii» de volgende vergadering in discussie en stemming komen. De begrooting van ontvangsten en uitga ven van het departement over het dienstjaar 1888/9 werd daarop vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f2276.60. Tot afgevaardigde ter algemeens vergade ring werd gekozen de heer mr. 11. B. Gre ven en tot diens plaatsvervanger de heer S. Kutsch Lojenga. Uit het bestuur is tot afgevaardigde benoemd de heer dr. P. Van Geer en tot diens plaatsvervanger de heer mr. W. Van der Vlugt. De punten van beschrijving ter algemeene vergadering werden daarop overwogen. Bij punt IV, voorstel van het hoofdbestuur om een zoo volledig mogelijk onderzoek naar den toestand en de werking van begrafenis- en ziekenfondsen hier te lande te doen instellen en een beoordeeleiu\ verslag daarvan samen te doen stellen, deed de voorzitter ecnige belangrijke mededeelingen omtrent het getal dier instellingen en het kapitaal waarmede zij werken en deed uitkomen hoeveel tijd en arbeid er zal noodig zijn om het bedoelde beoordeelend verslag samen te slellen. De heer Van Eek stelde daarop voor den afge vaardigden ter algemeene vergadering op te dragen als amendement op dit voorstel als vierde lid bij te voegen „dat dit onderzoek zoo noodig ook volgende jaren worde voortgezet met ytoekenuing alsdan van nieuwe subsi- „dién." Welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De overige punten gaven geene aanlei ding tot belangrijke discussiën en werd om trent deze besloten overeenkomstig het op ieder punt gegeven prae-advies van het be stuur. De vergadering werd daarop gesloten. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Feb. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 147 kinderen, waaronder 4 levenloos aangegeven, overleden 116 personen, en wel beneden 1 jaar 21, 15 jaren 10, 514 jaren 6, 1420 jaren 1 2050 jaren 17, 50 65 jaren 17, 65S0 jaren 27, boven 80 jaren 10, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 9, klierziekte, rhachitis, syphilis 2, absc. ulc. gangr- pyaem. liaem. 2, kanker 8, waterzucht, scheurbuik 1 typhus en febris typhoï. dca aanhoudende koorts 2tus- schenpoozeude koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismus, epilepsie 8, apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 8, rugge- mergslijdenparalysis 1keel- en longte ring, bloedspuwing 10, croup 1kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 10, chron. ziekten der ademhalingsorganen 22, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 2, organ, hartgebreken, aneurysma 4, angina diphtherina 3, diarrhoea, dysenterie 8, cholera nostras acute ziekten der spijs verteringswerkt. 3, chton. ziekten der spijs verteringswerktuigen 3, ziekten d. organa urogenitalia 3, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1, verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 6. De commissie voor de reductie van den Leidschen Studenten almanak is aldus gecon- slituteerdde heeren: J. Kruseman, praeses, J. Van Kaalte, ab actis, VV. C. Th. Van der Scbdk, vice-prueses, M. M. Schim Van der Loeff, vice ab actis en B. P. Planteuga. U\IV E K I T E I T. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit alhier, de lieer A. E 11. Giekoop, geb. te Goedereede, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „De staat als grondeigenaar". MUZIEK, LttTTtfiKBV BI KUKST. Elchanon Verveer heeft een belang rijke inzending gereed voor de Munchener tentoonstelling. Behalve de twee schilde rijen, waarmede luj in den jongsten Haag schen Salon het succes van den dag was, voltooide Verveer een heerlijk strandgezicht met kinderen, spelende aan den plas. Elchanon Verveer zal zijn naam te Mun- clien uitstekend ophouden. (Dbl. v. Z IJ) Roland, de schilderijenkoopman te Antwerpen, die door Jan Van liters was vervolgt wegens namaak en die door het hof van Brugge was vrijgesproken, cischl thans van Van Beers 20.000 frs. schade vergoeding. O E E E IE El. E UEUIl II TE Door Z. M. is de heer J. J. Koumans, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is de tijd van duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den le luit. A. W. S. Schut, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op drie jaren, ver lengd met drie jaren en alzoo nader bepaald op zes jaren. Door Z. M. is aan A. Sengers Jzn., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Megen en van Oijen en Teeffelen. De luit. ter zee 2de kl. J. M. P. Kluit dienende aan boord Zr. Ms. artillerie instructieschip llet Loowordt met den lsten Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J 11. Commijs. De minister van staat, minister van binnen), zaken zal op 21 April geen audiën tie verleenen. Behalve dot de opengevallen betrekkingen van advocaat-generaal en van substituut- griffier bij het gerechtshof te 's Gravenhage niet zullen worden vervuld, zal ook, naar uien verneemt, niet worden voorzien in de raadsheer-vacature in dat college, door het overlijden van jhr. mr. C. De Jonge ontstaan. Nog vóór wij onze nieuwe ministers hebben, begint men in 't buitenland hunnen namen te verdraaien. Parijsche bladen spre ken van de heeren Ruiz, Keucenis en Godin de Veaufort. (D. v. N.) Men begint thans te spreken van den ln Mei als openingsdag van de nieuwe ka mers. Aan dezelfde compagnieën, die met de beproeving van 't getransformeerde ge weer belast geweest zijn, zal nu weldra ook een nieuw model uitrusting voor onze in fanterie in beproeving worden gegeven. Dit model is ontworpen door eene commissie van officieren van het 4de regiment infan terie. Een waarschuwing in deze dagen niet te onpas, bevat het Vaderland in zake de beschrijving van het Personeel. Het blad vestigt er nl. de aandacht op, dat het voortaan meer dan ooit zaak is te zorgen, dat de beschrijvingsbiljetten behoor lijk en ten name van het mannelijk gezins hoofd worden gesteld. Honderden hebben ten gevolge van verkeerde invulling voor dit jaar geen aanspraak op kiesbevoegd heid gehad. Vooral meerderjarige zoons van weduwen en zij, die in de eerste helft van Mei uit de stad zijn, hebben er belang bij te zor gen dat de invulling juist geschiedt. Een ieder wake voor zijn eigen recht, en zie ook eens in zijn kring rond! - Gisterenvoormiddag omstreeks 10 uren is in de gelagkamer van het logement n°. 88 aan de Raamstraat te Rotterdam door een 24jarigen jongeling een doodslag gepleegd op een 19jarig meisje. Volgpus getuigen zat de verslagene in die kauipr aardappelen te schillen, en moet de dader, die met haar verkeering had, het aardappelmesje uit. hare hand hebben gerukt en vervolgens daarmede haar in de rechter borst, ter hoogte van de tweede rib, hebben gestoken. De dader is spoedig daarop weg- geloopen, om zooals hij zeide een dokter te halen. Ongeveer 1uur later is hij door de politie in dc nabijheid d-r woning zijner ouders aangehouden. Minnenijd schijnt de oorzaak van de mis daad te zijn. (iV. R. Ct.) Aan het eindexamen der adelborsten 2e klasse lc afdecling bij het kon. instituut voor de marine te Nieuwediep zal deelgeno men worden door 32 adelborsten voor den zeedienst en 1 adelborst voor de mariniers. Gistermorgen viel in de Singelgracht te Utrecht een knaap bij het vastleggen vau een schuit le water. Onmiddellijk stelde zijn vader pogingen in 't werk om hem te red de», doch deze haalde zijn zoontje slechts als lijk uit hel water. Men schrijft uit Gramsbergen aan de N. R. Ct. Een gedeelte der veenarbeiders in de buurtschap de Kritn onder deze gemeente, en wel zij die wnkten in de lange turf, hebben hel werk gestaakt. Ongeveer 600 man loopen werkeloos en zijn gisteren in twee massa's opgetrokken naar de verveeners die woonachtig zijn te A vereest. Naar men zegt, ontvangen de arbeiders te de Klim woonachtig eik ongeveer 25 cent per dag minder verdiensten dan zij, die van elders komen, en is dit de aanlei ding der werkstaking. Ter bewaring der rust is gisteren door den burgemeester alhier bevolen dat samen scholingen boven de vier personen op den openbaren weg in de veenkolonie de Krim zijn verboden. Ongeregeldheden hebben tot heden nog niet plaats gehad. ln een stuk land in de gemeente Aengwirden vond men gisteren een mollen- nest, waarin eene moeder mol met niet min der dan 7 kleintjes. Volgens boeren belooft dit een „warmen zomer'! Woensdagnamiddag te half één viel te Oijen uit eene regelbui- en hagelbui, zonder dat het tot dusverre geonweerd had, een hevige bliksemstraal, gevolgd door een zwaren donderslag. De bliksem sloeg een boom aan spaanders, wierp een draagbaar 20 nieter omboog, ging door het gootgat een huis binnen, en verdween door de voordeur, zonder veel schade aan te richten. Personen vau eene houtverkooping komende en het huis op korten afstand passeerende, voelden eene zware drukking, maar bleven ongedeerd. Het geheele onweer bepaalde zich tot dezen enkelen slag. Maandagochtend liep door Venloo dc mare, dat des nachts iemand op de Maas brug vermoord en daarna in het water ge worpen was; men maakte dit op uit een grooten plas bloed op de brug en bloedsporen aan den buitenkant der schoren. Kort daarna werd bekend dat zekere P. K. vermist werd. Tot op het oogenblik is nog geen dren keling gevonden, ofschoon de politie den geheele» namiddag ijverig vischte, terwijl K. ook nog niet terecht is. De toedracht der zaak is zeer waarschijnlijk als volgt: K. kwam gisterenavond, denkelijk in be schonken toestand, omstreeks elf uren aan het huis van zijn broeder, bij wien hij in. woonde; daar sloeg hij de glazen stuk, waarbij hij zich, zooals begrijpelijk is, zwaar aan de polsen verwondde. Omstreeks half twaalf kwam hij aan het wachtershuisje van de Maasbrug, betaalde het passagegeld en ontving nog eenig geid van den brugwachter terug; daarna ging hij de brug op. Ook bij het loket van het wachtersliuisje vond men bloedsporen. Op de brug schijnt hij, door bloedverlies uitgeput, over een der schoren geleund te hebben en is toen in de Maas gevallen. K. is gehuwd en heeft drie kinderen, doch woonde niet inct zijn vrouw samen. (De N. Koer. De proeve, welke sinds 1 Januari j. 1. up last van den minister van oorlog te Maastricht genomen wordt, schijnt zeer gunstige resultaten voor de koloniale wer ving te zullen oplevereu. Dc zien aanbiedende vreemdelingen worden in dc kazerne gehuisvest, in afwachting dat hunne papieren in orde zijn. Zij zijn zoo- doende geheel onttrokken aan de praktijkeu van ronselaars, zielverkoopers, enz. Over hel algemeen hebben zij een zeer gunstig uiterlijk, gedragen zich goed en zijn blijkbaar tevreden o.er de behandeling. Ongetwijfeld zal dc eigenaardige ligging van Maastricht velen doe» besluiten, om van Je gunstige bepalingen gebruik te maken, en dit garni, zoen, dot reeds in vorige jaren een aan. zienlijk contingent aan het Oost-Indische leger leverde, zal daardoor voor de werving van het groot-dc gewicht worden. llet resultaat in het 1ste kwartaal van dit jaar is allergunstigst en het aantal zich aanbiedende personen neemt dagelijks toe (N. R. ct: 1»EK TEI.ECiR.4AF. BERLIJN, 20 April. Heden om 9 aui is een bulletin uitgegeven, onderteekend duur de doctoren Mackenzie, VVegner, Krause Huvell, Berguiann en Leyden, dat luidt „De keizer bracht een goeden nacht door. De koorts is verminderd en de ademhaling is over liet algemeen goed. De algemeene toestand is verbeterd." BERLIJN, 20 April. De Reicht-ameiga bevat het volgend bulletin der geneesheeren van gisteravond 9uur: „De keizer had over het geheel iets min. der koorts dan gisteren. In den loop van den dag heeft zich een tamelijk groote hoe veelheid etterachtige stof ontlast. De adem haling is gemakkelijker geworden." MADRID, 20 April. De kamer heeft de handelsverdragen uiet Italië en Rusland goed' gekeurd. ROME, 20 April. De koning heeft het besluit geteekend, waarbij den Italiaanschen consul te Amsterdam ontslag wordt verleend. LONDEN, 20 April. De Daih/ Kexi betoogt, dat Frankrijk, verdeeld als het nn is, niet in staat is een oorlog te voeren. De Timet beschouwt den toestand in Frankrijk als buitengewoon ernstig, zoowd voor Frankrijk als voor geheel Europa. Alles schijnt aan te duiden, dat Frankrijk met spoed nadert tot ecu zoodanige» toestand, waar het niet anders kan handelen dan op een wijze, waarvan de gevolgen niet te be. rekenen zijn. BERLIJN, 20 April. De keizer bracht een redelijk kalmen nacht door. In den toestaud is overigens geen verandering gekomen. BERLIJN, 20 April. De Nordd. All}. Zeitung deelt mede, dat de geneesheeren gisteravond tot over half tien bij den keizei zijn gebleveu en daarna der keizerin versing gaven van den toestand. 's Avonds was de toestand iets beter. De ademhaling was vrijer en de polsslag minder snel. LKIHEV ao April. lieden opende de Leidsche studenten, roeivereeeniging „Njord" bet roeiseizoen met eenen tocht over bet Kagermeer en Warmonderhek. Eene stoombout met mu ziek vergezelde de gieken. De groothertog van Saxen-Weimaren zijn gemalin gebruikten gisteren ten hove het middagmaal. Te Nieuw-Amsterdam is de rast ooi nog niet geheel teruggekeerd. Men seint uit Deventer: Onder aanvoering van den len luitenant Coster is een pelelon huzaren, groot tw« onderofficieren, twee korporaals en vieren twintig minderen naar Nieuw-Amslerdu vertrokkeu. SCHOOL- KV UKKKMKl Tot onderwijzeres te Voorschoten is bs noemd mejonkvr. E. N. Mulert te Nijmegen GEMENGDE BERICHTEN Onlangs bleek uit een proces le een 14-jarigen schoolknaap, August V vau de Washington-school te Winona, Minnessota, dat de leerlingen dier school,!» sedert lang in oorlog waren met de jongs1 van de Poolsche school aldaar, zich met» volvers hadden gewapend. Twee schots werden gelost en een 10-jarig kereltje, P» lowski genaamd, bekwam een wond in ds schouder. Te New-York is weder een werki» king uitgebroken; ditmaal zijn het echte de meesters, die de werklieden aandeed? hebben gezet. De brouwers-dagwerken^ den het bier van verscheidene brouwer? geboycott, waarop de eigenaren vau 79 b" werijen in en om New-York besloten sluiten tot dat het boycotten zou zijn opf» heven. 3500 man loopen daardoor ledig- In het pakhuis van den Maidi«( spoorweg te Carlisle in Engeland stortte inhoud van een kreosoothondend veri* bekken in de rivier Edon uit, hetgeen es algemeene vergiftiging van dc visscbe» die rivier ten gevolge bad. Tonnes waaronder veel zalmen en forellen, dood op de oppervlakte.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2